De Voorz. zegl: Het is niet de bedoeling deze zaken af te doen maar te behande len en dan de resultaten mee te deelen en te stemmen in openbare vergadering. Do Noord am:' Er zal wel bezwaar zijn om de begrooting van de nieuwe L. O. school bekend to maken. Als de architect een goede begrooting heeft gemaakt be hoef! hij voor openbare behandeling'niet ie vreezen. Hij vindt geen reden, om de distributiezaak ih geheime zitting to be handelen. Openbaarheid i9 ook hier ge- wenscht. De Voorz. verdedigt de geheime zitting in verband met verschillende brieven en adviezen omtrent die zaak. Do héér Baxmeijer vindt het goed de sclioolbouw in geheime zitting te behan delen wegens de begroetingen. Wat de distributiezaak betreft, in dit geval is hij -voor openbaarheid. Do heer Noordam zegt, dat, wanneer het alleen om de begrootingen gaat een geheime zitting niet noodig is. We heb ben ook iemand van het bouwvak onder ons. En zonder die persoon te verdenken, met 16 personen kan een geheim niet lang geheim blijven. Do heer Duivenbode zegt, dat het hoofdbezwaar dus in de begrootingen ligt-, opdat de inschrijvers daarvan geen gebruik zouden kunnen maken, maar geen aannemer gaat op de cijfers van anderen in. Openbaarheid is ook gewenscht van de distributiezaak. Het is ook onaange naam ypor de pers de geheime zitting te moeten afwachten. De Voorz.: Het is niet de bedoeling de pers te plagen, maar B. en W. hebben voldoende redenen voor geheime behan deling. De heer Smit zegt; dat mochten de be- grootingscijfers soms openbaar worden, op hem de schuld zal worden geworpen. Do Voorz.: Een raadslid, die overtuigd is voor het algemeen belang te werken, behoeft zich aan praatjes niet te storen. De heer Duivenbode vindt het dan toch onaangenaam dat anderen in het bouw vak de cijfers niet kennen. Allereerst komt nu in stemming: of de sclioolbouw in geheime zitting, dan wel in openbare zitting zal worden behandeld Vóór openbaar zijn 6 leden en er tegen ook 6. De heer Duinisvelt houdt zich bui ten stemming. Laatstgenoemde fefffc d'us op de wip met 6 pro's aan de eene zijde en 6 contra's aan de andere. De Voorz. spreekt den machtige vrien delijk toe, om hem te bewegen naar de pro's of contra's te glijden, immers an ders moest de zaak worden uitgesteld en de lieer Goldberg zit beneden om zijn ex plicaties kwijt te worden. Een oogenblik stilte. Aller oogen op Duinisvelt. Hij. spreekt en 't noodlot vliegt hem van de hand. De open deür zegeviert. Een schrijven wordt voorgelezen van Gedeputeerden. Bezwaren bij hen om den hüidigen toestand te bestendigen tot 1 Jan. 1924; tot 1 Oct.. 1923 is mogelijk, in ieder geval moet de school onder kap zijn vóór 1 Aug. 1923. Do lieer Goldberg verschijnt. Drie plannen worden voorgelegd. Plan 1: zonder verdieping, 2 lokalen achter en AJMQ-or. Plan 2: met verdieping en privaten achter. Plan .3: met verdie ping en privaten voor. tevens gelegenheid voor bouwen van een 7de lokaal. Bij een schoolgebouw zonder verdie ping blijft over 693 M2. voor speelplaats; bij een met verdieping 357 M2. B. en W. vinden een school met verdieping hét beste. De Inspecteur van het L.O. geeft aan plan 3 de voorkeur. Het terrein van Houtman schijnt het meest geschikt. Ook de inspectie is voor een plaats in het dorp. Dit terrein, 21 M. breed en 60 M. diep, is te koop voor 16500 (eerst werd 18000 gevraagd) onder voorwaarde, ^dat de eigenaar nog een jaar mag blijven wonen. Ook is, en wel reeds vroeger, een terrein aangeboden aan den Molenweg, voor 13365. De Commissie van toezicht op het L. O. heeft deze terrein-aangelegenheid bespro ken. Do heer Verweer sprak zich ö.a. uit voor bouwen binnen de kom, en de heer Kiezënbos voor bouwen huiten