H.H. Adverteerders. 13e Jaargang. MAANDAG 2© JUfcil 1922 - No. 3859 D© ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, i2.60 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week, ;2.60 per kwartaal. Franco per post 12 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 60 ct. per kwartaal, bq vooruitbetaling. Af- aonderlijkè nummers 6 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Bit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAG °p Zaterdag 35 cent per regel Overige dagen 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE ADVERTENTIES, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige dagen f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen PROPAGANDA. Oioote pro pagandom ver gaderiug te HOOGMADE Pondeaxkig a.s. te 7 uur (oude tijdl) in. oafé Hillebrand. Spreker de weleerw. heer kap J. B. Th. Woestk, te Rijpweteiing. Uügenoo- Idigd1 worden de kiezers van. Hoogmade, iWoubmggen en Hoek van RoeJofa-rends- veen. Donderdag a.s. 29 JUNI, Feestdag van de H.H. PETRUS en PAULUS verschijnt „De Leidsche Courant" NIET. H.H. ADVERTEERDERS worden beleefd verzacht hunne advertentiën welke be stemd zijn voor het nummer van Vrijdag, uiterlijk Woensdagmorgen te willen afgeven. De Administratie, 5 JULI. "Woensdag 5 Juli gaat iedere kiesgerech tigde man en vrouw in den Kieskring Lei den zoo vroeg mogelijk naar he>t stem bureau, wiaax hij zijn wettel ij ken stemp lie ht moet vervullen. 1. Hij neme mee zijn oproepirtgskaart, cLw.z. den omslag, waarin hem is gezon den een model-stembiljet. Dat model-stem biljet kan hij thuis laten, maar dien om slag heeft hij noodig, om op vertoon daar van op het stembureau van. detn voorzit ter het eigenlijke stembiljet te krijgen. Wie, onverhoopt, die oproepingekaart (dien omslag) is kwijt geraakt, of wim deze iniet is toegezonden, kan, als Wijkt dak hij de kiezer is, voor wien hij zich uitgeeft, op het stembureau een andere oproeping krijgen. 2. Met het van den voorzitter in ruil van de oproepigskaart ontvangen ster»»- biljet gaat hij (zij) naar het stemhokje. 3. Daar make hij (zij) met het (aan wezige) roode potlood een wit stipte rood» nJ. dat in het hokje voor den naam van Mr. Dr. Kooien No. 1 van Lijst 33. 4 Hij (zij) vouwe dan zijn stembiljet dibht, zooals het behoort, en werpo het ia de stembus. Op 5 Juli moet het wondeneen Room- sohe viotorie^dag Met het stelsel van de evenredige ver- tfgenwoordiging is het persoonlijk ele ment bij de verkiezing naar achteren ge schoven. Op 5 Juli is ni. niet de eerste vraag: {welke Katholieken zijn cr gekozen. Miaar: hoeveel Katholieken? 'Hoeveel Katholieken hebben b.v. in cte stad Ledden, in elk der omliggende dor pen, in den Kieskring Leaden, in ons Va- iderlad hun stem uitgebracht op de lijst der Katholieke Staatspartij? Hoe ©root is dat aantal stemmen in ver houding tot dat der andere partijen, voor namelijk in verhouding tot dat der pritt- cdpieele tegenstanders Of om het met andere woorden te zeg gen: Hoe groot is de macht der Katholieken fcich manifesteerend in d» kracht der eenheid door het aan tal stemmen uitgebracht op die lijst der 'Katholieke Staatspartij 1 Bat zijn vragen, welke onzen tegenstan ders in bijzondere mate iuteresseoren, om dat uit de bedoelde cijfers zal blijken, in *hoeverre met de Katholieken bij het lands bestier zal moeten rekening wonden gehouden Dat zijn vragen, welker antwoord' tedere Katholiek met gespannen