in liet 'beest zijn van liet dier winnen omdat de laatste» geen verstand hebben. iSoê gelukkig leven -wij thans, in me blijft voorbestaan het geloof onzer vaderen. Wel begint men in 1922 op to staan tegen Aalberse en kijTt men niet meer naar do voormannen aan wie men zooveel verplicht is. Op te staan tegen Aalberse, die de leermeester is Tan zoo Tele jongeren en ook zijn leermeester, den grooten Aalberse. dien hij hoopt eenmaal te mogen benaderen in ai zijn grootheden en al rijn katholiciteit. Men is bezig den golden in de plaats te stellen van onze macht, indien de belastingen maar verminderen. Men zegt: We tasten den grondslag van het geloof "ïniet aan, en spreker wil den innerlijken grondslag als leek daarvan niet beoordeelen, doch dit wil "hij vast loggen dat wanneer onze voorvaderen er eveneens zoo over gedacht hadden zou dan beden nog een katholiek gedoopt zijn. Zet men 20 glazen op oen Tij waarvan men het eerste vult mot' water hetwelk men achtereenvolgens .overgiet in de volgende 19 dan blijven aan die 19 glazen wel druppels water hangen doch h«> laatste glas zal dan niet meer vol zijn. Neemt men daarentegen kwik dan zal het 20ste glas even vol zijn als het eerste, en zoo is ook onder Pius XI ons geloof nog gelijk aan dat der voorvaderen. Wanneer een 'kind de blauwe korenbloem ziet •taan en het gaat die to midden van de wit gele halmen plukken dan vertrapt het dio halmen en daarmede het koren dat oplevert hot dage kjksch brood. Die blauwe korenbloem is het liberalisme in onze moderne wereld Evenzoo doet het wanneer het de roode klap roos (de sociaal democraten) wil plukkc-n. De wit gele kleuren, onze pauselijke vlag, worden vertrapt. Zoovele partijen en partijtjes dwalem oen ons beeD, in den kieskring Leiden tuseche» de 30 en 40, doch is 'het straks moeilijk voor den Katholiek om te weten op welke lijst hij moet stemmen als hij denkt aan het voortbestaan? Hij zal in bet stembiljet leggen wat onze vaderen en voorvaderen deden en onze kinderen na ons rullen doen, bij zal stemmen voor God, Vorstin en Kerk. Negentien eeuwen geleden "vroeg Christus: „Wie ben ik!" en het antwoord was: „Gij zijt Christus de zoon van den levenden God". Straks ter stembus zuiden alle katholieke mannen en vrouwen een dergelijke getuigenis moeten afleg gen. op 5 Juli zuil en zij moeten medewerken om de macht der Christelijke partijen uit te breiden Wat hebben deze partijen gedaan in de Twee de Kamer? We hebben het asylredhl toegepast voor allen, ook den Duilschen keizer werd de toegang en het verblijf in onst land niet ontzegd en dat was Christelijk. Eveneens was het Christelijk dat we te weer liepen tegen Troelstra in 1918 en dat we na hom uitgekleed te hebben tot zijn hemd, nil/ vwder vervolgden. Verder is er onder het maatrede Ru ijs eene salarisvorbetering geko men met kindertoeslag, de crisishureau's werden zoo gauw mogelijk opgeruimd, aan den arbeider werd door Aalberse een menschwaardig bestaan gegeven, de Schoolwetten kwaimen tot stand, dat alles was Christelijk. Gedurende het vierjarig bewind hebben en M christelijk mdn'sterie en de katholieke kamer fractie aldoor getuigenis gegeven van de eenheid doch in 1922 tracht men een aanslag te plegen. Zeker oek deze regeering heeft daden verricht die niet juist bleken doch het is ook een regee ring van menschen en wat eens even scheef liep kan wel weer terecht komen. Spreker aal thans eindigen en wil dit doen zooals hij pas te Rotterdam gedaan heeft. Hij wil vastleggen op deze meeting dat wij Room schen