de kom. Bij stemming in deze commissie waren er. 3 voor het Molenwegplan, 3 voor het dorpsplan en 2 hlanco's. De heer Duivenbode is voor het lsto plan. Menschen huilen, wonen niet gaar ne boven. Er zijn bezwaren voor het "schoonhouden, en alles moet worden bo ven gebracht. De heer Baxmeijer beveelt soberheid 'aan, wil geen 7de lokaal bouwen, als bet niet noodig is; later kan het misschien goedkooper. De heer Noordam vraagt of een plat 'dak niet voordeeliger is, van voorgevel is wel iets te maken; ook vraagt hij of het niet 't beste zou zijn lie 7de lokaal' tege lijkertijd op te trekken. Verder brengt hij een woord van hulde, dat de plannen in het stadium ter tafel gebracht worden. De heer Goldberg antwoordt, dat een plat dak 4 a 500 gld. goedkooper is; dat een 7de lokaal ƒ6000 zal kosten. Vervolgens de begrootingen: plan 1 y 56920, plan 2 ƒ51700, plan 3 55190. Onder deze bedragen zijn inbegrepen iarchitectloon en de belooning van den da- gelijkschen opzichter. Er wordt nog lang gepraat over de voor .waadde, die Houtman heeft gesteld om nog een jaar te blijven wonen. De Voorz. wijst er op, dat opschorting jöoodzakelijk is, als er weer over deze Voorwaarde rnoet onderhandeld worden, 'overigens gelooft hij niet, dat Houtman langer zal blijven wonen, dan noodzake lijk is. Op de vraag naar do huur, die door Houtman, Adegeest en v. d. Berg voorloo- jpig zal moeten betaald worden antwoordt 0e Voorz. respect, ƒ4, 2 en 3. De heer Baxmeijer vraagt of onder de hegrooting ook het afbreken der panden begrepen is, waarop de heer Goldberg jb'nfkennend antwoordt. Opgemerkt dient te worden, dat men Voor onderwijzerswoning hef- buis van de yed. Bosch op hel oog heeft. In stemming wordt, gebracht: aankoop terrein en stichtingskosten, 2/5 voor Zoe- termccr en 3/5 voor Zegwaart. Aangeno men. De lieer Duinisvelt stemt tegen.Dezc had de kosten willen berekenen naar liet aantal schoolgaande kinderen van Zoetcr- meer en Zegwaart. Aan de orde i9 nu: mèt of zonder ver dieping. Besloten wordt: mèt verdieping. De hee ren Duivenbode en Noordam zijn vóór zonder verdieping. Ten slotte de kwestie: plan 2 of 3. De heeren Groenewegen, Duinisvelt en L. Karens wensclien plan 2, de overige 10 plan 3. De heer Duivenbode wijst op de voor- deelen van centrale verwarming, geen stof en regelmatige verwarming. Do heer Goldberg: Aan te bevelen is het, maar liet brengt nogal kosten met zich mee. De Voorz.: Laat de heer Goldberg een begroeting maken. De lieer Cliardon is blij, dat de zaak haar beslag heeft gekregen, hij is nooit voor verbouwing geweest. Maar het heeft hem altijd verwonderd, dat de voorstan ders van de openbare school de zaak zelf niet in handen hebben genomen. De heer Noordam wil niet ingaan op deze woorden. De heer Duivenbode begrijpt, niet, dat de heer Chardon moeite heeft kunnen doen voor plannen, die diens goedkeuring niet wegdroegen. Overigens is hij wel voorstander van een openbare, niet van een neutrale bijzondere school. De heer Smit krijgt een bevestigend antwoord op zijn vraag, of vóór de aan besteding nog een vergadering plaats heeft. De heer Smit beveelt veel termijnen .aan voor kleine aannemers. De lieer Gold berg zal er zorg voor dragen. De Voorz. is altijd voor een gemeen schappelijke school geweest en dankt den Raad A-oor zijn besluit. Hij dankt den heer Goldberg voor het maken der plannen en voor diens aanwezigheid. Aanbesteding der school a.s. Zaterdag. Distributiezaak. Ook hier weer vóór of tegen geheime zitting. De heeren Duivenbode en Noordam meenen, dat de zaak het daglicht wel mag zien. De eerste zegt, dat we het niet be hoeven te laten om Bekker, die zegt, dat de Officier van Justitie hem toch niets kan