Dat stelsel leert ons 'de rechtvaardig heid. die naar de Pascal's woorden eischL dat de menschen de evenredigheid, het evenwicht, de orde in hunne wederkee- rige betrekkingen handhaven, door aan ieder het zijne te geven, aan 't individu het zijne, maar ook aan de gemeenschap wat haar toekomt. Het leert ons ook de liefde, in den zin der woorden van St. Thomas Aquinas: Het is niet genoeg dat vrede en eendracht onder de menschen door voorschriften der rechtvaardigheid bewaard worden, indien niet onder hen de liefde gevestigd wordt. Het Solidarisme leert ons ten slotte ook do plicht der verbinding van belan gen, m.a.w. dat vereeniging een onontbeer lijke factor is voor het belang der ge meenschap, immers wanneer individuen en afzonderlijke groepen in de groote menschenmaatschappij geïsoleerd naast elkander slaan en ieder slechts zijn eigen belang zoekt, is een tegenover el kaar staan, een scheiding en strijd van belangen daarvan het onafwendbare ge volg. Zoo beschouwd D. en H., moeten wij in hot stelsel der solidariteit zien een maat schappelijk feit, maar ook een zedelijk beginsel. Een maatschappelijk feit, wijl, naar God's bestel„de menschen in hun leven en streven van elkaar afhangen, in het be werken van hun geestelijk en stoffelijk welzijn op elkaar zijn aangewezen, elkan dors krachten moeten aanvullen. Een zedelijk beginsel, wijl het natuur lijke door God gewilde doel van het maat schappelijk leven niet anders is dan het welzijn van alleh, die er aan deelnemen.. Nut en heil zal van het Solidarisme. vooral dan verwacht kunnen worden, wan neer het in toepassing komt, op het ter rein van het economisch leven, door den eigen aandrang der betrokken partijen, wanneer m. a. w. in do individuen en in de groepen van individuen het besef vol op levendig wordit van de hooge en red dende beteekenis der solidaristische be ginselen. Komt aldus de toepassing voort uit echte, innerlijke overtuiging, dan zul len inderdaad in rijkdom do zegeningen van het solidaristische stelsel verkregen worden. Daarentegen wanneer van bui ten-af, door staatkundige machten dit stelsel wordt opgelegd, dan moet de kans groot worden geacht, dat de gevolgen niet zoo zegenrijk zullen zijn. Het is toch een algemeene les der historie, dat al wat onder dwang ontstaat minder gezond en levenskrachtig uitgroeit, dan wat uit eigon, innerlijken drang door den mensch wordt tot stand gebracht. Daarom worde alle kracht gespannen om het wezen van het Solidarisme bij velen bekend en be mind te maken, en ga mitsdien het stre ven niet allereerst naar een druk op re- geerende machten, om door wet en voor schrift hunnerzijds tot aanvaarding van <ïit stelcl te dwingen. Het blijve dezen machten voorbehouden te leiden en aan vullende hulpe te bieden. Maar de dwang van buiten en boven weze het laatste mid del, waarvan in noodzaak eerst gebruik gemaakt worde. Geestesvorming dus zij het doel, en geen machtsvorming en machtsuitoefe ning! Daarbij worde ook nimmer uit het oog verloren, dat bij de waarde-hepaling van het Solidarisme aan het nuchtere en cri- tische oordeel het zwijgen niet behoeft opgelegd te worden. Daartoe is vooral reden, nu het woord alreeds in sommige kringen dreigt te worden een leuze of mode-derm, die bij alle mogelijke kwes ties dienst moet doen als klap op den vuurpijl. Het gevaar is mijns inziens geenszins denkbeeldig, dat het met den term Solidarisme gaan zal als met dien anderen, welbekenden term, bet toover- woord Democratie, dat zoo menigmaal motiveeren moet daden en toestanden, welke in geenen deele door het oorspron kelijk begrip van het woord gedekt wor den. Verliezen wij toch uit het oog, dat, wanneer het gaan zal om de praetische toepassing van het solidariteitsbeginsel niet zelden de uiterst moeilijke vraag moet oprijzen, waar de grenzen zijn van het individueel of groepsbelang, waar die van het algemeen