zijn geworden een groote macht in Nederland De tijden zijn voorbij dat men in Amsterdam een waarschuwing kroeg omdat een d°r buren een kaarsje had zien branden door een openstaand raznpje van bet tot kerk Inge richt© pakhuis, hetwelk verboden was. Tn 1589 kreeg een priester van een kruidenier te Nijmegen ten antwoord op een vraag hoeveel Katholieken er waren, dat hij er in 24 uur wel 24 bij elkaar kon krijgen doch thans is dat anders. Tn datzelfde Nijmegen heeft men thans een Katholieken Eurgcmeester. een Katholiek College, de H Landstichting enz. Wat vroeeer onmogelijk was is thans wel mogelijk Ook Katholieken kunnen thans aanb ten beklceden. zie naar Hilversum een stad van 45tW) inwoners waar de kathcEek Reijmor werd benoemd. .Ta wij zijn geworden tot een macht en moot thans de gulden eene splitsing brengen? Neen, we zullen onrerwrikbaar een blijven door vol gens hot verlangen van onze bisschoppen te •temmen op onze Roomsche lijst We mouten aan de N K P de volle nederlaag toebrengen het nadoel der splitsing daardoor verminderen. We hebben de vrijheid verkregen en het burgerschap, doch te veel meenen dat we er reeds rijn doch dat is niet zoo. Na deze Tede welke meermalen door applaus verbroken werd, kwam er oen kwartier pauze. (Wordt vervolgd.) Verdronken. Gisteren is in oen onbewaakt oogenJblik te water geraakt en verdronken de 434-jarige Margaretha Helena Klijn, wonende Noord A alhier. Vermoedelijk ie zij met het bengelen te kort aan den kant gekomen en te "vater geraakt zonder door iemand te worden opgemerkt. Na t% uur zoeken werd de arme kleine doar dc- gem. politie uit 't water van den Weipoort- ochen Vliet opgehaald. Na drie kwartier de kunstmatige ademhaling te hebben toegepast, kon dr. de Bruyne niet anders dan den dood const ateeren. Voor de bedroefde ouders een xware slag. Hengelsport. De tijd van hengelsport is ".veer in vollen gang. Hel geliefkoosd plekje, hot *,Westeinde" alhier, werd gisteren weer druk bezocht door sportliefhebbers uit Leiden en Den Haag Door do gom. politie werden wegens 3iet visschon zonder daartoe gerechtigd te zijn verscheidene processen-verbalen opgemaakt cn 'ris ch> tuigen in beslaggenomen, waaronder drio Schakels. t - KATWIJK. Pers. Naar we met zekerheid kunnen «eed eel en is de heer A de Klerk, voorheen uitgever van de sinds twee weken niet meer bestaande Nieuwe Kat wijk er", thans verbonden aan „de Katwijk-scho Courant" uitgave van, de Drukkerij „de Wassenaarscke Courant". Was de heer de K dus van het tooneel verdwenen, in de Kalwijksche Courant kunnen we hem dus voortaan weer aantreffen Of dit vooral Toer do Katholieken van Katwijk oen voorrecht Onze prijzen voor Ringen en 472 Breestr. 28. is. meenen we, gezien vorige opennevrachten waarop „De- tLeidsche Courant" ook do aan dacht, vestigde en die voor de Katholieken vaak beleedigend waren, te mogen betwijfelen. HAZERSWOUDE. Gevaarlijke drank. Het 3-jarig zoontje van don arbeider v. G. dat Vrijdag jl. niit een flesdh Lisol dronk en dientengevolge naar het Zieken huis vervoerd moest worden is thans buiten levensgevaar. Ongeluk. Gisterenmorgen is oen 9-jarige jongen van don werkman G. terwijl zijn vader en moeder naar de kerk waren uit oen zolder raam gevallen; hij moest onder geneeskundige behandeling gesteld worden WARMOND. Ongeluk. Bij het gelijk oprijden mot een auto, kwam de fietser J. B. alhier te vallen, wat nogal ernstig aankwam. Bebloed en bewusteloos opgenomen, kon hij nadat hem geneeskundige hulp was verleend, weder te voet huiswaarts