^ITABSNI euwsT" doende zitplaatsen in elke klasse, ook in damoscoupéos. in do van do hoofdstations vertrekkende treinen zijn. Navordering van Belasting. Naar aanleiding van het. thans tot uit voering gebrachte Raadsbesluit der ge meente Deventer inzake navordering van plaatselijke belasting over 1919 heeft zich ook daar een comité gevormd, dat besloten heeft, togen deze navordering in verzet te gaan, ia de eerste plaats door een be zwaarschrift bij den Raad, daarna zoo noodi-g bij Gedeputeerde Staten en, in dien ook dit vruchteloos blijft, door het uitlokken van een rechterlijke beslissing. Het comité, hoofdzakelijk uit ambtenaren bestaande, is van oordeel, dat de onwet tigheid van den aanslag vast staat. Academic voor Hoogere studiën to Den Haag. Herhaalde aanvragen deden de religi euzen van het Sacré-Coeur (klooster New tonstraat 326, Den Haag) er toe besluiten aanvang October 1922 in den Haag een Academie voor Hoogere Studie te ope nen. Deze instelling heeft tot doel, jonge da mes die niet aan de Universiteit wenschen te studeeren, in de gelegenheid te stellen haar initclleclueele vorming en algemee- ne ontwikkeling te voltooien door mid del van daartoe geschikte cursussen. Het programma omvat in hoofdzaak: Godsdienst en Apologie, vreemde talen en letteren (dcsverlangd met opleiding voor examens M.O.), Zielkunde, Algemeene en Kerkelijke Geschiedenis,Geschiedenis der Nederl. Letterk., Kunstgeschiedenis Kerk latijn. „Msbd." Uit het boekdrukkersbedrijf. De federatie der werkgevers-organisaties in het boekdrukkersbedrijf heeft, zoo meldt het Dev. Dagbl., aan de gezellere organisatie® bericht gezonden, dat zij vol gens art. 89 der collectieve arbeadisover- eenkomst het contract opzegt, doch gaar ne bereid is over een nieuwe overeenkomst te onderhandelen. Gemengde Berichten. Droevig ongeluk. Dinsdagmiddag ia de 17-jarige zoon van den landbouwer W. do L. to Zevenbergschenhoek, die op het land werkzaam wae met een wied-* machine, in een sloot gegleden en in den modder gestikt. Tragisch Do heer H. B. Hackmann te Hoorn, die Dins dagnacht met een vriend de wandeling ondernam naar de Purmerender veemarkt om daar een 6tier te verkoopen, is onder Berkhout plotseling op de straat getuimeld, en onmiddellijk nadien overleden. Brand. Te Loggeloo is de woning, bewoond door H. Zoer, tot den grond toe afgebrand. Met groote moeite werd een kind, dat zich in de schuur be vond, gered. Frans Rosier weer geknipt. Do politie te Hilversum heeft gistermorgen Frans Rosier, die daar onder den naam Fransen woonde gearresteerd en op transport gesteld naar Amsterdam, onder verdenking, een zijner kennissen, waarmee hij in de strafgevangenis to Leeuwarden vriendschap had aangeknoopt voor een bodrag van f 300 te hebben opgelicht. „Hbld." Annie Pascal. Do politie te Bussum heeft aangehouden een ongeveer 45-jarige vrouw, wonende te Water-» graafsmeer, als verpleegster gekleed, verdacht van oplichting, gepleegd te Deventer. Later bleek do aangehoudene de beruchte An nie Pascal te zijn. Onder dezen naam heeft zij indertijd to Arnhem en Oosterbeek opzienba rend© oplichtingen gepleegd. Zij je ter beschik-? king gesteld van den commissaris der politie te Deventer. Eca wereld-voetreiziger. We ontvingen schrijft de „Msb." bezoek van den heer Arthur Pelser, die te voet reeds Mexico, Zuid-Amorika, Engeland, Duitschland, Frankrijk, Argentinië, Brazilië, Portugal en Spanje bereis de. Thans kwam hij ons zijn vertrek aankondigen naarMarokko! Door den verkoop van prentbriefkaarten voor-, ziet hij in zijn onderhoud. Boefje. Te Doelicbem kwam de U-jarige P. bij de politie aangifte doen, dat tijdens de afwezigheid zijner oudere, was ingebroken. De dief had in huis alles kort en klein geslagen en den