I w©ede Blad ^^dsMuwsT^ Vrijdag December SS22 Luistervinkjes. Dat er zoo'n reuzenbeliastdug moet wcar- den gedokt omdat er voor vele zaken reuz ens ommen worden opgeslokt dat is al beroerd genoeg, maar dat bet je moet overkomen je zuur verdiende geld door den Staat te zien afgenomen om 't in de zakken te ©toppen van bevoorrechte lui dat vind ik gewoon schandalig. Wat heb-je een kwaje bui Welnee, amice, maar de verontwaar diging pakt me aan als ik hoor en lees, hoe men maar altijd door blijft gaan met geld vermorsen: men houdt ons ge woon voor den mal als men kletst an bezuinigen Jawelik begrijp je al ja hebt na tuurlijk weer zoo'n paar staaltjes gelezen 't zal misschien dat gevalletje van dat zandvervoer wezen Zand vervoer neewat is daarmee aan de hand? Weet je dkt niet? daar moet voor spoorwerk bij Amstedam een reuzen- massa zand vervoerd worden, en zonder nu ook anderen te vragen heeft men buiten aanbesteding dat zaakje opgo dragen aan een vrind, die 1.65 voor 1 M3. hebben moet terwijl een andere firma 't graag voor 1.25 doet dat kost aan het Rijk vierhonderdduizend gulden die gewoon weggesmeten zijn.... En zal men dat maar dulden? Zal onze nieuwe minister van Waterstaat. Men hoopt, schreef een krant, dat Z.Exc. genoeg ruggegraat zal hebben om zioh tegen zoo'n geldverspilling te ver zetten en zoo'n schandelijke Owceërs- protectie te beletten maar, daar je dit niet wist, heeft jouw overloop van gal dus betrekking op een ander interessant geval Ja: ik bedoel dat zaakje met dien of ficier die voor z'n goede diensten als vliegenier met 25 pop per dag werd be loond gedurende 3 jaar, dat hij in Parijs heeft gewoond om daar voor den vlieg- dienst materiaal te koopen en in dien tijd zijn de andere onkosten opgeloopen tot ruim 12 duizend pop, als vergoeding, zoo heet het wijs van de kosten, geval len op he.t verblijf te Parijs voeg daar nog bij, dat die knappe vent 10 duizend pop per jaar trekt aan toelagen en trak tement dan vraag ik: is dait nou geen groot schandaal? Ja zeker, maar dan moet ook de Ex cellentie van Oorlog eens finaal Die heeft ook al finaalgeweigerd, zou je denken? Neen: toen de Reken kamer haar aandacht aan 't zaakje kwam schenken heeft Z.Exc. gezegd, dat het hier betreft een feit waarbij oen weige ring totaal onmogelijk is. 't Is toch verschrikkelijk hoordaar gaan je lieve duiten 't gaat alle perk te. buitenen 't fraaiste is, dat zulke grappen geen excepties zijn je leest haast eiken dag en o'p bijna elk terrein van zulke malle dingen die je uit je vel doen springen en wat daar dan nog bijl komt, dat is, dat niet alleen zoo'n vlie genier of schipper, maar dat haast ieder een maar meehelpt om te plukken en tc graaienklein en groot. is 't wonder, dat veel doodgoeie menschen klagen hun nood en zoggeni k mag geen belasting- -wet ontduiken maar mag.de Staat mij wè-1 zoo onrechtvaardig fnuiken? want ik noem het onrechtvaardig, als mijn geld zóó wordt besteed dat doet maar net of men van geen bezuinigen weetmen bouwt en restaureert, koopt dure ameuble menten van onze belasting-oenten men heft maar functies op en betaalt den ambtenaar met 100 percent wachtgeld voor menig jaar men stelt maar steeds commissies aan voor allerlei affaires die rijk worden gehonoreerd ondanks al de misères men maakt het zelfs zóó bont, dat men in Loohem een brug gaat bouwen om dan iets te doen, dat men voor 'n Kamper ui zou houën want men spreekt van een „vorgissingf'die brug was daar verkeerd moest afgebroken "worden: was voor Groningen gedesti- neerd Wat zeg je nou toch kerelda's toch niet te geloovenals 't waar is, vraag ik, of men niet riohtig is daar boven 'k Heb 't uit de kranten, en een die het ons verhaalt vraagt heel ad rem, wie zoo'n