keexen Concours. Op het nationaal concours te Den Haag, behaalde de R. K Harmonie „St. Matthias", directeur de heeT N. J. de Rook, den 2den prijs zilveren medaille in de 2e afdecling. De 1ste prijs is niet (toegekend Verplichte mum mer was ,Jmpressioms Villageoises", Fantaisie van Paul Villers, eigen gekozen etuk „Le Ser- ment" Ouverture van Paul Gdlson. KERKNIEUWS. Het Doorluchtig Episcopaat zal heden en jmorgen te Roermond vergaderen. SPORT. Seriewedstrijden te Warmond. Ge el-Wit n—Leiden III £-0 Geel-Wit I—S.M.C. II 2—1 S.M.O. IHHlegom I 11 (Na verlenging aan Hillegom gewonnen gegeven.) Lisse IIAlphen Wilskr. 1—0 Men schrijft ons uit Warmond: Te 1 uur vingen deserie-wedstrijden aan. Eerst traden in 't veld Geel-Wit II en Lei den III. De Geel-Witten vlogen als mug gen over het veld, en wonnen daardoor spoedig terrein op de jeugdige Leidenaars waaronder zeker enkelen uitblonken, doch zij maakten zich over het algemeen weinig druk. Geel-Wit had spoedig de lei ding en wist het eerste doelpunt nog met een tweede verdiende goal aan te vul len. Leiden kreeg weinig kansen, en zag zich den wedstrijd afwinnen met 2—0. Daarna kwam Geel-Wit I in het veld tegen S.M.C. II. S.M.C. voor wind en zon spelend kon voor dé rust de leiding nemen. Na de rust was Geel-Wit steeds in den aanval, wat haar ten slotte den gelijkmaker bracht, in welken stand het einde kwam. Na verlenging maakte Geel-Wit de over winnende goal, zoodat Geel-Wit met 21 won. Thans was de beurt aan S.M.C. I en Hil legom I voor een medaille-wedstrijd. Di rect en forsch was de aanval van beide partijen, waarbij ons een oogenblik Hil- legom's overwicht deed vreezen, dat S. M.C. er nu eens op zou gaan, doch S.M.C. gaf het spel spoedig een ander aanzien, toen S.M.C. de leiding nam, waarmee de rust intrad. Na de rust bracht Hillegom na een snel len doorbraak de partijen op gelijken voet en S.M.C.'s kansen, bij wijlen prach tig, werden door slecht schieten niet be nut, een fout die Hillegom ook haast in gelijke mate demonstreerde. Er kwam geen verandering meer in den stand.. Ook niet door het kwartier verlengen. Daar Jde wedstrijd onbeslist was ge bleven werd door S.M.C. de medaille aan de gasten geschonken. Als laatste kwam A.W. I en Lisse II in in het veld. De Alphenaars lietèn zich niet onbe tuigd, en waren voortdurend de meerde ren, doch ook de Lissesche sporters -ga ven goed spel te zien. Het was van den aanvang af een vlug en forsoh spel, dat jammer genoeg voor slot-wedstrijd werd gespeeld. Een door Lisse gemaakt doelpunt ken de de scheidsrechter niet toe, al liet het zich aanzien, dat de keeper van A. W. hem achter de doelpalen eerst stopte. Na do rust wist Lisse een goed schot on der de lat te zetten, waardoor de bal op den grond en daarna in het net belandde. Een penalty even voor het einde wist de Lissesche doelman te stoppen, wat hun de overwinning deed behouden, en Lisse met 10 op A. W. won. Vrijwel alle partijen die dezen middag tegen elkaar uitkwamen stonden op pre cies gelijke sterkte, en hun even beter of sterker spel bezorgden hun de overwin ning of nederlaag. Serie wedstrijden to Noordwijkerhout. Met een gewijzigd program' zijn giste ren dezo wedstrijden voortgezet, waarin N.V.C. wederom op een zeer goede ma nier haar krachten heeft getoond. Door dat L.F.C. en Edoh beide bericht van ver hindering hadden ingestuurd, werd Hil legom aangezocht om een medaille-wed strijd tegen N.V.C. I te spelen, waaraan deze welwillend heeft voldaan. Te twee deel van wind cn onder de vroolijke !o- I met i invaller en een combinatie van Hillegom I en II binnen de lijnen. Hille gom wint den toss en verkiest het vootr deel van wind en onder de vroolijke loö- nen der muziek trapt N.V.C: af, doch spoe dig neemt Hillegom het leder over, gaat het vijandelijke doel verkennen en geeft direct goed schot op doel, welke door den keeper corner wordt gewerkt. Deze, ge nomen," belandt achter. Het spel der gas ten blijkt er direct goed in te zitten, want bij uittrap gaat het weder op het N.V.C.