De lieer Ecrdmans meent dat de Voorz .van de reservewoningen een ver keerde voorstelling hoeft. De heer Kooistra zegt dat het plan is de exploitatie op te dragen aan een Vereeniging. Spr. zo-< de exploitatie wil len opdragen aan do bewoners zelf, door ze allen lid te maken van een vereeniging We zouden dan de menschen kunnen opvoeden. De Voorz.: wie moeten dan beginnen? De heer Kooistra: B. en W. verhu ren en dan vormt men van do huurders een vereeniging. s, De voorstellen a tot c worden z. h. s. aangenomen. Punt d (afwijzen van de voorstellen tot bouw van 100 re'serve-woningen) wordt met 17 tegen 10 stemmen aangenomen.Te- gen de beeren Knuttel, Sytsma, Mevr. v. Itallie en de Soc. Dem.craten. 11. Voorstel inzake den arbeidsduur van do werklieden en de ambtenaren in dienst van de gemeente Leiden. De Voorz. zegt dat hierbij aan de orde komt een voorstel van-Stralen om dit punt van de agenda af te voeren, en een voorstel van de beeren Heemskerk e.a. om het voor dit jaar van de agenda af te voeren. De heer v. Stralen stelt voor het voorstel nu af te voeren, en een avond- zitting te voorkomen. De heer v. d. Lip maakt daartegen bezwaar. Op die manier moet de wethou der zich telkens in de zaken inwerken. De heer Sytsma zegt, dat het hier slechts één punt betreft. Laten we het dan een volgende maal vooraan op de agenda plaatsen. De heer P e r a moet tegen uitstel ern stig bezwaar maken. Het betreft hier een groot volksbelang. Spr. doet een beroep op het plichtsgevoel van de raadsleden. Het voorstel-v. Stralen wordt hier na met 17 tegen 10 stemmen verworpen. Voor de heeren Jan de Lange, Knuttel, Sytsma en de Soc. Democraten. Daarna wordt de vergadering geschorst tot 's avonds kwart over acht. Avondvergadering. De heer v. Stralen zegt dat zijne fractie zich met het advies van B. en W. niet kan vereenigen. Spr. stelt het op prijs dat indertijd de arbeidsvoorwaarden zijn verbeterd, maar het wekt verwondering dat B. en W. zoo spoedig weer teruggaan B. en W. spreken van de gewijzigde eco nomische omstandigheden, maar het is hier niet meer dan een uiting van reactie. B. en W. zeggen het zoo vreemd te vinden dat de organisaties van het gemeentepersoneel zich verzetten. Spr. begrijpt dit echter wel. 't Is toch merkwaardig dat alle or ganisaties hier eene lijn trekken. Met de organisaties is spr. het eens, dat op deze wijze de werkloosheid wordt bevorderd. Van meer belang echter zijn de ideële overwegingen. Het spreekt vanzelf dat de acht-urendag, waarvoor men zoo lang heeft gevochten, door dc arbeiders niét gaarne wordt prijsgegeven. Typeer^bd acht spr. dat de meeste bedrijfshoofden ver lenging van den werkdag niet noodig ach ten. De Directeur van de Gcmeentereini- ging zegt b.v. dat door de verkorting van den werktijd geen nieuw personeel noodig was. Men heeft getoond de 45-urige werk week waard te zijn. -■ De Voorz. Leest u eens Verder. De heer v. Stralen: Ik heb 't geheele stuk niet bij mij. De Voorz.: U moet volledig citeeren. De heer v. Stralen meent verder dat het de bedoeling van B. en W. is het par ticulier bedrijf te volgen, zoodat we hier nog maar aan het begin staan. Spreker echter wil de Gemeente een voorbeeld la ten geven. In de stukken is gesproken van het ad vies van het georganiseerd overleg. Spr. meent echter dat we hier geen advies heb ben. Deze zaak is slechts terloops bespro ken. Spreker wijst er dan weer op, dat sommige bedrijfsdirecteuren deze verslech tering niet noodig achten. Die van de licht fabrieken bijv. zegt dat. De Voorz.: Ik dacht dat u uw voorstel - tot uitstel zou verdedigen. De heer v. Stralen Daaraan kom ik straks. De Voorz.:' Maar tracht n dan wat korter te zijn! De heer v. Stralen':' Daartoe hen ik altijd bereid, maar De heer v. d. Lip: Ik doe het. nooit» De heer v. Stralen wijst er dan ver der op dat bedoelde directeur er weinig van verwacht. Spreker zou willen aanradeö zeer "voor zichtig te zijn. 