Tweede B!ad „Ds ItÉtie tal". Donderdag 22 Juni 1922 Be OpMt-mdiiig op „Beo Burcht". Aan de R.-K. Kiczercsscn en Kiezers rond Leiden. Op de jongste vergadering der R.-K. Kamercentrale Leiden werd do wensc-h geuit, om in deze stad, evenals zulks te Gouda het geval is geweest, een middag vergadering te houden, opdat ook de leden dor Kiesvereeniging in de omlig gende gemeenten tegenwoordig zouden kunnen wezen. Dinsdag a.s. nu heeft deze meeting plaats, des middags te drie uur op „Den Burcht". Natuurlijk wordt op Uwe tegen woordigheid gerekend. Ongunstig weer behoeft U niet af te schrikken, want ook de groote zaal is afgehuurd, zoodat we in ieder geval onder dak zijn. Do bijeenkomst heeft plaats in samen werking met de plaatselijke R.-K. Kies vereeniging „Eendracht maakt macht." Indien ik echter ook de Leidenaars ging aansporen de vergadering in grooten ge tale te bezoeken, zou ik buiten mijn boekje gaan. 't Is trouwens overbodig, want zij zullen niet in belangstelling bij de buitengemeenten willen achterblijven. Gaarne zouden we Mr. Kooien, No. één van de Leidsche lijst deze heeft No. 33, .zooals U weet als spreker hebben zien optreden, doch om alleszins te billijken redenen, welke ter vergaclerjng zullen worden medegedeeld, heeft deze gemeend, de uitnoodiging niet te mogen aannemen. We zijn inmiddels zoo gelukkig geweest tot optreden o.a. bereid te vinden Profes sor Aengenent, wiens naam geen verdere "«beveling behoeft. Ook ter wille van Zv'.HoogEerw. hopen we op een talrijke opkomst. Tot Dinsdagmiddag dus A. J. OOSTDAM, Voorzitter R.-K. Kamercentrale. BINNENLAND. De H. Vader en onze steunactie voor Rusland. Dezer dagen mocht de voorzitter dor K 'S. A. in Nederland, prof. L. van Aken O. Proem. een prachtige, groote foto ont vangen van Z. JEE. Paus Piais XI, waaron der eigenhandig door den H Vader is go- schreven Aan den Zeereerw. Hee<r en beniitidaa Zoo.n van Aken en aan de aaidei© Katholieke Sociale Actie in Nederland, schenken wij, verheugd over hunne groo ten liefdadigen ijverjegens het noodlij dende Russische volle, van gansohc-r harte onzen Apostolischen zegen. Tius XI. De foto werd begeleid door een -schrij ven van Zijne Eminentie Kardinaal Gaa- parri, dat luidt ale volgt ZeerEorw. Heer, Mij is tbr hand gesteld de buitengewone som van 500.000 lires, welke de Katholieke Sociale Actie in Nederland heeft bijeen gezameld, bewogen dooh de medelijdende gedachte om aan de arme Russen die omko men door honger en epidemieën, hulp te bieden. De H. Vader, aan wien wij die som eet- biedig hebben aangeboden, heeft vari die Schitterende milddadigheid met buitenge woon veel genoegen kennis genomen en heeft voor allen die_ hiertoe bijdroegen van God de meest uitstekende belooning des Hemels afgesmeekt. En Hij heeft zich verwaardigd om aan U zijn beeltenis te schenken met Zijn vereerd en kostbaar eigenhandig onderschrift-. Terwijl ik aan U Zeereerw. dit voor name document van Pauselijke welwil lendheid toezend, is het- mij aangenaam gebruik te maken van deze gelegenheid om opnieuw uitdrukking te geven aan mijn gevoelens van oprechte hoogachting. P. GASPARRI FEUILLETON De broeders des verderfs. Oorspronkelijke Roman. (Nadruk verboden). 