OOSTENRIJKS „CURATOR." Dr. Michael Hainiach, president van Oostenrijk, en Mr. A. R. Zimraermann (rechts). HILLEGOM. R. E. Landarbeidcrsbond. Vriidag- avond hield de Afd. Hillegom van SU Deue-Dedit eon groote Propaeanda-verga- dering in cafe „Flora". Do opkomst was flink. De voorzitter, de heer B. N. Loerak ker, opende de vergadering met den chr. gr. en een woord van welkom, in het bij zonder gericht tot den heer A. Smulders, bestuurslid van het It. K. Vakbureau en epreker van dezen avond. Hierna verkreeg de heer Smulders het woord. Hij had tot onderwerp gekozen: „welke vorm van be drijfsorganisatie?" Na verschillende sys- teems vluchtig te fkebben belicht, kwam spr. meer bizonder tot wat het R- K. Vak bureau in dezen voorstaat: een zoodanige medezeggingschap der werknemers in de arbeidsvoorwaarden, dat zij zullen mee spreken omtrent het geheels bedrijfsleven, dat io voordeelcn der productie onder alle deel genen ten zullen worden ver doold en de behoeften der arbeiders op redelijke wijze worden bevredigd. De R. K. bedrijfsorganisatie wenscht geen socia lisatie; de ondernemingen blijven privaat rechterlijk;, maar alles geschoeid op de leest van onze christelijke, onze Itoom- sche beginselen van rechtvaardigheid en naastenliefde; al gemeen o regelen, die bin dend zijn voor allen, in het bedrijf werk zaam. Ter iïlustreering vergeleek spr. een en ander met een gemeentelijke verorde ning. De regeling die de R. K. Vakbewe ging voorstaat ie er ivo-e niet. maar zo komt er onomstootelijk vast volgens sprekers vaste overtuiging. En in ver band hiermede richt de heer Smulders zich lot de niet.-georganiseerden en toont aan. dat het niet toelaatbaar is. dat en kel m gerechtigd zouden ziln tot een me- dezegeingsebap in hef. produc'ie-proces dat. allen omvat. Hun plaats is i n dc or ganisatie en zoo lang zij buitenstaanders ziin. missen zij het recht de werkers en ploeteraars voor de beenen te loopen. Spr. schetst kort aan de hand der historie de gilden der- middeleeuwen, die ons ten spoorslag zijn. De veranderde voortbren gingswijze, waardoor meer arbeiders ia loondienst blijven geheel hun leven verschil met de gilden noopt uit eigen belang tot toetreding tot de organisatie, die is 1 et centraal mmi van het bedrijfs leven. SpT. wi-'et verder op het werkloos heidsvraagstuk en hoe 'r de organisaties zijn, nationaal en internationaal, die wa ken voor hulp en reeling inzake voorko men. beperking en bestrijding der werke loosheid. Verschillende onwer.pingen, dio rondgestrooid worden, als zouden we in de?en tijd maar moeten slikken en laten afkniipen wat sommigen meedoogenloos willen, weerlegde de heer Smulders op juiste wijze. Hij schetste heel mooi, hoe ongewettigd bet is. het verminderen van den maatochappélijken riikc om slechts af te wentelen op de laagstliggende groepen en spoorde aan tot krachtiger organisatie dan ooit. Wij. Roomsehe arbeiders, moe ten mot meer kracht onze beginselen pro- pageeren en ze niet veronachtzamen, op dat wij onze maatschappelijke en geeste lijke behoeften betc-r tot uiting zullen kunnen brengen. Met een gloedvolle pero ratie sloot sur. ziin met innige overtui ging uitgesproken rede. