S JULI 13e Jaargang. MAANDAG 19 JUNI 1922 No. 3853 DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week, 12.60 per kwartaal. Franco per post J 2 05 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's verkrijgbaar egen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af zonderlijke nummers 0 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. i Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: °p Zaterdag 35 cent per regel Overige dagen 30 cent per rege* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE ADYEETENTIEN, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuui koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige dagen f0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen PROPAGANDA. Maandag 19 Juni te NOORDWIJKERHOUT groote propaganda^vergadering, in „Het JVapen van Noordwijkerhout", te 8 uur. Dinsdag 20 Juni te OEGSTGEEST groote propagandar-vergaderiug in eafé Kortekaas, te 8 uur. Spreker op beide vergaderingen de Zeereerw. Heer Pasto or B. v. Leeu wen te Hillegom. V Voetbal. Er wordt nogal wat over den voetbal ge schreven de laatste dagen. En er wordt gedisputeerd1 waarbij de oppervlakkige lezer in den waan wordit ge bracht, dat hem vandaag het tegenoverge stelde wordt voorgehouden van wat hij den vorigen keer las. Of, laat men eerlijk be kennen Ziet de lezer niet in het artikel van den heer H. Putte/r (Uit de Pers) een lijnrechte tegenspraak van wat hij Za terdag las in het ook door ons overgeno men artikel van Frater Thomas. En eerlijk bekendwas de lezer het niet Zaterdag eens met fr. Thomas, terwijl hij vandaag den heer Putter gelijk geeft. Do- ee veronderstelling bevat niets beleedi- gends. Wij veronderstellen volstrekt niet bij den lezer een verstandelijken aanleg met een zeer sterk schommel-vermogen. Neen; bij ons is 't ook zoo gegaan. Frater Thomas heeft gelijk, althans voor 90 pet-., ons inziens, en de heer Putter heeft óók gelijk, voor 'n zeer groot deel laten wij ook hem 90 pot. geven! En nu doen beiden zoo gaat het trouwens vaak bij een dispuut of zij het h e e 1 e m a a 1 niet eens zijn met elkaar, terwijl zij voor die 90 pCt., naar onze overtuiging, precies eender meenen Wat de voorzitter van den Diocesanen Haarlemschen Voetbalbond bepleit wordt niet door Fr. Thomas afgekeurd en vrat Fr. Thomas bestrijdt vindt in eerst genoemde geen verdediger Frater Thomas bestrijdt de voetbal- excessen, de „dolle-match-woede". En de heer Putter verdedigt een voet bal-ontspanning op Zaterdagmiddag en ook, als de jongens zich graag zoo wil len vermaken, op 'n Zondagnamiddag. Nu zal laatstgenoemde het begrip „ex ces" bij den voetbal wel wat anders opvat ten, dan Frater Thomas ze zijn het ook niet voor de volle 100 pet. met elkaar eensmaar wij zijn er van overtuigd, dat zij in deze ling niet zoo ver van el kaar staan, als 't wel lijkt! Intusschen leert ons de discussie over den voetbal weer eens, dat overdrijving whaadt. Zij, die den voetbal verdedigen als er maar „R.-K." voorstaat, dienen wat .voorzichtiger te zijn terwijl degenen, die een R.-K. Voetbalvereeniging op z'n best beschouwen als een „noodzakelijk kwaad*' ook ons inziens van de dwaling huns weegs behooren terug te keeren. BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Principieele overeenstemming onder de mogendheden ter Haagsche conferentie. In verband met het aanhangige wets ontwerp op de graanbelasting verkeert het Duitsche ministerie in gevaar. De burgeroorlog in China. De regeering Utan Kanton ten val gebracht België. f. Vandervclde niet vermoord. „Le Peuple" zegt, na inlichtingen le hebben ingewonnen to Keulen, te Berlijn en op het ministerie van bhitenlandsche naken te Brussel, het bericht omtrent den moord op Vandervelde te kunnen tegen- kreken. Duitschland. De graanbelasting. Een regeer ingscrisis m o g e 1 ij k. Zaterdag werd in de zittingen der inter- fractionecle commissie de toestand in Verband met het ingediende wetsontwerp mzake de graanbelasting, druk bespro ken. Het .wetsontwerp heeft betrekking op het vaststellen der korenprijzen in ver band met de depreciatie van het Duit sche geld. In een jaar tijd is de prijs van puilcnlandsch koren van 5000 mark ge degen tot 18.000 mark. Wanneer koren- Prijzen als een basis zouden worden aan genomen, zooals in Maart j.l. op de Ber- Afosche korenbeurs lijn betaald, dan zou een tarwebrood 36 mark en een rogge brood 29 mark kosten. Bij een dergelijke enorme stijging is het de strekking van het wetsontwerp om staatscontrole op de prijzen mogelijk te maken. Naar verluidt, moeten de soc.