Uit de Omgeving. kroonprins. Do brand, die ontstond in do kamer van majoor Boutncr von Mnelnheiin, is ver moedelijk veroorzaakt door een verhitte kachel pijp, die door een z. g. Brabantsehe muur gaat. d.i. een muur van hout m°t rieten dekking, ■waartegen de noodige kalk is gesmeerd. Men had bij het maken van een gat door die muur de noodigo maatregelen niet genomen, om bijv. het gat eerst van een flinke ijzeren buis te voorzien Do brand liet zich ernstig aanzien. Er werd burenhulp ingeroepen en weldra kletste tnen de eene emmer water r... de andere op hot brandende gedeelte, zoodat men den brand be trekkelijk spoedig meester werd. De schade aan de kamer is belangrijk. De kroonprins was wegens een verblijf te Doorn bij zijn vader, niet aanwezig. RECHTZAKEN HOOGE RAAD. Het O. M concludeerde tot vernietiging van het vonnis der Rechtbank te 's-Gravenhage, waarbij J. F. K. werd ontslagen van alle rechtsvervolging wegens het zonder verlof limo nade verkoopen in een tuin bij zijn koffiehuis te Wassenaar. De Rechtbank had aange nomen, d$t, waar het verbod tot verkoop van drank is beperkt tot looaliteiton. tot zulke ïocaliteiten niet behooren openbare aanboorig- heden als eeu tuin Het 0. M. bij den Hoogen Raad was intusschen van meening dat op grond van den samenhang van verschillende wettelijke bepalingen, ten deze van toepassing, etrafbaarheid van het hier ten la«te gelegdv toch moet worden aangenomen. Het concludeerde daarom tot veroordeeling van den gereqirroer de tot 1 boete of één dag hechtenis. SPORT. VOETBAL. Het Nederl. Elftal. Naar de „Sportkr." meded.eelt, zal Denis niet vervangen worden door Hulsman op de mid- half-plaats, zoodat op één uitzondering na de zelfde ploeg het Nederlandsche voetbal te Ant werpen zal hoog houden als die in November te Parijs won. LAWN-TENNIS. Wedstrijden te Noordwijk. De landenwedstrijd HollandDuitschland zal ▼an 2123 Juli te Noordwijk gespeeld worden. Van 1113 Aug. hebben er ju n i or es w edstrij- den plaats. WIELRIJDEN. Moeskops wint te Bruss I. Moeskops heeft Zondag te Brussel gewon nen. In zijn serie sloeg hij Rieletis met twee lengten en legde de 235 meter af in 14-4/5 sec. In do finale der eerstaankomenden werd hij eerste voor van Bever me' Vi wiel; 3 Spencer wiel. De Hollander legde nu do 235 meter af in 14 2/5 sec. Lecne winf den Grand Prix de Nice. Do finale van den grand prix de Nice werd gewonnen door Gerard Leene, 2. Poulin, 3. Mo- retti, 4 Verri. „Tol." ALPHEN AAN DEN RIJN. Candidaaistelling. Uitslag der gehouden stemming in do R.-K. Kiesvereeniging voor 5 candidaten voor de a.s. Tweede Kam er-verkie zingen. Aantal uitgebrachte stemmen 602; van onwaarde 20. Uitgebracht op: Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien 560; F A Moerel 512; A. J. Loerakker 513; H. J. Borghols 511; Mevr S. L. 0. Bronsveld- Vilringa 513; Mr. P. J M Aalberse 44; J H. M Balvers 81; J. Barendse 22; Mr. Dr. J. v. Best 30; Mej J M. J. A. Meijer 23; J. A. Movod de Froideville 18; J. Rijneveen 10; H. Sfdemeijer 12; Prof. Mr. J. A. Veraart 16; L. M. C. van Well 16; Th. C Weselingh 29. BODEGRAVEN. Candidaaistelling. De gehouden stem mnig voor de Groslijst "van Kamercandi- daten heeft de volgende uilslag: Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien 216, F. A. Moerel 207, A. J. Loerakker 