BUITENLAND. 13e Jaargang. VRIJDAG 26 &/SEJ 1922 No. 3834 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week, 12.60 per kwartaal. Franco per post 12 95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné'e verkrijgbaar legen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af- gonderlijke nummers 6 ct„ met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: op Zaterdag 35 cent per regel Overigo dagen 30 cent per egel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele 'm van het tarief berekend. KLEINE ADYEBTENTIEN, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop t 0.75 's Zaterdag, overige dagen f0.50 Dit nummer beslaat uit twee bladen Een leus. „Wij herinneren ons, behalve uit 1913" aldus „Het Volk" „geen ver kiezingsstrijd, waarin wij mn den aan vang af zoozeer het gevoel hadden, dal; ij er goed voorstonden, als thans". Op dit optimisme laa.t het blad een wat meer sombere klank hoeren. Er is één parat, waarop men hier en. daar in onze partij niet geheel gerust is. Dat is de werking van. het vrou wenkiesrecht. Wij hebben daarvan reedis eenige proeven gehad bij Ge meenteraadsverkiezingen na samen voeging van gemeenten. In Amster dam werkte toen het vrouwenkiesrecht in één woord schitterend voor ons. In Maastricht, Leiden en enkele andere gemeenten was de uitkomst minder bevredigend. Wij propageeren thans echter bij "de Kamerverkiezingen on der geheel andere omstandigheden dan in die gemeenten bij de raadsver kiezingen. Wij nemen een politieke positie in, die, vooral ook voor ie vrouwen, van welk geloof dan ook, een groote aantrékkingskra.cht moet heb ben. Denkt maar eens aan onze ont- wapeningsleus Ontwapening® leus. Met een leus wil men de vrouwen vangen.... De vrou wen zijn gewaarschuwd. En een gewaar-, schuwde vrouw geldt voor.... hoeveel? Keen, met die begoochelende, bedtiege- lijike, onwaarachtige ontwapening® leus zullen de socialisten .niet de vrouwen va-n- n. Althans zeker geen enkele vrouw, die nog GhristeJijk denkt en Christelijk voelt. Aan den arbeid. Ook nog ontleend aan het boven be doeld artikel van „Het Volk" het slot: Voorwaarts dan, van. nu af, met stoere geestdrift -u aan dien arbeid! gewijd. Geen oproep van de besturen onzer partij tot medewerking mag zonder het maximum van beantwoor ding blijven. Dan zullen wij. in Juli elkaar na den volstreden slag met voldoening in de oogen kunnen zien. Wij onderstreepen die woorden, maar dangerichte-n tot de onzen! Mannen en vrouwen, waakt, dat wij in Juli elkaar in de oogen kunnen zien met een blijde tevredenheid en een geruste voldoening en zonder eenige schaamte of zelfverwijt. Aa.n den arbeid zijt allen propagan dist HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Lloyd George over de resultaten van Genua en de verwachtingen van Den Haag. Het Eucharistisch Congres te Rome Woensdagmiddag geopend. Z. H. de Paus naar Gastel Gandolfo? Regeeringscrisis in Oostenrijk. Bij een brand en een ontploffing in een dynamietfabroek in Oostenrijk zijn 19 per sonen gedood en 259 gewond. (Telegram men). Oostenrijk. r Regeeringscrisis. Hst aftreden van den bondspresident Hainisch zal door dat van het geheele kabinet gevolgd worden. Als vermoedelij ke opvolger van Schober wordt de leider deT Christ. Sec. Partij Weipel genoemd. Frankrijk. De debatten ir. de Kamer. Woensdag zijn in do Kamer de discus sies over do buitenlandsehe politiek voort gezet. Door den afgevaardigde Bouteille .word verlangd, dat maatregelen zonden werden genomen om een. herhaling van. incidenten als te. Gleiwit.z zijn voorgeval len te voorkomen. De afgevaardigde Val lat sprak er zijn