BUITENLAND. BINNENLAND. 13e Jaargang. MAANDAG 29 MEI 1922 No. 3S3S De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling Voor Leiden 10 cent per weet, 5 2.S0 per krrarteeL Bii onre Asenten 20 cent per week, 2.60 per kwartaaL Franco per poel W per kwarUaL Hel Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné's verkrijgbaar lecen betaling van 60 et. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af- sonderliike nummers 6 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: op Zaterdag 35 cent per rogcl Overige dagen 80 cent per egel Voor Ingezonden Mededeelinge» wordt bet dubbele van het tarief berekeud. KLEINE ADVERTENTIES, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop 0.35 's Zaterdag, overige dagen fO,SO Dit nummer bestaai uit twee bladen De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland AAN DE HUN TOEVERTROUWDE GEESTELIJKHEID EN GELOOVIGEN ZALIGHEID IN DEN HEER Op den feestdag van den H. Franciscus Xaverius van het vorige jaar, B. G„ heeft Ide H. Gongregatie van de „Propaganda Fide" aan alle Bisschoppen der wereld eon schrijven gericht, waarin Zij hun, naar aanleiding van het aanstaande"derde eeuwfeest van de stichting der „Propa ganda Fide", "den wil en het verlangen van den thans in den Heer overleden Paus, Benedictus XV z. g. kenbaar maakt, n.l. om do hun toevertrouwde geloovigen te wij zen op het groote gewicht der missies en hun voor te houden den plicht, dien zij hebben om God en de Allerheiligste Maagd voor de uitbreiding van het geloof te bidden en de heilige missies naar kracht te steunen. Onloochenbaar is het feit, B.G., dat in do laatste jaren in alle kringen onzer ka tholieke samenleving de missie-ijver ont waakte en groeide, en dat nog voortdu rend toeneemt de belangstelling voor het missiewerk. Wij constateeren het met groote vreugde en verheugen ons over deze levendige missie-actio en den heerlij ken opbloei daarvan in ons vaderland. Im mers daardoor toonen de katholieken, dat zij de waarde van ons H. Geloof beseffen en voor het katholiek geloof iets over heb ben; daardoor geven zij het bewijs, dat zij zich ledematen voelen van de eene ware katholieke Kerk, die volgens den uitdruk- kelijken wil van Christus moet worden uitgebreid tot aan het uiteinde der aarde. Waarlijk B. G., wij mogen wel zeggen, dat Christus, Die door den H. Geest de Kerk bestuurt, Die beloofd heeft: „Ziet, Ik ben met II a 1 de dagen tot aan de voleinding, dor eeuwen", dat .Christus Zelf in deze voor de Kerk over geheel de wereld zoo moei lijke tijden, deze missie-actie als ecne bij zondere gave aan Zijne Kqrk geschonken, heeft, dat deze missie-beweging een schenk des Hemels is, die telkens als de nood hoog is gestegen nieuwe middelen aanbiedt tot- opbouw, nieuwe krachten geeft ter overwinning. Maar, B. G., dan volgt hier ook uit, dat de katholieken ,de verplichting hebben om deze hemelgave niet ongebruikt te laten, die echt christelijke beweging niet te la ten verflauwen. En zij zal niet verflauwen als gij allen, B. G., diep doordrongen zijt en blijft van het bevel, dat voortgekomen is uit het verlangen van Jezus' H. Hart, om de door den vloek der zonde verlorene zielen te herwinnen en ze te doen deelcn in de zegeningen van Jezus' verlossings werk. Het missicbevel: „gaat en on derwijst alle volkeren", gaf Christus bij zijn Hemelvaart aan Zijne Apostelen niet alleen: dat bevel eischt ook den medearbeid der katholieken: alle ka tholieken zijn er medeverantwoordelijk voor, dat de laatste wil van Christus, Zijn testament, ten uitvoer worde gebracht. Neen, opdat- deze sohoone en veelbelo vende beweging blijvend en standvastig zij, moet zij steunen op het