Springvloeden gewerden. d'rr- dagelijks Op ons ivecrlv'nmnn. Er valf •c.'ii krachtige ver schuiving der noodfijdmufé bevolkings groepen waar Le nemen. De arbeidersstand is, dank rij de mn.-lil zijner vakorganisa tie, in slaat de duurte het hóófd te bie den. Maar de groote massa van het z.g. geestelijke proletariaat: ambtenaren, on derwijzers. oud-officieren en personen met vast salaris, gepensioneerden, klei ne renteniers, kleine zakenlieden en hand werkers. al deze menscheri hongeren en ontberen met hunne familiën. Wat waar de bezat is reeds naar de kooplieden ge bracht, familiestukken, die dierbaar ge worden waren, zijn geofferd, gaarne ge offerd om vrouw en kinderen het spook van don honger te esparen. Wat echter thans, nu er niets, dat waarde heefl, meer te verkoopen is? Ziehier een objectieve schets der bijna ongelooflijke toestanden, een beeld van don oogenblikkelijken toestand in Wee- nen. Blijft de. arme, onschuldige kinderen in Weenen en het. ganscho land in be scherming nemen!" STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Reorganisatie van het Openbaar Onderwijs. Het is den Raad bekend aldus B. en W. dat de tegenwoordige inrichting van het openbaar lager ander wijs, als gevolg vaoi dc nieuwe wettelijke voorschriften, verandering moet ondergaan. Ware het niet. dat de wettelijke bepalingen ook in verband met de kosten verandering noodzakelijk maken, dan zou voor indie ning voor voorstellen tot verandering van dat onderwijs behalve dan op min of meer ondergeschikte punten al zeer weinig aanleiding bestaan. In het alge meen toch kan naar onze stellige overtui ging worden gezegd, dat het lager onder wijs in onze gemeente goed geregeld, is. Wij moeten dan ook de illusie bene men, dat onze plannen tot reorganisatie in het algemeen tot verbetering van het la ger onderwijs zullen leiden. Splitsing der Scholen. 'Alleen reeds de bepaling vervat in art. 27 4o. der L.O. wet 1920, dat aan het hoofd der school het onderwijs eener klas se moet worden opgedragen, maakt het noodzakelijk zulk een ingrijpende verande ring in de tegenwoordige organisatie van het lager onderwijs aan te brengen, dat mot recht mag worden gesproken van een reorganisatie van het onderwijs. Immers het staat wel 'vast, dat het hoofd eener school met 12 of meer klas- een niet verantwoordelijk ka.n worden ge steld voor den goeden gang van het on derwijs aan, de gehecle school, indien hem tevens heb onderwijs in eene vaste klasse wordt opgedragen. Bovendien zou het hem dam geheel onmogelijk zijn, tijd te vinden voor zijne administratie en andere aan het hoofdschap verbonden beslommerin gen. De 'eeltige oplossing, die ook in andere plaatsen is gevonden, is, naar de meening van B. en W., gelegen in de splitsing van «Lk der groote scholen in twee kleine. Is splitsing der scholen alleen reeds noodig, omdat het hoofd eener 12- of meerk&assige school niet met het onder wijs in eene klasse kan worden belast, bovendien is zij gewensokt, omdat het zonder splitsing onmogelijk is een school geheel te bevolken. Bij het thans nog gel- klende maximum van 36 leerlingen per klasse toch zou een school met 12 les lokalen dan 432 leerlingen tellen, dus meer dan het wettelijke maximum (400) Een derde argument voor de splitsing der groote scholen is gelegen in de daar door te verkrijgen bezuiniging. De af schaffing van 't ambulantisme