13e Jaargang. VRIJDAG 7 JULI 1922 No. 3S69 3)e Qeidóobd (3ou/ïa/n£ Ce ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week. 8.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent perweek, 2.60 per kwartoaL Franco per post 3 2 96 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abcnné's verkrijgbaar tegen betaling van 60 et. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af- s mderlijke nummers 0 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 et. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. j Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAG op Zaterdag 35 cent per regel Overige dagen 30 cent per eg Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE ADVERTENTIES, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuu koop en verkoop f 0.75 '8 Zaterdag, overige dagen l 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Rechts 59! Wij willen niet oiubkeninen de verkie zing met zekere bezorgdiheid te hebben, te gemoet gezien. De uitslag is echter zeer verheugend. De verhouding van rechte tot link» is veranderd van 50 tot 50 in59 tot 41. De R.-K. zijn 2 de A.-R. 3 e>n de Christ.- Hist. 4 zetels vooruitgegaan. De S. D. A. P. heeft 2 zetels verloren. Wij hebben in ons ochtendblad van gie ter en reeds uitvoerig en nauwkeurig den «.ijderen stand der Kamer gegeven. Be- 9-li--j-- zjj Samaar verder verwe- Stand der Partijen. RECHTS 59—LINKS 41. Vorige standRECHTS 50—LINKS 50 R.-K. STAATSPARTIJ 32 A.-R. PARTIJ IC CHRIST.-HIST. UNIE 11 GEREFORMEERDE PARTIJ 1 VRIJHEIDSBOND 10 LIBERALE PARTIJ 1 YR1JZ. DEAL BOND 5 S. D A. P. 20 COMM. PARTIJ 2 PLATTELANDSPARTIJ 2 9m Kieskring Leiden. Om ongeveer 1 uur hedennacht werd op het Raadhuis te Leiden aan de belang;;!el lenden bekend gemaakt de uitslag der stemming in den Kieskring Lei den. Wij hebben dezen reeds vanmorgen vroeg in Leiden en omliggende gemeenten gebulletincerd. De cijfer-verhoudingen bevredigen ons ten zeerste. We laten ze hier volgen en ieder kan er uit constateeren, dat n a de Christelijk-HistorisChe Partij deRoomsch Katholieke Partij relatief het sterkst is vooruitgegaan. Kamerverkiez ng I9i8: Nu: R.-K. 16956 39102 Antirev. 13974 26135 Christ. Hist. 7817 t 27311 S. D. A. P. 9805 17097 De Kieskring Leiden is nu in veel ster kere mate rechtseh gebleken, dan bij de verkiezing in 1918. De zeer sterke vooruitgang van de Chr. Hist. Partij moet ons zeer verheugen als zijnde een versterking van een politiek- bevriende partij, een versterking der rechtsche coalitie. Wij willen dan daarbij aannemen, dat de versterking niet is ge schied ten koste van do andere gecoali- seerde partij, n.l. de Antirev., wat ons al stellen wij "ons op neutraal standpunt ten opzichte van beide partijen natuur lijk geen reden tot verheugenis zou geven 't Slaat wel vast, dat althans een.groot deel van den groei der Chr. Hist, is te danken aan een meer en meer afzakken f— of: opstijgen! van links naar rechts. In zoover er echter een verloop heeft plaats geliad van Antirev. naar Chr. Hist., valt dit te betreuren, omdat het voor een aan zienlijk deel zou moeten worden toege schreven aan een oplaaien van anti- Roomsche hartstocht, niet door de voor name leiders der Chrt. Hist., maar door meerdere tweede rangs leiders dezer par tij. Over dit optreden zal een8 een kalm woord moeten worden gesproken, als de verkiezings-warmte is bekoeld, 't Is toch ook te dwaas, dat de voormannen der Christ. Hist, zelf zulk soort propaganda niet zouden laken niet zéér sterk zou den afkeuren. BUITENLAND, Duitschland. Roerige tooueclcn in den Pruisischen Landdag. In den Pruisischen Landdag is het we der lot ongehoorde tooneelen gekomen. De afgevaardigde Hermann (D.