muntgas meter verbroken. De aangifte bleek geheel over eenkomstig de waarheid. Het zoeken naar den dader ging nog al vlot. De veelbelovende zoon moost spoedig bekennen, dat hij zelf de boel zoo toegetakeld had. De centen uit den gasmeter waren deels versnoept, deels in een sloot gewor pen. Verdronken. To Mierloo is het kindje van de schipper B., dat vermist werd. op het water drijvende gevon-; denbet kindje was reeds dagen overleden. Staking. Te Arnhem ia een staking uitgebroken bij de wolfabriek van Gebrs. van Leeuwen. Ongeveer 30 a 40 meisjes staken. De eisch is loonsverboo? ging. Groots hoeve afgebrand. Dinsdagnacht is de Wocstenburghoeve onder Bavel (gem. Ginneken) afgebrand. Het huis en do schuur werdeu een prooi dor vlammen, terwijl 5 koeien en 2 varkens mede verbrandden. De bewoners konden 2ich met mooite redden. De schade is zeer groot. Minderwaardige aardappelen. Een partij van 1900 H.L. oude aardappelen, die uit Finland te Rotterdam aangevoerd en ver-» scheept was in een tjalkschip, is op aanwijzing van de politie door den gemeentelijken Keurings dienst. afgekeurd, zoowel voor menscholijk als dierlijk voedsel. Deze aardappelen, die een waar- do van f 12.000.vertegenwoordigen, rijn bij de gemeentelijke vuilverbranding vernietigd. De inbraken ia Twenthe. Do marechaussee te Oldenzaal heeft gister? nacht den dader van inbraken in verschillende plaatsen van Twenthe gearresteerd. Het k eeo Duitscher afkomstig uit Berlijn. Hij heeft vol ledig bekend. Te Losser zijn drie Duitschors, die ook inbra ken hebben geploegd, aangehouden. Aangehouden inbrekers in Tweniho. Nader wordt gemeld: De Duitscher di© gisternacht op inbraak be trapt werd is gistermiddag naar Hengelo go- leid. Hij was in het bezit van de sleutels van de villa aan bet Lonnekcrmcer, lie horlogo- ketting van den landbouwer Piepers, een par tijtje chocolade op Carelshaven gestolen en penningen, dio op do villa >,Do Bjolder" bij Hengelo vonnist werden. Hij bekende al doz© inbraken te hebben gepleegd en doolde mede, dat nog een dorde persoon tot het- complot be hoort; do tweede was doodgeschoten bij Hengelo. Te Losser zijn do drie personen aangehouden die Zondagnacht te Dolden den baanwachter Ten Bloemendaal van geld en horlogo hebben beroofd. Brutale lui Zondagnacht bevond zich oen Engckch ploi-» zierjacht de „Soa Gull", in de nabijheid van Nieuwediep. Hot was vrij ruw weer en drie vis- schers, die daar rondzwalkten, boden zich aan het scheepje in de haven te brengen. Daar de commandant evenwel niet de minste behoefte had aan hnn hulp, dankto hij er voor. Niettemin klampten do mannen zich aan het vaartuig vast, oen hunner had de brutaliteit aan boord te klim-» men en het roer te nemen, waarna hij het schip de haven in 6tuurde. Aan wal gekomen, dreef hij de brutaliteit zoover om vc - deze geheel wederrechtelijke daad de som van vier pond sterling te vragen, hetgeen de eigenaar weiger de. De brutaalste der mannen dezelfde die het roer had genomen wilde nn den gezag voerder te lijf, waarop deze politiehulp inriep. Tenslotte trokken deze moderne zeeroovera af met een bedrag van één pond sterling, dat hun de eigenaar uitkeerde, als „belooning" voor hulp bij hot meren. Do .,Held. Courant" schrijft verontwaardigd, dat op deze wijze de haven te Nieuwediep in het. buitenland een ongunstige reputatie zal krij- geD en deze praktijken, die zich al meermalen hebben voorgedaan, de oorzaak zijn, dat men Helder zooveel mogelijk mijden zal. Ontploffing. Dinsdagmiddag 1 uur had in de smederij op 's Rijks werf te Hellevoet-sluis tijdens het schaft» uur oen geweldige ontploffing plaats. De knal werd in de geheele gemeente en ook daarbuiten gehoord. Van de werkplaats bicken bijna alle ruiten stukgeslagen en