UITENLAND. BINNENLAND. Jaargang. VRIJDAG 14 APRIL 1822 No. 37S9 lONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling m Leiden 19 cent per week, 12.60 per kwartaal, oore Agenten 20 cent per week, 12.60 per kwartaal, ico per post 12 96 per kwartaal. ifllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's verkrijgbaar betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af- Sjke nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: op Zaterdag 35 cent per regel Overige dagen 30 cent per gc Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE ADYEBTENTIEN, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige dagen f0.50 mmer bestaat uit drie bladen veel ambtenaren. wel typeermd, dat hot m o g e- Hijkit, bij de spoorwegen zóó veel tl te ontstaan. Dat is zeker niet schrijven aan in zeker opzicht: slijko nieuwe uitvindingen, waar mensohelijke kracht overbodig gemaakt. Alt-hans niet alleen en iet hoofdzakelijk. Men had meer tel. met name kantoor personeel, het werk noodig "waser werd niet intens gewerkt; er ontstond nr van op-z'n-s'loffen-afdoenen rkte niet eens meer, dat er eigen- reel menschen waren. het gegaan bij de Spoorwegen, it het bij veile andere bedrijven, bij de overheidsbedrijven, doch iéa bij deze. e overheidsbedrijven zijn meestal dikwijls te veel ambtenaren, gelijk t overheidsbedrijf te omslachtig, ratisoh is. openbaart zich ook speciaal in de ng der sociale verzekeringswetten, i m o e t verandering komen zeer redelijke wensóh a-Her be sta Iers lerin zal ook verandering komen het optreden der regeering en ipen oog voor de bezwaren, welke M-otijk der sociale wetgeving naar ■eden. de toestand momenteel, dat. er abtenaren in overheidsdienst meer iienHet aantal moet. daarea- rorden ingekrompen, begrijpe ons niet verkeerd, alsof werk van vele, zeer vele ambte- ïiet zouden respeoteerem als ver- ijk op zichzelf en uitmuntend ver- maar ook de ambtenaren zelf Bet ons willen erkennen, dat hun ie groot kan worden, reeds te T VOORNAAMSTE NIEUWS, wferentie te Genua. intwoord der Russen op het memo- wordt morgen verwacht Virth bij den aartsbisschop van ansche crediet aan Oostenrijk. antwoord der Commissie van Her- ake de Duitsche schadeloostelling. less Smith, de Engelsche bekende verongelukt (Luchtvaart). conferentie te Genua. RUSSISCHE MEMORANDUM, rgen het antwoord dor Russen, anzien van de Russische kwestie de sub-commissie van de groote 6 commissie om als basis der be ien aan te nemen het memoran- in Londen. Dit rapport bevat voor sea vrij krasse voorwaarden, vooral tóen van de erkenning der schul- de betaling van rente en aflossing, op de eerste zitting vroegen de dan ook, gelijk gemeld, uitstel ter ering van het rapport, blijkt, naar wordt gemeld, dat zij rslellen niet zullen kunnen aanvaar dien zij ze zouden aannemen, dan Bland worden tot een kolonie van Europa. in wordt de beslissing der kwestie it, daar de Russen dan antwoorden op de gedane voorstellen. Reeds zijn mvangrijke rapporten ingediend, tr de valuta en een over de bewa- •Prager Tagblatt" publiceert een iud met Karssin en Joffe, die een critiek hebben gegeven op het todum der deskundigen te Lon- verklaarden in het bijzonder ten van het plan betreffende de con- de betaling der Russische sohul- daardoor inbreuk gemaakt wordt souvereiniteit van Rusland en de niet van plan zijn dat te verdragen iets aanvaarden in beginsel debui- •cbe schulden op voorwaarde, dat Onland van zijn kant ook de schul balt, die het aan Rusland heeft, fcchen betreffende justitie en de ene rechten, welke aan buitenlan den moeten worden toegekend, rien de heeren volkomen onaan- L De sovjets zelf zijn bezig met bereiding van een hervorming dor die waarschijnlijk de buitenlan- 'reden zal stellen. De economische, toe en juridische conventies, welke vroegere regime geslotenzijn, van kracht blijven en men zou inlanders willen toestaan levens- ia te voeren, zonder dat daarop beslag werd gelegd. Ook zouden de so vjets genoegen willen nemen het ver- leonen van faciliteiten bij de transporten, wat noodzakelijk is in verband met den wederopbouw van Rusland en zouden zij toestemming willen geven voor het inrich ten van