verwondering over uit, dat Duilsehers, die zich hadden schuldig gemaakt aan het vermoorden van Fran- sdho soldaten door een intergeallieerde rechtbank werden veroordeeld, inpla-ats van door een Franschen krijgsraad. Poincaró verklaarde, dat op dit plint kot vredesverdrag formeel is en daar hij tegen wijzigingen van andere bepalingen van het verdrag was, moest ook deze be paling nauwkeurig worden nagekomen. Engeland. Lloyd Georgo over Genis^ en Den Haag. Lloyd George heeft in het Lagerhuis eenige verklaringen afgelegd over de re sultaten der conferentie van Genua en de vooruitzichten van de Haagsohe oonferen- tie. Hij zeide niet voornemens te zijn iets te zeggen over de kwestie der Duitsche schadeloosstelling en omtrent de betrek kingen met Frankrijk, waartoe hij- later wel in de gelegenheid zou zijn. Omtrent de Haagsche conferentie zeide 'hij, dat deze een praefcisehe bespreking zou zijn tusschen de deskundigen op den grond slag der resolutie van Cannes. Hij koester de groote hoop, da-t er iets zon bereikt worden, wanneer zij gingen onderzoeken wat practisoh mogelijk was. Intusschen moesten zij overwegen wat gedaan Icon worden om een conflict in Europa to vermijden. Indien zij het onderzoek vaar Genua wil den voortzetten moesten zij den vrede van Europa verzekeren. Daarom hadden zij den wapenstilstand teweeggebracht, die een plechtige verklaring behelsde van de zijde der 34 naties, dat zij geen aanvallen tegen elkaar zouden ondernemen. Hij wil de niet zeggen, dat Genua ten- slotte suc ces zou hebben, maar hij geloofde, dat het reeds groote zaken tot stand gebracht had. Indien dus Genua mislukt, zou de positie vaax Europa zeer ongunstig wor den. Ten slotte zeide Lloyd George, dat de Britsche delegatie er trotsch op was de leidende rol te hebben gespeeld bij het handhaven van en het strijden voor hooge idealen, welke zouden worden ver bonden met de ernstige problemen van Genua. Rusland. Een ex-fabrieksarbeider als rechter. Volgens een bericht aan de „New-York World" is de president van het gerechts hof in Moskou, die den patriarch T'ichon wegens zijn verzet tegen de. requireering van kerkgoederen ter dood veroordeelde, een zekere Kotek, die door de Amerikaan- sche politie als politiek ophitser uit Pitts burg is verbannen, waar hij fabrieksarbei der was. Zes maanden na zijn terugkeer in Rus land was hij president van het opperste revolutionaire gereehtsihAf. Kotek moet in een interview hebben verklaard, dat hij de doodstraf de makkelijkste en eenvoudigste straf vindt. De rechtspraak geschiedde tot dusver volgens het gezond verstand van de rech ters, doch in den laatsten tijd zijn. er ook regels gekomen, en iets dat 0;p een wet boek lijkt. Van het Vatieaan. Vroegere zaakgelastigde vermoord. De vroegere Bulgaars che zaakgelastig de te Berlijn, Bern en Stookholm, Grekoff, is te Sofia des nachts in de nabijheid van zijn woning vermoord. Do beweegreden tot de daad is nog onbekend. De moorde naars zijn ontkomen. De Paus naar Castel Gandolfo? Sommige Parijsche bladen bevatten een telegram uit Rome, waarin gezegd wordt, dat in de diplomatieke kringen, bij het Vatieaan geaccrediteerd, men het als waarschijnlijk beschouwt, dat de Paus zijn; zomervacantie gaat doorbrengen op Gas tel Gandolfo. Zooais men weet ligt dit kasteel onge veer 20 K.M. buiten Rome. Krachtens de wet der waarborgen is dit kasteel aan den Paus gelaten uit denzelfden hoofde als het Vatieaan zelf en geniet de Paus er van dezelfde prerogatieven. Evenwel doet zich bij een eventueel ver trek van Z. H. naar Gastel Gandolfo het feit voor, dat zulks geinterpreteerd zal kunnen