Luchtvaart BUITENLAND Et is zeksr ook iets bi toot 0 ios courante Boeiieren mei 30-13% korting In HOEDEN enorme koopjes dening van het kiesreglement zou afwach ten of dat men zich to voren tot die com missie zou wenden. De voorzitter zegt dat do bedoelde meerdere invloed der minderheden al reedc bereikt wordt, als alle katholieke maar lid van de kiesveroeniging worden en ieder daar in de gelegenheid ko-mt, zijn wen- •chen naar voren te brengen. Het bestuur sal deze aangelegenheid verder in behan deling nemen. Aldus werd besloten. De vergadering werd besloten door den voorzatter met een krachtige aansporing om het contact in en met de Plaatselijke Kieevereenigingen te versterken. Het voor nemen werd te kennen gegeven om bij tijd en wijle meer voeling te houden met de afgevaardigden in de Kamer. De Forensenbelasting. Indiening van een wetsontwerp te verwachten. Tusschen den Minister van Binnenland- •che Zaken en dien van Financiën maakt de regeling in de gemeentewet inzake de forensen-belasting een punt van overleg uit, waarvan, naar de Minister van Bin- ncnlandsche Zaken vertrouwt, de indieniug binnen niet te langen tijd van een desbe treffend wetsontwerp het resultaat zal zijn. Wetgevers en wetovertreden. Verse he kadetjes voor Kamer leden. Naar men de „Rsb." mededeelt, heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een bakker van de Yereenigde Bakkerijen, die vóór den door de wet vastgesteld en tijd den heeren Kamerleden in het gebouw der Tweede Kamer voorzag van versche kadetjes. Aan dit bericht voegt het blad toe: „Wij hebben hier dus het eigenaardige geval, dat de wetgever hier zelf betrokken is bij een overtreding van do wet. „Het is alleen jammer, dat de koopei van het brood ook niet straf baar iswij hadden hier dan een origineel en interes sant proces gekregen Bioscoopwet In den loop van dit jaar kan de Memorie van Antwoord betreffende de bioscoop wet worden tegemoet gezien. Een boksverbod? Aan de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk IV (Justitie) ontleenen we De vraag of met betrekking tot de boks wedstrijden een wettelijke strafbepaling aanbeveling verdient, had reeds de aan dacht ran den minister. Eenerzijds valt daarbij te overwegen in hoeverre de be staande strafbepalingen, met name inzake mishandeling, toepassing kunnen vinden. Anderzijds is de vraag, of de in artikel S der Gemeentewet den burgemeesters voor behouden bevoegdheid, waarvan in na volging van den burgemeester van Am sterdam reeds verschillende burgemeesters gebruik hebben gemaakt, niet afdoendo kan worden geacht. De minister die nog bezig is omtrent de feitelijke toestanden en verhoudingen op dit gebied gegevens te ven-zamel en, st elt zich voot aan de hand daarvan zim standount nader te bepalen. pe Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben over de afge- loopen maand 9.86 inillioen meer opge bracht dan over Oct. van het vorige jaar; over de eerste lii il^n i null n van dit jaar Z1 .84 millioen meer dan over die periode in 1921. Margarine. Onder overweging, dat het wensehelijk is de minifyterieele beschikking van 29 Juli 1902 to wijzigen, voor zooveel het daarin opgenomen voorschrift betreft aangaande het aanbrengen van het opschrift „marga rine", wanneer de waar en de verpakking te zomen minder dan drie kilogram wegen, heeft de Minister van Landbouw enz. be paald, dat met ingang van 1 Haart 1923 het voorschrift, opgenomen in die min. beschikking onder 2, sub b, 2de alinea, wordt gelezen al3 volgt: „Wegen de waar en de verpakking te samen