«aal was ontslaan. vermoedelijk door h<$ vrt^- werpcn van een brandend eindje sigaar tus- achen de papieren feestartikelen, "waarmede de jrond was bedekt Het vuur verspreidde rich buitengewoon snel en was in don aanvang niet te stuiten. De groote zaal van hel feestgebouw is tus- schen de hulzen van de Oranjeboomstraat inge bouwd. Verschillende nooduitgangen loopen on der de woningen door. In een dezer woningen bemerkte een vrouw hot gevaar dat voor dc omringende huizen bestond. Zij deed haastig eenige kleediiigstukken aan, bracht haar twee kinderen in veiligheid en ging toen de buren alarmceren Hieraan is het te danken dat bij dezen feilen brand midden in een volkrijke buurt, waar de menschcn dieht opeen wonen geen persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Veertien woningen werden in alle haast ont ruimd. De helft biervan ging geheel in vlam men op. De brandweer, onder lending van den heer W. Poortman stelde alle pogingen in bel werk om den brand te sluiten. Van alle zijdon werd de strijd tegen het vuur krachtig aangebonden. Met vier stoombrandspuiten en aéht hand spuiten in totaal ongeveer 20 slangen werd een enorme hoeveelheid water in hel brandende ge bouw geworpen. Het geheele blok, de woningen incluis, was één vuurzee. Eerst tegen den mor gen begon men te winnen en pas om haM acht gisterenmorgen was men den brand meester. Lr totaal zijn behalve het feestgebouw zeven wonin gen veeibrand. 15 gezinnen zijn dakloos. Het feestgebouw, dat eigendom is van Mevrouw R. M. Huyssenaar-Desmet, was voor 35,000,-^ verzekerd. De inboedels der bewoners van de vorige hui zen zijn gedeeltelijk wel en gedeeltelijk niet ver zekerd. De burgemeester heeft faciliteiten toegezegd aan de daklooze gezinnen, die zoo spoedig moge lijk geholpen zullen worden. „Grt." Verdronken. Te Leer ie de 39-jarige L. Apex, vader van rijf kindéren. bij het baden verdronken. Het lijk is gevonden. Te Tegelon waren een tweetal jongens, zekere S oud 15 jaren en K. oud 10 jaren, bezig met braambessen plukken, toen de jongste K. in een soort moeras wegzonk. S. wilde bean telmlp komen, met bet noodlottig gevolg, dat beiden om bel leven kwamen. N. Venl. CrL Van een bal con gestort. Te Hoogezand ie het dienstmeisje J. de Roosz van een balkon gestort. Hel hekwerk Tan bet balkon was lang riet in goeden staat Het meisje, ernstig verwond, as opgenomen In het Academisch ziekenhuis te Groningen. Het drama te 's-Grawenhage. De tramconducteur, die in een vlaag van waanzin in zijn woning aan de Hasselaarstraat in Den Haag zijn vrouw om bet leven heeft ge bracht, is naar het krankzinnigengesticht Ocd- Roosenburg ondop Loosduinen overgebracht. Het lijk van de vrouw is toor onderzoek gebracht naar het gemeenteziekenhuis Een laffe daad. Donderdagnacht te ruim 3 uur werd. naar ie „Leeuw. Crt." meldt,, bet gezin van den handelaar C. van Dijk op Sohi ermonn ik oog op geschrikt door geweerschoten. Men durfde niet Ipetaam, uit vrees getroffen te worden, want de kogels verbrijzelden zoo langzamerhand alle glasruiten en, suisden door bet vertrek tot in het achterschot van de bedstede. Een ware ruine werd aangericht, geen gordijn bleef voor de ramen, geen enkele ruit heek Een half uur zal vermoedelijk dit bombardement hebben ge- Imfbd, toen trokken