hevel van Christus: „gaat en onderwijst alle volkere n". Dat bevel leert U, B. G. dat gij, van dankbaarheid vervuld voor de onverdien de genade des geloofs, welko God U heeft geschonken, die genade des geloofs door •uwe gebeden en ijverige pogingen voor anderen tracht te verwerven. Dat bevel zegt U, dat gij, kinderen van God, erfgenamen des hemels, uit ware naastenliefde allo middelen moet aanwen den. opdat zooveel mogelijk ook die dui zend millioen heidenen, zooals gij gescha pen voor de koninklijke waardigheid van vrijgekochte kinderen Gods, geschapen voor de eeuwige zaligheid, tot hetzelfde geluk worden gebracht. Dat bevel vermaant U, B. G. dat gij U niet onverschillig moogt toonen voor de uitbreiding van Christus' Rijk op aarde; voor de medewerking aan de bekeering van heidenen en ongeloovigen, maar inte gendeel, dat gij als katholieken inderdaad verplicht zijt, om naar best vermogen aan de heilige missie-actie deel te nemen, overtuigd van de waarheid, dat de zaak der missies bevorderen een echt Roomsch werk is. En als de missie-beweging steunt op dat bevel, en gij, B. G. beseft, dat het de H. Kerk niet meer vrij -staat zich af te vra gen of zij de heidenen zal bekeeren, of niet, dan zal die beweging, die missie-ac tie, mot geestdrift begonnen in ons va derland, ook standhouden, zich uitbreiden en den geest der katholieken doordringen Dan zal zij niet alleen den missiën ten goede komen, maar ook den geloofsijver der katholieken versterken en het gods dienstig leven in dè parochies verhoogen. Dan ook B. G., zal een ieder op zijn wijze de missiën bijstaan en steunen: steunen door hot gebed, als het voornaamste mid del; bijstaan door aalmoezen en geldelijke offers. Bidt dan en blijft bidden tot den Heer van den oogst, dat Hij het aantal der mis sionarissen vermenigvuldige, hun ijver doe toenemen, hun arbeid zegene. Bidt vooral in deze dagen met allen aandrang tot God den II. Geest, opdat Zijn licht en Zijne genade moge doordringen tot de harten van hen, die zich nog bevinden in de duis ternis, in de schaduw van het ongeloof. Steunt ook met offervaardigheid, naar vermogen door uwen penning of door mil de gaven, de arme missiën, opdat het ka tholieke missiewerk zich in volle kracht zal kunnen ontplooien; steunt en bevor dert met heiligen ijver het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs, het Genoot schap der H. Kindsheid en het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus, opdat aan alle missionarissen de noodigo hulpmidde len ten dienste staan om hun gezegenden arbeid mot vrucht voort te zetten. Moge de viering van het 300-jarig be staan der H. Congregatie van-de „Propa ganda Fide", die door Paus Gregorius XV, roemrijker gedachtenis, den 22en Juni 1C22 op plechtige wijze is opgericht, en wier verheven alsook gewichtige plicht het is om aan het hoofd te staan en lei ding te geven aan allo misJes, die in den loop der drie eeuwen op voortdurende en geregelde wijze heeft voorzien in het nrodiken van het Evangelie aan de onge loovigen en door den ajposlolischen ijver dër missionarissen zoowel op godsdienstig als op wereldlijk gebied onberekenbaar veel heeft tot stand gebracht, die ook tot 20 Juni 1918 in Nederland het kerkelijk leven het zij met dankbaarheid ge constateerd heeft geregeld en be stuurd, die thans staat onder de voor treffelijke leiding van Zijne Eminentie, den Kardinaal Prefect W. M. van Rossum, dien wij Nederlanders dankbaar den onzen noemen,moge de viering van het derde eeuwfeest der Propaganda er toe bijdra gen, dat allo katholieken zullen gaan be grijpen, dat allen door gebed en geldelij- ken steun aan het missiewerk moeten me