150, H. J. Borghols 193, Mevr. S. L. C. Bronsveld Yitringa 202, Mr. P. J. M. Aalberse 47, J. H. M. Balvers 8, J. Barendse 4, Mr. Dr. J. van Best 17, Mej. M J. J. A. Meijer 4, J. A. Monod de Froideville 3, J. Rijneveen l. H. Stulemeijer 4, Prof. Mr. J. A. Veraart 10, L. M. G. van Well 1, Th. C. Wessclingh 13 HAZERSW0UJE Huurcommissie. In 1921 zijn door de 'Huurcommissie alhier 84 zaken behandeld. Militie. Er hebben zich 49 jongelieden ▼oor de Nationale Militie aangegeven. Bevolkitm. Do bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1922 4254 personen, 2111 mannen en 2143 vrouwen. 176 personen hebben zich hier gevestigd, en 260 personen hebben de gemeente verlaten. Er zijn geboren 138 kinderen, in het geheel zijn gestorven 49 personen Er werden 31 huwelijken gesloten HOOGMADE. Do Ned. Herv. Pastorie. Naar de „Stand." meldt, ontving dezer dagen de kleine Nederl. Herv. Gem. te Hoogmade (gemeente Woubrug- ffe), oen minder aangename lijding. Haar pas torie, hel voormalig lusthuis van het aloude ge slacht van Poelgeest, werd aan de toenmalige Gerei Gemeente in 1653 gratis als pastorie af gestaan. Dit oude gebouw is in 1851 afgebro ken en door de kerkvoogden herbouwd. De tegenwoordige vrij-grond-heer of am bachtsheer van Hoogmade, die zijn recht op dit gebouw niet prijs geeft, evenals op het Herv. Kerkgebouw aldaar, heeft aan de kerkvoogden doen welen, dat voortaan een behoorlijke huur voor die pastorie moet worden betaald, iets wat voor deze gemeente geen klein bezwaar «a' worden. Met belangstelling ziet men den afloop van deze oud-reebt-quaeslie tegemoet LEIDERDORP. R.-K. Kiesvereeniging. Vrijdagavond half acht zal in het café van den heer Ra maker bij de Leiderdorpsche brug een .vergadering worden gehouden van de R.-K. Kiesvereeniging, waarin als sprek-r zal optreden de heer F. A. Moerel van Oude water. Op deze vergadering worden verwacht alle Katholieke mannen en vrouwen, ook voor de Katholieken aan den Hoogen Rijn dijk is deze vergadering een schoone ge legenheid kennis te maken met no. 2 van het z.g. Politiek Advies van den R.-K. Ka meroen'raio „Leiden". Tevens zal de stemming worden gehou den voor de officieclc candidaten voorde Tweede Kamer. LISSE. Prijsverlaging. Met ingang van Maan dag j.l. is de melkprijs met 2 cent per li ter verlaagd en is thans 16 cent per liter. De eieren zijn met 3 ct. per stuk ver laagd en zijn thans 9 ct: NIEUWVEEN. R. K. Kiesvereeniging. Zondag 5 Maart hield de R. K. Kiesvereeniging hare Jaarver* gadering en tevens een propagandavergadering, uitgaande van „De Leidsche Courant". De op komst was bevredigend zoowel van dames als van heeren. Bij opening door den Yoorz., de heer Copraij werd een woord van welkom geheeten aan allen dames on heeren, den ZeerEerw. heer Pastoor en den geachten 6preker. Spr. uit zijn tevredenheid over de opkomst, deelt vervolgens mede, dat deze propagandavergadering mMe uitgaat van „De Leidsche Courant", die 1 April haar 12?