Verknoping H JURKEN WEILAND KINDER 3Ü 3Ü RUIL-AANBOD van de Firma J. N. GEUER, Duynstee van der Velden naar men oordeelt dat de volgorde moet zijn. Echter of liet een 1 of een 6 is, liet geldt altijd maar voor één stem. Hier volgt nu de bovenbedoelde wille keurig saamgestelde uitslag. Ziet men nu in de achterste of totaal kolom, dan heeft men daar het totaalcijfer van de stemmen, die op iederen candidaat uitgebracht zijn. Wie de meeste stemmen op zich ver- ec-njgdc, .eer logisch, is gekozen, en nu ziet men hier, dat A. F. en G. er uitge vallen zijn, dus blijven die rijtjes buiten mededinging. Nu wordt no. 1 geacht te zijn degene, die do meeste éénen heeft; in dit geval C. No. 2, wordt H, want ofschoon E meer stemmen treeg voor no. 2, n.l. 115, had H ook nog 70 stemmen voor no. 1, en nu is het todi logisch, dat die 70 voor no. 1 hem, hoewel noode, toch zeker op no. 2 wenschen en zoo gaan wij verder telkens van links tellend, wie dan weer do meeste stemmen heeft. Men krijgt, als gekozen B, C, D. E. H, en I; m als volgorde C 1, H 2, E 3, D 4, B 5 en I C. Er zijn in één handeling twee zaken in orde gekomen, met een besliste vrijheid van handelen, en een minimum van moeite. T^ens kan ik hier niet een verklaring geven, dat ik persoonlijk tegen het door mij voorgestane stelsel op de centrale ver gadering van den Statenkieskring stemde. Het daar voorgestelde was niet dit stel sel, maar een daarnaast geplaatst, bewust of onbewust, deerlijk verminkt. Was dat aangenomen geworden, zooals het daar voorgesteld werd, dan had de meeste éénen enz. beslist, en had hier A gekozen geweest als no. 1, E als no. 2, H als 3, D als 4, F als 5 en I als 6, en had men beleefd, dat A met totaal 135 en F met 165 stemmen waren gekozen geworden en B met 215 stemmen en C (die nu no. 1 is met 370 stemmen) zou zijn afgevalleif. Voor zooiets, nu daar past ieder voor, die nog een greintje rechtvaardigheidsge voel heeft, en daarom is mijn houding toch zeker wel verklaarbaar. Nu komt nog alleen de moeilijkheid, net opnemen der stemmen. Hiervoor is ook 'n zeer gemakkelijke methode te gebrui ken, die na afloop u zeker bevredigen zal, en die ik mijzelf al ingedacht heb, want wijl onze lciesvereeniging het stelsel reeds eerder goedkeurde, de commissie voor on derzoek rapporteert, het te gebruiken voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing en zal het bestuur adviseeren het te aanvaarden, en dan is noodig dat het tot net eind goed afgewerkt wordt. A. TH. BADER. .Warmond 26 Febr. Mijnheer de Redacteur! Mogen wij zoo vrij zijn-, een klein plaatsje te vragen in Uw veelgelezen blad om daarin ons hart eens. lucht te geven over de treurige manier van denken en de onrechtvaardige behandeling on-s, als nel te werklieden, aangedaan. Welaan dan. Zooals waarschijnlijk zeer 6poedig te Tierwachten is, zal-hier in onze kalme en vreedzame stad een tapverbod worden ingevoerd van 's Zaterdagsmid dags twaalf uur tot 's Maandagsmorgens Of al de heeren Gemeenteraadsleden, die er voor gestemd hebben, er thans nog met zooveel vuur over zullen denken, zullen wij maar in 't midden laten; wel zal dc ondervinding leeren, dat zij zich dar.ig vergist hebben; want het middel zal niet aan het doel beantwoorden. Want het gevolg er van zal zijn,dat er in enkele zaken, die niet waard zijn den naam van vergunning te dragen en voor al in enkele zoogenaamde verlofzaken, het drankmisbruik 9terk in de hand ge werkt zal worden, iets waartegen de po litic totaal machteloos slaat, want wan neer zij in minder netto zaken, een troep half beschonken beroepsdrinkers aantref fen. die wel is waar met een glas bier of port voor zich zitten, doch dc flrssclien jenever in hun zak hebben en daaruit maar steeds drinken, dan geloof ik wel. dat er dan meer beschonken »"Ucn. wor den, dan wanneer het per glas ging; doch laat ik al deze dingen als bijzaak bcschou wen, het tspverbod is aangenomen, om dat wij des Zaterdagsmiddags en des Zondags ons weekgeld