dewerken. Dat geve God, door de voor spraak van Maria, de Koningin der Apos telen. Overeenkomstig het verlangen van Zijne Heiligheid Paus Benedictus XV z. g. heb ben Wij besloten te bepalen, en bepalen Wij bij deze, dat op het Pinksterfeest a.s. en de twee voorafgaande dagen een drie- daagsche oefening zal plaats hebben, waar bij: 1. Op ieder van deze drie dagen zal wor den gehouden een Lof met uitstelling van het Allerheiligste in monstrans, waaron der vooral voor de uitbreiding van. hot katholiek Geloof zal worden gebeden en op den laatsten dag zal worden gezongen de lofzang: „Te Deum"; 2. Op Pinksterzondag een plechtige H, Mis zal worden opgedragen, en onder deze H. Mis of onder het Lof, zoo eenigs- zins mogelijk, zal worden gehouden een preek, waarin den geloovigen zullen wor den uitgelegd hot allergewichtigst belang der missies en de plicht der geloovigen, om God cn de H. Maagd te bidden voor de uitbreiding des goloofs en om naar vermo gen de missies te steunen. Paus Benedictus XV z. g. heeft goed gunstig een aflaat van 500 dagen verhon den aan ieder van deze dagen des gebeds en een vollen aflaat op den dag der plech tige viering, onder de gewone voorwaar den, en heeft daarbij verklaard, dat deze aflaten ook toepasselijk zijn op do zielen in het vagevuur. En zal dit Ons schrijven op de gebrui- lijke wijze in alle tot het Aartsbisdom en de Bisdommen van Nederland behoorende kerken alsmede in do kapellen, waarover een Rector is aangesteld, worden voorge lezen op den 6en Zondag na Paschen 1922. Gegeven, den iten Mei 1922. f H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht. f A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem. t.L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond, t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, t A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Herlogenbosch. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De uitnoadigingen voor de a.s. Haag- sche Conferentie verzonden. Aan de con ferentie zullen commissie-besprekingen voorafgaan. Inzake de schadevergoeding schijnt men te Berlijn tot overeenstemming gekomen. De besprekingen over de lersche kwes tie to Londen begonnen. De a.s. Haaysche Conferentie. DE UITNOODIGINGEN VERZONDEN. Voorbereidende bespre kingen. Naar gemeld wordt zijn thans de uibnoo- digingen voor de Ha&gsche bijeenkomst, die in heit Vredespaleis zal worden gehou den, verzonden. De uitinoodigingen geselüe den, gelijk bekend, door den president van do conferentie te Genua, in overeen stemming met de NederJandsohe regee ring. De bedoeling is, dat op 20 Juni o~b. te 's-Gravenhage twee commissies zullen bijeenkomen, waarvan de eene zal zijn seu- mengesteM uit deskundigen van de te Genua vertegenwoordigde Staten, behalve Rusland en DuitschlancL, terwijl de tweede uit Russisohe deskundigen zal bestaan. Tevoren zullen op 15 Juni as. te 's-Gra- venhage hoogstens twee afgevaardigden van elk der Staten^, welke te Genua ver tegenwoordigd waren, behalve Rusland en Duitschland, vergezeld van een beperkt aantal deskundigen, bijeenkomen, ten einde hun deelneming aan, alsmede de sa menstelling en werkwijze van de niet-Rus- sdsche oommissie te bepalen. Op zijn laatst 20 Juni daaraanvolgend zullen de namen van de deelnemende lan den en van hunne deskundigen door tus- 6oheuikomst van het secretariaat-generaal, waarmede een Nederlander belast zal worden!, ter wederzijdsdhe kennis worden gebracht. De taak dier commissie zal zijn de geschilpunten te onderzoeken, welke op het gebied der schol-' :m van den par ticulieren eigendom en der credieten tus schen de Sovjet-regeering en de andere regeeringen tezamen en ter zake