<l 14e Jaargang. 11 DECEMBER 1922 No. 4001 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, 2.50 per kwartaal. Bij onxe Agenten £0 cent per week, 2.60 per kwartaal. Franco per post 2 95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 60 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af- xonderlnke nummers C ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Dit biad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. TELEFOON 1NTERC. 935 10 - LEIDEN POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: op Zaterdag 35 cent per regel Overige dagen 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE A3VEETENXIE5, van ten hoogste SO woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verk oop f 0.75 's Zaterdag3, overige dagen f0.59. Dit nummer bestaai uit twee bladen V Provinciale Staten. Er komt werk voor de Plaatselijke Kies verenigingen. Er is al werk, want de datum voor de candidaatstelling is heel dicht bij. Men leze met aandacht in dit nummer het verslag van de vergadering, die de Sta- tenkieskring Leidon Zaterdag heeft ge houden. Onlangs hebben we medegedeeld de op de candidaatstelling betrekking hebbende besluiten van den Stalenkieskring Gouda. (Gouda en Leiden vormen samen den Ka- merkieskrin.g Leidon). Ook die voorloopige candidaatstelling is een ernstige taak! Zooals men weet, zijn in de Statenkies- kring Leiden aftredende leden de heeren: C. J. L. van der Meer en .T. H. M. Balvers; in den Staten kieskring Gouda de heeren Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne, P. A. v. d. iWeijden en Dr. A. C. A. Hoffman. De voorlopige candidaatstelling achte men toch niet zonder belang. Er moet in de Staten een goede Katho lieke afgevaardiging blijven zooals men weet is een der Goudsche afgevaardigden Jhr. von Fisenne Gedeputeerde. Maar ook dient gelet op goede plaatsver vangers. En na de voorloopige candidaat- 6telling is het daarvoor te laat. Er is dus inderdaad belangrijk werk te doen voor de plaatselijke kiesvereeniging. BUITENLAND. De conferentie ïe Lausanne. DE KWESTIE DER ZEE-ENGTEN. De geallieerde en de Turksche militaire- gen het vergelijkena ontf&rzoeif vam allieerde en de Turksche voorstellen voortgezet. De algemeene indruk is, dat beide par tijen ten slotte tot, een accoord zullen ko men. Om-zon heeft te konnen gegeven, dat de geallieerden bereid zijn, in de gedemili tariseerde zone troepenbewegingen toe te laten, voor zoover deze in verband staan met het vervoer van troepen-aMeelingen en niet dienen tot stalionneering van troe pen in de gedemilitariseerde zone. *Met betrekking tot den vierden en vijf den oisch van Turkije wees lord Curzon op de beraadslagingen der experts daar over, terwijl hij ten aanzien van het zes de punt, souvereiniteit over de eilanden verklaarde niet te gelooven, dat" van een eigen souvereiniteit van het Grieksche Lemnos sprake zal kunnen zijn. Wat de souvereiniteit van Turkije over do ove rige drie eilanden betreft, zag lord Cur- fcon niet in, waarom Turkije, nadat het zich accoord heeft verklaard met de de- militarisatie der andere eilanden, het dit juist voor deze eilanden niet wil toestaan Over de kwestie van de souvereiniteit zal de territoriale commissie evenwel later een beslissing nemen. Ten aanzien van punt zeven, de verdedi gingsmiddelen op het schiereiland Galli- poli verklaarde lord Curzondat door de betreffende sub-commissie nog bijzonder heden daaromtrent moeten worden aan gegeven. Do capitulaties. De kwestie der capitulaties en der Ot- pmaansche schuld maakte Zaterdag