'Als men, ondanks het ver zet toch doorzet, dan kan hij zich voorstel len, dat er toch niets van te verwachten is. Men heeft dan alleen onnoodigo ontstem ming. Hierbij komt nog dat Leideö vooraan gaat. De Voorz.":' Heelemaal niet'. De heer v. Stralen zegt, dat er 'cfus bij deze zaak geen haast is. Trouwens B. en "W. spreken ook van geleidelijke invoering, wat spr. „voor de mentaliteit van de arbei ders" zeer gevaarlijk acht. i De Voorz.': Alweer niet go'ed. De heer v. Stralen meent, dat de be sparing alleen theoretisch is. Spreker zou gaarne weten wat de Directeur van de lichtfabrieken bedoeld als hij spreekt van de verlaging van nurloonen. Spreker geeft in overweging voorloopig geen verandering aan te brengen, daar de medewerking der arbeiders absoluut on ontbeerlijk is. We hebben hier een belachelijk werkliedenreglement terwijl het georganiseerd overleg onpractisch werkt. Spreker zou daarom willen wachten' tot het georganiseerd overleg is gereorganiseerd. Alvorens den heer Heemskerk het woord te geven, zegt de Voorz. dat diens voor stel beperkt zal moeten wordens tot dit Zittingsjaar. Deze Baad kan den nieuwen Baad niet binden. De heer Heemskerk onderschrijft in hoofdz".':1-; het betoog van den heer v. Stra len. Hi; zal zich in hoofdzaak toi zijne motie bepalen. Hij ontkent niet, dat de gewijzigde economische omstandigheden van invloed kunnen zijn, maar hij zou al leen in het allerergste geval op het geno men besluit terug willen komen. Het is thans z. i. in elk geval veel te vroeg. Voorts wijst hij er op, dat hij onlangs uitdrukkelijk gevraagd heeft, of nog andere voorstellen tot verslechtering van de ar beidsvoorwaarden waren te verwachten, welke vraag ontkennend werd beantwoord. Toch gaat het personeel volgens dit voor stel in uurloon achteruit. Spreker kan zich dan ook met dit voorstel niet vereenigen. Dat hij een zelfstandig "Voorstel heeft inge diend, komt, omdat hij zich niet onder alle omstandigheden wil binden. Spr. vindt een verlenging van 45 op 48 uur op zichzelf niet erg, vooral niet voor gemeentearbeiders, die over het algemeen geen zwaar werk hebben. Alleen heeft spreker zijn voorstel ingediend, zicli baseerend op dc uitspraak van B. en W. dat in dit jaar geen nieuwe verslechtering van de arbeidsvoorwaarden zou komen. De heer Knuttel meent, dat, bij een voorstel als dit, de kiezers zich eerst moeten kunnen uitspreken. Voor de ge meentekas is het van weinig beteekenis maar voor het personeel is het van nog meer belang dan het loonvraagstuk. De loonen zijn een zeer veranderlijke fac tor geworden, maar van den arbeidsduur geldt dit in veel mindere mate. Deze zaak is dus van groote beteekenis. 't Gaat er om of deze verbetering van de arbeiders van blijvenden aard zal zijn. De heer Se bone veld kan na al de vorige sprekers zeer kort zijn. Hij wil al leen wijzen op de wijze waarop deze zaak door B. en W. is aanhangig gemaakt. In het georganiseerd overleg is omtrent de pensioenheffing overeenstemming bereikt, maar niet omtrent deze zaak. Spreker zou wenschen dat B. en \V. alleen met die voor stellen kwamen, waaromtrent overeen stemming was bereikt. Als de Commissie voor het georganiseerd overleg geroepen wordt advies te geven, dan zal het ook zooveel mogelijk gevolgd moeten worden. Er moet een sfeer van vertrouwen komen, waardoor overeenstemming wordt bereikt. De bedoeling is allerminst dat de organi saties de gemeente zouden regeeren. De bedoeling