spaart aan elk der 6choleji een onderwijzer uit. Bovendien worden in verband met de wijze waarop de Rijksbijdrage "wordt be rekend door de splitsing voor elke school de jaarwedde van een a twee on derwijzers. welke thans ten laste van de gemeente komen, door het Rijk vergoed. Zoo vergoedt het Rijk b.v. voor een echool met 200 leerlingen de jaarwedden van C en voor een Bchool met 400 leerlin gen de jaarwedden van 10 leerkrachten. Het zal wel geen betoog behoeven, dat men bij deze splitsing op vele bezwaren «buit, zooals (in een enkel geval) gezamen lijk gebruik door twee hoofden van één kamer, gezamenlijk gebruik van één in-' gang door de leerlingen en het personeel van beide scholen; gezamenlijk gebruik van één magazijnkamer, brand stof fenberg- plaats en speelplaats. Erkent men echter, dat inderdaad splitsing der scholen de eenag mogelijke oplossing is, dan blijft slechte over te trachten, die bezwaren zoo veel mogelijk tot een minimum terug te brengen en waar zelfs dat niet kan, te be rusten iin het onvermijdelijke. Het streven van B. en W. is er en zal er ook iii de toekomst op zijn gericht, om die bezwaren, tot een minimum te beper ken. De verbouwing, noodig voor de split sing, zal ongeveer 40500 gld. kosten. Financieele gevolgen der reorganis atle. Een zuivere berekening is niet te ma ken, omdat niet met zekerheid te zeggen! ie, hoe groot het leerlingen-lal in de (naaste) toekomst zal zijn, aangezien niet precies bekend is, hoeveel leerlingen het Te leerjaar zal tellen en welke mutation inmiddels nog in het onderwijzend perso neel zullen komen. Vermoed wordt echter, dat de raming dc werkelijkheid vrij nauwkeurig zal benaderen. Door de splitsing der scholen en afschaf fing, van het ambulantisme worden 21 overtallige leerkrachten uitgespaard. Stelt men nu het salaris van ieder hunner op het wettelijk minimum ad 1600, dan ver krijgt men een jaarlijkschc besparing van 33.600. Tm verband met de regeling van dé Rijkssubsidie komen bij den nieuwen toe- *tand 26 onderwijzers meer voor rekening Suil het Rijk, ..v Het voor rekening der gemeente blij vende"bed mg aan salarissen kan dus wor den verminderd met 26 maal 1600 per- jaar 41.600. Totaal 75.200. Het voordeel is in werkelijkheid ©rooter, omdat bij de berekening de leerkrachten voor het 7e leerjaar, te vinden uit het te genwoordige personeel der seholen, reeds zijn opgenomen. Bezuigin-g op de uitkeering aaji bestu ren van bijzondere schalen van de jaar wedde van overtallige onderwijzers is voor loopig uitgesloten, tenzij ook hot bijzon der onderwijs overgaat tot splitsing van scholen en afschaffing van het ambulan tisme. Niet alleen zullen voorloopig nog eenige overtallige onderwijzers in dienst blijven, ma-ar ook, al zouden onmiddellijk alle overtallige onderwijzers warden ge mist, dan behouden de besturen krachtens art. 100, 2de lid', der wet, nog gedurende 2 jaren het recht op die uitkeering. Op den duur zal echter op deze uitkeering mis schien een 10.000 per jaar timwen wor den bezuinigd. Gemengde Berichten. De beroovingsholen te Den Haag. Een Tazzia der politie Er gaat in Den Haag nog steeds geen dag voorbij of in de beruchte perceelen van de wijk Spinozastraat en Falser van Riemsdijkstraat worden bcroovingen gep'eegd. Zoo is, naar dc H Grt." meldt. Vrijdagmid dag een vreemdeling in een perceel aan de Fa- ber van Riemsdijkstraat