ver pachting tegemoet ziet Maar tegemoet ziet niet alleen'Al len moeten medewerken, ieder op de aan persoon geëdgeaide wijze, om te maken, diat de antwoorden op die vragen reden geven tot blijheid, tot gerustheid en ver trouwen in de toekomst dat uit de Antwoorden op die vragen allen tegen standers zal blijken, dat de Katholieken 'Tonnen, ook quantdtatief, een zeer aan zienlijk deel der Nederlands che bevol king dat zij vormen door hunne einkeid bet eekenis volle macht! r BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De Duitsche minister van buitenland- sche Zaken, dr. Walther Rathenau, Zater dagmorgen vermoord. De daders zijn ont komen. Rumoerige tooneelen in den Rijks dag. Rcgeeringsmaatre gelen. (Zie tweede blad). Een verklaring van het lersch-Republi- keinsche leger naar aanleiding van den moord op veldmaarschalk Wilson. België. Vandervolde te Brussel terug. Vandervelde is uit Moskou te Brussel teruggekeerd. Aan het station werd hij begroet door de leiders der Belgische so cialistische partij en door tal van vrien den. Vandervelde verklaarde, dat volgens do inlichtingen, welke hij te Moskou had kunnen inwinnen, Lenin zeer ernstik ziek moet zijn. Hij vernam den zoogenaamden moord op hem gepleegd uit de bladen, die hij in de bibliotheek der sovjetregeering vond. Duitschiand, Botsing tusschen burgen-s en Franschc troepen in Opper-Sileziö. Volgens een bericht in het „Berl. Tageb. a. M." is het in Gleiwitz tot een botsing gekomen tusschen burgers en Fransche troepen. Een Fransch officier had zich bij het inslaan van een winkelraam ge wond. Bij het zien van de bloedende hand vuurden de Franschen op de menigte. Twee toeschouwers werden zwaar ge wond. Daarna kwam het voor de infante- rie-kazerne tot een heftig schieten, hand granaten werden geworpen, (machinege weren werden afgeschoten. Engeland. Do ïorscho kwestie. In een hinderlaag gelókt. Een gemengde afdeeling Britsche troe pen en speciale konstabels van Ulster, die in vrachtauto's het dorp Gushendall bij Ballymena (graafschip Antrim) pas-r seerden, werden door de Sinn Feiners in een hinderlaag gelokt. Er volgde een ge^- vecht, waarbij d$ Sinn Feiners werden verslagen. Zij hadden vier dooden en min stens vier gewonden. Van de regeerings- troepen werd een officier gewond. De verkiezingen. De uitslag in de acht laatste kiesdis tricten van het graatochap Cork is de vol gende: voorstanders van het verdrag drie, tegenstanders twee, onafhankelijken drie. Een verklaring van de I. R. A. omtrent den moord op WSlson. Na De Valera's verklaring nopens 'den moord op Wilson heeft ook het hoofd kwartier van het Iersche Republikeinsche leger te Dublin een verklaring gepubli ceerd, waarin wordt gezegd: Wilson is niet doodgeschoten op aandrang van de L R. A. Indien dit zoo was, zou zij hét feit erkennen. De dood van Wilson is te be treuren, niet omdat klaarblijkelijk Ieren hierbij de hand in het spel hebben, rnaar omdat hij een slachtoffer is van de im perialistische politiek, welke de Britsche regeering in Ierland voert. Men behoeft niet te trachten de verantwoordelijkheid op Ierland of een groep van het Iersche volk te schuiven. De aanslagen en bloed baden in het Noorden zijn het gevolg van Britsche opruiing, oogluikende toelating en tweeslachtigheid. Het zou huichelach tig zijn daden zooals het doodschieten van Wilson te veroordeelen, daar de oorza ken, welke zulke daden uitlokken, blijven