- jarig bestaan viert en als Feestgave aan vele omliggende plaateen, waar de courant wordt ge lezen, een lezing in de Kiesvereen. doet houden, iets wat aldus spr., ons erg van pas koint daar onze kas het. anders niet zou toelaten. Door den Secretaris werden de notulen gelezen welke onder dank worden goedgekeurd. Door den Voorz. werd mededeeling gedaan dat op Zondag 12 Maart a.s. stemming zal plaats hebben voor don groslijst waartoe alle dames en heeren die stemrechtig zijn dringend worden uitgenoodigd. Do gelegenheid daaitoe is na de Vroegmis, voor en na de Hoogmis tot 12 uur, voor en na het Lof tot 5 uur. Vervolgens werd medegedeeld dat het bestuur in de vacaturen niet heeft kunnen voorzien, aangezien de reservelijst bijna aan het einde is en er geen candidaten overschieten tenzij met 1 stem. zoodat de vergadering in overwe ging werd gegeven, om het bestuur thans zoo te houden tot aan het volgend jaar, daar het dan toch weer in zijn geheel aftreedt, en een nieuw bestuur moet gekozen worden. Hiertoe werd be sloten. Door den Secretaris werd het Jaarverslag ge^ lezen, hetwelk onder dank werd goedgekeurd, waarop volgde verantwoording van den pen ningmeester. Hieruit bleek, dat na aftrek van de nog rcntelooze leening een 6aldo aanwezig is van f 31.62. Er werd besloten, de leening nog niet af te lossen, daar de vereen, in dit ver kiezingsjaar meerdere kosten heeft dan gewoon. Hierna pauseerde de vergadering een kort oogen- Mik waarna het woord was aan den heer Mr. G. C. J. D. Kropman. Spr. gaf een overzicht van den algemeenen politieken toestand. Ten onrechte wordt aan de regeering verweten, dat zij niet voldoende maat regelen neemt tegen de malaise. Immers deze is in hoofdzaak het gevolg van buitenlandsche omstandigheden en bovendien: ook de besto re-- geering vermag niets wanneer de eigen bevolking niet meewerkt. Spr. weerlegde de bezwaren, welke door den Vrijheidsbond en de S. A. D. P. tegen het regeeringsbeleid worden ingebracht. Uitvoerig besprak hij den acht-uren-dag en de politiek van minister Aalberse, aan wien ons volk zooveel te danken heeft en die in den moei lijksten tijd, welken wij doormaken, niet opzij gaat voor ongegronde verwijten maar van de anderen kant ook niet blind is voor fouten, welke zich in do praktijk openbaron. Vervol gens richtte richtte spr. de aandacht der aan wezigen, vooral der vrouwen, op de geestelijke goederen, waarvan deze regeering de draagster is en op den plicht der katholieken en vooral in dezen tijd van de volgroeiing der katholieke cultuur het politieke bolwerk te verdedigen en op ander gebied niet werkeloos te blijven. Spr. drong er bij de aanwezigen op aan do Katho lieke pers to steunen in haar moeilijk werk en in het hijzonder „De Leidsche Courant", die dezer dagen haar jubileum viert en die zulk een eervolle positie inneemt in onze gewcstelijko '"iftolieke pers. Op deze rede volgde langdurig applaus. Hierna de rondvraag en benoeming stem bureau. Dank werd gebracht aan alle aanwezigen, aan het bestuur, aan den Eerw. heer Pastoor en vooral aan den geachten spreker, waarna door den Eerw. heer Pastoor nog een woord van dank werd gebracht aan den eminenten Voorzitter voor diens taktvollo leiding. OEGSTGEEST. R. K, Prop. Club. Maandagavond was de club tot het houden der jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord wierp de hoer F. Schlal- mann een terugblik op het jaar dat achter ons ligt, daarbij wijzende op de internationale poli tiek, het werken voor den wereldvrede, het in werking treden van het internationaal Gerechte hof, het overlijden van Paus Benedictus XV en de kroning van onzen nieuwen Paus Pius XI. Ten