vergissing" weer betaalt! Daar zijn trouwens nog meer vergas singen uitgekomen Minister Ru.vs schn'jft bijvoorbeeld, dat hij heeft ver nomen hoe in sommige gemeenten uit de werkloozenfcassen wordt betaald aan tal van lieden die den streek hebben uitgehaald zich aan te melden voor den steun, ofschoon zij werken zoodat Z.Exc. zoo vrij is op te merken dat hij de hulp dier gemeenten vast verwacht om de schuldigen te A-inden en te straffen met volle kracht en dat hij anders zor gen zal, dat men den Rijkssteun zal der ven Da's flinke taalzoo moesten alle Mi nisters onze achting verwenen. Ook onze Minister, van Arbeid haat die duitendieverij dat blijkt uit zijn schrijven aan de Huurcomrnissie, die, zegt hij ondanks veel minder werk toch nog ernaar steeds dezelfde gelden voor sala rissen van 't personeel en anderszins blij* ven melden ook deze Excellentie geeft dus duidelijk te verstaan dat hét met die financieoriug wat meer piano moet ©aan Als nu zóó alle Ministers eens aan 't besparen gingen en wat men hier b e- B.paanb niet weer uitgaf aan a-ndere idingen als buitengewone baantjes, extra-giften, enz. waartoe ook die ver- hooging van de Kamerleden behoort en t wachtgeld aan die menschen voor baan tjes, die ze staakten terwijl ze er ab soluut niet meer in contact mee raakten dkn zou misschien nog eens, al was 't na langen tijd de arme belasting betaler een weinig worden bevrijd van 't knellend juk, dat hem nu dreigt te doen bezwijken We zullen maar eens kijken wat onze Hoogedelgestrengen tot. heil van 't vaderland met onze Excellentie hand aan hand straks zullen prestoeren door woord en voorbeeld zullen demon- [streeren dat ze in waarheid ons volk represen- toeren en 't land regeoren door 'n eoonomiseeren dat al ons reclameeren en zuchten en lamenteeren voorgoed weet af te leer en Hè ja, aimice, zóó moest het gaan: Die reuzenbelasrting van de baan. Omdat het bezuinigen wordt verstaan En toegepast, zoo 't hoort, voortaan Een beter leventje brak dan aan „En 't mopperen is dan voorgoed gedaan?" vraagt heel bescheiden uw vrind ANTOINE. DE BEGROOTING. III. Wij kunnen niet verder uitvoerig ingaan op de schriftelijke behandeling der be- greoting. Maandag begint toch al reeds do mondelinge behandeling. En in de ver slagen daarvan zou alles dan toch weer opnieuw te genieten worden gegeven. Alleen nog het volgende Aan den financieclen toe stand der gemeente werd volle aan dacht geschonken. Uit het antwoord van B. en W. blijkt echter, dat op belangrijke bezuiniging niet te rekenen valt. Wel erkennen zij dat het betrachten der zuinigheid meer dan ooit geboden is, maai-, zoo wordt daaraan toegevoegd, bij het opmaken der begroeting is reeds naar do meest mogelijke zuinigheid gestreefd. Reeds op 15 Augustus werd hierop de aandacht van de hoofden van dienst ge vestigd, maar dit heeft tot nu toe wei nig resultaat opgeleverd. Nu de hoofden van dienst niet zelf kun nen bezuinigen zulle.n B. en W. waar noo dig, nog een nader onderzoek instellen in elk geval een zoo streng mogelijk toe zicht op de uitgaven houden. Van een specialen bezuinigings inspecteur verwachten *B. en W. wei nig heil. Naar inkrimping van perso neel werdt gestreefd, maar dit kan slechts geleidelijk geschieden. Ernstig wordt overwogen in hoeverre in navolging van het Rijk en van andere gemeenten, door verlenging van den ar beidsduur weder tot. vermindering van personeel en tot beperking "van de uitgaven kan worden gekomen. Bij elke vacature wordt nagegaan of wel een nieuwe titularis benoemd dient le worden, of dat met aanstelling van iemand, in lageren rang kan worden vol staan. Bij een vacature in het college van schoolartsen door het vertrek van Dr. Duffels bleek dit echter niet