bestaan. Twaalf van de 18 personen, die in ver band met den moord op Wilson zijn ge arresteerd, zijn weder op vrije voeten ge steld. Amerika. De mi j i m erkerss t aki ng. De mijnen bedreigd. De mijnwerkers, die werkzaam zijn in de verlaten mijnen, hebben eveneens het werk neergelegd, waardoor deze mijnen do r overstrooming worden bedreigd, wat flen schade van vele millioenen dollar zou veroorzaken. Men tracht deze ramp alsnog te verhin deren door plaatsvervangers voor de sta kende arbenders te zoeken.Ook de stokers hebben hun werk wegens de bedreigingen van de bij de plaatselijke vakbonden aan gesloten arbeiders verlaten. Japan. Het Kabinet Insluit lot ontruiming van Siberië. Uit betrouwbare bron wordt gemeld', dat het kabinet besloten heeft, Siberië door de Japansche troepen te doen ont ruimen. De Haagsche Conferentie. -De zitting van Zaterdag. Het 12de officieelo communiqué luidt: De derde sub-commissie (credieten) der niet-Russische commissie heeft Za terdagmorgen om half-elf haar tweede vergadering gehouden onder voorzittcr- sevhap van baron Romano Avezzana. Ze heeft hare besprekingen betreffende de door de commissie bij de haar opge dragen werkzaamheden te volgen metho de, voortgezet. BINNENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Een verstandig woord van een sigaren winkelier. Wachtgeldregeling voor personen in dienst van het Rijk. Overnachten buiten de kazerne. (Leger en Vloot). Burgerlijke Rijksambtenaren. Ontslag bij overbodigheid. H et ontwerp wachtgeld regeling. Door de Regeering is voorgesteld een wachtgeldregeling voor de burgerlijke rijksambtenaren. Wij ontleenen er het volgende aan: Artikel 2. Met betrekking tot den duur van het wachtgeld en het bedrag daarvan wrorden de burgerlijke rijksambtenaren onderscheiden in: a. hen, die een ambt bekleedén, het welk een hoofdbetrekking vormt, en uit hoofde van den aard hunner werkzaam heid redelijkerwijze geacht moeten wor den een gelijkwaardige positie anders dan in openbaren dienst niet binnen een re delijken termijn te kunnen verkrijgen; b. de. óverigon. Artikel 3. Aan een burgerlijk rijksamb tenaar, als bedoeld in artikel 2 onder a. wordt het genot van wachtgeld toegekend gedurer.de een tijdvak, gelijk aan zijn diensttijd, ten bedrage van: a. indien hij ten tijde van het ontslag kostwinner is van een gezin, gedurende de eerste drie maanden de laatstelijk ge noten wedde en daarna 70 ten honderd daarvan; b. in de overige gevallen, gedurende 'de eerste drie maanden de laatstelijk door hem genoten wedde en daarna 60 ten hon derd daarvan. Aan een burgerlijk rijksambtenaar, als bedoeld in artikel 2 onder b. wordt het genot van wachtgeld toegekend geduren de drie maanden, vermeerderd voor hem, die ten tijde van het ontslag kostwinner van een gezin was, met een maand voor elk jaar door hem volbrachten diensttijd,- tot een maximum van in totaal een jaar. Het wachtgeld voor de in dezen bedoelde ambtenaren bedraagt gedurende de eer ste drie maanden 't bedrag van de laatste lijk door den betrokkene genoten wedde en daarna 70 ten honderd daarvan. In buitengewone gevallen kan het wachtgeld tot een bedrag van ten hoogste 70 ton honderd van het laatstelijk genoten wachtgeld voor een bepaalden tijd na het verstrijken der vorenomsclireven termij nen worden voortgezet. Een welgemeend woord in verband met de Tabakswet. Veel is reeds gezegd en geschreven over de Tabakswet. Wat aan o.g. voor