doen. De heer Baxmeijer vindt een beslissing moeilijk. Hij stelt voor de brieven en be scheiden in geheime zitting voor te le zen, dan San de Raad beslissen, of verdere behandeling met gesloten deuren of in 't openhaar moet geschieden. De heer Duivenbode. Dan krijgen wij toch weer een breede discussie daar over. Ten 9lotte beslissen 7 stemmen voor behandeling in het openbaar. De heer Duivenbode meent, dat de stemming ten gunste van geheime zitting Is uitgevallen. Hij wil ontglippen vóór de deuren, gesloten worden. Gelukkig is hij gauw op de hoogte. De beruchte kwestie - schijnt deze te zijn. De gemeenten hebben op Bekker een vordering van 2CK)0, waarvoor Hoo gendoorn borg is. Bekker beweert op de gemeente een vordering te hebben van ƒ500. Het advies van de advocaten der ge meenten" NippelsTelders is, liever niet te proc edeeren dan tegen een finan- oieelen nón-valeur De advocaat van Hoo- gendoorn, Mr. Wessels, stelt voor beslag te leggen op de 500, die Hoogendoorn aan Bekker verschuldigd is. Door ver dere onderhandelingen van den "Voorz., is Hoogendoorn er toe gebracht, dat hij ge neigd is ƒ1000 te betalen in termijnen. De heer Baxmeijer zégt, dat in het ad vies van mr. Telders gesproken is van een afrekeningsverschil, maar huilen dat tekort is er ook nog een verduistering. Hoe staat mr. Telders ten opzichte van dif, feit? De Voorz. zegt, 'dat het concept-proces verbaal over de 37 baal bruine boonen 'door de advocaten is goedgekeurd, maar dat het door de Officier van Justitie is ter zijde gelegd. De heer Groenewegen: Door de ver duistering heeft de gemeente een vorde ring van ƒ2000. Maar ook de heer Bek ker heeft een vordering op de gemeente. Nippels—Telders voorzien een afreke ningsproces en daarom ontraden zij te procedeeren. De heer Noordam: De heeren zijn ver legen met het geA'al en hebben de zaak maar gesust.. De Voorz.: Volstrekt niet. De heer Noordam: Hoe kan de Officier van Justitie den indruk krijgen van een verrekeningsproces, daar er toch ver duisterd is? We moeten geen consideratie gebruiken en Hoogendoorn aanpakken. B. en W. stellen den Raad voor aan B. en W. o\er te laten de zaak af te wikke len, niet Le procedeeren, maar ƒ1000 zien te krijgen van Hoogendoorn. De heer Karens: Beter een half ei dan een leege dop. Maar zou Bekker nu de ge meente geen proces kunnen aandoen over zijn vordering-van ƒ500? De heer Duivenbode vindt het aller gekst, dat mr. Wessels, de adA'ocaat van Hoogendoorn, 1000 wil halen van zijn cliënt. De heer Baxmeijer. Als Bekker het ad vies van mr. Telders hoort, dan zegt hij; De Raad kan mij niets maken. Moeten we nu vasthouden aan onzen eisch? De heer Noordam zegt, dat het niet gaat om proces, maar of Hoogendoorn moet betalen ja dan neen. Aanbieding van ƒ1000 zegt al genoeg, dat hij gelooft, dat zijn zaak verloren is. De, heer Baxmeijer wil wel de ƒ2000 en het faillissement handhaA'en en de. heer Noordam' wil ƒ1000 ineens en ƒ1000 in termijnen, maar de Voorz. zegt, dat dit met het advies TeldersNippels niet gaaf, zoodat het voorstel van B. en W. -wordt aangenomen. Benoeming van leden in de Commissie van Toezicht óp het L. O., wegens bedan ken van den heer Akkerman en het pe-* riodiek aftreden van den lieer Riezcbos. Aanbevolen Aroor de vacature-Akkerman G. de Brüin en P. W. Reewijk. De heer DuiA'enbode wil meer intellec tueel hoogstaande menschen. Gekozen wordt de lieer G. de Bruin. Op Dr. Facee Sehacffer worden 4 stemmen uitgebracht. Aanbevolen voor de Aature-Riczebos: Riezebos en Nieuwenhuyzen. Gekozen wordt met algemeene stemmen de heer Riezebos. Art. 8 van bovehgenoemde commissie: Geen besluiten kunnen genomen worden zoo niet de grootste helft van het in art. 2 genoemde