overleg met elkaar te plegen, ten einde zoo mo gelijk tot gemeenschappelijke aanbeve lingen aan de regee-rimgen te geraken. Ten einde den arbeid der commissies te bevorderen, is te Genua voorts overeen gekomen, dat de Staten zich gedurende een zekeren tijd na de bijeenkomst zullen onthouden van aanvallen tegen elkanders grondgebied en van propaganda, terwijl de niet-Russischo,.leden van de bijeen- kom&b -zich termn* ^verbinden gedurende een bepaalden tijd geen afzonderlijke over eenkom&ben met do Sovjet-regeering te sluiten, nopens de punten, welke aan het onderzoek der oommissies zijn opgedragen» Met de voorbereiding van de inrichting der bijeenkomst heeft de Minister van. Buitenlandsche Zaken belast mr. Van de Sande Bakkuyzen, consul-generaal in al- gemeenen dienst, die oo-k deel beeft, uitge maakt van de delegatie ter conferentie te Genua. De huisvest ing der delegaties. De meeste delegaties zullen waarschijn lijk wel in Soheveningsche hotels worden ondergebracht. Ook voor de journalisten wordt goed ge zorgd. Voor de buiiterulandsche journalisten wordt een speciaal huis gehuurd, waar ex tra telefoonleidkiigen worden aangebracht en verder alle faciliteiten worden ver leend, die voor een vlugge journalistiek Wat. de bewaking der verschillende de legaties betreft, zeer waarschijnlijk zullen geen extra polatieversterkingen worden gereqiureendmen meent met eigen poli tie de veiligheid veel beter te kunnen ga- randeeren. F ranse hA merikaaneche gedachbenwisseling. Volgens de „Matin" wordt sedert eenigo dagen tusschen de Framsche regeering on het sta.atsdepartement te Washington van gedachten gewisseld over de conferentie der deskundigen te 's-Gravenhage. De Aonérikaansohe regeering blijft daar bij op het standpunt staan, dat het laat ste memorandum der sovjetdelegatie geen voldoenden grondslag voor nieuwe onder handelingen biedt en dab dit. dooument door de Russisohe vertegenwoordigers ge heel moet- worden ingetrokken, willen nieuwe onderhandelingen met Rusland kunnen, plaats vinden- De deelneming van Amerika aan de oonfei-entie te Den Haag blijft zeer twij felachtig en onder deze omstandigheden zal, volgens genoemd blad, ook de Fran- scho regeering niet veel voelen voor deel neming aan deze conferentie, waarvan de mislukking bij voorbaat- vast sohijnt te staan. Duitschland. De kwestie van Herstel. Overeenstemming te B e r 1 ij n. De besprekingen in den Duïtschen minis terraad over de schadevergoeding zijn Vrijdag en Zaterdag druk voortgezet. He.t- resultaab hiervan was, dat de meerder heid van het kabinet in de voorstellen van Hermes een geschikten basis voor verdere onderhandelingen zag. Deze meeinng is ook gedeeld in de conferentie van den Rijkskanselier met de Regeeringspartijen, de meerderheidsso cialisten, het centrum, de democraten en zelfs de Duitsche volkspartij, die een frac tievergadering hield. In den kabinetsraad aanvaardde men. ten slotte de bernidd elings form ui e van den - Rijkspresident, waarbij Duitsahland zich bereid verklaart de vervaardiging van pa- pierengeld vanaf 31 Mei stop te zetten, ou der voorbehoud, dat de markkoers niet verder inzakt. Sbaaitaseocetaris Bergman® heeft op dracht gekregen bij de Commissie van Herstel te informeeren, of Duitschland, indien het den eisch toegeeft,, het druk- kon van bankpapier stop te zetten, todh nieuw papier zal mogen uitgeven, wan neer bij verdere dalingen in de Duitsche valuta's de belofte niet kan worden go- houden. Volgens de Berliner Zeitung am Mittag heeft de Duitsche regeering uit Parijs reeds antwoord ontvangen op het voor stel, dat ze inzake de bambbiljettencircu- latie tot de Commissie van Herstel had