niet zullen kun nen verdrinken, en hierop willen wij ons hart luchten, want juist het meerendeel der nette werklieden ontvangt het loon op Zaterdag. Het motief was aardig bedacht, doch het treurige, dat er in is, is, dat wij als nette werkmensclien, thans op één lijn gesteld worden met beroepsdrinkers €n onverbeterlijke dronkaards, cn diit grieft ons eerlijk werkmanshart. Wie heeft of geeft iemand het recht ons daarmede gelijk to stellen? Wij, die met het geld dat wij met ons zwoegen verdiend hebben, rechtstreeks naar huis gaan, en er op Zaterdagmiddag of -avond of Zondag iets van gebruiken of er iets van in huis halen voor den Zaterdagavond of Zondag; wij, die nog nooit onbekwaam geweest, zijn; wij, die steeds maat weten te houden; wij, die mei open vizier de po_ litio durven aanzien; wij, die steeds wer ken voor het heil en den bloei van Lei den; wij, die bekend-staan als oppassende werklieden; wij, die in alles het welzijn van ons gezin op het oog hebben; wij, die ons niet willen vergelijken met geheel onthouders, die hun portie al dubbel op hebben; wij, die/niet in de gelegenheid zijn badplaatsen te bezoeken; wij vragen het ieder in oprechtheid; mogen wij ge lijk gesteld worden met vagebonden en dronkaards? Neen, honderdmaal neen, cn daarom ontneem ons niet-s, wat de gren zen der billijkheid overschrijdt. En moch ten de heeren voorstanders dit niet wil len begrijpen, dan zullen wij ze het bij de eerstvolgende verkiezing laten gevoe len, dat wij als eerlijke werklieden van onbesproken gedrag, onze eer zullen we ten te handhaven, en onzen goeden naam zoo maar niet door het slijk laten gooien U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte. EENIGE WERKLIEDEN. BuifenS. Berichten De viervoudige moord. Omtrent de afschuwelijke misdaad, dio zich te Castelnau d'Auzan heeft afge speeld, melden de Fransche bladen nog het volgende:' De misdadiger is met zijn vier slachtof fers geconfronteerd. Hij toonde echter niet •het minste berouw, over zijn gruwelijk ver grijp- De booswicht heeft zelf een omstandig verhaal gedaan omtrent- de wiize, waaroo de viervoudige moord zich heeff toegedra- gen. Men gelooft, dat hij van plan was, het huis zijner slachtoffers in brand te steken, indien hij de kinderen had kunnen dooden. De twee meisjes, het eene 9 jaar, het andere 3 jaar oud, waren door de moeder onder de tafel gestopt, toen het afgriise- lijk drama zich afspeelde. Vreemd is hef, dat het 9-jarig meisje, niets begrijpend van de misdaad, haar 3-jarig zusje te bed had gelegd en daarna op haar knietjes was ge vallen voor haar eigen bedje om haar avondgebed te deen. In die houding werd ze ongeveer een uur na de misdaad door buren gevonden. De moordenaar, die, zonderling genoeg, overal in den cmtrek zeer gunstig bekend stond, was na het drama door de velden gevlucht en had den heelen nacht rondge doold, toen hij door een gendarm met veel moeite gearresteerd werd, juist toen hij de woning zijner ouders te Eauze wilde bin nengaan. Onder groote deelneming der bevolking heeft intusschen dc begrafenis der vier slachtoffers plaats gehad. Wat de beweegredenen van de misdaad betreft, deze schijnen toch nog niet geheel te zijn opgehelderd. De gerechtelijke auto riteiten hellen over naar de meening, dat de beklaagde geen volmaakte notie van zijn misdaad heeft gehad. Het is iemand met weinig verstand en op wiens denkver mogen de oorlog een noodlottig stempel heeft nagelaten. Muiterij op Zee. Op het s.s. „Taibomarü", dat van Kobe, in Japan naar Vancouver onderweg was, hebben tijdens de reis cenige gewapende matrozen, die gemeene zaak hadden ge maakt met 29 blinde passagiers, een ware terreur uitgeoefend. De leden van het op standige gezelschap, allen Japanners, wer den na aankomst in de haven aldaar gear resteerd. Kort na het vertrek uit Kobe hadden de muiters reeds het schip in hun macht; de offioieren en de bemanning bo den geen weerstand, maar seinden draad-, loos naar Vancouver, om