Uil de Omgeving ïrert recht van beplanting van den berm langs den Warmonderweg tegenover het perceel ge meente Leiden, Sectie P No. 98, ter lengte van pl.m. 40 Meter. In verband met do exploitatie al# bouwter rein van den langs dien berm gelegen grond, eertijds toebehoorende aan de Zendingsschool^ •e Ocgslgccst, doch door deze aan particulieren verkocht, werd de beplanting van den berm we dc-rrecbtelijk verwijderd, doordien bet bestuur der Zendingsschool met bet bestaande beplan tïngsrecht niet bekend was. Het bestuur richtte zich nadat het op deze vergissing was gewezen tot B. en W., met het verzoek te willen bevorderen, dat van dit recht afstand werd gedaan, met bet oog op den huizenbouw aldaar Het verlies van do beplanting beeft zeor wei nig te beleekenen. Na verbreeding van den Warmondorweg wordt daaT een nieuwe hoornen rij geplaatst, die veel fraaier zal zijn, dan het voormalige lago hakhout. En wat het recht van beplanting zelf betreft, op een berm die noch eigendom van de gemeen to Leiden ie, noch zelfs in -die gemeente is gele gen, achten B. en W. bet niet van belang om dit in de gegeven omstandigheden te handhaven mits een behoorlijke koopsom worde betaald en do gemeente geenerlei kosten heeft, aan do op •heffing van dit Teeht verbonden. Een afkoopsom van 40,komt aa.n B en .W en ook aan de Commissie voor het Grondbedrijf voldoende voor; het bestuur der Zendingsschool heeft ver Haard, noch tegen het bedrag der afkoopsom, noch tegen de voorwaarde betreffende de kosten bezwaar te hebben. De gasprijs. Zooals in de aohter het voorstel van 15 April jh, in zake verlaging van den electriciteitsprijs, afgedrukte missive van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit weid medegedeeld, bestond toen reeds, niette genslaando de prijs van het gas eerst kort gele den, met Januari 1922, was verlaagd tot 13 cent per M3. (voor muntmeterve»bruikers 14 cent per M3.), het voornemen zoo eenigszins moge hjk opnieuw een voorstel tot verlaging van den gasprijs eerlang bij den Raad aanhangig te maken Intusschen bereikte den Raad op 24 April een voorstel van den heer Van Eek, om den gasprijs beginnen met do opneming over Mei, te ver logen met 2 cent per M3 In hun ter visie liggend schrijven van 6 Mei Üeelden Commissarissen B. en W. mede, dat •anneming van bet voorstel van den heer Van Bek geen a-I te bezwarend risico voor de gas fa Mek zou medebrengen en dat zij B. en W mits dien adviseerden den Raad in overweging te geven het voorstel van den beer Van Eek aan te nemen. Aangezien bij B. en W. echter overwegend bezwaar bestond tegen, eene verlaging van den gasprijs met 2 cent per M3„ waardoor deze zon word on gebracht op 11 cent per M3. voor de gewone verbruikers te Leiden en op 12 cent per M3. voor de muntmeterveribruikers te Leiden traden zij in nadere correspondentie met Com missarissen. Volgens bun schrijven van 6 Mei kon bet batig ^aldo van de Gasfabriek over 1922, dat oor epronkehjk werd begroot op 3800, in verband met de daling der kolenprijzen nader worden geraamd op 172.800 en zou eene verlaging van den gasprijs met 2 cent per M3. te beginnen met het verbruik over de maand Mei, voor het jaar 1922 eene venminderig van inkomsten be teehenen van vermoedelijk rond 150,000, eoodat het batig sa!do dan zou bedragen 22.800.