A. WAALS A. WAALS, Haarl.straat 182- iden hi Mri iÊf-lÉf begint DINSDAG 2 Jan., des morgens haSf negen Op 25 Apr2 is in dezelfde woning in a0 I Lntmastxaat J. A. v. S., n& met drank, waarin atropine was gemengd, bewuste- loos te zijn gemaaürfc. beroofd van 60. Een ran de vier beklaagden, niet met name genoemd, beeft toen het slachtoffer liet gif in con kop koffie toegediend. Aan do beklaagden D., Necltje D. en Johanna S. wordt voordeel treikiken uit dit misdrijf lot een bedrag van 15.ten laste ge legd. Eindelijk legt de dagvaarding aan be klaagde B. ten laste, dat hij op 21 Januari 1919 in het perceel in de Lnlanasi.raat J. C. B. beroofd heeft Aan 10.en aar den bootwerker D., dat hij in of omstreeks Februari 1919 van Keeltje D. ten geschen ke heeft aangenomen een bedrag van 12.50 door misdrijf verkregen. Nadat de dagvaarding- was voorgelezen, deelde de ambtenaar van -het O. M, mf. Versieegh, mede. dat de eerste beklaagde in een krankzinnigengesticht wordt ver pleegd. Daarom vroeg hij splitsing van de /aak tegen dezen beklaagde ran de zaak tegen de andere beklaagden en schorsing van do strafvervolging tegen hem. De rechtbank heeft daarna, de zaak tegen B. Voor onbepaald en tijd geschorst. In het belang van de openbare zedelijk heid heeft het O. M. vervolgens gewaagd, dat de zaak behandeld zou werden met gesleten deuren. De. rechtbank heeft vervolgens in ver band met dien ze denk we tsenden aard van deze strafzaak de behandeling met ge sleten deuren gelast. Bij dc ontruiming van de tribune ont stond eenig rumoer. Ook gisteravond heeft de zesde kamer de behandeling voortgezet van de zaak '- v?rt A. D., Keeltje D. en de gez-usters una S. en Gesana Maria S., resp. 32, S en 22 jaar oud, die vervolgd1 worden. r,'ike rau de heroovingen door middel vergiftiging met belladonna (atropine Vui.f O. M, waargenomen door mr. Yer- reqnireerde tegen A. D., wegens diefstal en geweldpleging, driemaal ge ploegd. S jaar gevangenisstraftegen Keeltje D., wagens diefstal met geweld pleging, tweemaal gepleegd, 2 jaar en 3 maanden gevangenisstraftegen Johanna S., wegens diefstal met geweldpleging, eenmaal gepleegd, 2 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van drie maanden preventieve hechtenistegen Gesina Maria S wegers poging tot dief stal met geweld pleging, twee jaar gevan genisstraf, me aftrek dor vocrloopige hechtenis. Uitspraak 12 Januari a.s. Gemengde Berichten. Erand. Te Nuth is, naar de „Lirnb. Koer." meldt brand uitgebroken in de. woning van den mijnwerker H. In een ommezien stond de woning in lichte laa zoodat er aan blus- rehen niet te dcnke.a viel. De brandweer ï-epaalde zich dan ook uitsluitend, cm de aangrenzende; gebouwen t^ besehermen. Een kindje van zes maanden lag nog in l et brandende perceel te slapen en werd buist nog op bet laatste oogenblik uit het brandende huis gehaald door den heer J. O. Eenigc minuten later en ook het kindje was in dc vlammen omgekomen. De woning brandde tot den grond toe af, terwijl het vee en ajles verbrandde. Een partij muni tie, welke zich in de woning bevond, ver oorzaakte ontploffingen. Yerzekcring dekt do schade. Valsche bankbiljetten van f 60. In verband met de arrestatie van twee personen uit Lingen bij Hannover, waar van door de recherche te Dusseldorf werd vastgesteld dat zij valsche Kederlandsche bankbiljetten van zestig gulden uitgegeven hebben, wordt aan de Tel. gemeld, dat een aantal van deze valsche biljetten Bij Ban ken in het Rijnsch-Westra-alsche industrie gebied ter omwisseling in Duitsch geld in betaling zijn gegeven. Yoorts is geconstateerd dat aanzienlijke hoeveelheden van dergelijke bankbiljetten aan particuliere personen, wien op grond van de nieuwe devisenverordening den aan koop van devisen verboden is, t-egen den dagkoers zijn verkocht. Het totaal bedrag van de in omloop zijnde