ook het dak bovan de machinekamer was leelijk gehavend. Toen men na 't wegtrokken der gassen de smederij kon binnendringen, bleek de luchtleiding op twee plaatsen, n.l. in de machinekamer en in de ko? perslagerij, te zijn gesprongen. Persoonlijk© on gelukken zijn niet te betreuren, dank zij het gunstige tijdstip waarop het ongeval plaats had. Maar de ruïne ie groot. Gelukkig kunnen de werkzaamheden voortgang hebben, behalve het smeden, daar de luchttoevoer is afgesneden. Men schrijft de oorzaak toe aan ophoopdng van ont-s plofbare gassen in de buis van de luchtleiding. Fraude. Door den Officier van Justitie ie Middelburg is in verband met verdenking van bet onttrek ken van 8 paarden en 4 wagens aan een faillie ten boedel, een belooning uitgeloofd voor bei opsporen van M. J. Diehnan, oud 52 jaar, land bouwer te Schoondijke, groot honderd gulden of 500 Belgische francs. In verband mot deze zaak is onder verden king van bij die verduistering de behulpzame band te hebben gesboden op de -markt te Brugge gearresteerd de landbouwer M. Riem ens te Sluis Heling. De A-msterdamsche .politie beeft in de Wilhel minastraat te Amsterdam een juffrouw aange houden, die een partij goederen, indertijd in Do Bijenkorf gastolen in haar woning verborgen 'had Deze goederen waren ontvreemd door een afdeelingschef, die reeds vrij lang geleden is ontslagen. Deze man was een zwager van den onlangs gearresteerden directeur van de Beurs bank, Agsteribbe. De vrouw in de Wilhelmina straal had een dochter die in dienst was bij den bovengenocmden afdeelingschef en deze zond baar moeder twee groote koffers met goe deren. Andere bewoners, die mei deze vrouw de zelfde étage van bet perceel in de "Wilhelmina straat bewonen, koesterden reeds eenigem tijd argwaan ea toen zij uit een uitlating meenden te moeten opmaken dat bet goed gestolen was, deden zij aangifte hij de politie, die een onder zoek instelde en daarbij allerlei van diefstal af komsfige artikelen vond als iafelkleeden, fles schen eau do cologne, oen groot en voorraad kant enz. De politie vermoedde aanvankelijk dat deze zaak op eenigerlei wijze in verband zou staan met de zaak Agsleribbe. Tijdens bet onderzoek iheeft men dit vermoeden moeten la-ten varen. Met de geheimzinnige inbraak in de Grensstraat heeft het geval niets uit te staau. „Hbld." Noodlottige val. Gieterenmiddag kwart over drie stond een 22 jarige onderwijzeres op een motorwagen van lijn 6 te Amsterdam, toen deze, komende van de' Weteringschans de brug voor het Rijksmuseum opreed De onderwijzeres veronderstelde, dat ter hoogte van het Rijksmuseum een halte was. Toen dit niet het geval bleek te zijn, sprong zit van het achterbalcon. met het noodlottig gevolg dat zij kwam te vallen en onder den bijwagen geraakte. Deerlijk gewond werd het slachtoffer t9 voorschijn gehaald. De levensgeesten bleken toen reeds geweken. Een gelukkig belastingbetaler. De Limb, Koerier schrijft: Ergens langs de straat trok een officieel uit ziend paperas de aandacht. Blijkbaar verloren door den xech(matigen eigenaar. Oprapen! Even inzien! Conclusie aanslagbiljet Pers-aneeTe belas ting 1922, Ion name van een persoon, uit de KI. LooyeTstraat te Maastricht. Nieuwsgierigheid1 geprikkeld. Huurwaarde 1,10. Totaal 1,10. Aftrek wegens inwonende kinderen, kleinkinderen of pupillen 1,08 Totaal na aftrek 0,02. Totaal in hoofdsom over een vol jaar 0.02. 