Het bestuur stelde voor om, waa-r het 1 nog -wed ©enigen tijd zal duren, alvorens de schoolbiscoop zal zijn ingevoerd ga worden, voor de bijzonder* scholen de projectde-larntaa.ru in de saholen te gaan gebruiken. Een catalogus zou dan aange legd kunnen werden voor de projectie- plafon, welke in liet bezit zijn der bijzon dere scholen, waardoor men in staat word gesteld, door uitruüing de koeten tot een. minimum te beperken en de scho len toch over een grooto collectie zouden kunnen beschikken. In die richting zullen nu stappen wor den gedaan. Bij de mededeeling over het houden va.n retraites voor onderwijzers en onder wijzeressen werd verzocht, zieh zoo spoe dig mogelijk op te gov in. Do commissie voor de schoolbibliotheek verzocht ontheffing van haar taak, omdat tij meende, dat de lijst van de door haar gekeurde boeken ruim genoeg was, om daaruit een keuze te doen voor de op richting van een schoolbibliotheek. Do vergadering was het hiermede niet eens en na eenige bespreking werd beslo ten, de commissie niet te ontbinden, doch te handhaven. Zij zal met nog eenige le den uitgebreid worden. De Vereeniging tot Bevodering van Bijzonder Onderwijs in het bisdom Haar lem deelde mede, niet meer de jaa/rlijk- sohe subsidie te kunnen verstrekken. Hartelijk dank werd gebracht aan die vereeniging voor den jarenlang onder vonden steun. Bij acclamatie werden de aftredende bestuursleden, de heeren F. J. Besters, J. Oh, Vint ges en W. "Wittenberg, her kozen. Hierna werd eerst de rondvraag ge houden, waarhij eenige interne aangele genheden behandeld werdsn. Da.n hield het nitkeeringsfonds bij overlijden uit de vereeniging een verga- dering. De rekening en verantwoording sloot in inkomsten en uitgaven met een be drag van 1940.64. Het aantal leden be. draagt thans 87. De leden werden aangespoord propa ganda te voeren voor het fonds, opdat meer loden toetreden. Besloten werd, een meer intense pro paganda te gaan voeren. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Iu den namiddag werd de vergadering der Vereeniging van Hoofden van B. K. Scholen voortgezet, in welke vergadering de heer W C. v. d. Volkere demonstra tie-proeven gar, over draadlooze telegrafie en draadloos licht. Het Kabinet. Confere rut ie b ij HM. de Koningin. H. M. de Koningin heeft Maandag ochtend den tiidelijken voorzitter van den Miimteraad, Jhr. Buys de Beerenbrouok, op het Loo ontvangen ter bespreking van den politieken toestand. Tegen Woensdag zijn ter conferentie op het Loo uitgenoo- digd de voorzitter van de le en 2e Kamer .en de vice-president van den Raad van State. Het Jack-London Verbond. Weer een nieuwe Vereeniging. Dezer dagen werd te 's-Gravenhage een» voorloopag Comité gevormd, dat zich ten doel stelt de organisatie van een „Neder- Landsch Jack-London Verbond". Doel van dit verbond Bestrijding van mishandelin gen, welke dieren ondergaan bij de dres suur ten dienste van openbare vermake lijkheden. Hot Ligt in de bedoeling van het comité binnenkort over te gaan tot de uitgave van een maandelijks verschij nend propaganda-geschrift. In dit comité hebben zitting genomen: Gravin du Mou- ceau geb. Bnesse de Constant Bebecque te Oirsehot, Jkvr. E. des Tombe, de hee ren tr> Dr. D. J. Albers, Dr. H. G. v. Harrcveldt, allen te 's-Gravenhage en de heer J. van de Wall te Botterdam. Hot secretariaat is gevestigd: Wassenaarsche weg 6, 's-Gravenhage. Pensioen volgens de nieuwe Pensioenwet. Naar het „Hbld." verneemt, heeft de Regeering nog geen beslissing genomen, welke categorieën van ambtenaren in den