komt het kardinale punt te zijn in deze kwestie is de ongelukkige samenstelling der staatscommissie, waaraan ten slotte dit product te danken is. Zeer te wenschen ware het, dat in het vervolg bij het sa menstellen van dergelijke commissies de onpartijdigheid meer betracht werd. Het was te voorzien, gelet op het begin, hoe de afloop zou wezen, welke afloop naar het oordeel van o.g. door omstandigheden in de hand is gewerkt, die nog steeds voor e.g. onverklaarbaar zijn. Maar houden wij nu het oog gericht óp de toekomst. Kort geleden is opgericht een comité van actie tot intrekking der. tabakswet, tot welk comité reeds zeer ve le organisaties in het tabaksbedrijf zijn toegetreden. Dit comité zal zeer zeker in staat zijn cn des te meer bevoegd, nu de praktijk een woordje meespreekt, vol doende aan te toonen, dat deze vorm van wet slecht is en noodlottig voor onze si- garen- en tabaksindustrie. Tot onze katholieke kamercandidaton zou o.g. willen zeggen, geeft acht en schenkt uw volle aandacht aan dezo voor ons zoo brandende kwestie. Spreekt u ge zamenlijk zoo mogelijk uit, dat u zoo de gelegenheid daartoe geboden wordt of be ter gezegd, dat u zelf zult helpen de ge legenheid te scheppen om een daad te stellen, die door tegemoet te komen aan een billijk en vurig verlangen van bijna alle betrokkenen in de zoo groot© sigaren- en tabaksindustrie, aan ons vaderland ton goede komt. Tot zijne katholieke vak(genooten wil o.g. het volgende zeggen. Stelt uw beginsel hooger dan deze tabakswet. Er zijn er on der ons, die verafschuwen, dat dezo wet aangenomen is, doordat de politiek hier weer oen rol gespeeld heeft. Aan deze vakgenooten vooral roept o.g. toe, laten wij dan de politiek er zelf buiten houden en onze stem uitbrengen op de ons aan gewezen candidaten al is het dan ten slot te met een bloedend hart. Laat de hoop en het vast vertrouwen steeds onder ons leven, dat de nieuwe kamer zal toonen aan onzo billijke en groote grieven tegemoet te komen. Als besluit dit. Steunt uit al uw kracht en naar vermogen het comité van actie te gen de Tabakswet. Gij, die nog niet-geor ganiseerd zijt, sluit u aan bij die organisa tio, waar gij thuis behoort, opdat allen, niemand uitgezonderd, den strijd voldoen de gaande houden, totdat de zege is be vochten. Utrecht, 23 Juni 1922. Biltstraat 67. P. J. HOL. Hoofdbestuurslid Nat. Har.ze- bond van Sigarenwinkeliers. „Msbd." De Vrijheidsbond en de Prov. Staten van Noord-Holland. Naar het „HbM." verneemt heeft dit, W. C. Bosman, lid van. de Provinciale Staten van Noord-Holland» bedankt als lid van de thans uit leden van den Vrij heidsbond bestaande Statenclub, omdat hij zich met het zich terugtrekken der Vrij'heidsbonders na de eenmaal gemaak te afspraak omtrent de verkiezing voor de Eerste Kamer nie.t kon vereenigen. Werkverschaffing in de sigareuindustrie. Men meldt aan het „Hbld." uit 's-Her- togenbosoh In de vergadering der stounoommissie van 16 Juni j.l. werd besloten het gemeen tebestuur te adviaeeren te willen, bevorde ren, dat aan de gehuwde senoritas-wer- ■kerns, voor zoover ïioodJg-, fcjjctolijJc een kin derbijslag zou wordeu verleend tot 80 pet. der gemiddelde w eekvendiens ten van een sigarenmaker daar ter stede. Op 17 Juni werd door heb gemeentebe stuur schriftelijk een zoodanig verzoek gericht tot den Minister van Binneniland- 6ohe Zaken» De Minister heeft thans gemeld, dat on der de aangegeven voorwaarden de