de daders weer af. Daar hel huisje alleen 6taat, kon «iet op hulp worden gerekend. Het mag een wonder worden genoemd dat geen menschen! evens zijn te betreuren. Het terrein is afgezet. Moge het gelukken, de laders te snappen. Onweer. Bij een kort, maar zeep hevig on weder zijn Wz den nacht van Vrijdag op Zaterdag in een weide te Leek twee koeien door den bliksem gedood. Een oplichter. Zaterdag is gevankelijk uit Bruten te Tiel binnengebracht een persoon, die zich voop in specteur der Tabaksbelasting uitgaf en op ver schillende plaatsen in Maas en Waal de bordjes Jabakavergunnijng" bij de wixikeliei s afkeurde, hun nieuwe verkocht en bij enkele vijf gulden AOOp tabaksbelasting inde. Jeugdige dief. Door de recherche te Eindhoven is Donder dag een onderzoek ingesteld naar gepleegde {iefstallen door ecu kiad van 8 jaar, wonende te Stratum. Bedoelde JRngen heeft Donderdag •en diefstal gepleegd door middel van inilim- vuttg uit een woning tot een. bedrag van 388 aark. Een andere jongen, die den diefstal zag plegen, volgde den jeugdigen dief, die zich met zijn buit naar de heide begaf en het geld aldaar verstopte. Nadat het diefje zich htas- jraarts begaf, nam de andere het geld op mi bracht het bij de eigenaresse. Door het boefje is alsncg békend, dat höj op Dinsdag 8 Augustus van twee vrouwen op de markt te Eindhoven een portemonnaie heeft ontvreemd, reap inhoudende 3,58 en 3,85, an hij dezer dagen op het Philipsterreön een heer een portemonnaie heeft ontrold, inhouden de 2 bankbiljetten van 10, een aalverbon van 2,50 en eenigo oenten. Onoplettend. Mevr. F. H S. uit 'e-Gxavenhage liet iu de publieko W. C op het strand te Schevendingen op hot fonteintje een gouden ring met briBanten «er waarde van 100,liggen. Toen zij haar verlies bemerkte, was hot natuurlijk te laat. De ling was verdwenen: de gelegenheid maakt den fief Een kol en transporteur Ingestort. Aai et a scant uü Weltevreden dd. 18 Augustus: De geweldige kdentransporteur van de Stoenkooihandels-Maatschappij te Tandjong- Priok ia ingestort. De schade bedraagt vier ton, maar wordt door verzekering gedokt. Valsch bankbiljet Docip dea directeur ecner bankins:el!ing te Eindhoven is bij de recherche aldaar gedepo neerd een bankbiljet van 60.hetwelk ver moedelijk valsch is en bij uitbetaling op het postkantoor aldaar was ontvangen. Een goede vangst. Te Hupsel bij Eibergen beeft de landbouwer Weerkamp acht bunsings gevangen, tot groote vreugde der kippenhouders, waarvan een zelfs 200 kuikens door deze vraatrzuchtige dieren beeft moeten missen. Vroeg op stal. Door den aanhoudenden regen zijn sommige weilanden in Friesland zoo drassig geworden, dat eenige veehouders hebben besloten een groot gedeelte van hot melkvee te stallen. Het kostbare gras, dat anders vertrapt word', kan nu afgemaaid worden en voor stal Voed er gebruikt. Omdat het veevoeder voor het aanstaande winterseizoen toch al eéhaarsch lijkt ie men •noodgedwongen tot dezen maatregel overgegaan. Badgasten. Volgens de offtcieele opgaven vertoeven te Zandvoort op 16 Aug. 5776 badgast en' tegen 5593 op denzelfden datum van verleden jaar. Hot algemeen totaal in dit seizoen is tot nu toe 1-400 minder dan in hot badseizoen 1921. Toen bedroog het aantal 11526 en dit jaar 10136. Duitsche dienstboden