van het ook door spreker ondei*- teekende voorstel is, dat ook het georga niseerd overleg zal gehoord worden. De heer Wilbrink is door dit voorstel wel eenigszins verrast. Hij meende ook dat toegezegd was, dat geen verdere verslech teringen dit jaar te verwachten waren. Het gepleegde overleg bevredigt ook spreker niet geheel. Hij had liever gerien dat het speciaal behandeld was. Toch is hij niet tegen behandeling, vooral omdat er nogal verschil van opvatting is omtrent de in richting van het georganiseerd overleg. Het voorstel v. Stralen heeft naar spre ker meent geen zin. Hij kan zich indenken dat B. en W. met dit voorstel zijn gekomen en eenigszins in overeenstemming willen komen met het particuliere bedrijf. De raad van den heer Knuttel acht spreker absoluut onnoodig. De kiezers moeten maar oordeelen over wat gedaan is. Spr. zou met het voorstel kunnen meegaan als het amendement-Van Stralen over het continu-bedrijf De Voorz.: Dat komt later aan de orde. De heer P e r a, wefch., zegt, dat er weinig zakelijks is gezegd. Men is reeds begonnen met het voorstel als zoodanig. Spreker is ten volle bereid het te verdedigen, maar... alé" het aan de orde is. Spreker wijst er dan op, dat het Bijk is voorgegaan. Spreker zou willen, dat een weinig de eerlijkheid was betracht. Er is gewezen op de Beiniging, waardoor dit voorstel van geen beteekenis zou zijn. Maar de heer v. Stralen vergeet te zeggen waardoor het komt, dat niet meer personeel noodig is. De Directeur zegt, dat er haastig ge werkt wordt, en dat niet goed gereinigd wor^t. Het is dus wel gewenscht, dat het werk bedaarder wordt gedaan. Van reorganisatie van het overleg ver wacht spreker niets. De partijen zullen daardoor niet van meening veranderen. Dat er over dit voorstel weinig gespro- .ken is, is niet de schuld van spreker. De organisaties weigeren eenvoudig hierover te spreken. Het is, zeggen zij, een verkre gen recht. Voor uitstel ziet spreker geen enkele reden. Hij moet das de voorstellen ernstig ont raden. Over het voorstel-Hcemskerk moet hij zich zeer ernstig bedroeven. Hij be grijpt niet hoe de heeren Schoneveld en De Lange dit voorstel hebben kunnen on derteekenen. Zij mogen zeggen wat zij wil len, maar als zij zoo optreden, hooren zij bij de Socialisten thuis. Spreker wijst er dan op, dat hij geen toezeggingen heeft gedaan. Hij heeft al leen gezegd, dat geen verdere voorstellen inzake pensioenstorting zou den worden gedaan. Dat was het eeni- ge punt, dat toen aan de orde was. Zijn antwoord had alleen betrekking op de pensioenbijdragen. Er is geen enkele belofte omtrent den werktijd door B. en W. gedaan. Dc heer Knuttel wil behandeling door den nieuwen Raad. Spreker ziet heb wen- schelijke hiervan echter niet in. De heer. Schoneveld wil overleggen tot overeenstemming is bereikt. Ja kon dat maar! Men kan dat gemakkelijk zeggen, maar men komt_ nooit tot overeenstemming. Do heer Schoneveld Amsterdam. De heer Pcra Daar heeft men heel andere socialisten dan hior. Spreker zegt dat de beslissing bij den Baad moet blij ven. .,De Ambtenaar" zegt, dat dc nmhtena- ren met den B"aad te Amsterdam op cene lijn staan. De beslissing is daar bij de ambtenaren. Wel is staking nog verboden, maar, zoo heet het, dat kan geen bezwaar zijn. Verder wordt gezegd, dat men er nog niet is. Blijkbaar moeten de ambtenaren ook nog zichzelf benoemen. Spreker wijst er daarentegen op, dat het gemeentebestuur verantwoordelijk is voor den gang vtn zaken en steeds het gemeen tebelang in het oog moet houden. Spreker waarschuwt, den weg, dien men met het georganiseerd overleg in wil, niet op te gaan en de gemeente ongelukkig te maken. De organisaties sproken