slotte een blik in de toekomst, wijzende op het gewicht der a.s Tweede Kamerverkiezing, waartoe hij de hulp der leden inriep, en ver zocht, waar noodig, een offer te brengen van inzicht en tijd, en blijmoedig uit plichtbesef te werken aan 'tgroole doel, voor !t behoud van dit ministerie. Van den Secretaris, den heer A Falcke, thans in bet bui'enland vertoevend, was een schrij ven ingekomen, waarin hij als secretaris be dankte. Zijn laatste werk, 't jaarver,slag, deed, toen de Voorz. dit voorlas, ons het beslo ge voelen wat we in hem verliezen: zijn opwekking uit den winterslaap te ontwaken en nu in de lento ons voor te bereiden voor de zomerhitte eener hoogstwaarschijnlijk spannende verkie zing, moet ongetwijfeld velen wakker schudden Den heer A. Falcke zal namens de vereeniging een dankschrijven worden gezonden. Uit het vérslag van de penningmeester, de heer A. Zandbergen, bleek, dat er een batig saldo was Tan 110.1 lM, Mooi, maar wat is dat bedrag met een verkiezing voor oogen, vroeg hij zich af. Inplaats van den heer A. Flacke werd in het bestuur gekozen de heer C. den Hollander. De periodiek aftredende heeren F. Schlalmann en A Zandbergen wer den herkozen en de heer F. Schlatmann als voorzitter aangewezen. 1 De Geest. Adviseur behandelde op duidelijke wijze do vragen uit de vragenbus. De Voorzitter bedankte den Eerw. Adviseur voor zijn heerlijke improvisatie. Hierna volgde de rondvraag, waarbij de Stille Omgang ter sprake werd gebracht. Daarna verloting en sluiting. OUDE WETERING. Stemming. De stemming voor de groslijst zal plaats hebben op "Woensdag 8 Maart, des namiddags van 24 uur en 's avonds van 710 uur in het midden- locaal van Hotel Vessum. RIJNZATERWOUDE. Stemming. De stemming voor de defini tieve lijst van Kamcrcandidateh voor leden van de R.-K. Kiesvereeniging Leimuiden Rijnzaterwoude zal gehouden worden op Zon dag 12 Maart. De stemming zal plaats hebben in de Zusterschool en wel na de Vroegmis tot aan de Hoogmis. Vervolgens na de Hoogmis tot half 1 uur en des middags van 3 tot 5 uur. Voor de leden van Pulmot en Tolhuis zal een stembureau gehouden worden ten huizo van den heer Joh. v. d. Zon aan de Kattebrug van 2—4 uur. VOORHOUT. Stemming. De stemming voor de oan- didatenlijst vor de Tweede Kamer in den kieskring Leiden, wordt gehouden op Vrijdag 10 Maart 1922, 's avonds van 7 tot 9 uur, in het Patronaatsgebouw en in het lokaal van den heer O. van Yedzen, café „Eigen- zorg". Auto door een brug gezakt. Gistermiddag omstreeks 3 uur kwam een vrachtauto van de firma Hilarius uit Haarlem langs de Zand- slootweg. De auto, welke met leiën was ge laden, bestemd voor de nieuwe pastorie alhier, zakte, op de Klokkemakersbrug zijnde, met de achterwielen door dek en leggers van do brug. Gelukkig dat nog juist bet voorgedeelte van dé wagen de brug over was, want ware dit niet het geval geweest en had de brug het al bij het oprijden met de voorwielen begeven dan had het monster met zijn reuzen zwaTe vracht op zijn kop tusschen de muurvleugels komen te staan en had het ongeval misschien men- schenlevens gekost. Door het gemeentebestuur werden tegen den avond borden geplaatst aan duidende dat de passage gestremd was. Tot ongeveer elf uur in den afgeloopen nacht heeft men gewerkt om de auto er uit te halen wat toen is gelukt. Waarna