stemmen, tegen stemden de lieeren Tlooy- akkers. Gxevers cu La/.urom. De keet Mams velt dringt er op aan, dat op drukke tijdstippen op het kruispunt sehc-rp poiitietoo-nciit zal worden gehou den. Ter tafel komt thans de begroeting van het aanleggen der Van Zuylen en Xyevelt- straat ten bedrage van S0150. Hierin begrepen de rioleering. Wordt met het leggen der rioleering gewacht tot na de ophoogiug dan zal ruim 1000 er bijka- men. Aan directen aanlpg van rioleering ie eenig bezwaar verbonden. Wordt besloten een maximum erediet van 82GC0 toe te staan met de bedoeling dat leggen van de rioleering later zal ge schieden. De aanbesteding van de ophoo ging van dien weg zal tegelijk met de be steding van den aanleg der trambaan ge schieden door de directie der H. Tram weg-Maatschappij. De voorzitter deelt mo de, dat de gemeente binnen een afzieni- ren tijd de navolgende posten te betalen heeft: Aflossing van geldleeningen 140325 Verbetering v. d. Haven 17000 Bouw politiebureau GG000 Aanleg weg 82000 Bouw Ohr. School 11S100 Id. B.-K. School 120500 Aan Burgemeester en Wethouders wordt opgedrageu informaties in te winnen om trent een aan te gane geldleening groot 500 000 en in de volgende vergadering zal alsdan een definitief besluit worden genomen. De begrooting dienst 1921 wordt gewij zigd. Op een verzoek van de Oudercommissie, de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en de Vereeniging Bondsgebouw om een gymnastieklokaal, wat tevens dienstig zou zijn voor verschillende andere doeleinden wordt op advies van de Schoolcommissie afwijzend beschikt, op grond dat gymnas tiekonderwijs op de scholen niet verplich tend is. Wordt besproken de wensehelijkheid om het plantsoen aan het slootein.de te omhei nen. Na eenige discussie wordt besloten d-it punt- aan te houden. Op voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt besloten aan den heer Wag tendonk 150 uit te keeren voor het na zien der boeken van de Wassenaarsche Bouwvereeniging. Tevens wordt besloten aan het accountantsbureau, waaraan do heer van Wagtendonk verbonden is, de controle over beide bouwvereenigingen al hier op te dragen tegen een honorarium van 200. Wordt besloten aan de leden der stem- bureaux een presentiegeld toe te kennen van 1 per uur, met dien verstande dat zij zelve voor hun consumptie zorgen. De heer Lazarom verlaat de vergade ring. Ten slotte is aan de orde een verzoek van den heer Prins, om wijziging van zijn wegenplan in verband met den aanleg eener tram en tevens vraagt hij verlen ging van den termijn binnen welke de we gen in gereedheid zouden moeten zijn met 1 jaar, wordt toegestaan. Rondvraag. De heer Versteeg zegt, dat de oprit van het strand van den Wassenaarschen Slag absoluut onbegaanbaar is, zooda-t hij maatregelen hieromtrent verzoekt.. Do -voorzitter zegt, dat het belang niet groot is. Alleen de schulpviss okers zouden er mee gebaat, zijn, maar die kunnen er zelf voor zorgen. Wanneer deze laatsten en andere belanghebbenden met de gemeen te wilden samenwerken, zou er een voor stel tot verbetering verwacht kunnen wor den. Men vergetc echter niet, dat bij den eerst volgend en storm de toestand weer precies als nu zou zijn. Gemengde Berichten. Verdronken. Be schipper L., die met zijn schip in de Zuid-Willemsvaart te Budel lag, miste op een gegeven oogenhlik zijn 5-jarig zoontje. Even later zag hij het jongetje levenloos op het water drijven Een cenl ingeslikt