worden als een verlaten van het Vatieaan. Waarom wacht men de proce dure af, die deze moeilijkheden moet ver wijderen. Men denkt, dat daarom het ver trek van den Paus naar Castel Gandolfo niet voor Juli zal kunnen plaats hebben, het meeste voorbehoud weergeven. Msb. het ineeste voorber-Ld weergeven. „Msb." Het Eucharistisch congres. Woensdagmiddag had to Rome de plechtige opening plaats van het Eucha ristisch oongres. Bij het voorstellen der congressisten aan den Paus zeide de deken ■van. het H. Ooi lege, Kardinaal Vannoitelli. „Onder de eerste goederen, welke wij moeten afsnie-eken zijn de eenheid en de tijdelijke burgerlijke vrede, waaraan Euro pa, ve.r.vuld met kwellingen, zoo veel be hoefte .heeft, opdat de hartstochten, rivali teiten en wederzijdsch wantrouwen zullen wo-rden teruggedrongen en uit. den weg ge ruimd. Wij zullen deze eenheid vragen voor al le volken ook voor hen, die van de Katho lieke gemeenschap zijn afgescheiden, op dat zij ten slotte één schaapstal en één herder zullen vormen." NNENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De herhalingsoefeningen in 1922. (Leger en Vloot).. De actio in de bouwvakken. DE CANDIDAAT-STELLING. Volgens de voorloopige gegevens zijn er deze keer minstens 45 verschillende partijen en partijtjes, die in_ den wedloop om de 100 zeteltjes mededingen, terwijl in 1913 dat getal nog slechts 31 bedroeg. Eigenlijk mag men spreken van 47 nuances en stroo- mingen, die aan de ©bombus tot uitdruk king wenschen te komen! De Kamervcrluezingca. De candidatuu r-V a ti Groe nendael. De in den kieskring Maastricht voor mr. Van Groenendael ingediende candida- tenlijst, is, naar' de „Nieuwe Venl. Crt." meldt, getee.kend door 27 kiezers uit Nun- tic-m, 5 uit Roermond, 1 uit Grafhem, 1 uit Maastricht en 2 uit Venlo. Het blad schrijft hierbij: Hier doet zich een zeer eigenaardig ge val voor. Als woonplaats van mr. '\'an Groenendael is op de lijst vermeld Angers (Frankrijk), zoodat" over deze lijst "wol mag worden gestemd, cloch de gecandi- deerde niet verkiesbaar is, wijl bij geen woonplaats heeft in Nederland, 't Is dus uitsluitend een stemmentellerij". De „Nieuwe Katholieke Part ij". Naar aan het „Huisgez." wordt gemeld, zal de lieer W. J. B. van Liemt, te Haar lem, no. 1 op de candidatenlijst van de „Nieuwe Katholieke. Partij, in geen geval •een Kamermandaat aanvaarden. Steun aan de federatie van R.-K. verceni- (jiiwjen ter bescherming van meisjes. De Federatie van R.-K. Vereenigingen ter bescherming van meisjes in Neder land (gevestigd te Utrecht) heeft den. mi nister van Binnenlandsclie Zaken be richt, dat zij onvoldoende hulp voor baar werkzaamheden ontvangt van burgemees ters en gemeenteambtenaren. Onder verwijzing naar een rondschrij ven van zijn ambtsvoorganger d.d. 5 Mei 1904, beeft de minister nu aan de com missarissen dr^-^-Koningin in de provin cies verzocht, den burgemeesters bedoel de circulaire in herinnering te brengen en hen namens-den minister uit te noodigen, genoemde Federatie den'meest mogelijken steun te verschaffen en wel in het bij zonder door. te handelen overeenkomstig do voorlaatste alinea van bedoelde circu laire. R.