— Bit batig ealdo moest, naar de meening van B en W. te gering worden geacht voor een be drijf als do Gasfabriek alhier. Het leek hun alleszins rationeel en in overeenstemming met do politiek, in tal van andere gemeenten en ook in de grootste gemeente van ons land, in Am aterdamgevolgd dat bij een dergelijk bedrijf een matigo winst werd geraamd. Het door Com missarissen aangegeven batig saldo ten bedrage van 22,800,voldeed' naar hunne meening niet aan dien eisoh. Bovendien was daarbij geen Tekening gehouden met de hoogere pensioens bijdragen, die ingevolge de nieuwe Pensioen wetten van de gemeente zouden worden gevor derd Deze hoogere bijdragen zouden Toor het Jaar 1922 (2o halfjaar) een meerdere uitgave van plan 96,000,— voot de gemeente mede brengen, waarvan ten laste van de Gasfabriek over 1922 ruim 19,000,— zou komen. Het door Commissarissen nader geraamde batig ealdo «noest dus nog met een belangrijk bedrag wor den verminderd. Uitgaande van het in bet schrijven van Com «niesarissen genoemde winstcijfer van 172,800 waren B. en W echter wel genegen eene veria ging van den gasprijs met 1 cent per M3. aan t# bevelen. Volgens de berekening van Commie •Bjnescn zou hierdoor de winst met pl.m. 75,000»dalen derhalve kunnen worden ge raamd op plm 97,800,verminderd met de bovenbedoelde hoogere pensioensbijdragen, ad pl.m. 1800,—. Van een te hooge winst was dus bij eene ver laging van den gasprijs met 1 cent per M3. nog geen sprake, terwijl een prijs van 12 cent per M3. (IS cent per muntmeter) ook lager was, dan in de meeste andore gemeenten, die in deze met Leiden konden worden vergeleken De grootst mogelijke meerderheid van Ccm »issariesen heeft dn de mededeelingon van B. «r< W aanleiding gevonden de zaak nog eens 4e overwogen en 4 der 5 commissarissen veree wigen zich thans met het voorstel van B. en W., <*n den gasprijs, althans voorloopig, met niet meer dan 1 cent per M3. te verlagen De 5e Commissaris, de indiener van bet voorstel, om den gasprijs "dadelijk met 2 cent per M3. te verlagen, meent dit op de in het rapport ver melde gronden te moeten handhaven B en W. geven den Raad mitsdien in over weging: a. niet aan te nemen het voorstel van zijn medelid, den heer Van Eok, om den prijs van het gas, berekend1 over den Meter en van bet muntgas, te beginnen met de opneming over Mei, te verlagen met 2 cent per M3.; b. te besluiten, dat, te beginnen na de op neming van het verbruik over d!e maand April 192 2, de prijs van het gas voor de gewone verbruikers te Leiden 12 cent per M3 en voor de muntmeterverbrui kore te Leiden 13 cent per M3. zal bedragen. Belasting op de honden. Bij schrijven van 11 Mei jl. deelde de VooTzit ter van bet College van Gedeputeerde Staten, «aar aanleiding van de ter Koninklijke goed keuring ingezonden verordening van 24 April jl., houdende wijziging van de verordening van 17 November 1881, regelende de heffing cener plaatselijke belasting op ae honden' aan B. en W. mede, dat naar het oordeel van den Minis ter van Binnen!andscbe Zaken bet losloopen van bediijfslionden op den openbaren weg niet mag worden verboden, indien dit voor het doel. waarvoor zij gehouden worden, noodzakelijk i-. Met name werd gewezen op jacht en hers bonden. Teneinde aan het bezwaar van den 7" '.ster tegemoet te komen, geven B.en W. d:.i Raad alenu mi overweging: a. bet tweede van de beide nieuwe leden, aan artikel 1 der verordening van 17 November 1881 toegevoegd, aldus te wijzigen, dat aan bet slot wordt toegevoegd1: „tenzij hel losloopen voor bet doel, waarvoor zij gehouden worden, noodzakelijk is". Dc kindertoeslag. Zooals bekend, werd in de Raadsvergadering van 14 December 1920, bij de behandeling van de begröoling voor 1921, op voorstel van de hee ren Wilrner c.6. besloten aan. de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente Leiden, wier bezoldiging geregeld is bij de algemeene salaris verordening en ƒ3000,of minder bedraagt en die meer dan drie kinderen onder den leeftijd van 16 jaaj -te bunnen laste hebben, met ingang van 1 Januari 1921 voor elk kind onder den leeftijd van 16 jaar boven bet derde 13, per drie maanden boven bet salaris uit te keeren In een adres aan den Raad verzoeken thans de afdeelingen Leiden van de Algemeene R. K. Ambtenaarsvereeniging en van den Algemeenen Nederlandscben Christelijken Ambtenaarsbond aan dit stelsel van kindertoelage in dien zin uit breiding te geven, dat evenals ten opzichte van de Rijksambtenaren, ook aan de ambtenaren in dienst der gemeente Leiden, met een salaris van meer dan 3000,een kindertoelage wordt verleend voor elk wettig kind. Het komt B. en W. voor, dat er geen termen aanwezig zijn, om op het verzoek van ndresaan ten in te gaan Daargelaten het vage van het verzoek, zou inwilliging daarvan feitelijk neer komen op eene verkapte salarisverhooging en daarvoor is bet in de tegenwoordige financiëele omstandigheden zeer zeker, aldus B. en W., niet de tijd. Zij geven den Raad dan ook in overweging afwijzend op bet verzoek te he.-chikken. „De Eendracht.* Zooals B. en W. aan den Raad bij hun voor stel tot verbooging van de voorschotten voor het 2e en 3e bouwplan van de woningbouwvereenl grog .,de Eendracht" reeds mededeelden, waren door den aannemer van deze bouwplannen bij de vereeniging verschillende vorderingen inge diend, ten aanzien van welke arbitrage was aangevraagd. Aangezien toen de arbitrale uit spraak nog niet was gevallen, moesten deze vorderingen bij de verhooging van de voorschot ten buiten beschouwing worden gelaten. Inmiddels beeft de Raad van." Arbitrage in het geschil uitspraak gedaan en kan thans wor den bepaald, hoeveel de definitieve verhooging der voorschotten moet bedragen. Volgens de in ce Leeskamer ter visie liggende staten is. na de verhooging ingevolge besluit van 24 April jl.. voor het 2e plan nog noodig 2492.en voor het 3e plan 9489,In deze bedragen zijn thans nok begrepen de door de vereeniging betaalde administratie en andere kleine kosten, welke uitgaven in de laatste verhooging van de voorschotten mede niet konden worden opgeno men, aangezien de vereeniging toen nog niet de gevraagde nadere specificatie had overgelegd Land- en Tuinbouw. Het middel van J. v. d. Berg tegen bet Mond- en Klauwzeer. Er is belangrijs nieuws voor den veehouder, heuglijk nieuws, als het bevestigd mag worden. De „N R. Ct-." bevat een officieel Pruisisch regeoringsrapport, waarin mededeeling wordt ge daan van proefnemingen, in centrale veehallen (hallen voor besmettelijke ziekten) te Berlijn, verricht in opdracht voor het Ministerie van Landbouw, met bet middel van J. v. d. Berg Hz. te Utrecht, Directeur eener Chemische fa briek te Zuilen a. d. Vecht. Dit Pruisische rap port is voor het middel alleszins gunstig. De lezer zal zich herinneren dat over hot middel van den heer v. d. Bc-rg veel geschrijf is geweest. Het was een der plus minus honderd middelen, welko de Staatscommissie in zako mond- en klauwzeer werden aangeboden, maar waarvan de samenstelling gc-heim werd gehouden. De Com missie steldo een onderzoek in naar de resul taten, welke volgens mededeeling door den heer v. d. Berg op sommige boerderijen zouden zijn verkregen met zijn metbode. Het bleek, dat op die boerderijen d© koeien niet door don heer v. d. Berg zelf waren behandeld, maar door een zekeren J. v. d. Toom, schilder van beroep. Deze v, d. Toom demonstreerde