in Holland. De „Germania" bevat ^en opgave van do „Evangelisch en IVauenverein DeutechJands" volgens welke het getal dor dn Nederland ver toevende Duitsche meisjes, die daar een betrek king hebben aangenomen als dienstboden of hulp in de huishouding, ongeveer 90,000 be draagt. Buitenlandsche Berichten. Wonderbare genezingen. Een dame uit Lier, die gedurende ven- echiilende jaren in de onmogelijkheid was te loopen, is te Lourdes, waar zij op bede vaart. was, toen zij udt het. bad kwam, plot Beding geheel genezen Ook te Genval (bij Brussel) heeft zich dezer dagen een wonderbare genezing voorgedaan. Een 35- jarig meisje, dat verlamd was aan de twee oogen en mot een barer familieleden in een aan Onze lieve Vrouw va.n Lour des toegewijde kapel was gaan bidden, heeft plotseling het gezdéht weergekre gen. Alperv-tragedie. Een telegram uit St. Moritz medd-t, dat. daar ernstige bezorgdheid heersoht over het lot van een groep toeristen, waaron der de Ibaüaansche graaf Serristorie en een Duitsche professor uit Koningsbergen waarvan men sinds 27 Juli niets gehoord heeft.. Uit nasporicgen is gebleken, dat deze Alpen-toeristen verblijf hebben gehouden in de Marinelli-hut op de zuidelijke hel ling van dè Soersoen. Een verder spoor van dé bergbeklimmers heeft, men echter niet kunnen ontdekken wegens de her haalde eneeuwwtoraien. Men vreest, dat dé toeristen door een la wine overvallen zijn. Een belooning van 10000 lire ia uitge loofd voor hun opsporing. Bioscoop-theater 'door brand verwoest Te Norwich heeft, een groote brand plaats gehad. Het. Micado bioscoopthea ter met het daarbij behoorende restau rant aijn Vrijdag geheel door de vlammen verwoest. De aangerichte schade wordt op tienduizend pd. st. geschat. De brand weer daagde er in om de belendende ge bouwen te beveiligen, doch toen zij ter plaatse kwam, was het vuur al te ver ge vorderd om te kunnen voorkomen, dat de bioscoop en het restaurant geheel uitbrand den. Een naburig hotel moest veiligheids halve gedurende den brand ontruimd wor den. Loterij voor de Russische honger slachtoffers De Russische regeering heeft een 'groo te loterij georganiseerd' waarvan de op brengst zal strekken tot het verleen en van hulp aan dé hongersnooddistrdoten. De loten kosten een half milioen roebei. terwijl de hoofdprijs dertig milliard roebel bedraagt. Er zullen 3 mi'llioen loten worden uitge geven. Ongelede bij een manoeuvre. Uit Boedapest wordt gemeld: Te Czegied sloeg bij een nachtelijke manoeuvre door een bataljon infanterie gehouden, de bliksem op een munitieoais- son. Vijf officieren werden gedood, drie man schappen zwaar gewond. Ontploffing in een electrische Centrale bij Keulen. In een gebouw van de Bijnlandsche Elec trische Centrale te Knappstadt bij Keu len, heeft een ernstige ontploffing plaats gehad, waardoor drie arbeiders zulke ern stige wonden opliepen, dat zij er aan zijn overleden. Ve6<headene andere arbeiders werden licht gekwetst. Pleizierboot in de lucht gevlogen. Vrijdagmiddag is do pleizierboot Kyffhaused uit Rrieg bij Linden im, de nabijheid, van Brieg ten gevolge van een ketel-ontploffing in de lucht gevlogen. Alle personen, die zich aan boord be vonden, zijn slachtoffer geworden. Krijgsgevarigenen-a vontuur. Negen Duitschers, komende van kaap