Leed© Blad BINNENLAND, Ui! de Omgeving. Lderdag 28 Sept. 1922 EUCHARISTISCH CONGRES. ^STERDAM 19—22 OCTOBER. i le Eucharistisch Congres in Neder- nadert. eomité's zijn in volle actie. Propa- vergaderingen worden belegd, in 't ele Bisdom. Massa-samenkomsten, strooming inzetten, verzekeren den ted in de hoofdstad, waar het Hoog Mirakel nog immer geestdrift wekt mnen worden uitgewerkt, die weldra iga verwezenlijkt in schoone daden eucharistische liefde. Met ijver wordt ^eerd, om in sectie- en algemeene aderingen de wonderen der H. Eucha- klaar te kunnen verkondigen. Onze ters leiden de menigvuldige repeti- \vant aanstonds komen de kunsten aanbiddende verheerlijking brengen den God-met-ons. I 0|aug reeds is de wensch geuit: moge rland een Eucharistisch Congres heb Sinds 1916 staat dat plan vastgelegd le statuten van den Eucharistisc'hen ui. in 1920 zou het komen. En nu t het inderdaad.Waarop wij wachtten, wij hoopten, laat nog steeds op zich lm: het processie-verbod is geble- Maar, al mogen we dan nóg nitft bui- ;omen, we zullen binnen met groot- i luister onzen Christus eeren. natuur hu'digt haren Schepper. Dkt aar groot streven. mensch heeft getracht de natuur in ind te brengen met God. ar de H. Eucharistie doet de natuur voor God huigen. edt de natuur aan Christus niet den lamtischem mantel? jaargetijden, de elementen, zon en en regen en vorst, alles werkt sa- om te leveren de uitverkoren graan- ls en druiventrossen voor het Hoog- g Offer, dat ons den Christus geeft, aarde wordt opgedolven, om aan Eucliaristicus te schenken de edel metalen, de kostbaarste steen en, altaar, tabernakel, kelk, ciborie, trans kunnen'nooit te kostbaar zijn! wouden bieden hun schoonste soorten, en de olijven zorgen voor ig licht, en de bloemen-weelde der ur herschept Christus' verblijf tot lusthof. igen de eeuwen-oude natuurwetten voor het cor.sacreerend woord? de mensch? jn edelste gaven behoort hij te schen- aan „deze glorie van God". Zijn hart, talenten, zijn knachten, zijn aanbid- ziel. Kunsten en wetenschappen men een schitterenden tweestrijd met or natuur, om den verborgen God 't aan te bieden. Want aan het Alier- fst Sacrament kan nimmer te groote ebracht. „Major omni laudezingt [hom-as van Aquine nog altijd door, allen lof verheven is dit Goddelijk anient. ,arom komt het Eucharistisch Con- in. Amsterdam. Het moet worden een ongekende verheerlijking der II. Eu- En allen moeten mee jubelen in ach lig koor! zer, lezeres, wat doet gij ervoor? oet ge meê aan 't Congres van Cljris- leunt ge het met uw geestdrift, uw tfen, uwe Gods-gaven, uwe tegenwoor ïeid, we deelneming, uw geld? p menschelijke kracht ooit beter zijn leed? bet mee! aat in de dagen van het Congres 'den van onzen Koning Christus in iedere s prijken temidden van bloemen-weel- inblanke pracht! 11ebanieren naar Amsterdam! (timet duizenden naar het le Eucbarïs- Congres in Nederland! W. VAN DIJK, O.S. Aug., le Secretaris. DE NEGENDE SOCIALE WEEK. III. Dinsdagmiddag spraik Ir. J M A Zoet mulder over „De Gemeente en do Volksge zondheid" (waaronder Volkshuisvesting). Als de enkeling of het gezin, aldus spreker, niet of slechts op onvoldoende wijze in staat is voor eigen gezondheidsbelangen te zorgen, is de overheid tot medewerking geroepen. Zij trede daarbij in de eerste plaats op tot af wering van schadelijke invloeden en tot het scheppen van gunstige voorwaarden ter be vordering van het wenk der ingezetenen, maar dein ze, waar het algemeen welzijn zulks vor- ditrt, voor positieve maatregelen niet terug. De behartiging van gezondheidsbelangen blijve ondergeschikt aan de verzorging dor be langen van hoogere orde. De openbare gezond heidszorg eösoht in toenemende mate samen werking van verschillende gemeenten, welke in welwillende gezindheid