aantal leden aanwezig is, wordt gewijzigd in: zoo niet de grootste helft aanwezig is.: De Voorz. stelt, wegens het late uur, voor punt 6 en 7 van de agenda te behan delen in de volgende vergadering. De heer Smit brengt bij tic rondvraag de werkloosheid' ter sprake. Hij wijst vooreerst op het uitvoeren van. werken van algemeen belang als: het maken van een goede losplaats aan de wallen en meer woningbouw. Vervolgens wenscht hij, dat er bij het uitvoeren van werken, zooals laatst hij het leggen van een tele foonkabel meer ingezetenen tewerk Avor- den gesteld. De werkloosheid, zegt spr., is hier zeer groot, men moet niet alleen rekening hou den met de ingeschrevenen bij den cor respondent van de arbeidsbeurs, maar ook met ongeorganiseerden. Een klein debat wordt ten .slotte nog gevoerd Lusschen den Voorz. en den heer Smit, naar aanleiding van het feit, dat twee' menschen bij den burgemeester Ava- ren geweest voor werk. De Voorz. stelt -namelijk op den voor grond, dat men bij nijpende omstandig heden. Toet elk loon tevreden moet zijn, •terwijl de heer Smits met kracht verde digt, dat ook in-dit geval met de behoefte- van den werknemer rekening, moet ge houden worden. Hierna sluiting. Gemengde Berichten. Een ontaarde moeder. Te Westdorpe bij Sas van Gent heeft een gehuwde vrouw haar pasgeboren kind in een beerput geworpen. Haar ruan deed aangifte bij de politie. De daderes is ge vangen genomen. Ongeluk. Te Heiligerlèe (Gr.) geraakte zekere Ed. Mulder gisteren bij het op hol slaan van zijn paarden, welke voor een wagen ge spannen waren in het tuig verward. De ongelukkige werd eenige honderden me ters meegesleurd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Ongelukken. De heer Mol, aannemer te Zwolle, had gisteren in zijn werkplaats het ongeluk zoodanig met zijn linkerhand onder een zaagmachine te" geraken, dat eenige vin gertoppen werden afgekneld. De stuurman D., van de sleepboot Goèree van Rotterdam, heeft in de sluis te Wemeldinge, het ongeluk gehad met zijn hand bekneld te raken tusschen het schip en de sluisdeur, waardoor dit lichaamsdeel zoo goed als afgekneld werd. Na ter plaatse verbonden te zijn, is de man naar het gasthuis te Middelburg overge bracht. Een mijn. In de haven van Biezelingen (Z.) is een mijn aangespoeld, die door de marine zal worden onschadelijk gemaakt. Een verdachte zaak. Naar de Leeuw. Crt. verneemt, heeft de justitie te Leeuwarden een zaak in onder zoek tegen den veehouder de B. te Wei- dum. Te diens huize is een knecht overle den, die een zestal weken in dienst was van dezen veehouder. Een aanzienlijk geldsbedrag, dat aan den knecht heeft toe behoord, zou naar de verklaring van den veehouder door hem zijn geërfd. Dit gelds bedrag is door de justitie in beslag geno men. De gearresteerde tandtechnicus. Het Hdbl. meldt-, dat de tandtec-hnicus S., te Amsterdam, die schuldig zou zijn aan den dood van een patiënt, na zijn verhoor door den rechter-eommissaris weer op vrije voeten is gesteld. 15 gezinrlen op straat gezet. Gisteren is op bevel van de justitie een kastelein uit zijn woning aan het Haag- -scheveer te Rotterdam gezet, daar hij voortdurend in gebreke was gebleven, de huur te betalen. Deze caféhouder had de vijf kamers van zijn bovenwoning door schotten in 15 vertrekjes laten verdeel en en de zoo ontstane hokjes verhuurd aan een even groot aantal gezinnen voor f 7 tot f 9 per week. De huurpenningen van de onderhuurders werden geregeld- geïnd, maar de man weigerde reeds geruimen tijd zelf huur te betalen. Het heele huis werd gerechtelijk ontruimd. Ook de vijftien ge zinnen zagen hun boeltje op straat zetten. Een groote politiemacht hield op het Haagsche "Veer de op