politie bij de hand te hebben wanneer het schip zou binnen varen. Een krankzinnig commandant. De commandant van een Spaanschen kruiser, die in ren Bosporus voor anker lag gaf aan zijn officieren bevel, het vuur t9 doen openen op het paleis van den sultan. De officieren van den kruiser voerden dit commando echter niet uit, maar stelden zich in verbinding met den Engelschen kruiser „Iron Duke", aan welks comman dant zij vroegen of zij moesten schieten. Het antwoord luidde: „Arresteert den commandant". De officieren lieten den bevelhebber, die krankzinnig bleek te zijn geworden, in zijn hut opsluiten, waar hij kort daarop tenge volge van een hersenziekte stierf. Kathfriiekennaat in Ecuador. Naar wij in een Kipa-correspondentie uit Turquerres lezen, neemt Ecuador on der alle volken van Zuid-Amerika de meest vijandelijke houding tegen de Ka tholieke Kerk aan. Priesters en kloosterlingen van andere naties worden angstvallig geweerd. Het is hun zelfs verboden, een reis door Ecuadoriaansch gebied te maken. Alleen de regeering kan van dit verbod dispen satie verkenen. Zelfs wanneer de van buiten het land komende geestelijken burgers van Ecua dor zijn, hebben zij nog speciaal verlof noodig om hun land slechts tijdelijk te betreden en hun bloedverwanten te bezoe ken. Ecuador heeft weer een tweeden Gar cia Moreno noodig om Ecuador er op po litiek en godsdienstig gebied weer boven op te helpen. Ondanks de anti-godsdienstige slroo- mingen in de leidende kringen des lands bestaat er echter kans, dat de Capucijnen toegang tot het land krijgen. In een door meer dan 5000 burgers on derteekend manifest hebben de Katholie ken namelijk den terugkeer dezer ver dienstelijke religieusen gcëischt. De Capucijnen zijn gaarne bereid, hun klooster in Ibara, waarvan ze bijna der tig jaren worden verwijderd gehouden weer te betrekken. Bij de bloedige revolutie waren zij naar Columbia gevlucht en vestigden zich in Turquerres, niet ver van dc grens, waar ze thans nog de zielzorg uitoefenen en een college besturen. Een dichterlijke droom. Een stadgenoot zendt aan de „N. R. Crt." de volgende aanhaling uit het verslag van de zitting der Fransche Nationale Verga dering op 1 Maart 1871 te Bordeaux. Vic tor Hugo is aan het woord. „Daarna zal zij zich op een dag plotse ling oprichten!O, zij zal geweldig zijn. Men zal haar als met een sprong Lotharin gen, den Elzas zien terugnemen „Zal dat alles zijn? Neen, neen! Zij zal hoor naar mij Trier, Mainz, Keiden, Koblenz vermeesteren".... (Op verschillen de banken: „Neen! Neen!'") „Hort mij aan, mijne heeren. Met welk recht onderbreekt een Fransche vergade ring een uitbarsting van vaderlandsliefde?" (Verscheidene leden: Spreek, voltooi uw gedachte"). „Men zal Frankrijk zich weer zien' op richten. Men zal haar Lotharingen en den Elzas zien terugwinnen." (Ja, ja! Zeer goed „En dam zal dat alles zijn? Neenzij zal Trier, Mainz, Keulen, Koblenz, den ge- heelen linkeroever van den Rijn veroveren En men zal Frankrijk hooren uitroe pen Het is mijn beurt thansDuitschland, hier ben ik! Ben ik uw vijandin? Neen! Ik ben uw zuster". (Zeer goed! Zeer goed!") „Ik heb alles van U teruggenomen en ik geef U alles terug, op één voorwaarde, en die is, dat wij slechts eén volk zullen uit maken, eén gezin, eén republiek". (Bewe ging). „Ik zal mijn vestingen sloopen; -gij zult het de uwe doen. Mijn wraak is de 'broederschap!" (Aan de linkerzijde: „Bra vo Bravo „Geen grenzen meer! Dc Rijn voor allen Laten wij dezelfde republiek vormen, laten wij de Vereenigde Staten van Europa zijn. laten wij een bond van het vasteland op richten, laten wij de Europecsche vrijheid belichamen, la-ten wij den wereldvrede ver wezenlijken! En nu, laten wij elkaar de hand geven, want wij hebben elkaar een dienst bewezen. Gij hebt ons van onzen keizer bevrijd, wij bevrijden u van den uwen". („Bravo! bravo!" Toejuichingen). Aldus het vizioen van Victor Hugo in 1871. Met de instemming, die heb verwierf. De herwinning