behoort te worde-n be vorderd. Zoowel een te weinig als een te veel zij vermeden en er worde aoht ges-lagen op de uiteenloopende geaardheid der bevolking in gemeenten van verschillend karakter. Lettende Op de sterftecijfers is er aanleiding tot den wensch, dat vooral in kleine gemeen ten de belangen dier volksgezondheid meer naar voren komen-, en ook met hot oog bp de ge boortecijfers rust op de plattelandsgemeenten een bijzondere taak. Als belangrijke onderdeelen der gemeentelijke bemoeiingen zijn te noemen: hygiëne van bo dem, lucht en water; vuilafvoer, drinkwater voorziening, zorg voor deugdelijke levensmidi- deten: hierbij valt rekening te houden met de wettelijke bepalingen, neergelegd in de Hinder wet, de Begrafeniswet, de Waren- en Vleesch- keuringswet. Noch uit hoofde van gezondheidsbelangen, noch om Tedenen van economischen aard, ver dient verbranding van lijken boven begraven de voorkeur. Ter bestrijding van besmettelijke ziekten en volkskwalen zijn preventieve maatregelen het doelmatigst en het meest economisch. Gezondheidszorg voor zuigelingen on school kinderen verdient bijzondere aandacht 'en een behoorlijke dienst van reiniging en ontsmetting is -onmisbaar. Ten aanzien van dit onderwerp gelden do bepalingen der Wet op de Besmette lijke Ziekten. Aan het werk van vereenigingen zij daarbij Tuim baan gelaten en krachtige steun geschon ken. Al moge zieken verpleging een taak zijn die i-n de eerste plaats op de huisgenooten van den •lijder rust, zoo blijft ziekenhuis-verplegin-g toch in menig govdl moodig. De gemeente zal zich op dit gebied niet afzijdig kunnen houden en ziet zich, wat de geneeskundige verzorging en verpleging der armen betreft, krachtens de Armenwet onder scherp toezicht van hoogere bestuursorganen geplaatst. Zoowel toL organi satie van hulpverleening in rle gezinnen, cis tot -het verkrijgen van ziekenhuisruimte worde door de gemeente samenwerking gezocht met vereemgin-gen, op dit gebi-ed werkzaam. De verschillende maatregelen in het belang der volksgezondheid kunnen niet len volle tot hun recht komen zonder bohoorljjke woning toestanden. Doch vooral is het noodig de be volking door opvoeding en voorlichting er toe te brengen het grootst mogelijk nut te trekken uit al hetgeen ten deze wordt verricht; daarin ligt redelijke bezuiniging. Verstandige zuinigheid eiseht mede, dat juiste kennnis verkregen worde omtrent don omvang en den aard der woningbehoefte, op dat geene andere dan noodzakelijke voorzienin gen worden genomen. Bij do bepaling der woningbehoefte in ver band met het aantal samenwonende gezinnen, geeft do wensch der gezinnen om met anderen ito blijven samenwonen niet den doorslag; voorts zij de noodzakelijkheid eener woning-reserve niet uit het oog verloren. Bij aanwezigheid van een voldoend aantal woningen moet tegen het misbruik der samen woning krachtig worden opgetreden. AI zijn de voorschriften der Woningwet, strekkende tot voorkoming en opheffing van misstanden, op den achtergrond geraakt, zoo bestaan voor de overheid nog dezelfde gewich tige redenen als vroeger om in te -grijpen. Het premiestelsel, waardoor de offers uit overheidskassen beperkt worden en de houw van een eigen huis wordt bevorderd, vertoornt ook niet te miskennen nadeden. Wat er ook zij van het aandeel, dat het particulier bedrijf in den arbeiderswoningbouw gaat nemen, toch blijft er voor de bouwvereeni- giingen een groote taak over, die dozen op steun -der gemeente aanspraak geeft. Bij afbraak van woningen worde, krachtons de door de Woningwet geschonken bevoegd heid, gezorgd voor aanvulling van den woning voorraad, zoo deze gewensoht wordt geoor deeld. 