hot onderwerp van bespreking uit der betrok ken sub-commissies, waar het standpunt der mogendheden ©tuitte op de intransi gente houding der Turksche gedelegeer den. De maritieme en militaire bepalin gen van bet toekomstige verdrag werden officieus aan de Turken medegedeeld. Er zal geen enkele beperking voor Anatoliö gevraagd worden. Men zal aan Turkije vragen om in Europa niet meer troepen op de been te houden dan Bulgarije. De meen in g. van Tsjitsjerin In een onderhoud met vertegenwoordi gers van de Turksche pers gaf Tsjitsjerin uiting aan zijn verwondering en spijt over do houding der Turken. Hij voegde er aan toe, dat de geheele conferentie een kwestie van marchandeeren tusschen Frankrijk en Engeland was. Aan de Sy rische en Palestijnsclie gedelegeerden ver klaarde Tsjitsjerin, dat Rusland nooit de Fransche en Engelsche mandaten over fleze landen zal erkennen. De conferentie te Londen. DE SCHADELOOSSTELLING. De besprekingen Zaterdag begonnen. De belangrijke besprekingen dor geal lieerde premiers ten doel hebbende om opnieuw te trachten tot overeenstemming te komen nopens de moeilijke kwestie der Duitsche schadevergoedingen, zijn, zoo- als gemeld, Zaterdagmorgen aangevangen Na een discussie van twee uur jverd de conferentie tot 's avonds verdaagd. Er werden geen mededeelingen gedaan om trent het verloop der onderhandelingen. Een ontzaglijke menigte was in de stra ten verzameld om de premiers te zien, in het bijzonder Mussolini, ten opzichte van wien groolo nieuwsgierigheid bestaat. De geallieerde ministers hebben inden namiddag van 6 uur tot 6.45 een tweede zitting gehouden. De besprekingen wer den daarna tot Zondagmorgen verdaagd. In een communiqué wordt gezegd, dat de geallieerde ministers preliminaire be sprekingen hebben gevoerd over het vraagstuk der schadeloosstelling en de intergeallieorde schulden. Peuter verneemt, dat de discussies be perkt bleven tot de politieke zijde van de genoemde kwesties. Aan de besprekingen namen geen experts deel. Alleen de mi nisters en hun secretarissen waren aan wezig. Zaterdagavond heeft Bonar Law een di ner gegeven ter cere van de geallieerde premiers. Staatssecretaris Bergmann te Londen aangekomen. Staatssecretaris Bergmann, de Duitsche financieele expert is te Londen aangeko men. EEN NIEUWE DUITSCHE NOTA OVERHANDIGD. Reuter verneemt, dat gisteren een nota der Duitsche regeering aan de conferen tie der geallieerde premiers is gericht-, waarin verklaard wordt, dat de Duitsche regeering voornemens is, om de voorstel len, vervat in haar nota van 13 November "aan de Commissie van Herstel, ten uit voer te brengen, door terstond do noodza kelijke stappen te doen tot stabiliseering van de mark, zoowel uit eigen hulpmidde len, als door de uitgifte van binncnland- sche en buitenlandsche leeningen, van welke .üe opbrengst zal worden overs het voorbehoud, dat een gedeelte van de binnenlandsche leening voor Duitsch- lancFs eigen behoeften zal worden be steed. De binnenlandsche lecningen moeten on middellijk worden uitgegeven, terwijl te vens bet gedeelte van de buitenlandsche leening, dat aan de horstelcommissie zal worden toegewezen, moet worden vastge steld. De voorgestelde regeling zou minstens overt wee jaar moeten loopen, doch over geen langer tijd dan over vijf jaar. De nota eindigt met een ernstig beroep op de eonferentie, om het vraagstuk der schadeloosstelling tot oplossing te bren gen, waartoe volgens de mecning der Duitsche regeering, deze nieuwe voorstel len den weg voorbereiden. Naar de Parijsche bladen melden, stelt