eer ste vier weken een kinderbijslag kan won den verleend, tot een bedrag van ten hoog ste 1.35 per niet verdienend kind. Blijkt verlenging noodzakelijk, dan zullen B. en W. deze nader dienen aan te vragen, on der overlegging van de nooddge gegevens ter beoordeeldng der noodzakelijkheid dier verlenging. Steunverleening. Bij schrijven van 19 Juni jl. ontving het gemeentebestuur van '3-Hertogenbosch van den Minister van Biuneiilandsche Za ken bericht, dat de steunregeling voor de goud- en zilversmeden in deze gemeente nog voor onbep aalden tijd van krach b zou zijn. Voor de overige groepen in die gemeen te, tabaksbewerkers, meubelmakers en textielarbeiders, wordt de steunregeling op 8 Juli as. beëindigd. Indien bestendiging der steunverleening voor een bepaalde groep noodzakelijk mocht worden geacht, moet dit voor 1 Juli as. door het gemeentebestuur onder overleggen der noodige bescheiden bij het Departement van BinnenJandsohe Zaken worden aangevraagd). Ned. R.-K. Bond van Overheidspersoneel „St-Paulus". Nadat te half negen in heb kerkje te Buitenveldert door den geestelijken advi seur, den Zeereerw. heer J. G. Jansen een H. Mis was opgedragen voor de zielerust van hot vorige jaar overleden be stuurslid, den heer J. H. Heemskerk, on der welke H. Mis do familieleden van den overledene en zeer vele leden ter H. Tafel naderden, had op het nabij gelegen kerkhof de onthulling plaats van den gedenksteen, welke door den Bond op het graf van den heer Heemskerk is opgericht. Toen allen zióh rond heb graf hadden verzameld nam rector Jansen het woord om in een korte, maar gevoelvolle toespraak het groote geloof en den groo- 1 ten ijver van den overledene te herden ken. Dit monument werd daarna onthuld. De inseriptio luidt als volgt: De Ned. R.-K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus" heeft dankbaar dit gedenkteeken gewijd aan de nagedachte nis van zijn onvergetelijken J. H. Heems kerk, geboren te Al'kemade 10 October 1879; gestorven te Amsterdam 27 Octo ber 1921. Christus was zijn hoop Hij zij zijn belooning. Bij de onthulling waren ook aanwezig bijna alle leden van de R.-K. Raadsfrac tie, waarvan de overledene lid was. Gisterochtend weid de jaarvergadering voortgezet. Er werd medegedeeld dat in de vaca ture) Heemskerk benoemd is tot bezol digd bestuurder ch heer Nijhoff uit Zwol- Politieke Meeting. Dinsdagmiddag te 3 uur op „D Burcht" i te Leiden voor Leddein en omgeving. Bij goed weer in de openlucht; andere binnen. Komt in gaooten getale! Ook de vrouwen mogen niet ontbreken I Spreker zijn de hoogoerw. hooggel. prof. J. IX J. Aengenent en do vooral ook ia deze omgeving zoo bekende heer A. L. Loerakker. Ie. Het verdere gedeelte van den dag be steedde men aan eenige bestuursvoorstel len en voorstellen der afdeelingen, alles huishoudelijke bondszaken betreffende, als wijzigingen in de pensioenregeling en uit- keering bij overlijden van bezoldigde be stuurders. Mede over het orgaan en de uit' breiding daarvan. Prov. Staten van Zuid-Holland. Subsidie. Met betrekking tot een subsidie-aan vraag van de Provinciale Commissie ter bevordering van de geitenfokkerij in Zuid- Holland geven Ged. Staten in overweging aan dao Commissie voor het jaar 1922 een subsidie van 3000 uit do provinciale fondsen toe tc kennen ten behoeve van den Roomsoh-KathoLieken en den Neutra len Bond van Gedtenfokvereenigingen in Zuid-Holland. Een pessimistisch geluid. Op het tweedaagsch congres te Amster dam dooT den Ned. R. K. Bond van Over heidspersoneel gehouden, heeft het R.