1 J Opheffing der Huurcommissies geschiede slechts met groote voorzichtigheid On niet dan ■na nauwgezette overweging van de Techtstreek- sch-e en meer verwijderde gevolgen. Vaststelling en handhaving eener bepaalde verhouding tusschen den huurprijs der Wo ningwet-woningen en het ankomen der bewoners is tra de -practijk ondoenlijk. Men foepale zich er toe, slechts die gezinnen als bewoners toe te laten, wier inkomen blijft beneden een. vast te stellen grens. Er bestaat geen voldoende reden om voor VToeger, in goedkoopen tijd gestichte vereeni- gingswoningen, huurverhooging buiten toepas sing te laten; de stijging dier -huren overschrij den echter niet de in de Huurcommissiewet aangegeven grenzen. Het tegenover elkaar stellen van uiteenloo pende meeningen omtrent de inrichting en sa menstelling van woningen worde niet als een beginselstrijd op politiek terrein overgebracht. Het oordeel omtrent maatregelen, welker uit werking langen tijd zal gevoeld: worden, zij niet alleen gegrond op thans waar te nemen verschijnselen-. Met name geldt dit don over heidssteun voor den bouw van woningen, wel ke sledhts voor gezinnen van bepaalde samen stelling bruikbaar zijn te achten. Het eengezinshuis worde als het meest ge- wenschte type voor de volkswoning met kracht gehandhaafd. Aan de daartegen uit stedehouwkundig oog punt ingebrachte bezwaren wordt veel meer gewicht toegekend dan zij verdienen. Dinsdagavond hield D r. L. Deckers, een inleiding -over „De Gemeente en de Openbare Zedelijkheid". Spreker verdedigde de volgende stellingen: I. Zedelijkheid in den stM-kien zin. De Gemeente handhave krachtig de bepalingen dor Rijkswetten tor bestrijding van de openbare onzedelijkheid en bevordere ook rechtstreeks zooveel mogelijk de openbare eerbaarheid. In het bijzonder biede zij zoowol midd-elijk als on middellijk steun aan de vereenigingen, die zich de verhooging van 'het zedelijk peil der bevol king ten doel stellen en bescherme zij de groote gezinnen. II. Zondagsheiliging en Zondagsrust. De Gem oen le wake er voor, dat de Godsdienstoefe ningen ongestoord kunnen plaats hebben en bevordere de Zondagsrust. III. Alcoholismo en drankbestrijding. De Gemeente handhave krachtig de bepalingen der Rijkswetten tegen het alcoholisme en ga ook rechtstreeks het drankmisbruik zooveel moge lijk tegen. In het bijzonder biede zij zoowel mid dèl-lijk als onmiddellijk steun aan d-e vereenigin gen die zich de bestrijding van het drankmis bruik ten doel stellen. Gistermorgen werd door M r A. van J'ole „Do Gemeente en de Werkloos lie id" •ingeleid. Spreker had de volgende' stellingen: 1. Het werklro9heidsverscliijn.se! is ten de ele een historische, ten deele eer* econo mische categorie. 2. Ook als historische categorie is. bij vrijheid van arbeid, vrijheid van verbruik in verbinding met een internationaal ver- zorgingkapparaat, zooals deze thans aan wezig zijn, de werkloosheid een kwaal waarvan afdoende voorkoming enbestrij ding door overheidsmaatregelen uit,geslo ten is. 3. De gemeente is het aangewezen li chaam -tot het verrichten van pioniers werk bij het treffen van de mogelijke overheidsmaatregelen tegen de werkloos heid. 4. Zoodra echter de werkloosheidspro blemen zich ais kwesties van grooter ter ritoir doen voelen en de arbeidsmarkt tevens voor een regeling van temtoriaal- ruimere strekking overzichtelijk genoeg is geworden, dienen de gemeentelijke re gelingen met elkander in verbinding te worden gebracht of te wijken voor rege lingen van een hooger gezag. „De Gemeente en d-e Armenzorg", was het onderwerp, dat M r. II. J. J. Scho 1- t o n s, gistermiddag inleidde. De stellingen luidden: 1. De particuliere armenzorg zij hoofd zaak, de gemeentelijke armenzorg aanvul ling. 2. De burgerlijke armenzorg zij zooda nig. dat de zedelijke en maatschappelijke verheffing hoofddoel vorme en elk verne derd karakter aan haar vreemd blijvè. 