minder dan drie kilogram, dan moet het opschrift op alle zijden zijn aan gebracht." G£t.OO De vakbeweging. Ook achteruitgang bij het A. N. V. Het ledental van het (neutraal) Alg. Ned. Vakverbond is over het derde kwar taal van 1922 ook teruggeloopen en wel van 49510 tot 48233; een verlies dus van 1277 leden. Het spoorwegpersoneel. De vakbonden in het spoorwegbedrijf hebben nu definitief aan de directie bó richt, dat zij de voorwaarden betreffende pensioenkorting, werkplaatsloonen, classi ficatie en loongarantic gedurende het jaar 1923 enz. aanvaarden. Voor pensioen zal dug xnet ingang van 1 Jan. as. 8% pCt. van het loon worden gestort, terwijl de ingevoerde loonsver laging van 10 pOt. voor het wcrkplaats- persoueel op dien datum wordt terugge bracht tot 7 pOt. Do Staatsspoor zal de exploitatie van den spoorweg Boxtel—Wesel der gefail leerde Noordv Brahantsch-Duitsohe Spoor weg-Mij. voorloopig voortzetten en de in 1919 aanvaarde verplichtingen tegenover eerste hyp. sctuldeischers nakomen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Avondvergadering. Hoofdstuk Xa (Arbeid). De beraadslagingen over de Arbeidsbe- grooting worden voortgezet. Bij de afdeeling Arbeidersverzekering bespreekt de heer Snoeck ïïenke- m a n 8 (C.-H.) de plannen van den Minis ter tot herziening van de sociale verzeke ring. Eenheid iii dé verzekering juicht ieder toe duur crC. k- van Schoenenmagazijn „Holland", Breestraat 102 Bruin, Zwart Kaifsbottine ourie prijs f 17,00 thans f 11.95 Dames Lak, Suède en Luxe Schoen, f 14,00 f 10.95 Heeren Kalfsbox f 12,50 f 9,95 Heeren Boxbottine. prima f 10,50 f 7,95 Dames Molières, aiie uitvoeringen f 14,00 f 9,95 Dames Molières, prima artikel f 9,00 f 6,95 Ruime Collectie Winfergoederen. De laagste prijzen. Vraagt onze RECLAME-BOTTINES! IJzersterk, Spotprijs 10297 LAATSTE BERICHTEN SPANJE, 17 NOV. 1921 Wij ontvingen zoo juist bericht dat door het inkoopen der vele Geschenken het St. Nicolaas niet mogelijk is VOOR de VOL GENDE WEEK uit Spanje ta ver trekken. Niet per boot, doch per VLIEGTUIG zullen Sint Nicolaas en Piet dit Jaar de reis naar Leiden maken. De juiste plaats en tijd zullen in dit blad worden bekend gemaakt de volkskracht, ten koste van de verzeker den. Spreker behandelt de kwestie der ziek- tevèrzekering. Spreker betreurt, dat de Minister niet kloeker positie heeft geno men om dit groote werk te voleindigen door de ziekteverzekering in te voeren. Nu gaat men de sociale verzekering ondermij nen, terwijl het eigenlijke werk nooit is volvoerd. Spreker waagt voorts of het Rijk niet borg zon kunnen blijven voorde gelden, benoodigd voor de exploitatie van de Vereeniging voor misvormden te Lei den, opdat de Rijksverzekeringsbank daar voor de noodige fondsen kunnen verstrek ken. De heer Bakker (C.-H.) meent, dat het stadium, waarin de ziekteverzekering thans gekomen is, evenmin helderheid geeft als verleden jaar. De Minister zegge zoo spoedig mogelijk of er nu een ziekte verzekering zal komen of niet, opdat het particulier initiatief wete waar het aan toe is. De heer Van Dijk (R.