vervolge aanspraak hebben op pensioen op 55-jarigen leeftijd (vervroegd onder- dompensioen). Niettemin zullen de ambtenaren, die op het tijdstip van het in-werking-tred en der nieuwe Pensioenwet een betrekking bekleeden, welke volgens de oude Pen sioenwet aanspraak geeft op vervroegd Ouderdomspensioen, dit recht behouden, Ó6k al zo-u in het vervolg deze betrekking geen uitzicht moer geven op vervroegd ouderdomspensioen. Het pensioen wordt dan echter berekend naar do oude Pen sioenwet. Voor het geval, dat de betrokkene licha melijk ongeschikt worden bevonden voor hunne betrekking, wordt het pensioen be rekend naar de nieuwe Pensioenwet. Uitsluiting in de Bouwvakken. Naar wij vernemen heeft de R.-K. Ver- leniging van Bouwvakpatroons gisteren te Utrecht besloten om in Noord-Brabant san alle bouwvakarbeiders het werk op te zeggen met den gebruikelijken opzeg termijn. Na 17 Juli staat het werk dus •til. De oorzaak hi&rvan ligt in een verschil omtrent de loonen in een nieuw te tref fen coll. contract, speciaal voor de opper goden, voor wie de werkgevers een andere joonregeling willen treffen dan in Hol land, wijl het in deze streken niet aldus geschoolde werklieden zouden zijn. Een en ander heeft de volle instemming -aji het hoofdbestuur. Onze gezant te Washington neemt .ontslag. Naar wij vernemen zal onze gezant te Washington, mr. Everwijn, die thans met verlof hier te lande vertoeft, naar alle waarschijnlijkheid niet naar zijn post te- rugkeeren. .Overwegingen van persoonlij ken aard werden a-ls de reden genoemd, waarom mr. Everwijn voornemens zou zijn IKBfclieffmg van zjjgi ambt te vragen. H. S. J. Maas. t De hoer H. S. J. Maas, conaul generaal der Nederlanden te Londen, is Zaterdag plotseling overleden. Op 1 April jl. had de beer Maas zijn zilveren jubileum als oonsul-generaal gevierd De heer Maas is 20 Augustus 1855 te Am sterdam geboren. In 1879 werd hij be noemd tot vice-consul, in 1885 werd hij bevordèrd tot consul en op 1 April 1897 tot oonsul-generaal. De „Times" wijdt waardeerende woor den aan den overledene en sohrijft dat dit heengaan door het consulaire corps en in commercdeele kringen te Londen evenzeer zal worden betreurd als door do Nederlandsohe regeering en het Neder landsolie volk. Do heer Maas was ridder in de orde van den Nederlandscben Leeuw. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den weleerw. heer G. H. Wub- bel8 op zijn verzoek om gezondheidsrede nen eervol ontslag verleend als pastoor te Dalmsholte en heeft benoemd tot pas toor aldaar den weleerw. heer \V. van Wijk. Do Generaal der Dominlcanen-Ordc te Constantinopcl. Kipa verneemt uit Constantinopel Do hoogeerw. Pater Lud. Theiesüngh, generaal-overste der Dominicanen-Orde, heeft op zijn visitatie-reis door het Oos ten, ook een bezoek gebracht aan Con stantinopel, waar hij verscheidene dagen verbleef. Bij zijn aankomst ontvingen de zusters Dominicanessen hem feestelijk in haar schoolgebouw. Opvallend hoffelijk en voorkomend was de houding van het Ita- liaansche bestuur tegenover don Pater- Generaal. Leger en Vloot. Militaire pensioenen. Volgens de nieuwe pensioenwet voor de land macht die 1 Juli 1922 in werking irad, wordt voor elk jaar geldig en dienst 2 pet van de jaarwedde, over het laatste jaar werkelijken dienst genoten mert een maximum van 70 pet. Het eindcijfer van den diensttijd wordt op waarts afgerond tot volle maanden. Bij het genotone aan salaris wordt opgeteld eventueele bijslag alsmede gemis aan vrije ge neeskundige behandeling dit laatste ie voor officieren 60, onderofficieren 