de inhoud naar het bouwterrein is vervoerd. De auto had goen noemenswaardige schade helcopen. WARMOND. Stemming. De stemming voor de volg orde bepaling van de officaeele candidaten- lijst op Donderdag 9 Maart, in het lokaal „De Zon", van 10 urn- van. tot 7 mm. Voor het Lageland, zal nog gelegenheid zijn te stemmen, op Woensdag 8 Maart van 10 uur vjïi tot 12% uur mm. ten hui ze van den heer C. van Schie. V/ASSENAAR. Melkprijs De melkprijs is alhier met 2 cent per -liter verlaagd en gebracht op 16 cent Woningbouw. In de Kerkstraat zal wel dra worden aangevangen met den bouw van een zestal middenstands woningen. Gemeenteraad. De. Raad dezer gemeente vergadert Donderdag a.s. des voormiddags te 910 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Reclames en ontheffingen Hoofd Omslag; 3. Subsidie IJsvereeniging; 4. Ontheffingen bouw- verbod; 5. Voorschot art. 101 L. O. wet R.-K. Scholen; 6. Verbetering Paap"\yeg; 7. Wijziging begrootingen; 8. Vaststelling suppl. Kohier Hondenbelasting; 9. Regeling L. 0. met 's-GTa- venhage; 10. Wijziging plan school bouw Lang straat; 11. Bouw R.-K. Jongensschool; 12 Be naming van straten; 13. Aanwijzing stemloka len; 14. Verlaging gasprijs; 15 Benoeming be stuurslid Wasson. Bouwvereeniging; 16. Ont slag P. J. Voslam, straatveger; 17. Instructie chef gemeentewerken; 18. Omlegging Zijdeweg voor tramhaan. ZOETERMEER—ZEGWAART. R.-K. Kiesvereeniging. Vergadering 1 Maart Opkomst niet schitterend. Nadat eerst gestemd was voor de defini tieve groslijst las de secretaris de notulen voor. De penningmeester sloot zijn rekening en verantwoording met een nadeelig saldo van 11.90/^, wat volgens hem hieraan te wijlen is, dat de contributie aan den Kieskring Leiden nu Teeds voor 1922 was betaald. De bestuursverkiezinz werd met algeraeene goedkeuring verdaagd tot de eerstvolgende vergadering. Het bestuur zal intusschen een nieuw reglement aanvragen, dat Tekening houdt met de vrouwenkiezeressen. Alles zal dan volgens dat reglement geregeld worden. Zon dagmiddag vergaderden ook de Vrouwenkie zeressen om voor de groslijst te stemmen. De uil slag der stemming van vrouwen en mannen is als volgt: CandidastsleMing. Mr. dr. Kooien 186; F A Moerel 165; A. .T. Loerakker 172; H. J. Borghols 159; Mevr. Bronsveld-Vitringa 154; Mr. Aalberse 33; J. H: M. Balvers 26; J. Barendse 11; Mr. dr J. v. Best 5; Mej MeijeT 4; J. A. Monod de Froideville 2; J. Rijneveen 22; H. Stulemeijer 4; Mr. J. A VeraaTt 3; L. M. G. v. Well 25; Th. C. Wessclingh 10. Letteren en Kunst. Jacques Thibaud. Door omstandigheden ia het concert van Jacques Thibaut (vijfde abonnementsconcert der Hollandscho Concertdireefcie Dr. G. de Koos) aanvankelijk vastgesteld op 23 Maart verzet moeten worden naar Dinsdag 21 M<u."-t 1922. STADSNIEUWS. „Sancjus Augustinus". Gisteravond heeft de Zeereerw. Heer Pastoor Th. Kwakman voor de R.