-K.) bespreekt de voorgenomen decentralisatie der Rijks verzekeringsbank. Spreker vreest daarvan geen bezuiniging, maar vermeerdering van kosten. De Raden van Arbeid zullen een zeer omvangrijke nieuwe taak krijgen. Maar voormalig werk van de Bank vervalt daardoor niet. Zeer veel werk zal nu dub bel worden gedaan. Zeer weinig vereen voudiging zal daardoor gebracht worden. De Minister ga dus zeer ernstig na of het werk niet kan worden vereenvoudigd. De heer Van der Waerden (S.D.) ondersteunt den aandrang van den heer Snoeck Henkemans om fondsen voor een orthopaedische kliniek. D«t zou ook leiden tot vermindering van de uitkeeringen voor ongevallen-patiënten, dus tot bezuiniging. Spreker vraagt of de Minister daarvoor nog een post op de begrooting wil bren gen. De heer Dujb (SD.) betoogt, dat bij den Minister in zake do sociale verzeke ring thans een verandering van mentali teit valt waar te nemen. De heer Snoeck Henkemans zegt wèl vereenvoudiging te willen, maar niet de eenheidsrente. Maar dan is vereenvoudi ging niet mogelijk. Het is geen verzeke ring, want er is geen correlatie tusschen de premie en den last. Laat ons daarom spreken van sociale voorzorg. In elk geval, we zien nu een totale koersverandering van den Minister. De Minister had in den Ministerraad wat meer op zijn poot moeten spelen. Minister Ruyc zei, dat men minister Aalberse heeft moeten smeeken om te blijven. Maar dan had hij ook zijn voorwaarden moeten stel len. Laat de Minister de ziektewet nu maar invoeren, zooals zij daar ligt. Wat de de centralisatie betreft, heeft spr. een zwaar hoofd in de zaak. De heer Rutgers (A.R.) bespreekt de positie van de Raden van Arbeid. Hun taak is thans veel beperkt. Zij zijn thans niet vèel meer dan doode lichamen. Hun begrootingsrecht is zeer beperkt. Zij rijn niet autonoom, maar niet meer dan zotbazen van de Rijksverzekerings- ü«t de Örnoevmo. GEMEENTELIJK.- AANKONDISINS begin van den LIQUIDATIES UITVERKOOP, bij Haarlemmerstr. 140, hoek JANVOSSENSTECG. ZIE ONZE ETALAGES. 10293 bank. De Raden van Arbeid zijn gedacht als uitvoerders van de ziekteverzekering. De heer Michielsen (R.-K.) juicht 's ministers voornemen tot vereenvoudi ging en unificatie der sociale verzekering toe. Spr. maakt bezwaren tegen de te kostbare organisatie, aan de uitvoering der verzekering verbonden. De Minister van Arbeid, de heer Aal berse, heeft reeds bij de Talma-wctten in een uitvoerige rede zijn bezwaren tegen het stelsel van verzekering van minister Talina uiteengezet en tevens aangegeven, hoe hij zich die verzekering dacht. Hij ging alleen mede met de Talma-wetten, omdat hij practisch niets anders kon be reiken. 6pr. zal nagaan of in de decentralisatie nog vereenvoudigingen kunnen worden aangebracht.* Tegen uitstel der reorgani satie is overwegend bezwaar. Wat het verzoek aangaat om een post op de begrooting. ten behoeve van het sympathieke werk van de Vereeniging voor misvormden te Leiden, had de regel niet gegolden, dat dit jaar geen enkele nieuwe subsidie op de begrooting zal wor den gebracht, dan ware een post van ren tegarantie op de begrooting gebracht. Hij wil het werk van dr. Murk Jansen steu nen, zoodra de toestand iets gunstiger wordt. Bij art. 43 (Raden van Arbeid) vraagt de heer Boon (V. B.) of de minister in derdaad voornemens was den Raad van Arbeid te Roozendaal op te heffen en waarom dit is afgesprongen. De Minister kan, waar de zaak niet in het Voorloopig Verslag is behandeld, zich niet uitlaten, te 'meer waar er per soonlijke kwesties aan zijn verbonden, evenmin over den voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem, die lid van de Tweede Kamer is géworden, daar over dit punt overleg wordt gepleegd met den minister van Justitie. De heer Schaper (S. D.) vraagt of het aangaat, dat de heer Miohielsen, bij zijn drukken werkkring als voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem, zich hier roert als Kamerlid. De heer Michiel sen, die graag bezuinigen wil, had zijn be trekking moeten opgeven. De