- doel aan, en moet de keeper reddend op treden, met gevolg dat het spel wordt ver plaatst, doch door een vluggen doorbraak van Hillegom, komen deze voor open doel en met een onhoudbaar schot nemen zij de leiding. Hierdoor geprikkeld, komt N.V.C. flink opzetten. De rechtsbuiten geeft een goe den voorzet, welke corner wordt gewerkt Genomen wordt deze via eenige spelers door Hulst in het gelijkmakende punt om gezet. N.V.C. komt steeds vuriger opzetten en weet door tamelijk goed combineerend spel den strijd op het gastendeel te ver plaatsen. Een aanval met goed schot van den linksbuiten, laat ons zien dat Hille- gom's doelman in goede conditie is. Een doorbraak van de gasten wordt gestuit en retour gezonden. De rechtsbuiten zet voor en weder dezelfde geeft den keeper het nakijken. Menige aanval wordt nu on dernomen en Hillegom krijgt handen vol werk. Rust treedt in met 2—1 voor N.V.C. Onder rust werd voor een aardige afwis- sèling gezorgd, doordat het muziekkorps een vroolijke marsch over het veld maak te. Na de thee heeft N.V.C. het voordeel van d<?n wind; zij komen weder ^flink op zetten en zijn overwegend sterker, doch na eenigen tijd verflauwt het spel iets, waarvan de gasten profitceren en krach tig komen opzetten. Een vlugge aanval van hen, waaruit een gevaarlijk moment voor N.V.C.-doel, weet Klaas eöhter schit terend te redden. N.V.G's achterhoede krijgt door liet te vrij spel geven tamelijk veel werk, doch N.V.C. herstelt zich we der. en weet spoedig voor de derde maal het net te vinden. Einde nadert en in het laatste moment weet N.V.C., nogmaals te scoren, doch dit punt wordt wegens buitenspel niet toege kend. Het einde bracht dus een welver diende overwinning van 3—i voor N.V.C. Hierna komen onder leiding van scheids rechter Bergman Westen II—V.V.V. III Vogelenzang in het veld. Westen kiest het eerst voor den wind en V.V.V. brengt het leder aan het rollen. Spoedig zien we van beiden een vlug en net spel,wat vrijwel te gen elkander opweegt, totdat Westen met een vluggen aanval weet te scoren en de leiding neemt, welke zij tot de rust we ten te handhaven. Direct gedraaid komt V.V.V. flink opzetten eh toont nu de meerdere te zijn. Met een keihard schot wordt de stand gelijk gebracht. V.V.V. blijft steeds opdringen rnet gevolg, dat ze na heel korten tijd liet leidende punt weer weet le bemachtigen. Westen spant alle krachten in met het gevolg, dat zij het spel weet to verplaatsen, dat weder tamelijk* gelijk op en neer gaat. Een ge vaarlijke aanval van Westen kan slechts met moeite worden weggewerkt. V.V.V.'s voorhoede neemt het leder mede en weet juist voor het einde Westcn's doelman nog eenmaal te laten visschen, zoodat V. V.V. dezen wedstrijd schitterend heeft gewonnen. Tot slot krijgen we het schitterendste van den middag, n.l. den Veteranen-wed strijd. De veteranen maakten voor hetbo gin een rondwandeling met muziek over het veld, wat een typisch gezicht oplever de. Hierna fluit scheidsrechter v. Dam beide partijen in het verband en wordt het rood-wïtto leder in beweging gebracht en onder het spelen van een Pot-Pourri, waarmede we tekens de spelers wel kun nen vergelijken, neemt het spel een aan vang, lot groot genoegen van menigeen. Een aanval op Norvicus' doel, wordt door den-baardman prachtig gered en retour gezonden. Norvicus weet nu aardig op te dringen en blijkt in spel de meerdere te zijn en weet voor rust het leidende punt te veroveren. Dat niet meerdere goals zijn gemaakt voor rust is te danken aan het goede werk van den N.V.C.