3. De gemeente bevordere een doelmati ge samenwerking tussclien de verschil lende instellingen voor maatschappelijk hulpbetoon en een stelselmatige bestrij ding en leniging der sociale hulpbehoe vendheid. Woensdagavond behandelde M r. A. F. L. M. Tepe: „De Gemeente en de. Volks ontwikkeling", aan d-e hand van de vol gende stellingen i 1. De zedelijke en stoffelijke welvaart van een volk wordt grooten-deels bepaald door den ontwikkelingsgraad van dat volk 2. Wanneer en voor zoover het particu lier initiatief te kort schiet in de ontwik keling vain het volk,- is het d'e taak van de overheid de volksontwikkeling in den ruimsten zin des woords te bevorderen. 3. De gemeente heeft met inachtneming van het sub 2 gestelde beginsel in deze een taak te vervullen door: a. te zorgen voor goed lager onderwijs, almsede Voor horhailings-, vak- en huis houd onderwijs; b. het steunen van openbare leeszalen, vólksuniversiteileo en andere inrichtin gen, die de volksontwikkeling bevorderen, mits zij rechtstreeks noch zijdelings ge richt zijn legen den godsdienst of de maatschappelijke orde; c. het steunen en bevorderen van de kunst, ook de dramatische en muzikale, en van de instellingen welke zich ten doel stellen de kuns,' te brengen aan het volk. VOORSCHOTEN. De Birgerwacht. Dinsdagavond hield des Bungerwa-cibt alhier eene algemeene vergadering iin Hotel „Deurlo-o", waarin de prijsuitd'eöliinig zou plaats hebben aan win naars van de gehouden schietwedstrijd te Katwijk. Tevens werd de Burgerwacht een feestavond aangeboden met medewerking van do heer Th. A. L-amboo (humorist) en Joh. A. Mens (pianist). De zaal van het Hotel Deurloo zag er netjes en gezellig uit en was met bloemen versierd.. Op het podium lagen de prijzen ten toongesteld. De vice-Voorzitter, de •heer C. -Eggink Jr., opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. De zaal was tot ia de uitersibe hoeken bezetook met vele dames Aanwezig was de EdelAchtb. heer E. Ver,- néde., eere-Voorzitter van de Burgerwacht alhier. De Seorebaris-penningmeeebe-r, de •heer Schrassert Bert, bracht verslag uit over de financiën van de Vereeniging. De aftredende bestuursleden Chr Eggink en W. Haas werden bij aoolama-tie herkozen en tot voorzitter va-n de Burgerwacht (wegens het bedanken van den heer M. Lakeman) werd gekozen de lieer A. J. Turioai, dde de benoeming aannam. Daarna verkreeg de Burgemeester, E Vernéde, het woord. Spr. herdacht de oprichting van de Burgerwacht in de dagen toen men 'het schijnbaar wilde wagen om ook over ons Vaderland de revolutie te, doen los barsten en zette het nut en het doel van de vereenighng uiteen. De Burgerwacht is een vereeniging, waarmede wij allen kun nen sympatlii&eeren, van welke richting ook. Na-dat de Burgerwacht eenigen tijd -had bestaan is de vereeniging al meer en meer verslapt en was er weinig of geen loven meer te bespeuren, waartoe verschil lende omsit a ndoigheden hebben medege werkt, totdat er een man opstond, die wederom bezieling heeft weten te brengen in de vereeniging. Toen de beer M. W. Elsika-mp benoemd is geworden tot com mandant van de Buragerwacht, is er in de vereeniging een groote herleving gekomen en werden de oefeningen geregeld gehou den en bezocht. Dit doet spreker zeer veel genoegen. De vereeniging heeft gemeend den commandant niet Slechts te moeten bedanken met woorden maar wensch b. hem een cadeau te overhandigen als blijk va-n waardeering voor zijne werkzaamheden in het belang der vereeniging verricht. Spr. •biedt dieni heer M W. ELshamp het cade-au aan bestaande uit een goud-en zegelring metoorkonde waarop de namen, van alle leden terwijl de vergadering enthousiast aanhief het „Lang zal hij Leven". Vervol gens reikte d:e e ere-Voorzitter de verschil lende prijzen