zijn middel ook voor de Commissie, met ongunstig resultaat. En dewijl de commissie aannam, dat dit hetzelfde middel was als hetgeen door v. d. Berg werd aangeboden, gaf zij "aan den uitvinder zelf geen gelegenheid tot demonstratie. Wat jammer vras, omdat deze later beweerde, dat wat hij aan' bood iets anders was. Het dagblad „De Nieuwe Rotterdammer" nam het toen voor het middel van v. d. Berg op, wees op verkregen goede uit komsten en laakte het in de Commissie zeer, dat zij het middel veroordeelde, zonder het te heb ben onderzocht. De houding der Commissie in het algemeen tegenover geheimmiddelcn leek menigeen, ook ons, niet onbevooroordeeld. Zij meende de Regeering te moeten adviseeren, om in den vervolge gebn onderzode van geheimmid-i delen te doen geschieden; een 2-tal leden, de heeren L. F. Duymaer van Twist en Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, hebben dit niet willen onderschrijven. Do beer v. d. Berg ondervond uit veeartsenijkundigen hoek veel tegenkanting. Overtuigd als hij scheen van de deugdelijkheid van zijn middel, trok bij naar Frankrijk, daar na naar Engeland, maar kon geen voldoenden steun vinden. Eindelijk mopht bij er in slagen, dat hem gelegenheid werd gegeven om te Ber* lijn officieel gcontroleerde proeven af te loggen. Do wetenschappelijke leider er van was Dr. Paeppel, die to voren verklaarde de 6tolling van den heer v. d. Borg absoluut niet te gelooven, omdat zij volkomen tegen zijn wetenscbappelijken kijk op de ziekte indruischte. 't Getuigt zeer voor v. d. Berg's middel, dat Dr. Paeppel thans zijn onglijk volmondig orkent, en de eorsto is, volgens d# „N. R. Cri." die zich daarin jen heugt. Het rapport is dan ook zoo beslist mo gelijk. De uilvinder bad zijn vinding aange boden nit als een voorbehoedmiddel, maar als een middel ter spoedige genezing van de ziekte. Hij had aangeboden te bewijzen: dat door zijn middel de ziekte onmidellijk werd gestuit en de zioke dieren in enkele dagen werden genezen. Welnu, bet- rapport bewijst, dat dit niets te veel is gezegd, maar wel te weinig. Want vol gens den rapporteur heeft bet middel niet alleen een volkomen genezende, maar ook nog, hoewel in engeren zin, een propbylactische, d.w.z. voor behoedende werking. Ziehier de conclusie: „1. Propbylactische werking in ruimen zin kan het middel op grond van deze klinische proeven niet ten volle worden toegeschreven, omdat van de acht dieren, die vooraf behandeld zijn, vier mondzeer kregen, waarbij echter niet uit het oog mag worden verloren, dat deze vier dieren slechts tweemaal vooraf waren behandeld en het middel reeds een week voor het aanbrengen van do iufectiedieren hadden ingekregen. 2. Prophylactieche werking in engeren zin meet het middel in alle omstandigheden worden toegekend, omdat van do dieren, die vooraf met het middel worden behandeld, drie geheel van de ziekte verschoond bleven, een atypisch, dus twijfelachtig, ziek werd. Dit waren de dieren, die viermaal vooraf waren behandeld en het middel nog hadden bekomen op den dag dat de eerste infectiestier was aangevoerd, daar voorts de ziekte bij de overige van te voren behandelde nieren een zoer 6nel en uiterst zacbtaardigen loop nam en de hoeven van de behandelde dieren in het geheel niet ziek werden. 