mogelijk. Minstens vier schoolartsen zijn noodzake- kelajk. He.t stelsel van rantsoeneering verdient volgens B. en W. geen aanbeve- ling en is practisoh niet uitvoerbaar. Bezuiniging op de salarissen ia alleen mogelijk door een algemeens sala risherziening. waartoe echter geen voor stellen door B. en W. worden gedaan. Op den GeneeskundigenDien s t kan naar 't oordeel van B. en W., niet meer worden bezuinigd, dan reeds gedaan werd door de opheffing van de gemeente-apo theek en de beperking op de kosten voor ontsmetting. In tegenstelling met een door een der leden gemaakte opmerking komt het B. en W. voor, dat door de bedrijven wel degelijk een matige winst mag wor den gemaakt. Voorts wijzen B. en W. er nog op, dat de begrooling voor 1923 ten opzichte van die voor 1922 een lagere raming aangeeft van f 268.G82. Gemeentelijke aankoop en distributie van groenten achten B. en W. on- gewensöht. Onderzocht wordt in hoeverre aan do consumenten te hooge prijzen worden gevraagd. De aankoop en distributie van molk wordt eveneens ontraden. Anders staat het met den verkoop van visoh, waartoe wordt overgegaan om den menschen visch te leeren eten, welk doel ten volle bereikt is. (Waaruit dus volgt dat deze bak van dienst overbodig is ge worden). Omtrent den woningnood wordt opgemerkt dat met voorschot ingevolge de Woningwet in totaal 1470 woningen zijn gebouwd of in aanbouw zijn. Bovendien heeft de gemeente nog me dewerking toegezegd aan den bouw van 374 woningen, welke plannen echter niet konden worden uitgevoerd daar het Rijk geen gelden beschikbaar stelde. Pogingen om steun te krijgen voor den bouw van semi-permanenle woningen ten behoeve van de opruiming van krotten hadden geen resultaat. Binnenkort hopen B. en W. met voorstellen hieromtrent te kunnen komen. Krachtig wordt weersproken de bewe ring, dat niets of slechte weinig wordt ge daan tot bestrijding der werkloos heid. Met de uitvoering van werken in eigen beheer wensclien B. en W., gezien de. ervaring, niet voort te gaan. Tegen het uitvoeren van improductieve werken, al leen om werk te verschaffen, zijn B. en W. gekant. Voorts wordt c.r nog op gewezen, dat behalve ten opzichte van functies die meer speciaal door vrouwen plegen te worden verricht, slechte hoogst zelden vrouwe- lijk personeel wordt aangesteld, dat de kaarten der ongeorganiseerde arbeiders geregeld worden gestempeld en dat aan de vernieling der straten enz. door vrachtauto's volle aandacht wordt ge schonken. Vermelding verdient nog, dat het hef fen van een belasting van vracht auto's -bij B. en W. in overweging is. Uit de schriftelijke gedachten wisseling bij de artikelen blijkt nog dat een voor stel tot verhooging der opcenten op de Vermogens-Belasting zooals door oen der leden gewenscht werd, niet is te verwachten. Bijzondere belangstelling had in de af- deelingen de Z a kei ij ke belasting op het Bedrijf. Indien de financieele toestand der Ge meente beter wordt, zijn B. en W. bereid te overwegen in hoeverre deze belas ting om te beginnen laan worden vermin derd. Thans eahter hebben zij geen vrijheid een voorstel tot afschaffing of verminde ring aanhangig te maken. Daar het aantal honden toeneemt, kan ook een stijging van de hondenbelas ting worden verwacht. In verband met de hooge kosten van de Kweekschool wordt medegedeeld dat toe name van het aantal leerlingen wordt ver wacht. Op vermindering van de hooge kosten van heb v. d. Werfpark (ƒ,5.000.kan vooralsnog, niet worden gerekend. In een volgend nummer hopen wij nog aandacht te schenken aan wat omtrent de uitgaven werd opgemerkt. Wij deelen thans alleen nog mede, dat tengevolge van aangebrachte wijzigingen nog een besparing is verkregen van 1359 Het Rijksopvoedingsgesticht. Bij