de rijkskanselier den geallieerden voor, Duitschland een moratorium van veran derlijken duur toe te staan. Tijdens dit uitstel zou Duitschland trachten, bij de voornaamste concerns der Duitsche in dustrie een binnenlandsche leening te 6luiten. Het moratorium zou eindigen op den dag, dat Duitschland uit deze leening de middelen zou hebben verkregen, om zijn betalingen te hervatten. Wanneer een binnenlandsche leening zou mislukken, zou Duitschland beproeven pen buiten landsche leening te nemen. De hot a onaannemelijk? Mussolini verklaarde gisteren in een in terview met Reuter, dat de geallieerden eenstemmig de voorstellen, welke de Duit sche nota bevat, verwerpen. P e verschillende standpunten. Uit Londen wordt geseind, dat Poin- caré op het standpunt staat, dat Frank rijk slechts naar de conferentie van Brus sel zal gaan onder de volgende voorwaar den: le. overeenstemming tusschen de geal lieerden, dio 6chuldeischers zijn van Duitschland, over de practische middelen, om Duitschland te doen betalen en over de modaliteiten eh bet bedrag van een leening. 2e. Vermindering van de schuldvorde ring op Duitschland, doch na annulee ring der intergeal lieerde schulden. Poin- caré beschouwt de bijeenkomst van Lon den als een gewone gedachtenwis: niet als een conferentie. Van Bonar Law wordt gezegd, dat hij partijganger is van een zacht optreden tegenover Duitschland. Bonar Law zou van oordeel zijn, dat Duitschland eerst moet geholpen worden door de stabilisa tie van de mark. Wat betreft Mussolini deze schijnt te Londen den rol te willen spelen van arbi ter. Do Amerikanen zullen mogelijk een ver rassing brengen; hun rol als waarnemers loopt ten einde en als zij te Londen al geen definitieve verklaringen afleggen, zullen. deze wel voor Brussel gereserveerd' worden, want zij ontkennon niet langer, dat zij wel wat te zeggen hebben. Duiissfcland. Het Rijnland aan Duitschland. Dr. Guno heeft aan de correspondenten van de bladen uit het Rijnland verzekerd, dat de rijksregeering onwrikbaar zal vast houden aan haar verklaring in den Rijks dag, dat het prijsgeven van het Rijnlaud met het eindo van het Rijk gelijk zou staan. In het Rijnland zelf hebben alle groote partijen alles wat verdeelt, terzijde gesteld. Men behoeft niet te vertwijfelen, zoolang er nog trouw en standvastigheid bestaat. Moge men slechts ook in Fran sche kringen deze gevoelens in de Rijn- landsche bevolking eerbiedigen en erken- "icn, dat het onmogelijk is onder die be volking met haar rasechte beschaving een wig te drijven. Dat men op het Elysée met gesloten deuren beraadslaagt over een bezetting van het Roergebied, daar aan is men sinds twee jaar min of meer gewend. Het is de plicht der regeering daartegenover haar kalmte en vastbera denheid te bewaren. Het Rijnland moet zich evenmin zenuwachtig laten maken, want de regeering houdt ondubbelzinnig aan het standpunt vast, dat het Rijnland onverkort tot liet Duitsche rijk blijft be- hooren. Het oogenblik zal noodt aanbreken, dat Duitschland zich opnieuw in stukken zal laten scheuren. Al het mogelijke moet ge schieden met het oog op het eene groote doel, het Rijnland te bevrijden. De rijkskanselier besloot met te zeggen, dat de trouw van het Rijk voor het Rijn land dien van het Rijnland voor het Rijk zal vergelden. Ennelami. Do ïorscho Lv.nstie. De terreur der republikeinen. De eigenaar van. het bekende Dublin- schf) blad - - F r e p/jprns^Jo urn al1heeft men_. gen, waarin hem -~Ejt bovolen Ierland to verlaten op grond van het feit, dat zijn blad een campagne