Juby, zijn te Las Palmas ontscheept. Zij verklaarden vroegere soldaten te zijn, die dioor dè Franschen in. Turkije gevan gen waren genomen. Zij waren in Algiers geïnterneerd ge weest en naar het binnenland van Ma rofcko gevlucht, waar zij door onafhanke lijke ©hammen gevangen waren genomen, die hen aan den Spaansehen commandant van den poet Juby verkochten. Zij verklaarden verder, diat andere Duil- schefs zich nog in handen van dezelfde stammen bevinden. Brutaal. De „Times"-correspondent te Ne?/- York seint den 18den Augustus aan zijn blad: Hoe brutaal de sterke-drank-smok keiaars hier zijn, bleek gisteren weer eens duidelijk Onder de oogen van doua ne-beambten en havenpolitie kwamen zes man aan boord1 van de "White Star-liner Homeric, terwijl de bagage van de passa giers onderzocht werd, belaadden zich met flesschen whisky en wisten naar den wal terug te komen. Terwijl zij op de pier door de menigte drongen, zag een douane beambte de halzeni der flesschen uit den jaszak van een der smokkelaars steken. Hij riep den man toe, te blijven staan, doch liet géhecJo gezélschap nam. toen 'dé beenen, en eneddte naar een motorboot., die aan het eöfndè van de pier l'ag, en apTong er dn. Terwijl de menigte naar alle zijdten heen stoof, uit vrees voor de hagelbui van ko gels, die douane en havenpolitie den smokelaare nazonden, wuifdèn dezen een vriendelijk vaarwel met hun zakdoeken, cn verdwenen weldra tusschen de dlrukke scheepvaart. SPORT. WIELRIJDEN. Een ongeluk op de Stadionhaan. Een helper doodgereden. De wedstrijdavond op het Amslerdam- sche Stadion, waar met het prachtigste weer een talrijk publiek getuige was van een uitstekend en zeer geanimeerd pro gramma, is, naar „de Courant" meldt, op zeer droevige wijze geëindigd met het eerste ernstige ongeluk, dat op de Sta- dionbaan plaats had en waarbij een doode te betreuren valt. De nummers vdór de pauze, tandemwedstrijden en wedstrijden met levende gangmaking waren alle geed verloopen, waarna, toen de pauze voorbij was, de veel besproken 400 K.M. wedstrijd tusschen de vier beste Nederland sche skyers een aanvang nam. Toen bijna de helft van den wedstrijd gereden was, gebeurde het verschrikke lijke. Snoek, die de vierde plaats bezette, deed een aanval op Blekemolen en wist hem te passeeren. "Vlak daarop passeert Blekemolen, die komt opzetten, in de bocht voor, het rechte einde bij de onoverdekte tribune Snoek op zijn beurt en Ullrich, Blekemolen's gangmaker, let .te veel op zijn rijder achter zich. Doordat hij om kijkt houdt hij geen baan en rijdt eenige tientallen meters verder naar beneden bet middenterrein op. Hier staan, als steeds een aantal verzorgers, die ontzet op zij schuiven. Ullrich tracht nog naar de baan te sturen, wat mislukt, doch hij raakt Snoek's helpea, C. Orlemans, die meters ver wordt weggeslingerd. Dan komt Ullrich te vallen en raakt inmiddels nog een anderen helper, zekeren Engelen niet den sprinter van dien naam. Algemeene ontzetting op het overvolle Stadion! Nog even knetteren de motoren, doktoren en helpers van den Geneeskun digen Dienst die bij eiken wedstrijd aanwezig zijn schieten toe, dan wordt de wedstrijd afgebeld. Drie man liggen op den grond. De ar me Orlemans is er het slechts aan toe. Hij kreeg do zware machine in vaart legen