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt. Do beer Smulders beantwoord de hen bevredigend. Hierna werden enkeüo huishoudelijke zaken behandeld, waarna de Voorz. de vergadering met een passend dankwoord en met den chr. groet sloot. Zeker beeft de Bondsafd. door dezen propaganda-avond leden gewonnen, waar door de arbeid van den heer Smulders ze ker ruimschoots ie beloond. Kostelooze inenting. Woensdag ay. zal des namiddags van 3 30 tot 4.30 in de 0. L. 6cbool alhier gelegenheid be staan tot kostelooze inenting en hermen- Loonsverlaging. De neutrale, R. E. en Chr. patroonsorganisaties in de plaat sen tussc-hen Haarlem en Leiden hebben aan de werknemersorganisaties voorge steld bij eontract voor de jaren 1923— 1926 de Iconen met f2 per week te verla gen en deze vast te stellen op f25 gedu rende 4 en f23 gedurende 8 maanden, voor een arbeidsdag van voormiddags 6 tot namiddags 7 nur en 's winters van licht tot doDker. Behalve de loonsverla ging wordt dus ook de werktijd verlengd. Voor een paar maanden meenden grooto firma's alhier niet tot loonsverlaging te zuilen over vaan. Een vierde geneesheer. Op de huize Boeken!!age zal Dr. van den Berg, prak- tizcerend geneesheer to Amersfoort zich in den loop der volgende maand als zoo danig hier vestigen. Don heeft Hillegom weder 4 doktoren. KATWIJK AAN DEN RIJN. R.-K. Volksbond. Vrijdagavond werd dc tweede cursusavond gehouden vanwege den R.-K. Volksbond, in de zaal Fcnnea. De opkomst was niet groot. De voorzitter zeido het te betreuren dat de opkomst zoo gering is. Eerst werden eenige ingekomen stukken behandeld. Hierna werd liet woord gegeven aan den spreker van de zen avond, den heer Silvius, Cent. Pres. van den R.-K. Volksbond. Deze zette op duidelijke wijze uiteen liet onderwerp: „Dc Ned. R.-K. Volksbond op Sociaal-Eco nomisch gebied". De Voorz. dankte voor do leerzame woorden e-n hoopte dat ze veel vruchten zullen dragen voor de af- deeling. Dan deelde spr. nog mede dat dc bode van den bond bedankt beeft en hij verzoekt den leden, die zicli hiervoor be schikbaar willen stellen, zich aan te mel den bij het bestuur. Hierna dankte de Voorz. de aanwezigen voor hun opkomst en sloot de vergadering met den Christ. Groet. KATWIJK. Werkloosheid. Het aantal ingeschre venen aan het Bureau der Gem. Arbeids bemiddeling is op beden 464, waarvan 293 vieschers, 32 kuipers, 26 grondwerkers, 78 losse arbeiders. Militie. In Jan. zal de inschrijving voor de Nat. Militie plaats hebben. Spe ciaal zal hiervoor zit ting gehouden wor den op Woensdag 17 Jan. voor Katwijk De correspondent van bet Persbureau Vaz Dias meldt uit Weenen: Van den vroegen morgen tot :den falen avond is mr, Zimmerman, de commissa ris-generaal voor Oostenrijk, met zijn kleinen slaf medewerkers aan den arbeid om de grondslagen voor zijn moeilijke taak te leggen. Mr. Zimmerman heeft eenige zalen in het gebouw van het vroe gere Ministerie van Financiën tot zijn be schikking gekregen. Het aantal zijner medewerkers is be scheiden. Het zijn de secretaris der fi- nancieele delegatie van den Volkenbond, de heer De Bordes, en de vroeger attaché bij het Nederlandsche gezantschap lo Weenen van denzeLfdcn naam en voorts de heer p. Pelt, oveneens Nederlander. Van den kant der Oostenrijkschc regee ring werden mr. Zimmerman voor de belangrijke financieele en bostuurskwes- ties twee ambtenaren toegewezen. Mr. Zimmerman heeft de eerste weken van zijn werkzaamheid besteed aan het houden van besprekingen met alle in aanmerking komende personen, om volko men op de hoogte te geraken van alle kwesties. .Zeer dikwijls heeft hij met den bondskanselier dr. Seïpel, den Minister van Buitenlandecho Zaken dr. Grimber ger en het meest met den Minister van Fi nanciën dr. Ivienböck besprekingen ge voerd. Hij is ook in overleg getreden met aan Zee en op Donderdag 18 Jan. voor Katwijk—Rijn in bet Gemeentehuis to Katwijk aan den Rijn Landverhuring. Voor een tweetal pcr- ceelen teelland van de gemeente werd de zer dagen bij ie verhuring zoo weinig geboden dat B. en W. het land niet heb ben gegund. Men kan nu uit de band hu- 'ren. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. Wegens stijging van het aantal inwoners dezer gemeente, zal bij de a.s. verkiezingen moeten worden voorzien in 11 zetels in den gemeenteraad, terwijl er thans slechts 7 raadsleden zijn. Landbouwcornrnissie. De Burgemeester heeft ter benoeming voor drie leden van de commissie belast met het opmaken van het landbouwverslag enz. aan den Minister van Binnenlandsche Zaken voorgedragen do heeren T. G. Mourits, B. P. J. Koole en B. M. Domsdorf. NOORDWUKERHOLT. Bevolking. Loop der bevolking over het jaar 1922: M. V. Totaal Bevolking op 31 Dec. 1921 2552 2025 4577 Verm, door gêb. M. V. 70 69 439 ld. door vest. 269 157 426 Totaal 339 226 565 Verm. door overl. 83 12= 95 ld. door vertrek 176 167 343 Totaal 259 179 438 Verschil tusschen vermeer dering en vermindering 80 47 127 Bevolking op 31 Dec. van het jaar 1922: 2632 2072 4704 Aantal gesloten huwelijken 39. Aantal levenloos geboren 3 m., 4 vr. totaal 7; sterfte zonder levenloos 83 m., 12 vr„ totaal 95. Bevolking van het St. Bavoge- dticht: 586 patiënten en 79 verplegend personeel; totaal 665 RIJNSBURG. Bevolking. Op 31 Dec. 1921 was de volking groot 2128 m. en 2001 vr., totaal 4129 zielen. Op 31 Deo. 4922 waren deze cijfers 2171 m. en 2004 vr. Totaal 4175 per sonen. Vermeerdering dus van 46 pers. Ontvremcdiiuj De bediende van een mtflkhandelaar uit Katwijk, L. v. P., had eenige oogenblikken zijn wagen onbe heerd laten staan, van welke gelegenheid aan onbekende gebruik maakte door er een pot, inhoudende 5 pond boter, van te ontvreemden. De dader(s) nog onbekend. Te water. Het zoontje van A. J. M., viel spelende in een Vliet-. Rappe banden wisten hem spoedig oï> het droge te hal len. RIJP-WETERING. R. K. Kiesvereeniging. Vrijdagavond hield in „Den Vergulden Vos" alhier het- bestuur der R. K. Centrale Kiesvereeniging Alkemade zijn jaarvergadering. Tot bijwo ning van deze vergadering waren uitgenoo- digd de besturen der parochiale kicsver- eenigingen van Oude-Wetering, Rceïof- arendsveen, Rijp-Wetering en Oud-Ade, welke vier parochiale kiesvereenigingen de centrale kiesvereeniging vormen. Van de Eernw. heeren geestelijken was alleen de ZeerEerw. heer de Kok, pastoor te Oude- Wetering aanwezig. De vergadering werd door den Voorzitter met den christelijken groet en een woord van welkom aan de aanwezigen geopend. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastge steld. De jaarverslagen der parochiale kies vereenigingen werden door de secretaresse van Rijp-Wetering en de secretarissen der don bezuinigingsmnis!er en bekende ban kiers. Bijna allo leden van bet corps diplo matique hebben mr. Zimmerman bun op wachting gemaakt. Zij hebben, evenals dr. Scipel en de Minister van Buitcnland- scho Zaken dr. Grimberger, te zijner eere diners gegeven. Mr. Zimmerman was zoo welwillend mij eenige dagen geleden te ontvangen, en ik mocht een langdurige bespreking met hom hebben. Onder dc huidige omstandigheden, nu zijn werkzaamheden zich nog in een sta dium van voorbereiding bevinden, kon mr. Zimmerman mij echter nog geen me- dedeelingen ter publicatie verstrekken. Mr. Zimmerman heeft zich door zijn warmo belangstelling en zijn oprechte sympathie voor Oostenrijk, evenals door zijn innemende persoonlijkheid, in alle •kringen, met welke hij in aanraking komt, de grootste waardeering en sympa thie gevonden. Men is hem in het bijzon der dankbaar voor het feit, dat hij in Oostenrijk niet, zooals van vele zijden ge vreesd werd, als een dictator optreedt, doch als een man met het waarachtige gevoel als welwillend vriend te helpen. Het