45 en minde ren 30 'e jaars. Hot pensioen wordt opwaarts afgerond tot volle guldens. Diensttijd doorgebracht in do koloniën telt voor ieder jaar 25 verhooging. Hot eindbedrag van het pensioen is zonder deze laatste verhooging maximum 4000. SPORT. VOETBAL. Vermenging van Eerste Klasse en Overgang! De „Sprt.kr." schrijft: De zeer slecht bezochte vergadering van hot Westelijk district van den N.VJ3., Zondag te Haarlem gehouden heeft den tegenwoordig zoo lammen Bond in vuur en vlam gezet, doordat de Vereeniging van Tweede en Derde Klassers er in ge slaagd is met 93 tegen 22 stemmen en 9 blanco's een uitspraak te krijgen voor splitsing van het Westen in twee gelijk waardige afdeelingen, elk met een eerste klasse, te vormen door vermenging van de tegenwoordige westelijke eerste klasse en den veel gesmaden overgang. Ziehier het volledige voorstel, zooals het," daar de genoemde belangen-vereoni- ging in de districtsvergadering geen voor stellen kon doen, is voorgesteld door „Leerdam": Het tegenwoordige Westelijk District wordt gesplitst in 2 afdeelingen volgens geografische ligging, elk met: 1 eerste klasse afdeeling van 12 clubs, 2 tweede klasse afdeelingen van 10 clubs, 4 derde klasse afdeelingen van 10 clubs. De vereenigingen die aan het einde van elk seizoen in hare afdeeling de 2 onderste plaatsen bezetten, degradeeren naar de onderliggende klasse, terwijl de kampioen van iedere afdeeling promoveert. Deze indeeling zal geschieden met in gang van het seizoen 19221923. De Eerste Klasse afdeelingen zullen ge vormd worden uit de clubs, welke in het afgeloopen seizoen gespeeld hebben in de le klasse (12), de clubs die gespeeld heb ben in de overgangsklasse (12), vermin derd met de uit deze klasse gedegradeer- den en aangevuld met de gepromoveerde 2e klassers. De Tweede Klasse afdeelingen worden gevormd uit do 2de klasse clubs van het afgeloopen seizoen, aangevuld met de ge degradeerde overgangers, verminderd met de gepromoveerde kampioenen en aange vuld met de uit de 3de klasse gepromo veerde kampioenclubs. In hot seizoen 1922/1923 zal de 2de Masse dus bestaan uit 2 x 2 afdeelingen, elk van 9 clubs. Door aan het einde van het seizoen in plaats van de 2 onderst ge plaatste clubs van iedere afdeeling, alleen de ondersten le laten degradeeren, zal de 2e klasse na 1 jaar compleet zijn. Do Derde Klasse afdeelingen worden ge. vormd uit de tegenwoordige 3o k'asso clubs, verminderd met hunne gepromo veerde kampioenen en aangevuld met ver eenigingen die volgens het bestuur tot den N.VJ3. kunnen worden toegelaten. Do completeering der 3e klasse kan geleide lijk geschieden. Zondag wordt de algemeene vergadering gehouden, waarop dit voorstel «tor sprake komt. LUCHTVAART. Het vliegongeluk in Indië. Aneta meldt, cLd. 8 Juni uit Batavia Bij het ongeluk van het vliegtoestel van de N. I. L. O-, dat kort na het verteek van het vliegveld bij An/tjol omlaag is gestort, is ook om het leven gekomen de heer T. Borat, redacteur van de „Javabode". Faillissementen. Geëindigd: R. Giesberts, koopman, Hillegom. P Vermeul St. Jac.zn. boom kweet er, Bos koop. Gemengde Berichten. VERKIEZINGSVAR IA. Een juffrouw te Enkhuizen, die met eenige moeite, voorzien van het stembiljet, het hokje was binnengeloodst, kwam er een heel poosje later uit, zich beklagend, dat niemand was komen, opdagen, dien zij stemmen kon. Tot groole hilariteit van de nabijzijnden had ze een paar malen duidelijk hoorbaar „volk!" gèroepen. Het „Volk" méldt nog de volgende curiosa van den verkiezingstijd. Een opToepingskaart, door