de behandeling van de begrooting van Justitie in de Tweede Kamer is ook ter sprake gekomen het gesticht te Lei den, waarvan in de afdeeüngen was ge zegd dat een verpleegde" daar 2100 per jaar kost. De heer Schokking doelde ecluter mede dat het gemiddeld bedrag per verpleegde op 1750 moet gesteld worden, een be drag dat hij te hoog achtte, moor dat door verschillende omstandigheden te ver klaren is. Het is eon oud gesticht, dab niet voordeelig kan worden geëxploiteerd. De heer Rutgers wist echter mede to deelen dat alleen do personeel-kosten 2100 per verpleegde bedragen zonder dat nog sprake is van kosten van het ge bouw of van de exploitatie. Spreker noem de dit terecht, verba.zdngswekkend, waarom hij dan ook krachtig op opheffing aan drong. Dc Minister gaf toe dat de laatste cij fers ongeveer juist zijn. Daar evenwel in Leiden de oudere jongens komen, kan vcorloopig aan opheffing nog niet wor den gedacht. Eerst zullen de particuliere gestichten zich meer moeien ontwikkelen, wat echter door het subsidiestelsel en do hooge eisóhen die gesteld worden, met al lerlei zwarigheid gepaard gaat. De zaak is dus, dat iedere „verpleegde" in het gesticht, alleen aan personeel kosten plan. 20C0 per jaar kost. Ter verduidelijking diene nog dat voor deze 70 jongelui in dienst zijn 1 direc teur, 2 adj. directeuren, 1 hoofd van on. derwijs, 1 hoofd van dienst, 6 leeraren, 14 opvoedende ambtenaren, 22 ^beambten 1 in algem. dienst, 1 look, 5 beambten voor hiudsh. diensten, 1 commies, 1 Herk en 1 geneesheer. Voorts worden nog toelagen verleend aan een Prat. godsdienstleeraar, een R.-K. geestelijke en een Isr. gods dienstleeraar. MUZIEK. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst 132e uitvoering. Op Handels beroemd oratorium „Judas Macoaböus" was de keuze voor ditmaal gevallen; een keuze die goed genoemd, mag worden. Inhoud en be teekenis van het werk (ook wat betreft de politieke toestanden om trent 1746 hl Engeland) zijn in een voor woord vooraan in het tekstboekje aange geven. Om den rijken inhoud en graotsohe be werking zijn de Handel-composities als kostbare kunstwerken bewaard gebleven. Voor koorzang en polyphone vocale kunst hebben de Engelsohen altijd veel liefde gehad. Handel, de meester der kooroompositie heeft daar, zooals men wel weet een deel van zijn leven doorge bracht. Groote effecten heeft hij bereikt met sobere middelen. Handels oratoria zijn koorwerken met soli;. De koren zijn polyphoon en majestueus van opbouw. De aria is in mooie langzame beweging, af gewisseld met vloeiende figurenof wél versierd met briljante loopen en hij schreef uitgebreide recitatieven. Ruim schoots geeft hij den zanger of zangeres gelegenheid vaardigheid te doen hooren, of zioh diep-voelend uit te ringen. In dc instrumentatie is Handeil vóór bij zijn tijd- genooten. Hij gebruikt strijkorkest, hier en daar zijn geliefd instrument de hobo, fagot, trompetten, pauken, trommels en fluiten, cimbaal en orgel (die den generale bas uitvoeren). Cbrysander de bekende Handel-biograaf heeft na veel historische studie, aan de hand van teruggevonden origineelen, de werken van den grooten componist voor uitvoering gereed ge maakt, heeft het Hand- met lila- vier en orgel weer ingevoerd, heeft de moderne instrumenten afgeschaft, voor de solisten aanvullingen gegeven, versierin gen aangebracht en groote coupures ge maakt, zoowel voor koor als voor de so listen duidelijk, zangrijk en evoceerend. In „Judas Maccabaus" is de meester af wisselend heroïsch en dichterlijk ge stemd, heeft hij tot onderwerp „de groo ten van het oud-testamentische Joodsche rijk." Al dadelijk getuigt de breed opge zette inleiding met do hooggestemde fuga- thema's voor zijn