Jaargang. Mo. 3993 VRIJ 3 DECEMBER 1922 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LODEN TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, 2.60 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week, 2.60 per kwartaal. Franco per poel 2 96 per kwartaal. Gefllastreerct Zondagsblad is voor de Abonné'e verkrijgbaar 0 betaling van 60 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af- lerliike numtnera 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 et. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen, DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: op Zaterdag 35 cent per reg9l Overige dagen 80 cent per rege k. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE ADYEBTIJiTIKJï, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop f 0.75 's Zaterdags, overige dagen f9.50. nummer bestaat uit drie bladen Openbaar onderwijs. een gemeente in Noord-Holland, in pe, doet zich een geval voor, dat min of >r gelijk is aac wat we in een der dor- ivan onze omgeving waarnemen: Pro lanten verzetten zich n.l. tegen de •btrag van een Katholieke bijzondere ooi. Ie manier waarop is echter dkkr Zijpe buitengewoon minderwaardig ïoudig: schandelijk. Isgz." schrijft daarover: ij (de Protestanten in Zijpe) zijn he bt, zeggen althans beducht te zijn, als er te Zijpe twee scholen komen, onderwijs slechter zal worden, enjieb- daarom samengespannen om de stioh_ der katholieke school zoo mogelijk voorkomen. zou zich kunnen voorstellen, dat den weg dei* overreding wilden in- w en zoo trachten de katholieken van iplan af te brengen. Dien weg willen de protestanten te pe evenwel niet uit. ij jeschikken over andere middelen schijnen besloten die aan te wenden, bo zullen de protestantsche werkge- s den arbeiders de keus laten, hun kin- en op de openbare school te laten of [den dienst te worden ontslagen, ki de kathoieke neringdoenden zullen :r het alternatief worden gesteld: hun ideren op de openbare school of de- indizie kwijt, n vergadering van protestanten was oordeel, dat, indien voet bij stuk rd gehouden, de stichting der katho- e school kon worden voorkomen eai Roomsche cuders noodgedwongen hun ideren op de openbare school zouden m, afhankelijk als zij zijn van de pro pten. leze protestantsche voorvechters van ^eribare schoo-l zullen wel protestan ten zooals men die onder vrijzinnï- zelfs sociaal-democraten meer afreft: naarn-protestanten, aldu« het Inderdaad, degenen, die zóó opkomen »p het openbaar onderwijs, leggen op azelf een Hempel van on-ehristelijk «zien nog van het feit, dat het kwa- rijmen is dat protestanten *-• ge- ivige protestanten voorvechters zijn nhet openbaar onderwijs! De conferentie te Lausanne. HET ANTWOORD DER RUSSEN. In het antwoord, dat de Russen aan de - delegeerden der geallieerde mogendhe- gisteravond hebbon gegeven, vesti- ie Russen de aandacht der conferen- op de zeer ernstige gevolgen, die naar i raeening zouden voortvloeien uit do fvfcnemmg der methode, door do grooto sgendheden voorgestaan,, met uitslui- van Rusland's medewerking. öj verklaren, dat de besluiten, die bui- c i hen om genomen zouden wórden, «hen als van nul en geener waarde houwd zullen worden. Tenslotte vragen zij, dat de zitting, vast 3 op heden, yoor de behandeling der Engten-kwestie, tot a.s. Maandag zbl rden uitgesteld. iojgens Rakowsky moet het antwoord Russen aan de gedelegeerden der 'ote mogendheden worden gsïnterpre- ïrd in dien zin. dat zij zullen deelnemen idc