Het 4-jarig kind van den klompenmaker H. uit St Oedenrode had een cent ingeslikt. De door een geneesheer wenechelijk geoordeelde operatie mocht niet meer haten. De kleine be zweek aan de gevolgen. Te voel van Weenen naar Friesland. Dezer dagen werd een bewoner van het dorp Heeg 'e nachts gewekt door kloppen op zijn ruiten. Hij ging kijken en voor hem stond een knaap uit Weenen, die het vorig jaar tijdelijk bij hem verblijf had gehouden. De 15-jarige jongen was nu van Weenen naar Heeg geloo- pen. ora zijn gastheer weer op te zoeken. Hij moet vijf weken over don afstand gedaan heb ben. (Tel.) Brandstichting? Te Assen is gevankelijk binnengebracht de kcopman J R. te Schoonoord, verdacht van brandsticjhting in de door hem bewoonde win kelbehuizing, welke geheel is afgebrand. Geheime stokerijen ontdekt. Er zijn twee volledige alcohol-stokerijen ont dekt, de eene te Heemstede hij een bakker, de andere in een velsmelterij te Haarlemmerliede. De onderneming werd gedreven door een com binatie van bakker B en vetsmelter v. d K. De toestellen zijn in beslag genomen. „Vad." Een nest in een school. Te Dinxperlo hebben zwaluwen in de gang en twee localen. haar nest gebouwd De oude vogels vliegen het schoollocaal onbevreesd binnen zonder zich aan de bewegelijke kinderen to storen. Dcodelijk auto-ongeluk. Do rijwielhandelaar v. Osselen, wonende Oude Delft te Delft, geraakte Vrijdag aan den Rotlerdaraschen weg met z'n auto in een sloot Bewusteloos werd hij op het droge gebracht en per ziekenauto naar buis vervoerd. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is hij enkele uren later overleden Een duur schilderij. Twee jaar geleden kocht een rentenier uit Apeldoorn hij een kunsthandelaar te Rotterdam •en schilderij, waarvoor hij 1000 betaalde. Deze? dagen kreeg de goede man een kenner te visite en deze vertelde hom, dat het kunststuk nog geen 409 waard was. De kunstlievende rentenier heeft zich thans hierover op het politie bureau aan de GrootcPaauwensteog beklaagd, In brand "ces^ken. Vrijdagnamiddag kwam vrouw Bloemendaal, wonende aan den Losweg te Hengelo, van haar werk thuis Ze vond haar man, die eenige bor rels gedronken had, te bed. Het was anders niet de eerste maal dal de vrouw haar man beschon ken te bed vond en heel veel is er in dat gezin al afgespeeld; Dc vrouw vergat zich zelve, toen zo den man slapende vond; ze nam een kan petrol°um, goot die uit over bed en man en slak toen het bed in brand. Nu ze zag, wat ze gedaan had, riep ze om hulp, die spoedig op daagde Politie en huren blusohten de vlammen. Het bed en een mantel van do vrouw verbrand den B. kwam er met verzengde haren goed af. De politie nam de vrouw mee, maakte proces- verhaal op van het gebeurde en stelde haar daarna weer op vrije voeten. Bandieienstreken aan de grens. Aan den landweg Gulik-Bergheim ligt een dooi landbouwer H toehehooreudc boerderij Daar waren in dienst als knechten Ph. W. en H. R. Zondag 15 Januari jl. waren dc kinderen van. de familie H afwezig, de boer lag ziek te bed. Dit alles wisten beide knechts en zij beraamden plannen, die zij met geraffi.nrt>rdheid ten uitvoer brachten. Ze lokten namelijk do boerin in den koestal, waar ze het electrisch licht hadden stuk geslagen: een bos stroo, touwen en een ketting werden gereed gelegd De vrouw betrad argeloos den «tal en haar werd een doek voor de oogen gebonden. Ze werd op het stroo geworpen, armen en boenen werden aan