genie. Het koor vangt aan met een klaagtoon over den dood van den aanvoerder Malla- thias zoo mooi on beteekenisvol is liet „Eu'r Re Iter ist nicht mehr" door alle stommen heen'. Ondoenlijk is het de schoonheden van elk deel op te sommen. Klaaggezangen en geestdriftige krijgsko- ren wisselen elkander af met welkomst liederen den ltrijger ter cere. „Seht er kommt" (oorspronkelijk voor Josua be doeld) en zangen cm den God van Israël lo loven. Huldo aan den dirigent, die deze IIan cle 1-uitvoering tot zulk een belangrij ke heeft gemaakt! Het Loidsche Afdcc- lingskoor heeft fameus gezongen. Do juiste loon is getroffen, geestdriftig droevig en blij. Technisch zéker, zijn inzetten vast, pclyplionie duidelijk, dat -is wat Anton Tierrie vraagt; nooit uit 't oog verliezend do hedoelingen van den compo nist laat hij zijn koor zingen, 't Was heer lijk de wondermooie fuga's zoo te liooren als spelerderwijs. „Fall ward sein Los" Aan den eisch van „zingen" heeft Urlus op de allereerste plaats voldaan. Hij ver staat zijn kun^t, en gebruikt zijn stem op een wijze, die buitengewoon mag heelen. Zijn voordracht boeit; hij zegt de recitatie ven met zoo'n poësie en verve, dat men belangstelling moét hebben. Bij al zijn routine, doet hij niet geroutineerd. Als een bewijs van zangkunst., van hoogstaan de dictie noem ik nog de vertolking van de aria: „Ein Tor wer prahlt mit Kampf". De sopraan-soliste Janna Brandsma heeft een mooi rond geluid, technisch zeer ontwikkeld. Zij heeft een eigenaar dige (oogenschijnlijk onbewogen), bewo genheid, die sorns ontroert, zooals in de aria: „Dann tönt der Laut' und Harfen- lclang", met viool-solo door Sam Swaab, dat inderdaad aandeed als een „Serafisch Gcsang". „Du sinkst, ach armer Israël", met de cello-begcleiding door Charles van Isterdael, klonk van haar als een innig- droevig grafgezang, dat door het koor zoo voortreffelijk werd overgenomen. Me vrouw Suze Luger heeft met den bassolist de minst dankbare taak. Haar alt-timbre is mooi, niet zwaar, maar meer een don ker mezzo-sop^aan-geluid. Het wil mij voorkomen dat zij haar nervositeit nog niet geheel baas is. De aria „Valer im Him mei" ligt haar zeer goed, haar stem kwam uitmuntend tot haar recht, het portamen to was bepaald mooi, zij zong ook stem mingsvol; alleen dit nog meer zichzelf vergeten zou liaar nog mooier doen zin gen. Hendrik van Oort kennen wij allen. Lag de partij hem niet? Eerst aan 't slot: „Frohlocke o Juda"! zong hij zich uit. De twee vrouwenstemmen gingen treffend mooi samen in de duetten. Wondermooi schildert Hiindc-i in deze de trouw aan God en do zegen van den vrede die alles doet herleven. Het koor neemt het thema van 't eerste duct over: „Nimmer beugen wir das Knie" en eindigt in een psalm: „Wir fiirchten Gott" (later fugatiscli be werkt). Ook liet duet van tenor en sopraan klonk heerlijk. Het orkest heeft, zicli bui tengewoon gekweten van zijn taak, volg zaam werden de intenties van den diri gent teruggegeven, kwam ieder der solo- instrumenten tot zijn recht. Frisch, opge wekt on overweldigend deden het de drie koren, den zegevierenden held ter cere, het vreugdevol gc-jfang „AllclujahAmen", het machtig fugatiscli laatste koor be sluit dit mooie en geertdrifig werk. Niets dan lof voor deze mooie uitvoe ring. Dank hiervoor aan solisten, koor en orkest. Niet mogen vergeten worden de dames Toos Gleuns en G. M. de Haas, die met orgel en klavier een niet te onder schatten aandeel in de begeleidingen heb ben gehad. De dirigent heeft met steeds nieuwe ambitie de vóórstudies gemaakt, heeft Handel's geest duidelijk doen wor den, en door zijn temperamentvolle lei ding heeft hij alle medewerkenden be zield. De toehoorders zijn verrukt ge weest over dien