belang. Het eerste mag niet botsen met het tweede. Maar ook mag het tweede niet onnoodig of op lichvaardige gronden in geding gebracht worden tegen het eerste. Niet door groote woorden of luidruch tige betoogen, maar door rustig onbevan gen onderzoek, liefst van een zijde, die niet als partij kan gelden, zal het'juiste antwoord verkregen moeten worden, en toepassing van een eerlijk en zuiver So lidarisme mogelijk zijn. Wordt niet aldus met beleid, doorzicht en voorzichtigheid gehandeld, dan dreigt voor dit. stelsel het bekende gevaar, dat zoo vaak al schade deed aan menig goed ding, te weten teleurstelling door ver- keerfd gebruik of door het koesteren van te groote verwachtingen. De rede van Pater dr. Gassianus Hentzen vindt men in het hoofdblad. WOENSDAG Vanmorgen te 8.30 uur droeg Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Her- togenbosch, met groote plechtigheid het H. Misoffer op in de St. Ignafciuskerk. In den loop van den morgen vergader den verschillende secties en werden er eenige ne*venvergaderingen gehouden. Vanmiddag was er een PERSCONGRES waarop als sprekers het woord voerden Pater Bonaventura Kruitwagen O.F.M. en de heer Alb. v. d. Kallen te Nijmegen, Bede van Pater B. Kruitwagen. Judst honderd jaar geledeiv werid het eerste Boomsch© blad opgericht in Den Haag door Joachim George Le Sage ten Broek. De Boomsclie pers viert dus in 1922 haar eerste eeuwfeest. Daarom past hier een eeregroet aan Le Sage ten Broek. Dat er in de afgeloopen eeuw reeds soli dariteit beslaan heeft tussohen pers en publiek, blijkt uit den vooruitgang, die het Boomsclie leven in Nederland heeft gemaakt. Ons Nederlandsche volkskarakter heeft eenige eigenschappen, die het niet bijz' i- der geschikt maken tot solidariteit. P om is er bij ons, meer dan elders ge legenheid, om het groote gebod der ader- linge Liefde toe te passen. Wil r.a pers dat eis enen van het publiek - en daar heeft zij recht op dan kan het publiek dat ook eischen van de pers, met na-me van de persorganen onderling. Deze be- hooren een voorbeeld te geven in onder linge liefde. En een orgaan, dat daartegen ernstig zou misdoen, moet door het pu bliek flink en effectief worden afgestraft, door het opzeggen van het abonnement. Met de onderlinge liefde is echter niet in strijd het polemiseeren onder elkan der. Het Nederlandsche volkskarakter be zit daartoe, een onuitroeibare neiging. Die neiging kan en mag niet worden onder drukt, maar moet in goede banen worden geleid. En daarom zullen hoogstaande polemieken onder onze persorganen of tussohen himne vaste of losse medewer kers onderling, vooral dit nut hebben, dat de pers, door voorbeelden aan he.t publiek leert, hoe het polemiseeren moet. Wan neer wij, Roomsche Nederlanders, frank en vrij onder elkander polemiseeren, is dat een te eken, dat we het best met el kaar kunnen vinden. Bij wijze van vraag, die echter niet binnen 24 uren behoeft te worden opge lost, reu men misschien in bedenking kunnen nemen, of het niet mogelijk, en zoowel voor de pers als voor het publiek nuttig zou zijn, het stuk politieke leiding, dat thans van onze Reda-cti© bureaux uit gaat, te verleggen naar de Kiesvereeni- gingen, en de politiek in onze bladen te beperken tot datgene, wat bij het begrip nieuwsbericht en algemeene ontwikkeling behoort. Veronderstel moet dan worden, dat de Kiesvereenigingen een eigen, offi cieel, politiek orgaan zouden oprichten, dat tevens de vrije spreektribune zou zijn voor allen, die zich in de B.