Op 5 Juli EVENREDIG BINNENLAND. 13e Jaargang. VRIJDAG 16 jy^l 1922 Ne. 3851 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Op Zaterdag 85 cent per regel Overige dagen SO cent per regoi Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dabbele van het tarief berekend. KLEINE ADVERTENTIES, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en.verhuur koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige dagen f0.50 Ce ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week, 2.60 per kwartaal. Franco per post 2 95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 60 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af- sonderlijke nummers 6 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Dit nummer bestaat uii twee bladen PROPAGANDA. Maandag 19 Juni te NOORDWIJKERHOUT groote propaganda^vergadering, in. „Het Wapen van Noordwijkerhout", te 8 uur. Dinsdag 20 Juni te OEGSTGEEST groote propaganda-vergadering in oafé Korte&aas, te 8 uur. Spreker op bedde vergaderingen de Zeereerw. Heer Pastoor B. v. Leeu wen te HaRegoin. V Katholieke vrouwen. Denkt er aan, dat 't ook voor TT op 5 Juli stemplicht is mlioht om te stem men, maar óók om b o e d te stemmen. Roomsche vrouwen van Nederland, be grijpt uw roeping, begrijpt uw plicht. De tegenpartij zet al'les op haren en snaren, ooi de vrouwen in hun netten te verstrik ken, vooral de felste tegenstandster de So ciaal-democratie, is met alle macht aan het werk, om uit het vrouwemkdsrecht, of schoon door haar tegen heug en meug aanvaard Troelstra ging vóór de stem ming over het wetsontwerp tot verleening van het vrouwenkiesrecht weg te hal len wat er te halen valt, ten koste van de Christelijke partijen. Zet u schrap tegen haar verlokking, blijft trouw aan uw Ka tholiek beginsel, en etemt daarom K a- t h o He Ik. Stemt Katholiek, maar propageert ook vóór 5 Juli aan uwe bekenden om goed te stemmen overtuigt hen en verklaart hun, hoe zij moeten stemmen. Ons beginsel is hoofidzaak al het an dere, hoe gewichtig overigens ook, is in vergelijking daarmede een bijzaak. En daarom zij ook bij de propa ganda voor onzen beginsel-strijd niet te vergeefs de verwachting gegrond op de medewerking der Katholieke vrouwen. BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De openingszitting der Haagsche Con ferentie. Een rede van minister Van Kar- nebee|( Een nieuwe nota der Commissie van Herstel. Nieuwe gevechten in Chinp. België. Karei Kogghe overleden. Karei Kogghe, de bekende sluiswachter van Nieupoort, die in 1914 bij het begin van den Yserveldslag den Belgischen ge- neralen staf op de hoogte bracht van de mogelijkheid, om de Yservlakte onder wa ter te zetten, en dat tenu itvoer bracht, is gistermorgen te Veurne overleden. Aan Kögglie werden om die daad de hoogste onderscheidingen verleend. Enkele weken geleden kende de regeering hem een le venslange pensioen toe. Aan Kogghe is ihet voor een deel te danken, dat de Duit- schers België nooit geheel hebben kunnen l>ezetten. Te laat beloonde trouwl Duitschland De graanoogst valt tegen. In den Rijksdag verklaarde de minister van landbouw, dat de graanoogst dit jaar in Duitschland aanzienlijk minder zal ople"<fc-fen dan in 1921, zoodat een groote invoer uit het buitenland onvermijdelijk sal zijn. Frankrijk. De kwestie van Herstel. Een nieuwe Nota der Hors t e I-G o m m i s s i e. De commissie van herstel heeft naar aanleiding van het memorandum van 31 Mei een nota gezonden, waarin zij in af wachting van den afloop der onderhande lingen tusschen de garantiecomimissie en de Duitsche regeering, de hoop uite spreekt, dat Duitschland het deficit in zijn begrooting tot 1 Januari uit de op brengst van de gedwongen leening zal kun ^en opbrengen. Met' betrekking tot de Duitsche rijks bank wordt gezegd, dat de rijksbank on afhankelijk personeel moet hebben. De Duitsohe regeering moet slechts een een voudig veto-recht hebben bij de benoe ming van den president en van leden van den raad van toezicht terwijl de pre sident steeds uit de leden van den in func tie zijnden raad van toezicht moet wor den gekozen. De Duitsche rijksbank zal aan