-K. Bond van Houtbewerkers en Meubelmakers. Tweede da.g. (Vervolg.) Nadat de Zwitsensche afgevaardigde, de heer Kuhr, met een kort woord afscheid had genomen, werd aangenomen een voor stel vaal het bondsbestuiir, waarin, er op wordt aangedrongen, dat zij, die gedu rende een week in militairen dienst of werkloos zijn, zullen worden vrijgesteld van betaling der bondscontributieook de zieken, die niet krachtens con bractueele bepalingen recht op uitkeering hebben, vallen-ond er de bedoelde klasse van con tributie-vrijgestelden. Verworpen werd een voorstel van het boiidsbestuur, tot verkooging van de con tributie van het ziekenfonds om de ca- renzdagen te kunnen doen vervallen. I-n plaats daarvan werd aangenomen een voors t el-Utrecht om bij een ziekbeduur van minstens 6 werkdagen geen wachtda- gen te behouden. Voorts werd aaoigenomen een voorstel van heb bondsbestuur, waarin werd be paald, dat leden boven de 70 jaar, die geen lid meer mogen zijn van het werkloozen- fonds, bij onvrijwillige werkloosheid eene uitkeering ontvangen van 1.20 per dag gedurende GO dagen. Conform de voorge stelde wijziging werd daarop het regle ment voor de adspiranten aanvaard. Vervolgens sprak de eerwaarde adviseur hartelijke woorden tot den heengeganen en den nieuw opgetreden voorzitter, waar na de Belgische afgevaardigde, de heer Braekman, dankwoorden sprak voor het goede onthaal. Daarna werd de vergadering met de ge wone plichtplegingen gesloten. Leger en Vloot. Herhalingsoefeningen. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat in 1922 de •dienstplichtigen der lichting 1919, die hun eerste oefening hebben volbracht, en bebooren tot de hierna te noemen korpsen, voor her halingsoefeningen ouder de wapenen zullen komen: Do Infanferie-regimenten 1 t. m. 5, 7, 8, 10, 11, 13. 16 en Grenadiers komen op 4 Sept. en v&rtreklcen weder op 16 September met groot verlof; Het Regiment Jagers en de overige regimen ten Infanterie komen.van 13 tot 30 September onder do wapenen. De plaats'van opkomst van de miliciens die tot het. 4e Regiment Infanterie bebooren is: E de. Voors komen voor herhalingsoefeningen op: de le en 3e Compagnie Wielrijders van 4 16 Sopt ember; de 2e en 4e Compagnie Wielrijders van 18 30 September; allen to 's-Hertogenboscb; do le en 4e Compagnie Hospitaalsoldaten idem van 416 September; de 2e en 3e Compagnie Hospitaalsoldaten van 1830 September; Regiment Genietroepen*, le Bataljon van 1830 "September. 2e Bataljon van 315 Juli Van het volbrengen van herhalingsoefeningen zijn vrijgesteld de dienstpüohtigen van 1919, die tot .de admiaistratiotroepen. bebooren en wier eerste oefeningen langer dan 8Vt maand heeft geduurd, worden geacht te hehooron tot de lichting 1919; de dienstplichtigen van oudere lichtingen dan van 1919, die tegelijk met die lichting hun eerste oefening hebben volbracht. De dienstplichtigen van 1919, die hun eerste oefening niet hebben vervuld met een der'ploe- gen van hun lichting, worden met betrekking tot de herhalingsoefeningen geacht te bebooren tot de lichting, waarbij zij die eerste oefening hebben volbracht Roomsche Poliieke Landdag te Gouda. Gisteren is tö Gouda onder zeer veel belangstelling een Roomsclie Meeting ge houden, uitgaande van de Federatie van R.-K. Propagandaclubs in den Slatenkies- kring Gouda. Te ruim 3 uur werd het talrijke publiek geroepen tot het spreekgestoelte, vanwaar de ZeerEerw. heer P. Stroomer, Deken van Gouda, tot do aanwezigen het ope ningswoord sprak. Het is liem een groote eor jhr. mr. van Fisenne lid der Ged. Staten van Zuid- Holland on mr. dr. Kooien, voorz. der Tweede Kamer, welkom te heetem Ook de propagandisten riep spr. harte lijk welkom. Het propagandavuur zal op nieuw moeten ontvlammen. Gij zult be zieling moeten brengen bij onze vrou wen en bij allen, die worden opgeroepen voor onze II. Roomsclie zaak. Wat ge ech ter wilt werken en zwoegen in deze dagen dio komen gaan, onthoudt daarbij het wachtwoord: „Geloofd.zij Jezus Christus". Rede Kap, van Alphen, Door omstandigh.ed.en werd spreker liier geroepen om de plaats in te