3. Genezende werking moet het middel in een moest uitgebreiden zin en boog mate worden toe gekend. Met allo tot dusver uitgevonden en be proefde middelen tegen mond- en klauwzeer zijn -dergelijke schitterende resultaten tot dusver niet bekend geworden, zeeals het middel in discus sie bij bet boyen besproken onderzoek heeft getoond. Niet slechts, dat bij de meeste daarmee be* handelde dieren, nadat zij ziek waren geworden, en zeer zwaar ziek waren, in doorsnee 3 of 4 dagen een opmerkelijke snelle terugkeer der ge zondheid, een dito daling van de lichaamstem peratuur tot do normale verbetering van de werkzaamheid van hart en longen, zeer leven' dige eetlust en daarmee met de oogen waar neembaar toenemen van het gewicht te con- etateeren waren, ook de ziekeljke veranderingen in den bek, aan dehoeven en uiers genazen, bij' na steeds in 23 dagen, bij enkele dieren, die, nadat zij ziek waren geworden, niet waren bea handeld, op den dag, dat zij geslacht werden, du6 20 dagen nadat zij ziek waren geworden, .zwaar te lijden hadden onder de ziekte en haar gevolgen en volkomen en décadence waren ge* raakt.'* Wij behoeven hieraan niets toe te voegen en spreken slechts den wensch uit, dat geen weten schappelijke hooghartigheid van den heer r. d. Berg nu verder moge verhinderen ook ten on zent met zijn middel te demonstreeren. C. B. Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. In de gehouden vergadering va-n het Hoofdbestuur van de „Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur" werden de noxmeij- fers voor de handleiding -voor den aanslag van bloembollenkra.men in de Vermogens belasting vastgesteld en tot de opname van de handleiding in het orgaan en toe zending aan de Ispecteurs der Vermo gensbelasting besloten. Voor de artikelen Anemonen e-n Ra nonkels worden de cijfers niet meer af zonderlijk gegeven. In verband met de weinig belangrijke cultuur van deze arti kelen kan de opgave aan de belangheb benden worden overgelaten. Besloten werd een speciale Dahliakeu ring te doen houden op Maandag 11 Sep tember as. Op advies der Sub-commissie voor Tul pen werd besloten in te stellen een Getuig schrift voor vroegbroei, toe te kennen aan Vroege en Late Tulpen, resp. ingezon den vóór 1 Januari en 1 Februari en de aanvulling tot het Reglement op de Bloe- menkeuringen vastgesteld. Aan den voorzitter van den Minister raad zal een adhaesiebetuiging worden gezonden met het adtres door de Centrale Commissie voor Bezuiniging uit de Neder lands c-he Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem gezonden aan de Re- geering en waarin op bezuiniging op de Staatsuitgaven wordt aangedrongen. Van de leiding van een in Mei 1923 te Göteberg (Zweden) te bouden Jubileums- tentoonstelling, ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan dezer stad, was het ver zoek ingekomen om op het Tentoonstel lingsterrein een aanplanting van Mei- bloeiende Tulpen te doen aanbrengen. Na dat in beginsel besloten was de tot stand koming eener dergelijke inzending te be vorderen, werd, teneinde de medewerking der andere vereenigingen te. verkrijgen, den voorzitter verzocht, de zaak in het Cen traal Bloembollen comité ter sprake te brengen. Op aanzienlijken geldelijken steun uit de kas der Vereeniging kan, in ver band met de geldmiddelen, niet worden gerekend. „Wkbld v. BI. Olit* KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloemenhandel. Het is in den bloe menhandel nog steeds betrekkelijk mat. Voor gewone soorten bloemen worden lage prijzen besteed. Pioenen gaan iets •beter, alhoewel bij vorige jaren de prij zen toch laag zijn. De beste kwaliteit gaat voor ƒ5 tot ƒ6 per 400. Met do Py- rethrums is het totaal afgeloopen. Daar voor komen in de plaats Papavers, Iris sen, Anemone en Ranonkels. Op heden is de aanvoer wel wat groot in evenre digheid der vraag. NIEUWKOOP. Schouw'. Do tweede algemeene schouw in den Polder Nieuwkoop en Noorden zal worden gedreven op Dinsdag, 27 Juni a.s. N00RDWIJK. Een dagje uit. Dinsdagmiddag arri veerden in ons dorp de kirderen van het St. Joeeph-Gesticht uit Haarlem, meer be leend als Ge .dicht van de Witte Zusters-', die hun uitgaansdag, welken zij eenmaal pea* jaar hebben, dezen keer te Nonrdwijk kwamen doorbrengen, liet fanfarekorps van de St.