besprekingen over de kwestie der töngten. Het program der Russen. Tsjitsjerin verklaarde aan eenigö jour esten, dat liet program der Russen voor conferentie van Lausanne in de eer plaats bevat den eisch tot het erken- fjil1 der volkomen souverciniteit van het g iPkscho volk, in het bijzonder wat de jhoid der zeeënglen betreft. De Turken den meester zijn in "hun eigen land hun wateren. Rusland wijst elke inter zonale inmenging in dit recht der Tur- 11 van de hand tweede eisch ia het volkomen slui- der Dardanellen voor oorlogsschepen a allo natiën, Turkije uitgezonderd. „Dit des te noodzakelijker, daar de vrede de Zwarte Zee hiervan afhangt. Hot Jkscho voljj duldt niet, dat de Darda- 'en open blijven voor de oorlogssche- a der grooto zeemogendheden en Rus- 1 zal dezen eisch steunen. De ervaring 'I geleerd, dat het sluiten der Darda- de beste oplossing der Zwarte Zee- Islie is. island steunt ook Jen eisch van Tur- inzake de absolute zelfstandigheid hot economische leven. De politiek ^interventie ag niet worden voort- Rusland gaat met dezelfde grondstellin gen naar Lausanne, als waarop de ontwa peningsconferentie te Moskou zal zijn ge baseerd. Rusland heeft daar de instelling ocner neutrale zone tusschen Rusland en de randstaten voorgesteld, zooals deze tus schen Rusland en Finland bestaat, en het hoopt, dat ook de overige randstaten, Polen daaronder begrepen, dit voorstel zullen aanvaarden. Met Roemenië kan Rusland niet onder handelen, zoolang het niet van Bessarabië heeft afgezien. België. De Hoogeschool-kwestie. Een heftig Kamerdebat. Do kamer verwierp op de eerste plaats mot algemeene stemmen het wetsvoor stel Declerck (frontpartij) voor de radi cale en onmiddellijke vorvlaamsching der bestaande Franscbs hoogeschool te Gent Daarna kwam het wetsvo orale l-Mcys- mans in behandeling, dat de oprichting voorstelt van een Vlaamsche universi teit to Antwerpen. Verscheidene leden bestreden dit voor stel, o.ra. van Cauwo-laert, die er vooral op wees, dat de franskiljons die zoo met het behoud dor Fransche cultuur wegloopen, thans inconsequent zijn met zichzelf, wan neer zij bij het stichten van een totaal Vlaamsche hoogeschool de élite van de wetenschappelijke kennis der Fransche taal zouden willen uitsluiten. „Een Vlaamsche hoogeschool te Anfcwer pen", riep staatsministers Seegers uit, „zou de reserves leveren voor het separa tistische Jegcr van morgen. Vervolgens verklaarden verschillende vooraanstaande Katholieke Walen, dat zij tegen het voorstcl-Meysmans zouden stemmen, omdat het voorstel geëigend is, politieken strijd in de twee gedeelten des Lands uit te lokken. Dit was natuurlijk niet naar den geest der fanatieke liberale en socialistische franskiljons, die dé Katholieke Walen aan het uitscholden gingen voor verraders. De-herrie steeg ten top, toen de iberale, oud-minister Jar;son; den heer van Cau- welaert uitschold door hem een „ellen dige schijnheilige politiek" te verwijten. De Vlamingen eischten, dat Janson tot do ordo zou worden geroepen en zijn woorden zou intrekken, wat Janson on middellijk deed. Dit incident had de gemoederen zoo zeer opgewonden, dat de Kamer minuten lang in rep en roer stond en de voorzitter d-e zitting een kwartier moest schorsen. Daarna werd gestemd over Voorstel- Meysmaus, dat niet 109 tegen 65 stemmen en 6 onthoudingen verworpen werd. Vervolgens ontstond een discussie over de wenscheijkheid cm de behandeing der ver schillende amendementen uit te stellen tot volgende