herrie belusten op een afstand, zoodat het geval zonder inci denten verliep. Een kerkdief op heetorJaad betrapt. Men meldt uit Tilburg aan de „Msb.": De politie te Tilburg heeft een dief ge knipt die er zijn beroep van maakte gere geld de offerbussen in de kerken te lich ten. Maanden lang had men in de kerk van het Heike reeds op hem geloerd en gisterenmiddag gelukte het de recherche den handigen dief op hceterdaad te be trappen. Bij" het eerste verhoor bleek reeds dat men een goede vangst heeft gedaan. Daar de man weigert zijn naam op te geven, kon zijn identiteit niet worden vastgesteld. Vermoedelijk is hij van Fran- sche nationaliteit. Hij geeft voor reeds 4 jaren hier te lande te verblijven, is in het bezit van een valsche pas en wenscht ziin naam niet op te geven, daar hij dan zou worden uitgeleverd, terwijl een doodvonnis tegen hem is uitgesproken. De dief was "n het beit van een spoorwegabonnement en schijnt er voor zijn practijk npg een com- pagnon'(s) op na te houden. Het leeghalen der ofl'erbussen geschiedde door middel van baleintjes in lijm gedoopt. De man is gekleed als een heer. Bij zijn arrestatie vond men een tube met gom in z'n bezit, benevens een zakje met geld. Hij schijnt veel te Amsterdam te hebben vertoefd en daar meerdere ma len van naam te zijn veranderd. Dat hij het een en ander op zijn 'kerfstok heeft kan blijken uit het feit, dat hij terstond na zijn opsluiting in het arrescantenlokaal zich door verhanging van het ïeven trachtte te berooven. De onveiligheid aan de Duitsche grens. Uit Gelsenkirchen verneemt de „Tel.": Op den straatweg naar Bochum werd een hevig bloedende en totaal leeggeplunderde man aangetroffen. Het ingestelde onder zoek heeft tot dusver als resultaat opge leverd, dat het oen Nederlandsche stuur man is van een Nederlandscli stoomschip. Men heeft hem beroofd van 75 dollarbiljet ten. 17 gulden aan zilverbons, 500.000 mark in Duitsoh bankpapier, een gouden hee renhorloge met dubbele kast met gouden wijzers, die met diamanten waren bezet, twee gouden heerenringen ieder met een diamant, een heerenring met twee diaman ten en een robijn, een gouden heerenring met twee diamanten en twee smaragden, een pas en een bagagere^.u. De stuurman had t© Wiesbaden een vrouw leeren kennen, die hem naar Gel senkirchen heeft gelokt, waar de berooving in een huis plaats had. RECHTZAKEN De moord in HouUksrp. Gistermorgen zou het gerechtshof te Arn hem uitspraak doen in de zaak tegen A. D. en J. dc G.. die terecht hebben gestaan in hooger beroep wegens den dubbelen moord te Houfdorp. Het Gerechtshof meende evenwel, dat het onderzoek heropend moest worden, op grond van de overweging, dat de wensche lijkhcid is gebleken, dat de lap, gevonder. op het terrein, zal vertoond worden, zulks ter tegemoetkoming aan het door D. aan gevoerde verweer, In verband hiermede waren nog eenige getuigen gedagvaard. De uitspraak AA"ordt daarna bepaald op 22 dezer.. Ingezonden Stukken (Buiten verant wooaxlelijkheid der Woningnood cn Verbetering van de Volkshuisvesting te Oegstgeest. Mijnheer de Redacteur' Beleefd verzoeken wij u opname van on derstaande regelen. Overal in alle gemeenten zien wij toena me van woningbouw. Geheele straten en wijken groeien als paddestoelen op als ge volg van de regeling van het Departement van Arbeid, die de oplossing van de wo ningnood en verbetering van de volkshuis vesting door sociale maatregelen heer- be vorderd. Ook te Oegstgeest zijn de wonin gen met tientallen verrezen en steken hun daken wijd en zijd in de lucht. Toch is hier een leemte te constateeren, hetwelk wij in het kort willen aantoonen. Waar zijn toch te vinden de woningen voor de lagere standen? Zijn niet