vrijhavens in bepaalde Russische havenplaatsen. Zij verwerpen echter in ieder geval de capitulaties, welk? men hun wil opdringen. De Europeesc he finan c i n. Tegelijk met het memorandum betref fende Rusland is er te. Genua ook een rap port betreffende de Europeesche geld en credietkwestic. Beide zijn eigenlijk slechts de twee deel en van een geheel, dat door de financieele deskundigen is opge steld. In dit tweede deel leggen die des kundigen den nadruk op de noozakelijk- heid van het in evenwicht brengen dor na tionale begroot ingen door ieder der" landen op zichzelf. Zij stellen een bijeenkomst voor der centrale banken, ten einde onder ling tot overeenstemming te geraken. Zij dringen aan op overeenkomstige crediet- politick en beloogen dat het geldwezen in alle Europeesche landen moet geschoeid worden op den gouden standaard. De stappen, door de verschillende lan den sinds eenige jaren gedaan, 'zijn vol doende om tot invoering" van don gouden standaard te geraken, doch de succesvolle handhaving daarvan zou zeer worden be vorderd niet alleen door een associatie van centrale bankinstellingen, doch ook door een internationale conventie, welk op een voegzaam tijdstip zou moeten wor den gevormd. Het doel van deze conven tie zou zijn, de vraag naar goud te cen- traliseeren. De conventie zou de beschik king moeten hebben over zekere midde len tot vermindering van het gebruik van goud, door de handhaving van reserves in den vorm van buitonlandsche fondsen. Het is van belang voor de landen, welke gebrek hebben aan eremieten, om onmid dellijk stappen te doen om hun hulpbron nen zooveel mogelijk liquide te maken als waarborg voor de credieten welke zij ver langen, hetzij van de voorgestelde inter nationale corporatie of van andere zijde. De experts hopen zoo spoedig mogelijk de afschaffing van de kunstmatige con trole dor handel sop oraties te kunnen aan bevelen en verklaren, dat binnen twaalf maanden, nadat 'goede vorderingen zullen zijn gemaakt met het herstel der wissel koersen van een bepaald land, alle spe ciale beperkingen op grond van de gede- precieerdo wisselkoersen geldende ten aanzien van den invoer uit dat land in an dere landen moeten worden opgeheven. Wirth bij den aartsbis schop van Genua. De Duitsche rijkskanselier heeft giste ren een bezoek gebracht bij den aartsbis schop van Genua, Mgr. Signori. De aartsbisschop toonde zich buitenge woon bevredigend over deze attentie. Hij zeide, dat hij in het bezoek van den rijks kanselier het bewijs van Duitschland's toegenegenheid tot den Paus ziet uit er kentelijkheid voor de bemoeiingen van het Vaticaan, om de verdeelde volken weer tot elkaar te brengen. Genua bcteekent in dit opzicht een flinke schrede voorwaarts. Hij zeide, dat hij den H. Vader een nauw keurig bericht over het' bezoek van Dr. Wirth zou doen toekomen. Hij hoopte, dat het den wereldvrede zou bevorderen, wan neer vertegenwoordigers van eertijds vij andige naties tegenover elkander aan de vergadertafel komen te zitten, om daar te zien, dat wij allen menschen zijn. Mgr. Signori zal den Duitschen rijks kanselier a.s. Dinsdag een tegenbezoek brengen in zijn hotel. Barthou overDuitschland en de ontwapening. De Fransche gedelegeerde Barthou ont ving gistermiddag vertegenwoordigers van de Duitsche pers, die hem naar zijn hou ding inzake het ontwapeningsvraagstuk vroegen. Inzake de ontwapening merkte Barthou op, dat het voor Frankrijk niet mogelijk is, om de oogen te slui'en voor gebeurte nissen als die van Glciwitz, waar 20 Fran sche soldaten zijn omgekomen. Zulke in cidenten onthullen de militairistische be doelingen van Duitschland. Zoolang Duitschland helsche machines gebruikt tegen het vredesverdrag, zal Frankrijk niet over ontwapening kunnen spreken op internationale conferenties. Zinspelend op de geruchten betreffende meeningsverschillen met Lloyd Gc-crge, verklaarde Barthou: „Ik heb sedert mijn komst te Genua talrijke gesprekken ge had met den Britsehen premier, waarbij Lloyd George zich zeer hartelijk en ver trouwelijk heeft getoond. Er is geen én kel incident voorgevallen". De financieele com mis ie. Home, de voorzitter van de financieele