DSHSDAG BUITENLAND. 13e Jaargang. ZATERDAG 1 JULI 1922 No. 3S63 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, 2.S0 per kwartaal. Bij onre Agenten 20 cent per week, i2.00 per kwartaal. Franco per post 86 P« kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's verkrijgbaar •egen betaling van 60 ct. per kwartasl, bij vooruitbetaling. Af- onderiijke nummers 6 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAG op Zaterdag 3» cent per regel Overige dagen 30 ceptperrege Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE ADYERTENTIEN, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop t 0.75 's Zaterdag-óverige dagen f'0.50 Oit nummer bestaat uit vier bladen, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad. V Katholiek stemmen, 't Sta^it voor don Katholiek vlaak dat hij Katholiek zal stemmen, omdat hij daa/r Itoe verplicht ia, uit hoofde van zijn geestelijk e belangen. Een ieder weet, dat de behartiging •der geestelijke belangen van ons volk vei lig is toevertrouwd aan een C h r i 3 t e- 1 ij k e regeering. En daarom stemt ieder Katholiek op de li jat der Katholieke Staatspartij. Maar ook, uit hoofde van zijn s t o f- f e 1 ij k e belangen, stemt iedeir Ka tholiek: Katholiek. - Een enkel wooad vandaag over die stoffelijke belangen niet om te trach ten onze lezers te „bekeeren" (dat achten iwij teneenenmale onnoodig!) maar opdat zij met dès te meer sympathie, met dès te sterker persoonlijke overtuiging, Woens dag zullen stemmen op Mr. Dr. K0 0LEN. Wij stemmen Katholiek, opdat wij zul len hebben een regeering, die princi pieel sterk staat tegenover. REVOLUTIE-GEVAAR. 't Is een algemeen volksbelang, en niet in het minst een belang voor de ar beiders, dat ook ons land niet- worde ge worpen in den jammerpoel van een revo lutie, welke tengevolge heeft-, dat het overgroote deel van het volk een bijkans slavenjuk wordt opgelegd, dat de so ciale wetgeving, gehéél de sociale rege ling, wordt ten onderste boven gegooid! Wij stemmen Kaj^ioliek, opdat ook daadwerkelijk worde gestreefd op g e- paste wijze, dus niet: anti-sociaal naar BEZUINIGING. •De R.-K. Staatspartij ijvert voor herstel van het-verstoorde financieel evenwicht en streng doorgevoerde bezuiniging in alle Itakken van Staatsdienst, ook door het ■achterwege laten van overigens nuttige uitgaven. Wij stemmen Katholiek, omdat wij wil len hebben een regeering, die rekening houdt met de belangen van den LANDBOUW. De R. K. Staatspartij wenscht dringend: dringend Herziening der wettelijke regeling van het paohteontract ter verzekering van de belangen en rechten der pachters. Herziening der Jachtwet ter verzeke ring van de rechten en belangen der girond gebruike rs Opheffing der Heerlijke jaehtreohten. [Afkoopbaarstelling van het reoht van be klemming. Wettelijke regeling der ruilverkaveling. Bevordering van eigendomsverkr ijging idoor den gebruiker. Bevordering van landbouwonderwijs. Wij stemmen Katholiek, omdat wij den MIDDENSTAND willen gegeven zien de rechten, welke dien stand toekomen. De de R. K. Staatspartij erkent die rechten. Zij leïscht b.v.: Ten bate v-an den middenstand be schermende maatregelen tegen vliegende winkels. GEEN KLASSEPOLITIEK. Bij de uitvoering van den op de over heid rustenden plicht omd oor het treffen iva-n sociale maatregelen het algemeen wel zijn te bevorderen, wil de R.-K. Staats partij, overeenkomstig de Christelijke soli- dariteitsgedaohte rekening houden met de belangen der verschillende maatschappe lijke groepen, met uitsluiting van alle een zijdige politiek. Katholieken uit alle standen stemmen 'óók om hun stoffelijke belangen: K a- fch o 1 i e k! Maar ten slotte is tóch dit de voor naamste beweegreden, om Kathof- ïiek te stemmenWij willen door ons stem biljet medewerken om te handhaven het grootsche werk der KATHOLIEKE EMANCIPATIE. GROOTE op „DEN.BURCHT" to LEIDEN. Waarom? Waarom mag er niet opnieuw een reohtsch Kabinet komen? Waarom voert de Vrijheidsbond zulk een actie? Om der bezuinigingswille 1't Is maar een leus Lees, wat de „TT. Rott. Ort." schrijft: Als de tegenwoordige meerderheid ver sterkt uit den strijd komt, dan, zoo schrijft het blad, dan o, schrik! dan zal er komen „een nieuw zuiver rechtsch kabi net, waarin de Roomsoh Katholieken op nieuw den boventoon zullen voeren". Ja, daarin zit het 'm! Die Roomsoh en moeben naar beneden, naar omlaag. Kan er, dit oonstateerende, nog één Ka tholiek onverschillig zijn voor den uitslag der verkiezingen? 