week Woensdag. Dezo zienswijze werd door de meerder heid der aanwezige leden gedeeld en in dien zin word besloten. Verschillende anli-Vlaamsche kopstuk ken zijn begonnen, tegen 17 December a.s te Brussel een groote betooging op touw te zetten tegen de vervlaamsehïng der Fransche universiteit. Duitschiand. Tramstaking te Aken. :~'~1 Te Aken heeft gisteren het personeel van de tram het werk neergelegd. Vol gens de directie bevond men zich juist in onderhandelingen en waren zoo wél de rnkvereenigingeu als de bedrijfsraad tegen staking. Engeland. Do lerscho biirgeroorlog. Een oompiot ontdekt. Woensdag is te Dublin een sensationeel complot aan het licht gekomen. De Icrsohe rebellen moeten n.l. voor nemens zijn geweest om 80 leden van de Dail Eireann op te lichten, allen behoo- rende tot de volgelingen van de voorloo- pigc regeering van den vrijstaat en het iag iu dc bedoeling der rebellen om hen ver weg te voeren tusschen de hergen in onbekende streken. Op hot laatste oogenblik werd hun plan echter ontdekt, doordat bij huiszoe kingen verschillende documenten werden gevonden, die op liet plan betrekking had den. Intusschcn wordt nog gemeld, dat men zich overal veel moeite geeft, om De Va lera in handen te krijgen. Het laatste ge rucht is dat hij Woensdag herhaaldelijk in West-end to Londen gezien is. Do correspondent van de „Daily Chro nicle" te Dublin, schrijft aan zijn blad hierover nog de volgende bijzonderheden Tot de ,,-a?tverkorencn" behoorden ook de afgevaardigden van de Labour-partij. De repiiblikeinsohe afgevaardigden hadden zich, zooals vanzelf Spreekt-, onthouden van iedere deelneming aan dc werkzaam heden van het Ierselie parlement van af 5 het oogenblik, dat dit werd injresfehl. Het Comforen, Comfoortafels, Salontafels, Kachels Lawson Aanstekers doel van het complot -was den Dail uit den weg te ruimen, zoodat er geen wetge vende vergadering meer ■zou zijn om de bepalingen van het Londenscbe verdrag ten uitvoer te leggen, waardoor het voor- loopig karakter van de regeering 6 Dec. a.s. automatisch een einde neemt en de Vrijstaat tot stand komt. De regeering kreeg eeast enkele dagen geleden door eer buitgemaakt document kennis van het bestaan van het complot. De afgevaardigden werden onmiddellijk van het tegen hen gerichte' plan in ken nis gesteld en er werden onmiddellijk maatregelen genomen om het te verijde len. Het was niet de bedoeling om de be trokken leden te vermoorden, maar alleen om hen gevangen te nemen en naar een onbekende bestemming weg te voeren. Hiervoor zouden er repubikeinsche ver sterkingen van bet platteland naar Dublin worden gezonden Men had hiermede reeds een aanvang gemaakt. Of de tijdige ontdekking van het complot zal leiden tot het opgeven van het plan, of dat de samenzweerders hun toevlucht zullen ne men tot gewelddadiger maatregelen om hun doel to bereiken, moet nu nog wor den afgewacht. Een trein door rebellen overvallen. Gistermorgen vroeg werd, naar de „Tel.1 meldt, ècn trein van Cork op 12 mijlen van Dublin aangehouden door gewapende rebellen, diefden mach' 'sf, den stoker, den conducteur, benevens alle passagiers dwongen uit te stappen, Zoodra dit ge- geschied was, staken zij den achtersten wagen in brand en lieten den trein onbe- stuurd, op vollen stoom, wegrijden. De brand bracht de remmen in beweging en daardoor den trein tot stilstand. Onderwijl was een gepantserde trein uit Dubin ge zonden en de brand werd door do Natio nale troepen gebluscht. Woensdagavond