de post naar het Bevolkingsregister teruggezonden voor nader adres, werd voorzien van de bemerking: den zóóveelsten van da/t jaar „afgeschreven naar Amerika". De post zond do kaart vrij van port als ze was naar het plaatsje America in Lim burg, vanwaar de, kaart wederom aan het Be volkingsregister kwam met de bemerking: „in Ameri c a onbekend5', voor Ameri k a gelieve deze te frankeeren (II) Een andore kaart kwam op het Bevolkings register terecht waarop was geschreven: „Deze heer reeds vier jaar dood, bijzijn leven stemde hij rood." Door een schrijffout was het nummer von de kiezerslijst op een oproepdngskaart inetcde van het huisnummer geplaatst: (zes cijfers). De kaart komt als onbestelbaar retour. De ambte naren aan de secretarie zien de vergissing en herstellen haar.doch merken nu op de ach terzijde der kaart deze aanteokening van den besteller: „op 1ste en 2de Jan Steenstraat num mer bestaat niet" Dit raakt je de koek koek 1 Aan een stembureau te Heerenveen: Een kiezer zegt tot den voorzitter: „Mijnheer, ik ben schipper en kom uit De Lemmer; krijgt ik nu ook getuigengeld?" Een oud "vrouwtje had maar een stuk of wat hokjes rood gemaakt, erkende ze, want ze had van alleman haar verdienste en wilde nu ook alleman begunstigen. Een leuk staaltje van plattolandsgemoede- lijkheid kwam voor aan een deT stembureaux te Ruurlo. Aan een boertje die kwam stemmen vroeg de voorzitter waarom zijn vtouw niet mee •kwam stemmen. Antwoord: „WH ver wachten net een trop ken nen (biggen), zoodat de vrouwe neet kan kom men. Moar geef mi-j H biljet moar mee, dan za*k het oe morgen, mit de melkboer wal weer metgeven." 't Behoeft zeker niet gezegd, dat de voorzitter hier maar niet op inging. Buitenlandsche Berichten. Een onaangenaam a von tour van een astronoom. Een van de meest onfortuinlijke slacht offers van den storm en den regen, die dezer dagen Londen hebben geteisterd, is zeker wel de heer Arthur Guest. Deze heer was namelijk gedwongen om den geheelen nacht tijdeps het hevige onweer boven op het dak van zijn woning door te brengen, ofschoon hij geenszins een re gen-kuur of een frissche-lucht-kuur wenschte te ondergaan. De redenen van zijn verblijf in hooger régionén zijn te zoeken in een windvlaag en een trapluik. De heer Guest beoefent namelijk bij tijd en wijle de astronomie en dacht ra dezen merkwaardigen nacht een rijken oogst aan waarnemingen te kunnen binnenha len. Daartoe had hij zich dan ook op zijn gewone observatie-plaats, het dak zijner woning, geposteerd. Toen nu om tien uur 's avonds de regen begon te stroomen en hij ijlings naar be neden wilde gaan kwam hij tot de minder prettige ontdekking, dat het trapluik door den wind was dichtgeslagen en dat hij, op het dak in de onmogelijkheid ver keerde, het te openen. Inmiddels viel de regen met emmers uit de zwarte lucht. Eerst tegen vijf uur in den morgen slaag de de ongelukkige astronoom er in, de aandacht van een voorbijgaanden arbei der op zijn ongelukkige positie te vesti gen. Dat hij doornat en geheel verkleumd was, behoeft geen nader betoog. Als ge- open lucht heeft do heer Guest zich een volg van zijn nachtelijk verblijf in de plegingsin'richting moeten laten welge vallen. Het eigendomsrecht in Rusland. In een rede, welke Kameneff op de conferentie van de Russische communis tische partij gehouden heeft., verklaarde hij, dat er geen sprake van kan zijn het eigendomsrecht voor de vreemdelingen te herstellen. De Russische voorwaarden zijn de vol gende: lo. Weigering om het eigendomsrecht te herstellen en de oorlogsschulden te er kennen. 