beroofd, ook van zijn horloge en ringen en daarop dc straat opgegooid Hij was zoo mishandeld, dat hij in het Huy- g en spark in elkaar is gezakt. Nadat hij was bij gebracht heeft de Eerste Hulpdienst hem naai den Gentralen Post vervoerd. Het walgelijk gedoe der beruchte bende moede, heeft onder 'leiding van commissaris Besseling, bijgestaan door de inspecteurs Herfkcns, Hol en Bouwhof, een groot aantal rechercheurs Zater dag een drijfjacht gehouden onder do bekende beroovingshuizen in de Spinoza-, Faber van Riemsdijk en Adriaan Amp (straat Do politie slaagde er in een vijftiental van de beruchtste vrouwen en mannen gevangen te nemen. De plannen waren met groote omzichtigheid voorbereid en zóó goed was de razzia georga niseerd, dat niemand in deze beruchte straten iets afwist van wat er gebeuren zou. De mam- en vrouwelijke hyena's >waren allen te rast.» dan dat ze aan eenigen tegenstand d u h-.en Als lammeren lieten ze zich naar het bureau Nieuwe Haven geleiden, waar zc werden geborgen. De Techercho had vóór de invallen allerlei maatregelen genomen, waardoor ontsnapping onmogelijk werd. Het gebeurde heeft in deze stralen grooten indruk gemaakt en den gehcelc-n dag is de ar restatie Aan de vrouwen en haar handlangers het onderwerp der gesprekken. Dc hitts. De schipper 13. V., te Kaik\yijk. gom Hoogo- zand, is door de warmte bezweken Levend verbrand. Een éénjarig kindje van "een arbeider te Oldenzaal viel in een pot met kokende melk en is aan de hevige brandwonden overleden. De 25,000ste. Zaterdag deed ter secretarie te Alkmaar een gelukkig© vader aangifte van de geboorte van een tweeling De eerstgeborene dezer was dc 25,000ste inwoner en voor hem stelde de burge meester. den vader een tinnen papbord met het gemeentelijk wapen en toepasselijk bijschrift ter hand, benevens een spaarbankboekje. Om mogelijke familietwisten te voorkomen, wc-rden voor het broertje van no. 25.000 dezelfde ca- deaux aangeboden. Mijnongeluk. De ongehuwde mijnwerker P. uit da gemeen te Wittem, is in do Staatsmijn „Wdlbelmina", te Heerlen, bij een bedrijfsongeval om bet le ven gekomen. Ongeluk op de wielerbaan te Rijswijk. Zaterdagavond had een vrij ernstig ongeluk plaats op de wielerbaan :,Sportpark Holland"' te Rijswijk. De 29-jarige wielrijder Bontekoe uit Den Haag Teed bij een defening achter den mot T-gangmaker en kwam vermoedelijk ten ge volgo van het stukspringen van een band van zijn rijwiel te vallen Hij bekwam een sleutel- beenbreuk en verwondingen aan het gelaat en aan armen en beenen. PeT auto van den Haag- scben Gem Hulpdienst werd de man naar bet ziekenhuis te 's-Gravenhage vervoerd. Verdronken. Te Naaldwijk is het 4-jarig dochtertje van P. van H. nabij de ouderlijke woning in een sloot geraakt en verdronken. Bij Niouweschans i9 de 21-jarige Hendrik Viereggo bij het baden verdronken. Te Nieuwdorp (Zuid-Beveland) is* op He mei vaartedag een 17 jarige jongen bij het zwemmen verdronken. Beven het schcoibord. Tc Eibergen heeft een roodborstje in de katho lieke school boven het schoolbord zi.in nest ge bouwd en vijf jongen uitgebroed, meldt het „N. v. d. D." Boschbrsnd. Men meldt uit Weert"aan de „Msb.": De bosclibrand, die Woensdagavond aan 71c grens-dezer gemeente op het gebied van Budel wood-do heeft circa 20 H. A. matig zware hos sel en en heide vernield Nader meldt men: De (usschen de gemeenten Lonrmet en