vloed van schoonc muziek Toen, aan het slot, Anton Tierie spontaan werd toegejuicht, liet hij allen die mee werkten, deelen in de hem gebrachte hulde J. K. OH da Omoevino. HILLEG0M. R. K. Tooneeivcreen. L'Amitié. Het is toch voor elk rechtgeaard Katholiek een voldoening, overtuigd te zijn, in een ge meente als de onze, met een overgroote katholieke meerderheid, een kerngezond It. K. Tooneelgezelschap te mogen bezitten. En dit is thans zoo, want al heeft L'Amitié nooit iets ontzien, om haar prestige hoog te houden, Dinsdagavond heeft zij getoond het hoogste punt bereikt, te hebben. En bet was een genoegen voor L'Amitié, voor Roomsch Hillegom, de zaal van café „Flo ra" tjokvol te zien. KUDELSTAART. Uitvoering. Verleden week gaf onze Tooneelve-reenigitig „Oolijk en Vroolijk" wederom haan twee najaa/rsuitvoeringen in de zaal van den heer P. J. v. d. Geest Den eersten avond was slechte weinig pu bliek opgekomen, den tweeden avond echter was de zaal propvol. Opgevoerd wer den „Hot Testament", tooneolspel in 4 bedrijven en het kluchtspel „Het is van daag de eerste". Hierna werd door een der leden nog do voordracht gedaan „üe Verkiezingsstrijd". De rallen waren alle in goede handen en de vertolking gaf blijk van ernstige studie. Dait de stukken zeer in den smaak van lie.t publiek vielen, bewees wel het. daverend applaus. Een woord van lof aan den grimeur, die ziöh wederom schit-torend. van zijn taak heeft gekweten. NIEUWKOOP, Gemeenteraad. Afwezig de hoeren P. Augustinus, C. Wildenburg en J. Noordegraaf. - Na opening met gebed en vaststelling der notulen, deelt de voorzitter mede, deze vergadering uitsluitend te hebben, belegd ter behandeling en vaststelling der nieuwe politic-verordening en houdt hierbij eon kor to inleiding, waaruit wij heb volgende menioreeren De bestaande politie-verordening da teert. van 1886 en werd sindsdien ook nimmer gewijzigd, zoodat reeds lang be hoefte gevoeld werd aan een grondige herzienig. Het mag lang geduurd héb ben, aldus spr., alvorens he.t ontwerp ge reed was, e-r kan teretond aan worden toegevoegd, dat geen moeite gespaard is, om een zoo goed en volledig mogelijk ge heel te verkrijgen, hetgeen onwillekeurig 'veel tijd moest vorderen. Het ontwerp werd voor advies gezon den aan de vtrceniging van Nedorland- eehe gemeenten, die voor dit doel eon spe ciaal bureau van rechtsgeleerden heeft. Vervolgens is he.t ontwerp aan do le den van den Raad en aan de beambten van politie voo-r advies gezonden. Do gemeente-veld wachters en de Rijksveld wachters zonden gezamenlijk verschillen de opmerkingen, waarvan B. en W. on dankbaar gebruik hebben gemaakt en waarvoor spr. him zeer erkentelijk is. Van de raadsleden kwamen slechts een paar opmerkingen, zoo dat spr. meent to mogen aannemen, dat de leden voor het overige met het ontwerp accoord gaan Do voorzitter spreekt de hoop uit, dai mot Gods hulp de verordening een zegenrijke werking moge hebben. Spr. hoopt dit speciaal van do bepa lingen, welk© tot doel hebben het mis bruik van sterken drank, dat ook in deze gemeente nog zooveel voorkomt, tegen te gaan en to voorkomen. De heer Splinter vraagt het woord en verzoekt alsnog een paar opmerkingen te mogen maken: Het wil hem voorkomen •dat eveneens bepalingen behooren te wor den opgenomen inzake het gesloten hou den van winkels en werkplaatsen op Zondag en leest hiervan een door hem opgemaakt ontwerp voor. De voorzitter vindt het jammer, dat do heer Splinter niet eerder dit voorstel solmftelijk heeft ingezonden, omdat hec een ingrijpende kwestie is, welke moeilijk terstond overzien kan worden, terwijl eenig overleg met do winkeliers gewenscht voorkomt. De heer Splinter zegt ook niet le ver langen dat terstond tot een