de Duit sche regeering nog slechts voorschotten mogen verstrekken, derhalve geen bank- biljeten meer mogen uitgeven tegen schat kistbiljetten. Ten slotte moet do Duitsche regeering reeds thans voorbereidingen treffen om tot een behoorlijke beperking van het recht van uitwisseling van biljet ten te geraken. Volgens de „Temps" zal de garantie- commissie op 17 Juni naar Berlijn ver trekken. Engeland. De Engelscli-Iersche besprekingen. Voorloopige verklaring van Churchill. In de gister gehouden lagerhuiszitting heeft Churchill opnieuw zijn verklaring over den Ierschen toestand uitgesteld. Hij zeide terloops, dat over het geheel geno men de toestand in het land, zoowel in het Noorden als in het Zuiden, beslist rustiger was dan eenige weken geleden. Er zijn twee gebeurtenissen van zeer groot belang, welke morgen zullen plaats hebben, ten eerste de Iersche verkiezingen en ton tweede de publicatie der grond wet. Wat de laatste betreft is er een on verwachte vooruitgang bereikt en het is mijn plicht, zoo zeide Churchill, namens de regeering te verklaren, dat naar haar meening de grondwet in overeenstemming is met het Engelsch'Iersche verdrag. Waarschijnlijk zullen tegen 20 Juni alle verkiezingsuitslagen compleet zijn. Wij zullen dan veel beter in-staat zijn, een al gemeen oordeel te vormen betreffende den toestand in Ierland. Chamberlain, vervolgens het woord ne mend, stelde een herfstzitting in het voor uitzicht, die over de noodzakelijke Iersche wetgeving zal moeten beraadslagen. Een afschuwelijke moord in Noor d-I e r 1 a n d. Een afschuwelijke moord heeft plaats gehad te Lislca, een dorp in het Noord- Iersche graafschap Armagh. Woensdag- morgen ontdekte men daar op een open baren weg een tweetal lijken van onbe kende mannen, met kogels doorboord. Hun handen waren op den rug gebonden De lijken lagen nabij een groot gat in den weg, vermoedelijk veroorzaakt door het springen van een mijn. China. De burgeroorlog. Nieuwe gevechten. Sedert Zaterdag wordt er hevig gevoch ten in do nabijheid van Sjang Hai Kwan tusschen de terugtrekkende troepen van Tsjang Tso Lin en de troepen van Woe Pei Foe. De laatsten verklaarden den strijd niet te zullen staken, voordat de noordelijke troepen naar Mandsjoerije zijn teruggedreven. De strijd bij Sjan Hai Kwan heeft zich ontwikkeld tot een van de meest verbitter de gevechten die tijdens den burgeroor log hebben plaats gehad. Het aantal doo- den en gewonden is zeer groot. De troe pen van Chihli rukten op den linkerflank twee mijl op en plaatste artillerie op de hoogten, vanwaar zij den vijand met goed gevolg onder vuur namen. In het centrum is de toestand zoo goed als ongewijzigd. De troepen van Tjang Tso Sin heben hun aanvankelijke ter5 reinwinst, die zij door een verrassenden aanval wisten te behalen, niet kunnen behouden. De aanvoerders van do Chihli- troepen verwachten dat zij spoedig de overwinning zullen behalen. Amerika. De Mij nv/erkersstaki ng. Een trein, die arbeiders vervoerde naar een mijn bij Carson, is onderweg door sta kers aangevallen, en onder vuur genomen De mijnwachter werd gedood, en twee andere reizigers gewond. De aanvallers vluchtten naar de bergen. De gouverneur heeft d'e streek in staat van beleg ver klaard. De Haagsche Conferentie. DE OPENINGSZITTING. Het offieieelo communiqué. Het communiqué betreffende d'e eerste commissie (niet-Russisch) en tweede connmissie (Russisch) luidt: De door do Italiaansche regeering, in overeenstemming met de Nederlandsche regeering bijeengeroepen inleidende bij eenkomst, ter voorbereiding der Gonferen tie, hoeft gistermiddag van halfdrie tot halfvier voor de eerste maal vergaderd in de groote rechtszaal van het Vredes paleis. Jhr. van Karneheek, Nederlandsch Mi nister van Buitenlandsche Zaken, sprak do openingsrede uit. Verschillende gede legeerden dankten de Ned-.rlandscbe re geering in antwoord op deze redevoering voor de door haar betoonde gastvrijheid en spraken hunne beste wenschen uit voor het werk der Conferentie. Vervolgens ging de Conferentie over tot de verkiezing van een president. Er bleek volk-omen overeenstemming te bestaan om