heer Beumer (A. R.) merkt op, als voorzitter van rapporteurs, dat de vraag hoe de minister dacht over de com binatie van het Kamerlidmaatschap met het voorzitterschap van een Raad van Ar beid, wel in het concept-verslag voor kwam, doch ih de vergadering van rap porteurs bij meerderheid van 5 stemmen is besloten, haar niet op te nemen, omdat er als persoonlijke kwestie toch niet in een openbare vergadering over behoeft te wor den gesproken. De heer D u y s (8. D.) meent, dat de betrokken persoon deze bespreking aan zichzelf heeft te wijten, omdat hij zelf geweldig van den toren heeft geblazen over bezuiniging. Spr. brengt hulde aan den minister voor de buitengewoon sympathieke wijze, waar op hij dezen persoon tracht te redden, doch is overtuigd dat de minister straks wel sal weten' wat hem te doen staat. Bij afd. C. (invaliditeitswet) komt de heer Snoeck Henkemans (O. H.) op voor 't onmiddellijk doen vallen onder de Invaliditeitswet van hen, die een hooger loon dan f 1200 verdienen. De Minister zegt overweging toe. Bij de afdeeling Volksgezondheid meent mevr. De VriesB r uine (S. D.), dat hier niet bezuinigd wordt op de juiste wijze. Do heer Van Voorst tot Voorst (R.-K.) komt op tegen de verplichting voor keuterboertjes een keurloon te betalen voor geslachte varkens en ander vee, ook als dit uit nood geslacht is. Spr. hoopt, dat de minister althans den kleinen boer niet zal verbieden vleesch te verkoopen van vee, dat op zijn boerderij geslacht is. De vergadering wordt te 12 uur ver daagd tot heden 1 uur. -x- ALPHEN AAN DEN RIJN. Ongeval. Aan de Rijnkade geraakte Woensdagavond de dienstbode van den heer v. B. te water." Het ongeval werd op gemerkt door een schipper, die haar uit het wel wat fnssche bad op het droge bracht. Hetzelfde lot dee'do gistermiddag het zoontje van H.. toen hij de onvoorzich tigheid had, zich langs de buitenzijde der leuning van de Weesbrug te begeven en uitgleed. Ook deze drenkeling werd door in de nabijheid zijnde personen gered. AALSMEER. Graanbeurs. Woendag 22 November zal te Aalsmeer een Graanbeurs geopend worden in hotel „De 3 Kolommen"'. BOSKOOP. Burgemeester W. P. J. Duval Slothou wer. Bij Koninklijk besluit is de heer V/. P. J. Duval Slothouwer, burgemeester alhier, benoemd tot burgemeester te Doetinchem, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester al hier. Do heer Duval Slothouwer, die behoort tot de Chr. Hist. Partij, was ongeveer drie jaar hier burgemeester. HAARLEMMERMEER. Ongeval. Bij de pont, die nabij do gNieuwe-Wetering het verkeer thans gaan- ■^de houdt, heeft Woensdag een ongeluk plaats gehad, dat betrekkelijk nog heel goed is afgeloopen. Doordat nJ. de pont niet was vastge legd en de klappen van de pontouB niet waren overgeslagen, ging, toen een met twee paarden bespannen stroowagen van H. J. de pont wilde oprijden, deze van wal af. Hierdoor kwamen de paarden tus schen pont en landhoofd terecht. Doordat spoedig de strengen werden doorgesneden, bleef do wagen nog op het landhoofd staan De paarden werden door krachtig optre den van het personeel van H. J. beide gered. HILLEGOM. Personalia. Tot lid der Commissie van Advies, bedoeld bij art. 9 van het Pro vinciaal Werklieden-Reglement in Zuid- Holland, is herbenoemd de heer J. H. M. Balvers alhier. Tot onderwijzer aan de R.-K. Jongens school te Vogelenzang is bonoemd do heer A, Litjens alhier. KATWIJK. Gemeenteraad. Donderdagavond kwam de Raad bijeen ter verdere behandeling der gemeente- begrooting en andere punten van de agenda. Bij volgnummer 134 zegt de heer De Klerk dat z.i. de weg van Katwijk naar Wassenaar in zeer sleohtcn toestand ver keert als gevolg van onoordeelkundige be.