't Is haast niet denkbaar! Duitscliland. De moord op Rallienau. De eigenaar der auto gearrestee cd Gistermorgen is te Oetz "in Tirol de Freiburger fabrikant Küchenmeister, die zijn auto ter beschikking der moorde naars had gesteld, gearresteerd. Men ver wacht, dat zijn uitlevering aan Oosten rijk zal worden gevraagd. Küchenmeister behoorde, zooals thans blijkt, tot de rechts-radicale kringen en was lid van den „Deutsch-Völkischer Schulz- und Trulzbund", Dc bekentenis van Tcchow. Het verhoor van den gearresteerde Te- cliow, die de auto der moordenaars van Rallienau bestuurde, duurde tot na mid dernacht. 1 Was het werk der politieke politie reeds zeer lastig, liet verhoor van Techow bracht nog meer moeilijkheden met zich, daar alle leden der organisatie G haaden afgesproken alles geheim te houden, wat tot opheldering omtrent het complot zou kunnen leiden. In weerwil daarvan gelukte het, iets uit Techow te krijgen bij zijn confronta tie met de pensionhoudster, bij wie de moordenaars hebben ingewoond, en hij viei door de mand toen bij werd gecon fronteerd met zijn oudsten broeder en zijn moeder. Deze laatste drong er bij hem op aan toch de waarheid hoog te houden, waarop Techow na een zwaren innerlijken strijd een uitvoerige beken tenis .aflegde. Naar hij verklaart, wist hij niet af van het plan tot den moord, dat Fischer en Kauer koesterden. Nadat de daad echter geschied was, hadden de drie mannen el kaar denzelfden avond in een lokaal bij den dierentuin getroffen, waar zij gedob beld hadden. Den volgenden Zondag was hij niet, zooals _zijn plan was, naar de Harz maar naar Frankfort a. d. Oder ge gaan. Waarheen zijn makkers zijn gegaan weet hij niet. Hij lean op het oogenblik ook niet zeggen welken weg de auto na de daad heeft genomen. Hij weet slechts, dat de wagen kort na den moord een klein defect kreeg, dat echter spoedig kon wor den hersteld. De houtvester is een bedrieger. De opperhoutvester uit Potsdam, die de eerste dagen na den moord op Rathtuau de rol van getuige heeft gespeeld, is, raar het „Hbld." meldt, als een gevaarlijk be drieger ontmaskerd en gearresteerd. Hij is een zekere Solk, die kort geleden uit het bezette gebied naar Potsdam is terug gekeerd. Hij heeft den moord gebruikt om daar hij zonder werk was, getuigengeld op le strijken, zoodat hij honderden mar ken heeft ontvangen. De laatste zifting van 1400 mark kon nog worden ingehou den. Solk bevond zich tijdens den moord te Berlijn, doch niet in het Grunowald en kon met den moord niet bekend, zijn. Hij is naar Berlijn overgebracht. Leiders der moordcentrale in Nederland? Do West-Hu itsche recherchedienst heeft, naar de Tel. uit Essen verneemt, bij zijn onderzoek naar de Deutschvölki- sche moordorganisaties zekere sporen ont dekt, welke via Cranenburg naar Neder land leiden. Vermoedelijk zijn eenige der voornaamste-Jeden dezer moordccnlrale naar Nederland gevlucht. Overeenstemming inzake het Graanoulwerp. Daar do burgerlijke partijen der coali tie alles willen vermijden, wat zou kun nen voeren tot onlbinding van den rijks dag, hebben zij door een tegemoetkomen de houding in de kwestie Aan den graan- omslag een vergelijk mogelijk gemaakt. De soc.