-dem. heb ben verklaard, dat zij met geen mogelijk heid in het kabinet kunnen blijven, in dien het wetsontwerp geen meerderheid zou vinden en dientengevolge zou moeten worden teruggenomen. De consequentie daarvan zou dus een kabinetscrisis zijn. In do vorige partijen zijn de meeningen over het wetsontwerp zeer verdeeld. In parlementaire kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat bij de oventuccle verwerping van het wetsont werp ontbinding van en nieuwe verkie zingen voor den rijksdag noodzakelijk zouden zijn, waarbij over het gansche land een diepe kloof zou ontstaan tus- schen consumenten en producenten. De centrumfractie zal zich heden met het wetsontwerp bezighouden. Heden of morgen komt do interfrac- tionoelo commissie bijeen, teneinde te trachten aan het ontwerp een meerder heid te verzekeren. De -stemming kan niet vóór het eind der week worden verwacht.. Tegen dien tijd hoopt men een vergelijk tusschen de coalitie-partijen tot stand te hebben ge bracht. Oostenrijk. De financieele toestand. De Duitsche gezant in Oostenrijk, Dr. Pfeiffer, is, naar de Zeit. meldt, te Berlijn aangekomen. Naar het blad verder meent te welen, staat .zijn reis in verband met de finan cieel moeilijkheden in Duilsch-Oosten- rijk en met de vraag, of en in hoeverre Duitschland in staat zal zijn om hulp te verleenen. In den Rijksdag heeft Dr. Pfeiffer Vrij dag geconfereerd met Rijkskanselier Dr. Wirth. Engeland. Do Iersche toestand. Het verloop der verkiezingen. De verkiezingen in Ierland hebben een kalm verloop. Het aantal kiezers dat op komt is betrekkelijk klein. Oogenschijti- lijk had er niet veel intimidatie plaats, doch in de graafschappen Tipperaiy en Waterford zijn de agenten van niet-coali- tie-candidaten door gewapenden aange houden, ofschoon zij later weer zijn vrij gelaten. In het gebied van Sigo zijn de stembiljetten in beslag genomen en ver brand en de agenten dor onafhankelijke candidaten ontvoerd. In antwoord op een desbetreffend telegram verklaarde Grif fith, de president van den Vrijstaat, dat een dergelijk op-treden een inbreuk is op het verdrag, dat een vrije verkiezing als voorwaarde stelde en dat, zoo men op deze wijze voortging, de verkiezing zou worden verminkt, De Protestantsche kie zers in dit gebied ontvingen Zaterdag per post een aanmaning om thuis te blijven, anders zouden de afzenders wat ze noem den een nachtelijken plicht te vervullen hebben. Nieuwe moordpartij. Er heeft een verschrikkelijke moordpar tij plaats gevonden te Antravea, waar Za terdagochtend vier mannen en een vrouw zijn vermoord en verscheidene personen zijn gewond. Het waren allen Protestan- en. De huizen van verscheidene andere Protestanten zijn bovendien in brand ge stoken. Het aantal mannen, dat deze wreedheden beging was zeer groot. Spanje. De militaire operaties in Marokko gestaakt De ministerraad heeft besloten de mi litaire operaties in Marokko definitief te staken en in dit land een protectoraat in te stellen. Zuid-Slavië. Prins George van Servië krankzinnig? Volgens de bladen te Boedapest heeft de Zuid-Slavische gezant te Parijs ver klaard, dat de broeder van den koning van Zuid-Slavië, prins George van Ser vië, krankzinnig is en voor de gemeen schap gevaarlijk. Naar gemeld wordt is de prins in een Parijsch sanatorium ter verpleging op genomen. Amerika. Loonsverlaging bij do Spoorwegen. De arbeidsraad van de Spoorwegen heeft loonsverlagingen aangekondigd vo^r de klerken, het stationspersoneel, de sein-: wachters, de stokers, welke