-Jozefs-gezellen uit Haarlem vroolijkte het jonge volkje op, dat met begeleiders erbij een 120 ta-1 bedToeg. De heer Pronker uit Haarlem had voor deze gelegenheid gratis een boot disponibel ge steld (evenals verleden jaar), dae de kinde ren te Leiden bracht, vanwaar ze verder per extra-tram naar Noordwijk konden komen. Voorop in den stoet van kinderen werd', op een stoel gezeten, een lam meis je gedragen. De Pastoor had de deuren van zijn pas torie wijd open -gezet om de kindertjes te ontvangen, wier rector hij 81/2 jaar is ge weest. Blijde riepen d-an ook de kinder-- stemmetjes, zoo gauw ze den Pastoor zagen, „Dag Vader", zooals hij steeds door de kleinen werd genoemd. De tuin van den Pastoor, waarvan door den con cierge wan het Juvenaat, den beer H. Al ders een eenigszins feestelijk aanzien was gegeven, was een welkome gelegenheid voor onze gastjes om naar hartelust te dansen en te springen'. Te drie uur werd in het Juvenaat gedineerd, en groot en klein liet zich het goed smaken, 't Was prachtig ih orde. Na het eten werden de reliquieën van St. Jeroen bezocht, waarbij de Z.E. heer Pastoor van het leven en sterven van St. Jeroen vertelde. Hierna verbleven allen nog eendgen tijd in den tuin waarna men weer welgemoed en zeer vol daan naar huis trok met een tot weer- De Hanze. Donderdagavond Feest- vergadering van De Hanze, waarbij het vaandel van de afdeeling zal worden ont huld en gewijd. N00RDWIJKERH0UT. Onderwijs. - Tot onderwijzeres aan de R.-K. Bijzondere School St. Jozef is be noemd mej. J. J. B. M. Rolff uit Nijmegen R.-K. Kiesvereoniging. Maandag 19 Juni a.«. zal de R.-K. Kiesvereeniging te 8 uur in het Café „Het Wapen van Noord- wijkerhout" vergaderen. Als spreker zal optreden Pastoor van Leeuwen uit Hille-" gom. Wij verwachten, dat tenminste ialle mannelijke leden der vereeniging aanwe zig zullen zijn. WASSENAAR. Coöp. Boerenleenbank. In het ge bouw voor Chr. Belangen vergaderde de Coöperatieve Boerenleenbank. Tegen woordig waren 128 leden. De Directeur opende de vergadering, waarna de notu len werden gelezen en goedgekeurd. Door den kassier werden vervolgens eenige me- dedeelingen ge-daan. Op de eerste plaats, dat het Bestuur de rente voor spaargel den op 4 voor opnamen op 5 en voor loopende rekening op 3 had bepaald, met deze restructie, dat bij mogelijke eventualiteiten terstond wijziging kan worden aangebracht. Vervolgens deelde de kassier mede, dat op zijn verzoek, twee leden werden uitgenoodigd om de cijfers, voorkomende op de balans en de rekening te controleeren. Aan de orde was thans de vaststelling van de rekening en balans 1921. De kas sier deelde omtrent het verloop in* het afgeloopen jaar een en ander aan de ver gadering mede, waaruit bleek, dat de om zet ruim 3 millioen gulden bedroeg, ter wijl er een winst werd gemaakt van ƒ3046.45. Door den heer H. v. Elk werd gerapporteerd, dat bij de controle alles accoord was bevonden, zoodat hij de ver gadering voorstelde de-n kassier te dé- chargeeren. Besloten werd de winst te voegen bij het reservefonds, zoodat dit thans 23624.06$ groot is. Met groóte meerderheid van stemmen werden als bestuurslid