20) 7 „Genoeg om ons alle drie werk le ver schaffen. Laten wij eens nagaan, hoe wij te werk dienen te gaan. Ten eerste dan hebben wij aanknoopingspuntcn le Sens. Er kan daar onderzocht worden, wie het huis huurde, waarin wij gevangen gehou den werden en aan wie het landgoed toe behoorde, waar de gewonde door ons is afgehaald. Natuurlijk zijn ook daar de vogels al lang gevlogen, maar misschien vindt men er een leiddraad, die de op sporing der Broeders tengevolge kan heb ben. Het is mijn oordeel evenwel, dat wij net onderzoek daar gerust kunnen over laten aan den cnergieken commissaris. Als er iets te Sens te ontdekken valt, zal hij het zeker doen". „Dat ben ik met u eens", sprak de Tournel. „Welnu, dan is het onze taak de onder zoekingen te Parijs voort te zetten. En nu kunnen wij van drie dingen gebruik maken" „Welke zijn die?" vroeg de lord. „Ten eerste'weten wij, dat onder de be dienden Yan de Tournel een verrader schuilt, een handlanger van de schurken, die onzen ondergang gezworen hebben.An tiers toch hadden de Broeders niet op de hoogte kunnen zijn van onze plannen, niet kunnen weten, dat wij le Sens wilden uil stappen. Het is dus. zaak. nauwkeurig !e onderzoeken, wie vaa .de bedienden de Doze hooge blijken van w&ardeorrag on zer steunoctie voor hongerend Rusland, gewerden aan de K. S. A. bij gelegenheid van de afdracht der 2de half millioen li res. Zoo als reeds is bericht-, zijn nadien nog 350.000 lires afgedragen,. Het Cen traal Bureau der K. S. A., St-eenschuur 17, Leiden, hoopt zeer binnenkort nog maals een half millioen lires aan het Vatdes.au te kunnen, zenden en rekont gaarne vooral op die vele plaatsen en per sonen, welke nog geen offer bijdroegen. De 2 Millioen voor hongerend Rusland. Eervol zou heit zijn voor de Nederland- sche Katholieken, wanneer zij hun totaal- bijdrage aan de Pauselijke steunoolie voor het nog immer zoo noodlijdende Rusland, zouden kunnen opvoeren tot 2000000 lires. Worden wij doof voor het noodgeschrei der arme bevolking ginds, die nog immer de zwaarste ellende lijdt., al genieten wij de weelde van den zoaner en van ons da- gelijksch brood? Nog slechts enkele honderdduizenden lires mankeeren aan de 2 millioen Onze hooge valuta maakt 't ons gemakkelijk veel te helpen. Derhalve nog even aange pakt, vooraldaar waar nog in het geheel niets voor Rusland geschieddeDe H. Vader gaf herhaaldelijk de verzekering zijner hooge erkentelijkheid voor de mild dadigheid der Nederlanders toot de arme Russen. Ziehier een paar middelen: Er is nog een belangrijke restant geïl lustreerde brochures „De Ellende in Rus land'. Reeds werden er ruim 80.000 ver kocht. De vraag is nu wie helpt ons even om ongeveer 15000 exemplaren op to rui men? Ten einde de animo van R.-K. ver- eenigingen te prikkelen, wordt haar 5 ót. per verkocht exemplaar afgestaan, voor de vereeuigdngskas. Dan rest er voor Rus land nóg een flinke bate en onze eteun>- aotie heeft geen kleine „strop" door met dezen voorraad te blijven zitten. Wie wil helpen, schrijve om inlichtingen of vrage toezending in commissie van een aantal brochures aan het Centraal Bureau der K. S. A., Stoensohiiur 17, Ledden. Vervolgens, werd in Uw gemeente reeds een straatcollecte voor hongerend Rus land gehouden, zoo mogelijk in samenwer king met die; steuncomités van anders denkenden? Zoo niet. wil dan eens trach ten het initiatief hiertoe uiit te lokken! De opbrengst der straatcollecten nfbeb gezon den worden aan den Bond van steuncomi té''a voor noodlijdend Rusland, Princes 3 e- graebt 27, Den Haag, die dan een en an der met de K. S. A. verrekent. Eindelijk, en dit verzoek zij gericht tot de Z.E. Heeren Pastoors: zoo in Uwe pa rochie nog geen kerkcolleete voor honge rend Rusland werd gehouden, zoudit U dan eens willen overwegen, of de plaatse lijke omstandigheden U toestaan, deze alsnog te houden. Ter liefde Gods. nog even meegewerkt 1 Goederen in natura voor Rusland. Ten allen tijde kunnen duurzame levens- gezonden- aan 't adres: N. v. Blauwhoede veem, Pand Molukken, Rijn haven O. Z., Rotterdam. Alvorens deze op te zenden, vrage men aan het Centraal Bureau der K. S. A., Stefcischuur 17, Lei den, het benoodigde aantal witgele labels aan, om deze aan elk colli (baal, mand, kist, enz.) te bevestigen. Deze zijn ook verkrijgbaar bij bet R.