2o. Het ontbreken van een monopolie op de den, onder voorwaarde van a. een moratorium, b. herstel van do verliezen, welke Rusland door de interventie der geallieerde staten geleden heeft. Indien de „bourgcois"-staten Ruslan'd een crediet verleencn. zal het te betalen percent evenredig zijn aan het bedrag Yan het le verlcenen c-rediet. Maar be talen, opdat men ons de jure erkenne en wij eerst daarna credieten op particuliere •banken kunnen krijgen, is een dwaasheid. Het verdrag mei Italië hpvat twee pun ten, welke voor ons onaannemelijk zijn: lo. Het ontbreken van een verklaring, dat men ons de jure erkent; en 2o. de privilegres van een monopolie op do Zwarte Zee. Het verdrag van Rapallo is voor ons een ideaal-verdrag. Elke afwijking van dit model is slechts mogelijk onder voor waarde, dat ons aldus een buitengewone leening verleend wordt. Onze nota over de ontwapening, welke de pacifistische idéés van de sövjet-regee- ring aantoonde, heeft een groote rol ge speeld, doordat zij alle Ballische staten dwong te verklaren, of zij wellicht niet opneming voor eenige dagen in een ver- instemmen met de kwestie der ontwape ning, of dat zij hierover met ons willen onderhandelen. Het is mogelijk, zeide Kameneff nog, dat de onderhandelingen van Daieren op verlangen van Japan zullen liervat wor den. Uit de Omgeving. HILLEG0M. Jasp. Goemans. t Gisteren werd op de R. K. begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer Jasp Goemans. Dit geschiodde onder buitenge wone deelneming En geen wondert Met den heer Jasp. Goemans is heengegaan iemand, die veel goed gedaan heeft en die bij langer leven, hij bereikte den ouderdom van 53 jaar zeker nog heel wat weldaden, zou hebben ver richt. Onder de Hoemb oil enk weekers stond de heer G. bekend als een uiterst kundig vakman; de zeldzaamste en duurste tulpen werden door hem gekweekt; door hard werken verwierf hij zich een positie in de Maatschappij. Daar naast etend de heer G. bekend als een katholiek van den de- gelijken. ^uden ©tempel Hij droeg de kerk een warm hart toe en toonde dait door rijke offer vaardigheid. Voor een goed doel klopte men nooit bij hem tevergeefs aan. Hij en Mevrouw Goemans deden alles voor het liefdewerk van St. Elisabeth en dat deze mooie, charitatieve vereeniging voor de noodlijdenden zooveel kon doen ie voor een beduidend deel aan deze fa milie te danken. Maar ook de Armen en de St. Vincentiusvereoniging werden niet vergeten en deze instellingen zullen dankbaar terugdenken aan den ontslapene Buiten dat alles werd door dien heer G. zoo vaak in stilte welgedaan zoodat we gerust kunnen zeggen, een edel mensoh is van deze aaTde weggegaan. Een en ander werd duidelijk bewezen bij de teraardebestéling. Vincentianen droegen den overledene graf waarts. Do plechtige H. Mis van Requiem werd met assistentie opgedragen door den ZeerEeTW. heer J. J.. A. J. Krook, pastoor van St. Mar- tinus, terwijl het zangkoor op hoogst verdien stelijke wijze een meerstemmige requiem uit voerde. Na de plechtighedem.werd het lijk in het Familiegraf bijgezet. Vergelde God den overledene, die de laatste maanden zoo verschrikkelijke pijnen moest uit staan, alles, wat hij te Zijner eer heeft gedaan en trooste Hij de zwaarbeproefde eobtgenoote en kinderen! KATWIJK AAN ZEE. Post-. Cheque- en Girodienst. Aan het postkantoor zijn over de maand Juni 1922 ge stort op postrekeningen 67.433.04M, uitbe taald wegens cheque 107.244.65M, op de postrekeningen werd bijgeschreven wegens stor tingen 81.722.20M bijgeschreven