Groote Meeting. KATHOLIEKEN DINSDAG 4 JÜLï 1922 BUITENLAND. 13e Jaargang. No. 38Q5 Ce ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week, .2.60 per kwartaal. Franco per post 3 2 95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af zonderlijke nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAG op Zaterdag 35 cent per regel Overige dagen 30 cent per eg» Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dnbbele van het tarief berekend. KLEINE ADVERTENTIES, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuu» koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige dagen f0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Om 8 uur op „De Burcht", Sprekers: Pater J. PROEST en de Heer G. BRUNA. DSP* Deze Bijeenkomst moet door velen warden bezocht. Men tocne niet onverschillig te zijn voor de Politieke Actie. Een laatste woord. 'Als ge een Katholiek kiezer zou ont moeten, die noig aarzelt of wankelt overtuig hem, dat verstand en geweten ten duidelijkste en ten stelligste zeggen, dat een katholiek niet anders kan of mag stemmen danKatho liek! Herinner hein, zoo noodig, er aan, dat een Katholiek a- 1 t ij d voor zijn geweten g o ed handelt, perse goed handelt, als hij zijn daden stelt over eenkomstig de wensohen van zijn Bis schop. En het is de duidelijk uibgesproke*1 wensoli van ons Episcopaat, dat alle ka tholieke stemgerechtigden stemmen op de Katholieke Staatspartij, dus in den Kiea- kring Leiden op *t Gaat bij de verkiezing niet om personen, 't gaat om heb beginsel, om ons Katholiek beginsel. Als 't zou gaan om personen, dan ook zouden wij onze lijst lijst 33 met den meesten aandrang kunnen aan bevelen, naast de adere, ja boven verre weg de meeste andere. No. 1 toch op lijst 33 is de voortreffe lijke, door allen om zijn energie en be kwaamheid hooggeprezen Voorzitter der Tweede Kamer Mr. Dr. KOOLEN. KATHOLIEKE MANNEN. Wij zijn Katholiek! En in het verborgene van het stemhok je zullen we niet zoo laf zijn aan ons Ka tholiek beginsel ontrouw te worden. Beslist niet! Wij stemmen allen zonder eenige aarze ling, uit diep plichtsbesef: Katholiek. KATHOLIEKE VROUWEN! Neemt vandaag of morgen de zorg op u van een of meer vrouwen, die in tiw omge ving leven, om ze op te wekken en voor te bereiden voor den gang naar de stembus. Licht ze in, wat zij te doen hebben, hoe zij te zorgen hebben dat haar stem niet verkeerd of waardeloos zij. Dus: Voorwaarts, marsch In gesloten gelederen trekken morgen Ide Katholieken ter stembus, een, van hoog tot laag, van arm tot rijk, van den jong- sten kiezer tot den oudsten, man en vrouw n, ia Katholieke solidariteit* in een discipline van hooger orde, in zelf be wnstzijn en plichtsbesef allen als één op LIJST No. 33. Daarop moe.t worden rood gemaakt al léén de witte punt injiet hokje vóór No. 1, Mr. Dr. Kooien. Alleen een rechtsche overwinning opent 'de mogelijkheid tot behoud van het parle mentair regeeringsstelsel. Alleen een recht sche meerderheid in de Tweede Kamer kan het bestaan verzekeren van oen mi nisterie met Regeerkracht. Geen oproeping ontvangen. Wij herinneren er nogmals aan, dat, wig geen o p roe pin gs ka art. voor de stem ming van Woensdag heeft ontvangen, niet tegenstaande hij het kiesrecht bezit, aan het stembureau waartoe hij behoort, ge legenheid kan bekomen om te stemmen. Om te weten waar men stemmen moet, 'Trage men zijn naaste buren, die wel een ©proepingskaart hebben ontvangen. Men moet zich, om tot de stembus te worden toegelaten, kunnen legitimceren, b.v. door middel van een trouwboekje, belastingbiljet of iets anders, waaruit de (voorzitter van het stembureau de persoon lijkheid van den kiezer behoorlijk kan [fia&fcsteJleai. l 'Wie niet van zijn buren te weten kan komen aan welk bureau hij stemmen moet kan zulks wpt Leiden betreft verne men aan 'het bureau van de B.