uit aan de winnaars van de gehouden schietwedstrijd te Katwijk en wel als volgt Personeels Baan: Klasse I, le prijs M. W. Elska-nfp, een barometer; 3e. prijs A. van Mulligen, étui met thee lepels 3e prijs A. v. d. Zwet, een tabaks pot. - Klasse IIle prijs L. J. Los. builde lamp 2e prijs S. de Groot een dagblad-enhanger 3e prijs J. Noo-rt een fiet&kliokje. Klasse III: le prijs C. van Egmond een klokje2e prijs A. Fortuin, een vaas 3e prijs A. Verhoog een sigarettenkoker. Klasse IVle prijs C. Does wijk een vaas 2e prijs C. J. J. Hil-lengensberg een inktstel. o z e n b a a nle prijs J. Vreeken. een schemerlamp 2e prijs A. van Mullin- gen een portefeuille. Aan den heer A. van MuHingen werd no-g een extra prijs toegekend voor het be halen vaai het hoogst aanbal punten, be staande uit een zilveren medaille, die do eere-Voorzitter dezen bekwamen schutter op de horst spelde terwijl het publiek het Wilhelmus zong. Na de uitreiking der prij zen sprak de eere-Voorzittor do vergade ring nog eeuige woorden toe en beloofde steeds in d'en gemeenteraad de belangen van de Burgerwacht be zullen behartigen "zooveel maar mogelijk is. Daarna verkreeg de Commandant, de hear M. W. El-ska-mp, het woord en be dankte de leilen van d-e Burgerwacht voor de attentie hem verleend en de waardee- rin-g, die hem ten deel is gevallen voor zijne werkzaamheden. Dit zal voor hem een spoors-lag zijn cm op dezen weg voort te gaan. Een bijzonder woord van dank s-prak de Commandant tot den eere-Voor zitter, die de belofte heeft gegeven de Burgerwacht steeds met raad en steun te zullen bijstaan en wat de Burgemeester, belooft komt hij ook na. Spreker feliciteert clen Burgemeester met de Koninklijke on derscheiding hem verleend door H. M. 's re,geering op 31 Augustus j 1. Nadat het officieele gedeelte van de ver gadering was gepasseerd, speelde de heer Joh. A. Mens met zijm zoontje H. J. Mens op de piano een Quatrem-ains, geheelen do „D-onauwe-l'len" van I. Ivanovioi, onder ad'emlcoze stilte van het publick Dit viel zeer in den smaak van de aanwezigen, ge tuige het hartelijk applaus dab aan het einde "van de qu-atrima.in-s opsteeg Daar na kwam de humorist Th. A. La-mboo aan het woord en amuseerde de aanwezigen met- versoheiden-e zeer goede en gepaste voordrachten, die door hem op uitstekende wijze werdlen verbolikt-. Doch li-oe men aolc geniet, eenmaa-l is het uur van scheiden aangebroken, Te ruim half twaalf uur wenschtè het bestuur den feestavond te doen eindigen A-lvorens tot sluiting over te gaan, sprak de Secretaris, de heer Schrassert-Bertden humorist Th A. Lam- hoo, die op zulk een uitstekende en ge paste wijze de aanwezigen dezen avonrt heeft bezig ge-hou-den, een woord van dank toe. Thans was de beurt aan den heer Joh. A. Mens om een warm voord va-n dank; in ontvangst te nemen Spreker zegt dat de heer Mens niet slechts op uits-teken de wijze de belangen van Voor-schuten'3 goheele Burgerij weet te behartigen in den Gemeenteraad, maar ook in de muziek buitengewoon veel weet te praesteeren. Gij hebt ons, aldus spreker, dezen avond doen genieten van uw uitmuntend pianospel en wel heb meest lieeft ons het sairier.snel met uw zoontje ten zeerste getroffen. Dit is voor U een schitterende prestatie. Sur. spreekt dien wensch uit, dat, wanneer bij voorkomende gelegenheden wederom mede werking wordt verzocht, ook dan weder om deze medewerking op zulk eene wijze zal worden verleend, wat door den aange sprokene wordt toegezegd. Een daverend applaus bewees, dat de aanwezigen vol komen instemden met de woorden van den Secretaris Thans bmd naar voren de nieu we Voorzitter van de Burgerwacht. Spr. zegt rich geheel aan te sluiten bij de woor den, gesproken door den Secretaris, die liet zoo duidelijk en klaar heeft gezegd. Toch