50 op oenten van de gemeente 0,01. Totaal van den aanslag 0.03 Plus minus do kosten van het officieel paperas en administratie. Volgt het bekende prettig aandoende mede deeltak je: bij verzuim van betaling zou, inge voïge de wet, tot vervolging moeten worden overgegaan Aangenaam vooruitzicht^ Letteren en Kunst. „Opgang". Het 'geïllustreerd weekblad „Opgang" munt steeds uit door een hooge artistie ke waarde 't gaat ais crescendo. De aflevering van 10 Juni is gewijd aan Rome en het Eucharistisch Oongres en verlucht met verscheidene door B. van Vlijmen geteekende portretten, o.a. van Kardinaal van Rossum, de gezant Jhr. O. van Nis pen 'tot Sevenoer, mgr. prof. dr. A H. L. Hen sen, prof. J. D. J. Aengeneoit, pro-f. L. van Aken O.Pr., F. Hyacinth Her mans O. P. De redactie mocht het volgend schrij ven ontvangen van Z. Em. Karinaa-1 van Rossum (hetwelk in dat laatste nummer is afgedrukt) naar aanleiding van de per soonlijke aanbieding van een geboden eersten jaargang van „Opgang'-. Het grootsche ondernemen van Uw Ka tholiek geïllustreerd Weekblad is in zoo verre niet Succes bekroond geworden (om niet van andere punten te spreken), dat de wekelijks verschenen nummers zijn u'tgegroeid tot een kloek en prachtig ver lucht hóekdccl, dat voor de huisbiblio theek van blijvende waarde is en waarin vele artikelen getuigen van diepgaande studie, van echten Roomschen geest, van onbewimpelden ijver voor de goede zaak, van eerbied voor het Kerkelijk Gezag, en van verlangen om kunstzin in katholieken geest onder Uw lezers te bevorderen. Zoo doende heeft Uw Weekblad niet in nega tieven zin veel goeds tot stand gebracht, daardoor namelijk, dat- de zich noemende neutrale Weekbladen, die zooveel bederf, wereldsehen gee-st en onverschilligheid onder de Katholieken brengen, ten eenen- m-ale overbodig heeft gemaakt, maar ook in positieven zin, doordat Uwe artikelen opbouwen en verheffend werk geleverd hebben. Yeel dank is U daarvoor verschul digd. Alles toch wat er toe bijdraagt, om* de zooveel onheil stichtende, verderfelij ke en neutrale* lectuur te weren, en dan verder bovendien om het katholieke le ven in zijn veelzijdige uitvindingen te versterken, te ontwikkelen entevervolma ken, omsluit eene en vele groote welda den aan de Kerk van Christus bewezen, omdat het Haar nader brengt tot Haar Hoofd, Christus, en hare ledematen inni ger met Haarzelf en met Christus veree- nigt. Onze hoop en onze wensch is dan ook, dat het U gegeven moge worden al tijd voort te kunnen gaan op den inge slagen weg, langzaam aan het minder vol maakte dat aan Uw werk nog kleeft ver wijderend en verbeterend, om aldus Uwen invloed ten goede meer en moer op het Katholieke Nederlandsche Volk te doen gelden en zoo inderdaad iets groots tot stand te brengen, dat voor alle toekom stige geslachten van blijvende waarde is. Opdat deze Onze wensch onder den krach ■tigen en weideenden invloed van God's onontbeerlijke hulp in vervulling moge gaan, schenken Wij U volgaarne Onzen H. Zegen, met de innige bede tot God en de H. Maagd, dat die Zegen moge rusten op U, Uw medewerkers ep op al Uwe lezers. Academienieuvvs. LEIDEN. Voorbereidend examen voor den Ned. Ind admini&lr. dienst de beeren W. B Hol'lman te Wapeningen en F. Rictzsdic-l te Leiden. Doctoraal examen in do Nederl. letteren de heer L. Brummel te Ben Haag. Geslaagd voor bet: Doctoraal examen in de rechtswetenschappen de beeren The Bo Djuram te Siboga, G. Sypkes te Sch evening en en F. G. A. E. A Bielers te Den Haag; Gandidaatsexamen in de rechtswetenschap pen de heeren A. Wolfsbergen to Rotterdam, H. A. Meijroos te Den Haag en J. Tazelaar te Den Haag; Can a i d aats exam en voor het Indisch recht de hc-er L. E. Derkx, te Den Haag. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde na verdediging van een academisch proefschrift getiteld „Pathogene Darmbacteriën en lage tem peraturen" de heer Heinrich Frederik Ong Kie Hong, geboren te Amboi-na, wonende te Leiden. Can-didaatsexamen Geneeskunde. 