altijd van den wil van de Overheid, maar men houdt er geen rekening mee, dat de Overheid ge bonden is. Spr. herhaalt wat hij reeds vroeger op merkte, dat, volgens de eenstemmige ge tuigenis van deskundigen, de beslissing moet blijven bij de Overheid. De heer Wilmer zegt mcK geen voorstel tot verdaging mee te willen gaan Hij zal. als deze zijn verworpen, meegaan met een wijziging van de voorstellen Yan B. en W., evenals de heer Wilbrink. Maar hij do verdedigers van deze voor stellen heeft spr. g-een enkele opmerking gehoord, die hen zou kunnen stempelen tot soeiaal-democraten. Men stempelt denkbeelden tot sociaal-democratisch, dio met sociaal-democratie niets hebben te maken. Do heer v. Stralen zegt dat de heer Pcra de zaak geweldig overdrijft. Zelfs heeft hij de eerlijkheid van spr. in twij.- fel getrokken, 't Spreekt vanzelf dat men alleen die citaten neemt die men gebrui ken kunt. De heer Pera heeft gezegd' dat overleg onnoodig is, omdat men toch niet van meening verandert, maar dan zou men het overleg wel kunnen opdoeken. Overleg beteekent dat met de argumen ten over en weer rekening wordt gehou den. De heer Pera heeft een donker beeld opgehangen van een wijziging van het Overleg. Maar welke ongelukken zijn er dan wel in Amsterdam gebeurd? De heer Heemskerk meent dat de heer Pera hem niet volledig heeft geci teerd. De heer-v. Stralen: Dus ook al niet eerlijk! De heer Heemskerk meent dat hier toch wel van salarisvermindcring sprake is. Stemmen: Nee, nee. De heer Heemskerk: Ja, van het uurloon. Do heer Schoneveld zegt dat de heer Pera „De Ambtenaar" geciteerd heeft, en hem dat heeft laten zeggen. Spr heeft echter heel iels anders gezegd, n.l. dat adviezen, zooveel als met het nelang van de gemeen le is overeen te brengen, moeten worden gevolgd. In Amsterdam blijft ook de beslissing aan den Raad. Dat de wethouder hem heeft ingedeeld bij de socialisten, wijst spr. van de hand. De heer v. Stralen: Dat is geen schande. De heer Jan de Lange zegt niet in te kunnen zien, waarom hij bij de sociaal democraten werd ingedeeld. Hij acht zulk een uitspraak bedroevend. Do heer Pera zegt, dat men de beslis sing bij het georganiseerd overleg wenscht In het voorstel is echter van het overleg geen sprake. De lieer Pera, weth., zegt, dat hij steeds volledig tracht te citeeren. Wat de beer Heemskerk heeft voorgelezen zegt niets, 't Gaat er om wat spreker heeft toegezegd en hij heeft alleen van de pen sioenbijdragen gesproken. Spr. blijft er bij dat de geest van de SD.A.P. aan het voorstel van de heeren Heemskerk c.s. ten grondslag richt. Zij zijn op den ver keerden weg. De Voorz. wijst er op, dat een verge lijking met het particulier bedrijf niet opgaat. De zaak is: wordt hier een over matige werktijd gevraagd. De heer Schoneveld heeft gezegd, dat de adviezen gevolgd moeten worden. Dat is echter niet juist, In Amsterdam zijn de uitspraken bindend. De Raad is alleen een soort Commissie van Hooger Beroep. Dat kan wel, als men zich plaatst op het standpunt van de Overheid en het alge meen belang. Gewoonlijk echter, houdt men in de eerste plaats het particulier belang in het oog. Overigens wijst spr. cr op, dat te Amsterdam, waar het dan zoo goed heet te gaan, een deel van dc organisaties een tijd lang niet heeft mee gewerkt. Spr. meent dat het hier niet gaat om den arbeidstijd op zichzelf. Het gaat er om wie hier de macht zal hebben. Mevr".- v. Itallie: Die conclusie is niet juist. De Voorz.: Dat is mijn conclusie. Spr. zegt nog, dat B. en W. het voor stal-Heemskerk het minst slechte vinden Het voorstel-v. Stralen, in stemming gebracht, wordt verworpen met 19 tegen. 9 stemmen. Vóór de heer Knuttel, Bis schop en de Soc.