-K. Huisvestings- oomité. Z.-W.-vaart, 's-Bosch en bij de se cretarissen van vele pl. Gom. der K. A. Door uitstekende zorgen van bet Ned. Roode Kruis wordt 't vervoer en de be stemming der goederen geregeld. Mogen wij vooral tot H. H. 1 andbou- wera, industrieelen en handeldrijvend en nog eens een warme aansporing richten, om op deze wijze bij te dragen tot leni ging van den afgnjselijken hongersnood in Rusland. De 'toestanden daarginds zijn nog altijd even verschrikkelijk, ja de el lende en de epidemieën breiden zich thans bedenkelijk uit óver'de Oekraïne. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert Maandag a.s.. des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Praeadvies op het verzoek van den heer Dr. .T. W. Leiy om eervol ontslag als verrader geweest is. Ontdekken wij hem, dan is ons een weg geopend om achter de ■waarheid to komen omtrent het geheime genootschap, dat wij vernietigen willen". „Do kans is gering", zei de graaf. „Het is een kans, hoe gering dan ook en wij mogen zelfs do kleinste kans niet versmaden. Maar er staan ook nog andere i wegen openr Gij herinnert u misschien nog, hoe wij bij ons wegrijden, van uil het raam tegenover, uw woning bespied werden. Vandaar ook is de vergiftige pijl afgeschoten, die u moest dooden. Welnu, eei) nauwkeurig en voorzichtig onderzoek naar den persoon of do personen, dio daar gehuisvest waren of misschien nog zijn, biedt ons een tweede kans". „En de derde?" „De derde hebben wij in het stomme meisje". „Gij bedoelt, dat zij zal gaan spreken?" „Dat kan nog lang duren, maar wij kun nen niettemin door haar ook voor zij ge nezen is, waardevolle inlichtingen beko men. Wij moeien onderzoeken, wie zij is, vanwaar zij komt, met wie zij in betrok king gestaan heeft en zoo zullen wij mis schien kunnen ontdekken, waarom men haar wilde ontvoeren, wie de mannen waren, uit wier handen gij, de Tournel, het kind gered hebt. Het. onderzoek zal moeilijk zijn, geduld en overleg vorderen, maar wij moeten en willen immers niets onbeproefd laten om ons doel le berei ken." „Zeker niet", antwoordde lord Nibbling ton, ..gij hebt den sLand van zaken met veel juistheid uiteen gezet. Uw voorstel komt mij 1 hans begrijpelijk voor. Gij wilt ongetwijfeld dat wij naar alle drie de kan leeraar in de oude (alen aan het Gymna sium. 2o. Praeadvies op het verzoek van den heer M. van Wanneten, om eervol ontslag als Hoofd der Jongensschool le klasse. 3o. Praeadvies op het verzoek van den heer A. W. J. van Driesten om eervol ontslag als bezoldigd Ambtenaar van don Burgerlijken Stand. 4o. Praeadvies op het verzoek van den heer J. G. Pietersc, om alsnog goed te keuren, dat het schuurtje op het per ceel aan den Hoogcn Rijndijk no. 42a, van hout is gemaakt. 5o. Voorstel tot verhooging van eenige posten dor begrooting, dienst 1922, waar van de raming te laag is gebleken. 6o. Voorstel tot wijziging van de be grootingen, dienst 1921 en 1922, in verband met de storting der waarborgsommen door verschillende schoolbesturen. 7o. Herstemming over hot amendement van den heer van Eek op de conclusie sub b van het voorstel tot nadere vaststelling van den prijs van het gas. 8o. 'Voortzetting van de behandeling van het voorstel in zake de reorganisatie van het Openbaar Lager ónderwijs. 9o. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dien sten 1919-1920 en 1920—1921. lOo. Interpellatie van den heer Piekaar, in zake bet uitvoeren van timmerwerk door krachten van builen de gemeente. BOND VAN R.