voert, waarin het 't republikeinsch'o leger in een verkeerd daglicht stelt. De straf op de wejgering dit bevel te gehoorzamen is de dood. Een trein in brand gestoken. Opstandelingen deden Vrijdagavond een posttrein uit West-Ierland komende, buiten Dublin, stoppen. Zij gelastten den passagiers naar de achterste rijtuigen over te gaan, besprenkelden de rest van den trein met benzine en staken dien in brand. Daarna brachten zij de locomotief in gang. De reizigers sprongen uit de brandende rijtuigen; .velen werden ge wond. BINPIEiLAMD. afgezien nog van verdere overwegingen die er tegen waarschuwen het al te hoog aan te slaan. Inwisseling van zilvorbons De aandacht, van het publiek wordt er op gevestigd dat de gelegenheid tot in wisseling van do bij Koninklijk Besluit van 15 Februari 1919 on 15 April 1921 ingetrokken zilverbons van f2.50 en fl op 31 December a.s. i6 vervallen, en de houders van die zilverbons zo nog slechts deze maand kunnen inwisselen bij het agentschap van het Ministerie van Finan ciën te Amsterdam, Heerengracht 344/46. Men kan ze dan met een ingevuld en ge frankeerd postwisselformulier aan dat adres toezenden, waarna de tegenwaarde zal worden overgemaakt. Na 31 December 1922 zijn dus de &il- verbons, dio aan do achterzijde onbedrukt zijn, niet meer inwisselbaar. De komende Staten- en Gemeenteraads verkiezingen. In verband met de ae. verkiezingen van Staten en Gemeenteraden, geven wij dienaangaande do volgende aanwijzingen: Candidaatstelling voor do verkiezing vam de leden van de Prov- Staten der on derscheidene provinciën op 27 Februari 1923. Candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van den Raad in de gemeen ten van ons land op 10 April 1923. De Gedeputeerde Staten bepalen voor elke provincie den stemmingsdag wat de Prov. Staten, Burgemeester en Wethou ders voor elke gemeente don stemmings dag, wat de gemeenteraden aangaat. Eerste opt roden van do nieuwe Prov. Staten op 3 Juli 1923. Verkiezing van do loden van Ged. Sta ten, op 4 Juli 1923. Het bedienend personeel aan de treinen. In een Nota naar aanleiding van "het EEN ZBA&SfilCHTIG STUK. Het petitionnement tegen de zoogenaam de „verslechtering van het Onderwijs" is gisteren door het „Landelijk Comité van Actie", den voorzitter der Tweede Kamer aangeboden. Het was vooral gewogen en bleek 140 kilo zwaar te zijn, wat inderdaad een mooi gewicht mag heeten. Ook waren er te naastenbij 600 duizend handteeken ingen. Ad rem en niet zonder een tikje ironie lijkt ons inmiddels zegt „Het Centrum", de vraag van mr. Kooien bij de ontvangst van het zwaarwichtige stuk, of dit nu het oorspronkelijk ontwerp betrof, dan wel nog van toepassing was op het gewijzigde ontwerp. En het blad vervolgt: Het antwoord van den voorzitter van het Comité luidde, dat het petitionnement begonnen was tegen de voordracht in haar oorspronkelijken vorm, maar dat toch ook nog een zeer belangrijk deel der liand- teekeningen werd verkregen na de aange brachte wijzigingen, en dat, naar het oor deel van het Comité, dio wijzigingen niet van dien aard zijn, om de protestmeeting op morgen achterwege te laten. Dit is nu alles goed en wel, maar er blijft toch een leemte, een dubium, een gerechte tv/ij fel bestaan. Want ook al nemen wij aan, dat. de 596.684 onderteekenaars van dit petition nement allen precies weten, waartegen zij hun handteekening hebben geplaatst misschien is ook te dien aanzien eenige twijfel gewettigddan heeft men toch tweeërlei soort van adressanten, wier oordeel ging over een oorspronkelijk en een g e