valsche biljetten van f 60 is niet bekend, daar de meeste van de benadeelde particuliere personen zich natuurlijk niet bekend maken uit vrees voor straf wegens inbreuk op de de visenverordening. Oplichting. Deelden we de vorige week mede, dat de politie te Doetinchem een Duitscher arres teerde, die getracht had valsche wissels te verzilveren tot een totaal bedrag van '4.800.000 mark; bij het onderzoek in deze zaak is gebleken, dat hij de Gendringen reeds een particulier had opgelicht. De heer K. aldaar had op een valschen wissel 700.000 mark uitbetaald. Verduistering. Het bestuur der Bouwvereeniging Heer len bad een aanklacht ingediend tegen haar vroegeren administrateur J. J. wegens verduistering van gelden, die der vereeni- ging toebehoorden, o.m. door vervalsching van boeken en rekeningen. De justitie heeft een onderzoek ingesteld met het resultaat, dat J. is aangehouden en naar de gevange nis te Maastricht overgebracht. Tel. Fraude. In aansluiting aan het in ons derde blad gemelde omtrent de fraude te Tiel meldt men ons: De aangehoudene was jarenlang werk zaam ten kantore van den vorigen gemeen te-ontvanger, wiens geheele vertrouwen hij genoot. Kort na het in dienst treden van den tegenwoordigen kwamen vervalschin- gen in de boeken aan het licht, tot een be drag van f 2000 k f 3000. De thans aange houdene, die ongehuwd is, werd overge plaatst naar het stadhuis en in de gelegen heid gesteld, de verduisterde som bij ge deelten af te. betalen. Herhaaldelijk werd deze zaak in geheime raadszitting bespro- Nog nooit kocht U ergens zulke mooie ©rtikeien en dan zoo spot goedkoop. De prijzen hieronder geven een idéé hiervan: Zacht witte Flanel 2VL Ct. Zuiver wit wollen Flanel 79 Ct. Zwaar Jaeger Flanel 36 Zwaar geel Katoen ISVs Hooi zacht Molton 29 Prima dubbel Keper 23 Gestreept Poolbont 37 Prima Huishoudkatoen 27'/2 Drill voor Overhemden 32 Graslinnen voor Lakens 541/2 In de afdeeling Tafelgoederen, als: Servetten, Tafeüakens, Gnthsjtstelien, Handdoeken, Theedoeken enz., bijzóndere keepjes. ca a ca Pompadour Schortjes 29 Huisheuslschorten 165 Zeer solide Corset v. zware figuren 139 Fransch Pantalon met fraai bor duursel 122 !|2 Mooie DaiTies-Qadertailles 76 Damesïlanel met schoudersluiting II21!,, Heerenflanel 95 Cf. Sloop met gefestonneerd overslag 68 Yeans Damespanialons 108 Yeans Damesrok 134 Dameshemd met schoudersiuiting ll?1^ Geel katoen Vrouwenhemd I071/. Geel katoen ftlanshemd 110 Geel keper Vrouwenbroek 102 Geel kener Hanshroek 104 Ct. KINDERCONFECTIE wordt tegen spotprijzen opgeruimd. PELTERIJEN voor zoover de voorraad strekt, uiterst laag. Bedden - SSekesss - Karpetten Vitrage Diverse breedien Vitrage, prachtige patronen, 29 - 35 Ct. Aliovernets, iCO cfl breed, 43 Gt Zwaar Pluchette voor gordijnen, 165 Ct. 12355 DEKENS 2i|n km isgsr in prijs dan ooit. Klein "partijtje gestikte Kinderdekentjes fi.79, Houten Ledikanten, 2 persoons, prima afwerking, f9.75, Roestvrije Spiraalmairassen met tegendruk veeresi, 2 pers., f9.75 ken, doch daar de verdachte in dienst bïecf, scheen de aangelegenheid op deze voor hem gunstige wijze geregeld. Dondrdag echter moeten nieuwe onregel matigheden ontdekt zijn, die geleid hebben tot het in beslag nemen van eenige boeken bij den gemeente-ontvanger en aanhou ding van den fraudeur. Smokkelaar bestolen Zekere B. te Doetinchem kwam gisteren bij de politie aangifte dóen, dat bem een aanzienlijke partij gesmokkelde cognac, die in een bosch verstopt was, ontstolen Eenige mede-smokkelaars, met deze ge heime bergplaats bekend, worden van de zen diefstal verdacht. Een spook. Een straatslenter te Ravenstein kreeg het mooie plan voor spook te fungeeren. Gehuld in een lang, wit stucadoorshemd, toegerust met twee gekleurde lichtjes, stel de hij zich op in een der tuinen van den Kasteelschen Bok. Het had succes met een