elkaar vastgebonden en met een ketting werd zo aan een deurpost vast geklonken Bovendien kreeg ze nog een prop in den mond. Daarna braken de knechts kasten en laden open Zo vonden slechts 25 marken; onder be dreiging do boerderij in brand te zullen steken, moest de boerin vertellen, waar het geld gebor gen lag. De angstige vrouw zeide: onder het hoofdkussen Daar vonden de spitsboeven de spaarpenningen. Met 't geld maakten ze gerui- men tijd .goeden sier en leidden een vroolijk le- \en R werd gearresteerd, zijn medeplichtige is nog voortvluchtig De Techlbank te Aken ver oordeelde elk hunner tot 4 jaren gevangenis straf en 5 jaren eerverlies.^ Buitenlandsche Berichten. Een geweldige ontploffing. Uit Koningsbergen wordt aan de „Tel." ge meld: Door zelfontbranding van kruit is op een terrein der matTlschappij voor het verwerken van legergoederen een loods met alluminium- kruif, dat vroeger voor het vullen van handgra naten werd gebruikt, in brand, gevldgen Eenige stapels granaten, die in do huurt lagen, wer den door het vuur aangetast en ontploften Een arbeider werd zwaar gewond aan den arm en het dijbeen Toen het ongeluk plaats had. bevon den zich zestig arbeiders op het terrein Het vuur tastte vervolgens een loods aan, waar on- ge\eer 2000 handgranaten lagon. Ten gevolge van de explosies moest de brandweer het blus- sohingswerk staken. Een andere loods, waar eveneens munitie was opgeslagen, sprong met geweldig geraas in de lucht Een stapel van ongeveer 300 mijnen bleef gespaard, daar de wind de vlammen in de tegenovergestelde rich ting joeg. Grocte brand te Stockholm. Woensdag jl. is te Stockholm door een groolen brand een geheele stadswijk in de asch gelegd Er zijn geen menschenlevens verloren gogaan, maar het vuur verwoeste alle coulissen in de bergplaatst van het theater voor dramatische kunst. Men moest de hulp inroepen van de militairen en eerst na 24 uur gelukte het, het vuur te hlussohen. De materieele schade is zeer groot O.a. zijn automobiel-carrosserieën ver brand. De hongersnood in Rusland. Tijdens de laatste bijeenkomst van het Pan- russische centrale uitvoerende comité heeft de gedelegeerde Udof, Tapport uitgebracht- over zijn reis door de departementen Samara en Sara- toff. Udof bevestigde de berichten over de groote uitbreiding van kannibalisme In het district Buzuluk alleen zouden zich honderd gevallen hebben voorgedaan en in het district Tokrof moet het al even erg gesteld zijn. In de gestich ten voor krankzinnigen, waar de lieden, die zich aan kannibalisme schuldig gemaakt hebben, opgesloten zijn. zouden zich versohrikkelijke too- neelen hebben afgespeeld De krankzinnigen zouden elkander verslonden hebben. Geheimzinnige moordaanslag. Groote opschudding is te Antwerpen verwekt, doordat Vrijdagnacht de heer Steinmann, een hekend. scheepsreeder, hij zijn terugkeer op zijn buitengoed te Kapellenhosch door twee kogels in de lever en de darmen getroffen werd. De kogels konden worden weggenomen, doch. de toestand van het slachtoffer blijft zeer zorg wekkend. Het onderzoek wordt zeer ijverig gevoerd. Reeds werd de zoon van een Antwerpsch nota- is, die een vriend van den huize was, aange houden. Het schijnt een kiescli geval, waarover voorloopig moeilijk meer kan worden medege deeld. De heer Steinmann is de neef van de?» Zwilserschen consul te Antwerpen. „Msb Roofmoord. Nabij Oberhof is op den fabrikant Rieschen, uit tihemnitz. een roofmoord