- handeling. Spr. geeft een wijze aan waar door de weg langer in goedo conditie zou blijven en waarbij de onderhoudskosten zeker niet zoudeD behoeven te worden verhoogd. Wethouder R. Ouwehand zegt dat een goede verbetering van dezen weg 52000 zou kosten en door den weg te ma ken zooals deze onder de gemeente Noord- wijk 13 90000. Deze weg is voor Katwijk meer een landweg. Noordwijk en Wasse naar hebben er meer belang bij als auto- mobielweg. De heer C. don Duik zegt het met den heer De Klerk eens te zijn, waar deze niet epreekt over een geheelo ver nieuwing doch meer oordeelkundige be werking. Nadat de heeren De Klerk eir R. Ouwehaud eenigen tijd geredetwist heb ben over deze aangelegenheid zegt de Voorz. dat uit zuinigheidsoogpunt geen groot er bedrag voor onderhoud van wegen is uitgetrokken. Bij volgn. 142 vraagt de heer Grimber gen wanneer of het vuil van de vuilnis- staal dor gemeente wordt weggehaald. Spr. vreest dat eens geen voldoende ber ging daar meer zal zijn. De Voorz. zegt te wachten tot er iemand komt die er ge noeg voor geeft. Ook vestigt de heer Grim bergen de aandacht op de fokgelegenheid voor ratten terzelfder plaatse, wat volgens de Voorz. niet zoo bezwaarlijk is, omdat het ver uit de kom der gemeente ligt. De heer De Klerk wil bij volgn. 166 de kosten voor Oudercommissie schrappen; de heer Nic. Parlevliet wil de uitgaven voor volksfeesten verminderen. Beide pos blijven gehandhaafd. Bij volgn. 190 vraagt de heer Grimber gen -of het niet onvoorzichtig is om alle posten voor steunverleening pro memo rie uit te trekken. De Voorz. zegt dat hiervoor niets is uitgetrokken, omdat dc gemeente niet zwaardere lasten kan dra gen dan zij op heden heeft. Spr. wil met nadruk zeggen dat niet meer kan worden opgebracht. Misschien komt er van do nooduitkecring door het Rijk nog iets te recht. Do kans is echter gering. Mogelijk dat particulieren de handen nog ineen zullen slaan. De heer N. Parlevliet vraagt of de ƒ9800 die nog betaald is moeten worden voor achterstallige distributie- schuld niet terug te krijgen zijn. De Voorz antwoordt ontkennend. De Voorz. zegt dat de nooduitkeering aan de gemeenten zoo is geregeld dat, als het bedrag van den H. Omslag en de Rijksinkomsfenbelasting uitmaakt 5 pet. van het belastbaar vermo gen. men niets krijgt. Bij volgn. 194 zegt de heer R. Ouwehand dat z.i. niet bewezen is dat de bedragen ƒ29.50, ƒ10, werkelijk als erfpacht be taald moeten worden. Besloten wordt eerst le informeeren, of er bewijzen voor zijn, eer betaald zal worden. Bij volgn. 200 vraagt de heer Grimber gen of de leeningen. k 62 pet. niet gecon verseerd kunnen worden, wat volgens de Voorz. niet gaat. Bij volgn. 127 zegt de Voorz. dat B. en W. zullen trachten een andere grens te zien vastgesteld ten Noorden van het uit wateringskanaal Dit omdat zoodra men gaat bouwen aan den anderen kant der watering, men Duiten de de grens der ge il mcentc is. Gemeentelijke Vischverkocn. Aan den gemeentelijken vischwin Vischmarkt 18 (Tel. 1225) is Zaterdag kriigbaar SCHELVISCH k 0.10, SCH k 0.16—0.25, TARBOT a 0.50 TONG ƒ080 per pond en ZEEUWSC MOSSELEN k f 0.06 per K.G. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeeste Ledden, 17 November 1922. ONTHEFFING SLUITINGSUUR VO WINKELS. Burg. en Wethouders van Leiden b gen ter algemeene kennis, dat zij aan Comité voor Centralen wijkarbeid onti finjg hebben verleend van het sludtings voor winkels ten onzachte van een op en 22 November as. te houden bazsi het Wijkgebcuw aan het Levendaal, 01 voorwaarde evenwel, dat de bazar 1 later dan 10 uur des avonds voor het bliek toegankelijk is. N. C. de GIJSELAAR, Tturgemeesti VAN STRIJEN. Searetaai Leiden, 17 November 1922. B. en W. van Leiden brengen ter a meene kennis, dat de beslissing op verzoek van: a. de firma Johan Parmen tier, cm gunning tot uitbreiding van de fabriek aan dc Schelpenkade No. 6. Se M No. 5858 b. de N.V. voorheen Gebrs. Pel, om slag van een aan de vergunning tot richting van een fabriek van rvikerwer vruchtennS.té's en vruehtensiropen, in perceel Morschweg No. 50, Sectie L 866 verbonden voorwaarde is verdaag B. en W. van Leiden brengen ter meene kennis, dat door H. A. Dorré te Leiden, een verzoekschrift is inged ter bekroning rnn verlof voor den verl van alcoholhoudende tl, anderen dan ken drank, voor gebruik ter plaatse verkoop in de bioscoopzaal van het ceel Oranieonnoht No 40'42, KATHOLIEKE AGENDiJ LEIDEN. Vrijdag. R.-K. V. V. „Leiden", St. Pa; tiuspatronaat. Vrijdag, R.-K. Prop.-club „St. Pet Ledenvergadering, Bondsgeb te 8.30 uur. Zaterdag. K. en W. voor 't Volk. Bc Tentoonstelling Dajalcsclie 1 in de Lakenhal, 's middags 3 Zondag. St. Lodewijkskerk. Gezongen Mis met algemeene H. Comm te 6!4 uur, voor de leden dei Jos.-Gez.-Ver., waarna gen schappelijk ontbijt. Uitvoering voor de leden het St. Petrus-Patronaat cn gewezen gezellen, 's avonds' uur. Dinsdag. Ledenvergadering „De Garde", Bondsgebouw, te 8.15 ALPHEN a. d. RIJN. Dinsdag. R. K. Volksbond, Ontwikkel club, Oude School, te 7.30 uur ZOETER W OUDE. Zondag. R.-K. Volksbond, feestveri ring, bij Lubbe, te 7 uur. Apotheken die tot en met Zonds Maandagmorgen eiken nacht en des dags geopend zijn: H. J. M. Proot, Maarsmansstceg Tel. 432. De apotheek van het Ziekenfonds Hulp der Menschheid is steeds gcoj doch alleen voor leden van dit fonds. Telegrafisch Weerberic volgens waarnemingen verricht in den gen van 17 Nov. 1922, medegeda door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.781.0 Bïrb Cas| Laagste Barometerst.: 735.8 Haparand Verwachting tot den avond van 181 In het Noordoosten meest matige lijke wellicht krachtige in het Zuidw zwakke tot matige Noordwestelijk' Westelijke wind, nevelig tot half- of zi bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur. De heer V. v. Duivenbode wil bij 222 den post onvoorziene uitgaven ƒ3000 verminderd zien, wat volgoj Voorz. niet mogelijk is. Alles is zoo nig mogelijk geraamd. Wordt get haafrl. De begrooting wordt goedgsf in inkomsten en uitgaven: ge 474572.282, buitengewoon 171250 87', taal ƒ045823.16. Volgen de andere punten der 3| Verschillende'verzoeken om lageren ilag van inkomen in verband met sc gelden. Eén wordt gunstig op boc< vier afgewezen. Voorstel lot aanvulling der vcrord betreffende de straatpolitie wordt in den gesteld eener commissi© besla uit de heeren G. den Duik, J. v. d. Pc; A. de Klerk. Pui t 5 der agenda: Bal der Commissie betreffende a. Verord regelende de samenstelling en den kring der commissie voor bet grol drijf; b. Verordening tot wijziging en vulling der verordening op het bo en sloopen, wordt in handen Se eener commissie bestaande uit de n P. van Duivenbode, A. J. van Wjls H. W. Grimbergen. Aan de orde is de benoeming \ant wee leden der missie van Toezicht op bet Mi-kle Onderwijs. Benoemd worden volgens dracht van B. en W.: de Zeereen* Pastoor II. J. Maas en Dr. A. -Sloffe». (Wordt ver*0'

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2