varieeren van 2 lot 6 cent per uur. Een en ander brengt een besparing mee van 27 millioen dollar per jaar. Bij deze loonsverlaging zijn 325.000 man betrokken. Zij treedt in wor king op 1 Juli a.s. China. Dé Burgeroorlog. Soen Yat Sen verslagen. De buitenlandsche delegaties te Peking ontvingen Zaterdag bericht, dat de troe pen van Tsjang Tsjunt Ming de stad Kan ton bezet hadden. Ondertussehen werd de strijd voortge zet en zag Soen Yat Sen, de ex-president, zich genoodzaakt te vluchten, nadat zijn troepen uiteengejaagd waren. Tsjing-Tsjoeng Ming heeft verklaard, dat de regeering van Kanton heeft opge houden te bestaan en dat Kanton thans is vereenigd met de Noordelijke regeering, welke het oude republikeihsche parle ment erkent. De Haagsche Conferentie. Voorloopige overeenstemming over de aan te nemen lioudiug. Naar de Fransche dagbladcorresponden ten uit Den Haag melden, zijn do mogend heden thans in groote trekken tot over eenstemming gekomen in zake de door haar aan te nemen houding. De Fransche regeering zal voor morgen moeten beslis sen, of zij zal voorkomen op de lijst der deelnemers aan de Haagsche conferentie, welke aan de Sovjetregeering zal worden gezonden. Na de rede van den Engelsclien gedele geerde Hilton Young is men het er alge meen over eens, dat de onderhandelingen geen politiek karakter mogen dragen en dat de verschillende regeeringen zich haar volledige vrijheid van handelen voorbehouden, en voorts dat het doel der conferentie uitsluitend is het instellen van een onderzoek, en ia>,1 het nomen van een beslissing. Eon Fransche Persstem. Het „Journal 'des Débats" constateert met voldoening, dat er een atmosfeer van kalmte hperschte bij de opening der Haag sche conferentie, die vrij van pompeus gedoe en geschetter was. Voorts, prijst het blad het program van Van Karnebeek, die als beleidvol en prac- tisch man van oordeel is, dat het beter is te Den Haag methoden te volgen, welke juist tegenovergesteld zijn aan die van de Riviera. Er zullen ongetwijfeld nog vele confe renties zijn en het blad hoopt, dat de or ganisatoren daarvan een voorbeeld zullen nemen aan die van Den Haag. De Pers. Het persrcgelingscomité deelt het vol gende mede: In het „Vaderland" is, door een onbe scheidenheid een soort verslag versche nen van een vertrouwelijke zitting van het comité. Het comité betreurt, dat zijn werk voor de belangen van de pers op deze wijze door een collega bemoeilijkt wordt, te meer, omdat bedoeld verslag op verschillende belangrijke punten onjuist was. Tevens deelt het perscomité mede, dat het op een misverstand berust, als in Ne- derlandche bladen er over wordt ge klaagd, dat het niet uit eigen beweging zou zijn opgetreden tegen de regeling voor de pers in het vredespaleis. Van het oogenblik af, waarop de bepa ling, die een zoo ongelukkige uitwerking heeft gehad, aan het comité bekend is geworden, heeft het onophoudelijk imet den meesten nadruk er tegen gewaar sehuwd en heeft het onze overheid voort durend opmerkzaam gemaakt op de mo gelijkheid van de onaangename gevolgen, die thans zijn ingetreden. In verband met het feit, dat sommige delegaties ter Haagsche conferentie zich bereid hebben verklaard geregeld journalisten van het betrokken land te ontvangen, kunnen we mcdedcclen, date reeds enkele dagen voor den conferentie begon, de voorzitter van den Nederland- schen Journalistenkring er bij minister Van Karnebeek krachtig op aangedrongen heeft, dat er ook tiagelijksche bijeenkom sten zouden zijn tusschen de Nederland- sche delegatie en de Nederlandsche jour nalisten. De minister heeft toen toegezegd, over dit denkbeeld met de Nederlandsche dele- datie overleg te zullen plegen. Wat de incidenten van do 'laatste dagen met de persvertegenwoordigers aangaat, heeft de kringvoorzitter zijnerzijds ge constateerd,' dat de perscommissie er bij den minister tijdig en herhaaldelijk op aangedrongen heeft de journalisten ook toegang te geven tot het vredespaleis. Nielemin heeft de kringvoorzitter ten overvloede aan de commissie verzocht