jhr. van Karneheek uit te noodigen, zich definitief te belasten, met do functie van president der inleidende bijeenkomst een positie die hij tot nu toe slechts voor- loopig had bekleed. Jhr. van Karneheek nam deze benoe ming aan. Op voorstel van den president werd be sloten de volgende zitting der Conferentie hedenochtend te doen plaats hebben. Uit Conferentie-kringen wordt medege deeld dat het voorstel tot benoeming van Minister van Karneheek tot president der preliminaire bijeenkomst is uitgegaan van de Engelsche Delegatie. De rede van Minister van Karneheek. De Nederlandsche .'Minister van Buiten landsche Zaken, jhr. van Karneheek, hield de volgende openingsrede: Het zij mij veroorloofd u te begroeten uit naam van Harer Majesteit's regeering en eenige welkomstwoorden tot u te rich ten bij het begin van uwe beraadslagin gen. Ik behoef nauwelijks den oorsprong van uw tegenwoordigheid hier ter plaatse in herinnering te brengen. Hij ligt nog versch in het geheugen en d'agteekent van Genua, waar resoluties werden aangeno men, welke het bijeenkomen te 's-Graven hage van twee commissies" beoogden tot onderzoek van de tusschen de sovjet-re geering en de andere regeeringen bestaan de mccningsverschillen, benevens een voorafgaande gedachten-wisseling nopens de voorwaarden, waaronder d'e deskundi gen-commissie de Russische delegatie zal ontmoeten. De Nederlandsche regeering, gehoor ge vend aan den door de conferentie van Ge nua eenstemmig aangenomen wensch, acht zich gelukkig u te ontvangen en u j gastvrijheid te verleenen. Zij heeft het voorstel om de te Genua opgenomen on derhandelingen door een meer diepgaande studie van eenige onbeslist gebleven be langrijke vraag-d-Akkcn te doen volgen gunstig ontvangen, daar zij van oordeel is, dat het zijn voordeel kan hebben een hernieuwde poging te doen om hot vraag stuk van het herstel van Rusland en van den vrede in Europa op een collectieven gr-ondslag op te lossen. In dien gedachtengang heeft Nederland, daartoe bewogen door een gevoel van plicht aan zijn tradities ontleend, zich be reid verklaard de hulpmiddelen ter be schikking te stellen van het land en met name van deze stad, welke door haar lig ging en haar gesteldheid reeds menig maal diensten heeft bewezen aan de in ternationale samenwerking; Mijne Heeren. Het is niet aan mij U richtlijnen aan te geven en het ligt niet in mijn bedoeling op de vraagstukken, welke de Commissies zullen ter hand ne men, rn te gaan. Gij zijt door den Presi dent van de Conferentie van Genua in overeenstemming met de Nederlandsche Regeering uitgenoodigd geworden en heli staat aan U straks zelf de voorwaarden vast te stellen, waaronder Uw arbeid op de overeengekomen basis zal plaats vin den. Maar ik moge hieraan toevoegen, dat de beste wenschen van het Nederlandsche volk voor den-goeden uitslag van Uwe inspanning. U vergezellen. Het werk dat ■U waclit is een arbeid van studie en van voorbereidende onderhandeling. De taak is moeilijk, gezien de diepgaande ver schillen in beginsel en methode, die Sov jet-Rusland en de andere hier vertegen woordigde Staten verdeeld houden. En dit probleem is des te moeilijker op te lossen waar het in Rusland toegepaste systeem juist het beletsel schijnt te zijn voor het economische herstel van dat ongelukkige land. De Conferentie van Genua, welke in Ne derland met levendige en voortdurende belangstelling gevolgd werd, heeft, hoe wel haar arbeid niet met onmiddellijke praotisehe resultaten bekroond werd, de groote verdienste gehad, dat zij den weg opende tot de mogelijkheid van later ge zamenlijk beraad, waarvan het bewogen Europa en Rusland, met zijn ondervin ding voor oogen, partij zullen kunnen trek ken. Na de sensationeele episode van het eerste contact is een nieuwe phase inge treden, waarin liet cr op aankomt de elemenlaire feiten te verzamelen, te on derzoeken en te toetsen, de afstanden te meten, de behoeften te wegen en de in drukken van het eerste uur te ontleden. Het is de phase van het wel overwogen en geordende onderzoek, een atmosplieer vorderende van rust en evenwicht, die, in het kader van een verstandige