van Elzas-Lotharingen, dc bezetting van den linker Rijnoever en dc verjaging van den Duitschen keizer zijn uitgekomen. De verbroedering in het be lang van den wereldvrede helaas nog niet... Gemengde Berichten. Doodelijke ongelukken. Te Woudenberg zag de landbouwer 6 licht branden in den koestal. Bij een elec- trische lamp vond hij het lijk van den 10- jarigen knecht, die blijkbaar in aanraking was gekomen met den draad en den elec- trischen stroom door het lichaam had 'ge kregen. Te Schiedam is een doofstomme schoenmaker, de 68-jarige D. de Bruin, uit Hekelingen, door een vrachtwagen over de borst gereden. Bij aankomst in het zieken huis was hij reeds overleden. Den voermau treft geen schuld. Gisterenmiddag is de chauffeur der firma Key te Tilburg bij het aanzetten van den m.otor ran den vrachtwagen, vermoe delijk daar deze niet was uitgeschakeld, te gen een muur der garage doodgedrukt. Hij werd door een der arbeiders dood gevon den, staande tusschen den vrachtwagen en den muur. Kind verbrand. Te Roosteren viel het 3-jarig dochtertje van het huisgezin van F. in een onbewaakt oogenblik in een emmer met kokend wa ter. De kleine is aan de bekomen verwon dingen overleden. Noodlottige aanvaring. Het gisterenmiddag Vlissingen gepas seerde Fransche stoomschip Yainville, op weg naar Antwerpen, heeft twaalf leden der bemanning van het Engelsche stoom schip Echo aan boord. De Echo is, na aanvaring met een onbekend gebleven stoomschip, ter hoogte van Terschelling, gezonken. Zes leden der bemanning wor den vermist. Motor-ongeluk bij Boxtel. De heer J. H. uit Woensel, had het on geluk oncler de gemeente Liempde bij Box tel met zijn motor in botsing te komen met een boom, ten gevolge waarvan hij een ernstige kneuzing aan de borstkas opliep. Hij werd door ccn passeerenden auto mee gevoerd en in behandeling gebracht bij een geneesheer te Boxtel. Zijn toestand is vrij ernstig. De 16-jarige zoon van H. die op d0 duo-zitting had gezeten, werd van de mo- tor geslingerd en kwam tegen een booiu terecht-, ten gevolge waarvan hij vermoede, lijk hersenschudding bekwam. De jongen is per auto naar het ziekenhuis alhier over. gebracht. Hedenmorgen was hij nog buiten bewustzijn. Men vreest voor zijn leven. Gevaarlijk speelgoed. Het dochtertje van een veehouder te Aerdenliout werd door den vleugel van het bekende speelgoed vliegmachinetio zoo aan het oog getroffen, dat zij het gc. bruik van dat oog voortaan zal moctojj missen. Vaak heeft men al tegen het gc- vaar dat dit soort speelgoed oplevert ge. waarschuv/d. Kerkdief gearresteerd. De dader van den kerkdiefstal te Over- dinkel (Losser), waar door inbraak een' miskelk en monstrans worden gestolen, is door de Duitsche politie gevat. Het is een Duitscher. Een knoop van een jas, blijk baar bij dc inbraak vermist en door den pastoor van de kerk gevonden, leidde tot dc ontdekking van den inbreker. De berooving te Kotten. Omtrent den inval in de bcerderij ;c Kotten, nabij Winterswijk, kan gemeld worden, dat men de dadeis op 't spoor h en waarschijnlijk al op eenige medeplich tigen de hand heeft gelegd. Verder was er gistermiddag ten gemeentchuize een conferentie tusschen B. en W„ dc politis en marechaussee met verschillende boeren uit Kotten, waar maatregelen werden be sproken tot het voorkomen van invallen, als er dezer dagen plaats hebben gehad. Omtrent de te nemen maatregelen kon nog niets worden gemeld. ..Tel.' Gratie en toch straf. De Almelosche correspondent van Hel Volk schrijft aan zijn blad: Een milicien werd f.2 September 191? veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Hij Zf t de straf uit te Veenhuizen van li December 1919 tot 20 Januari 1920, dus meer dan 2 jaar na de vercordeeling Wat blijkt nu echter uit het zakboekje van bedoelden militair? Dezer dagen werd er liet volgende ingeschreven: „Bij vonnis van den krijgsraad van 92 September 1917 uitgesproken 27 Octobir 1917, veroordeeld tot een militaire gevan genisstraf van 