-K Kamerlid, de heer J. van Rijzewijk. voor zitter van het R.-K. Vakbureau te Utrecht een pessimistische redevoering gehou den. Hij achtte zich verplicht, eenige woor den van diepen ernst tot de aanwezigen te spreken, zulks in verband met de al- cmbecrauhoude en ste&de toenemende ma laise in alle vakken en bedrijven, „Don kere wolken'', zei hij, „pakken zich saam, op verbetering van den toestand der in dustrie kan voorloopig niet worden gere kend", zoo-lat bezuiniging het eenige prac- tisohe middel moet zijn. Reeds werden in een groot aanbal particuliere bedrijven de loonen belangrijk verlaagd, loonsver minderingen van groote beteekenis. en zijn. tal van werkkrachten in verschillen de nijverheidsondememingen ontslagen. Is den heer Van Rijzewijk bekend-, dat binnenkort tal van groote werkgevers op nieuw tot loonsverlaging en verlenging van den arbeidsduur zullen overgaan, een maatregel, die ook met betrekking tot het. Rijks- en gemeente-personeel, dat is hem bekend, bij de autoriteiten ernstig in overweging is. Wat de vakbeweging be treft, de spreker was van oordeel dat die haar hoogste roachtspunt heeft bereikt. De leden der vakveree.n igingen bedanken in groot aantal voor het lidmaatschap, een verschijnsel, waar te nemen bij de' vakbeweging van Alle richtingen. Volgens hem ligt de oorzaak daarin, dat de vak-, vereenigingen op financieel gebied voor de leden niet meer kunnen doen waartoe zij in do oorlogsjaren in staat waren» De kassen zijn uitgeput, duizenden zullen op den publieken onderstand zijn aangewe zen. Spreker heeft» zei hij. dat pessimis tische woord willen spreken, om te waar schuwen voor do hoogst ernstige tijden, die ons to wachten staan. SPORT. VOETBAL. Seriewedstrijden tc Noordwijfcerhout. Hoewel do sterke wind van gisteren bolomme* rend werkte, waardoor niott direct het mooie spel uitkwam, kunnen we toch tevreden zijn over de gespeelde wedstrijden Als eerste komt om half één N. V. G. Ill Westen Et in het veld. voor de vorliezersronda< De gasten waren vooral voor half-time verreweg de meerdore en rust kwam met 10 voorsta»! voor hen. Na de rust komt N. V. G iets flinker opzetten, doch moot au tegen wind en do spe lers, kunnen hoe zij ook werkten, West ens kee per niet verschalk en, zoodat einde komt met eea 10 overwinning voor Weston II, welke aldus met den derden, prijs gaat strijken. Hierna fluit scheidsrecht or Van Dijk Western I-Hillegom I binnen de lijnen Westen is ifll nieial te besten vonn, daar zij uitkomt mot ze ven invallers, die alreeds in do vorige partij hebben medegespeeid. Westen, wint de toss en laat Hillegom het eerst vóór den wind spoleiv, Hillegom trapt af en stormt rogelreobt op heli vijandelijk doel af, doch stuit op buiteaspety maar ook Weston komt flink opzetten en gce» het eerste schot op doel, hetwelk echter wordÜ gestopt. Hillegom, bewust van den achterstand detf, tegenpartij, geeft een ietwat laksch spel eruvLcdtf hierdoor in. Westen, welke een zeer vlug com-t bineerend spel gaf, oen flioken tegenstanden', welke dan ook eenige goede aanvallen op Hi£- legoms doel onderneemt. Een' corner, door heat. geforceerd, wordt genomen en weggewerkt, docht direct weder door re-pavoor van Weeten be-d 1 machtigd, die prachtig «hot op doel geeft, well»

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1