en ge regelde publiciteit, bescherming verleent aan de verantwoordelijkheid en eerbied inboezemt aan ongeduldigen aandrang van buiten,1 waardoor op internationale bijeenkomsten de werking van goede be doelingen vaak werd bemoeilijkt en inci denten werden vergroot. Mijne Heeren. Ik hoop, dat Gij die gun stige atmosfeer, die Gij zoekt, hier zult vinden. Zij moge, met het aandeel dat het aan Uwe beraadslagingen zal nemen, de bijdragen zijn van Nederland, welks ob jectieve geest U omringt, aan den teeren arbeid welken Gij geroepen zijt te vol brengen. Gij zult zetelen in dit Paleis dat, terzijde gelegen te midden van een schoo- ne natuur, gewijd is aan de internationa le samenwerking en de internationale jus titie en aan denkbeelden die verheven bo ven de menschelijke ellende, veroorloven nimmer te wanhopen. De Nederlandsche Regeering en het Ne derlandsche volk zullen Uwen arbeid met de grootste belangstelling volgen en zullen al het mogelijke doen om de taak van deze Conferentie te vergemakkelijken. Weest welkom! Het „Hbld." verneemt nader, dat Sir Philipp Lloyd Greame, leider van de Britsche delegatie heeft geantwoord op de welkomstrede van Minister van Kar neheek. Hij stelde voor, dat deze het voor zitterschap van de Réunion Préliminaire zou aanvaarden. De vertegenwoordigers van Italië en Frankrijk sloten zich hier bij aan. Voorts verneemt het blad, dat in deze eerste bijeenkomst al reeds is getracht om de gedachtenwisseling gedurende de geheele preliminaire zitting, dus van 16 tot 20 Juni, uitsluitend te beperken tot de methode van behandeling der Russische quaeslie en niet uit te breiden tot de Rus sische quaestie zelve, zoodat. dan ook niet uitvoerig gesproken zou kunnen worden over de standpunten der verschillende regeeringen in déze quaestie. Deze pogingen, die veel kans van sla gen lijken te hebben, zijn zeer belangrijk, omdat men nu kansdieeft te voorkomen, dat de korte tijd die er is, zal worden gevuld met een voortzetting van het pa pieren tournooi tusschen 'Parijs en Lon den. Als men zich alleen bepaalt tot een be spreking van de methode en niet van het fond van d'e zaak, dan behoeft er geen vrees meer te bestaan, dat de beschikbare tijd voor 20 Juni niet meer voldoende zal zijn voor de aanwijzing van do leden der niet-Russische commissie. De pers. Er heeft zich gisterenmiddag ter confe rentie een onverwacht incident voorge daan. Zooals van te voren hekend was ge maakt, was 'de conferentie niet openbaar, doch de talrijke journalisten hadden kans gezien „als gedelegeerden" de zaal binnen te komen. Toen zulks bemerkt werd, slaagde Mi nister van Karneheek er na veel gepraat eindelijk in, de „ongenoode" gasten buiten de zaal te brengen. De Poolsche gedelegeerde ziek gewonden. Naar het Poolsche Tel. Agentschap be richt, heeft de tot Poolsche gedelegeerde bij de Haagsche conferentie bestemde Minister Filipowicz van zijn reis moeten afzien, daar hij plotseling ziek is gewor den. In zijn plaats is benoemd Gastopo- metz. De vertegenwoordigers dor Sovjet- regeering. Tot vertegenwoordigers der Sovjetre- geering op de Haagsche conferentie zijn Rakowski, Krassin en Sokolnikow be stemd, terwijl tijdens de Haagsche onder handelingen Tsjitsjerin waarschijnlijk in Berlijn zal blijven om de rechtstreelcsche verbinding met de Haagsche gedelegeer den te kunnen handhaven. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De nieuwe Internuntius. De toestand der Rijksmiddelen. Vacantiekaarten op de Spoorwegen. Een nieuwe dienstregeling voor het treinpersoneel in voorbereiding. Ministerieele bepalingen betreffende den woningbouw met Rijkssteun. De Veewet Tn „St.Ct." No. 115 is opgenomen een K.B. van 0 Juni j.l., to-t uitvoering van art. 74 der Veewet Dit besluit bevat voor schriften betreffende do wijze, waarop de dieren, waarvan het vleesch aan keuring onderworpen is, wor den geslacht; d'e gemeenten en de plaatsen, waar, alsmede de, tijdruimten, waar binnen vleesch ter keuring kan worden aangebo den; den staat., waarin het vleesch ter keu ring aangeboden en voor uitvoer ingela den wordt de regelen voor de keuring, de sterili