is zeker niet alleen het belang van Oostenrijk, doch dat van geheel Europa, dat hot mr. Zimmerman gelukt in zijn taak to slagen. andere vercenigiugen voorgelezen. Uit de voorlezing van deze jaarverslagen bleek, dat in de verschillende parochies een op gewekt politiek leven heerscht. Een der secretarissen, die geen verslag inzond, zegde toe het alsnog te zullen doen. Daar na volgde het jaarverslag van den secre taris der Centrale Kiesvereeniging, waaruit bleek dat deze 1514 leden telt over verschil lende parochic-s verdeeld. In het bestuur kwam geen verandering, aangezien de heer Krebbers wederom door Rijp-Wetering werd aangewezen om deel uit te maken van het centraal bestuur, en door het centraal bestuur weer als Voorzitter werd herkozen. De commissie van onderzoek belast met het nazien van de rekening van den pen ningmeester bracht verslag uit dat hij alle3 in de beste orde had bevonden. Er is een kassaldo van f 44.87aangezien er echter nog een schuld te betalen was van f 32.40 bedraagt het batig saldo f 12.47. Hierna werd de penningmeester gedechargeerd en hem dank gebracht voor zijn beheer. Daarna volgde bespreking van het R. K. Gemeenteprogram. Door de kiesvereenigin gen van Roelofarendsveen en Oude-Wcte- ring werden daarna enkele wijzigingen voorgesteld; eenige er van lokten nogal langdurige discussies uit, maar ten slotte werden de moeilijkheden tot aller tevre denheid opgelost. Het artikel, handelende over dc keuring van levers' Tdelen, werd uit het program gelicht als zijnde aan deze zaak voldoende zorg besteed door cle aan sluiting bij den Leidsehen Keuringsdienst van eet- en drinkwaren. Nu volgde bespre king van een circulaire van den Statenkies- kring Gouda, waarin als datum, waarop de stemming over de groslijst moet zijn if- geloopen, wordt gesteld op 1 Februari. Er werden maatregelen getroffen om de stem ming alhier een goed verloop te doen hebben. Als datum voor opening van de stembussen uit de verschillende parochiale kiesvereenigingen werd vastgesteld Maan dag 29 Januari namiddags 2 uur. Het hoofdstembureau zal worden gevormd dooi de Voorzitters der parochiale kiesvereeni gingen, die elk voor zich voorzitter zijn der stembureanx in hun eigen vereeniging. Besloten werd dat de besturen voor de stemming over de groslijst in hunne, kies vereenigingen propaganda zullen maken voor de aftredende leden der provinciale staten en voor de door de Centrale Kies vereeniging gestelde eandidaten, de heeren L. H. M. J. Vosters, burgemeester van Al kemade en J. Penning de Vries van Oude- Wetering. Het centraal bestuur zal een ad vertentie plaatsen in de Leidsc-he Courant om ook dc kiezers buiten de kiesvereenigin gen opmerkzaam te maken op beide eandi daten. Bij het einde der vergadering zeidc de ZeerEerw. heer Pastoor de Kok met ge noegen deze vergadering te hebben bijge woond, omdat hem uit de gehouden be raadslagingen en discussies gebleken is, dat allen met ijver voor de goede zaak bezield zijn en wenschte Zijn Eerw. aan de kiesvereemging in 1923 Gods besten ze gen toe tot heil van alle leden in het bij zonder en van het vaderland in het alge meen. Hierna sloot de Voorzitter de ver gadering met den Christelijken groet. VALKENBURG. Bevolking. De bevolking onzer ge meente was op 31 Dec. 1922. 