nemen van een leek, die zich verhinderd meldde. Hij rekent het zich tot een plicht en hij vervult dien plicht met liefde, omdat dit werk behoort tot z'n priestertaak. Mag hij als priester doen aan politiek? Ja, want hfj durft uitroepen als ieder ander: Ik ben een vrij burger, ik ben een ec.lit Ne derlander en als goed burger wil hij, moet hij werken om in den zwaren politieleen strijd in Juli Roomsch te doen zegevieren Wij moeten .niet onderschatten de par tijen tegenover ons. Neem b.v. de Sociaal- Democraten, die zich in 1922 als een radi cale hervormingspartij willen aandienen. Het revolutionaire pak is voorloopig af gelegd. Het oude program is voorloopig opgedoekt, men- wil stelselmatig le werk gaan en zoetjes aan de argelooze zielen winnen. Men heeft nieuwe liederen en leu zen uitgedacht. Suze Groeneweg kwam met moederschapszorg. Wat behelst dat? Iedere vrouw, die moeder wordt, zal door den Staat voor baar maatschappelijke functie worden uitbetaald. Iedere vrouw, Roomsche vrouw,, heeft nog te veel eerbied voor het moeder schap om zich door een paar rooie cen ten dit heerlijk bezit te doen onteeren. De Vrijheidsbond wil de verkiezingen tegemoet gaan met de leuze: „bozuini- ging". Sclioone leuze, maar men vergeet te zeggen: boe moet worden bezuinigd. Wat is nu het geval? De liberale pers verwijt dat te veel aan het onderwijs wordt uitgegeven en te weinig gelegen heid gegeven wordt door de sociale maat regelen om geld te verdienen. Jhr. do Muralt heeft verklaard dat de Vrijheidsbond zich niet zal verzetten le gen den godsdienst, maar tegen een be paalden godsdienst. Dit is een demagogische leuze. Wij wenschen. klaren wijn. Het ligt aan ons om openlijk uit te spreken, dat ons land moet bestuurd worden uitslui tend volgens Christelijke beginselen. Het is daarom, goed' liier nog eens to herinneren, dat wij principieel staan zoo wel tegenover Vrijheidsbond als Sociaal- Democratie, en ook, dat wij do bezuiniging van den Vrijheidsbond niet willen. Liberaal en Socialistisch zijn voor r c onaannemelijk. Wij hebben noodig Kalh- lieke Kamerleden, die moeten zorgdragen, dat onze Roomsche beginselen in het Staatsbestuur tot uiting komen. Wij Ka tholieken moeten hiervoor maar eens over persoonlijke bezwaren heenstappen: Wij hebben éen groot nadeel, n.l. wij zijn regeeringspartij. Er moet dus bij ons en tegen onze mannen gekankerd worden. Maar bedenke men toch: De beste stuur lui staan aan wal. Men beeft dan een voudig Roomsch te stemmen omdat men Roomsch is. Daar is nog wel een offertje voor te brengen. Laat ik duidelijk zijn: z'n stem te geven aan de N.K.P. is toonen een egoïst te zijn. Gij propagandisten brengt offers. Verdedigt het goed Uwer Vaderen en strijdtfcvoor alles wat Uwe hel •lige zaak aangaat. De haan der S.D.A.P. wil Koning kraaien Zij meenen te overwinnen in het teeken van dien haan, maar God zelf heeft ge zegd: „In hoe signo vinces". In het Kruis zult gij overwinnen. O, als iedere room sche vrouw en man z'n plicht weet te doen, wat zullen wij het dan vèr breneen in onzen verkiezingsstrijd. Roomsche vrouwen, wij hebben vollo vertrouwen in U. Wij erkennen den Vre desvorst als den Koning van ons buisge zin, maar wij erkennen hem ook als da Koning van ons Staatsbestel. Gij allen Roomsche vrouwen moet hier aan medewèrken en stemmen op no. 1 der roomsche lijst. Rede van Pater O l o n. Als Katholiek priester roep ik U toe: laten wij in deze dagen toch idealistisch zijn.Laten wij verder zien dan onze brand kast, dan ons belastingbiljet. Het gebrek ac.u idealisme is een der groote kwalen van onzen tijd. Een mensch zonder idealen is een