-K. Stil den ten ver. een lezing met lichtbeelden ge houden over „Toorop en Servaes". In zijn inleiding verklaarde de spr. eerst, waarnaar men moet kijken bij een schil derij. N i e t, of de schilder knap kan tee kenen en figuren makenui e t of hij kan laten zien, hoe de dingen er uit zien. Een kunstenaar, die schildert, spreekt over de dingen, die hij in z'n binnenste heeft, en die z'n belangstelling hebben en ook waard zijn. Men m.ei vragen: Wat wil de kunstenaar uitdrukken, wat wil hij zegigen. Daarvoor is veel aandacht noodig een verstandelijk redoneeren wordt 'ver- eischt om een waarachtig kunstewrk te vers-taan. Een kunstenaar kan, evenals iemand, die spreekt-, slechts iets van iets zeggen. En daarom moet men vragenWat is eigen lijk datgene, wat over die stof wordt ge zegd 1 Men moet dus bij het beoordeelen van een kunstwerk vragenWat is de eigen lijke inhouden vervolgensIs de toe schouwer in staat om in dat kunstwerk te begrijpen het zieleleven, waaruit het. voortkomt. Christelijke kunst in het bijzonder heeft ten doel het spreken over God, het spre- kan over de verhouding van de ziel tot God. Anders niets. De kenmerken van Christelijke kunst zijn: Eerstens, eerbied voor God en het heiligevervolgens, behoefte in de zied aan God en heilige dingen, op de derde'plaats, een gevoel van mysterie. In een Kruisweg moeten tot uitdruk king komen: het lijden van Christus, de liefde, waarmede Hij dat lijden heeft op zich genomen, de verhevenheid van den persoon van den Lijder, de invloed, de uit werkselen op de omgeving. Na deze inleiding wijst spr. op het ver schil in den. Kruisweg van Toorop en die van Servaes beide groote Katholieke kunstenaars van onzen tijd. Beide Kruiswegen zijn gestyleerd ge- styleerd in stoffelijken zin; er is maat, ge tal en gewicht beide zijn gestyleerd wat den inhoud betreft; er spreekt een sterk persoonlijk leven, een sterke maar bedwon gen hartstocht. Er is echter zeer veel verschilde twee Kruiswegen staan tegenover elkaar. Toorop is phdlosophisch, Servaes asce tisch Toorop behandelt ideeën, Servaes behandelt heb leven uit die ideeën voort komend Toorop is abstract, hij beeldt in Christus uit de Goddelijke Wijsheid, Ser vaes is reëel, hij geeft den persoon van den Christus zelf. Nadat de spreker dit verschil nog nader had uiteengezet, werden de kruisweg-sta ties van bedde kunstenaars op het doek vertoond, waarbij pastoor Kwakman door zijn diep-dooxvoelen van de schoonheid vaak de gemoedsstemming van velen wist op te voeren van onverschilligheid en met- begrijpen tot bewondering en mee-leven. Velen, die pastoor Kwakman gisteravond hebben gehoord, zullen nu met name Ser vaes' Kruisweg wel anders beoordeelen dan voorheen. 't Was een zeer interessante avond voor „Augustinus". „Stille Omgang". Men verzo ekt ons mede te deel en, dat degenen, die aan de bedevaart „De Stille Omgang" willen deelnemen, welke zal plaats hebben in den nacht van 18 op 19 Maart zich voor 12 Maart kunnen aanmel den bij de heeren Schrijvers, Nieuwe Rijn en Maas, Doeza straat. Het vertrek zal Zaterdagavond plaats hebben met den trein, die 9.35 of 10.20 uit Leiden vertrekt naar Haarlem. L. A W. E T. Was het bezoek gistermiddag niet zoo groot op do tentoonstelling, gisteravond was het weer den geheelen avond doorioopend vol. En er werden weer goede zaken gedaan. Met de „Sts-crk" zijn verzonden de. Ko ninklijk goedgekeurde statuten der N.V. Manufacturenhandel en Confectiefabriek voorheen A. Waals alhier. Kap. 200.000. Dir. A. A. Waals. Bij de heden door Burg. en Weth. gehouden aanbesteding (herbesteding) van „het leveren van 300.000 stuks Waalstraatklinkers", was in geschreven als volgt: Gebrs. de Witte, Amhem. 