387 m. en 350 vr. Totaal 737 zicien. VOORHOUT. Rectificatie. In het Raadsverslag staat, dat voor de lichtvoorziening van den Loostcrweg het leggen van een kabel vanaf de Vlashoven Noordwijkerhout tot en met het perceel van F. Boot en Go. etc., ƒ12000 moet kosten. Dit moet ech ter zijn, dat het leggen van voornoemden kabel en het bouv.eu van een transfor mator noodig is voor de goc.de functio neering der lichtvoorziening. Doch alleen het loggen van een kabel, vanaf het punt aan den Schraveudamschenweg, wat reeds van ©lcctrisch licht voorzien is en bedoel de transformator kost 12000. Alleen met laatstgenoemde kosten hebben de bewo ners van den Loostcrweg te maken. VOORSCHOTEN. Het Groene Kruis. Een Schiedamsclie tooneelclub, gehcefccn „Utile Dulci" gaf Zaterdagavond in Hotel „Deürloo", eene wcldadigheidsvoorstelling ten bate van de Zuid-Ho) Ia ndsehe Vereeniging „Het Groene Kruis", afdeeling Voorschoten. Men zal misschien vragen hoe het mogelijk is, dat een Schicdamsche tooneelvcreeniging zich interesseert voor Hot Groene Kruis, afd. Voorschoten, doch eenige leden van deze vereeniging hebben zich eenigen tijd gele den alhier gevestigd en deze leden stellen groot belang in den bloei van Het Groeno Kruis in hunne nieuwe woonplaats en dat is de reden waarom de Schiedamsche too- neelverccniging „Utile Dulci" zich belang loos beschikbaar stelde deze uitvoering te organisceren. De zaal van het Hotel „Deurloo"'was tot in de uiterste hoeken gevuld en kaarten waren aan de zaal niet meer te krijgen. Opgevoerd werd „Tilly" blijspel in vier bedrijven door Francis Stall Voor de pers was een uitstekende plaats gereserveerd. Dc inhoud van het blijspel is in het kort gememoreerd als volgt: Rebus, een bankier en een goed en een liefdevolle vader van drie kinderen, was rijk doch zeer eenvoudig van leefwijze. Zijn vrouw, een dame, die het wat hoog in den bol heeftdroomde steeds hare kinderen te doen huwen met personen uit den adellij ken stand. Of deze personen ook iets be- leekendcn in de maatschappij, kwam bij haar op de tweede plaats. Indien de eandi daten maar rijk en van adel waren, was bij haar aan den voornaamsten eiseh voldaan. Doch gelukkig werd de dame nog bijtijds van haar eerzucht, waaraan zij het werke lijke geluk harer kinderen wilde opofferen genezen en zag de moeder nog tijdig in dat een adellijke naam en geld niet het eerst noodzakelijke is voor een gelukkigen ech telijken staaf, maar een edel en offervaar dig karakter met. werklust meer waarde heeft. Het blijspel werd uitstekend ver tolkt. Hoe ongedwongen was het spel van Rebus, den bankier (Mr. D. Visser 'n Voor- sehoten'a ingezetene), hoe schoon de vertol king van de rol Thekla, de vrouw van den bankier lijdende aan hoogmoed. Het spel der drie kinderen van den bankier was verrukkelijk, vooral Tilly's spel" was zeer te loven. Ook het spel dir overige spelers was voortreffelijk en vooral Baron Strausz, Dr. Ernst Muller en Corinna speelden vol gloed en humor. Bij het einde van het vier de bedrijf werd een bloemenmand aan de spelers aangeboden als blijk van waardee ring. Welverdiend was het dankwoord, uit gesproken door den-Edel achtbaren, heer E. Vcrnède, Burgemeester van deze gemeente en voorzitter van dc afdeeling van Het Groene Kruis, alhier, tot de spelers ge richt. Mr. D. Visser sprak een woord van dank tot de aanwezigen voor de medewer king, die hem allerwege ia geschonken, om dezen avond te organiseeren en een aardig bedrag zal zeer zeker aan -Het Groene Kruis ter hand gesteld kunnen worden. En mocht het Groene Kruis of één harer on derafdelingen in de toekomst de mede werking van de Schiedamsche Vereeniging noodig hebben dan is spreker bereid we derom zijne volle medewerking te geven. De pauzen werden aangevuld met een aan tal moo'c muzieknummers door het striikje ..Uiile Dulci" onder leiding van den heer A. J. M. Leyenaar. Het was een zeer wel geslaagde avond. ZWAMMERDAM. Bevolking. Op 31 Dec. 1921 bestond onze bevolking