-K. MEISJES* PATRONATEN EN MEISJESVER- EENIGINGEN. (Vervolg). In de imddagvergaderirtg deelde de voorzitter mede, dat er van den WelEorw. Heer L. J. Schamper uit Amsterdam te lefonisch bericht was ingekomen dat hij zijn benoeming als bestuurslid aannam. Spr. gaf hierna bert woord aan den ZeerEorw. Heer G. P. J. v. d. Burg, pro fessor aan het Seminarie Hageveld tot heb houden van een inleiding over Oudors- avonden. Spr. ving aan met te zeggen, dab het hier een bij uitstek geschikte plaats was voor dit. onderwerp, omdat hier aanwezig waren degenen, die de opvoeding der jeugd in hun handen hebben. De inleider wijst er op, dat. de vrouw op het oogenblik niet gemist kan worden, omdat zij zich een hechte positie in de maatschappij heeft veroverd. Het werken van zoovele mannen om de wereld den vrede te brengen ia niet gehikt. Maar wanneer even zoovele moe ders hieraan geijverd hadden, don zou wel beter resultaat bereikt zijn. Daarom moet men terug, om den grond slag van de maatschappij te bevestigen. Deze grondslag is het huisgezin en door de ouderavonden bereikt men degenen, die het huisgezin vormen. Van de ouders op de eerste plaats, heb- hen de sociologen in hun boeken geschre ven, moet de medewerking tot de opvoe ding der kinderen komen. Wanneer zij dit* In €ezen tijd van vereenigen vergeet men zoo licht den eersten bond, door God gesticht, het huisgezin nl. Hierin moet het Mud gevormd door do ouders, die als de eerste opvoeders door God zijn aangesteld. Ouderavonden zijn ingesteld, om het jeugdwerk mede te helpen bevorderen door de belangstelling der ouders. Deze avonden zijn echter niet. alleen voor de goed willend en, zij moeten ook dienen om degenen, die hiervan niet willen weten een ouderavond te doen bezoeken. Spr. brengt hierbij buide aan de organisatoren der Hanze-ouderavonden, die steeds succes hebben. Spr. wijst er op, hoe de moderne moe ders slechts denken aan uitgaan en op schik, zonder haar kinderen te loeren ken nen, wat hun noodig is. Gelukkig doen ve len dit onnadeaiken/d en uit sleur, maar de ouderavonden ziju daar om dezen sleur weg te nemen. Op aantrekkelijke wijze schetst de Eerw. spr. vervolgens, hoe de ouderavonden practisch nut kunnen af werpen. Tot het welslagen van de ouderavonden draagt ongetwijfeld heb huisbezoek veel bij, een huisbezoek wel te verstaan, dat niet alleen als koffiepraatje is te be schouwen. Met duidelijke woorden wijst spr. er op, dat de moderne ouders zoo weinig belang stelling hebben voor hun kinderen van 11 ten Iegelijk beproeven ons liet noodigc licht te verschaffen". „Juist, en om dit te doen zou ik voor stellen, dat ieder van ons afzonderlijk in een der drie aangegeven richtingen een onderzoek instelde". „Ja", zei de Tournel peinzend, „dat zou toch de beste werkwijze kunnen zijn. Als ik mij bijvoorbeeld belastte met bet on derzoek naar de afkomst, de vroegere woonplaats, enzoovoort van het onbeken de meisje. Maar neen, misschien was het beter, indien ik tracht op te sporen, wie mijner bedienden een handlanger der Broeders is". „Laat Nibblinglon zich dan belasten met de laak. die gij eerst op u wildet nemen, dan zal ik beginnen met bet buis tegen over uw woning. Ik beken, dat ik dit gaar ne zou doen. want al lijkt u die kans ge ring, ik heb zoo'n idee. dat daar wat te ontdekken valt", sprak baron dc Linar. Deze schikking werd de beste gevonden. „Als bet- dan aldus besloten is", zei de Tournel, „zal ik u, mijn vrienden, vertel* len waar bet meisje verborgen is, Ik laat baar verplegen in een klooster, klein en onbekend, dat ligt vlak buiten de stad Rennes. Tot heden lieb ik dit aan nie mand toevertrouwd en de Broeders des Verderfs kunnen in