47.50; N.V. Stoomsteenfabriek St. Antonius te Heukelom bij Gorkum 45.Steenfabrieken v.b. Wolff en Go., te Amsterdam 44.75; N.V. Steen fabriek Kerkdriel te Zalt-Bommel 44.10; B. J van Enst, 's-Horlogenbosch 43.R. Vos en Co.. te Velp. 43—30.— en 37.50; A. W. Burger, Weurt, gemeente Beuningen 42.60; N.V. Leidsche Bouwmaterialenhandel, Leiden, 41.35.N.V v. d. Heuvel's Steenfabrieken te Rijen 34.25 per 1000 stuk9. Door den heer de B. is bij de politie aan- giflo gedaan van vermissing van een hand wagen, die hij bij zijn woning aan den Witten Singel had laten staan. Gistermiddag omstreeks 1 uur is brand ont staan in de machinekamer van éen motor- vrachtschuit van de fa. de W., liggend aan den Ouden Singel. De 'brand, die ontstond door een defect aan de machine, werd met eenige em mers water gebluscht. De schade is gering. Gistermiddag omstreeks 3 uut bevond zich de zwerfster J. P. onder den invloed van ster ken drank op de Haarlemmerstraat, De vrouw kon niet op de been en blijven staan en werd naar het politiebureauw overgebracht. DaaT bleek bovendien, dat zij nog vier dagen hech tenis tegoed 'had. Molière-herdenking in den Schouwburg. Wij hebben dat seizoen reeds meerdere Molière-avonden gehad, zoo zijn opge voerd „De dokter tegen wil en donk", ,.De belachelijke hoofsohe juffers", „De inge beelde zieke'' en „Tartuffe" doch geen van deze avonden droeg een officieel cachet, geen van deze avonden stond in liet teeken van een Leidsche hulde aan den groeten „armen Molière'', wiens derde eeuwfeest dit. jaar dn land en stad is her dacht. Er waren geen autoriteiten, die aan de opvoeringen een tinitjp gaven, en er wa ren ook geen Leidenaars genoeg om ook maar in de verste verte te spreken van een Leidsche hulde. Gisteravond echter is. hoewel laat en op voor ons Katholieken al 'n zeer ongelukkig gekozen tijdstip, in den Vastentijd, die achterstand ingehaald. Verschillende autoriteiten waren tot bij woning uitgenoocligd en hadden daaraan gevolg gegeven, o.a. burgemeester jlrr. DC GEBitEEMTELIiKE AAMKOMCIGINi Gemeentelijke Vischverkoop, De_ Burgemeester van Leiden brengt kennis van de ingezetenen dat (Woensidiag) aan de gemeentelijke Vi winkels (Visohmackt en Stadstmlpi verkrijgbaar is SCHELVISCH a GROOTE SCHELVISCH A 0.30, SClfe A 0.19, SCHOL A 0.20, GROO SCHOL A 0.30—0.36, KABELJAl A 0.38, TARBOT A 0.65, en TONtf- 0.93 per pond. Voor ■'oaveel mogelijk zullen beste! C gen, mits tijdig aan den vischwii ,t Vischmankt 18, (telef. 1225) gedaan, tq m betaling van 10 cent worden thuis bezoi w N. O. DE GIJSELAA! Leiden, 7 Maart 1922. Burgemeest« >r; D SCHOUW VAN WEGEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leüja' Gelet op artikel 17 der Verordening 6 Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), laat a lijk gewijzigd bij Verordening van de Februari 1913 (Gemeenteblad No. 4). Brengen ter kennis van belangheb! den, dat te beginnen met Maandag 3 A a.s. zjullen worden geschouwd alle we <x lanen. paden, straten, kaden, pleinen, jes, stegen, sloppen, of poorten en gaz benevens de daarin gelegen of daartoe hoorende bruggen en andere kunstweg zf voor zoover die bijzonder eigendom zijc II' zonder verhindering door af vanwege v. et hebbenden, voor het publiek verkeer oj ff.' staan, en alle wateringen, en slooten, riolen ter vervanging daarvan geroa >m benevens, benevens de daartoe