commissie, heeft gezegd, dat de munt- quaestie onoplosbaar was zonder Amerika Dit is reeds het tweede Engelsche beroep op de medewerking van Amerika. Waar schijnlijk zal, naar het „Hbld." meldt, Horne binnenkort een bezoek aan Ameri ka brengen om een internationale confe rentie van enrissiebanken voor te bereiden Italiaansche crediet aan Oostenrijk. Italië heeft in een bespreking met den Oostenrijkschen bondskanselier Schober de vaste toezegging gedaan dat bet cre diet van 70 millioen lire, hetwelk Oosten rijk in Augustus 1921 beloofd was, dezer dagen inderdaad aan Oostenrijk zal wor den toegewezen. België. De verrader Jeannes. Opmerkelijk is, dat de minister van justitie een groot aantal brieven heeft ont vangen, waarin wordt aangedrongen om Jeannes, die wegens landverraad, o.m. wordt hij beschuldigd Miss Cavell te heb ben verraden geen gratie te verleenen en de doodstraf op hem toe te passen. De minister die nog niet in 't bezit ie van het dossier, moet nog een voorstel aan den koning doen. Duitschland. De ontwapening. Een nota der inter geallieerde controlecommissie. De voorzitter der intergeallieerde mili taire controle-commissie heeft in een nota dd. 10 April geantwoord op het schrijven van het Duitsche ministerie van Buiten- landsche Zaken van 5 April in zake de kwestie der politie. Hierin verwijst hij, ter nadere bepaling van het door de Duit sche regeoring aangenomen principe be treffende het terugkeeren tot de organisa tie van 1913, op de nota van Boulogne van 22 Juni 1921 en herinnert er in ver band hiermede aan, dat de maatregelen betreffende den terugkeer tot dé organisa tie van 1912 vo o r 25 Mei door de Duit- echo staten moeten zijn afgekond. Voorte. wordt in het antwoord verzocht om zoo spoedig mogelijk aan de commissie de voorstellen der landen te doen toekomen. De schadeloosstelling. Het antwoord van de Commissie van Herstel. De Commissie van Herstel heeft gister avond den tekst goedgekeurd van de nota, die de commissie aan Duitschland zal zen den in antwoord op het jongste memo randum van den rijkskanselier. De commissie handhaaft haar beslissin gen, welke 21 Maart aan de Duitsche re geering zijn bekend gemaakt, in de eerste plaats betreffende de betaling welke Duitschland op 31 Mei moet doen en zal wederom verklaren, dat zij de financieele politiek der Duitsche regeering onvoldoen de acht en de noodzakelijkheid herhalen van de instelling van een financieele con- tróle. Voorts zal de nota verklaren, dat de commissie, indien Duitschland niet de maatregelen neemt, welke noodzakelijk zijn om zijn financiën in orde te brengen, zich op 31 Mei genoopt zal zien om maat regelen te treffen, zonder evenwel te wil len ingrijpen in de binnenlandsche admi nistratie van Duitschland. Een nieuwe storting van 18 millioen goudmark. De Duitsche regeoring heeft de op mor gen vervallende storting van achttien mil lioen goudmark reeds op 12 April aan de Commissie van Herstel doen toekomen. De ontploffing te Gleiwitz. De „Liberté" meldt, dat het aantal per sonen, die gearresteerd zijn in verband met de ontploffing te Gleiwitz, zestig be draagt. Landarbeider sstaking. Wegons loongeschillen is eon landarbei dersstaking in midden-Duitschland uitge broken. In do districten van de Saaie, Mausfold en Merseburg wordt op alle groote landgoederen gestaakt. De werk- geversbond weigert onderhandelingen met de communistische tariefcommissie. De staking breidt zich verder uit. Republikoüische maatregelen. De riik6regeering heeft bevolen, dat alle insignes van het oude regime voor zoo ver zulke nog niet is geschied uiterlijk 1 October 1922 uit alle officieele vertrek ken en van de gebouwen dor rijksautori- teiten moeten zijn verwijderd. Voorte zijn verordeningen afgekondigd, betreffende de portretten in officieele ver trekken. Hongarije. Dc nalatenschap van cx-Kelzer Karei. Luitenant-kolonel Schnitzler, die hot vermogen der koninklijke familie admi nistreert, heeft aan den correspondent van de „Magyar Hirlap" verklaard, dat na de opening van het testament van Funchal de laatste beschikkingen van wijlen ko; ning Karei, dio te worden, in tegenwoordigheid van het op permaarschalkhof, van