-keeper, die vcr.r zfjn taak berekend was. Na do rust komt N.V.C., doordat een kleine wijzi ging in de opstelling heeft plaats gehad, sterker opzetten, doch ook de Norvicus- mannen laten het er niet bij zitten. Zij •hpuden goed stand en weten een goede verdeeling aan het spel te geven, doch kunnen niet beletten, dat voor einde de gelijkmaker door N.V.C. wordt ingezet. Bij verlenging .van de eerste tien minu ten weet N.V.C. nogmaals te scoren en bij do,tweede verlenging zetten zij heel ge moedelijk het 3e punt in Norvicus' doel, zoodat deze wedstrijd, waarbij we het somwijlen hebben uitgeproest van het lachen, wegens de rare grimassen of het over den bal heenschoppen, wanneer het er op aankwam, door' dc N.V.C.-Veteranen met 3—1 werd gewonnen- Do heer v. Dijk hield een korte toe spraak tot spelers en N.V.C.-Bestuur en reikte aan de spelers de prijzen, hiervoor beschikbaar gesteld, uit, n.l. voor de ver liezers ieder een krenlenpaal en de win naars een Geldersche worst; namens het bestuur van Norvicus' Veteranen sprak de heer Uithoorn eenige woorden van dank tot de N.V.C.-Veteranen en hij hoopte, dat de goede verstandhouding liierdoor be vorderd moge zijn en dat. de N.V.C.-Vete ranen de ontmoeting op Norvicus-terrein ter gelegener lijd mogen aannemen. Hier mede was het program afgeloopen en deze dag schitterend geslaagd. Men schrijft ons uit Hazerswoude (Dorp): Gisterenmiddag: speelde Vios met 9 man een vriendschappelijken "wedstrijd tegen Be Quick (Boskoop) gecombineerd II em EU, welken strijd: Vios heel gemakkelijk met 102 wist te winnen 429e STAATSLOTERIJ. Trekking van tO Juni. Verbetering vorige lijst: Prijs van f100, No. 2961 moet rijn 7466. f 70, No. 20154 m. z. 20152. NIETEN. 371 982 1770 4492 5235 6257 8828 9206 101341054415246 Verbetering lijst van Vrijdag. 4721 m.i. 4741 5239 (70) 6239 (70) 6S44 m. f. 70 12405 (70) 13405 (70) 12423 (70) 13423 (70) 12443 13443 14890 (70) 14S94 (70) 21739 (70) 22739 (70) Academienieuws. LEIDEN. Gesiéuugd- voor het doctoraal examen in de Itomaameche taal- en letter kunde de heer D. Talema-, leeraar H.BJ3. te Almelo. STADSNIEUWS. Leidsche processie naar de Brielle. De Leidsche processie naa<r de Brielle wordt gehouden Donderdag 3 Augustus. Volksbond-nieuws. Niet minder leer 7. aam dan het eerste, was het tweede Lakenhalbezoek door de leden van den Volksbond onder de be kwame leiding van. den heer Koert, onder directeur van dit museum, gehouden op Zaterdag ld. Behandeld werd de Zeventiende-eeuw- sche kunst, de groote overgang van de ikerkelijke naar de werelds che kunst, waarvan de leider de oorzaken opsomde, om daarna de talrijke kunstwerken in oogenschouw te nemen, de verschillende meesterwerken met elkander te vergelijken Met groote belangstelling word dezo uiteenzetting gevolgd, vooral werd mot be wondering opgezien naar de oude gilde- broeders, arbeiders als de deelnemers, die zooveel voor hun organisatie (hun gilden) over hadden, diait zij zulke kostbare schil derijen .