-K. Kiesveree nigingen organiseer en. Het doel waar mede deze vraag gesteld wordt is, de mo gelijkheid te onderzoeken van een ster kere concentratie der verantwoordelijk heid voor de leiding in de politiek, en de beperking van datgene wat die „leiding" betreft, tot die kringen, welke bevoegd zijn, om erover te oordeelen. Misschien kan deze vraag van eenig belang zijn bij de reorganisatie van onze kiesvereeni gingen, waarover in de laatste maanden gesproken is. Er moet echter in heb oog gehouden worden, dat, met het oog op bepaalde lezerskringen cf plaatselijke toe standen sommige persorganen de leiding, die zij thans in handen hebben, zullen moeten behouden. Op de solidariteit van het publiek tegenover zijn Boomsche pers kan ten shotte ook in dezen vorm een beroep wor den gedaan, dat het de oprichting van een Leerstoel in de Journalistiek aan onze komende B.K. Universiteit financieel mogelijk make. De uitsluitend-praktische opleiding, welke onze journalisten tot heden bijna algemeen genoten hebben, zou ten zeerste wonden gehaat, wanneer daarmede gepaard ging de -wetenschappe lijke behandeling der theorie, die aan 'net verantwoordelijke vak rata den journalist ten grondslag ligt. Bede van den Heer Alb. van der Kallen Wij kunnen door de pers aan de zielen niet geven het bovennatuurlijke voedsel, dat zij behoeven, de pers is slechts men- schenwerk. al behoort de arbeid voor de B.-K. pers tot het mooiste der menschen- werken. Want al moge het waar zijn, dat het naaste doel van een krant- gevat ligt- in het woord nieuwblad, vlak ernaast liet het andere, dat zij het beginsel, waaruit zij is geboren, uitdrage en verdedige. Men zou erover kunnen twisten, wat het direkte, en wat het indirekte doel is van een krant, boven eiken twijfel st-aat het, dat het 'hoogste, het beste, het edelste van haar taak ligt in de versprei ding en verdediging van haa-r beginsel. Als Mgr. Nolens de taak der katholieke Staatspartij omschrijft, dan zet hij voor op, dat de partij moet dienen het alge meen belang. Daarop volgt de doorvoering der chris telijke beginselen in do Staatkunde. En dan, eerst op de derde plaats, de verdediging en bescherming der rechten en vrijheden va-n onze Nederlandsche B.-K. Moederkerk. Beteekent deze derde plaats, dat het laatst genoemde doe-1 het minst voorname is De theorie moge do verdediging der rechten olnzer moederkerk naar school- scho volgorde op de derde plaats zetten, de, praktijk leert, dat dit laatste doel ten slotte het cement is onzer katholieke Staatspartij en dat om deze redenen om sterk te zijn bij de verdediging der vrijheid van onze Kerk, wij altijd, onder alle omstandigheden, onze eenheid be waard en aan die eenheid offers hebben gebracht, welke tellen voor tijd en eeuwigheid. Laten wij niet twisten over het naaste en het verwijderde doel onzer B-K. pers, niet wat haar tot krant stempelt, maar wat haar karakteriseert als B o o m s c li- Katholieke krant isde verdediging cn verspreiding van het katholieke begin sel in de openbare maatschappij. En om dat deze openbare, maatschappij anders is dan vroeger, meer gekompliceerd, meer onderverdeeld iii allerlei vormen, welke zelf en onderling .een beweeglijkheid ver- toonen, die door de oudere, tragere hulp krachten der B.-K. kerk niet meer kan worden bijgehouden, daarom is de B.-K. krant, "juist wijil zij tot in al de geledingen van het moderne leven kan. doordringen in onze dagen onmisbaar. Zij behoort, tot het wezen der georga niseerde katholieke zaak. Prof. de Groot, zaliger gedachtenis, liep eens met een ordesgenoot door Na pels, toen daar het wonder van den heili gen Januariua pas had plaatsgegrepen. Do straten waren vol opgewonden men schen, die druk het groote feit van den dag bespraken en op de gezichten der katholieken kon men do vreugde lezen, dat het gebed der schare wederom was verhoord. Gij kunt niet begrijpen, zoo sprak een Napolitaansch geestelijke met drukke ge baren. tot den nuclüeren Hollands ch en professor, hoeveel goed dit weer doet aan onze katholieke zaak. Ik hoop er vanavond van te lezen in uw katholieke dagbladen, zei de Hol lander. Katholieko dagbladen 'Ja, hoeveel katholieke dagbladen hebt gij in Napels? Katholieke dagbladen? Geen enkel! Dan zeg ik IJ, dat gij het wonder van St. Januari us beter ontberen kimt, dan een katholiek dagblad. Het was kras gezegd van dezen voor- zichtige.n geloerde, maar op zijn gezag meen ik het te mogen herhalen, dat de B.