-nat.) werd door afgevaardigden der linkerzijde een lid der O. C. genoemd. Men beweerde, dat hij do O. G. financieel had gesteund. Toen Hermann zich naar het spreekge stoelte wilde begeven, werd hem dit door de onafhankelijken en communisten be let. Lenige D.-nat. afgevaardigden plaat sten zich voor hem, om hem te bescher men, Daarbij werd de onafhankelijke af gevaardigde Jürgens weggedrongen, zoo dat hij achterover van de trap viel. Hermann had intusschen zijn rede aan den president ter voorlezing overhandigd, toen de communist Katz op de sprekers tribune sprong en het manuscript in het ongereede bracht. Tegelijkertijd ontstond tusschen de af gevaardigden Klausner (N.-nat.) en Jür gens een handgemeen. Het was een leven al3 een oordeel. President Leinert verliet zijn zelël en eerst na tien minuten waren de gemoederen gekalmeerd. De zaak werd aan het Seniorenconvent voorge legd, dat onmiddellijk bijeenkwam. „Hbld." Ministeriecle bemiddeling in het drukkcrsconfliet. Blijkens een mededeeling van het rijks- ministerie van Arbeid, dat tot dusver heeft getracht in het drukkersconflict het standpunt der beide partijen duidelijk te doen vaststellen, heeft thans de rijksmi nister van Arbeid de partij gistermiddag tot een bespreking uitgenoodigd. Een radiogram uit Berlijn meldt, dat de drukkerspatroons voornemens zijn ge meenschappelijk een „noodcourant" "uit te geven, indien de staking aanhoudt. Engeland. De lersche burgeroorlog. Een proclamatie van De Valera. De voorloopoige lersche regeering heeft-, zooals gemeld, een proclamatie uitgege ven, waarmij alle mannen onder de wa penen worden geroepen. Vermoedelijk heeft deze oproep niet zoozeer ten doel de mannen werkelijk in te lijven voor den sbijd tegen de revolutio nairen, als wel om te pogen een norm van onderscheid te vinden t-ussahe vrienden en vijanden. Terzelfder tijd heeft- de Valera een pro clamatie gepubliceerd, waarin wordt ge zegd, dat alleen de Dail Eireaan het wet tig gezaig in Ierland kan uitoefenen, dat de republiek voortbesta-a.t en dat de te genwoordige regeering. die haar mandaat schijnt te willen ontleenen aan een ver drag met een .vreemde mogedheid" ver raad pleegt ten opzichte van de repu bliek en dientengevolge voor den rechter behoort te worden geroepen wegens hoog verraad. Alle opstootjes zijn het gevolg van dit optreden, waarvoor dus niet de mannen, die den eed, aan de republiek ge daan, hebben gehouden, verantwoordelijk zijn, dodh juist zij, die dien eed niet na kwamen. De Valera zegt verder, dat he«t veld tochtplan zich volgens de oorspronkelijke plannen ontwikkels en dat tijdens den strijd om de Four Courts, zooals van te voren was beraamd de formatie van an dere S'trijd'kiraehten in verschillende deel en van Ierland den gewensohten voortgang kon hebben. Uit officieele opgaven van de Zuid-Ier- ache bevelhebber, blijkt voorts dat de re publikeinen in verschillende deelen van het land, oa. in Sfcibbereen en in Mideen- limerick zoo goed als alile militaire posten bezet houden. Kazernes en versterkte pun ten zijn in het bezit der opstandelingen en een aantal afzonderlijke groepjes der regeeringsbroepeh zijn in de handen der rebellen gevallen. Intusschen is het vaak gelukt hen na korten tijd weder te be vrijden. In-middels hebben de regeeringstroepen de gewichtige punten Oallan en Tho- mastown weder bezet, zoomede het ge wichtig spoorwegpiirnt Westmeath. De regeeringspost te Abbey lex is door 150 rebellen veroverd en bezet gehouden. De weg tusschen Letterkenny en Raelton is geheel ondergraven en met mijnen