-Democraten. Het voorste 1-H cerrïskerk c. s. in stemming gebracht wordt aangenomen met 15 tegen 13 stemmen. Vóór de hee ren Jan de Lange, Schoneveld, Knuttel, Kuivenhovcn, Bisschop, Sijtsma, Heems kerk, Mevr. v. Itallie en, de Soc. Demo craten. De Voorz. deelt nu mede van den heer Knuttel het verzoek te hebben ont vangen een vraag te mogen stellen om trent do sluiting van de duinen te Noordwijk. De Raad verleent cle gevraagde toe stemming. Do heer Knuttel zegt dat zooals Is medegedeeld een deel der duinen voor het publiek zal gesloten worden voor wie geen kaart heeft. Hierdoor zullen vooral dc dagjes-men- schen getroffen worden. De redenen voor dien maatregel, die de Minister noemt,kan nen onmogelijk juist zijn. Van eenigc schending der duinen heeft spr. nooit iets gemerkt, tenzij tijdens de mobilisatie op last van hoogerhand. De-heer Wilmer zegt dat lichamen van verschillende richting te Noord- wijk zich oyer de sluiting hebben uitge sproken. Spr. acht het wel eenigszins ar rogant, als deze Raad zich hierin nu zou mengen. Do Voorz. antwoordt den vrager dat B. en W. geen stappen hebben gedaan en ook niet van .plan zijn iets to doen. liet gaat toch ook niet aan, dat wij ons daar mee bemoeien. De heer Knuttel komt al tijd zoo op voor de souvereiuiteit der ge meenten, maar hoe kan hij dan wonschen dat wij ons met de Noordwijksclie zaken gaan bezig houden. Spr. meent dat men zich moet richten tot het Gemeentebestuur en anders tot de Regeering. De heer Groeneveld betreurt ook den genomen maatregel en meent ook dat het Gemeentebestuur hier zou kunnen op treden. De heer Knuttel ziet hierin can Leidsch belang. Hij stelt een motie voor, waarin uitgesproken wordt, dat B. en W. zich namens den Raad tot het Domeinbe- stuur wenden, met het verzoek de dui nen niet voor het publiek te sluiten. De heer Wilmer zegt, dat de heer Knuttel niet- goed op de hoogte blijkt. Het is absoluut onjist, dat de sluiting al leen doar Kath. wordt voorgestaan. Bo vendien, Noordwijk is in meerderheid niet Katholiek cn voor een zuiver Katho lieke actie zou men dus niet behoeven te vreezen. Spreker wijst er verder op, dat, als de Raad de motie verwerpt, de heer Knuttel de zaak, waarvoor hij strijdt, niet dient. De heer Mulder, wctli., meent dat al kaarten verkrijgbaar zijn gesteld. De motie in stemming gebracht wordt verworpen met 17 tegen 8 stemmen. Vóór de heeren Knuttel, Sijtsma, Mevr. v. Itallie en de Soc. Democraten. 12. Vaststelling van bet le suppletoir kohier der schoolgelden voor het Middel baar- en Hooger Onderwijs, dienst 1922 1923. Wordt aangenomen. 13. Bezwaarschriften tegeii aanslagen in het schoolgeld voor het Middelbaar- en Hooger Onderwijs, dienst 19221923. Wordt aangenomen. Rondvraag. De heer S p 1 i n t er zegt dat in het ver slag van het Leidsch Dagblad van de ver gadering van hedenmiddag steeds gespro ken wordt van de „Padox". Spr. vestigt hierop de aandacht, omdat er tusschen het bureau Rutgers en de „Padox" niet het minste verhand bestaat. Hierna wordt de vergadering gesloten. Gemengde Berichten. Bloedvergiftiging. Te Mijdrecht is de 17-jarige dochter van den heer S. aan bloedvergiftiging overle den. Lijk gevonden. Gisterenmiddag werd te Meppel door twee arbeiders in het Meppelerdiep het bi verren staat van ontbinding verkeerend lijk gevonden van de sedert 6 Jan. jl. al daar vermiste Marie van Roosendaal. Aanranding. C. v. d. W., agent van den B. V. S. te Beeuwijk, keerde des avonds uit Zevenhui zen terug met een juist geind bedrag groot f 200 aan contanten, bij zich. Op den hoek van den Middelburgschen weg werd hij door twee gemaskerde mannen overvallen, die hem met een stuk hout bewusteloos