wens oh t spreker tot slot een woord van dank te richten tot degenen, die dezen schitteren den avond hebben georgani seerd en dankt- het bestuur voor het initia tief en de vele werkzaamheden, die ge schied zijai om dezen avond op zulk eene uitnemende wijze te doen slagen. Hierna sloot de Voorzitter deze bijeen komst. Ongeveer te middernacht verlieten de aanwezigen zeer dankbaar voor het ge- notene welgemoed en te vred-en huiswaarts FEUILLETON )E HALFBROEDER. klier bestond er bij haar nog twijfel. P berichtte den ouden dokter alles, de zieke haar had medegedeeld. Ik heb het reed-s in den beginne ge- d. beste Sabir e, dat de ongelukkige op Sptri'inst behept zou blijven met de of andere valse he inbeelding... Nu go bet toch zelf. P.r wakkerde de twijfel bij haar aan oen kolossaal bedrog was ondenk- Als zij echter tot d'e-n jonkman te- wórde en hem zoo verstandig hoorde ^on, dan kon zij niet begrijpen, hop waanzin zoo spreken kon. Dagen pMcef Sabine aldus in de onzekerheid zifcke begon ongeduldig en boos te en; als hij bemerkte, dat zelfs Sabine woorden twijfelde. Hij keerde van haa-r af en lag dagen in dof ge- J3 verzonken, toen richtte hij weer ffoord tot haar, om vergiffenis te voor de harde woorden, die hij te lbar gespreken had. ar zij moest hem geloovcn, smeekte hij sprak niet-s dan de zuivere 1 oid. Telkens weder herhaalde hij al l 'n de kleinste bijzonderheden en I 'iodde op zoo'n overtuigenden at-zij niet kon begrijpen, hoe een iiuruP'200 20L1 sPrefcen-^aar bracht mlonverwacht een bezoek en ®oeting tusschen hem en den zie- LÜ n bracht haar t-ot een inzicht -Waren stand yan zaken.Haar hart 1 den trilde in haar binnenste van verontwaar diging; zij nam zich voor den schurk te ontmaskeren. In eigen persoon wilde zij naar den hand'clsraad Waldmann -gaan, om hem alles te zeggen, wat zij wist. Zij twij felde niet, of deze stap zou groote gevol gen hebben. De zieke, die haar voorno men uit haren mond vernam, kuste haar de handen, onder het'storten van vele tranen. O, zuster, ik zal u eeuwig dankbaar zijn, fluisterde hij. O, God, die ellende ling heeft mij alles ontstolen, zelfs mijn naam. Maar gij zult hem ontmaskeren, niet waar, zuster? O, dat ik hier nu ziek en ellendig moet nede-rliggen en mijne rechten niet zelf kan verdedigen els een man. Zuster Sabine troostte hem, zoo goed zij kon. Reeds den volgenden dag verkreeg zij eenige uren verlof en richtte vol hoop hare -schreden naar het paleis van den handelsraad. Haar hoop zou echter niet vervuld worden. De handelsraad ontving haar, hoorde haar verhaal met een onge- loovig lachje aan en viel haar toen in de rede met de woerden: Ja, ja, beste zus ter, dat weet ik reeds, mijn broeder heeft het niij gisteren verteld. Het is een treu rig geval met den jonkman; ik geloof, dat zulke gekrenkte hersenen moeilijk gene zen kunnen worden. Maar u kan onbe zorgd zijn, want mijn broeder zal voor hem zorg dragen, zoo lang hij leeft. Maar ik verzeker u, mijnheer de handelsraad, dat gij in dwaling verkeert, riep de pleegzuster opgewonden uit. Dien man, dien gij uw broeder noemt, is een bedrieger, uw ware neef ligt in ons ziekenhuis. Waldmann fronste het voorhoofd. Ik moet u verzoeken uwe woorden een weinig te matigen, sprak hij, boos wordende, fVergeet niet, dat ge over mijn broeder spreekt. Hij bemerkte, hoe de pleegzuster nu verslagen voor zich keek en voegde èr daarom zachter bij: Maar ik wil niet le hard leg-r, u zijn. Ik wii gel-ooven, dat de voornm van dien waanzinnige indruk bij u hebben ge nt sakt. Deze laatste woorden van den handels raad ontwapenden haar ge Lee!. Yol moed was zij naar "t'ddmann op weg t-egaan en voor het minst had zij grhoipl, dat de 'handelsraad mei. haar naar het ziekenhuis zou gaan. Als hij eenmaal daar was, dan