gepleegd. Rieschen was met zijn vrouw en dochter op wandeling, toen plotseling uit het bosch twee roovers van 20 a 25 jaar te voorschijn sprongen en met den roep geld of leven zijn .waardevolle zaken eisch- ten. Rieschen, ofschoon reeds tamelijk bejaard, maar van nog krachligen lichaamsbouw, poogde d" bandieten af te weren, maar werd onmiddel lijk door den jongste» roover zoodanig door drie kogels gewond, dat hij dood Ier aarde stortte. Het lijk wc-rd daarna geplunderd en zij namen van de heide vrouwen, die zich van schrik niet durfden verroeren, de liandtaschjes af Dan vluchtten de roovers weer in het hosch Een moordenaar gearresteerd. Aan de politie te München is het gelukt de hand te leggen op een massa-moordenaar. Dc gearresteerde persoon, die voorgeeft student te zijn, draagt den naam Huber. Verleden jaar wist hij zich bij een rijke en aanzienlijke Miin- chener familie te introduceeren en wist de kennismaking zoover door te voeren, dat hij ten slotte toestemming verkreeg met de dochter des hnizus in het huwelijk te treden. In den loop van net afgeloopen jaar overleden achter eenvolgens zijn schoonouders en zijn schoonzus ter. Alle drie stierven zij onder zeer verdachte omstandigheden, doch het onderzoek kon even wel het vermoeden tegen Huber niet bevestigen Eenigen tijd geleden nu maakte Huber met een ander welgezeten echtpaar kennis, waarvan de man een groot landgoed bezat Tezamen maakten zij per auto een reis door do Beiersche Alpen. Op zekeren dag maakte Huber eigenhan dig een bowl klaar, en nadat beide echtelieden hiervan hadden gedronken, werden zij ziek on der vergiftigingsverschijnselen. Bij onderzoek bleek voorts dat Huber den auto onklaar had gemaakt, klaarblijkelijk om te verhinderen, dat het echtpaar daarmede naar zijn woning zou te- rugkeeren. Bij het voortgezet onderzoek kwam namelijk aan het licht, dat van de vrouw juwec- len ter waarde van een millioen mark waren ontvreemd'. Hierop werd de verdachte gearres teerd. Hij heeft reeds een volledigo bekentenis afgelegd wat betreft den door hem bedreven diefstal, doch loochent alle schuld voor de hem ten laste gelegde moorden en pogingen tot ver giftiging „Tel ONDERWIJS Huldiging H. J. do Groot De vereeniging van directies van Nij verheidsscholen heeft haar zusterver- eenigingen uitgenoodigd vereenigd den heer II. J. de Groot, inspecteur-generaal bij het Nijverheidsonderwijs, 1 April f923 wegens zijn 40-jarige ambtsvervulling bij dat onderwijs to huldigen. RECHTZAKEN Pisuissc's Wacht. Do Rechtbank te Dordrecht heeft vrij gesproken den administrateur van de N. DordlscheCrt.van de hem ten laste gelegde beleediging van J. L. Pisuissc en mej. Gilliams, wijl niet bewezen is geacht, dat deze opzettelijk zijn beleedigd door het geïncrimineerde stuk, dat dlechls be oogde critiek uit te oefenen op een in het openbaar gege\en voorstelling en dit stifk naar het oordeel der Rechtbank, niet gesteld is in zoodanige bewoordingen dat het voor den genoemden heer Pisuisse en mej. Giliams een noodeloos krenkend karakter heeft. De civiele eisch tot scha devergoeding is eveneens afgewezen. Leger en Vloot. Overnachten builen do Kazerne. De Minister van Oorlog heeft de vol gende beschikking ter kennis van de burgemeesters gebracht. Do beschikking van i2 Februari 1914, n<Je afd. no. 19 wordt ingetrokken. Voorts wordt bepaald, dat aan dienst plichtigen, die 'voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen, vergund