sloegen en zich van het geld meester maak ten. Na ongeveer 2 uur buiten kennis te hebben gelegen, kon v. d. W. strompelend zijn woning bereiken, waar hij echter op nieuw bewusteloos neerviel. De daders zijn cnbekend. Overreden. Toen gisterenmiddag om 1 uur de stoom tram naar Veghel uit Oss vertrok, trachtte een 8-jarige jongen, van Uden genaamd, nog op een der wagens te springen; hij viel er echter af en zijn rechterbeen werd boven de knie afgereden, Nadat een eerste verband gelegd was, werd de jongen naar het ziekenhuis vervoerd. Te goed van vertrouwen. Men schrijft aan de „Stand.": Te Hei- en Boeicop speelde zich een eigenaardig voorval af. Een man met een bos biezen op den rug dwaalde door destra- ten, trachtende zijn s toe! euma tiers vak tot uitoefening te brengen. Hij gaf voor Jan van Haringen, uit Culemborg, te zijn. Zijn vak bracht hem blijkbaar niet veel ■winst, en daar hij nogal Bijbelkennis bezat wendde hij dit, en niet zonder succes, aan. Zoodanig redeneerde hij, dat hij al snoe- dig hij een der burgers werd uitgenoodigd te komen dineeren. Hij bleef in zijn rol en ging voor het eten in gebed voor. zelfs bij het gebruik van koffie herhaalde h.'j dit. Weldra werd hij om zijn gave en om zijne vrijmoedigheid overal bekend, kwam zelfs in een roep van bijzondere vroomheid. Zijn woord maakte allerwegen diepen in druk. Allen wilden de eer hebben hem als hun gast te begroeten en zoo trad hij van de een naar den andere cn had dus een goed onderdak, want zelfs elite noodigde hem uit. 's Zondags zou hij mee naar de kerk gaan, doch daar hij cr zeer sjofel uit zag in zijn stoelenmattcrspak, werd hem een mooi zwart pak geschonken. In de ouderlingenbank werd hem een plaats in geruimd. Later bad hij aan dc legerstede van een vrouw, die door hevige kiespijn gekweld werd. Men stelde hem voor eens bezoek bij den predikant te brengen, waaraan hij ovenwcl wijselijk door allerlei uitvluchten wist te ontkomen. Echter werd het vertrou wen hierdoor eenigszins geschokt en enkele dagen later liep het geheel en al mis, daar, toen naar hem gevraagd werd aan enkele menschen int Culemborg, hij daar absoluut onbekend was. Dit bericht kwam te elfder ure, want men was reeds bezig een kamer voor hem te huren. Men informeerde nu verder en thans bleek, dat het een obscuur element was, die zelfs nog drie maanden gevange- nisstra f te goed had. Voor zijn spoedjg3 vrienden een gevoelige les. Laat mc:i toch wat voorzichtiger zijn. Een dreigbriefschrijfster. Do 26-jarige dienstbode Jantje IC. f6 Ruincrwold, afkomstig uit Ruinen, is ,i]3 verdacht van oplichting en bedreiging cc- vankelijk naar Assen gebracht. Het meisje schreef o.m. aan geachte ingezetenen vaii Ruimerwold dreigbrieven van allerlei aard. Als dit cf dat gebeurde of niet ge beurde, zou binnen 24 uur het huis ie' brand worden gestoken, enz. Ook deed zij valsche familie-advertontics plaatsen. Een adresboekencorlog te Haarlem. j Do lieer Koppen, uitgever van het eerst verschenen adresboek, heeft aan den pre sident der Haarlemscho rechtbank ver- zocht wegens schending van het aleurs- recht inbeslagneming toe te staan van het later verschenen adresboek der N. V. de Erven Loosjes. Da President heeft dit toegestaan. Inbrekers aangehouden. Te Haarlem zijn op heeterdaad betrapt, toen zij een perceel aan de Gerenkoopcrs- kade verlieten, waar zij ingebroken had den, aangehouden twee inbrekers, beken den der justitie, die reeds eeuigen tijd gezocht werden. Bij de aanhouding wil den zij vlucmten, maar toen een schot ge lost werd, bleven zij staan. Zeventig kippen verbrand. Op de hoftede „De Akk<y" te Barnevcld toebehoorende aan den bekenden fokker jhr. Den Beer