voorbijgangster, doch deze thuis gekomen stuurde haar pootigen man, voor geen ge ruchtje vervaard, naar de bewuste plaats. Innig contact met het spook werd spoedig verkregen en harde middelen brachten de ware natuur er van te voorschijn. Een groote spaarpot. Een oude kist, die boven op den raad huiszolder van Zandvoort in een vergeten hoekje een minder eervol bestaan vervulde, is bij napier onderzoek gebleken de oudo spaarpot te zijn, waarin de gelden der ar men van Zandvoort geborgen werden. Zoo vermeldt althans het opschrift. De kist, die naast het jaartal 1579 ook nog verschillen de wapens draagt, zal worden opgeknapt en een eervoller plaats krijgen. STADSNIEUWS. R.-K. Kicsvcrecniffing. Gisterenavond hield de R.-K. Kiesver- eeniging ïn het Bondsgebouw een vergade ring, die, helaas, slechls heel matig was bezocht, .Aan de orde was de candidaatstellang cp de voorloopige groslijst voor de verkie zing Prov. Staten. Er waren twee candidatenigsten inge diend, beiden voor den heer J. C. Stad houder te Zoeterwoude (waarvan één te laat; dus ongeldig). Het bestuur stelde voor de heide aftre dende leden, de heeren v. d. Meer en Bal vers en de heeren mr. E. Bolsius en Th. Wilmer. Volgens de statuten moesten deze can- didaten één derde van do stemmen der aanwezige leden verkrijgen. Bij de stemming, in alphabethische volgorde, werden uitgebracht op de hee ren: Balvers 35 (van de 39 st.); mr. Bol sius 33 (van de 36 st.); v. d. Meer 30 (van de 39 st.); Stadhouder 27 (van de 39 st.); Wilmer 41 (van de 42 st.). Leiden dient vijf candidalcn in. De heer Wilmer bracht nu een kort verslag uit van de gehouden vergadering van de Prov. Kicskringver. Leiden, daar bij de techniek van de candidaatstelling en stemming uiteenzettend. Van dc daarop volgende rondvraag maakten meerdere leden gebruik. Een lid uitte de wcnschclijkheid vao het invoeren van een patentrecht voor den straatverkoop. De voorzitter verwees hem naar een Kamerlid. Een ander lid sprak er zijn teleurstel ling over uit, dat op initiatief van een Katholiek Raadslid het handwerkonder- wijs op do openbare lagere scholen in de toekomst niet meer zal worden gegeven door speciaal daarvoor aangewezen hand- werkondcrwijzercssen. Het Raadslid, do heer Heemskerk en de heer Spendel stel den hun meehing naast die van het be doelde lid, waarop deze repliceerde. Een vrouwelijk lid protesteerde, onder instemming der vergadering, legen étala ges van een met name gevormde firma, welke zij in ernstige mate zedekwclscnd noemde. Een ander lid uitte meer in hcL algemeen de wenschelijkhcid, dat hier ter stede krachtiger worde opgetreden tegen de zedeloosheid. De voorzitter oordeelde wat de beide leden als hun meening naar voren hadden gebracht zeer symnathiek en zeide over weging toe in het bestuur. Een der leden uitte zijn afkeuring over de pogingen te Utrecht aangewend in de plaatselijke Kiesver. om de standen bij gemeenteraadsverkiezingen rijgen canrSi- dalen te doen stellen: welke afkeuring het applaus der vergadering verwierf en door den voorzitter werd gedeeld. Op de vraag van een ander lid, hoe het bestuur der R.-K. Kiesver. zou staan te genover een optreden van dc z.g. Katho lieke Volkspartij, antwoordde de voorzit ter, dat het bestuur daar tegenover even zeer afwijzend zou slaan als indertijd te genover do N. K. P- Alle Katholieke kie zers kunnen in de éénc R.-K. Kiesver. vinden dc p'.aats.waar zij wcnsclien, klach ten en grieven kunnen uiten. Nog werden enkele andere zaken van in ternen aard' besproken, waarna een vroeg tijdige sluilingi der vergadering. Gememoreerd moet nog worden, dat de voorzitter naar aanleiding van het feit, dat velen hun kwitantie niet hebben be taald, mededeelde, dat deze kwitanties nog éénmaal zullen worden aangeboden, waarna royement der betrokken leden zou moeten volgen K iuderkerst feest. Gistermiddag werd in de groote zaal van Zomerzorg een mooi Kerstfeest ge geven voor de kinderen van leden van den R.