de verste, verte niet vermoeden, waar het meisje verblijf houdt. A1s' gij haar bezoeken wilt,. Nib blington, zal ik u een brief voor de over ste van het gesticht medegeven. Deze is in liet geheim ingewijd. Zij is een nicht van mij en hij haar wordt het ongelukkige meisje liefderijk verpleegd". IjZou zij nog in denzelfden toestand ver- kceren?" vroeg lord Nibblinglon. —30 jaar. Zij Begrijpen hun Mud niet meer, weten niet), wait het wil of doet. Daarom moeten de oudera belangstelling toornen voor deze Minderen, die juist in dó moeilijke crisisjaren meer liulp dlan on dom noodig hebben. Zij moeten hun Mnde reai voorlichten in do richting, di© zij heb ben te gaan en die hun tot geluk en vreugde zal strekken. Mot genoegen constateert spr., dot de ouderavonden in het jeugdwerk van het bisdom Haarlem flink gehouden zijn in het afgeloopem jaar. De bewering, dat het woord ouderavond verkeerd gekozen is, omdat het te „ordi nair" is, verwerpt spr. ten sterkste., wijl er geen schooner naam dan ouders- va der en moeder is. Nog zoovele moeilijk heden zijn gefingeerd, omdat men van den ouderavond' niet weten wil. Ten slotte wijst spr. er op, dat de eigen lijke bedoeling van de ouderavonden is in de organisaties, met het jeugdwerk be last, de ouderavonden in te lassohen. Het geven van ouderavonden is naar spr.'s mee Ping, allereerst de taak der geestelijkheid, onudat het vooral zielzorg betreft, zonder dat er echter een preektoon moge heer- seheu. Groot succes is echter ook te vér- wachten van een leek, mits men een goede keus doet. Spr. eindigt dan met den wensoh, dat allen mogen overtuigd zijn van het groo te nut der ouderavonden, en dat zij wil den medewerken om hierdoor de jeugd op te voeden. Een dankbaar applaus beloonde spr. voor zijn fraaie uiteenzetting en de voorz. voegde er den wensoh bij, dat de ouder avonden meer en meer ingang mogen vin den in het bisdom Haarlem. Hierna was aan de orde het puntMeis jespatronaat en Vakorganisatie. De voorz. deelt naar aanleiding hiervan mede dat eenige correspondentie is ge voerd tusschen de Commissie voor Vakor ganisatie van den R.-K. Dioc. Rond en het bestuur. De kwcs>tae komt hierop neer, dat bedoelde commissie de medewerking van het bestuur der Medsjespabronaten vraagt ter overname van de meisjes uit het patronaat dn de vakorganisatie. Door een bestuurslid van bovenbedoelde com missie werd deze zaak nader toegelicht, waarna hierover van gedachten gewisseld werd Ten slotte, werd besloten in deze richting verder te werken. Over het punt: Meisjespatronaat, en Jonge Vrouwenbond, gaf de WelEerw. Heer H. Kooy uit Amsterdam een uiteen zetting omtrent de verhouding die er be staan moet tusschen beide volgens de leid draad der R.-K. Dioc. Commissie voor het Jeugdwerk. ZijnEerw. deelt hierbij mede, dat in Amsterdam een regeling is getrof fen, waarbij de meisjes van 1321 jaar, die geen patronaat bezocht hebben, zich kunnen aansluiten bij den Jonge Vrouwen bond. Verder geeft het patronaat de meis jes van IS jaar over aan den Jonge Vrou wenbond. Meisjes van 1318 jaar, die zich bij don Jonge Vrouwenbond willen aan sluiten worden verwezen naar het patro- tronaten feitelijk zijn ondergebracht in den Jonge Vrouwenbond. De ZeerEerw. Hoer Pastoor Lucassen steldé het volgende voor inzake de imdee- ling van de verschillende meisjeskrmgen Het diocesaan centraal lichaam, ge naamd de Jonge Vrouwen-bond. bestaat uit: lo. Dioc. bond van Meisjespatronaten 2. Dioc. bond van M. U. L. O.-meisjes 3o. Dioc. Jong Sbudentenbond. Het algemeen plaatselijk lichaam be staat uit lo. Plaatselijke bond van Meisjespatro- iraiten So. Plaatselijke bond van M. U. L. O.