(portretten van hun gildemoesters) schonken zooals b. v. het kleermakers gilde en het turfdragersgilde. tersgilde en het turfdragersgilde. Den geleider, die dankte voor de belang stelling, werd wederkeerig dank gebracht met de verzekering, dat bij het volgende bezoek, dat Zaterdag 24 Juni zal plaats hebben, wederom op hun post zullen zijn. Verleden jaar werd op verzoek van eenige leden door het bestuur van den Volksbond een bedevaart georganiseerd naar 't graf van St. Jeroen te Noord wijk, een bedevaart, die zeker meer deelnemers had kunnen tellen, doch die niettemin ongetwijfeld geslaagd mocht heeten. Een oommissiie werd belast jaarlijks zoo mogelijk wederom een dergelijke be devaart te organdseeren en deze heeft zich dan ook zoo van haar taak gekweten dat op Zondag 2 Juli wederom een bedevaart van Bondsleden naar Noordwijk zal wor den gehouden. Zij, die hieraan wensohen deel te nemen kunnen zich aanmelden bij de commissie leden de heer en Saunier, J. v. Dam en G. Brussel alsook ten kantore van den R. K. Volksbond, terwijl gaarne alle ge wen.sebte inlichtingen worden verstrekt. Moge do deelname groot zijn. Bij het bezoek aan de Hooglandsche of St. Paneraskeirk verleden jaar deelde de heer J. "Wind, die als leider van deze eer ste wandeling, uitgaande van de commi» 6ie K. en W. voor 't Volk, optrad, mede, dat, zoo men eens iets moois op gebied van bouwkunde wensehte te bezichtigen, men - een bezoek moest brengen aan het Kasteel Haarzuilcn. Niet allen echter zijn in staat dit kas teel te bezoeken, doch om den leden van den R.-E. Volksbond een gelegenheid te geven, zich een idee te vormen van de groote schoonheid van dit, volgens som migen voornaamste bouwwerk van den grooten meester dr. Cuyper, heeft de heer Wind den Volksbond eenige dagen in •bruikleen afgestaan een pracht collectie foto's van dit kasteel. Donderdag as. zijn deze foto's van 8 10 voor de le.den van den B.-K. Volks bond ter inzage, terwijl dan tevens be sproken zal worden of en wanneer een be zoek aan dit kasteel kan worden gebracht Woensdagmiddag om 2.30 uur zullen de zelfde foto's voor kinderen van bonds leden te bezichtigen zijn. GEDEELTELIJKE B. en W. van Leiden brengen ter alge. me-ene kennis dat: a. aan P. J. Marks en reohtvcrkrijgen. den vergunning is verleend tot oprichting van een wasch- en strijkinrich ting in het perceel Galgewater No. 9 Sectie F. No. 87 b. aan W. F. Maas en rechtverkrijgend den vergunning is verleend tot uitbrei. ding der scheepswerf „Do Rijn" op het perceel kadastraal bekend Secite. N. No 355 gelegen aan de Rijnkade. KATHOLIEKE AGENDA LEIDEN. Dinsdag, R. K Werkmecstersbond, Bcmdsgei bouwt te 8 uur. Woensdag. R. K. Volksbond beridhtigrng foto'» kasteel Haarzuilcn voor kinderen vt Bondsleden, Bondsgebouw, te.2.30 uut, Donderdag. R, K. Volksbond. Bezichtiging foio'» kasteel Haanznilen voor Bondsleden ca bespreking bezoek van dit kasted, Bondsgebouw, 810 uur. OEGSTGEEST. Donderdag. R K Prop Club, Café Kortekaa»; te 8 uur. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht 111 den morgen van 12 Juni 1922, medegedeeld door het Kon, Ned. Meteoroligisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerstand: 768.3 Falmouth Laagste Barometerstand: 75.00 Seydisfjon Verwachting tot den avond van 13 Juni: Zwakke tot matige wind uit Westelijk» richtingen, half- tot zwaarbewolkt, waarschijn- lyk droog weer, warmer. De Burcht Iemand, die in het Haags che blad „Het Vaderland'' wat vertelt over een fiot». tochtje, waarbij hij ook Leiden de eer van een bezoek aandeed, zegt