behoow sluizen, duikers, buizen, toegangskoken dergelijke werken, voor zoover die bijzo: eigendom zijn. N. C. DE GIJSELAAE.il! Burgemoe rd VAN STRIJEN, Secret i Leiden, 6 Maart 1922. B. en W. van Leiden brengen ter meene kennis dat de beslissing op het zoek van M. den Os om vergunning uitbreiding der electrische grof- en k smederij en constructiewerkplaats aan Heexengracht No. 85 Sectie O. No. 91! e> 1693, is verdaagd. KATHOLIEKE AGEND/ LEIDEN. Dinsdag, Zangafd. R. K. Vrouwenbond, om repetitie St. Pancratius Pa tic I.' te half zeven. Dinsdag R.-K. Werkmcestersbond, gebouw, te 8 uur. Donderdag Leidsdh Kruis verbond, Pancr Patronaat te 8.30 uur. Vrijdag, Booid vau Overheidspersoneel, gebouw, te 8 uur. MUZIEK EN TOONEEL LEIDEN Vrijdag. R K. Oratoriumvereenigiug, Ri St. Josephgezellcnvereeniging, te Apothekers die tot en met Zonda: kt Maandagmorgen eiken nacht en des Zot Ba geopend zijn: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. De apotheek van het Ziekenfonds Hulp der Menschheid is steeds geop doch alllecn voor leden van dit fonds Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den m> van 7 Maart 1922, medegedeeld door Kon. Ned. Meteoroligisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerstand: 762.7 Biarritz. Laagste Barometerstand: 736.2 Tkorsbr Verwachting tot den avond van 8 Mi Matige tot krachtige Zuidelijke tot W lijk wind, meeest zwaarbewolkt of betroi met tijdelijk opklaringen, aanvankelijk regen en zelfde temperatuur, later iets ko Gijselaax, prof. Snouck Hurgronje, re is magnificus van de universiteitprof. i nen, secretaris van den academischen naat, talrijke hoogleerarea, van wie met hun dames. Ook de afdeeling va Alliance Frangaise was vertegenwooi door den heer Werkman, secretaris. Een talrijk publiek woonde de voo ling bij, en een strijkje zorgde voor eendgszins feestelijke stemming. Veri" J werden George Danddni, met Hubert roche in de titelrol, en Het gedwot Huwelijk. Aan de vertooning van1 stukken ging een inleiding vooraf van dr. C. Serrurier, privaat-docente aai Leidsche Universiteit in de geschie' der Fransche taal en letterkunde. Zij ten tooneele geleid door prof. mr. A Oppenheim, voorzitter van het Scbf burgbestuur, en met applaus begroet- Spreekster zei-de zich voornamelijk zullen bepalen tot enkele beschouwt welke meer irn het bijzonder verband - den met de twee blijspelen, die zoi worden opgevoerd. w Do groote bekoring, ook van de stut die eigenlijk meer kluchtspelen zijn, voort uit de diepe kennis van het uien* lijk hart, welke Molière eigen was. Wat ons boeit bij Molière is^dat w do dolzinnige personen, die zijn vei_ ding schept-, toch de menschheid k nen, zooals zij in. haar middel matig uel Wat ons vermaakt is, dat die pe-rso1 met koddige onbevangenheid, hun mu® te aanschouwen geven. Zijn persone^ menschelijk en dwaas tegelijkhij ons een oarrioa-tuur van ons zelven,, als wij ons beeld zien in een laensp Spreekster lichtte dit toe met eemge - beelden, aan zijn kluchtspelen ontleo Vervolgens besprak zij de vraag, ,n verre Molière als een moralist den beschouwd. Zii toonde aan, da P door de persoonlijkheid van den so-- n zooals hij zich, met zijn afschuw schijn, onnatuur en valscliheid, in ztl kon afteekent, een heilzame ntv

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2