geriaht. Over den juisten inhoud daarvan kan voorloopig alleen worden gezegd, dat dit antwoord niet volstrekt weigerend is. Engeland. De lersche kwestie. De besprekingen teLondon Nadat Collina, het hoofd van de voor- loopige regeering van Zuid-Ierland Zater dag te Londen was aangekomon, was do conferentie tusschen de Iersohe en Engel- eohe onder teekenaara van do Londenscbe overeenkomst voltallig. Des avonds werd ciroa anderhalf uur beraadslaagd, doch of ficieel wordt daaromtrent niets medege deeld. Naar verluidt word niet alleen gespro ken over de verhouding van de onlangs tusschen Collins en De Valera gesloten overeenkomst tot het Londensche verdrag, maar ook over 'b houden van vrije ver kiezing dn Zuid-Ierland. De conferentie werd gisteren niet voorgezet, maar men verwacht, dat heden de besprekingen weer zullen worden hervat, hoewel nog geen uur van samenkomst is bepaald. Een storend iets was het bericht, dat voor 't l>egiu van de conferentie te Looden in Du blin een tweetal ongewapende Eag-ebche soldaten op straat door tweo gewapende Ieren werden aangevallen, waarbij een hunner werd gedood en de andere ge wond. De bevelhebber van het Iersc'to repu'oli- keinsehe leger te Dublin laakt deze aan val als een laffen moord en bij heeft ver klaard, alles in heb werk. te zullen stellen om de misdadigers op te sporen. Brands tïch tin g cn. Gisternacht zijn te Belfast zes fabrie ken geheel en één gedeeltelijk door opzet telijk gestichten brand vernield. Een vrachtwagen, die politie-agenbon naar het terrein van een dier branden vervoerde, weird beschoten. De politie beantwoordde het vuur, zonder eohter iemnud te tref fen. Door het venster van een particuliere woning werd een bom geworpen. Een nina een vrouw en een Hnd werden daarbij ge wond. Een Kemalistisch dreigement. Met betrekking tot de. kwesties nopens het Naburige Oosten schrijft de „Daily Te legraph", dat de Kemali&tlsche agenten te Oonstantinopel krachtens de uit Angora ontvangen instructies, openlijk hebben ver klaard, dat de Kemaliston, wanneer de Entente niet bereid is, te Ismid onmiddel lijk met hen in onderhandeling te treden, alle betrekkingen met Europa zullen af breken. Deze bedreiging, zegt de „Daily Tel.", zal echter de Engelsche politiek niet doen veranderen. Heit heeft zelfs in de om geving van den sultan de anti-Kemalisti- sche reactie aangemoedigd en ook in de kringen der kooge Mohatnm ed aansche geestelijkheid, waar men zijn verontwaar- di-ging heeft, geuit over do onlangs aan den Kali aangedane bdeedigingen en over heb voorstel van zekere ministers en afgevaardigden om den geheelen Tark- sclien staat te seculariseeren. Rusland. De confiscatie der Kerkschatten. Nieuwe processen. Te Kiëf zal dezer dagen het proces be ginnen tegen de monniken van het kloos ter Mikolajeweki, beschuldigd van diestal van kostbare relieken, die ze onttrokken hadden aan de commissie van requisibie. Onder de beklaagden is de prior van 't klooster. De Oekrainsche Sovjetr-pers l>egint oen verwoede campagne tegen da leden der or thodoxe geestelijkheid. Het blijkt, dat de bolsjewiki hun actie tot confiscatie der kerkschatten niet be gonnen zijn om hulp te kunnen brengen, aan de honger-gebieden, maar veeleer uit demagogische overwegingen, n.l. om de orthodoxe kerk geheel ondergesohikt te maken aan de autoriteit der Sovjets. Het proces tegen don patriarch Tichon. Mogelijk zal de gesteldheid van West- Europa, behoorende tot de Katholieke en de Anglikaansche kerk. tussc-henbeide ko men ten behoeve van den patriarch Ti chon. Het hoofd van do partij der Russisohe orthodoxe geestelijkheid, die in goede ver standhouding met de Sovjet-regeering