in de laatste jaren tien tallen van door dezen stand bewoonde wo ningen met den grond gelijk gemaakt, de bewoners in stallen en schuren onderge bracht of genoodzaakt geworden bij fami lie of bekenden zich te behelpen met een klein kamertje? "Waar blijven toch de wo ningen van de Woningbouwve-reeniging Oegstgeest, welke vcreeniging reeds in Fe bruari 19i9 (dus 4 jaar geleden) is opge richt en tot heden nog niet ééne woning heeft gebouwd? Heoft niet de inspecteur van de Volksgezondheid reeds drie jaar ge leden de voorloopige plannen tot den bouw van 70 woningen goedgekeurd? Is de Overheid der gemeente nog niet tot besef gekomen, dat verbetering van de volkshuisvesting een der eerste en grootste plichten is voor het algemeen belang? Of is hel antwoord dat een der leden van den gemeenteraad ons dezer dagen toevoegde: Ik heb nog nooit onderzocht of in deze ge meente woningnood heerscht, d.e weerspie geling van alle leden? Naar men ons van beA'oegde zijde heeft medegedeeld, zijn thans reeds vier maanden, geleden de plan nen tot bouw van veertig woningen bij B. en W. ingediend, nadat aan alle eisch en, welke gesteld waren, als statutenwijziging, toelating van twee medeleden in het be stuur, 40 woningen in plaats van 70 enz. is voldaan. Zou het nu eens geen tijd worden, om B. en W. uit te noodigen de plannen ter be handeling in den gemeenteraad in te die nen? Wij kunnen, neen wij mogen niet na laten nog eens onder de aandacht der Overheid van Oegstgeest te brengen, on der welke bewoordingen minister Aalberse in November 1920 bij een openbare zitting der Tweede Kamer het karakter van hot woningbouwvraagstuk heeft getypeerd. Zijne Excellentie zeide namelijk: „Wat het woningvraagstuk betreft, ik geloof, dat wij zooals terecht door verschillende sprekers is gezegd, niet meer behoeven te pogen elkaar A'an het groote belang van dit volks- vraagstuk te overtuigen. Ik zou willen her inneren aan een zinsnede in een rapport, dat reeds in 1S55 werd uitgebracht door een commissie uit het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Deze ingenieurs schreven in een verslag aan den Koning in 1855: „Een slechte woning benadeelt do ge zondheid, maakt alle verstandelijke en ze delijke ontwikkeling onmogelijk, drijft de man naar de kroeg, verhindert bij de vrouw zindelijkheid en zorg voor het huis houden, en brengt bij de opgroeiende jeugd dc zedelijkheid in gevaar/' Dit is maai ma. r ik gcj dat die ingenieurs er in geslaagd* zijn i dezen eenen zin al dc nefaste gevolg» van het Avoningvraagstuk voor ons wil neer te leggen, en ik zou wel alle gemeia tebesiuren en ambtenaren, die hieritiei te maken hebben willen aanraden éw zin voor zich op hun schrijftafel te phai sen. Als zij dan nog na een langen J,. werken een paar bouwplannen moeten I doen, die zij liever tot den volgenden m0J. gen laten ligger, geloof ik dat, wanneet^ zich voor oogen stellen de gevolgen, di^i woningnood in het algemeen voor ons vol heeft, zij dan den moed zullen hebben, o® maar flink door te zetten en zoo weinig b< gelijk bouwvereenigingen op de Verlangd; vergunningen laten -wachten." U, mijnheer de redacteur dankend de verleende plaatsruimte, teekenen wij; Hoogachtend, Het bestuur der afd. Ocgstg.w van den Ned. R. K. Volkshui! Het bestuur der afd, Oegstgees van den Ohr. Bestuurdersboni Het bestuur der afd. Oegstgw-, van den Chr. Nat. Werkman; bond. Letteren en Ktinst Sur sum Cord a. Onder leiding van haar directs Hubert Cuypens geeft het gemengd ktc „Sursum Oord'a" op Woensdag 21 Fel: haar j aa-rlijksche uitvoering in de Stads gehoorz-aaü. Bizonderheden vindt men in de nog plaatsen advertenitiën. Uitgevoerd worè „Eve" van Jules Massenet, de „Ouvértia