Postel, nabij do Nederlandsclïe grens gewoed: hebbende bosclibrand heeft een groote uitgestrektheid jonge dennen en zwaar dennenbosch vernield. Daarbij gingen twee boerenhofsteden en de abdij van Postel in de vlammen op. Do schade is zeer groot. De bliksem. Tc Zwecloo zijn bij- een hevig onweer vier koeien van den landbouwer H. Abraham? door den bliksem doodgeslagen. Te Zwarlschaap (gem Hoogcveen) is tij dens een lievig onweer de bliksem geslagen in dc landbouwers woning, bewoond door J Kleis en geheel afgebrand. Het yeo werd gered. Te Norg is Doccferdag de nog nieuwe boer derij toebehoor en-de aan den heer J. Boaas-en. ie Amsterdam, door den bliksem getroffen! en ge heel afgebrand. I7. Door een brug gezakt. Een vrachtauto bestuurd door den eigenaar P. C Marce le Gouda, zakte' Vrijdag door de brug, aan den Moqrdrech-lschen Tiendeweg, den verkeersweg tusschen Gouda en Den Haag en Rotterdam. De bestuurder geraakte (usschen de auto en brugleuning bekneld; na te zijn uitgezaagd •moest zijn rechterarm in het ziekenhuis worden verbonden. Het losse gedeelte van de brug is totaal ver splinterd en de hefboomen aan het vaste brug- d-eel danig ontzet. Het verkeer is geheel.gesüremd, zoodat .rij- en voertuigen voorloopig den straatweg via. Moordrecht zullen, moeten nemen. Volgens kéur van den Zuidiplaspolder, waar-, toe deze brug behoort, mogen over dezo brug geen voertuigen rijden die zwaarder zijn dan 4000 Kg. De vrachtauto beladen met krajtbalen en getimmerde kozijnen had een gewicht van pl.m 6000 Kg. Van telepaath lot zaalchef. Wie in Indië of Nederland den beroemden telepaath Eugcn de Rubini gezien heeft, zal zeker belang et ellen in zijn verdere lotgevallen, die door D S. uit San Francisco aan dé „Ind. Crt." woixlen gemeldt „Ik heb dezer dagen een aardige ontmoeting gehad. In California-street is een cafeteria ge opend Old-Holland wordt deze gelegenheid ge noemd, eigendom van een paar Hollanders. Meisjes als Zeeuwsche boerinnetjes gekleed, be dienen het publiek, en tegen een matigen prijs is er een Hollandsch gerecht -te 'krijgen, zooals hutspot met klapstuk, - boerenkool met worst enz. Aan den wand hangen een tiental schil derijen van een Amerikaanschcn schilder, copieën van Nederlandsche Ansicht-kaarten; alles is hier typisch Hollandsch. In deze gelegenheid ontmoette ik Eugen dc Rubini, den eens beroemden telepaath, die er zaalchef is. Arme kerel! In Amerika gekomen, een land waar een ieder eigenlijk iin 'haast leeft, waar het een drukte van belang is, kon Rubini zijne gedachten niet meer concontree- ren. Hij was telepaath af. Men herinnert zich in Indië ook wel Rubini's vrouw: een Haagscbe jonge dame Zij is ook in San Francisco. Zij beeft een emplooi gevonden als hioscoopjuffrouw. die den men- schen de plaatsen aanwijst. Zoo zijn Rubini en zijn vrouw bezig geld le verzamelen hij als zaalehef en zij als bioscoopjuffrouw om weg te komen uit deze stad en uit het land, dat hun weinig goeds, maar veel ellende heeft ge bracht. KERKNIEUWS. Het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus. Dezer" dageai verscheen Vlugschrift 3 van liet Centrale Missie-genoot schap, -dat bekend staat als hei Pauselijk Liefde werk van den H. Petrus. Dit schoonc pro pagandageschrift, uitgegeven door Ars Ca- tholiea (Joh. L. v. Lith) te Leiden, is met vele illustraties in 'koperdiepdruk ver lucht kap. Ant. de Wit