besluit wordt gekomen. Een afzonderlijke verordening kan daarvoor worden vastgesteld, doch spr. ziet het nut niet in om met do win keliers overleg te plegen. Vooraf kan gezegd worden, aldus do heer Splinter, dat er tegenstanders zul len zijn, doch ons uitgangspunt moe,t zijn dat lic-t Christelijk beginsel dit vordert en de naleving van dit beginsel stuit af op de onwilligheid van enkelen, waarom de plaatselijke wetgever den gccdwilienden moet to hulp lcomen. De heeren den Hartog, Maiirite en van der Graaf noemen vele bezwaren, hieraan verbonden. Op voorstel van den vr orzitter wordt besloten dezo aangelegenheid aan te hnu- den, vervolgens wordt de verordening be handeld en vastgesteld Zoodra zij van kra-cht is hopen wij een resumé te geven van haar voornaamste bepalingen. NOOTDORP. Collecte. De eollecte, gehouden op Zondag 19 November, in de parochiekerk van den Heiligen Eartholomeus alhier, voor de nieuwe Kerk te Krooswijk (Rotterdam) l-.ceft opgebracht ruim f 500. Brandstoffen-Commissie. De Coöp. „Winterzorg" vergaderde op Maandag ten huize vail den lieor J. Soolerbroek. Er werd besloten een nieuwen voorraad cokes, eier kolen, anthraciet aan te koopen. R. K. Volksbond. De algemeene ver gadering van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Nootdorp, zal gehouden worden op Dinsdag 12 December in het Vereenigines- gebouw. Op dezo vergadering zal de uitlo ting der aandeelen voor het vaandel plaats bobben; de aandeelhouders worden ver zocht hun stortingsbewijs mede tc brengen. Bij afgifte hiervan kunnen zij hun aandeel in ontvangst nemen. RIJNSBURG. „Flora." Dinsdagavond kwamen de loden van deze vorecniging ter vergade ring bijeen. Op de agenda stonden 10 pun ten ter behandeling. Punt 1. Opening door den voorzitter den heer F. Kroet. Dezo gaf een overzicht van het afgcloopen jaar en deelde mede dab het. gunstig was geweest. Punt 2. Notulon. Deze werden door den Secretaris voorgelezen, den heer G. van Welft Czn„ en werden goedgekeurd, waar na de Vocrz. den heer v. D. dank brengt. Punt 3. Verkiezing van een bestuurslid, vacature de Vletter, die bedankt heeft. Na tveo stemmingen werd gekozen dc heer H. Blase. Punt 4. Besnreking Export. Veel voor en tegen vf-rd gespreken; ten slotte werd een voo viel van het Bestuur, cm weer t-9 cx- p-rt-eren en dan 1 pet. extra (o bereke nen hij de gewone 5 pet. veiKngkrston, aan genomen. Die 1 pet. wordt, indien cr winst is, terugbetaald. Punt 5. Ingekomen stukken: 1c een aan vraag van den lieer Krelage om mede te dingen bij de a.3. tentoonstelling to Gent. De Voorz. acht. dat „Flora" niet dc aange wezen vereeniging is, wel Bloembollen-Cul tuur; er wordt niet. toe overgegaan; 2o. aanbod om de trekt.ulpen per vliegmachine ie exportcercn. De voorzitter stemt toe, er moet echter eerst een berekening gemaakt^ van de onkosten daarvan daar per vlucht maar 450 Kg. vervoerd kan worden. Punt 6, Eenige racdedeelingen van het bestuur omtrent gemaakte onkosten voor gc-bouwen. Punt 7. Vaststelling salaris Commissaris sen. Na een langdurig dispuut wordt voor dit jaar weder op liet salaris van f 1000.— f boo,toeslag toegekend. Voor het vol- gende jaar? f 1000.salaris tot 3 totf veilinggeld en boven de 3 ton 1 pet. Hier toe werd op voorstel van den heer D. vafl Iterson bij meerderheid van stemmen be sloten. Punt 8. Rondvraag. De beer Zandbergen waagt of er dit seizoen ook nog een dah lia-tento du stelling wordt gehouden. Dit» punt wordt aangehouden. Punt 9. Sluiting door den Voorzitter, die in 't kort memoreert, dat het lodental vafi 200 tot 300 is gestegen, on dat er voor plan. f 400.000 is omgezet. Punt 10 verloting; er waren 51 fraaie» prijzen.

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 7