-K. pers in onze moderne maatschappij onontbeerlijk is. Ik bedel niet voor onze persdo dagen zijn gelukkig voorbij, dat de pers moest rondgaan met de bedelnap en dat er om advertenties en abonnementen gevraagd moest worden als om een aalmoes. De tijden zijn gelukkig voorbij, toen men, om een woord van Vlekke z.g. te gebrui ken, aan. de pers belijder en martelaar tegelijk moest spelen. Over het algemeen verkeert onze B.-K. pers in Nederland op vasten voet en als wij het geheel over zien, van ons groot ochtend- en avond blad, over do gewestelijke en de plaatse- lijko_ bladen tot onze verschillende groeiende weekbladen toe, dan hebben wij voor ons een stuk gezonde katho lieke journalistiek, als in geen enkel land der wereld bestaat, zelfs niet in het na burige België, waar de katholieken finan cieel zooveel sterker staan dan hier. Ik bedel geen aalmoes voor onze pers, ik bedel niet voor haar, doch ik vraag, dat gij haar zien zult in het moderne or ganisme van ons katholiek beginsel in de openbare maatschappijdat gij ze waar- deeTen zult als een stuk van dat organis me, niet als een. ding buiten U, maar als een- stuk van het straksomschreven katholiek organisme, een tak van den roomschen boom, een vrucht van den roomschen akker, een steen van de room- sehe rots,.... de ït.-K. pers ruste der halve en stijge op de- kracht van het B.- K. beginsel in Nederland Wij loopen niet met het hoofd in de wolken en staan met de voeten op den be- •ganen grond: zeker, de pers kan zonder industrieele onderneming niet. bestaan, zoomin als de. mensch er kan zijn zonder lichaam. Doch evenmin als do ziel haar vrijheid verliest door den band met het lichaam, verliest de pers deze door den band met de industrie. De B.-K. pers staat niet, zooals de sociual-demokra.ten plegen te insinueeren. in dienst van het kapitalisme, zij is in dienst van de B.-K. Kerk en aan de.zen dienst is zij met ha-rb en zie-1, ik zou willen zeggen, hen. doode toe gewijd. Ik weet het, dat er. journalis ten en journalisten- zijn, dat de een dit in zicht heeft en de ander dat, die echter in de R.-K. pers is getreden zonder den 'wil, den heiligen wil om de katholieke zaak te dienen met al zijn krachten, hij is er niet op zijn plaats en hij houdt het ook niet uit. Gij kunt onze B.-K. pers keeren en wenden, haar cpenkerven tot de ingewanden, daarbinnen in zult gij altijd terugvinden de onverwoestbare energie van de trouwe dienares der B.-K. Moederkerk. Zoo is de pers gezien door onze voor mannen, door de apologetengarde, welke aan die pers haar leven heeft gegeven, door een vooraldoor Louis Yeuillot, den stichter der Parijsche ..Univers", den beschermheilige van ons gilde. Zietdaar het ideaal der roomsche jour nalistiek: zij, de nederige, doch noeste dienares der Kerk van Christus. Eu nu moge de werkelijkheid verre blijven van dat ideaal; en nu moge er veel Mein-menschelijks kleven aan de journalisten en hun werk, het ideaal moge soms schuil gaan onder mensche- lijike ijdelheid, eer, ja. geldzucht,, het neemt niet weg, dat wij, ondanks en boven dat klein-menschelijke het ideaal kunnen liefhebben en eeren, gelijk wij een schoone ziel kunnen minnen in welk lichaam ook. Zien wij op naar dat ideaal en wijden wij het de beste krachten onzer zie-1de R.-K. pers, orgaan van de organisatie van het R.-K. beginsel in de openbare men- sohen-maatschappij en nederige dieno- resse van de heilige B.-K. Moed ei-kerk ^ien wij op naar dat ideaal, omringen wij het met onze toewijding, laten wij het koesteren met de liefde tot ons heilig be ginsel, en dat de roomsche Kerk in Nederland van hare beste kinderen er schenke aan dit ideaal om er zich aan te geven als de garde aan haar vaandelge heel en al, tot den dood toe Wij komen nader op dit perscongres terug. SPORT. VOETBAL. B.V.V. I—Goudsche Scheidsrechters 1—1. Men schrijft ons uit Bodegraven: Onder begunstiging van zeer fraai voel- balwecr werd Maandag bovengenoemde wedstrijd op het B.V.V.