kan worden buiten de kazerne te overnachten, mits hun woning (vaste of tijdelijke) in of nabij de garnizoensplaats gelegen i« en de vergunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor een nadeelige invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, o.a. tenge volge van buiten deze opgedane ver moeienis. Dc regimentscommandant c.q. korps commandant zal hebben to bepalen, in verband met den afstand, waarop de daar bij betrokken persoon van de kazerne woont, wie voor de liierbedoelde gunst welke nien.iand van eenigen dienst vrij stelt in aanmerking komt. Zij, die voor de meer genoemde gunst in aanmerking wensehen te komen, moe ten daartoe uiterlijk twee maanden voor den dag van opkomst schriftelijk het ver zoek richten tot den regimenis- c.q. korps commandant. Aan hem, wien toegestaan is buiten de kazerne te overnachten, wordt daarin geen logies meer verstrekt, dan in geval len, waarin do daarbij betrokken chef zulks noodig acht. o.m. bij herroeping van do vcrleendo gunst, wanneer blijkt, dat de goede gang van den dienst er schade on der lijdt, verder gedurende den lijd, dat de belanghebbende een hem eventueel opgelegde straf moet ondergaan, of wel om andere redenen in het belang van den dienst. Alleen bij hooge uilzQndering kan de gunst nog verleend worden aan hen, die na het hiervoren aangegeven tijdstip (van twee maanden vóór de opkomst) zulks verzoeken. Voor het jaar 1922 wordt bepaald, dr^t bedoelde verzoeken uiterlijk één maand voor do opkomst moeten zijn ingediend, terwijl voor hen, die in Juli moeten op komen de verzoeken zoo spoedig mogelijk dienen te worden ingediend. SPORT. VOETBAL, Overzicht. Waar wij Zaterdag al een soort voorgevoel van hadden is gisteren bewaarheid. De Deven- tenaren hebben een overwinning wolen te be vochten op de Amsterdammers, zij bot dan ook met de Odd-goal. Reeds dadelijk bleek Go-Ahead in bet veld sterker en het tooneel van den strijd was dan ook meestal de Blauw Wil-helft, waar evenwel door het goede verdedigen eenerzijds en het slechte afwerken anderzijds niet te veel gevaar voor Schindeler was. De halflinie van de Westelijken was weer het zwakste punt, temeer daar de spil Garretsen op onvoldoende wijze door Slingeland werd ver vangen. Mazurel was hic-r de eenigste kracht en hot was dan ook begrijpelijk dat de voorhoede der Zebra's veel werkeloos was en als er overi gens ecus een aanval werd onderuomc-n, dan was er nooü een halflinie te bekennen die den terugkomenden bal weer kon retouineeren. Ten slotte weid v Diermon weer extra bewaakt cn ziedaar.... de nederlaag. Go Ahead speelde een aardige partij. Do ver dedigers hielden de vijandelijko voorhoedespe lers voldoende in bedwang en daardoor had de middenlinio gelegenheid om met de voorhoede ten aanval te tijgen, wat een geweldigen druk op het Amsterdamsehc doel veroorzaakte. Een kwartier na den beginschop kon Fijpcnbroek dan ook uit een worsteling voor 't doel de lei ding voor Go-Ahead veroveren, waarbij het tenslotte zou blijven. De grootste kans voor Blauw Wit om den eere titel te veroveren is intussclien verdwenen. Een gelijk spel in Groningen brengt dan een Ooste lijk nationaal kampioenschap, dus slechts een flinke overwinning voor Blauw Wit doet de kansen nog voor goed veranderen. Maar de Kcokmenschen hebben een hesten kans! Do stand is thans: doolp. gosp. gew. gel. verb v.t. put Go-Abead j 6 2 3 1 8—7 l' N. A. C 6 3 