-dcm. fractie heeft zoowel met de beide andere coalitiepartijen als met de onafhankelijkc-n besprekingen ge voerd, welke een gunstig verloop liet oen gehad, dank zij wedérzijdsche tegemoet komingen,- vooral van de zijde van het centrum, waarvan de meer rechtsslaande leden aanvankelijk scherp stonden tegen over de socialistische opvattingen bet!ef fende de vaststelling der graanprijzen. Ondertusschen blijkt, na de aanneming van het graanontwerp, do politieke toe stand nog zeer onzeker, aangezien de kans tot ontbinding van den rijksdag met al de daaruit voortspruitende ongewenschte gevolgen blijft bestaan, zoolang geen twee derde meerderheid voor het ontwerp betreffende bescherming der republiek verzekerd is. Rijkskanselier Wirth heeft verklaard, dat hij in elk geval, zoo het ontwerp ver worpen mocht worden, den rijkspresident ontbinding van den rijksdag in overwe ging zal geven. Krantenstaldng te Berlijn. Gisteren is bij verschillende groote dagbladen een staking uitgebroken. De socialistische bladen en de „Germa- nia" verschijnen. Het scheidsgerecht der boekdrukkers heeft beslist, dat de stakers van Scherl zich tegen het tarief hebben schuldig ge maakt. Men verwacht een bemiddelend optreden van de regeering, die door de vereeniging van dagblad-eigenaren op het geschil is opmerkzaam gemaakt. Schadevergoeding voor gedocde Italianen. Volgens den Duitschen draadloozen dienst verlangt Italië, naar berichten uit Rome melden, van Duitscbland en Polen voor het dooden van 13 Ilaliaanschc solda ten in Opper Si'.ezië negen millioen lire als schadevergoeding voor de betrokken verwanten. Bestrijding van den woningnood. II. N. verneemt uit Berlijn: Officieel wordt meegedeeld, dat tot dus ver in dit jaar in plaats van 200.000 wo ningen. wan-nn v.-: ^rj»Vf»rd, er slechts 80.000 zijn gebouwd. Frankrijk. Belasting op bioscopen. In Frankrijk wordt geklaagd over een al te hooge belasting op bioscoop-voorstel lingen, die het bedrijf onmogelijk zouden maken. Eenige Kamerleden hebben een wetsontwerp ingediend tot vermindering van deze heffing. Deze zou volgens het voorstel progressief worden gesteld, en wel tusscben 4 pet. op een maandelijk- sche recette van 10.000 francs tot een maximum van 20 pet. op recettes van 100.000 francs en meer. Een geheimzinnige Sovjet-afgevaardigde. Op het communistencongres, dat Don derdag te St. Etienne werd gehouden, ver scheen plotseling de secretaris va de Moskousche internationale, Losowski, op de sprekerstribune. De deuren van de zaal, waar het con gres werd gehouden, werden terstond ge sloten en de telefoondraden afgesneden. De meerderheid van de vergadering be groette Losowski met een hoera voor de internationale, doch van de banken der anarchisten weerklonk het geroep: „Weg mat de dictators, in Rusland worden de anarchisten in hechtenis genomen" Losowski bracht hete ongres de groeten van het Russische proletariaat en gaf toen een uitvoerig overzicht van den re volutionairen toestand in Rusland. Terstond na het uitspreken van zijn re de, verdween hij weer. Engeland. De Icrschc kwestie. De strijd om de Four Courts Honderddertig rebellen, die in het ach terste deel van de „Four Courts" nog stand hielden, hesclien gistermiddag om 4 uur de witte vlag en gaven zich tien minuten later over. De Valera heeft zich aan het hoofd der rebellen geplaatst, die in Dublin^ buiten de „Four Courts" opereeren. Een gisterochtend uitgegeven commu niqué van de regeering van den vrijstaat meldt o.a. een merkwaardig voorval, dat zich Donderdagavond heeft afgespeeld. De rebellen vroegen toen aan den offi cier van den vrijstaat, die de leiding had van de operaties, een zieken-oppasser, in uniform in de Vier Gerechtshoven toe te laten, die vergezeld was van een vrouw. Het verzoek werd gedaan om menschlie- vende redenen. De officier kreeg argwaan en toen de ziekenoppasser ondervraagd werd, Ontdekte men, dat !t Thomas Barry was, een van do onderteekenaars vaa de proclamatie aan de rebellen. Ilij ontken de niet, en werd gevangen genomen. Hij verklaarde chef te zijn geweest van den staf der rebellen. Het communiqué zegt verder, dat de. rebellen Donderdag op grooto schaal in heel Dublin levensmiddelen hebben geue- quireord. In vo n drongen, gewa pende jon:-' :s binnenen na men bezit van wat zij noodig achtten. Minister Churchill legde in het parle ment de volgende verklaring af over dén toestand. Met zekerheid kan thans worden mede gedeeld, dat de rebellen, die zich op Four Courts staande hielden, zich om tien mi nuten over vier hebben overgegeven. Een 130-tal gevangenen hebben het gebouw verlaten. Daarna werd order gegeven het vuren te staken. Voorts gaf de minister nog het volgen de verslag in