1ste groep, 20 candidaten Geslaagd: Mej. A. Briedé, Rot terdom, en de heeren J. B Bussemaker te Lel den. J. P. Kruimel te Den Haag, E. van Gogh te Arnhem, N. C. Hartmans te Bandoeng, J. J. L. H. Neelen te Maasniel, L., L. W. von Lieben stein te Padang, A. W. Pot te Den Haag, J. J Werners te Rotterdam, J N. van der Does te Arnhem; B. G van Heusden te Leiden; M. B. Jonkergouw te Alphen aan den Rijn. J. L. Goe mans te Dordrecht, L. Gonsalves te Den Haag, J C Klein te Tiel en J. K. I. de Clcrcq Zubli te Den Haag. LEIDEN. Gestaagd voor hert voor bereidend examen voor den Nederl. Ind. admi-nistr. dienst de heeren J. Horst te •Gastricum (N.-H.) en W. A. de Laat de Kanter te Den Haag. Voorbereidend kerkelijk examen door den heer A. A. de Vroede te Gronin gen. BOSKOOP. Onderscheidingen. Bij Kon. Besluit ie toe gekend de aan de Orde van Oranje Nassau ver bonden eeretnedaille: in zilver aan G Hoogeveen. stoomboolkapitein b'j de N.V. Stoombootmaatschappij „Vooruit ga-ng", in brons aan J. van Pruissefo, dekknecht bij voornoemde N.V. beiden wonende alhier. Verdronken. Gisterenmiddag had de Sjari gen De Jong het ongeluk in do Wetering te gera keai in den Nessepolder nabij Boskoop. Het kind is verdronken. DE LUCHTVAARTPREMIëN. ter gelegenheid van W-. Pcitum's Jubiléopstijging. Zooals wij gisteren rec-ds meldden onder Stadsnieuws stijgt W Potfum Zaterdagmiddag os om 4 uur op vanaf 't Zomc-rzorgterreim. Morgen en Zaterdag tot 1 uur zijn aan ons bureau, Leidscho CouTant, Rapenburg 10, kaar ten voor H bijwonen der vulling en opstijging te verkrijgen tegen den uiterst lagen prijs van 15 cents voor volwassenen en 10 cents voor kin doren tot 14 jaar. Waar de ballonvaarder aan z'n opstijgingen steeds een of anderen wedstrijd verbindt, zoo besloten wij, ook voor dezen wedstrijd een valschermenwedstrijd ©en prijs uit te loven van Vijf en Twintig Gulden. Tijdens t opstijgen worden van uit de lucht over 't Zomcrzorgterreindaarna over Leiden en Omstreken, 'n groot aantal valschermen ver spreid. Deze valscliermpjes dragen 'n kaart; voor De Leklschc Courant worden 250 schermen uitgeworpen, dragende even zoovele kaarten. Wie nu do meeste kaarten weet machtig te worden en deze aan ons bureau, Rapenburg 10, inlevert wint den prijs van vijf en twintig galden Ook voor andere firma's hier ter stede wor den val schermpjes uitgeworpen, de hetrokkén firma's loven voor 't inleveren hunner kaarten, daaraan bevestigd, eveneens prijzen uit Voor den heer J. H. Stadhouder (Firma Wed. G. W Schretlen) worden schermpjes ge worpen waaraan kaarten, velen dezer zijn ge ■waarmerkt en geven recht op 'n JBesch Cham pagne, wijn, limonade enz. Voor den heer Jehan Gcytenbeek, Fetohandel, Breestraat 79, en voor 't Gramophoonhuis, Poptia en van Goelen, Oude Rijn 28 worden schermen met kaarten er aan verspreid. Wie den betrokken firma's 't grootst aantal dezer kaarten terugbrengt aan hun adres winnen 'n Klapcamera en meerdere Gramaphoonplaten. Verder wat valschermen betreft elaat nog op 't programma do Paraohnutdaling wan 200 Picolo's Meerdere dezer Parachutisten dragen In kaart waarvan sommigen gewaarmerkt cn Techtgevend- op een flesdh Champagne, wijn, enz. Tussehen a'l die schermpjes door zullen ook strooibiljetten komen neerdwarrelen van den heer J. C. Bernard. Sommige dezer biljetten zijn gewaarmerkt en geven als lsten prijs recht op 1 étui met 6 Alpacalepels cn 6 Alpaca vor ken; als 2den prijs 'n Nikkel Theelicht en als 3en prijs 'n étui met 12 Alpaca Theelepels. De prijzen zijn in de étalage te bezichtigen. Tijdens do vnlling, die zeer waarschijnlijk opgeluisterd zal worden mei muziek, heeft, zoo als wij reeds gisteren meldden, 'n Ballonnetjes wedstrijd plaats. Hierover rullen wij morgen U een en ander meedeel en, ®ij nu reeds gemeld dat alle bezoekers van H Zomerzorgterrein daar aan deel kunnen