de totstandkoming yan dien maatregel voor het vervolg der conferentie nogmaals bij den minister te willen bevorderen, ook wat betreft de couloirs van het vredespa leis. BINNENLAND. HET VOORNAAMSTE NIFUWS. Wij doen in dit nummer eenige mededee lingen betreffende de electrische tram Leiden—Voorburg—Den Hdag—Scheve- ningen (2do blad). Wij geven een korte beschrijving van de Leidsche auto-brandspuit (Stadsnieuws). De nummering der candidatenlijsten voor de Tweede-Kamerverkiezing. Een schrijven van Mgr. A. J. Callier ter gelegenheid van het 3e lustrum van de Dioc. Haarl. Hanze. DE TWEEDE-KAMERVERKIEZING. Nummering der 1 ij stem In de Zaterdag gehouden zitting van het Centraal Stembureau zijn de lijsten genummerd. Kieskring VII (Leiden) 4. B Liberale lijst van Houten. 4 D Volkswelvaart. 6 A.-R. Partij. 8 Otir. Volkspartij. i 9 N. K. P. 15 Communisten. 17 Socialistische Partij. 19 Vrijz. Dem. Bond. I 20 O Plattelandersbond (rechts). 20 H Idem (links). 21 O Vrijheidsbond, lijst DresseihuyB, 21 D Idem, Staalman. 21 G Idem ter HalL 22. Chr. Dem. Partij. 26 On afbankei ijken. 28 S-taabk. Ger. Partij. 29 Dom. Partij, Heeres. 32 A Ohr. Hist. Unie, lijst v. Boetzelaer. 32 ïdean, 1 ijst-Seliokking. 33 R. K. Staatspa rtij, lij&t-Koolen 36 S. D. A. P. 37 Nationale Bond v. Bezuiniging. 38 Neutr. Middenstands blok. 41 Alg. Vrouwenorganisatie. 44 Ohir. Soc. Partij. I 46 Herv. Ger. Staatspartij. 49 Piattelandspartij, Teenstras De Kaïth. Staatspartij hoeft in do ver schillende kieskringen de volgende lijsten: Kieskring I (Den Bosch) No. 50. Kieskring II (Tilburg) No. 50. Kieskring III (Arnhem) No. 42. Kieskring IV (Nijmegen) No. 42. Kieskring V (Rotterdam) No. 25. Kieskring VI (Den Haag) No. 42. Kieskring VII (Leiden) No. 33. Kieskring VIII (Dordrecht) No. 16. Kieskring IX (Amsterdam) No. 25. Kieskring X (Helder) No. 33. Kieskring XI (Haarlem) No. 33. Kieskring XII (Middelburg) No. 50. Kieskring XIII (Utrecht) No. 42. Kieskring XIV (Leeuwarden) No. 42. - Kieskring XV (Zwolle) No. 39. Kieskring XVI (Groningen) No. 42. Kieskring XVII (Assen) No. 42. Kieskring XVIII (Maastricht) No. 50. KAMER-CENTRALE LEIDEN. Door het best-uur der R.-K. Kamer-Cen trale is aan de besturen der tot dé Ka^ merkdeskring Leiden behoor ende looalo R.-K. Kiesvereenigingeai de volgende cir culaire gericht: V erkiezings-actie. Bestuur s-candidaten. „Ons tot tolk makende van hot dage- lijkach bestuur van den Algemeenen Bond van R.-K. Rijkskieskring-Organisataes^ in Nederland, achten wij het ons tot plicht, U te wijzen op het allergrootste belang, dat gelegen is in een zoo goed mo- gelijke voorlichting der kiezers, over de wijze w^aarop moet wor den gestemd. Wij zouden bijna durven zeggen, dat de voor lichting omtrent de hanbeering van het stembiljet, aan de hand van ©en modelstembiljet, nog meer belang is dan do verspreiding van allerlei verkdezingsleotuur. Daarom dringen wij er bij U met allen nadruk op aan, om to zorgen, dat de katholieke kie zers terdege zullen worden ingelicht om trent do manier, waarop gestemd moet worden. Het is ook U bekend, hoeveel on kunde op dit terrein bestaat, en hoe groot het gevaar is door die onwetendheid veel stemmen voor de Katholieke lijst te ver liezen. Dit moge zooveel mogelijk worden voorkomen. Wanneer U omtrent het model-stembil jet eenige inlichting of advies wenseht, raden wij U aan zich te wenden tot den Secretaris Uwer Gemeente. Voorts vestigen wij uwe aandacht op de mogelijkheid door de wetswijziging van 8 Mei 1922, -geopend, dat kiezers in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst zij voorkomen, in een andere gemeente aan de stemming deel kunnen nemen. De ze regeling kan voor verscheiden katho lieke kiezers, die verhuisd zijn, of wegens jverkzaamhedéa elders vertoeven, yan moet blijken hoeveel Katho lieken in Nederland kiezer zijn. groot belang zijn. Wij wijzen echter met nadruk er op, dat hij, die in een andere gemeente dan die, waar hij op de kiezers lijst staat, zijn stem wil uitbrengen, uitciv lijk 14 dagen vóór den 5den Juli, dus op zijn laatst op Woensdag 21 Juni, daarvan in persoon medodeeling moet doen ter se cretarie van een gemeente in Nederland. Dat is dus van groot belang. In verscheideno gemeenten heeft men de R.