en als lid van den Raad van Toezicht herkozen de hecren P. van der Marei en D. Kraaij Sr. Hierna bracht de heer J. J. Nell als af gevaardigde verslag uit van het verhan delde op de Algem. Vergaderingen te Utrecht, waarvoor hij den dank der ver gadering mocht inoogslten. Bij het volgend punt, de behandeling der agenda voor de eerstvolgende alge meene vergadering te U-trecht, ontspon zich een uitgebreide discussie omtrent de wijze van candidaatstelling voor leden van he& Centraal Bestuur. Men was van oordeel, dat de Kringen daaromtrent te veel zeggingschap hadden en besloot bij wijze van protest den afgevaardigde op nummer drie van het 4e drietal te doen stemmen, tenzij ter vergadering andere gezichtspunten aan 't licht kwamen, in welk geval hij vrij mandaat behield. Het salaris van den kassier werd op het oude bedrag gehandhaafd. De rondvraag leverde niet bijzonders op. Hierna sluiting. Z0ETERW0UDE. Dc Leidcrdorpsche brug. In verband met het raadsverslag van gisteren kunnen we nog mededeelen, dat de bijdrage ad ƒ4000 voor vernieuwing der Leiderdorp- sche brug werd verleend onder voorwaar de dat het bruggeld voor de inwoner? de zer gemeente wordt opgeheven. Buitenlandsche Berichten. Katlioliekenvervolging in Ulster. Do terrespondent van „De Tijd" te Dublin zendt Let volgende staaltje van progroms tegen de katholieken in het protestantsche Ulster, waarvan "de cijfers gepubliceerd zijn door het Dail-Eireann Vanaf bet begin van de progrom door de Orangisten van Belfast tegen de katholieke min derheid op 21 Juli 1920 ondernomen tet den 28sten Mei 1922, bedraagt het aantal sl ach tof* fere: Gedood 393. Gewond 1608. Van hun werk beroofd© en verdreven katholie* ken (ongeiler) 8000. Aantal refugé's, dio uit hun huizen in wij' ken, waar de katholieken in een kleine minder heid waren, verdreven zijn, 20.000. Uitzettingen, brandstichtingen enz. geduren-, de April en Mei. Van 30 Maart (datum van het „vredesver drag" tusschen het Noordolijko en voo-loopige Gouvernement) tet 28 Moi 1922: Uitzetting van katholieke gezinnen, na ver* nieling en verbranding vaa hun huizen, 221. Vernielde en verbrande winkels van katho* lieken, 27. Daklooze katholieke gezinnen 350. Bomaanslagen op katholioko huizen 25. Beschietingen van katholieke huizen 81. Invallen van de „Specials" in katholioko dis* tricten 18. Pogingen tot het in brand eteken van katlio* lieke huizen 36. Aanslagen ep katholioko kerken 5. Deze cijfers spreken voor zichzelf. Het nieuwste. De vliegende kruidenier en de elager met vleiw gelen, ziedaar het nieuwste, wat op vlieggebied, uit het land der Yankee's wordt gemeld. Ver schillende firma's houden zich thans met het' ontwerpen van vliegmachines, speciaal voor win kels bezig. Waar de plaatsen dikwijls op groo* te afstanden van elkander liggen, belooft een dergelijke vliegdienst wel te zullen 6lagen. Momenteel zoekt men naar twee type vliegt tuigen, vooreerst een klein vliegtuig voor een persoon, waarmede in den morgen de streek wordt afgevlogen, voor de noodige boodschappen- orders aan te nemen. Een vliegtuig van zwaar* deren bouw, met pakjesruimto zal de bestelde goederen weer rondbrengen. Luchtvaartmaat schappijen en handelszaken wijden aan het ge- heele probleem groot© aandacht. Personen te Leiden gevestigd. L. J. Del Baere, student, Steenstraat 48 IL Al venaar en gezin, koopman, Levendaal 42 P. Pb Jansen en vrouw, mijnwerker, Prinset straat 80a A. Oh. M. G. van Hofwegen, on dexwijzeres, Lage Rijndijk 85 M. Ohr. Steeni meijer, Rijn en Schiekade 85 E. Braaksma en gezinkok