zou haar plan gelukken, want het open gelaat van den genezenden .j. rjkman niet nalaten 0£> Waldmann indruk te maken. Maar zij werkte ietg uit hij den hoogmocdigen man; Na haar nog enne poos aangehoord to hebben, stond hij met een heftig g-baar op, ten tieten, dat hij een einde wilde maken aan hun onder houd. Ik heb het werkelijk te druk mejuffrouw, om nog langer u te kun nen aanhoor©n. U schijnt ecu verstandig meisje, en daarom spijt het mij dubbel, dat u aan de woorden van *een waanzin nige geloof hecht, te meer daar de oude geneesheer van het ziekenhuis van tevo ren hem voor waanzinnig verklaarde Ik bid u, beproef h-em dan to eb zel ve eens, smeekte Sabine met gevou wen handen en tranen i-n de oogen. Of schrijft ten minste aan Harry'g vader. Chicago is z-m ver niet weg. of binnen zes weken kunt \ntc-niywl hebben. Hier v-- ir met een luid ge lach. Ei, ei, om mij belachelijk le ma ken? Schrijven aan iemand, die in mijn eigen huis woont Kom, houdt nu op, me juffrouw of ik ga werkelijk aan uw ven- stand twijfelen. Met deze woorden verliet de pleegzus ter, die, ontsteld over de onvriendelijke bejegening, de tranen in hare oogen voel de opwellen, met den zakdoek voor het gelaat, het paleis van den handelsraad Zoo wasdan alles verloren v-oor den ongehrkkigen waanzinnigen man, die zelf niet wist, wat hij sprak? Zij stond gereed het paleis te verlaten, toen ze geroep hoorde. Zich omkeerende, zag zij boven aan de trap eene jonge da me staan, die haar wenkte om weer boven te komen, Eugenie, de dochter van den handels raad leidde haar aan de hand naar haar eigen kamer. Sabine bemerkte .met ver wondering hoe vreemd hare oogen schit terden en hoe scherp de trekken in haan gelaat waren. Waarmede kan ik u van dienst zijn? vroeg zij met beklemd hart, terwijl zij de laalste sporen van tra nen van haar wangen wegveegde. Hoor eens, waarde pleegzuster, be gon Eugenie op treurigèn, doffen toon, bij toeval heb ik eenige woorden gehoord van uw onderhoud met mijn vader. Daar door is bij mij de wensch levendig gewor den, om al liet overige te vernemen. Wilt u zoo goed zijn mij mede te deden, wat de reden is van-uwe komst in "ons huis? In het hart van Sabine werd de hoop weder levendig, zij had gehoord, dat de dochter van den handelsraad verloofd was met den Amerikaan. D.e pleegzuster bezat wei niet veel monschenkennX doch zij bemerkte toch aan Eugenie's gelaat, dat de dochter \an den handelsraad geen gelukkige verloofde was. Zou het soms eene beschikking dos Hemels zijn, dat deze jonge dame een medewerkster zou "worden, om Harry in zijne rechten t© herstellen? Zij verhaalde nu aan Eugenie alles wat er gesproken en gedaan was, sedert de jonkman voor de eerste maal uit zijn bewusteloosheid was ontwaakt. Ook sprak zij van den tegenzin, dien zij op het eerste gezicht reeds Legen den Arno rikaan had gevoeld. Bij ieder woord, dat zij sprak, werd zij levendiger het vuur straalde uit haar oogen en dat zij een goedo toehoorster had gevonden, was dui delijk, want Eugenie zat oplettend te luis teren. Toen Sabine geëindigd had, drukte Eugenie haar de hand. Ge zijt een edel meisje, waarde zuster.maar uwe ongelukkige beschermeling noemt zich I-Iarry White, niet waar? Sabine knikte toestemmend. Laat mij eens even nadenken, sprak Eugenie langzaam, terwijl zij de hand tegen het hoofd drukte. Ja., juist..., papa verhaalde mij onlangs, dat. de boek houder in Chicago de brieven stee dis' adresseert aan Harry White in plaats van Arthur White. Maar de broeder van mijn vader zei met een zorgeloos lachje, dat men eerder een spoorweg naar de "niaart kon aanleggen, dan den ouden boekhouder afbrengen van èv gewoonte, om den naam," Harry WJ^ilc op de brieven te stel'en. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 7