uit: 1078 mannen en 1223 vrouwen, totaal- 2301 personen. Zij ver meerderde in 1922 door geboorte met 38 m. en 36 vr., totaal 74 en door vestiging met 76 m. en 132 vr., totaal 208o personen. Totale vermeerdering derhalve 282 pers. Zij verminderde In 1922 door overlijden met 9 m. en 13 vr., totaal 22 cn door ver trek met 60 m. e-n 126 vr., totaal 186 pers. Totale vermindering derhalve van 208 per sonen. Do bevolking is in .1922 toegenomen met 76 m. en 132 vr., totaal 208 personen, op 1 Januari 1923 uit 1123 m. en 1252 vr., totaal 2375 personen. Personalia. Voor het examen Engel- schc Handelscorrespondentie is te 's-Gra- venhago gcölaagd onze plaatsgenoot, de lieer S. Fopma. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk.) Uitvoering. (Niöb van onzen gewonen oonrcapondemt.) De Too neel v«reeiii.ging „Liefde voor Toonee*l" gaf gisteravond in do zaal van het Patironaategcbouw onder de bekwame leiding van den regisseur den heer J. van Leeuwen, de 2e opvoering van Mello Diekcona's „Oudejaarsavond", too- neelspel in drie bedrijven, gevolgd door de klucht, ,,'n Half uur bij den Kapper". Gaarne breng ik huidie aan de ve-rtol- ixsrs der zware rollen in dit tooneelspel want voor zeker „Oudejaarsavond" be hoort niet tot de gemakkelijkste stukken voor deüebanten. Jammer dat het tooneel te klein is en men naar het sdhijnt niet beschikken kan over de benocdigdiheden tot aankleedfing daarvan. Ik had bijv. voor de dJoos onder de tafel liever een kast-, of nagebootste „brandkast" tegen den wand gezien, terwijl de klerken beter effect ge maakt zouden hebben bij eene lessenaar dan aan de gezellige tafel met g-roen kleed er over en de staande lamp. Ook zou een haardje of kachel beter gestaan hebben don die moderne petroleum kachel. De grimeering door de heeren v. d. Pijl was góed. vooral van Jorus Krook, terwijl het mij voorkwam dat Hulstein na 10 jaren van zorg en verdriet niet vol doende genoeg verouderd was, hetgeen ook scheen terug te slaan op het spel, bij sommige moeilijke pasjages, van dezen over het geheel zworen roL Will o ra bleef van begin tot het eind prachtig in zijn spel terwijl de figuur van Karei vooral mooi voided in de scénc, bij het portret zijner moeder van 't 3e bedrijf Jovis Krook was zeer goedjam mer dat na die vreeselijke regenbui en 't onweder (wat niet bijzonder iet zijn recht kwam) de paraplui niet nait geworden was en dc slippen van de rok niet door weekt van liet afdruipen dezer para-plui. Krook sprak nog al zaöht, hetgeen niet geschaad had wanneer het publiek zich een weinig kalmer gedragen had, doch he.t \crschrikkelijkc leven en het kleine zaalljo gedurende de geheele uitvoering w-as oorzaak dat van deze mooie rol zoo veel verloren ging. Het was dan ook tevens zeei- hindcnlijk voor de acteurs zoo wel als voor dc goedgezinde toehoorsters cn toehoorders. Ook de ondergeschikte rollen kwamen goed tot hun recht. De klucht, waarin dc hoofdrol door den regisseur zelf werd vervuld, bijgestaan door die beste krachten van het eerste stuik. was allmaardiiigist cn wekte menig maal bij het publiek de lachlust op, het geen er wel in wil na een stuk als „Oude jaarsavond" hetwelk in sommige momen ten aanleiding gaf tot het wegpinken van een tavaanvooral bij liet vrouwelijk ce ded te van liet auditorium. Ik feliciteer de bovengenoemde mi- ging met het behaalde sueces van gister avond, maak gaarne mijn compliment aan den zang-ar, die voor zijn schoon geluid, echter geen dankbaar publiek had en roep allen een. to* t/v KANTONGERECHT LEIDEN. Voor behandeling in openbare zitting staan 35 zaken op c'e rol. voor niet-open- baar 