-K. Propa gandisten, morgen gevestigd in het ge bouw van „De Voorhoede" op de Steen- straatR.-K. Volksbond, Steenschuw; v. d. Meel, HoejrengraelitR.-K. Weeshuis, St. Jacobsgracht. Z. D. H. DE AARTSBISSCHOP EN DE VERKIEZING. Namens Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht werd Zondag in de parochies al daar van den preekstoel een uitvoerig schrijven afgelezen, waarin werd te ken nen gegeven, dat alle Katholieke mannen en vrouwen het als hun duren plioht hadden te beschouwen op 5 Juli a.s. to stemmen uitsluitend op de lijst der R.-K. Staatspartij, zooals die door de R.-K. bla den en propagandisten wordt aangegeve" en dat men zich niet van de wijs moest laten brengen door de listen van welke andere partij dan ook. VROUWELIJKE PROPAGANDISTEN. Voor bewoners van molens en landbe- huizingen, waar geen dienstpersoneel ter beschikking staat, zal het zeker nogal moeilijkheden kunnen geven voor de vrou wen om te gaan stemmen. Veronderstel, de man gaat, ofschoon de arbeid ten velde hem het bijna niet ver oorlooft, er even op ai; hij doet 't waar schijnlijk per fiets. Maar nu is er geen gelegenheid voor moeder om het ver gelegen stembureau te-bezoeken, 't Zou loopend moeten ge schieden. De vader kan niet op de kinde ren passen. Wat nu? Vrouwen gaat als vrouwelijk propagan dist dhAr op de kinderen possen. Zóó doet ge een goed werk. Dit zal ook wel in de stad voorko men, waar de man soms elders werkt, 8n dS-.TïSS3£,- treft even ten huizen van den heer Lom- bert, Kabeljauwsteeg 3. WENKEN VOOR DE KIESGERECHTIGDEN. 1. Iedere Nederlander, man of vrouw, die uiterlijk 15 Mei j.l. 25 jaar was* is kies gerechtigd (op enkele uitzonderingen na, welke niet ter zake dienen). 2. Iedere Mesgereebtigde. man of vrouw, is verplicht te gaan stemmen op straffe bij de wet bepaald. 3. Wie geen oproeping ontving of haar verloor, moet. toch gaan stemmen. 4. De stembus is geopend van 85 uur. 5. Men brengt zijn stem uit door slechts één der witte puntje van het stembiljet rood te maken. Wie aldus meer dan één candidaat zou aanwijzen, maakt zijn stern waardeloos. Ook wie verzuimt rood pot lood te gebruiken. 6. Heeft me«n zich bij het invullen ver gist, dan vrage men aan den voorzitter van het stembureau een nieuw stembiljet. DE VRIJHEIDSBOND EN DE SOCIALE WETGEVING. Onder de Katholieken zijn er steeds nog ontevredenen. Dat is heel begrijpelijk, want een regeering kan het nooit ieder een naar dien zin maken. Maar men be weert, dat sommigen dezer ontevredenen, die gekant zijn tegen de sociale politiek van het Kabinet Ruys, op den Vrijheids bond zullen stemmen. En dot begrijpen wij niet, zegt „De Tijd." Want de Vrij- heidsbondere toch hebben in 1918 bij de regeer ing aandrang uitgeoefend en de so- oiale maatregelen toegejuicht. Drie cita ten uit de tientallen: „De groote tijd, dien wi| beleven, heeft de verlangens der arbeiders doen groeien. Dat moeten wij .allen, maar dat moet in de eerste plaats de regeering beseffen." Treub, 13 Nov. 1918. „Wanneer door de Regeering is gezegd: Ik zal geven een hooger loon en invoeren den achturendag, en den zes-urentlag voor de mijnwerkers, dan zeg ikdat heeft mijn volle sympathie, daartoe zal ik gaar ne medewerken." Dresselhpys, 14 Nov. 1918. „Ons was het een groote voldoening, dat Minister Ruys de Beerenbrouck een ernstige waarschuwing tegen het gevaar der reactie deed hooren." De „Nieuwe Rotterdamsche Crt." 21 Nov. 1918. HET BUITENLANDSCH BELEID. Uit een rede door Mgr. Dr. Nolens Zon dag te Venlo gehouden Tegenover het buitenland handelt heb Kabinet in hoofdzaak door zijn Minister van Buihenlnfndscihe Z-akcn, alitijd onder leiding van het geheel en den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad. Dat be leid wondt niet alleen in ons land, maar elders ook in het buitenland geroemd. \Üij krijgen misschien een te gtrooten