zich aan, waardoor hem beide beenen zoo goed als verbrijzeld werden. Ullrich zelf lag met een zware hoofdwonde, terwijl Engelen aan de voeten gewond werd. Onmiddellijk begon men met het ver binden der slachtoffers. Engelen werd hel eerst weggedragen. Inmiddels verschenen eenige auto's van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst, die de beide anderen naar het Wilhelmina Gasthuis overbrach ten. Nog vóór hij in de auto was gedragen, bad Orlemans den geest gegeven. Zooals wij zeiden, is de fraaie wedstrijd avond wel op droevige wijze beëindigd. Op de eerste plaats gaat onze deernis uit naar de slachtoffers, waarvan er een op zoo noodlottige wijze het leven ver loog. En te meer trof dit ongeluk ieder zoo zeer, omdat vóór de pauze juist zulke goe de en spannende sport te zien was zonder motoren WATERPOLO. L.Z.C. kampioen 3o klasse. In een vlug gespeelden wedstrijd wist de Leidsche Zwemclub het Zwarte Water uit Zwolle (kampioen der Oostelijke 3e kl.) met 62 te slaan en daarmede het kampioenschap der geheele derde klasse te behalen. De wedstrijd werd te Utrecht gespeeld. De Leidenaars waren in takliek en snel heid de meerderen van de Zwtrlsche spe lers en wisten dit voor de rust uit te druk ken door 3 goede doelpunten. Hoewel de Zwarte Water-spelers heel fanatiek werkten, konden zij door hun weinig overdacht spel en slecht plaatsen tegc-n de Leidsche achterhoede niet veel uitrichten, waarom zij het af en toe met verre schoten probeerden. Na de rust voerden de Leidenaars de score op tot 50. waarna het Zwarte Wa ter van een inzinking der L.Z.G. gebruik maakte om 2 doelpunten te maken. Daarna was 't weer de beurt aan de L. Z. C., wier mid-achter met een hard en zeer ver schot den voorsprong vergrootte. Kort daarop kwam het einde. Om het 2e klasseschap te behalen moei de L.Z.C. nu nog slechts tegen Dolfijn II spelen (No. laatst dier klasse), welke wed strijd, indien hard gewerkt wordt, gewon nen kan worden. Stelt ons niet te leur L. Z.C.'ers en -zorgt, dat de jongere spelers, volgend seizoen u kunnen opvolgen in de 3e klasse. ZWEMMEN. Jiibilcuimvcdsit-rijden van „Hot IJ". De uilslagen van Zaterdag luiden: Rugzwemmen 100 M-eter (internationaal) ie prijs zilveren medaille van de Amsterd. Dames Zwemclub: J. Rynders (Het IJ) in 1 min. 27 sec., die daarmede tevens het Ned. record met 3/5 sec. verbeterde; 2e prijs (P. F. van Senus (Maas) in 1 min. 27 2/5 sec.; 3e pr. W. Frisch (Het IJ) in i min. 43 4/5 sec. 50 Meter vrije slag voor Dames: (inter nationaal): le prijs, zilveren medaille aan geboden door de Dolfijn: Mej. A. Bolten (A.B.Z.) in 36 sec. een zeer goede tijd; 2e pr. Mej. G. Klapwijk (R.D.Z.) in 37 2/5 sec. 3e prijs Mej. G. v. Drevoct (R.B.S.C.) Brus sel in 39 sec Hierna deed Mej. E. van den Bogacrt eene poging om het wereldrecord op de 2C0 M. schoolslag dat óp haar naam staat met 3 min. 34 2/5 sec. te verbeteren. Zij slaagde hierin echter niet. Zij zwom 3 min. 34 3/5 sec. over den afstand en bleef 'dus 1/5 sec. boven haar eigen recórd. Estafette zwemmen vrije slag over 5 maal 50 Meter (internationaal) U> prijs zilveren mtediaile van deal Comrrrrssaris der Koningin in N. Holland: Royal Brus sel Swim-mingclub in 2 min. 39 3/5 sec. met. de zwemmers A. Buyders. E. Schmalt, A. Friek, A. Willolle en J. Collens;2e prijs zwemvereeniging ..Het IJ" in 2 min. 40 1/5 sec. met de zwemnvers E. v. Es, J. Ivöhler, J. F. Schutte, J. Reijnders en F. Mette. 