- meisje s 3o. Plaatselijke bond van Jong Studen ten-bond. Het bestuur diocesaan zoowel als locaal bestaat uit afgevaardigden van elk der 3 bonden, waaraan een lid van den Vrou wenbond ban worden toegevoegd. Langdurig werd hierbij gediscussieerd over de al- of niet opname van de Masse burger-meisjes, die niet het patronaat be zoeken. Uit deze gedachten-wisseling concludeer de de Voorzitter, dat men betreffende deze kwestie aanmerkelijk dichter bij el kaar is gekomen en verwacht mag worden dat een definitieve oplossing in deze zal tot stand komen. Bij <Je rondvraag werd over verschillen de kwesties nog breedvoerig van gedach ten gewisseld. In zijn slotwoord uit de Voorzatter den wensoh, dot deze vergadering e>r toe moge bijdragen, dat nieuwe vruchten van het onderwijs der kinderen mogen verkregen worden. Genootschap „De Stille Omgang". Men verzoekt ons op-namo van het volgende: Bovengenoemd Genootschap, 7 April jl hier ter stede opgericht, mag zich in steeds toene mend en bloei verheugen. Talrijk zijn de mannen, die zioh voor het lidmaatschap opgeven, zoodat zeer zeker te ver- waobten ie. dat een. groot aantal mannen en jongelingen het volgend jaar naar Amsterdam zullen optrekken, om aldaar hunne hulde to gaan brengen aan Jezus in zijn Allerheiligst Sacrament, Door het bestuur zijn nu reeds voorbereidende maatregelen genomen, om de nachtelijke tocht naar Arasterdam zoo goed- mogelijk te doen sla gen, maar hot moet weten hoeveel deelnemers er zullen zijn Het vraagt da® ook aan allo R. K. mannen en jongelingen van Leiden en Omstreken, die nog geen lid zijn maar het voornemen hebben, gemaakt lid te worden, zioh nog voor 1 Juli a.e op te géven bij den Secretaris den heer W. J. Maas, Doazaetraat 22a, Lelflen Is mon lid van het Genootschap te Haarlem, dan geve men zich toch op, de Secretaris zal voor overschrijving zorg dragen. (Dit in overleg mot het bestuur van het Genootschap te Haar lem). De statuten zullen aan Z. D. H. don Bisschop van Haarlom ter goedkeuring worden toegezon den. Zooals iodercen wel bekend is brengt het oprichten van een Genootschap of Vereeniging "v col kosten mot zich mede; reden waarom nu in de maand Juh over de contributie voor hot jaar 1922 zal worden besohikt Dat nog velen zich als lid van bet Genoot schap zuil en laten inschrijven I Bij de gisteren door de Commissie van Beheer over de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest gehouden aanbe steding van: „Do levering van lovcnsmiddclen, krui denierswaren, enz. benoodigd gedurende het 3e kwartaal 1922, ten behoevo van het personeel dier gestichten" was ingeschre ven als volgt: Brood. a. gebuild melkbrood, b. ge build waterbrood, c. ongebuild tarwe brood, d. beschuit. Leidsche Broodfabriek: a. f225, b. f18; c. f 15 per Kg. d. f 1.50 per 100 stuks. Broodfabriek Ceres:a. f24, b. f 19, c. f15 A. J. Wanninkhof, Noordwijk: a f225 b. f 187 c. f 15, d. f 1.35. Vleesch. a: versch rundvleescli, voor voet, b. id. argenlijnsch; c. rundvleesch, achtervoet; d. kalfsvlecsch voorvoet, e id. ac-htervoet L. A. Werner a. fl.50 e. f2.49, d. f 1.98, e. f3.50 per kg. Ph van Gelder a. f 1.38, b. f0.92, c. f 1.60. arg.; S. W. Marsman a. f 1.18, c f2,36, d. f2.—; G. w! ff. i i.uv, 6. i ï.cb; er v ccc.*\voo. .J. a f 0.98, b. f 0.85, d f128, e f3.