-terrein gespeeld, om oen groote verguld zi'veren medaille. Do Scheidsrechters trappen af, doch moe ten reeds onmiddellijk ervaren dat de Rood-Zwarte voorhoede actief is door het leder hun voor de voeten weg te nemen cn dc achterhoede der gasten op de proef te stellen. Deze eerste aanval levert, niets op. B.V.V. is echter domincerend en me nige aanval word't op het gebied der gas ten ondernomen. Na eenigen lijd wordt een fraaie hoek schop genomen, do keeper grijpt mis cn Bosman geeft met zijn hoofd den kee per het nakijken. Van tijd tot lij 1 komon ook de Scheids rechters een weinig in overwicht, doch ook de rood-zwarte achterhoede weet van geen wijken. Reeds nadert het einde van de eerste helft als een doorbraak volgt cn do bezoekers mot een fraai schot den stand op gelijken voet brengen. Hierna is het rusten. Na de thee zijn de verhoudingen vrij wel gelijk; van beide zijden worden aan vallen ondernomen, doch ook eveneens van beide zijden afgewezen. De beide doelmannen verrichtten goed werk, waar door doelpunten uitblijven. Als do 'scheids rechte einde blaast is de stand onbeslist (1—1), waarom de medaille aan de gasten werd aangeboden. Men schrijft ons uit Alphen a. d. Rijn: Bij de gehouden serie-wed9trijden te Haastrecht werd door Alphens Wilskracht II do 2e prijs behaald. Men schrijft ons uit Woerden: De R.-K. Voetbalclub V.E.P. I para 2den Pinksterdag deel aan een medaille-wed strijd te Haastrecht, waar zij speelde te gen Donk I te Gouda. Zonder prijs kwa men zij echter thui.s De wedstrijd werd verloren met 01. V.E.P. II speelde een vriendschappenij ken wedstrijd tegen M.V.V. te Montfoort; uitslag 31 voor Montfoort. De medaille-wedstrijd, welke Zondag Vooruit I op eigen terrein tegen O.N.A. I uit Gouda zou spelen is wegens niet op komen van O.NA. niet doorgegaan. 2den Pinksterdag zijn de seriewedstrij den van de voetbalver. Vooruit begonnen. Do uitslag hiervan was: Excelsior I— Woerden 1—1. Vooruit III—Alphia III 1— 5. Alphia III—G.S.V. 1—2. WATERPOLO. L.Z.C.A.Z. II 0—1. Gisteravond werd in do gemeentelijke Zweminrichting aan den Hooge Rijndijk de eerste competitiewedstrijd van L.Z.G. gespeeld tegen A.Z. II uit Amsterdam. Bij L.Z.G. ontbraken jammer genoeg Jan El- zinga en Planjer. In het doel was de Jos- son, die zich goed van zijn taak kweet, achter speelden Hegenbarth. de la Court en v. Ingen Schenau, vóór Segaar, Groen en Lautenbaeh. Als scheidsrechter Blitz beginnen blaast is Segaar het eerst bij den bal en na enkele seconden lost hij het eerte schot, dat in de handen van den keeper terecht komt. Een vrij schot, voor A. Z. gaat juist over. Groen lost dan vlug ach ter elkaar een tweetal fraaie schoten; een ervan ketst tegen de lat, de ander gaat over. Dan volgt eenig overwicht van A. Z. Een onverwacht gevaarlijk schot wordt prachtig door Josson gehouden en rust treedt in met blanken 9tand. Als weer begonnen wordt lost Theo Koffing voor A.Z. een verraderlijk schot van ach ter een speler en zet onhoudbaar in. Hard wordt door L.Z.G. gewerkt om gelijk te maken, doch de opgelegde kansen worden gemist. Als Lautenbaeh een strafschot krijgt, hem toegekend door het hinderen zijner tegenpartij, waarvoor deze achter de lijn wordt gezonden, schiet hij precies in keeper's handen. Een oogenblik daarna krijgt Hegenbarth een vrije kans, doch hij zet over en de laatste kans is verke ken. Het einde kwam met de eerste ne derlaag voor L.Z.C. üii de Omgeving WOERDEN. Gemeenteraad. (Vervolg.) 