Poortugael, is een kippen hok met 60 prachtige Barneveldsche ras- hoenders, totaal afgebrand. Geen enkele kip kon worden gered. Men denkt aan kwaadwilligheid. Waarschuwing. De Commissaris van" Politie te Tilburg geeft belanghebbenden in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens handelsrelatiën aan te knoopen met C. P. Jansen, wonende Prinses Sophiastraat 53 te Tilburg, handelende onder den naam 0, P. Jansen, in borstelwaren, zioh tevens noemende zaakwaarnemer, Informatie-ageni Incasso, enz. Guiten!. Berichten Nog een millioenendicf. Do politie te München heeft een Ober- postinspektor gearresteerd, die sinds een jaar buitenlandsche brieven en aangetee- kende zendingen verduisterd hoefl. Bij een huiszoeking werden dollarbiljetten, Engelsche ponden en Z-witsersche francs ter waarde van verscheidene honderden millioenen Marken in beslag genomen. De beambte had bovendien een land-; huis ter waarde van 35 millioen Mark en twee huizen te München van gestolen gelden gekocht. Priesterhaat. Van een lafliartigen overval op een priester maken te Parijs bladen melding. De abbé Martial Aigouy, pas'oor der Sint Anloniuskerk te Parijs werd zonder eenig motief toen hij Zaterdagavond om streeks acht uur de Place de ia'Bastilló passeerde, door den 27-jarigen slagers knecht Leon Martin aangevallen,, die hem op den grond wierp en met rijn voeten ec vuisten bewerkte. Onmiddellijk waren er echter cenigfl politieagenten ter plaatse, die niet zon der groote moeite den bedrijver van de zen lafhartigen aanval overmeesterden en naar het politiebureau overbrachten. De geestelijke werd gelukkig niet ern stig gewond. Afschuwelijke misdaad. Te Castelnau d'Auzan (departement Gers) heeft een afschuwelijke misdaad plaats gehad, die vier slachtoffers hee" geëischt. De echtelieden Ducasse, hun drie kin-B deren en de grootouders Ducasse zaten het middagmaal te gebruiken, toen plot seling een individu, gewapend met twee revolvers, binnen drong en tot negen maal toe op de dischgenooten vuurde. Het jonge en het oude echtpaar Ducas se werden door borstsch oten op slag ge dood, terwijl de kinderen verschrikt naar alle richtingen wegvluchtten. De moordenaar ijlde, na zijn afscliuwo- A <J dan USSC A. nlin Eli: Vin Ier. L W nth; Sc; 'erw klei: anje lijke daad volbracht te hebben, heet waarna het oudste der kinderen, een S- jarig jongetje, dadelijk den burgemeester der plaals ging waarschuwen, die onmid dellijk een onderzoek kwam insteilc' Een verschrikkelijk toonecl deed aan zijn oogen voor: vier lijken, badenj in hun bloed, lagen op den a loer. ter de tafel met spijzen cn eetgerei ovcrlioof geworpen was cn de gerechten tussehe plassen bloed verspreid lagen. Het politie-onderzook leidde eenil uren later tot do arrestatie van zckcrS Marcel Bonnefemmo. c-en boerenjong afkomstig uit Eauzo, die geyankel-jk v-- weggevoerd. Diefstal moet dc drijfveer zijne; daad zijn geweest. Vakonderwijs in Duitcch!and, Do Dui'lscho Handelsweri^ ;:amrr be-paald, dat de bezoeker van een school welke meestr worden wil, 3 den practiseh deel moet nemen cn Js' als gezel werkzaam moet geweest zyn. vakschool voor kunstwerken te BlarJC?' burg heeft voor een beperkt aantal kes loos onderricht ingevoerd en wel voor die aldaar de meesterproef wiücn an •gen. Do kosteloozo cursus duurt 4 nw - g den. Daarvan worden 3 maanden tes^, aan den practischen arbeid in de sc |orij^ werkplaats en één maand theore Deze vior maanden krijgt de leerling en inwoning bij burgers in de stad en zakgeld van 200 Mark. He.t meestor an na calculatie in tarieficon intge\ tp Fc SI. ler.'a dor,', lerla deria brio erla Jerla erla

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4