laat werden door gene raal Mulcahy, den opperbevelhebber van het Iersche leger, in het parlement docu menten voorgelezen welke op gevangen genomen rebe len werden gevonden en waaruit blijkt, dat plannen waren be raamd om Dublin te isoleeren door de spoorwegstations in brand ie steken, rails op te breken, straatwegen le versperren, telegraaf- en telefoondraden door te snij den en de palen er van om te hakken. President Cosgrave waarschuwde do le den van het Iersche parlement om op hun hoede te zijn tegen moordaanslagen. Do Ierselie grondwet. Het Hoogerhuis heeft na een kort debat het wetsontwerp inzake de Iersche Grond wet in tweede lezing met algemeene stem men aangenomen. Weder drio mannen geëxecuteerd. Gisteren zlja te Dublin wederom drie mannen geëexcuteerd, in wier bezit bom men werden gevonden. Het. totaal aantal personen, in de laatste veertien dagen ge ëxecuteerd, bedraagt thans acht. Griekenland. HET TREURSPEL TE ATHENE. Een bolsjewistisch schrik bewind? Over de terechtstelling der oud-minis ters wordt uit Athene aan do „Ohioago Tribune" gemeld, dat de veroordeeling ge heim gehouden werd, tot het vonnis vol trokken was, waardoor het ingrijpen der geallieerde gezanten veel aan krocht ver loor. Do Engclsche gezant Lindley bracht tweemaal een bezoek aan Gonatas, waar na een ministerraad werd gehouden. On middellijk daarop kreeg kolonel Piastiras 'bevei tot do executie over te gaan. De zes ter dood veroordeelden vervul den allen in de Averoffgevangenis hun godsdienstige plichten. Dan werden zij naar hot Goudiplein, buiten Athene, over gebracht. De ex-premier Goenaris, die aan typhus leed, werd in een ziekenauto naar de plaats der terechtstelling vervoerd'; volgens sommige berichten, was zijn toe stand zoo ernstig, dat hem zelfs het von nis niet kon worden medegedeeld. Allen stierven met kalme vastberaden heid. Toen hun gevraagd werd hun laat ste n wil bekend te maken, weigerden zij te antwoorden als protest tegen de on rechtvaardige vcroordeeling. Een telegram uit Rome meldt nog, dat volgens daar van Grieksehe zijde ontvan gen berichten Athene feitelijk in handen is van een bolsjewistische groep, die er een schrikbewind uitoefent, doch geenszins als een regeering in den gewonen zin kan worden beschouwd. Reeds het feit, dat Goenaris, die met veertig .graden koorts in het ziekenhuis lag, van zijn béd wend ge tild, om, zonder iets van een vonnis te weten, to worden doodgeschoten, bewijst met wat voor soort mensehen men heeft te doen. Do publieke opinie in Italië is scherp anti-Grieksch. Men gelooft, aan het ver breken der diplomatieke betrekkingen. •Verschillende bladen geven de agitatie tegen den koning, door Venizelos geleid, een groot deel van de schuld aan het ge bomde. Ook de pers is heftig en alleen do „Tribuna" vindt nog eenige verontschuldi ging. Het blad zegt, dat elk land na een nederlaag gelooft verraden te zijn, en wil straffen. Dit deed Frankrijk in 1871. DuitsohLand in 1919, maar geen land ging ooit over tot oen moordpartij op deze manier. Nieuwe arrestaties. Gisteren zijn de generaals Pa-po el-as, Doesmanifl en Valetas in hechtenis ge nomen. De gerechtelijke instructie tegen prins Andreas is afgeloopen. Hot opgestelde rapport concludeert tot verwijzing naar de terechtzitting. Men ie te Londen zeer ontstemd over de nieuwe arrestaties en in het bijzonder over de vervolging van prins Andreas, waarin men het bewijs ziet, dat de Grie ken op den ingeslagen weg willen voort