de rechtbank en van den vorst-primaat geopend zullen worden. Het particuliere vermogen van wijlen koning Karei in Hongarije bestaat uit on geveer 60 millioen kronen oorlogsleening. Zoodra bekend is wie in het testament tot voogd over de kindoren wordt aange wezen, zal het maarschalkhof stappen doen tot opheffing van het beslag op het ver mogen. De Hongaarsche regeoring die tot nu toe den besten wil heeft getoond om den nood der koninklijke familie te leni gen, zal binnenkort waarschijnlijk door de circulatiebank te Boedapest een vrij groot bedrag naar Funchal laten zenden. Uitsluiting voorkomen. Uit Boedapest wordt gemeld: De sinds weken gevoerde loonstrijd in de metaalnijverheid is gisteren geëindigd. Aan de werklieden is een loonsverhooging van 20 pCt. en de 48-urige week toege zegd,. Do uitsluiting van meer dan 30.000 arbeiders, welke vandaag in zou gaan, is daarmee voorkomen. Een eisch tot schadevergoeding. De Hongaarsche regeering heeft door een deskundige een memorandum voor de commissie- van héfstel te Parijs laten op stellen, waarin Hongarije het herstel eischt van de schade, tijdens de bezetting door Roemenië veroorzaakt. Deze wordt, naar het „Hbld." meldt, op 2V2 milliard francs becijferd. Hongarije eischt, dat zij in natura of in geld zal worden vergoed. De commissie van herstel heeft het memorandum aan den Roemeenschen ge volmachtigde overhandigd, opdat deze het kan onderzoeken. Engeland. Balfour tot Earl verheven. De koning heeft sir Arthur Balfour tot earl verheven. Balfour, die reeds eens geweigerd heeft om in het hoogerhuis zitting te nemen als belooning voor zijn verdiensten, is nu be reid om de regeeringspositie daar te ver sterken. Zweden. Het conflict in het houtbedrijf. De uitsluiting in de houtzagerijen heeft zich thans over geheel Zweden uitgebreid. Er zijn 164 zagerijen met 24.000 arbeiders bij betrokken. De minister voor sociale aangelegenhe den heeft verklaard, dat de regeering la ter haar bemiddeling voor dit conflict zal aanbieden. Japan. Tegen het bolsjewisme. Bij het Hoogerhuis is thans een wet in behandeling, die dwangarbeid voor den duur van zeven jaar bedreigt tegen hen, die de beginselen van het communisme, bolsjewisme, anarchisme, of andere be ginselen in strijd met de grondwet, aan prijzen, en hen, die geld geven te ontvan gen, of op andere wijze hand- of spandien sten verrichten ter verspreiding van deze beginselen, eveneens als misdadigers be schouwt. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Anti-rev. over het processie-verbod. Prof. Anerrö in de Eerste Kamer en een motie op de Deputaten-vergadering. Prov. Staten van Zuid-Holland over de Papelaan en over het Veerrecht Provinciale Staten van Zuid-Holland. De vergadering der Staten van 2i de zer zal in afwijking van de aanvankelijk gedane mededeeling worden gehouden in de vergaderzaal der Tweede Kamer. De Papeweg. Het is de commissie aangenaam dat de Ged. Staten er in geslaagd zijn, het vraagstuk van het dringend noodige her stel van den Papeweg onder Wassenaar en Voorschoten tot een goed einde te breifc gen. Vanwege Ged. Staten is in de commis sie-vergadering medegedeeld, dat volgens d4 jglobale raming van iden hoofdinge nieur van den Prov. Waterstaat de voor genomen reconstructie pl.m. 100.000 zal kosten, zoodat het aandeel der provincie vermoedelijk niet boven ƒ55.000 zal gaan De voordeelen aan hel voorstel verbon den zijn niet gering. Vooreerst kan wor den aangenomen, dat de weg thans wel dra afdoende zal zijn hersteld. Ten twee de is de erlangde tolvrijdom ten zeerste toe te juichen. De commissie wijst er voorts op, dat de Stalen enkel worden gesteld voor de vraag om een bijdrage voor herstel, ver nieuwing dus, van den weg te verstrekken, niet dus voor onderhoud, dat geheel ten laste der gemeenten Wassenaar en Voor schoten komt. Terwijl de commissie er nog op wijst, dat hier in geenen deele een precedent' wordt geschapen en elk ander geval af zonderlijk onder de oogen zal zijn te zien, dringt zij ten slotte er op aan dat zoo spoe dig mogelijk uitvoering gegeven wordt aan de voorgenomen vernieuwing. De commissie adviseert het voorstel aan te nemen. Veortarievcn. Een