tot A-dam in Ballingschap" alleen vos orkest en „Te Deum Laud aan us". P beide laatste werken van den heer. Cd pers. „Eve" is een zeldzaam fijn enpoet» werk, Gedurende de eerste maten vertol! het strijkorkest in lieflijke melodieën i rust welke er heersclit in het Parad» Weldra goudelen er harpaecoorden do: de zingende vibrato's der violen, n; weer even later vergezeld door de lij; harmonieën der houtblazers Steeds pi nissimo met lichte crescendo's weeft 1 orkest voort aan het lieflijk blanke: weefsel om een indruk te go ven van de idyllischen droom -der natuur. Als het koor na zestien maten inif wordt die indruk nog versterkt. In vi stemmige declamatie wordt verteld, Is de man, Adam, sluimert onder de palm Maar dan, plotseling, worden aarde f zeeën opgeschrikt door een wonderbar! gloed,- die van den hemel straalt. Bazuinsteoten en pauken-geroffel sik ren even. door 't orkest, dat evens- spoedig wee-r in zijn lyrische droomer-ijs terugzinkt. In de diepe stilte, waarin Adam -si; inert, wordt aan zijn zijde een wezen e schapen vol van. gratie en van licht, li verheft het orkest ziejitot extase -en/: koor jubelt„Mensch," ge zijt niet w alleen". De tenorsolist treedt thans als recite naar voren en vertelt enkel begeleid fa strijkorkest en houtblazers hoe 'i mensch oprijst uit zijn droomen en 8 onuitsprekelijke blijdschap hem vera nu hij die vrouw naast zich ziet. De tweede s-cêne vangt aan met 8 heerlijk orkest voorspél, waarin de id? lische toestand van "het Paradijs w geschilderd^ nu het scheppingswerk fl maakt is. Het zal den toehoorder opvallen, c Massenet ook in dit voorspel van koper i n s-bi umentem een matig gek maakt. Heb schelle, klaterende kopert bruikt hij alleen in momenten van" hi» spanning. In verband met den aard het -werk weet hij het meest afwisselêi en steeds even fijn genuanceerde color te bereiken door allerlei combinaties t strijkorkest, houtblazers en harper. Tb door blijft zijn compositie steeds In poëtisch waas behouden daardoor té zij doorzichtig en logisch en leent 2 juist zoo goed yoor het betrekkelijk tiem karakter der Leidsche Gehoor# die de pompeuze blankenorgie van i' vele moderne werken niet verdragen In dit voorspel treden de koperiwi men ten wel op, m aar zonder tc veel domineeren. Nu volgt een beurtzang tusschen A-> en Eva., waarin, beiden zich uitputten kaar wedepkeerig te adoreeren. Op name wijze wordt het duet begeleid. les tintelt A'an poëzie-en -de echt S sche gratie. De rhythmen deinen én sen met lossen, bevailligen zwier enk pelen en trippolen licht en etherisclij •die zaal. Onwillekeurig denken we 1 Vondels woorden uit -de „Lucifer' „Nu gaat de bruiloft in met eeiKl wellek® En brand van stralen, niet te doch te gissen- Heb eerste menschenpaar jubelt/ den eeuwigen vrede die rondom hen." belooft elkander onyerbrolken trouw.. Heb tweede gedeelte stelt ons Eva in de. eenzaamheid. Het isnacht jj den hemel goud el t het sterrenheir/j" ternia is in het woud, dat zwanger is-' bedwelmende geuren. Adam sim® Rondom Eva fluisteren verleidelijk stemmen der natuur. Vleiend wordt zij toegesproken, midden van de schatten die haar gen leeft zij in onwetendheid, tb ons mee, zoo fluisteren de .stemm-st toonen u den boom der kennis. Eva weifelt en wordt, langzame'-? zoo bekoord, dat de wet God-s, we haar gemoed is ge-schrevep, vo voo-r de A'erlokikende zaligheid die., wordt toegezegd. Steeds drie manen do stemmen. Plotseling .geheele orkest in met scherp gcina-s... rhythmen: C'est l'prbre de s.l F viens1 Dc Stem van den Afgrond neem'. middelen te baat. De zoetste wordt afgewisseld met wilde ui j gen. De vrouw zal koningin zijn» r

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4