9. Benoeming marktmeester. Wordt benoemd de benoemde stadshaas H. Sparnaaij te Harderwijk. Op voorstel van den beer Hofman wordt be sloten deze benoeming evenals die van stads- baas tijdelijk te doen zijn, eai wel voor den tijd van één jaar. 10 Georganiseerd overleg, B. en W. stellen voor op het verzoek der drie werkliedenbonden afwijzend te beschikken De heer Hofman verklaarde een vorige maal •tegen georganiseerd overleg te zijn geweest. Door de gewijzigde arbeidswet is spreker van inzicht veranderd. Daar de Raad toch opperste rechter blijft zal spreker tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Smits constateert met vreugde bet veranderde inzicht van den heer Hofman, Spr. beveelt G. 0. ten zeerste aan. De arbeidersver- tegenwoordigers hebben ook een open oog voor andere belangen. De heer Roozeboom vindt G. 0 nuttig. De verschillende belangen kunnen dan rustiger worden bezien. De heer Non brengt den secretaris een com pliment voor de duidelijke uiteenzetting, waar door do raad. een goeden kijk op een en ander heeft gekregen. 'Spreker is wel voor overleg, doch alleen direct mot de arbeiders. De heer Smits zegt, dat de vrijgestelden door hun ondervinding beter de zaken kunnen be- oordeelen. Weth. Engel zegt vrede te willen onder bet personeel, dit verwacht spreker niet bij G. 0. Dc ondervinding beeft spreker in bet afgeloo pen jaar geleerd, dat hoeren vrijgestelden geen vrede brengen Hun aanmatigend cn brutaal optreden, hetwelk B. en W. hébben ondervon den. heeft deze meaning versterkt. Spreker kan zich niet indenken, dat hoe hier bij zulk een klein personeel, dat weer over verschillende richtingen verdeeld is, het G. O. moet werken. SpT kan ook niet inzien, dat de Raad zooveel veikeerd heeft gedaan Woerden maakt nog steeds een goedem indruk. Dit bewijst o. m dat bij een laatste vacature voor stadshaas 500 sollicitanten waren. Do heer De Kruif wil het eens proheer en. G. 0 zal naar sprekers meaning bevrediging bren gen Do heer Snel acht G. 0. onaannemelijk; de arbeiders hebben, dan hulp tegenover de in- telleetueelen. Het voorstel van B. en W wordt in stem ming gebracht, doc.li <le stemmen staken; tegen de heore.n De Kruif, Hofman, Snel, Roozeboom en Simita. 11. Wijziging ere: - u U met algemeene stemmen <y>e.]gekcurd 12 Voorstel maximum percent.If. 0 B. en W. stellen voor het vorige raadsbc^ult ,a le trekken. Met alg. stemmen goedgekeurd 13. Vaststelling rooilijn Ulrechlscho straatweg. De heer Hofman kan zich er niet mede ver- cenigen; verschillende panden worden weer belast Met een voorbeeld toont spreker aan, welken last deze kunnen veroorzaken De beer Zon is voor vaststelling. Het geval, door den heer Hofman genoemd, is een exceptie De heer De Ivruif vindt de vaststelling nood zakelijk; daar weg verbetering met het oog op het drukke verkeer noodzakelijk is De Voorz zegt dat de Raad altijd nog kan besluiten tot afwijken. De heer Hofman begrijpt niet de noodzakelijkheid der rooilijnen, als men law toch nog kan afwijken, waarom dan die rooi lijnen? Weth Engel zegt, dat men de meest be dreigde perceelen steeds tcrwilJe zal zijn De 'kwestie der Tooilijnen, zegt eprehor is door welke bril men deze beziet. Voor de rooilijn op den singel waren eerst ook zooveel bezwaren. Nu is gebleken, dat daar een aardig stukje grond, is gekomen, dat nu reeds voor bouwter rein is verkocht. De heer Hofman zegt, dat de raad. zich niet verantwoordelijk mag stellen, gezien zijn nog korten levensduur. Het voorstel van B. en W. wordt aangencr men; tegen de heeren Van Tuijl en Hofman. 