uit Arnhem be handelt er duidelijk 'de noodzakelijkheid en het aanvankelijk succes van dit Liefde werk tot opleiding VS-ii inlandsche pries ters in dc Missiegebieden. Het vlugschrift is daarom het aangewezen propagandamid del om bij het komend Triduum tot her denking van het derde eeuwgetij der Con gregatie de Propaganda Fide alom naar Rome's wensch parochiale afdeelingen van dit Liefde werk op te richten. Van dit vlugschrift wordt gratis één exemplaar uitgereikt in alle huisgezinnen waar minstens één lid van dit Liefdewerk gevonden wordt. Aan anderen (leden zoowel als niet-le den) wordt het verkocht a 20 ets. per exemplaar. Het vlugschrift is uitsluitend verkrijg baar bij de diocesane en plaatselijke Di recteuren, bij wie men zich ook als lid (minstens 0.50 per jaar), weldoener (ƒ250 per jaar) of stichter /(2500 in eens) van .dit liefdewerk kan opgeven. De Diocesane Directeuren zijn: voor Breda mgr. J. van Oe-rs te Bredavoor Haarlem rector Th. M. P. Bekkers te Voorschotenvoor 'sHertogenbosch rec tor A. Vingerhoets te Tilburg; voor Roer mond prof. dr. G. Lemmens te Roermond voor Utrecht kapelaan Ant. de Wit te Arnhem (Sint Wail-burgis). ONDERWIJS Een promotie met een geschiedenis. Zooals men zich wellicht herinnert, heeft wijlen prof. Bolland reeds verscheidene jaren geleden geweigerd een van zijn leer lingen, den heer K. J. Pen, litfc. en phil. docts., toe te laten tot de promotie op een sedert bij Brill te Leiden in 1915 in druk verschenen geschrift „Over het onderscheid tusschen de wetenschap van Hegcl en de wijsheid van Bolland." Hierin was ongetwijfeld, tegenover een promotor en voormalige» leermeester, te scherpe wijze, maar in zakelijk opzicht met o.i. afdoende argumenten betoogd, dat Bolland van de uiteenzetting van de filo sofie van Hegel, die hij in ons land hoeft geïntroduceerd en gepropageerd, niet veel terecht had gebracht. Na een wijziging van de Hooger Onder wijswet kwam in 1921 in het nieuwe Aca demisch Statuut de bepaling, dat er bij weigering van den promotor beroep zou zijn op faculteit of senaat. De heer Pen heeft toen opnieuw en ditmaal een open bare promotie aangevraagd. Prof. Bol land weigerde voor de twee.de maal. Door zijn ziekte is dc behandeling van de aan vrage door den senaat der Leidschc uni versiteit vertraagd. 11 Februari overleed hij. Daarna neemt de senaat een beslis sing. Tegen den zakelijken inhoud van het proefschrift worden geen bezwaren aan gevoerd, doch de toen en verscheidene op merkingen over Bolland en zijn werk wor den gewraakt. Tot promoter wordt op gro-nld van art. 27. sub 4 van het Acade misch. statuut prof. K. H. Roessingh aan gewezen, zelf een oud-leerling van Bol land'. Deze treedt met den promovendus over de wijziging van het aantal z„i. voor Bol land te kwetsende passages, in overleg, een overleg,_ dat niet geheel tot overeen stemming leidt, in zoover de heer Pen zich tot enkele der voorgestelde veranderin- ringen bereid1 verklaart, en prof. Roessingh zich daarnevens het recht voorbehoudt om in een voorwoord! van het proefschrift aan te geven, wat hij in den vorm daarvan be treurt eai veroordeelt. De. promotie zal plaats hebben op 2 Juni. „N. R. Ort," Land- en Tuinbouw. Aardbeien. Men schrijft uit Beverwijk aan het „H-bld." Door de plotselinge hitte zijn de voor uitzichten der aardbeiencultuur hier zeer veel slechter geworden. Was toch de