't Was een schitterende race waarvan het alleen jamlmer was dat de Belgen de laat ste 50 Meter in dc baan van „Het IJ" zwom men en daardoor E. v. Es dupeerden. Schoonspringen voor dames, interna tionaal door deelneming van Mej. G. v. Drevoet (België), le prijs groote verguld zilveren medaille van het Badhuis Obtll. Mej. R. Bonte (A.D.Z.) met 124 punten; 2e prijs Mej. J. J. Braun (Het IJ) met 123 punten. De. beide walerpolowedslrijdcn waren die tusschen Het IJ en de Dolfijn, die door Het IJ met 70 werd gewonnen, en de Polytechnic tegen Brussels die door laatstgenoemd zevental met. 73 werd ge wonnen. Gisteren werden de polowedstrijden Londen—Dolfijn en BrusselHet IJ ge speeld. De eerste wedstrijd werd een gemak kelijke overwinning voor de Amsterdam mers. die driemaal het doel wisten te vin den, tegen de Londen aars één keer. De wedstrijd tusschen het IJ en Brus sel was ruw, deels tengevolge van de zwakke leiding. En het resultaat was een gelijk spel: 33. De uitgeloofde beker werd door het IJ echter niet aanvaard. Wellicht zal hij het volgend jaar ver speeld worden. Dual's door Parijs. Gistermiddag heeft de zwemtocht dwars door Parijs plaats gehad Deelgenomen werd door 55 zwemmers uit verschillen de landen. De Hollandscho ploeg beslor.d uit Cor Zeggers, Plantenga en van Senus. De Fransche kampioen op de lange baan, Rebeyrol, nam de leiding, gevolgd door den Italiaan Sachner. Dan volgde de Straatsburger Lanoise cn hierna Co.- Ze.g- ger. Deze volgorde bleef tot aan het ei ide van het traject van 8200 Meter onveran derd. Cor Zegger kwam dus vierde aan. Van Senus was dc zevende. CRICKET Zaterdagmiddag is alhier gespeeld Cb wedstrijd AjaxH.C.C. III. Ajax won met 6 wickets en 6 runs op de tweede innings. KORFBAL. "Voor de serie-wedstrijden van de Spar taan op Zondag 27 dezer hebben 25 twaalf tallen ingeschreven. In afdeeling A komen uit Deetos I, O.S. C.R. I, Rozenburg I en "Vitesse I (L.) In afdeeling B komen uit D.V.D. I, D.K. C. I. Velox I, Vitesse I OH.) en T.O.V. 'af deeling der overgangers). "Voor afdeeling C (2e klassers) staan ge noteerd: Deetos II. O.S.C.R. II, de Spar taan I, S.D.O. I, Het Zuiden I en V.Y.W I. DUIVENSPORT. Men bericht ons uit. Ncordwijk aan Zee: "Vrijdagavond is hier ter plaatse, op ini tiatief van de herren A. Krol en P. Nicolaï, resp. te Noordwijk Binnen en to Noord- wijk aan Zee, een postduivenvereeniging opgericht onder den naam' „Sfe"ds Snel ler". De vereeniging; aanvankelijk me( 8 le den opgericht, steil zich ten doel: h»t or- ganiseeren van. wedvluchten en het hou den van tentoonstellingen. Voor het wel slagen van de concoursen zullen geregeld oefeningsvluchten worden gehouden, zoa dat de club in den kortst mogelijkcn tijd de beschikking zal hebben over duiven, welke ten volle zijn afgericht. Dit laatste is ddórorn van zooveel belang, aangezien in tijd van oorlog „Steeds Snel ler" met haar duiven van plan is, even als zooveel andere vereenigingen vóór haar in den mobilisatietijd hebben gedaan om deze in dienst te stellen van het Nederlandsche leger. Het is een feit van algemeene bekend heid, dat ten volle zoowel door