be- In het Hoogerhuis verklaarde de lord- kauselier op een desbetreffende vraag, dat volgens zijn inlichtingen de overwinning der regeerimg in Dublin volkomen was en dat nu nog slechts de taak overbleef orde en rust te herstellen in de sporadische ge vallen, waarin die in het land verder nog waren gestoord. Hij beschouwde het als een gelukkig teeken dat de voorloopige regeering een beroep had gedaan niet alleen op de troe pen, doch op alle deelen van het volk, die heb met de richting der regeering eens zijn. Daardoor was de toestand, naar hij meende, veel zuiverder en hoopgevender geworden, dan sedert het sluiten van het verdrag van Londen het geval was ge weest. Nu de rebellen in Dublin tot overgaaf zijn gebracht, kan men de aangerichte schade eenigszins opnemen.. In Sacville- street zijn niet minder dan 25 huizen, waaronder enkele der best bekende hotels totaal in a6ch gelegd, terwijl de schade die elders in de stad is aangericht nog moet worden becijferd. Italië On tovreden Vati can n-gendarmos. De „Nazionale Italia" bericht, dat de gendarmen van het Vaticaan, die belast zijn met de bewaking van het apostolisch paleis, dezer dagen hebben gemanifes teerd met de bedoeling to prolesfecren le gen hun toestand en den zwaren dienst, die van hen wordt geëischt. Zij stelden hun commandant, graaf Ceccopieri, aan sprakelijk voor dezen staat van zaken. Woensdag begaf graaf Ceccopieri zich, vergezeld van verscheidene ander© offi cieren, naar de gendarmeriekazerné. De gendarmes werden ontwapend.Monseigneur Pizzardo vroeg hun, of diegenen, die vóór commandant Ceccopieri waren, naar vo ren wilden komen. Niemand verroerde zich. Monseigneur Pizzardo noodigde ver volgens degenen, die voor den Paus wa ren, uit-, naar voren te komen. De gendar mes staken daarop hun hand in de hoog te, onder het roepen van „Leve Pius XI". De gendarmes zetten him toestand uiteen, dien monseigneur Pizzardo beloofd te zul le verbeteren. Zuid-Slavië. Ecu conflict tusschen tie Rcgcenng cn de Kroon. De ,.N. Fr. Presse" meldt uit Belgrado, dat er een ernstig geschil is gerezen tus schen de Kroon en de Regeering. Koning Alexander wenscht een ter dood veroor deelde. Stejitsj, gratie te verleenen, terwijl de minister van justitie op zijn terecht stelling staat. Hij is zelf voornemens af te treden, indien aan zijn wensch niet wordt voldaan. Brazilië. De opstandige beweging. De opstandige beweging werd onmid dellijk bedwongen, dank zij de voorzorgs- ma atre-geiLen, getroffen door de regee ring. De beweging was niet van z-uiver lo cale® aard zij trad op in het gebied van het fort Can ac a fan ca. Het fort werd ge commandeerd door een familielid van maarschalk Hermes de Fonseca. Nadat het fort in den nacht verscheidene kanon schoten had gelost, we<rd de bezetting on verwijld vervangen door de militair© school. Een pelot-on, staande onder com mando v-an kapitein Buigs, trachtte zich te verzetten. Buigs werd gedood. Een groot aantal roepen werd aan land gebracht om het presidentschap te beschermen. Oorlogsschepen beschermen het paleis en de hooge militaire sohooL De president neemt, omringd van. zijn mini-strs, kalm en beslist de noodige voor zorgsmaatregelen tot het handhaven van de bedreigde openbare orde. Het schijnt, dat de opstandige beweging slechte tot gevolg zal hebben, dat het prestige der regeering zal worden verhoogd. Een nader B. T. A.