S 10—10 6 Blauw Wit 5 2 1 2 5—6 5 Be Quick 5 12 2 b—5 4 F rop agan da wedstr i j d lugdunum speelde Zondag jl. con Propagaji- dawodstrijd: togen U. S G. uit Rotterdam en verloor met 32 U. S. C. verscheen volledig, Lug-dunum had 3 invallers. Dc wedstrijd werd in de aangenaamste verstandhouding gespeeld. R. K. Vootfaarvereeiïiging „Leiden". Gisteren trokken drie elftallen naar Lisse, ten einde do eere-wedstrijden te spelen tegen de drie L F. C. elftallen. Over alle liniën waren de Lisseoarcn de meer deren, vooral in het maken van doelpunten. On noodig te zeggen dat de hevige wind, afge wisseld door eenige regenbuien, veel afbreuk deed aan het spel en daarom de uitslagen cenigszins geflatteerd zijn. Vooral in den hoofdwedstrijd hadden wij een betere vervulling van den scheidsrechters taaie verwacht, maar gezien de feilen, bleek de wed strijd voer den jongeling to machtig. Het tweede doelpunt van L. F. G. was dan ook „clean off-side." Heel vriendschappelijk was do holding van L. F. C., die ondanks het verbeuren van een der drie medailks, toch een herinneringsme- d-aillo beschikbaar stelde. Bravo voor L. F. G De uitslagen. I. F. C III-Leiden III 6-—1 L. F. G. IILeiden II 70 L. F. C. ILeiden I 2M) Seriewedstrijden te Warmond. Men schrijft ons uit Warmond: Gisteren werden onuer veel belangstelling de scriewcdslrijden alhier voortgezet. Het min of meer koude weer was oorzaak dat meestal vurig gespoeld werd., Sparta I won gemakkelijk door niet opkomen van Quick Boys II. Te kwart voor twee traden S. M. C I—S. J. C. I lus- «chen de lijnen. S M G is in goeden vorm maar kan dat niet in doelpunten uitdrukken, echter als er 20 min. gespeeld is schiet de rechtsbin nen onhoudbaar in, daar echter do scheidsrech ter één seconde te vroeg voor goal blies moest dit punt geannuleerd worden. Rust kwam met bianken stand. Na de rust zette S. M. C geweldig op maar S. J. C.'s keeper is op zijn plaats en redde veel, terwijl S. M. C. een zeer onforluinlijken wedstrijd speelde Eonigo doorbraken van S. J. G neemt de keeper voor zijn rekening. Alzoo naderde het einde met blanken stand 0—0. Na verlenging verslapten beide partijen en was er n'et veel enthousiasme, want ook in dit kwartier wist geen van beiden te scoren, zoodat met een puntloos spel einde kwam en S. J. C. bij loting Hierna zagen wij-S. M. C. Ill—Sparta II elkaar bekampen, met S. M. C. in de meerder heid, wat zij al spoedig in twee goals uitdrukte, waarna het spel ©enigszins verslappen ging en rust trad in met 20 voor S. M. C. Na de rust worden door beiden eenige kansen gemist en moest Sparta's koeper dikwijls han delend optreden, wat hem betrekkelijk goed af ging Eenigen tijd werd wegens regen deze wedstrijd geslaakt. Na hervalling maakte S. M. C. nog een doelpunt en won met 3—0. Hierop volgde do vurigste partij van den ge heelen middag Sparta I—Geel Wit I Waar de kleine Geel Witters in kracht te kort schoten, dat behielden zij met hun mooi vlug spel. waar Sparla wel tegen opgewassen was, maar niet in doelpunten kon uitdrukken door de uitstekende verdediging van Geel Wit. Ook hier- werd met gelijken stand gedraaid. Na de thee was het spel, met Sparta m de meerderheid, nog vuriger waarbij wij vooral Sparta's mid half opmerkten. Bij een doorbraak van Geel Wit zondigde een Leimuidenaar in de beruchte lijmen. Geel Wit maakte geen fout en gong daarna verdedigen. Hoe Sparta ook werkte kon zij den stand niet wijzigen, en