bevoegde geallieerde kringen, als door die der Cen- tralen is erkend, dat de postduif in den afgeloopen oorlog, ondanks het perfcc- tioneeren van de technische hulpmidde len, een bizonder voorname roi heeft ge speeld. In dit licht bezien, valt de oprichting van „Steeds Sneller" toe te juichen en het is te hopen, dat zij hier en in de omge ving ook den steun zal ondcrvinlen, waar op soortgelijke clubs m andere plaatsen steeds hebben kunnen bogen. Het voorloopig bestuur, dat in opdracht h'-eft statuten en huishoudelijk reglement te cniwerpen, bestaat uit de heeren: A. Krol, Noordwijk Binnen, president; P. Ni colaï, de Ruytcrstraat 2b, Noordwijk aan Zee, secretaris; J. Haak, Noordwijk Bin nen, penningmeester en P. Bosman, even eens "Noordwijk Binnen, Commissaris Zij, die zich als lid wenschen aan te sluiten, kunnen daartoe den wensch ken baar maken bij den heer Nicolaï, bij wien men zich eveneens als donateur kan op geven. De vereeniging zal zich aansluiten bij den Algemeenen Nederlandschen Bond van postduivenliefhebbers, de grootste organi satie op dit gebied in Nederland. LUCHTVAART. Vliegongeluk. Bij demonstraties met vliegtuigen zonder mo tor to Clermont Ferrand, stortte een vlieger, ge zeten in oen tweedekker, meP zijn machine ter aarde Het toestel werd verbrijzeld. Do vlieger brak bei do beenen en liep een armbreuk en ver scheidene andore kwetsuren op. ALLERLEI. Lcccmotiefcnderzoek docr middel van een piano. Een piano sohijint niet op haar plaats to zijn N DOJ allu ipr v/r, betoi loc R, ti av nog nio d» eig H g»1 1'Obrcl;^ me trc Een verdwenen boortoren cp Tarakan ^r< Op Taraikan, bet petroleum-eiland bij uitnif"" mendheid, was men reeds een zestal raaanda bezig met d-iopboring en lag het in dc bedoelii do zoog cn aam do vijfde pelroleumilaag aan boren. Met dezen arbeid was men begin deze maand bijna gereed en binnen enkele gen zou bet resultaat van deze boring, die paaT ton gouds gekost had, blijken. Aiklus zou mict go&obiedon, want gedamd schafttijd op 1 Juni kwam plotseling een hevi; tbareting werden steenon en modder huiza hoog de lucht ingeworpen en ontstond bini; enkele uren een moddermeer van ongeveer meter middellijn, waarin boortoren, balken, ébinerieën, een 700 M. lange pijpleiding wat tot een dergelijke prijzige installatie hoort, verdween. En di't moddermeer, naar schatting een diep, wordt elke seconde in hevige ring gebracht door groote gSsbeïïen, die oppervlakte verschijnen en met geweld uit spatten. Rondom het meer beweegt overal grond, persen water, petroleum en gassen door de aardkorst heen en doen vermoedi •bet daar beneden nog verre van pluis is. Het is niet do eerste keer, zegt het H;bJ.(L, dat op Tarakan de natuurkrachten deze wijze zijn opgetreden; reeds -vroeger een dergelijk verschijnsel zij het da minder hevige mate zich voorgedaan en Hen kostbare installaties vernietigd gen. Dril is nu eenmaal het risico drijf, een risico, dat slechts «eer hapitaalkraf tige maatschappijen kunnen nemen en waar lukkig tegenover 6taat, dat spuitende bron: mot groote capaciteiten dergelijke enorme liezen voldoende compe Gevaar door aanraking van vuile electrisch lampen. De Oostenrijksche hoogleeraar, pro!, dr. fan Jellinek schrijft in do E. T. Z. over de gelijkheid van ongelukken door het aanraken bet glas van electrische lampen als zich daar vuil bevindt. Het ,.T. v. Electrotechn." ontleent er 0 volgende aan: Tot dusver word aan zulk niet gedacht. Den 2l6ten Mei 1920 echter dit uit een geval te Wcenen. In een nieuw gewit kamer vatte een vrouw, dio blootevloets natten vloer stond, een mot kalk bespattc Zij werd onder lievige krampvcschij godood en hij onderzoek bleek zij typische W te hebben gekregen als voorkomen bij ku dood door elect riciteit. 