stand der aardbeiemplan ten door de droogte van het vorige' jaar en den lang- durigen winter al nie.t best, nu zijn geheele velden totaal verdord en waardeloos. Men vreest hier dan ook, dat er heel weinig van den oogst terecht zal komen. En daar de aardbeienplant géén éénja rige teelt is, zullen de gevolgen zich niet alleen dit jaar doen gevoelen. Voor de tuinders een tegenvaller, te meer waar verleden najaar ook reeds de 'boonenoogst mislukte. Buitenlandsche Berichten. Internationaal Congres der Federatie van Kath. Vrouwenbonden. Op audiëntie bij den Paus, De Romeinsche correspondent van de „Msb." schrijft d.d. 24 Mei: De pauselijke audiëntie voor dc congressisten, welke aanvankelijk (egen morgen aangezegd was, heeft een dag vroeger plaats gehad. Tegen 2 uur betrad Zijne Heiligheid dc con sistoriezaal, vergezeld van zijn hofhouding Be groet door Zijne Eminentie kardinaal Merry del Val en door Mgr. Serafini, schreed hij eerst do zaal door en liet alle aanwezigen tot den hand kus toe. De congressisten waren in groepen,naar de verschillende nationaliteiten opgesteld. Voor allen had de Paus woorden van vaderlijke wel willendheid. Vervolgens begaf hij zich naar Zijn troon, Icrwijl kardinaal Merry del Val naast hem op een eigen troonzetel plaats nam, en hield een diep-aangrijponde toespraak. De Paus zeide, dat hij- onder de vertcgcnwoor digslers der Katholieke vrouwenhonden ver schenen was om den apostolische» zegen to ge ven, dien zij verlangd hadden, zooals hij in haar hart kon lezen. Hij voegde er aan toe, dat zij dien zegen, verlangden als goede dochters der H Kerk en dat hij dien zegen gaf als een lief hebbend vader, die vol vreugde is, nu hij zich bevindt temidden van haar, 'die de universaliteit en algemeenheid vertegenwoordigen van de fa milie, welke God hein heeft toevertrouwd. De- Paus zeide zich te verheugen over. het offer, dat zij gebracht hadden, doordat zij van verre gekomen waren en op deze wijze zulk een toewijding voor de belangen der Kerk en voor het heil. der zielen hadden getoond. Dit heil der zielen is het, hetwelk het geluk, den grondslag van het tegenwoordige leven en -van de burgerlijke orde vormt. Een wijs beleid heeft den arbeid van het con gres gekenmerkt, welks verloop de H. Vader alle dagen gevolgd heeft. Van cultureel, reli gieus en moreel standpunt hadden do Katho lieke vrouwen niets beters kunnen doen dan zij thans gedaan hebben. Daardoor hebben zij zich gemaakt tot medewerksters van bet priesterlijk apostolaat voor het heil der wereld. De H. Vader zeide, dat :hij met bijzondere be langstelling den arbeid gevolgd had, welke ge richt was op do hervorming der zeden. Het was noodzakelijk, een praclische oplossing - te vinden, een christelijke school te stellen tegen over de schaamtelooze school, welke heden mode en dans beheerseht. De Paus zeide Tervolgens, dat men den Heer moest bidden, dat de werkzaamheden van hot congres rijke vruchten mochten dragen. De Ka tholieke vrouwen hebben de» Plaatsbekleeder van Christus gelegenheid gegeven te constatee- ron, dat zij veel tot stand' gebracht hebben. Maar nog meer blijft haaT le doen. Do hemieuwdo voornemens zullen echter tot voltooiing van den nog restenden arbeid leiden, welke in bet pro gram is vastgelegd. De H. Vader deelde tenslotte mede, dat kar dinaal Merry del Val, die het congres presideer do; ook in de toekomst