nemen! Volksbon^nieuws. "Woensdagmiddag gingen onze jongens weer op stap, snu naar de Zeevaartschool. Doch alvorens hierheen te. gaan werden in het Bondsgebouw bezichtigd de foto's vaai het kasteel Haarzuylen. Door de directie van de Zeevaartschool werden ©enige manschappen meegeg? ven en de jongens in twee groepen verdeeld (het waren er nu ruim 40) werden door 'het geheele gebouw geleid, terwijl hun ver Haring werd gegeven van het gebouw cn de talrijk daar aanwezige voorwerpen, die op het zeevaartwezen betrekking hebben- De jongens bleken zeer voldaan. Na af loop van deze wandeling gaven zïoh de genen, die de vorige maal niet aan het Hortusbe-zoek hadden deelgenomen, op, om aan het tweede Hortusbczoek deel te nemen, dat, naar wij hopen, spoedig zal plaats hebben, daar het aantal deelne mers, dat hiervoor zich opgaf, reeds vol doende is. De propaganda voeren de jon gens zelf en dat is hun toevertrouwd. De onderwijs-reorganisatie. Op de voorstellen van B. en W. inzake de ond'eu wijs-reorganisatie zijn verschil lende voorstellen en amendementen inge diend. De heêren "Wilbrink, Jan de Lange en F. Eikerbout stelden voor de navolgende re geling van het handwerfconderwijs, aan de scholen, die met de Centrale school voor het zevende leerjaar, eindonderwijs geven. Voor he>t derde leerjaar twee uur per week. Voor het vierde en vijfde leerjaar, drie uur per week. Voor heb zesde leerjaar, zes uur per week. De bedoeling met deze regeling is, om de bovengenoemde eerste drie jaren, de lessen zooveel mogelijk door de gewone onderwijzeressen te doen geven; in het zesde leerjaar echter door een vakonder wijzeres, en dan gedeeltelijk buiten de ge wone schooltijden. De heer van Hamel stelt voor in over eenstemming met het advies van de afd. van de Vereenigimg van Hoofden van' Scholen en overeenkomstig den wensch van de Plaatselijke Schoolcommissie, de behandeling der reorganisatievoorstellen uit te stellen in verband met de door de Regeering toegezegde technische herzie ning der L. O.-wet 1920. Subsidiair, voor het geval, dat zijn voorstel niet wordt aangenomen, de voorstellen van B. en W. in dien zin te doen linden, dat de tegen woordige regeling van het onderwijs in de nuttige handwerken, voor zooverre be treft de voormalige scholen 3e kl., indien ©enigszins mogelijk, althans wat betreft hetonderwijs, te geven door vakonderwij zeressen, onveranderd blijft. De heer J. B. Meijnen stelt voor, de voorstel!en van B. en W. gedeeltelijk aan te houden, nJ. art. IV, No 1 en No. 4, Vb. XII en XVIII. Verder stelt hij o.m voor: Aan Art. XIII toe te voegen: „met dien verstande, dat, wat het onderwijs in de gymnastiek be treft, de leerplans worden gewijzigd in, dier voege, dat het onderwijs in de vrije- en orde oefeningen dor gymnastiek na het vijfde leerjaar wordt vervangen door het onderwijs in gymnastiek. De heer Knuttel stelt voor: Dat in de gemeente voortaan elechts één soort open bare scholen voor gewoon lager onder wijs zal bestaan. Dat de bestaande scholen, voorzoover zij meer dan zeven klascn tellen, zullen wor den gesplitst-. Dat het maximum-aan. tal leerlingen por Masse wordt vastgesteld op 24. GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkeon. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgei» (Vrijdag) aan de Gemeentelijke Viscli- winkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH a 0.1/ 0.24, SCHAR a ƒ0.16, SCHOL k 0.16—0.32, TARBOT k 0.50, R0 0DE POON k 0.55 en TONG k f 0.80 ,p<* pond. J. C. VAN DER LIP, Weth., loco-Burgemeester, Leaden., 15 Juni 1922. OPENSTELLING V0LKSBAD VAN DER WERFFSTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Lei dien brengen ter algemeene kennis dat het Volksbadhuis aan de Van der Werff. straat in den vervolge voor het publiek zal geopend zijn des Woensdags, Donder* dags, Vrijdags en Zaterdags van de» namiddags twee tot acht uren. J. C. VAN DER LIP, Weth. loco-Burgen* KATHOLIEKE AGENDA LEIDEN. Donderdag R. K. Volksbond. Bezichtiging foto'» kasteel Haarzuylen voor Bondsleden en bespreking bezoek van dót kasteel, Bondsgebouw, 810 uur 0EGSTGEEST. Donderdag R. K. Prop. Club, Café Ko/tekaaa, Ie 8 uur Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zondag* geopend zijn: D. J. van Drïesum, L. Mare 76, Tel 40G. W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgeu van 15 Juni 1922, medegedeeld doorliet Kon, Ned. Meteoroligisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerstand: 762.8 Lerwick. Laagste Barometerstand: 755.0 Seydisfjoró Verwachting tot den avond van 16 Juni: Zwakke tot matige Noordelijke tot Noord, oostelijke wind, zwaar- tot halfbewolkt, waar* schijnlijk nog eenige regen in het Zuiden, zelfde temperatuur. Heb Fransc.h in te voeren als leervak voor het zevende leerjaar, alsmede vooi' een achtste leerjaar omtrent de invoering waarvan B. en W. worden uitgonoocjigd eerlang de noodi-ge voorstellen te doen. Mevr. van Itallae-v. Eimbden en de heer Sijtsma hebben eveneens een aantal amendementen ingediend o.a. dot het maximum aantal leerlingen per klasse op alle scholen worde vastgesteld op 32. Dat het onderwijs in de nuttige hand werken onder schooltijd worde gegevenj en toejbetrouwd blijft aan de vakonderwij zeressen. dat voor de jongens in die uren onder wijs zal worden gegeven in handenarbeid* Dat Woesdagsmiddag facultatief zal worden toegevoegd een cursus in handen arbeid voor meisjes en jongens. Ten slotte nog een reeks amendementen van den heer Groeneveld. O.a., dat het onderwijs in de nuttige handwerken on der schooltijd wordt gegeven door vak- onderwijzeressen. m Dat aan alle scholen eens per drie maanden een rapport aan de ouders wordt toegezonden en dat aan de le-erln» ge der scholen voor U.L.O., die alle klassen met vrucht hebben doorloopen een eind diploma wordit uitgereikt. Dat bij het gewoon lager onderwijs ge tuigschriften zullen worden ■uitgereikt, uit sluitend na het 7e leerjaar en prijzen zul len worden gegeven op het eind van het 5e, 6e en 7e leerjaar. De eohtgeoote van den Belgischen ge zant, prinses de Lïgne. heeft lieden verge zeld van graaf wan Pal-landt een bezoek gebracht aan Leiden ter bezichtiging van het Rijks -Ethno-graphisch Museum en an dere merkwaardigheden. Hedenhvond houdt prof. dr. A. J. P. van der Broek, hoogleeraar in de. ont- loendkunde aan de Rijks-Universiteit al hier op de tentoonstelling „De Men-sch" te Amsterdam een lezing over het onder werp: „De vóórhistorische mensch" Mevr. J. Hannivoort-Adriani alhier is door de afdeelingen der Ned. Natuurhis torische vereeniging candidaat gesteldl voor het bestuur. De detachementen van het 4e Regiment Infanterie, die deelgenomen hebben aan de schietoefeningen in de legerplaats bij Harskamp, zijn gisteren naar hun garni zoen alhier teruggekeerd. Eenigen tijd geleden is .op den heer M. Blom, een oud-stadgenoot-, assistent der onderneming Bah Aliran (Sumatra's Oostkust) van het Nederlandsch-Indisch Land syndicaat, een koelie-aanslag ge pleegd, den dood ten gevolge hebbend. Naar thans wordt bericht is de dader van den aanslag tot 11 jaar gevangenis straf veroordeeld. Op verzoek van den Officier van Jus titie te 's-Gravenhage is alhier aangeliou-j den J. I., alhier woonachtig. Hij is ter beschikking van dien Officier gesteld. Gistermiddag te even vier uur liep de li-jarige H. V., wonend 2e Haverstraat 47, spelenderwijs op den Hooge P.ijndijk te gen een lantaarnpaal op, waardoor hij een bloedende wonde aan het hoofd op-«

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2