6 weken, onder aftrek voorarrest militair gevangenisstraf van 22 26 Juni 1917, terzake van het als minder militair uitdrukkelijk weigeren en opzette lijk nalaten den order van dengene, die boven hem gesteld is, te gehoorzamen en na te komen, in een andere gelegenheid dart in een affaire tegen den vijand, of in een plaats welke dadeliik belegerd cf bekendis. Ingevolge koninklijk besluit van 4 No- vember 1917 (Staatsblad no. 649) gratie verleend van de op 22 September 1917 op gelegde straf." Nu toonde men ons echter een bewijs van den directeur der rijkswerkinrichting te Veenhuizen van den volgenden inhoud: De ondergeteekende, hoofd van de straf gevangenis, het huis van bewaring, ver klaart dat (volgt naam) de straf vm 6 wa- ken gevangenisstraf-hechtenis heeft onder gaan van (aftrek preventieve hechtenis van 22 tot 26 Juni 1917) 15 December 1919 tot 22 Januari 1920, welke straf was opgelegd bii vonnis van den krijgsraad in het derde militaire arrondissement te 's-Hertogen- bosch, 27 October 1917. Het hoofd der gevangenis, (Naam onleesbaar). Den 22cn Januari 1920. Hieruit blijkt dus duidelijk, dat hier iemand 6 weken gevangenisstraf heeft on-1 dergaan in 19191920 voor een feit, waar voor hem 4 November 1917 reeds gratie is verleend. Openbars Vrijwillige in het Notarishuis aan „den Burcht" te Leiden, op Vrij dagen 2 en 9 Maart 1923, telkens des avonds ten 7 uur, ten overstaan van C. VERSLUYS, Notaris te Leiden, van Eenige perceelen uitmuntend onder Voorschoten, aan den Straatweg van Leiden naar Den Haag, tegenover huize „ter Wadding" en „de Vink", benevens Weg, Bermen en Water, strekkende van den weg tot de achtergelegen watering, te zamen groot 4 Hectare 55 Are 40 Centiare. Jn 3 perceeren en massa's. Grondlasten f52.95. Polderlasten f21.57. Verhuurd voor f900.per jaar zonder contract, benevens f100,per jaar van de Tramweg-Maatschappij. Aanvaarding van alle per seden onder gestand- doening van looj^ende huur bij de betaling der kooppen ningen op 10 April 1923. Verhoogingen als gebrui- kelijk. Nadere inlichtingen ten kantore van voornoemden Notaris, alwaar kadastrale kaart en extract ter inzage liggen. 1613 prima voile met entredcux, volgens onder- Staande mode l!en maten 90,95,100 N maten 60, 65, 70 Steunt da Katholieke Pers. UNIE 11898-1823 5 Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan onzer Maat schappij, bieden wij onze Clientele, uit erkentelijkheid voor het genoten vertrouwen, een mooi herin neringsgeschenk in het huishouden aan. Men kan uit onderstaande 4 Cadeaux een keuze doen of wel ze successievelijk alle vier nemen. 1. NIKKEL THEESERVIES 2. NIKKEL B0TERVLÜ0T 3. GROOT NIKKEL THEEBLAD 4. NIKKEL BGTERKGELER (of KOFFIEEVIOLEE3, zooveel mogelijk naar keuze). Voor nadere bijzonderheden vrage men in de Unie winkels Jubileum-Circulaire en zie men onze BOUE£&DOEiS moet hael Nederland in onzeJubileumweek (I t/m.7 Maart) UNIE-WIJN DRINKEN. Gedurende de Jubileumweek geven wij bij aankoop van f 2.- levensmiddelen (uitgezonderd Roomboter en Suiker) gratis 4«8 een flesch prima UNIE-WiJN Cadeau. Belangrijk Bericht ÈSoiermar-fcS 26 - TeEef» 5É9 (Eersle Leidsche Vuioenreparalie-inricliting}. Aan hen, die in het bezit zijn van ccn Vul penhouder van een ander merk en zich willen overtuigen van do uitmuntende hoedanig heden van den „SWAN" Vulpenhouder, wordt een zeer groote tegemoetkoming in de aanschalfingskóstcn gegeven, dio daarin be staat, dat zij zich ccn „Swan" kunnen aan schaffen voor drie kwart van den prijs, indien zij bij den aankoop een Vulpenhouder inleveren, onverschillig welk labrSfcaal (in goeden staat of gebroken), mils de gouden pen aanwezig is. 4460 Maakt gebruik van dit zeldzame aanbod, hetwelk van I Maart tot I Juni 1923 reidig is. Nu is een Swan Vnloen tinnen ieders bereik. ,r -rp-FT.v; Kassiers en Commissicnnairs in Effecten. 47o7 RAPENBURG 30"- hoek Houtstraat - INPERC. IEL. 8 SAFE-B E PO SJV.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4