zijn hulp aan de intern, vereemging van Ivath. vrouwen zou vevlcenen. De Paus benoemde hem namelijk bij dezen tot protector der vcrceniging. Dezo medodeeling werd door alle congressisten met- levendige toe juichingen begroet. Onder geestdriftige huldebetuigingen keerde de Paus daarna, begeleid door zijn hofstoet, naar zijn particuliere vertrekken terug Enkele bijzonderheden ovep het christelijk overlijden van Koning Karl. De correspondent van „De Tijd" le Boedapest deelt nog de volgende bijzonderheden mode over het vroom afsterven van ex-keizer Karl IV op Funchal: Herhaaldelijk zeide dc vorst tijdens zijn lijden: „Ik verlang alleen in alles Gods wil te kennen en te volgen." Toen de doodstrijd ging naderen, vroeg' hij opnieuw om de H. Teerspijze; van dat oogenblik af bleef Zila voortdurend: hare armen om zijn hoofd houden, en samen baden zc voor hunne kinderen: „Heer, bewaar hen van alle lichame lijk 'cn geestelijk kwaad, en geef dat zo eerder sterven dan een doodzonde tegen U bedrijven". Bij het aantreden van den dood, bad hij: „Heer ik bevoel U mijn vrouw cn kinderen aan; neem mijn leven als een offergave voor het geluk van niijn volk". Daarna kwam zijn oudste zoc-n, als troonop volger, naast hem staan. Karl bleef dc oogen gericht houden op het H. Sacrament, dat in zijn sterfkamer was gebracht, ea communiceerde een laatste maal, waarna hij nog eenmaal zeide: „Heer uw wil geschiedde". Dit waren ziju laat ste woorden. Een kerk afgebrand. De kerk van Sint Jan te Duinkerken is brand verwoest. De kerk bevatte schil deïjj van groote waarde, alsmede tal van kunatytf werpen. Noodlottige bomontploffing. Te Rijssel is een bom ontploft, doordat <]H P: van een vrachtauto viel. Vier personen went gedood, twee zwaar gewond Ernstig ongeluk. Bij de courses to Brussel maakte .,0thelltf bereden door kapitein Francois de Laissavdic, P een .vreeselijken val bij het. nemen van de dui hele versperring. Do berijder "kwam onder paard terecht, doc-h bleef ongedeerd. Het bet e' brak den nek en was onmiddellijk dood. Stierenvechter gedood. De beroemde slierendooder José Belza, beten als „Belcifca", wérd te Names bij een 'sliercDj vecht door 'een woedenden stier op do horeg •genomen en gedood. Ni Geheimzinnige dood. Te Madrid heerscht groote opschudding verband met den plotselingen geheimzinnig dood van een jongen Canadees, Yves Lefek: J5| de Bellefeuille, behoorendo tot een aan: rechterlijke familie te Montreal. Do pof] houdt de zaak strikt geheim, maar verschik de details zijn toch reeds bekend: Het scij ml., dat do Bellefeuille een 14 dagen gele! plotseling ziek is geworden. Er werd on dokter gezonden, maar men kon slechts assistent vinden. Deze arriveerde, toen de zié in doodstrijd lag. Later kwam een dokter, den dood door beklemming constateerde ea middellijke begrafenis gelastte. De assist# deelde echter aan de politie mede, dat sym| men aanwezig waren van. een slrychine-vergi ging De dokter en nog een vermoedelijke mé pliehtigo zijn gearresteerd, maar op borgt! weer vrijgelaten. De familie van den overledene heeft verzot: ,je het lijk te doen opgraven en het opnieuw schouwen Ontdekt werd voorts nog. dat aanzienlijke verzekering op het leven van Bellefeuille was afgeslo'.en, betaalbaar aan bekend Spanjaard. uit Maatregelen tegen Postdiefstallen. Het veelvuldig voorkomen vaa postdk stallen bij de Amerikaansche