gaan. Er bestaat evenwel nog een moge lijkheid den prins en zoo noadig ook den koning te redden. In hot Lagerhuis deelde Bonar Law op een vraag van Hardie (labour) mode, dat de Briteche regeoring er in Athene op had aangedrongen, dat de executies niet. zou den doorgaan en gewaarschuwd had, dat zoo de terechtstelling toch plaats hadden. Engeland zijn gezant zou terugroepen. Engeland heeft dit gedaan, omdat het meende, dat het ontoelaatbaar was in een beschaafd land, ministers, wier politiek verkeerd resultaat had gehad, daarvoor met den dood te straffen. Hierop stelde Chamberlain da vraag, of Engeland in overleg met zijn bondgen-oo- ten had gehandeld en of deze bereid' waren, dezelfde stappen te nemen, zoo niet, waarom Engeland dan alleen was opgetreden. Bonar Law antwoordde, dat Engeland zijn boixdgenöoten niet had geraadpleegd, omdat de rogearing meende, dat de feiten Engeland voldoende recht gaven tot op treden. Hardie vroeg daarop, of Engeland ook had geprotesteerd tegen hot terechtstel len van Childers on de vier andere rebellen in Ierland en of het plan had ook daar stappen te doen, om verdere terechtstel lingen van krijgsgevangenen te voor komen. De premier antwoordde ontkennend op beide vragen. Een protest van Z. H. den Paus. Gemeld wordt, dat Z. H. de Paus be sloten heeft te. protesteeren tegen de nieuwe moorden in Griekenland. Z. H. zou den Apostolischen nuntius te Bern opge dragen hebben een vertoog in dien geest aan Venizelos te richten. Turkije. Erkenning door Engeland van het nieuwe Kaiifaat? Een draadloos N. T. A.-telegram meldt, dat de waarnemend Britsche hoogo com missaris te Constantinopel een officieel bezoek aan den nieuwen Kalief heeft ge bracht, waaruit men algemeen de gevolg trekking maakt, dat Britannië he.t nieuwe 'hoofd van Turkije als zoodanig erkent. Marinebegrooting. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de Begrooting van Marine deelt de Minister mede, dat de beginselen en richtlijnen van het te genwoordig kabinet op het gebied van onze maritieme defensie onveranderd in het ontwerp-Vlootwet belichaamd zijn. De Staatscommissie-Patijn zal echter met be kwamen speed onderzoeken, in welk tem po de uitvoering van het werkprogram, in liet ontwerp-Vlootwet neergelegd, zal ge schieden, zulks met handhaving van de scheepstypen en van den termijn van aan bouw van zes jaar. Wat do organisatie van en het beheer over personeel en materieel betreft, meent de Minister: lo. dat do opleidingen be- hooren to worden versoberd en voor zoover mogelijk moeten worden gecentraliseerd; 2o. dat het marine-etablissement te Am sterdam zoo spoedig mogelijk tot den kleinst mogelijken omvang moot worden teruggebracht en dat ook de administra tieve dienst aldaar moot worden inge krompen. Indien zich geen onverhoopte tegenval lers voordoen, zal de „Java" eind 1923 voor den proeftocht gereed zijn, terwijl, tenge volge van. den brand bij Werkspoor, de ;het voornaamste nieuws. Do Onderwijsbegrooting aangenomen. De wijziging der Lager-Ondcrwijs-wct. Het antwoord der Russen aan dc Geal lieerden. Tsjitsjerin ontvouwt hot Russisch pro gram. Een mislukte poging om do loden van liet Dail Eireann gevangen te nemen. Een bolsjewistisch schrikbewind te Athene? Nieuwe arrestaties te Athene. fy. Een protest van Z. H. don Paus. 1 Dc Vlaamsche Hoogeschool-kwestic. „Sumatra" eorst in het voorjaar van 1925 haar proeftocht zal kunnen houden. De Minister aeht de béstaande Rijks werken onmisbaar voor een behoorlijk en economisch onderhoud van- de vloot. De aanschaffing van geschut wordt ver minderd met f 132.000; de post-aanbouw en aankoop van gebouwen verhoogd met f 155.000. Dc wijziging der L. O.