-telegram uit Bue- nos-Ayres meldt, dat er bij het treffen tussohen de opstandige troepen van het Ganjocabanoa en de aan de regeering trouw gebleven troepen verscheidene doo- den zouden zijn gevallen. De Haagsche Conferentie. Officieel communiqué No. 27. Het officieele communiqué No. 27 der Haagsche Conferentie (n iet-Russische commissie) luidt aldus: De tweede sub-commissie (schulden) der niet-Russiche commissie is gistermor gen om 10 uur 30 in het Vredespaleis bij eengekomen onder voorzitterschap van den heer Alphand. De sub-commissie heeft hare beraadslagingen voortgezet en het ontwerp-begrooting, overgelegd door de Russische commissie, onderzocht. De zifting is om 12 uur opgeheven. Officieel communiqué No. 28. 28ste Officieele Communiqué Haagsche Conferentie (niet-Russische Commissie). De eerste sub-commissie (privaat eigen dom) der niet-Russische Commissie is gis termiddag om 3 uur in het Vredepaleis bijeengekomen onder voorzitterschap van Sir Phi'lip Lloyd Greame en heeft de be sprekingen voortgezet. Geen monarchistisch complot legen Litwinof. Naar rnen verneemt, is van het bericht omtrent speciale bewakingsmaatregelen van de Russische delegatie ter conferentie in verband met het ontdekken van een complot van Russische monarchisten te gen Litwinof, geen woord waar. Het spreekt van zelf, dat men, zoo als van den beginne af aan trouwens is ge schied. voor de veiligheid der Russische delegatie bijzondere maatregelen heeft ge troffen, doch daaraan is niets veranderd en het bericht van het Correspondentie- bureau kwalificeerde onze zegsman, die 't weten kan, als zijnde even onjuist als het sensaliebcricht van de Chicago Tri bune. Dc bctcckonis van Krassin's komst. Naar in delegatiekringen verluidt, heeft de aaonkonist van Krassin een buitenge wone bedrijvigheid ia het Russische kamp teweeggebracht en het schijnt, dat hij de drager is van een verzoeningsge zinder poliliek, dan welke tot dusver Lit winof heeft gevoerd. Eenige uren na de aankomst van Kras sin en kennelijk nadat een ónderlinge con ferentie der Russische gedelegeerden bad plaats gehad, heeft Sokofnikof gedeelte lijk met het oog op Moskou, maar even eens om sommige slechte indrukken weg te nemen, welke de laatste dagen hadden doen ontstaan, de persconferentie belegd. Hij heeft inderdaad zeker voorbehoud ge maakt ten aanzien van den terugkeer Lot den particulieren eigendom in Rusiand, doch er schenen verschillende aanwijzin gen te zijn, dat de' onderhandelingen voortaan een belangwekkender en rede lijkerverloop zullen hebben. Buitenlandsche Berichten. Bergverschuiving. Volgens een telegram aan de Matin" heeft sinds 30 Juni op onrustbarende wijze een ver schuiving plaats van Th>n berg in de streek van Saurat, waarlegen de dorpen d'Aynet en de Bedeilhac gelegen zijn. Aarde en rotspartijen laten los en komen naar beneden in westelijke richting. Groote holen en groote spleten zijn ontdekt. Vele huizon worden door rotsblokken bedreigd en een groot aantal is reeds ontruimd. Volgens geologen moet de verschuiving geweten worden aan de infiltratie van het water gedu rende den winter en het voorjaar. De cnlspcring van den expres Straatsburg Parijs. Omtrent de ontsporing nabij Sarrebourg van den nachtexpres StraatsburgParijs melden de Fransche bladen nadere bijouderbeden, waaruit •blijkt, dat de machinist de onvoorzichtigheid heeft gehad om, ten einde een paar minuten achterstand in te halen, het zeer gecompliceerde wissel systeem bij den ingang van het station Sarrebourg op te rijden met een snelheid van 75 K.M., in plaats de voorgeschreven 15 K.M. maximumsnelheid, zulks ondanks de waarschu wingen van den stoker "De machinist heeft deze fout met den dood g'eboet. Op 150 M. van het station vloog de locomotief uit de rails, snelde een eindweegs over don grond voort, draaide op 50 meter van hot sta tion plotseling om