-K. Vrouwenbond, terwijl tevens de weesjongens- en -meisjes waren uitge nood igd. De groote zaal was geheel bezet met vroolijke. kleine kleuters, die met begee- rige blikken opzagen naar den fraaien Kerstboom, die op het tooneel was opge steld, terwijl daarvoor een fraaie Kerst kribbe was geplaatst, welwillend afge staan door den heer J. A. Huibers. Het initiatief voor dit gezellig feestje was uitgegaan van de -tooneel- en propa- gandaclubs van den Roomschen Vrouwen bond en het moet direct gezegd, dat zij ex eer van hebben gehad. De kinderen werden verwelkomd door den geest, adviseur der afd., den WelEerw Pater v. d. Donk, die in enkele woorden de beteekenis van het Kerstfeest uiteen zette en erop wees hoe mooi het was van de leden van Tooneel- en Propagandaclub dat zij dit feestje hadden georganiseerd. Hierna werden eenigc Kerstliederen ge zongen, waarop de heer Henri Nolles uit Den Haag de vele, in spanning wachtende kinderen, vergastte op een fraai poppen kastspel. Het meeleven der kinderen bij zulk een vertooning laat zich niet be schrijven, men moet het zien en hooren. Dat het den kleuters naar den zin was bleek voldoende uit liet luide applaus, dat telkens weerklonk, en spontaan klonk het aan het slot: ,,'t poppenspel gaat nooit verloren". Dan volgden de versnaperingen, terwijl bovendien voor ieder nog een apart, ca deautje aanwezig was. Of de kinderen in hun schik waren? Hoe kan het anders cn zulks is wel de grootste dank voor allen, die zich moeiten en opofferingen ge troost. hebben om dit feest op touw te zetten. We durven daarom gems afwach ten een herhaling in het volgende jaar. St Franeiseus liefdewerk. Het Bestuur van het St. Franeiseus Liefdewerk bedankt allen van harte, die medegewerkt hebben bet Kerstfeest voor onze jongens zoo heerlijk te doen slagen en wenscht met dankbaar hart aan alle Vrienden en Weldoeners een Zalig Nieuwjaar. Verleden jaar spraken wij den wensoh uit, dat ons Patronaat in groei mocht toe nemen; heerlijk ziin de* resultaten welke wij mede door Uwe mildadigheid hebben kunnen bereiken. Ons Patronaat telt thans 80 beschermelingen en had ons Be stuur over voldoende ruimte kunnen beschikken, wij zou den reeds lang de honderd gepasseerd zijn. Is het niet jammer, nu wi.j nog zoo ve len dier jongens kunnen krijgen, waarvoor ons Liefdewerk is opgericht, dat wij hen helaas moeten afwijzen wegens plaatsge brek? Ons Bestuur ziet zich dan ook ver plicht, hare inkomsten te vermeerderen. Want niet alleen zijn aan een grooter aantal beschermelingen meerdere kosten verbonden, doch waar wij ruimte te kort komen, zullen wij uit moeten zien naar ruimer gebouw, wat deze kosten enorm i zal doen vermeerderen. Hot, St. Franeiseus Patronaat is Inter parochieel, zoodal. wij er beschermelingen uit alle parochies hebben. Wij wagen het dan aan al onze Katho lieke stadgenoötcn op dezen Nieuwjaars dag hun algemeene steun en hulp voor het komende jaar le vragen. Op de eerste plaats vragen wij aan al len die dit lezen écn wees-gegroctje, op- dal de Goede God ons Liefdewerk zegene en wenscht U zich als donateur van ons St. Franciscus-Liefdcwerk op te geven, doe dat dan zoo mogelijk vandaag nog bij onzen Eerw. President-Directeur Pater P. C. Frigge O.F.M., Haarl.straat 106, A. B. v. d. Reep, Haarl.straat 204, Tel. 1G11 of over onze Postrekening no. 70108. Land- en Tuiubonw. Voor kippenhouders. „De Zaaier" geeft een aantal praciische wemken voor kap penhouderswaarvan wij de vülgeni&e onder de aandacht van onze lezers willen brengen. Kalkpooten. Vroeger werd als voorbehoedmiddel tegen kalkpooten insmeren met petroleum aangeraden en als geneesmiddel petro leum met groene zeep. Later zag ik. dat men aan petroleum