14. Oninbare posten De heer Hofman stek. voor deze te renvoyeeren naar de commissie van financiën, daar spreker meent dat er nog wel enkelen zijn, waar bijv. loonbeslag gelegd kan worden De heeren Roozeboom en Zon om dersteunen dit voorstel. Weth. Engel zegt, dat een serieus en beëedigd ambtenaar heeft ver klaard, dat er niets te halen is. Het voorstel van den heer Hofman wordo aangenomen; tegen de heer H. Brunt, Engel ep N. Brunt. Punt 15. Woningbouw voor S. S. wordt van de agenda afgevoerd. Rondvraag. De heer Snel vraagt, waarom het destijds ge4 zonden adres van den Woerdensohen Besturen bond niet is beantwoord. De voorzitter zegt, dat dit in de vorige ver gadering al is uiteengezet. Verder vraagt spreker aan B. en W. er voor te willen zorgen, dat ook op het Jaagpad asch en vuil wordt opgehaald. De Voorzitter zegt dit toe. Dan vraagt de beer Snel, waarom aan arbec. ders in lossen dienst op Hemelvaart dag geep Icon is uitbetaald. De Voorzitter zegt, dat deze aangelegenheid morgen bij B. en W. wordt behandeld. Do heer Snel vraagt voor den ontslagen sto ker Eberwijn, die 20 jaar in loondienst is ge we-est een behoorlijke wachtgeldregeling te maken. Spreker maakt er een voorstel van. Eb en W. zullen hierop prae-advies uitbrengen.- Vervolgens wenscht spreker een betere rege ling voor bet ophalen van het munlgasgeld. De hoer H. Brunt zegt, dat dit reeds dc aandacht der commissie voor de bedrijven beeft. Dan~ stelt de heer Snel voor, om de brandweer van minstens 2 rookmaskers to voorzien. Wethouder Engel zegt, dat indien dc kosten niet te hoog zijn, deze zullen worden aange schaft; anders zal op de begrooting moeten wor den gewacht. Verder vraagt de heer Snel, waarom fitter Elskamp voor diensten op Zondag niet wordt betaald. De heer De Kruif protesteert tc-gen dit onnoo dig rekken der vergaderingen door den lieer Snel Al deze persoonlijke zaken hooren thuis bij de commissie. De beer Snel zegt toe, in den! vervolge aldus te handelen. De heer Smits bespreekt de wenscheiijkheid van wijziging verordening II 0 De Voorzitter zegt toe, dat in de commissie, van financiën te doen bespreken. De heer De Kruif vraagt, hoe het staat met bet sportterrein. Eerst is er 1000 voor toege staan, later 300 en verder hoort men er niets van De verschillende vereenigingen, welke dit terrein hebben aangevraagd, hebben ook nog geen antwoord ontvangen De heeren Hofman en Smits betoogen, dat het sportterrein nog in het geheel nif* /n oijde is. De heer Van Tuijl zegt, dat de heer Hoiftian overdrijft Het terrein is wel in orde, alleen de droogte houdt den groei van het gras tegen De heer De Kruif vraagt spoedige openstel ling, of althans dat de betrokken vereenigingen spoedig antwoord krijgen. De Voorzitter antwoordt, dat volgens den architect v. d Me ij het terrein met 3 weken klaar is. Met de verschillende vereenigingen zal 6poedig worden geconfereerd over een goede re geling. De heer Hofman vraagt wie de schuldi ge is van do vernieling van de straat in de Nassaukadc. De Voorz antwoordt: Circus Caxoly! De heer Hofman zegt. dat de politie dezen weg heeft aangewezen. Spreker vraagt, of dc architect niet wist. dat deze weg niet. geschikt was voor het berijden met vrachtauto's. De Vooizitter antwoordt, dat dc architect dien dag ziek was. Wat bet terrein betreft, dit was door den Raad toegestaan en alleen langs dezen weg te bereiken, Over deze zaak ontspint zich epn uitgebreide discussie waarvan wc nog vermelden dat de waarborgsom van 300, door de circusdirectie gestort, geheel voor het in orde brengen van den weg benoodig-d zal zijn. De hc-er De Kruif vraagt, voortaan geen circus 'n plaats te geven, indien deze op 'n Zon dag of een feestdag moet worden afgebroken. De heer Snel vraagt waar de muziektent wordt geplaatst. De Voorz antwoordt: In het Plantsoen De heer Snel vraagt, indien het feest van Woerden Vooruit doorgaat, die dagen een tap- vc-rbod in te stellen. De heer Zon vraagt spoedig weer te verga deren. De Voorz zegt een en ander toe. Hierna gaat de Raad in geheime zitting tot het behandelen van reclames H, O Burtjerllike Stand. BOSKOOP. Geboren: Seïna d. van C. v. Gorsel" en 0. Staring. t Ondertrouwd: G. Bi Bouman cn A'. Guldomend. 1 O v e r 1 o d o n: S. v. Capel cchtgenooto van Hs Vink 64 i

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 4