daarin o m Wel de oudste en vrijwel in bet midden der stad (Leiden) gelegen ig de Burcht, gebouwd in de 12de of 13de eeuw, volgens sommigen zelfs den tijd dier Romein en <k»teeren>d. Hij bevindt zich aan de Nieuwstraat op een met boomen beplante hoogte. Vaa den hoogen breeden muur heeft men door de kanteelen een fraai uitzicht over de stad. Een opmerking mag hier echter niet achterwege blijven, Het is mij onbegrijpelijk hoe de ge- meente Leiden een zoo merkwaardig monument heeft kunnen verpachten aan een caféhouder en heeft toege- staan dat moderne groote hal 1 watt lamp en op staken hoog boven den Burcht uitsteken. Voor openluchtspe len van historisch karakter zou deza voor 3000 personen plaatsbiedend» ruimte als geknipt zijn. Wij kunnen den Haagsohen heer gerust stellen met de verklaring dat het ,merk- waardig monument" bij den „caféhouder" in goede handen is toevertrouwd on danks die half watt! amp en op 6taken, waaraan de Hagenaar zich zoo bijzonder schijnt te ergeren. Endank zij liet initiatief van dien „caféhouder" z ij n er inderdaad reeds meermalen daar open luchtspelen van historisch karakter gege- Gisteren hield do Ncd. Reis ver (afdeeding Leiden) voor haar leden ter ge legenheid van dc zeilwedstrijden op het Brasemermeer een boottocht naar Kager en Brasemermeer. Alhoewel het weer zich in den beginne niet zoo heel mooi liet aanzien, is het den ge heel on dag droog gebleven. Te kwart over negen uur ver trok de geheel met deelnemers gevuld» boot naar de Mercol. Dadelijk heersohte et aan boord een aangename stemming en deze bleef tot aan het einde van den tocht bewaard, dank zij het mooie weer en hot prachtig gezicht op den wedstrijd. Te 1 was de boot aan de IL^en terug en keerde ieder voldaan huiswaarts. Naar men ons mededeelt, za-1 deze tocht gezien het succes, worden herhaald. De heeren ir. W. Polderman, J. B. C. te Hennepe en Mr. L. J. Pieters hebben zich tot een commissie gevormd met het doel de bibliotheek en de handschriften van wijlen prof. Bolland aan te koopen eB deze aan de Rijksuniversiteitsbibliotheek ten geschenke aan te bieden. De zoon van prof. Bolland, dr. A. E. K. Bolland te Schellinkhout, is bereid de boekerij van zijn vader tegen den getaxeerden prijs af te staan. De commissie stelde voorop dat zij- niet dan tegen schadeloosstelling zich het bezit dor bibliotheek mocht ver schaffen. De commissie zal verder een door Wil ly Sluiter geschilderd portret van prof. Bolland aan den Senaat der Leidsche uni versiteit ten geschenke aanbieden te plaatsing in de Senaatskamer. Het stelt den hoogleeraar voor ongeveer een face, «taande bij zijn boekerij. In verband met het klein getal wc* zen en oude Heden in het Evangelisch- Luthe.rsch Wees- en OudeHedenhuis, heb ben Regenben besloten met instemmiag van den Kerkeraad, het Weeshuis als zo* danig te sluiten en voortaan tot gezins verpleging over te gaan. Bij beschikking van den Minister vaa Onderwijs is tijdelijk benoemd tot labo rante bij de kindergeneeskunde aan de Rijksuniversiteit alhier- mej. A. E. Bosch. Gisteravond reeds* de 12-jarige M. B. met haar vader per rijwiel aan de Hce- rengraebt. Bij het uitwijken voor twee fietsers kwam bet voorwiel van bet rij wiel van het meisje in aanraking met dat baars vaders, waardoor zij kwam te val len en een tamelijk ernstige wonde aan hoofd en arm op liep. Gistermiddag reeds op den Zoetrwuod- schen Singel nabij de HoogewoerdspoorlB" brug een auto tegen een "boom op, waai*

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2