't Bloek dat 'n kalkspat op 't glas in verü 1 ding stond niet de stroomvocrende fitting. zij') proeven werd teen in het algemeen voeJïtstreep op het glas werd aangebracht "dei aan do fitting, met. 'n Voltmcterspanning gems tusschen die voclitstreep en den tweedon toen draad aan do lamp. Gomatteerdo lampen, waaraan het. vocht he bocht, vertoonen dit in ergere mate. Met veml tr( lende vochten werd de proef genomen. Bij 2 all volt netspanning werd hij een streep, getrokf met gewoon drinkwater, op 5 m.M., van de ting 68 volt gemeten. Een kalkspat. gaf ting van 132 volt op 40 111.M., van dc fitting. Wordt do vuil streep droog, dan daalt nafe lijk de spanning, maar een kalkspat gaf .M. van de fitting toch na tien minuten 132 volt en hygrescepische stoffen vertoont lei Jende vochtigheid later weer stijgend Uit den aard der zaak bestaat dit gevaar 1 léén als de nulleider geaard is en de bui tenia aan de schroef fitting is verbonden. Het eeuwfeest van de zetmachine. Hot is nu honderd jaar geleden 'Int ingeü William Church te Birmingham do eerste bare zetmachine vervaardigde. Doze mad srd' later verbeterd, en zal misschien ooi voorbeeld gediend hebben voor de in 't jaar voor 't eerste geconstrueerde „Linotype" va: Zwaab Otto Morgen thalcr. Terwijl de vrcegero zetmachines slechts losse typen werkten, vervaardigde Mergen de regelgielmachine. Bohalv de Typograaf, do Monolinc, de Monotype cd Ludlow de bekendste zetmachines. Terwijl hij de drie eerstgenoemde slechts één maehinezetter noodig is. vereis# Monotype twee arbeidskrachten: den eigof" zetter aan het toetsenbord en dengene die oor de gictmachine. Bij de Monotypt-zetm»- worden door iederen aanslag van een toets papierstrook twee gaten geslagen, wclko doi stand ten opzichto van elkander en van piorst.rook ecu letter voorstellen. Deze mot gaten wordt in de gietmachine geb» hierin bevindt zich een plaat, welko de niaki bevat, die met de schriftteekcns van het t< bord overeenkomen. Door een vernuftige 1 ding wordt bewerkt dat telkens een matrijs losgemaakt dio het type giet. Door een toestel worden do letters aan elkaar geplat tot regels aangesloten. De „Monotype" heeft het voerdeel, d" losse typen ook voor het gewone har.dzelk" bruikt kunnen worden. De Luülow giet vasto regels van welke met de hand gezet worden. Do eerste rotatiesnelpcrs van bet co» as te zien op do Weenseho wcreldtcntoons-- a.i 1873. In Engeland werd reeds eenigo vroeger op oen door Ino. Bullock gecono' Machine de „Times" gedrukt. Ook ingenieur Marioni te Pariis vorbete^ systeem der rotatiesnolppfflen. Op bet o°= hebben vele producten der rotatiernaclünc a afmetingen bereikt dio do uitvinders zk scbijnlijK wiet hadden kunnen droonion. loo dot W ke re< ha bel ja: Sa: hijnd J9C

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 4