wegens overschrijvingen 79.976.17, afgeschreven we gens overschrijving 41.851.40, afgeschreven wegens cheque's 105.612.18. Het aantal reke ninghouders was einde Juni 73, vorige maand 71 KATWIJK AAN DEN RIJN. Oostcnrijtcsche kinderen. Binnenkort zul len hier weer enkele Oostenrijksche kinderen arriveeren en ter verpleging door in wenenden worden opgenomen. NOORDWIJK. Notariaat. In de notaris-vacature alhier, ontstaan door het overlijden van den heer L. A. T. Binnendijk is (zooals gisrteren door een vergassing eïcohts gedeeltelijk gemeld) thans voorzien door do benoeming van twee notaris sen, den heer J. "Wagemaker, oud-notaris te Soestdijk en den heer A B. ter Haar, candi- daat-noteris te 's-Gravenhage .[Laatstgenoemde la Roomsoh-Ka/tholiek. W0UBRUGGE. Polder. In de Maandag gc/honden vergadering van het bestuur en ingelanden van den polder „Vierambacht" alhier is definitief besloten, de etoombemaüng te doen vervallen en daarvoor een eleotriooho bemaling in de plaats te ©tellen. Oorzaak van deze verandering is de toestand der beide stoomketels, welke vernieuwd moeten worden en waaraan zeer groote kosten verbon den zijn Bij meerderheid van ©temmen ie besloten, de werkzaamheden en het banoodigde materiaal publiek aan te besteden. STADSNIEUWS. De Winkelweek. Naar men ons mededeelt, heeft het Dag el. Bestuur, gevormd uit de 3 Midd-enetamds-Ver- eendgingen te dezer plaatse, dezer dagen een bespreking gehouden met het Bestuur der 3- Ocftober-VereenigLng zal aannemen. Hoewel de hoofdzakelijk de houding vaet te stellen, die de Winkelweek-Commissie ton opzichte van de 3- Ootober-Veroenigimg zal aangaan. Hoewel de Winkelweek-Commissie er prijs op ©lelt, zoo veel mogelijk alles zelfstandig tot «tand te brengen, kwam het haar echter toch voor, dat op enkele punten do ateun en medewerking der 3-0ctober-Vereeniging van belang zoude zijn, en is na ampele bespreking dan ook volkomen overeenstemming bereikt. Het Bestuur der 3-0ctober-Vereeniging heeft zijn moreelen stoun onvoorwaardelijk toegezegd en zich bereid verklaard, alle gewen6chte voor lichting en medewerking te verlcenen. Bereids zijn voorloopige toezeggingen gedaan ten aan zien van besohikbaarsieliibg van prijzen, etc. W8 gelooven wel, dat wij de Winkel weck-Com missie, met dezen steun geluk mogen wenschen. GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Woensdag) aan den gemeentelijken' Visch- winkel Vischmarkt verkrijgbaar is SCHELVISCH k ƒ0.13—022; SCHOL k 0.20, SCHAR k 0.18 en TARBOT k f 0.50 per pond. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester Leiden, 11 Juli 1922. B. en W. van Leiden, gelet op de be trekkelijke bepalingen der drankwet, bren gen ter al'gemee.ne kennis, dat door W. F. v. d. Reijden, wonende te Leiden, een ver zoek is ingediend, om verlof voor den ver koop van uitsluitend alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop, in. een localiteit van het perceel Hooge Rijn dijk No. 70. B. en W. van Leaden brengen ter algei- meene kennis dat door hen aan de N.V. Leidsche Bredfabriek vJi. P*. en J. van Poot en Oo., en rechtverkrijgenden, ver gunning ia verleend tot oprichting van een breifabriek in het perceel Lammermarkt No. 63 Sectie B No. 2257. KATHOLIEKE AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Ned. R. K. Werkmeestersboud, Bonds- gebouw, te 8 uur. Woensdag, Vergadering propagandaclub „De Jonge Garde", Bondsgebouw te 8,15 uur Woensdog. Tentoonstelling R. K. Vakschool roor Meisje©, Noordeinde 50, van 2,30 5 en van 79 uur. Donderdag. Tentoonstelling R. K. Vakschool voor Meisjes, Noordeinde 50, van 2.30 5 en van 79 uur. Zate. dag. Museumbezoek voor meisjes, kinderen van leden R. K. Volksbond te 10 uur. Zaterdag. Horlus-bezoek voor leden R. K. Volks bond, door Comm. K. en W voor H Volk, te 3 uur. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zondag? geopend zijn: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. Do apotheek van het Ziekenfonds tol Hulp der Menschheid is steeds geopend. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgei* van II Juli 1922, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoroligisch Instituut te Dé Bildt. Hoogste Baropielerstanct: 769.8 Groningen. Laagste Barometerstand: 753.0 Seydisljord Verwachting tot den avond van 12 Juli: Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Oostelijke wind, licht- tot halfbewolkt, waar schijnlijk droog weer, iets warmer. Het geluk is de 3-October-Vereenigixjg 'de laat ste jaren mee, en derhalve is de Winkelweek- Commissie in goed gezelschap. Dat nu ook de vele winkeliers hun daad werkelijken steun schenken. Men wachte nu miet met rich voor deelname op te geven. Hoe algemeener de deelname, hoe gezelliger het in de 3-0ctober-week in Leidens straten zal zijn. Endaarvan profiteert de winkelier zonder twijfol. Het is tevens een schoono gelegenheid voor den winkelier te toonen, dait hij onr danls do moeilijke tijden den moed en de energie niet verliest. Men geve rich ten spoedig ste op bij den Secretaris der Winkelweek-Com missie, den heer M. Ziegelaar, Oude Singel 166. Het Grocdc Fornuis. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin de Leidsche Brand stoffen Handel W. A. C. een demonstratie aankondigt van een geheel nieuw systeem kachel, n.l. het Groede-Fornuis. Wat Groedé is? Groede is een afval of overblijfsel van bruinkool in denzelfden zin ongeveer als cokes van steenkolen. De G-roede geeft dan ook in het gebruik, evenals steenkool cokes, geen vlam, doch ze gloeit en dat zonder ook maar in het minst eenige damp of gas af te geven; mits ze, wat een vereischte is, beslist goed droog bewaard en gebruikt wordt. Dat gloeien ontwikkelt een zeer. oote hitte en dat gedurende zeer langen tijd, waardoor allo hitte,'dié er in ziï, ook tot het laatste restje er uitgehaald wordt. Dit is dan ook de oorzaak, dat deze brandstof zoo uiterst oeconomisch is. Ongetwijfeld zullen de huisvrouwen wel belangstellend zijn naar de demon stratie van dit fornuis morgen van 215 uur en van 79 uur in de Zit a-vereen i- gino* Waarlijk, wie g em akk e 1 ij k, nn- delijk en zuinig wil koken, mag niet verzuimen morgen of overmorgen even een kijkje te gaan nemen, wat na tuurlijk nog tot niets verplicht. Volksbcnd-uieuws. Voor meisjes, kinderen vaa?. Bondsleden, bestaat er Zaterdagmorgen om 10 uur ge legenheid, om een bezoek te brengen aan het Etmographisch museum China en Ja pan niet echter, zooals met enkele meis jes was afgesproken, om een bezoek aan den „Hortus". Het Hortus-bezoek zal la ter plaats hebben. Gaarne zouden wij zien dat do meis jes zich voor dit museum-bezoek kwa men opgeven, om te voorkomen, dat het aantal niet al te groot wordt. Mochten zich zooveel meisjes aanmelden, dat niet allen mee zouden kunnen, dan zal voor een tweede bezoek worden gezorgd. Wegens het zeer ongunstige weer is do fietstocht naar Delft en Den Haag niet doorgegaan, doch de afspraak gemaakt! dezen te doen plaats hebben op Zondag 23 Juli a.s.. Zij, die wenschcn deel te ne men aan dezen tocht, kimmen zich alsnog oDgcven,

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2