naam vqot een klein land. In het buitenlandsch beleid is continuïteit gewenscht zoo moge lijk ook door behoud van denzelfden per soon, als hij zich daarvoor geschikt ge toond heeft. Daarom is gezegd: er bestaat geen bezwaar dien persoon in een ander Kabinet zitting te doen nemen. Nu vermoed ik, zegt spr., dat dit be zwaar wel zou kunnen bestaan. De erva ring opgedaan met den heer Went/holt is niet erg bemoedigend voor een dignitaris die in dezelfde positie zou komen te ver- keeren. Daarbij mag men aannemen, dat deze Mie is te» meent, dat er tussehen de leden van een pariementair kabinet een zekere so'idf ïiteit bef Laat en dat ook voor hen geld*Fr. men uit, Samen thuis". Duitschland. Een aanslag op Max Harden. Berlijn is gisteren weder opgeschrikt, thans door den aanslag op den publicist MaximiMaan Harden, in het Grünewald. Harden werd verschillende malen met een gummi-knuppel op het hoofd gesla gen en gewond. De overval schijnt in ver band te staan met het laatste artikel van Harden in de „Zukunft", waarin hij een krachig optreden eisebt tegen den Deutsch-Völkischen Bond. De aanslag werd gepleegd door twee opgeschoten knapen. Harden werd van zijn woning in Grünewald raar een kli niek getransporteerd, waar hij 's avonds werd geopereerd. Direct levensgevaar schijnt niet aanwezig te zijn. Terwijl een der daders is ontkomen is de andere, die ongeveer achttien jaar oud is, gearresteerd. Deze behoort tot het ver bond van nationaal-gezinde soldaten. Hij is met Harden, die weer tot bewustzijn is Engeland. De Iersche kwestie. De Valera onverzoenlijk. De Parijsche bladen vernemen uit Lon den: De aartsbisschop van Dublin, de Lord-Mayor en des eoretaris van de ar beiderspartij hebben na een lang onder houd met Collins en Griffith bij de Valera een stap gedaan, die geheel en al mis lukt is. De Valera legde een volstrekte on verzoenlijkheid aan den dag. De Matin verneemt uit Belfast dat de Vrijstaatsche troepen, die in de buurt van Listowel opereeren na langdurige onder handelingen met de rebellen gecapitu leerd hebben. De aanvoerders van de twee strijdmachten hebben daarna een manifest uitgegeven, waarin zij bekend maken, dat zij zich tegen Engeland, den eigenlijken gemeenschappelijken vijand van Ierland, aaneensluiten. In Donegal weigeren sterke contingen ten rebellen zich over te geven. Men meldt dat te Londonderry tal van repiiblikein- sche deserteurs aankomen, die door de po litie van Ulster dadelijk ontwapend wor den. De stand van zaken. Berichten, kort voor 12 uur gistermor gen uit Dublin verzonden, zeggen dat op de stellingen der ongeregelde troepen een hevig machinegew^ervuur is geopend; men gelooft dat dat het begin beteekent van den slotaanval. Een paar uur tevoren hadden de troe pen van den Vrijstaat door een Omtrek kende beweging de positie der ongeregel de troepen nog neteliger gemaakt; vooral die aan de oostzijde van het hoogo gedeel te van O'Connell-street, waar de rebellen een aantal hotels bezet houden. Algemeen is men van oordeel, dat het volledige succes der Vrijstaats-troepen bij hun operaties is Dublin nog slechts een kwestie van uren is. Zondagmorgen heschen de ongeregelde troepen op tal van gebouwen de witte vlag en gaven zich toen over, terwijl gevangenen uit de om liggende districten in grooten getale te Dublin samensfroomen. De Valera en zijn staf bevinden zich in gebouwen die thans belegerd worden. Naar verluidt, hebben Zondag de aartsbisschop en de burgomecs ter van Dublin er bij hem op aangedron gen, dat hij zich zou overgeven, ten ein de verder verlies van levens en goed te voorkomen, maar vergeefs. Volgens de „Evening News", zijn er in, de afgeloopen week te Dublin ongeveer 60 personen gedood en 200 gewond. Onge veer 400 rebellen zijn gevangengenomen, en men berekent, dat alles te zamen geno men, van hun heele