posterij: beeft de postaul oriteiten genoopt, dras: sohe maatregelen te nemen cm de po> 1 kantoren „bandit proof" te maken. Uit een onderzoek naar de jóngste dit stallen waarbij vele millioenen dollars ot °1 vreemd werden blijkt-, dat er zieli onk !e' bet poetpe-rsoneel verscheidene person: bevinden, die zich vroeger reeds eigendomsdelicten hebben schuldig maakt en die samenwerken met diejpte „van buiten". Men beeft besloten om al deze eleme «u ten gewoonweg aaai den dijk te zeilen] alleen manneai met t-ien of meer -dienstji vei re in bun betrekking te handhaven. in| vendien beeft men den voorzorgsmaal» gel geriomen om alle wagons met aanp teeke-nde stukken door twee gewapd militairen te doen bewaken. De stalen kasten in de postkante» waarin aangeteekendc stukken .bewaï r)je! worden, zullen versterkt worden en 4. •bele wachten zullen bij de ingangen c postkantoren geplaatst worden. De aanwezigheid van misdadigers j der ;t postpeisoneel is een gevolg van oorlog toen er gebrek aan werkkracht was en men dus ook minder gèvenscl elementen, in dienst moest nemen. De zegen der groote gezinnen. Zeker, er behoort wat geloof toe. dien zegen te zien en wie slechts ba denwaarts kijkt, ontdekt er weinig van, Maar wie verder ziet en omhoog k< er achter. Een Indisch Missionaris, schrijft aairi „Java-post" In April is het 100 jaar geleden, di mijn grootvader trouwde. Zijn geslacli! lijst eens nagaande, kwam ik tot het J tal van 231 nakomelingen. Grootvai 'n had. 8 kinderen, waarvan er 5 gehui t zijn, en deze vijf hadden te zamen kinderen. Onder de 73 kleinkinderen ®- achterkleinkinderen, geboren \óór 1- tol waren 24 Priesters en religieuzen. Of 1 geen zegen is Toch heet het tegenwa in dig maar te dikwijls: een groot gezin een ramp. Welnu, zien we verder. Grootvader lr-i een arme wever, als hij te weven had j niet dan ging hij voor een d-aggcldje de hei werken. De kinderen werden wevers, maar de tweede zoon had geluk, van wever op te klimmen tot nie* |0| terknecht in de weverijhij kreeg toen zegge vijf cent in 't uuren daarop trou' de hij. Toen zijn 13e kind geboren wei was hij een gezeten burger: het pos! van meesterknecht had hij neergelegd was fabrikant geworden. Armen zijn in die heele nakomelingschap niet te. i denallen hebben een flink bestaan, zonder uitzondering begrijpen en bootf men zij het woord: beatus vir qui timet-! y| minumpotens in terra erit seffl eius. Welzalig de man, die -den l'? 'N vreestzijn kroost zal machtig zijn aarde. Zij zijn doordrongen van de w« -heid: we hebben mannen en vroufljjtf noodig, geen Ersatz van mensehen. Helaas is er veel surrogaat aan markt, meest uit de éénige zoontjes dochtertjes gerecruteerd. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Kt 25-26 Mei. T; Geboren: Maria Christina d. van A- i Hc-ijden en M. Onvlee Wilhelmina d. van 0^ v. d. Graaf en C. Verhocve Pioter z. va11 Bree en P. Storm David z. van A. v. d. Hj en E. Huijgcns Johanna d. van M. v. d. den en J. Wassenaar - Antonia Cornelia d.| W. v. d. Bosch en J. Visscher Antonia d.1 P. Kulk en A. Millenaar Louis z. va# E Koiswagen cn J. E. Kanbier. r ib, Ondertrouwd: II. M. A. iXokah jui- Bs en A. K. P. Kooyman jd. 21 j. G. J- Pt 34 j. en C. T. Hulsebosch jd. 26 j. i Overleden: J M. v. Poel d. 49 4 0. J. Zaal z. S mud. H. Fleur z. 68 j. i I(i

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 4