w ij z i g d ontwerp. Daar is dus verschil, zoowel wat de onderteekenaars van het petitionnement betreft, als het object van dat petition nement. En dit laatste moet derhalve voor een niet onbelangrijk deel heengaan langs een ontwerp, dat zoo menige verandering on derging. De bcteekenis vata het stuk, hoe omvang- rijk ook, kan er niet door winnen, hoofdsluk der Staatsbegroting voor het dienstjaar 1922, merkt de minister op, dat de spoorwegdirectie reeds een tweetal ja ren geleden is aangevangen met maatre gelen om de bedoelde verstrekking van bewijzen van vrij vervoer aanmerkelijk in te krimpen. Dit heeft geleid tot zooda nige beperking, dat van onnoodige vrij gevigheid bezwaarlijk nog gesproken zou kunnen worden. Naar de meening der directie, die door den minister wordt gedeeld, vterd van ouds de bediening van de trein en aan de stations ten gerieve van hot publiek in zoo ruimen zin opgevat, dat inderdaad van. verwennen mag worden gesproken. Maatregelen tot beperking van personeel zijn en worden getroffen en behooren ook ten aanzien van dit deel van den dienst te worden doorgevoerd. Dit zal eenigszms geleidelijk behooren te geschieden, opdat hot publiek gelegenheid hebbe om in za ke het zich zelf redden te loeren, hetgeen daaraan in vergelijking met het buiten land veelal ontbreekt. Eene andere eigenaardigheid hier te lande is de neiging van betrekkelijk ve len tot knoeierij met plaatsbewijzen. Tij dens en na de oorlogsjaren nam die nei ging in zoo bedenkelijke mate toe dat verscherping van controle onvermijdelijk bleek. Naar beperking tot het strikt nood^ zakelijke wordt echter gestreefd. SPORT. HET V003NAABSTE NIEUWS. Vergadering van den Statenïdesla-ing Leiden. Data voor dc candidaatstelling. Tsjitsjerin heeft zijn spijt uitgedrukt over de houding dor Turken to Lausanne. Be Londccsche Conferentie over de schadeloosstelling begonnen. Duitschland heeft een nieuwe nota te Londen overhandigd inzake de morato- riumkwestie. Naar gemeld wordt zullen de Geallieer den dc nota als onaannemelijk verwerpen Vierde klasse F. S. J. C. inLdsserbroek I i_ï Vierde klasse Fa-. S. M. C. IVLeiden IV 2— 5 Vriendschapnelijk S. J. C. I-S. M. C. I o_i S. J. C. Vet V. F. C. Vet. i_o S. A. C. IIR. V. C. II o-3 S. N. A. II—S. A. C. III o-0 Leiden I—Gccl-Zwart 13. Ondanks de regenbuien, die wel het veld hadden bestreken en daardoor uiterst glad gemaakt, maar die lev-ms vele liefhebbers er van weerhielden orn de reis naar de hoeve „Veldheim" te ma ken, ondanks dat alles was er toch neg een behoorlijke belangstelling voor len wedstrijd tusschen de Leidsclie w:i -zwar ten cn de Haarlemse he geel-zwartcn. Immer© deze partijen betwisten elkaar reeds vanaf den aanvang der competitie den voorrang en waar de Leidenaars in de Spaarnestad onder veel wind een moeilij ke zege behaalden (1—2), daar kon ieder er van verzekerd zijn dat de gasten nu al 'AJF 9S7 mul eva. r-telten. npi VOETBAL. R.K. DIOC. HAARL. BOND. Overzicht Een haakte tegenvaller moet het voor Leiden geweest zijn, toen het einde van den wedstrijd tegen Geel Zwart een over winning voor de Haarlemmers aankondig de. De overwinningsroe© der Leidenaars is gestuit door een stevige, fraai werkende ploeg, die na een mooi spel een verdiende overwinning uit Leiden meenam. De oor zaken van de zwakke houding van Leiden vindt men in het verslag hieronder. We willen er voor heden alleen op wijzen, dat, indien de verloren wedstrijd van Geel Zwart vorige week tegen Lisa© als niet ge speeld moet worden beschouwd. Geel Zwart momenteel do leiding