Rijksopvoedingsgesticht, Lombok straat lb G. Schoen, De Wetstraat 4 G. J M. Hillmann, badjuffrouw, Hoogewoerd 158 W. M. van de Graaf, koetsier, Poelgeeststraat 12 W. K van Hasselt, kapitein infanterie^ Plantsoen 41 P. M. de Planque en gezin, arts, Warmonderweg 4 J. A. Lowijs, dienst bode, Warmonderweg 4 Th J. Ongkiehong, Zoeterw. Singel 60 H. en J. A. Kruit, pak sters Haarlemmerstraat 299c M. C E. vair Leeuwen, dienstbode, Groenepoort 1 F. M. van Yperen, dienstbode. Oude Vest 7 T. vam Lunteren, dienstbode, Witte Singel 84f J. Kruit en gezin, rietdekker, Haarlemmerstraat -299c M. H. van ZoelenHelmis, Rijnsbur gersingel 47 G. A. ten BrinkBvauts en ge zin, Oegstgeesterlaan 41 A. de Vlaam, Scheï penkade 24 J. den Hoed en gezin, machine drijver, 2de Groenesteeg 37a A. G Schellin gorthout, dienstbod© Looierstraat 63 R. Luitjes, huisknecht, Trompstraat 23 C. W» van Santen, Kruisstraat 10 H. K A. van der Toorn Vrijthoff en gezin, reiziger Breeslraaf 102 J. W. L Vervloei, Hoogewoerd 60 C. J-- M. Kleinegris, onderwijzeres, 3 Octoberstraa.t 68 G. Borchers. bankwerker, Schelpenkade 32 S. A. van der Kolf, Haagweg 13 A. Ra zing, dienstbode, Botermarkt 19 H P. Njio kltjien, Zoelerwoudsche Singel 60 W. Kockf huishoudster, Breestraat 84 M. C. Hemeril^ dienstbode, Gerrit Doustraat 17. Penonen uit Leiden vertrokken. Ph A. van Waardenburg. Den Haag, v Boet zelaerlaan 70 Job. van Rigteren, Rotterdam Agniessestraat 128 G. Paulidès, De Rijp, oA derofficier F. Pb. Meijer, Lisse, Clasinabel straat 35 Abr S. Cbabol, Noordwijk. Pons ion Winkler G. W. J. Drewes. Amsterdam. Kei zerskracht 41 F. Topma, Den Haag, Noordi Polderstraat 13 A. H de Mooij, - Katwijk, Klein Duin Mej H. Rosenberg, Haarlem H. v. d. Reek, Oegstgeest, H Morschwog 9 Mej. W. C. Scbaap, Den Haag, Cbr. Speelmanstr 70 J. Besseling, Schevcningen, Gestic-bt d6 Voorzienigheid! W van Sluijs, Scbeveningen, Badhuisweg 173 Fr. A. van Velson, Haa» lem, Van deT Vinneslraat 2rood H. L J. Koenen, Wassenaar, Rijksstraatweg 20 - Wed', van FastbalenKarstens, Amsterdam. Hendrik Jaoobstraat 31-ITI Mej. H. C Delmeer. Denl Haag, Zuid Buitensingel 154 R. van Zuiden, Hoogveen (Dr.) Noondeinde B 421 Mej van Grieken, Amsterdam, Utrechtschestraat 96 A Bergsma, Voorburg, Vondelstraat H. J.- van Roijen, Dordrecht, Nico Maessingel 156 4 Mej. A. G Rietveld, Lisse, Kanaalstraat 128. Burgerlijke Stand. BODEGRAVEN. Geboren: Aaltje Pelronella, d. van C. Stofberg en M. Natzijl Jacob, z van J van Aalst en S. Rootert Cornelia, d. van N. de Koning en J. M Bosman. Ondertrouwd: G. Mur, 24 jaar en J. Verweij 21 jaar W. van Meeuwen, 31 jaar en M. M Oskam, 25 jaar. ZWAMMERDAM. Geboren: d. van G. van Buren geboren D© Jong d. van W. Burggraaf geboren Zeilstra' z. van E. v. d. Haar geb Koetsier d. van H Beunder géboren Beutin.ga z, van W. Jongeneel geboren Boxstel. HILLEGOM. Ondertrouwd: W. J. van Mieghem en M Meijer. Geboren: d. van A. W. Plomp—BuuP man d. van H. M HoekstraSleegslra. Overleden M. de Kegel vr. 5 maanden. NIEUWKOOP. Vertrokken personen: C. W; van Slein en gezin naar Voorscholen M. A'. Kouwenboven naar Boskoop J. A. van Vliet- naar Amsterdam E. A. de Wit naar Zeven heven; G. G Pijnaekcr en gezin, naar Bod© graven C. W. Niemeijer naar Amsterdam. Gevestigde personen: A. Segaatf. en gezin uit Alkemade E Roscboom uit Ed© D. Blijleven uit Bodegraven. Geboren: Stijn!je, d. van G. Verkuljl en H Fokker. Overleden: J. F. van Dam, 8 jaar. VOORSCHOTEN. Gehuwd: C. Zwaan cn P. v. d. Blij Overleden: J_ W. A. Berkhout, 37 jaa$

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 4