wom Geel Wit I met 1—0. Als Jantston traden V F G. en Geel Wit II in. bet veld. Evenals bet tweede elftal wist ook Geel Wit II éénmaal het net te vinden, om daarna aan V'. F. G. geen kans te geven door schitterend -verdedigen Alhoewel V. F ge durig de meerdere was, won Geel Wit II mot 1—0. Quick Boys FE—Sparta I 0—5 Wegens niet opkomen. S. M. G I—S. J. C. I OM) Bij loling wint S. J. C. Sparta II—S. M. G. III 0—3 Geel Wit ISparta I 10 Geel Wit II—V. F. G. I 1—0 GEMEENTELIJKE. -.AFKONDIGINGEN Do uitvinJor van de speld. Wie kan zich een vrouw denken zondor speld? Do oci6to speld schijnt ons too met do eerste vrouw op aard© gekomen te zijn en toch is de uitvinding van de spelden neg niet zee oud. Eerst in 1410 begonnen zij meer algemeen te worden en doornen te vervangen, waarmedo arme vrouwen haar klccreü vasthechtten of do gouden en zilveren haken, door rijkere dames gebruikt. Eeuwen en eeuwen lang had men zich dus bo-. bolpen voor dat een arme ijzerdraadwerker uit Tours op het denkbeeld kwam, do gouden baaien jes te vervangen door korte stukjes ijzerdraad, van boven met een knopje voorzien. De arino werkman bad lang over zijn uitvin ding nagedacht, zijn nachten wijddo hij er 3an, want godurendo den dag moest hij vour ziin pa troon werken, eindelijk werd zijn moei to beloond en hij droomde zich, dank zijn vernuftige uitvin ding, reeds rijk en teroemd. VERKIEZING. De Burgemeester der gemeente Leiden estiigit. de aandacht van de ingezetenen op den inhoud van de artt. 55 en 5e der Kieswet-, luidende als volgt Art. 55. Personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van vijf- en-twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn, zijn, voor zoover niet 'tij alge meen en maatregel van bestuur vrij stelling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende tea minste twee achtereenvolgende uren tus- sehen aohit uren des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid' vinjde. Art. 56. Personen en bestuurders, in het voor gaande artikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wo-rdt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in bet arbeidslokaal, en zoo er meerdere ar- beidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer 4en één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór eai op den tot stem ming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderte© kende lijst, de uren, in het Toorgaand artikel bedoeld, vermel dende, voor elk afzonderlijk of groepsge wijze of voor allen, gezamenlijk. Het Kon. besluit van 24 Mei 1901 (Staats blad No. 109) tot aanwijzing der vrijstel lingen bedoeld in art. 55 der Kieswet luidt als volgt: Art. 1. Vrijs teil ing wordt verleend aan „de in art. 55 der Kieswet bedoelde perso nen en bestuurders van. bijzondere insteï- „lingen en ondernemingen ten aanzien, „van bij hen in dienstbetrekking zijnde' „personen, welke uit hoofde van clio „dienstbetrekking op den dag der stem- ui ing tusscheu de in vermeld artikel ge- noemde tijdstippen niet gedurende twe-e „achtereenvolgende uren vertoeven in do „gemeente op welker kiezers-lijst zij voor tkomen". Art. 2. „Vrijstelling als omschreven iii „het voorgaand artikel wordt voorts ver- „leend aan geneeskundigen e.n apothekers „ten aanzien van bij hen in dienstbetrek- „king zijnde personen, alsmede aan perso- „nen en bestuurders van bijzondere inetel- ,lingen en ondernemingen ten aanzien' „van bij lien in dienstbetrekking