het lagerhuis: Allereerst kan ik zeggen, dat het grootste gedeelte van de Four Courts stormenderhand werd ingenomen en door;de troepen van den vrijstaat bezet. Tusschen de 30 en 40 ge vangenen werden daarop gemaakt, waar onder commandant Barry. Tegen den middag kwam het bericht, dat de Four Courts, die toen voor onge veer zeven achtste in handen van de vfij- staters was, in brand stond. Kort daarna had er een hevige onfp'of- fing plaats, waarvan de schok tot ver in de stad gevoeld werd, en hier en daar schade aanrichtte. De ontploffing heeft een massa papieren en documenten van waarde in de lucht doen vliegen. Blijkbaar werd de ontploffing veroor zaakt door een mijn, gelegd door de. zich nog in de Four Courts bevindende rebel len. Dertig manschappen van liet vrijstaat- leger zijn gedood öf gewond. Niettegen staande den brand werd de aanval op de rebellen voortgezet tot één uur. Daarna kreeg de brand zulk een drei gend aanzien, dat van een verder bombar dement werd afgezien, in de hoop, dat rebellen zich zoudc-n overgeven. Een telegram uit Dublin meldt verder: De vrijstaattroepen hebben gisternacht de Four Courts stormenderhand genomen Volgens de „Daily Express" 'schoot de artillerie, nadat de belegerden voor de tweede maal'geweigerd hadden, zich over te geven een der hoofdmuren in. Do vrij sta Iers drongen" toen h?t gebouw binnen. Een groot aantal rebellen werd omsin geld, maar de overigen bieden nog legen- stand. Er zijn talrijke gevangenen gemaakt. De verliezen zijn niet bekend. De val van do Four Courts gisternacht om één uur doet de -rebellie te Dublin in eenstorten, maar er blijft nog heel wat te doen om de rcbellenbcnden in Dublin zelf en in de provincies te overmeesteren Het garnizoen van de Four Courts had gemakkelijk overweldigd kunnen wor den, indien de regeering van den vrijstaat er geen bezwaar in had gezien om zonder absolute noodzakelijkheid het bekende gebouw met zijn onschatbare historische waarde te vernietigen. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal verliezen der vrijstalcrs bij de bestorming van het gebouw vier dooden en tien gewonden. Groote hoeveelheden ontplofbare slof fen en machinegeweren zijn buitgemaakt De rebellen hadden mijnen gelegd, doch deze werden door de vrijstaters onscha delijk gemaakt. Amerika. De spoorwegstaking. Naar Reuter gisteren meldde werd de stakingsorder, volgens welke 400.000 ar beiders der spoorwegwerlcplaatsen heden den arbeid over het gehcele land zouden neerleggen, voorloopig ingetrokken. Echterde leiders van de vakbon den hebben geweigerd de staking uit te stellen. De Haagsche Conferentie. Do zitting van gisteren. Gistermorgen is de lsle sub-commissie (privaat-eigendom) der niel-Russische commissie bijeengekomen om 10.30 uur ter bespreking van de Donderdag in de gemeenschappelijke bijeenkomst door de Russische gedelegeerden te berde gebrach te onderwerpen. Gistermiddag te 2,30 uur heeft de 3de sub-commissie (credieten) der niet-Rus- sische commissie een bijeenkomst gehou den gezamenlijk met de Russische com missie, onder voorzitterschap van Baron Romano Avezzano. Bij den aanvang der zitting legde de heer Litwinoff overeenkomstig zijn be lofte, een plan over tot wederopbouw van Rusland, zooals de sovjet-regeering zich dien voorstelt. Volgens dit plan zal Rusland credieten moeten hebben tot een totaal bedrag van 3 milliard 224 millioen gouden Roebels (de gouden Roebel heeft een waarde van dollar). In het Russische plan worden deze credieten als volgt onderverdeeld: 1. Transporten. Spoorwegen 600; Binnenschipperij 150; Havens en scheepvaart 60; Wegen en brug gen 90; Automohiellransport 150; totaal 1030. 2. Landbouwcredieten. Irrigatie en besproeiingswerken 60; Za-j den en modelboerderijen 390; Landbouw machines 210; Mest en chemische produó' ten ter verdelging van insecten 60; Jachfi en vischfeelt 45; Tractors 123; Elevatoren en koel inrichtingen 36; Totaal 921. 3. Industriecredieten. Textiel-industrie 105; Metaalindustrie. (gieterijen) 270; Petroleum-ondernemin-, gen 30; Mijnen (inclusief steenkool) 75; Suikerfabrieken 15; Levensrpiddelenfabrio ken 15; Lederfabrieken 60; Houlbever- kingsfabrieken 120; Electrische centrales 15; Chemische fabrieken 15; Diverse fa- brieken 30; Totaal 750. 