en sloeg omver, waardoor de onderstellen van de eerste wagens, die tegen de liggende locomotief opreden, als bet ware werdon afgesneden. De goederenwagen werd geheel vernield, de slaapwagen, waarin zich gelukkig nog niemand bevond, gedeeltelijk, en oen eerste- en een tweedeklasse-wagen werden ineengedrukt d-ooT den vollen derdeklas-wagen, die de staart van den trein vormde. Gp don geweldigen slag. die de ramp verge zelde, kwam het personeel van het station toe gesneld. en er werd in allerijl een hulpdienst gearrangeerd. In den verbrijzelden tweedeklas-wagen wa» een reizigster gedood, wier ruggegraat door een der banken was gebroken. Haar nicht, die naast •haar zat, zal een been moeten, missen. De machinist was gedood: hem was de schedel verbrijzeld: de stoker was zwaar gewond, maar niet levensgevaarlijk. Gedood is verder de slaap wagen-conducteur. Licht gewond zijn de directeur der maart- schappij op welker traject het ongeluk plaats vond (Cie des Chemins de fer d'Alsace-Lorrai- ne). de heer Peyobez, voorts de depute Lazare Weiier; de deputé voor Bas-Rhin, Seltz: de senator voor dat departement, abbé Dels or: en eenige andere personen. Zij konden allen hun Teis vervolgen en kwamen met drie uur vertra ging te Parijs aan, to gelijk mét een gezelschap Protestonlsche geestelijken uit den Elzas die een kerkelijk feest te Parijs ging meemaken. Het opruimingswerk is in vollen gang. De meeste moeite geeft de locomotief, die geheel verward ligt in de uitgerukte rails en die zich een heel eind in den bodem heeft gewoeld. BINNENLAND. De Pauselijke Internuntius te 's-Graven hage aangekomcn. Gisteravond is met den trein van 6.51 uur de nieuwe Pauselijke Internuntius bij ons Hof, Zijne Exc. Mgr. Orsengio, in Den Haag aangekomen. Op het perron van het H.S.M.-station was ter verwelkoming aanwezig Mgr. U. Kaldeweij, secretaris van de Internun- tialuur. Mgr. Orsenigo, die zich vervolgens met Mgr. Kaldeweij per auto naar de inter- nuntialuur begaf, was gekleed ain pasr;e bisschoppelijke toga en zwarte overjas en droeg den bisschopshoed met groea-en- geel koord en kwast. De taak der nieuwe Regeering. Naar aanleiding van een verslag eon er rede van baron Van Wijnbergen, schrijft deze aan de ..Msb." heb volgende Uw overigens goed verslag van mijn rede te Tilburg bevat de opzienbarende passage dab ik zou gezegd hebben, dat met de verlangens der N. K. P. rekening zou worden gehouden 1 Men zal gemakkelijk begrijpen, dat zulks ten eenenmale onjuist is. Wat daaromtrent aan liet slot van uw verslag gezegd wordt, werd door mij ge zegd voor de Cranenburgh ac- t i e, terwijl juist op grond van de tegen over die actie aangenomen houding de N. K. P. door mij nog te sterker veroordeeld werd. Jhr. Mr. M. Ie Grelle. t Na zijn vocanbierei3 groobejndeels te heb ben best-eed aan het begeleiden van het ziekentransport op den pelgrims to ch fc naar Loundes, is, na een korstondige, zwa re ziekte te Delft overleden de bekend9 bankier jhr. mr. M. Ie Grelle, directeur der Inoassobank. Dit is een zwaar vejrlies voor katholiek Delft. Hij was een volijve rig werker op sociaal, charitatief en gods dienstig terrein. De overledene was o m. president van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging, van de Bouwver eeniging „St. Hippolytus", van de R.-K. Openb. Leeszaal en Bibliotheek, penning meester van het Schoolbestuur en sedert het- vorig jaar lid van den Gemeenteraad. Zijn borst sierde het ridderkruis der Oran- je-Nassau. orde en Z. H. de Paus begiftigde hem met het ©erekruis „Pro Ecclesia et Pontifioe". „Tijd." De overledene bereikte den leeftijd van 40 jaar. In den Baad zal hij worden opgevolgd door den heer C. van Koppen. Lied voor ilc II -K. Vakbeweging. Do jury benoemd door het R.