ziindo „ziekenverplegers". J. O. VAN DER LIP, Weth., loco-Burgemeester. Leiden, 23 Juni 1922. Helaas, de spelden brachten hem geen geluk aan. Zijn meester, wien hij verheugd deelgenoot maakto van zi.'n v on dot,' liet hem gevangen zet* ten onder voorwendsel, dat hij bem bestolen had, door zijn ijzerdraad voor een ander doel aan te wenden. De ongelukkige uitvinder moest voor do ge* zworer.cn van 't St. Elof gilde verschijnen en had het voorrecht hen te overtuigen, dat hij geen dief maar slechts een fok was. Al zijn uitleggingen om het nut der speld.m te betoogon, word door hen met een spotlach of een verachtelijk gebaar beantwoord, cn hij mocht zich gelukkig achten, dat men hom uit do stad verbande. Zoodra hij zich weer in vrijheid zag. ver! rok de handwerksman naar Parijs en wenddo zieli tot eenige Lombard'ëre, om het noodigo gold voor do uitvoering zijnr groötsch© plapnen Eindelijk kon hij aan het work gaan en spoc* dig waren er eenige duizenden van gereed, maar nu Was hot geld ook verbruikt en de vervaldag naderde met rasscho schreden. Hij kon z'jri schuldeischers niet voldoen en zijn smeek in geit om uitstel baatten niets, zij legden beslag op zijn work, hijzelf werd gegijzeld, te pronk gesteld on haar do galeien gezonden,, waar liij treurig en onbekend zijn leven eindigde. Een vloek scheen op aljn uitvinding te rusten, do gesehiedenie heeft zijn naam niet eens bewaard, zijn loven werd verbitterd door zijn spelden, die hein meer ellende bezorgden dan speldenprikkenmaar nog meerderen zouden zij ongeluk aanbrengen. De Lombardiëre verkochten het fabrikaat van hun schuldenaar, aan zekoren Jean Sequin een Bretagner, die er geld genoeg rioe vordiende maar hij bemoeide zich te veel met politiek, en meest dezo liofhc-bbcrij met den galg béknopen. In do eerste eeuwen was do prijs ontzettend hoog. Van Anna do Beaujeu, dochter van L»>de-i wijk XI, vinden wij opgeloekend, dat zij hij haar huwelijk een doos met spelden ten geschenke ontving. Lang bleef het dragenvan 6pelden een vorstelijk voorrecht, later verzekerden de edol-s lieden aan hunne vrouwen een bepaalde jaarlijks scho som voor den aankoop harer 6peldcn, van* daar do uitdrukking „speldengeld." Iu Engeland bleef men nog lang met deze ont* dekking onbekend, eerst Anna Bolcijn, die als holdamo Maria Tudor naar Frankrijk vergezelde, toen deze prinses met Lodewijk XII in het hu welijk trad, maakte kennis met de spelden en vond dezo zoo geriefelijk, dat zij na haar terug* koor, zo aan 't Engotecho hof invoerde. DocK ook zij moest hun kwaden invloed ondervinden an eindigde haar leven op het schavot. Hieraan i6 ongetwijfeld het volksgeloof toe te schrijven, als zou het geven van een 6peld on* geluk aanbrengen. Burgerlijke Stand. LEIDEN. 28 Juni. Geboren: Cornelia Catharina Maria d. van T. J. L. Schrooto en M. A. P. van Ruijven Adriana d. van H. J. Dijkman en A. Durieux Carl Alexander Gerardus z. van G. Verkam en F. C. Pctor Margaretha Maria d. van J v. d. Voort cn E. M. Hoogkamer Woutcrus Johaa* nes Hendrikus z. van J. Breodevelt en A. A'. Berg Richter z. van P. Johannes en WVo* Hendriua Wilhelmina d. van B. v. Dijk cn H. E. v. d. Spek Johanna Aafjo d. van A> Silverman en J. A. Schilden Maria Johanna d, van H. S. Alsemgeest en C. J. M. do Gruiter. O ver loden: C. S. J. M. Wijtenburg z. 13 mnd. J. J. Brakel e. 6 j. J, Gordijn mud. H. Verboom d. 40 j.

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 4