strijdmacht de helft builen gevecht is gesteld. Ofschoon de kans bestaat* dat men tus sehen de puinhoopen van „Four Courts" nog documenten van waarde zal terugvin den, vreest men, dat, vooral ten gevolge van de door de ongeregelde troepen ver oorzaakte mijnonEploffingen, waardoor het heele gebouw in brand vloog, een groot aantal waardevolle archiefstukken verloren zijn gegaan. Een menigte wette lijke en historische documenten van on schatbare waarde zijn bijna zeker ver brand, tegelijk met testamenten in geze gelde enveloppen, tezamen tot een waar de van drie millioen p.st. Dat beteekqnt voor den eersten tijd een volslagen chaos in de administratie der nalatenschappen. Naar aanleiding van het feit, dat het heele bureau van de algemesne rekenka mer is uitgebrand, heeft Lord Chief of Jus tice verklaard, dat daar de stukken be rustten van meer dan 600 stukken naam- looze vennootschappen; en dat het uil- zoeken van alle transacties waarop al die verbrande papieren betrekking hadden, een reusachtig en vrijwel onmogelijk werk zal zijn. De beroemde juridische biblio theek, waarvan slechts een hoop r.sch over is, bevatte ongeveer 40.000 boekdoe len. waaronder eerste-drukken, die unica in hun soort waren. De Burgemeester van Dublin door de rebellen gevangengenomen. De „Evening Standard" meldt, dat de Lord Mayor van Dublin, die een voorstan der van het Engelsch-Iersche verdrag is, op een van zijn tochten naar het kamp der rebellen, waar hij een onderhoud met De Valera zou hebben, gevangen is ge nomen. Amerika. Do spooi*wegstaking. Zes -verecnigingen van spoorwegperso neel uit de werkplaatsen, welke 1 Juli in staking zijn gegaan, zijn voor het depar tement van arbeid buiten de wet gesteld. Dit ministerie heeft verklaard, dat die verecnigingen al haar rechten als organi saties van spoorwegmannen verbeurd hebben en dat nieuwe organisaties van werkplaalspersoneel, welke de belangen der stakers overnemen, zullen gevormd personeel ie~ vencgc u v» i__it Mexico Een nieuwe Revolutionaire beweging. Het blijkt steeds meer en meer dat het in Mexico allesbehalve rustig is. Ook aan president Obregon schijnt geen rustige regeeringsperiode te zijn beschoren. Werd reeds enkele malen melding ge maakt van het bezetten van fabrieken en het gevangen nemen van talrijke perso nen, thans wordt aan het staatssecreta riaat van Washington gemeld, dat weder om de gebouwen van een maatschappij, nu den Penn-Mex Fuel Comp., een Ameri- kaansch concern nabij Fuxpam, door ban dieten onder leiding van generaal Lanoga is bezet.Hij vraagt als losprijs 10.000 pesos In officieele kringen te Washington is men van meen ing, dat dergelijke bezet tingen van fabrieken en ontvoering van personen niets anders is dan het werk van een nieuwe revolutionaire beweging, welke tegen' de Obregon-regeering is ge richt. Groote opgewondenheid Ueerschte er ook Zondag, toen verkiezingen plaats hadden. Uit alle deelen van het land wor den wanordelijkheden gemold. Generaal Carden, candidaat voor het Mexicaansche huis van afgevaardigden op de nationale coöperatieve lijst is in den morgen van Zondag doodgeschoten. De moordenaar ontsnapte. Senor Duaz Mar tinez, een ander candidaat op dezelfde lijst is te Ciudas Victoria vermoord. De Haagsche Conferentie. De zitting van gisteren. Het 25e officieele communiqué der niet Russische commissie van 3 dezer luidt: De eerste sub-commissie „privaat eigendom" der niet-Russische commissie is gistermiddag om 3 uur in het Vredes paleis bijeengekomen, onder voorzitter schap van Sir Philip Lloyd Greame. De sub-commissie heeft de bespreking der door den lieer Litwinof in de vorige gemeenschappelijke vergadering te berde gebrachte onderwerpen voortgezet. in den kieskring Leiden, allen EENDRACHTIG als één man en één vrouw gestemd op 55-jarigeai, die op dien leeftijd een recht op