-K. Geestelijkheid bereid gevonden om vaar af den preekstoel op deze aangele genheid te wijzen. Wellicht is ook de Geestelijkheid te Uwent bereid om aan een dergelijk verzoek te voldoen. In Uwe herinnering zij voorts gebracht, dat bij het R.-K. Centraal Propaganda- Bureau te Roermond een zeer nuttige en zeer verscheiden collectie propaganda-leo- tuur verkrijgbaar is wij mogen U aanbe velen zich met dat Bureau in verbinding to stellen. Ton slotte rij er aan herinnerd, dat na do verkiezingen ons bestuur geheel aftreedt. Namen van candidaten voor het nieuwe bestuur (hoogstens 13) moeten worden ingediend v 1 J u 1 i aan •het secretariaat te Gouda (Karnemelk- eloot 112). Slechts 5 Kiesvcreenigingen maakten tot dusverso van deze gelegenheid gebruik. Nu men in deze dagen tooh vergadert, kan men zonder veel moeite de aangeboden gelegenheid benutten." Uit de Bouwvakken. Weer landelijke onderhandelin gen? Vrijdag heeft een vergadering plaats /e- had van de landelijke patroons organisa ties. Naar aanleiding daarvan verneemt „Heb Volk"' dat de kans groot is, dat de onderhandelingen over een landelijk con tract, die eenigen tijd geleden zijn afge broken, weer zullen worden hervat. Hetzelfde blad verneemt, dat de bouw- voks'taking in Friesland niet is opgeheven. SPORT. VOETBAL. Overzicht Eindelijk dan is Blauw Wit in de kampioen» competitie geslagen. En nog wel in eigen huis, in haar laatsten thuiswedstrijd. Met 31 wor den de Zebra's geklopt. N A. G. verdiende de overwinning volkomen. De Zuidelijke kampioenen vormden een goed ge heel, een enthousiaste ploeg, die een mooi open 6pel spooldo en dot dan ook stukken af stak tegen de onsamenhangende Blauw Wit combi natie. Vooral Hoogstede wist weer door zijn temperament die heerlijke bezieling in de ploeg te brengen, dio tot uiterste krachtsinspanning noopt en dan ook meermalen succes oplevert. De back Merlons werd weer door Piederiot Jt. vervangen. Blauw wit was geheel volledig De achter- hoede spoelde aanvankelijk haar gewone spel, dat betrouwbaar is, doch toen de achterstand] reeds een driotal punten was, ging van die ver dediging weinig kracht meer uit en werd vooral v d. Kluft nog al eens gepasseerd. De midden linie schoot in haar aanvallende taak vTijwd geheel tekort, wat voor een niet gering deel moet toegeschreven worden aan het feit, dat de sterk opdringende N. A. C.-voorhoode haar be lette veol aan dit onderdeel van het spel te be en en zoodoende werd de Blauw Wit voor hoede tot werkloosheid gedoemd, temeer waar Van Diermen een extra bewaking genoot en dit heerschap dan ook ten volle gelegenheid had! welbekende critiek op de verdediging uit t« oefenen, wat hom echter evon voor de rust be straft werd door zijn aanvoerder door hem vani het veld te zenden, een daad die zeker waar- deering verdient. Na de rust mocht hij weer meespelen, maar ook thans was hij vrij onge vaarlijk. De stamd was toen al 30 in het voor dcol dor Zuidelijken. Mazurel redde tenslotte tegen het einde, in een-periode van overwicht der Westelijken, de eer, waarbij het bleef De stand is nu: doelp. gesp. gew. verl. gel. pnt. v.t. gem. Blauw Wit 4 2 1 1 5 5—5 1.20 Go-Ahead 5 13 15 7—7 1,— N. A. G 6 3 3 6 10—10 1 Be-Quick 5 1 2 2 4 55 0,80 De seriewedstrijden te Warmond. Men schrijft cms uit Warmond: S. J. G. I on IV hadden reeds vooraf bericht gezonden, dat dezo elftallen niet zouden uitko men, on later op dem middag bleek ook (hot 3d elftal miet opgekomen, wat don tegonparlij oonf gemakkelijk winnen bezorgde. To 12 uur kwam daarom „Leiden IV" tegcai D O. S. S. I in hot veld. In den aanvang wad het spel van heiden niet schitterend, doch D. O. S S. blónk door onbenulligheid uit, wat jammert was voor eenige goede exemplaren, die niet bij konden. wcTken, wat anderen verprutsten. Later

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1