-K. Vakbu reau teneinde de aulwoordon op dj wijs* vraag om en Strijdlied te beo©:, eden, heeft geen gebruik gemaakt var. haar be voegdheid om aan den besten inzender een prijs toe te kennen, wijl zij ook de beste der ontvangen inzendingen niet goed genoeg heeft geoordeeld. De inzenders kunnen, indien zij daar toe lmn verlangen aan het R.-K. Vakbu reau kenbaar maken, de door hen ingezon den tekst terug ontvangen. De pogingen om een goed lied voor de R.-K. Vakbeweging te verkrijgen, worden voortgezet. Gemengde Berichten. Hooge prijzen De gemeente Kampen bezit aan de kust van de Zuiderzee een uitgestrekte biesaau plan ting, waarvan het gewas ieder jaar publiek verkocht wordt Ditmaal is de opbrengst over 73 H. A. geweest 23.055 tegen 14,123 het vorig jaar. Typhus te Arnhem. In verband met typhusgev allen, welke te Arnhem voorkomen, waarschuwen B. en W, tegen het gebruik van -ongekookte melk, en ander water dan leidingwater. Docdelijk motorongeluk. Maandagmorgen half zeven had een motor- Tijder, die met een dame bij zich op de motor fiets uit Je richting België kwam, een voor het gehucht Stuivezand bij Zundert, het ongeluk zijn stuur kwijt te raken en over de tramreils te vallen. De bestuurder mankeerde niets, doch. de dame,, mej. v d. Z. uit Rotterdam, waa vermoedelijk tegen een boom geslagen Bewus^ teloos lag zij op den grond. Dr. de Weert, die aanstonds ter plaatse was, stelde schedelbreuk vast on per ziekenauto vervoerde hij de gewonde naar het R. K gasthuis te Breda, waar zij, naar de N. R. Crt. meldt Woensdagmorgen ia overleden. Errstiga botsing. Op den weg FittenRaalte had een ernstige botsing plaats tusschen den motorrijder W, leerling van de tuinbouwschool te Raalte, er. dcn' wielrijder W., arbeider. Beiden werden ■'•"•uT eenige voorbijgangers bewusteloos aangeirc Hem Dezen stelden den inspecteur van politie v. TT. uit Deventer, die toevallig daar iu de huurt was, met het geval in kennis "Wie de schuldga is heeft het onderzoek nog niet uitgemaakt Dr.- Houwing uit Schelkhaar verbond de pa'.'f'.'en» die beiden ernstige hoofdwonden hadden beko- Mo'or-ongeluk. Woensdagavond is te Laag-Keppel dc heer Pereboom uit Zutphen met zijn motor in volle vaart tegen een hooiwagen gereden. De heer P was terstond dood. Een zedenschandaal. Te Alkmaar is gearresteerd T B., directeur eener scheepswerf aldaar, verdacht van hot ple gen van ontuchtige handelingen met minderja rigen, enz. Onder verdenking. Een hoofdcommies ter gemeentesecretarie te Gouda is ter beschikking van do justitie ge steld, als verdacht van valschheid in geschrift# en verduistering. Droevig. De familie G. te Echt (L) heeft bericht ont vangen, dart de heer J. G., die het vorige jaar r.aar Transvaal vertrokken is, vrouw en kind! door verdrinking heeft verloren De kleine viel te water en de moeder, haar kind willende redr den, verdronk eveneens. Onregelmatigheden. Naar men aan het „Hbld." meldt, stelt d« justitie een onderzoek in naar onregelmatig heden. die zouden zijn gebleken in het beheer van den ontvanger der directe belastingen t« Vianen, welke ambtenaar zou zijn geschorst. Een laat ingeleverde candiaaat. Op oen dorpsstembureau in de omgeving heeft een kiezer op een lii waar nog een plek open was, een zwart hokje geleekend en rood gemaakt en daarna zijn eigen naam er achter gezet. Het stembiljet was volgens zijn beweren niet volledig, zijn naam mankeerde er nog aan* Hij wilde piek zelf eens stemmen.

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1