satie, de onbrnikibaarmaking als voedings middel en de vernietiging de wijze, waarop de merken worden in gericht en aangebracht hebben wij te zorgen, dat in de Kamer een aantal Katholieken plaats neemt aan onze getalsterkte in hei land. Onder het Vergroot-glas. Een verkiezingstruc. Leest 'na een bericht onder Binnen land, ontleend aan „De Tijd", onder het opschrift „Een verkdezóngstruc''. Zoo zijn de. manieren van onze sluwe tegenstanders Hoeweil de leiding der N. K. P. alle pro paganda voor de verkiezingen heeft doen stopzetten gaan nu sluw-verborgen te genstanders (wellicht anti-papisten) ver deeldheid onder de Katholieken stoken door berichten, advertenties, enz. en do anti-Katholieke pers steunt dezulken is hun actie. Vestigt uw aandacht er 'ns op, en ge zult hetzelfde ook wel vóór de verkie zingen in uw* eigen omgeving opmerken. Bij min. beschikking is bepaald, dat de Rijks-keurmeesters hunne goedkeuring met betrekking 'tot het voor uitvoer naar Groot-Brita-nnië en Ierland bestemde viéeseh z-ullen onthouden in geval van—tu berculose bij varkens: bij bevinding van alge- me ené en eiken vorm van locale tubercu lose bij herkauwende dieren wanneermi- liair tuberculose van beide longen bestaat tuberculeuze veranderingen aanwezig zijn op het borstvlies of op het buik vliestu berculeuze veranderingen aanwezig zijn in de spieren of in de lymph klieren, gele gen in of tusschen de spierentubercu lose voorkomt bij een vermagerd dier verschijnselen aanwezig zijn van eene bloedinfectie, die kort voor de slachting heeft plaats gehad, gepaard gaande aet zwelling van milt en lymphklieren en mi- liair tuberkels in longen, lever, milt en nierenbij omvangrijke tuberculeuze ca vemen reeds een stoorrn3 in den voe- dinigstoestamd is ingetreden. Bij min. beschikking is ontheffing verleend van heb verbod om vleesch, het welk niet voorzien is van een of meer mer ken, als bewijs, dat het bij eene van Rijks wege ingestelde keuring voor uitvoer ge schikt is bevonden, uit te voerein of aan een middel van vervoer tot uitvoer aan te bieden voer verduurzaamd vleesch, met uitzon dering van licht gezouten varkensvleesch (z.g. ba$on); voor vleesch, het welk zich bevindt ir spoorwegrijtuigen, hetzij op 6ehepen of vlotten en bestemd is voor verbruik van de daarin of daarop verblijvende perso- De met de keuring belaste ambtena ren zullen hynne goedkeuring met betrek- king tot het voor uitvoer naar Groot-Brit- tamnië en Ierland bestemde vleesch ont houden, waarneer dit afkomstig is van kal veren, welke, van kop, huid- borst en Ibnikorganen en ondervoeten ontdaan, min der wegen dan 21.5 K.G. De kleurstof, bedoeld in art. 70 van de bij K. B. van 6 Juni 1922 vastgestelde voorschriften ter uitvoering van art. 7i der Veewet, zal zijn samen geroeid als volgt: Gentiaan-violet 10, glycerine 50Ql; spiritus methylatus 500. De min. van Landbouw enz. heeft be* paald varkensvleesch, overeenkomstig de be palingen van het K. B. van 6 Juni 1922 ter keuring aangeboden, met de bedoeling 't als licht gezouten varkensvleesch, zg. ba con, uit te voeren, zal onmiddellijk nadat heb voor uitvoer geschikt is bevonden, worde-n voorzien van een stempelmerk, ia- gericht op de wijze, zooals in „St.Ort." No. 115 bepaald; afdrukken van dit 's'tempelme.rk zullen worden aangebraoht op iedere liehaams- holft, op de buitenvlakte van de dij, op t middengedeelte van den ribwand en oft den schouder het merk, omschreven in art. 01 van ge noemd K. B., zal op het bovenbedoelde varkensvleesch door den Rijleskeurmces ter niet worden aangebracht, dan nada.2 hem bij onderzoek is gebleken, dat dit vleesch nog voor uitvoer geschikt is. Bij min. beschikking, opgenomen in „SriOrt." No. 115, is bepaald, waaruit de waarschuwingsborden en de ken teekenen; bedoeld' in art. 20 der Veewet, zullen bei- staan. De borden en de kenteekenen wor den op do door den burgemeester in over leg met het districtshoofd van den vee- artsenijkunidigen dienst te bepalen plaat sen vastgehecht aan daartoe geschikte voorwerpen. Deze beschikking is 15 Juni in werking getreden.

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1