ver keert, bisschop Anbonh beeft een procla matie uitgevaardigd, waarin de veroor deeling van den patriarch Tichon wordt geëischt. Italië De straatgevechten in Rome. Volgens de bladen zijn bij de gevechten die de laatste dagen te Rome hebban plaats gevonden, 3 personen gedood en 44 gewond, van wie 9 ernstig. Er zijn vele ar restaties gedaan. Zuid-Slavië. Wragel's troepen ontwapend. Het Wrangel-leger, dat nog dertigdui zend man sterk was en zich in Bulgarij be vond, is door de Bulgaarsche troepen ont wapend. De staf werd gearresteerd. Ver schillende officieren zijn naar Constanti no pel gedirigeerd. Naar gemeld wordt heeft de Zuid-Sla vische regeering in overleg met de geal lieerde mogendheden ook generaal Wran- gel verzocht het grondgebied te verlaten. HET VOORNAAMSTE NiEUWS. Te Lisse is gisteren op schitterendo wij ze het Encyctiekfeest gehouden van den kring Leiden en Omstreken van den N. R. K. Volksbond. (Tweede Blad.) Mr. F. J. M. A. Reekers, f De zevende Nederlandsche Jaarbeurs wordt gehouden van 49 September. Mr. F. J. ML A. Reekers f In den ouderdom van 80 jaar is Zater dagmorgen, ma voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Stervenden,, te vijf uur, in 'zijn woning aan de Nieuwe Hee rengracht te Amsterdam overleden het lid der Eerste Kamer Mr. F. J. M. A. Reekers. De thans overledene nam voor enkele weken terug nog als oudste lid in jaren liet presidium waar der Eerste Kamer toen haar voorzitter, baron van Voorst tot Voorst wegens ziekte verhinderd was. In het jaar 1867 promoveerde de heer Reekers te Utrecht lot doctor in de rech ten, van 1878 tot 1894 was hij lid der Tweede Kamer voor het district Haarlem mermeer. Daarvoor, n.l. van 1891 tot 1893 was hij reeds lid van den Amsterdamschen gemeenteraad -en zag zich toen bolast met het wethouderschap. In 1896 werd tij door Gelderland naar de Eerste Kamer afgevaardigd, waarvan hij dus langer dan een kwart eeuw lid ge weest is. De thans overledene was verder lange jaren bestuurslid van de Maatschappij van, weldadigheid, welke hem na het overlij den van mr. W. H. de Beaufort tot haar voorzitter koos. Eveneens was hij commissaris van dal Amstcrdamsche Hypotheekbank. Tivccdc N«l. Katholiekendag. Waar logeert ge? Men schrijft ons uit Nijmegen: Het is nu nog tijd om logies lo bestel-» len en een goede kamer te krijgen. Daarom verzoekt de Logies-commissin aan de bezoekers van den Katholieken dag zoo spoedig mogelijk hun kamers tel bespreken. Wacht men tot den laatsten dag, dani komt er opstopping. Moet men zich tevreden stellen met wat' er over is. Nu is er voor ieder nog te kust en lei keur, zijn er kamers van eiken prijs em omvang. Men richte zich derhalve zoo spoedig mogelijk tot do Logies-commissie, aan het Secretariaat van den Katholiekendag, Kei zer Karelplein 11, Nijmegen. Vandaag over acht dagen vangt de Ka* tholiekendag aan: het is dus kort dag. Gereserveerde plaatseiï. Ter voorkoming van misverstand zij er op gowezen, dat alleen leden van deal Tweeden Nederl. Katholiekendag recht hebben op gereserveerde plaatsen. Naar men weet, hebben zij toegang tot alle vergaderingen, mits voorzien van eenS afzonderlijke toegangskaart voor elke ver gadering, die zij wenschen te bezoeken!^ Deze toegangskaarten moeten worden aaii; gevraagd bij het Secretariaat van Tweeden Nederl. Katholiekendag, Keize*)) Karelplein 11, Nijmegen. Van hooggeachte zijde worden de dameifr die aan den Ned. Katholiekendag deelnö^ men, met aandrang verzocht in een be hoorlijk gesloten kleeding te verschijnend bpclgl niet te kort wordt gedaan aan deal eerbied voor de christelijke zeden. |j

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1