heeft in deze afdeeling dioor be tor doelgeonaddelde. Daar voor kunnen de Leidenaars bij komende wedstrijden dus op de tweede plaats gaan werken. Haastrecht moest in A. W. haar meerde re erkennen. De Aflphenaars wonnen met e-prpkende cijfers. Dios speelde een gelijk spel tegen Donk III. S. J. C. III wist een gelijk spel in Lisser- breek te bewerkstelligen. Leiden IV won met flinke cijfers van S. M. C. IV. Uitslagen. Tweede Massa D. Leiden I—Geel Zwart I 1—3 E. M. S. I-S. J. C. I S. J. .C n. o. g. Derde Masse J. Haastrecht IA. W. I 1" Dios I—Donk III 1—1 erkend volkomen verdiend. De geel zwarten waren in alle opzichten de meer deren. Zij vormden één geheel, dc linies sloten volkomen aan elkaar aan en .ten slotte was de finishing touch aanwezig ent een aanval op behoorlijke wijze af te wer ken. Gladheid van terrein kan in geen geval als excuus voor de nederlaag gelden, daar de gasten toch ook deze moeilijkheid te overwinnen hadden. De Leidenaars hadden over het geheel genomen een off-day. Er zat minder gang in dan anders, terwijl de afwerking van soms aardig opgezette aanvallen heel veel to wenschen overliet. Goddijn in het doel heeft als >;mer een betrouwbaren indruk gemaakt. Hij hield eenige gloeiende kogels meesterlijk en had aan de doelpunten geen schuld Meershoek en A. Die ben kunnen in een adem genoemd werden. Zij begonnen goed- maar gingen tenslotte, vooral na de rost, in de algemeene malaise deelen en dotten toen rare dingen. Deze zwaarlijvige jon gens hadden zeker wel hot meest van do gladheid te lijden. In de half linie kon alleen "W. Klein als spil ons bekoren. Vooral na half-time toon. de hij zijn meesterschap over den bal, hoe wel zijn werken tenslotte geen tastbare resultaten opleverde. J. Dieben was niet in vorm. Hij weifelde aanhoudend met aanvallen en moest in der snellen vleugelman der gasten zijn meer dere erkennen. "Wat te zeggen van den rechtshalf. Deze vertoonde eenvoudig een parodie van voet bal en was dan ook een gemakkelijke prooi voor den toch niet al te shorken linkerbui ten- man. Het handhaven van dezen speler be- teskent eenvoudig het zien vervliegen der kaonpioenkansen. O. i. heeft hij voor cea overgroot deel de nederlaag op zijn reke ning. daar hij van alle kanten moest wor den bijgestaan om geen terrein te verlie zen terwijl daardoor de tactische mid voor der gasten vrijwel altijd do zoo gedacht noodige bewaking miste, waardoor do nederlaag tenslotte verklaard is. Meers hoek miste op die wijze allo zelfvertrou wen en was geheel op zioh zelf aange wezen, Een begrijpelijke verzuiming van terugtrekken van den aanvoerder leverde tenslotte nog een derde punt op, dat mo gelijk, als zoovele andere malen, nog door hem verhinderd had kunnen wonden. In de voorhoede was v. Onzen de meest tactische, Gij-bels do vlugst© en Geddijn de hanigs te speler. Do eerste gaf herhaalde lijk goede dingen te zien en deed dan ook! den ceasten stoot voor den aanval, waaruit' het doelpunt der gastheeren ontstond- Gij'bets nam een keurige rush en Goddij* zorgdo op onberispelijke wijze voor het» uit technische oogpunt beschouwd, prach tigste doelpunt van den middag. Gij-bels eo v. Onzen hebben nog wel eenige opgelegde kansen gehad, vooral v. Onzen miste met een 1—2 stand de kans van den dag, maar hun werken verdient vergeving voor deze fouten. Bekkering kreeg geen gelegenheid zyö besten vorm te vortoonen cn had boven dien maar matig steun van den. geheel uit i vorm zijnde linksbuiten: Zandvliet, die zelfs

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1