—; N. Aen«- my b f0.82, c. f 1.15, e f2.65; rundvet G. W. Zandvoort f 1.80, Ph. van Gelder f 1.64, S. W. Marsman f 1.50, C. van Maslrigt f 1.25, N. Aenmij f 1.15. Th. W. Bergers, spek ƒ0.91, reuze! f 159 G. W. Zandvoort fl.50 per kg. a. boter, b. Goudsche kaas. c. Leidsche kaas. H. Smeele, den Haag a f3.b f 1.20 c. f0.80A. C. Lagerberg a f228, b. fl.40, c. f 0.98, f 0.84 en f0.7G, P. F. van der Voort a. f225 bf9i, c. f68. Coöperatieve Inrichting „De Landbouw" b. f 1.20. o. f0.90 per kg. Eieren: J. II. Smeele. Den Haag f 12, D. Wannink f8.80 per 100 st. a. Koffie (Java), b. Icoffie (Santos), o. thee (Java), d. thee (Chineesche). N.V. Thee- en Koffiehandel v.h. van IJzendijk Rotterdam a. fl.GG, b. fl.32, c. fi.66 d ft.80; Vcrkouw en Stokhuizen: a. fl.40, b. f 1.o. f i.40—f 1.55, d. f 1.45; firm» Van Seuren en Smit, Delft: a. fl.36, b. f0.98. c. f 1.37, d. f 1.55; G. J. de Jongh en Co.: a. fl.40, b. f 1.10 en f0.89, o. f 1 30. d. f2.40; D. A. Kelder: a fl.70 en fl.OO.b. fl.50, c. f 1.15 en fi.—, d. f 1.75; P M C. van Ipcnburg, Rotterdam: a. f 1.27, b. f 1.07, c. f 1.35, d. 1.70; Van Pellen en Zonen c. f2.20; d. f220; Schiltmeijcr en Buijs Amsterdam: a. f 1.60, b. f 1.20. c. fl.50 en f 1.60. d. f 1.80 en f 1.90. „Zeker, mijn nicht beloofde mij zoo spoedig er eenige verbetering te const a- teeren viel, mij daarvan bericht te zullen zenden. En dit bericht bereikte mij tot heden niet. Het zou gegeven worden door middel van een advertentie in een be paalde courant. Dit natuurlijk, omdat do Broeders, die tot alles in staat zijn, wel eens mijn brieven zouden kunnen onder- schoppen". „Nu", zei lord Nibblington, „laat het on derzoek naar dit meisje aan mij over. Ilc zal voorzichtig zijn" De Tournel zag op zijn horloge. „Wacht", zei hij, „hot is vijf uur, de couranten zullen verschenen zijn. Ik zal het blad laten komen, wij moeten zien of misschien niet hedenavond do overste van het gesticht ons bericht zendt. Het zou zeer toevallig zijn, maar hot is niettemin mogelijk". Hij belde en verzocht den bediende, die terstond verscheen hem de avondbladen te brengen. Deze bracht ze en de Tournel doorliep vlug de advertentiekolommen. Eensklaps slaakte hij een kreet van schrik en liet. het blad uit de handen val len. Zijn vrienden zagen hem vragend aan, doch hot eerste oogenblik sprak hij geen woord. „Maar wat is er?" riep de Linar, „spreek dan toch". „Lees', sprak de Tournel, „en. gij zult alles begrijpen". Hij wees do beide andoren een kleine advertentie aan. Deze verslonden haar met de oogen en wat lazen zij? Een paar regels slochts, maar de zin ervan was hen overduidelijk. „Kom ter stond, zij is verdwenen'. Deze weinige woorden zeiden hun alles. „O", riep lord Nibblinglon woedend, „zijn die kerels dan tot alles in staat? Vermogen zij dan alles? Over welke- mid delen beschikken zij dan toch?" „Ik weet het niet", antwoordde de Tour nel neerslachtig, „ik weet het niet, het zijn ware duivels. Maar dït is zeker, wij zullen hen het meisje weer ontrukken. Niets blijft ons over dan terstond naar Rennes te vertrekken". „Gij wilt daarheen gaan?" vroeg do Linar, „en onze afspraak dan?" „O, daaraan kunnen wij ons thans niet houden. Dit bericht heeft alles veranderd Voor alles moeten wij het meisje weer zien op te sporen. Ik wil daaraan mede werken". „Nu- goed", antwoordde de Linar, „dan stel ik voor, dat gij beiden naar Rennco vertrekt om daar naar omstandigheden te handelen, dan zal ik te Parijs blijven, om hier het. onderzoek voort te zetten". De anderen stemden daarin terstond toe, men sprak nog af, hoe men elkaar be richt zenden zou, indien of te Rennes of te Parijs iets ontdekt werd en een paar uur later zaten graaf de Tournel en lord Nibblington in den trein naar Rennet, terwijl de Linar zich opmaakte om bin nen Parijs zijn onderzoekingen aan t» vangen. De Tournel en Nibblington kwamen in den nacht te Rennes aan, te laat om nog iets te ondernemen en ze konden met» anders doen dan eonholel opzoeken om Uj0 den volgenden morgen te waehten, (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 3