Mei- maand zonder bloemen. Is een lentedag zonder zon. Idealistisch moeten we gestemd zijn. Zijn we niet te laag bij den grond te genwoordig? Mijne innige overtuiging is, dat ook door gebrek aan idealen velen onze Roomsche beweging den rug toekeeren. Het is helaas een feit, dat vele tegen woordig in de navolgende 4 zaken hun' hoogste idealen stellen: Een sigaret in den mond; Slopkousen, aan de voeten; Een meisje aan den arm.' en een voetbal in de lucht. Het verkiezingswerk is een werk voor onze Roomsche idealen, omdat wij ze dan doen doordringen in het openbaar leven, en zelfs in bet Staatsbestuur. Wij hebben idealen, wij moeten ze uitdragen en wij kunnen dit met ons Katholiek ministerie. Ons ministerie, waarin mannen zetelen als Ruys en Aalberse, die hun hooge func ties,- hun gezondheid, hun vrienden heb ben opgeofferd om in deze dagen onze Staat te besturen op een wijze als God en hun geweten hen gebiedt. Mannen van studie zijn het geweest en nu zijn bet ge worden mannen van den daad veel op offerend wat hen lief was. Mannen van studie, en het gaat daarom niet aan, dat iedere kruidenier of opper man als criticus over hunne daden op treedt. Met fier zelfbewustzijn derhalve op ten strijde. Wij moeten er geen 5de cardinale deugd bijmaken, n.l. de beschei denheid. Wij zijn milites Christi en als militos Christi gaan wij op ten strijde en zullen onze stem uitbrengen op no. 1 der ééne lijst der Roomsch-Kalhnlieke Slants partij. Ik zeg: op no. 1 der ééne lijst der R.-K. Staatspartij en tegenover de vele bewerin gen, dat er Roomsche priesters zijn, die de oprichting der N.K.P. goedkeurden, durf ik verklaren, dat ik met diepe droef heid de oprichting der N.K.P. betreur en ik durf zeggen, dat de oprichting der N. K.P. den klassenstrijd onder ons goede Roomsche volk zal brengen. En wanneer dit zulke ernstige gevolgen met zich mee brengt dan durf ik zeggen, dat de voor- deelen veel minder zijn dan de nadeelen en dat de oprichting der N.K.P. een ramp is. Ik roep U derhalve op te stemmen op no. 1 d"er oude zwaarbeproefde Roomsche Staatspartij. Rede Kamerlid Bulten. De verkiezingslrompet is gestoken. We derom wordt verzamelen geblazen. Wij Katholieken scharen ons om het Roomsche Yaan ter verdétliging der Roomsche begin selen en der Christelijke regeering. 't Ts weer het oude liedje, zoo oud als de we reld, die met slangenlistigheid door niels dan beloften wil doen afhouden van het goede. De Christelijke regering lostte in de be loften voor den arbeider, maar gaf even zeer in den Nijverheids- en Middenstands- raad zijn rechlmatigen, directen invloed voor zijne maatschappelijke belangen. Deze Christelijke regeering streeft naarv bezuiniging en bezuinigt op militaire uit gaven ondanks de socialisten, die in Bol-' gië en Zweden en de revolutionaire landen*' het arme volk den zwaren milvtairistischeri last opleggen. Deze Christelijke regeering voerde in haar buitenlandsch beleid ons volk langs do gevaarlijke klippen op de politieke wereldzee. Deze Christelijko regeering heeft den weg geopend naar ons Roomsche ideaalij dat patroon en arbeider in gezamenlijks overleg tot om hoogvoering van welvaart en persoonlijk welzijn kunnenarbeidend Wij Roomschen willen één zijn en dul-i den geen afbrokkelink door Vrijheidsbon-, ders of Socialisten. Wij dragen niet eertj roode onderhoek en laten Dr. Kervel (Nï K.P.) zich de blauwe jas omhangen. De politiek der beginselen is ons heilig/ en wij versmaden de politiek van den' geldzak. De vijanden van buiten slaan wij, de vijanden van binnen werpen wij uiti

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1