stelselmatige opheffing van de veer rechten achtte de groote meerderheid vaa de leden, gelet op de daaraan verboeten kosten, in den tegenwoordigen tijd aller minst gerechtvaardigd. Behoudens enkele opmerkingen bestond geen bezwaar tegen do vaststelling van de voorgestelde tarieven voor de veren: Ca- pelle—Krimpen aan den IJssel (z.g. kleine veer), Gouderalc—Moordrecht, Rijnsater- woudoAlkemade, Nieuw Lekkerland— Krimpen a. d. Lek en omgekeerd, Schoon hoven—Zelzate en 's-Gravendeel—Wiel- drecht. De comonissio adviseert niet over te gaan tot vaststelling van tarieven voor de veren: Heukr r nv—Oosterwljk en Nieuw Lekkerland— l rkebk, omdat zij in meerderheid deze veerrechten ten deze niet aannemelijk acht. Gedeputeerde Staten verdedigen nader hunne zienswijze tegenover de gemaakte opmerkingen. Een politieke plaat. Hot R. K. Propaganda-Bureau heeft de rede van mgr. Nolens, gehouden bij de laatste Staatsbegrooling, doen drukken en in brochurevorm uitgegeven ter algemeene verspreiding. Tevens zorgde dit bureau voor nog andere propagandamiddelen als een prentbriefkaart, een sluitzegel en een politieke plaat. Wij laten hieronder een toelichting dezer plaat, door J. Colette geteekend, volgen: De teekonaar Collette heeft in deze plaat uitgebeeld den katholieken 6trijder gelijk St Paulus dien omschrijft in het zesde hoofdstuk van zijn brief aan de Ephesiërs (vors 14 tot 17). Ook nu nog gaat do strijd van den ka tholiek in zijn diepste wezen niet tegen „vleesck en bloed" (vors 12) niet tegen gewone menschen, maar tegen de machten dor duisternis; ook nu nog gaat onze strijd tegen bovonmenschelijke geesten, wier kracht zoo groot is, dat St. Paulus hen de heerschers der wereld noemt. Daarom is de aansporing van den strij der onder de Apostelen aan de Ephesiërs „om de wapenrusting Gods aan te trek ken, opdat wij vermogen te weerstaan op den gevaarlijken dag en in alles volkomen stand te houden" (vers 13), zoozeer op onze dagen toepasselijk. De heer Collette is er schitterend in ge slaagd ons den held in die wapenrusting voor oogen te brengen. Wij zien hem ,,de lendenen omgord met waarheid" (vers 14). In den gordel draagt de krijger het handwapen, dat hem strijd vaardig maakt. Zoo treodt de Christen, dragend den gordel der waarheid, de leu gen open in het aangezicht, gewapend met het handwapen der geloofsbekontenis, da gelijks toegepast in zijn leven. Wij zien hem bekleed met- het pantser der gerech tigheid, dat zijn edelste organen beschut, wier verwonding doodelijk zou zijn. Dit pantser is de heiligheid des harten en de zuiverheid van levenswandel, de zekerste bescherming tegen de slagen des vijands... Wij zien hem, „de voeten geschoeid, be reid om te strijden voor de verkondiging en de verbreiding van het Evangelie des vredes" (vors 15). Wij zien hem, „dragend het schild des geloofs, waarmede hij vermag de bran dende pijlen dos vijands to blusschen" (vers 18). Wij zien hem, „hoe hij den helm des heils draagt en het zwaard des geestes, dat is het woord Gods" (vers 17) Zoo treedt de strijder voor ons. Wij hebben de plaat in onze tijdingzaal opgehangen. De R. K. Staatspartij. Te Utrecht heeft gisteravond de R. K. Kiesvereeniging vergaderd. Do opkomst was zo o groot dat de zaal in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te klein bleek, zoodat men besloot naar da groote zaal van het Jaarbeursgebouw te verbuizen. Onmiddellijk na het opening»* woerd van den voorzitter, den heer G. J. van Spanje, heefL^Le hoer de Bruin voor* gesteld aan de orde te stellen de vraag, boe de R. K. kiezers te Utrecht denken over hetgeen de laatste weken is voorge vallen. Nadat dit voorstel was aangeratf* men, is langdurig gediscussieerd over eatt, motie waarin den Alg. Bond verzocht wordt maatregelen te treffen waardood d» waarborg ontstaat, dait de thans op dji groslijsten voorkomende personen de Iw K. Staatspartij als de hunne erkennen cQ het program onderschrijven. Het raadslid notaris Swane (van «B i nieuwe partij) verklaarde o.m. dat „Nieuwe Katholieke Partij" als er kans w op eoafleid, de uitgestoken hand zal aai* i nemen.

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1