-IVet. De Memorie vat» Antwoord van minis ter de Visser op het afdeelingsyorslag der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot wijziging van de L.O. wet kan in hot- begin van dc volgende week worden 'te gemoet gezien. In verband hiermede verneemt her Con* Bur., dat bi! nkort de indiening bij de Tweede Kamer kan worden verwacht van een wetsontwerp je, waarbij de termijn van 1 Jan. 1923 welke in het wetsontwerp houdende maatregelen ter voorkoming van het zonder noodzakelijkheid bouwen van scholen voor L. O. als geldigheids duur van dit couwwetje is opgenomen, zal worden verlengd. Immers daar het zich, gelijk al meermalen gemeld wcrS, met vrij grooto zekerheid laat aanzien, dat de herzieningswet van het L. O door de Tweedo Kamer nog vóór liet Kerst reces zal worden, afgedaan, bestaat, die z-e_ kerhoid niet van tijdige afhandeling dier wet ook voor de Eerste Kamer. Vandaar, dat bovenbedoelde termijn, die inmiddels zal afloopen. v-rWeteT bou^-rf De zaak Wcsse',.. Do heer C. D. Wesseling heeft aan het bestuur der R.-K. Kiesvereeniging, Riiks- kieskring VGravenhage, medegedeeld dafc hij, nu hem uit mededeelingen omtrent het verhandelde op een 22 November ge houden vergadering gebleken is, dat hij bij de a.s. candidaatstelling voor de Pro vinciale Staten niet kan rekenen op d8 bescherming en den steun der besturen van de R.-K. Kiesvcreenigingen, en aanne mende, dat deze mededeelingen juist zijp, geen hernieuwing wenscht van zijn man daat als Statenlid en later als lid van den Gemeenteraad. Vereeniging voor den Effectenhandel. De leden van liet Bestuur der Vereeni ging voor den Effectenhandel hebben be sloten hun mandaat ter beschikking van de Algemeene Vergadering te stellen. Zij doen zulks niet uit overweging, dab de vergadering van 29 November 1922 het be stuursvoorstel van vreemdelingen tot d« beurs heeft verworpen, maar omdat geen der aanwezigen geprotesteerd heeft tegen dn van wantrouwen getuigende uitingen van vrschillende leden, waarin het bestuur een motie van wantrouwen der vergade ring ziet. Het demis-sionnair-bestmir zal in functie blijven totdat do verkiezing voor een nieuw bestuur zal hebben plaats gehad. Een Amsterdamsche „underground". Do heer Gulden heeft nog gisteravond, na de openbare raadszitting bij den Raad het volgende voorstel ingediend: „De Raad noodigt B. cn \V. uit, liefe' vraagstuk van den ondergrondspocrwj; voor Amsterdam in studie te nemen, en tezijnertijd de resultaten daarvan aan dett Raad mee te deelen". Rijkswegen in de provincie Zuid-Holland. Vanwege het Ministerie van Waterstaat werd gister aanbesteed *t onderhoud van Rijkswegen ïn de provincie Zuid-Holland in 1923..1924. Raming per jaar: perceel 1 f 8250, pero. 2 f 20.000, perc. 3 f 28750, perc. 4 f 3000, perc. 5 f 19500, perc. 6 f 2700, perc. 7 f 650(\ perc. 8 f 7950, perc. 9 f 900. Laagste inschrijvers waren voor: perc. 1 G. Woudenberg, Ameido voor f 6418; pero. 2 A. van der Wal, Reeuwijk f 17S60; pero. 3 Th. W. H. Polman, Voorburg f 24796;! perc. 4 L. Poldervoort, Brielle f 3495; perc. 5 J. Lindhout en J. Versluis, Bodegraven cn Oudewater f 15954; perc. 6 J. L. van: Lcon CDzn. Werkendam f 234S; perc. 7 G. J. Middelkock, Gcidsclialkxoord f 5416J

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1