4. Handels- en bankoredieten. Herstel van internationalen handel 300. Bankcrc- dieten 200. Totaal 500. Totaal voor de vier groepen3224 mil lioen gouden Roebels. Bij de toelichting van dit plan heeft de beer Litwinoff opgemerkt, dat deze cij fers, na. zorgvuldige voorbereiding door de verschillende „commissariaten" scrupuleus zijn onderzocht en aanzienlijk ingekrom pen door een. voor dit doel speciaal door de Sovjet-regeering benoemde commis sie. Er blijkt uit, dat dit plan alleen in de dringendste behoeften van Rusland ge durende een tijdvak van drie jaar. van Januari 1923 tot Januari 1926 voorziet. De heer Litwinoff zegt, dat het nutteloos is, den wederopbouw te beginnen met slechts een enkel deel van het Russische economische leven. Wil men nuttigen ar beid verrichten, dan moet de wederop bouw algemeen zijn. De gevraagde cre dieten zijn alle bedoeld als toe te staan caan de Russische 'regeeriug en zullen die nen tot betaling van bestellingen in den vreemde. Het spreekt van zelf, dat er naast deze credieten plaats is voor ande-ro aan rar»'~"i;-vr- 'V-pmrrt BINNENLAND. Provinciale Staten Aan Zuid-Hollan:!. De Vereeniging van ambtenaren ter provinciale griffie heeft het college ver zocht te bevorderen, dat voor het voor loopig aangesteld personeel, evenals voor hot lijdelijk personeel, het ziekengeld ge durende een jaar het volle loon en dcar- na gedurende een half jaar 70 pCt. van het loon zal bedragen. Ged. Staten geven in overweging te antwoorden, dat daar voor geen aanleiding bestaat, omdat an ders in beginsel een belangrijk verschil met de betreffende bepalingen van het provinciaal werkliedenreglement zou ontstaan en een regeling als hierin ver vat. h. i. ook voor de ambtenaren ter griffie en bij den provincialen waterstaat niet moet worden gemist. Ged. Staten geven in overweging, ver hooging van subsidie toe te kennen voor de restauratie van de St. Janskerk te Gouda, met dien .verstande, dat het jaar- lijksch subsidie van 1000 (gedurende 10 jaren), voor wat de nog rcsleercnde ter mijnen betreft, te beginnen met dien van 1922, v/orde gebracht op ƒ3000. Ter vaststelling zijn aangeboden regle menten voor den Karpolder (gemeente Alkemade) en voor den Veender- en Lij- kerpolder buiten de bedijking (gemeenten Alkemade en Wouhruege) Ontslag overcompleet personeel bij de Departementen. P e t i t ie a an H.M, d e Kon Ing n De Bond van Ambtenaren bij Departe menten van Algemeen Bestuur enz., heeft zich tot H. M. de Koningin gewend met heb verzoek voordrachten tot ontslag van overcompleet personeel bij de departe menten enz., niet in overweging te nemen, zoolang de regeering geen beslissing heeft genomen op heb door de Centr. Commis sie voor Georganiseerd O verleg, in ambte naars zaken uitgebracht advies in zake te volgen regelen voor afvloeiing van overcompleet personeel. Het „Codro'-Proces. De Staat heeft te kennen gegeven niet noodig te achten een tegen-enquête te houden inzake het „Codro" proces, omdat hij overtuigd is, dab de getuigenverklarin- gen, van de zijde van „Codro", geheel overeenkomstig de waarheid zijn. Dit betèekent dus, dat, indien door ge tuigenverklaring aannemelijk wordt ge maakt, dat de Regeering in het najaar 1913 weigerde de goederen van „Codro" over te neme.n, de positie van „Codro" be langrijk versterkt wordt in dit rechtsge ding. De Staat heeft, zich het recht voorbe- houden cassatie aan te teekenen tegen heti? inberloquaire vonnis van de Rechtbank, waarbij aan „Codro" werd toegestaan de (bestaande overeenkomst door getuigen ter, doen bevestigen en evenzoo door gelui gem het bewijs te doen leveren, dat de Staart^ in gebreke is gebleven zijn verplichtingen ten deze na te komen. Het verloop van deze procedure is dus*, voor zooverre nu te beoordeelen, niet onl-i gunstig voor „Codro". Men heeft zoo^ deii, indruk, dab geen juridische spitsvondighe-j den toogepast wórden, om de rechten vans1 „Codro" te smoren.

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1