pensioen kunnen laten gelden, in dea algemeenen maatregel van bestuur van |de nieuwe Pensioenwet aanmerkelijk im te krimpen. Het broodbesluit. Wijil gebleken is, dat vele bakkers nog onkundig zijn van het bestaan van liet broodbesluit* waarbij verschillende voor schriften zijn gegeven met betrekking tot de samenstelling, het vervoer en de aan duiding van broodwaren, wordt er vanwe ge het Departement van Arbeid de aan dacht op gevestigd, dat het besluit, voor komende in Staatsblad No. 221 van 1929 reeds op 2-3 Mei j.l. in werking is getreden en dat alle bakkers mitsdien gehouden zijn de desbetreffende voorschriften nauw keurig na te gaan. SPORT. BINNENLAND. De .Tabakswet De opbrengst der Banderolles. Vanwege het Ministerie van Financiën wordt ons medegedeeld, dat vóór 1 Juli jj. bij den betreffenden dienst te Haar lem banderolles inzake den tabaksaccijns werden aangevraagd, waarvan de geza menlijke opbrengst voor 's Rijks schat kist bedraagt 3821.191. Bij een. destijds gemaakte raming van 18.000.000 'sjaars is dit cijfer zeer be vredigend. De Pensioen-regeling. Het voornemen bestaat, de groep van VOETBAL. Om het kampioenschap van Nederland. sant, wijl zich hier het zeer eigenaardige geval voordoet, dat er tussehen bondsbu- reau eenerzijds en eenige bestuursleden anderzijds meeningsverschil bestaat of- nu nog een beslissingswedstrijd tussehen Go Ahead en Blauw-Wit zal moeten worden gespeeld, dan wel de Deventcnaren het nationale kampioenschap hebben ver overd: door een beter doelgemiddeldc. Wij hebben er reeds eerder aan herin nerd, dat in September 1921, bij den aan vang van hot competitie-seizoen, in one blad de officieele bepalingen zijn gepubli ceerd, dat bij alle wedstrijden het doelge- middclde zou gelden. Immers de competi tie-leider had daartoe het recht, omdat ini de bestuursvergadering van 20 Augustus 1921, ter voorkoming van evenlueele kwesties, het bestuurslid opnieuw werd bekrachtigd, waarbij de algemeene be palingen zooals -deze in het begin van' ieder seizoen worden gepubliceerd en be trekking hebben op de voor elke afdeeling getroffen promotie- en degradatie-rege ling, gelden zullen voor alle afdeelingon en alle districten, alsmede voor de competi tie van het kampioenschap van Nederland En sedert 3 jaren houdt éen dezer bepa lingen in, dat het doelgemiddelde zou be slissen. Volgens deze hij bestuursbesluit vastge stelde regeling heeft Go Ahead dus het kampioenschap behaald. Maar dit besluit is in strijd met arL 142 H.R., volgens hetwelk de rangorde in de wedstrijden om liet kampioenschap van Nederland uitsluitend wordt bepaald naar behaalde winstpunten, dus met uit sluiting van beslissing naar het doelge middelde. En volgens art. 183 H.R. is het Bondbesluur niet bevoegd van art. 142 „vrijstelling" te verleenen, dus evenmin om een andere regeling te treffen. Het be sluit is dus in strijd met de wet. Maar geen enkele vereentging heeft te gen dat reeds drie jaar toegepaste be stuursbesluit, bezwaar gemaakt, d.wl dat allen het stilzwijgend hebben aan vaard. Wat nu? Wet is wet. Maar ook: aan vaard is aanvaard. Naar onze meening moet hier niet do juristerij, maar het sportieve eergevoel beslissen. Go Ahead mag geen kampioenschap aan: vaarden, dat in strijd is met de vtot, Go Ahead weigert dan het kampioenschap en zwijgt. Blauw Wit mag thans geen bezwaar meer gaan maken tegen een regeling, dia ze drie jaren stilzwijgend heeft aan vaard. Blauw-Wit vraagt dan geen beslis singswedstrijd en zwijgt. Het Bondsbestuur schaamt zich oni zwijgt. Dan is er geen kampioen van Neder.ana 1922, maar de sportieve eer is hooggehou den. Een combat de générösité tussehen d0 volksclubs Go Ahead en Blauw-Wit, dH aan heel voelvallend Nederland een schit terend voorbeeld geven van sportief eer gevoel,

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1