5. P. U. L. J., A. M. F J. cn H. P. C. J., banketbakkers Ie Rotterdam, filialen heb bend aan de Haarlemmerstraat en Hooge- woerd te Leiden, zijn beklaagd, lnin winkel-s aldoor onvoldoende verwarmd te hebben, althans niet zooals yoorgeschfe ven door den Minister van Arbeid. In November, verklaarde de verbalisant, was er heelcmaal geen verwarming, in December daarop waren petroleumkachels geplaatst. De alsge tuigen ongeroepen film ahoud sters konden deze verklaring bevestigen. De Ambtenaar vroeg voor ieder der be klaagden ƒ10 boeto of 2 dagen De verdediger gaf als oorzaak hiervan op, dat dit ministerieel besluit te plotse ling kwam. om daaraan zoo spoedig voor do 120 winkels der firma de gevraagde ver warming aan tc brengen, en de wijze zoo_ als deze moest geschieden zóu voor icde- ren winkel een uitgaaf vragen van 700. Do firma had daar cm 150 stuks petroleum kachels gekocht, die voldoende waren, doch door. dc activiteit van Lcidens po litie is deze zaak voer het Kantongerecht gekomen. De verdediger bevvijfeJde of de Minis ter wel gerechtigd was dergelijke voor schriften te geven, waarom deze zaak hij voroordeeling in liooger instantie zou wor den aanhangig gemaakt. G. Ij. v. d. B.. slager te Noord wijk, heeft een varken voor de keuring naar zijn winkel overgebracht, waarin toen als voorgeschreven ong. hart enz ontbraken Getuige van Klateren kon zulks beves tigen. waarna de Ambtenaar ƒ10 boete of 2 d. eischte. W. P., kapper te Leiden, is ten las te gelegd, dat door hem een ruit is ver brijzeld van de Noordwijksche Tram. Be klaagde kan het. niet ontkennen, noch be vestigen. daar hij gelijktijdig met getuige J. II. v. d. Pluim, koopman te Leiden, door de ruit viel. Zij hebben aangeboden, een andere ruit tc leveren, doch de Mij. wil dat niet aanvaarden, en ieder de helft la ten betalen van r»>n bedrag van 24. wat een spiegelruit jïosI. Beklaagde heeft een stuk van de ruit laten onderzoeken, wat gewoon dubbel glas is. Getuige v. d. Pluim zegt dat beklaagde bij de gelijktijdige tuimeling er door viel, doch wie heeft ze nu gebroken? Ook een tweetal getuigen a décharge geven een gelijko verklaring, terwijl ook de dienstdoende conducteur niet kan zeg gen, wie ze eigenlijk beeft gebroken? Do Ambtenaar oordeelt toch schuld bij beklaagde en cischl 10 boete of 5 dagen Beklaagde beweert nogmaals geen schuld te hebben en aangeboden te heb ben, de ruif te leveren. G. D. en P. P., betden te L e i d e n. zijn gedagvaard, omdat zij op het signaal van den wagenbestuurder der trant niet uit de rails zijn gegaan. Beklaagde zegt dat het niet geheel .juist is, doch getuigen mevr. Uittenhroek en de wagenvoerder bevestigen hel verbaal. Eisch 4 boHp of 4 dagen. G. K. B.. koopman te Oegst geest, heeft, de arbeidswet- overtreden, door Za terdags (e lang to laten werken. Beklaagde, had zijn boekhouder order gegeven het te verbieden; hij zelf was af wezig. Deze zaak werd aangehouden ten einde den boekhouder Ie booren. H. P., koopman te Leiden, beeft met een 2-wielig voertuig op de klinkcrbeetra- ting gereden langs den Haarlemmerweg. De Vaart was zoo smerig, dat hij daar toe. overging. Eisch ƒ3. Dc Kantonrechter veroordeelde direct tot 50 ct. boete J. K. W„ koopman te L e i- den, die een ongeijkt gewicht op zijn wagon heeft gehad. Eisch 50 ct. boete. Mej. P. J. v. T., Ie I.cidon, h T zon der licht gereden. Ze had er g-on erg in gehad. Bepaald om een hoek rijde-rul uil- gewaaid. Maar toch gebeurd? zeg' de kan tonrechter. Jawel! Eisch .f3 boete. Do Kantonrechter direct uitspraak doende, veroordeelde haar tot ƒ1 boc-te. o

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6