verzwakking der poo- ten toeschreef, zoodat het middel erger zou zijn dan de kwaal. Onder een toom kippen, waarvan er eenige waren inge smeerd. misschien meermalen met petro leum, merkte ik ook enkele dieren met beenzwakte op, terwijl dat vroeger nooit voorkwam. Men zij das voorzichtig. Hcrts- ■hoomolic meet niet schaden, doch deze is niet bij eiken drogist verkrijgbaar. Zitstokker. Meermalen worden door pluianveeonder- w ijzers platte zitstokken, af gekante plank jes van 5 a 6 c.M. breedte, voorgeschreven van ronde stokken wilden zij niet weten. Bij velen d-cen dikke ronde stokken dienst, die niet zoo licht vuil werden. Men. ziet wel eens ronde en platte stokk i naast elkaar geplaatst en de kippen gin gen bij voorkeur op de ronde stokken zit ten. Buiten zetten zo' zioh gaarne op de takken der boomen, die ook rond zijn. Zoude een en ander niet pleiten voor ronde stokken? Nadeel heeft niemand er nog nooit van bemerkt W i n s t van kippen. Onlangs lazen we, dat een kippenhou der ten platte]ande als „zuivere" winst van zijn 115 lappen opgaf 634.58. 't Is voel, maar 't kan to oh best juist zijn, te meer, daar eek broedeieren, kui kens en jonge hennen werden verkocht en het ochtend voer goedkoop werd verkre gen. Hoe de ..zuivere" winst was be rekend, werd. niet volledig aangegeven en voor loskopende kippen is 't cok niet precies te berekenen, want wie weet ts zeggen, hoeveel schade aan veld- en tuin vruchten is toegebracht. Het eten van gras uit de weide is wel te verwanrloo- zen, want de dieren brengen er ook most in en verdelgen veel schadelijk gedierte, wat vooral voor een bomr-wrd van be lang is. Vast staat, dat lang niet aiie tappen houders wivst naar evenredigheid van die van den schrijver bovenbedoeld maken, omdat zij slechter kippen hebben of er niet zooveel kennis van bezitten en er niet zooveel moeite voor doen. 't Is hier voor goedloon naar werk. Maar al verkrijgen kleine landbouwers van een 40-tal kippen, slechts enge veer 150 7.uivAre winst, dan is dit toch voor hen van zeer groot belang, want deze ménsehen verdienen geen duizenden per jaar. Mond- en klauwzeer. De stand, van het mond- en klauwzeer in Nederland gedurende de week van 17 tot 24 December is Aantal Provinciën. Veebeslagen gemeenten Firiesüawd 1 1 Overijsel 1 1 Zuid-Ho Ha nd 4 4 Noord-Brabant 2 2 Overige provinciën Totaal 8 8 Burgerlijke Stan. LEIDEN. 29 December. Geboren: Jacob z. van J. C. v. ke rnel cn S. P. v. Leeuwen Jozcph van J. J. de Kruis en M. M. de Vos Elisa- beh Clasina d. van S. H. v. Iterson cn E. C .Smeeie Pieter z. van F. Zwart cn S. Ilolswilder Maria Philippine d. van I. Zandvoort en M. Blankenaar Hubertina Bernardina d. van M. B. v. Velzen cn M.. de Boer. ALPHEN AAN DEN RIJN. Goboxen: d. van S. E. Worlman jt-boren Eoosbeek zoon van W. van der Kwaak ge loren van Leeuwen zoon van G. "Wiggers geboren Schipper zoon van S. van Rijn geb. Kroon zoon van M. Moorings geboren van Breukelen zoon van A. G. Mol geboren Schild zoon van M. J. Kleijn geboren Beuk dochter van M. v. d. Hoek geboren Gesmam. Overleden: H. W. M. Witjes jm 13 da gen P. Hillcnaar weduwnaar van M. P. A. Visser 80 jaar J. C. van don Berg jm. 1 jaar F. van der Linden jm. 6 weken C. H. den Blanken jm. 2 maanden A. M. Ivou- wels echtgenoot van M. W. Egberts 58 jaar B. van dor Linden jm. 6 weken. Gehuwd: M. A. J. de Meij, 22 jaar en J. C. v. d Ban, 22 jaar M J. Peters 27 jaar en J. G. A. van Vliet 28 jaar. WOERDEN. Geboren: "Wilhelmus Petrus z. van P. A. Stolwijk en A. A. Verslons. Mina. Cornelia Pieternella d. van P. van Hei ningen en J. do VogcL Susanna Geer- truida d. van D. Beijor en J. P. Post Hendrika Olm s tin a d. van H. Blonk en N. Plcimp. Maria Cecilia d. van G. Jansen en M. de Boer. Cornells Gerar dus z. van N. H. G. Vlug cn'C de Vos.

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 4