Prof. Dr. J. v. DE GROOT f Den 26en Febr. overleed te Amsterdam de zoo bekende hooglesraar in de Thomistische wijsbe geerte, pater Prof. Dr. J. V. de Groot O- Pc STOOMTRAMONGELUK OP .DE LIJN DEN HAAG—SCHEVENlNGEN. Door het springen van een band van het wiel kantelde de locomotief om Maar den veldmaarschalk vinden zij niet, en evenmin de andere hooge officieren van zijn staf. Waar zijn zij. en vooral waar is Bllicher geb'even De angstkreet van den staljongen had den krijgsraad'snel doen opspringen, en terwijl de vij and aan de voorzijde het kasteel binnendrong, wa ren de gezochten aan de achterzijde gevlucht op in alle haast gezadelde paarden, die door de staljongens vliegensvlug uit de stallen gehaald waren. Tegen middernacht beval Blücher, de stad, die op den duur tóch niet te houden was. te ontruimen en het leger bij Teannes op te stellen. Maar het .examen' dat Napoleon bij Brienne moest afleg gen, was nog niet geëindigd. Drie dagen later, in den bloedigen veldslag die naar de plaats waar hij geleverd werd, dicht bij de stad Brienne. La Rothière wordt genoemd, keer de de krijgskans en begon Napoleon's ster te' ver- bleeken. De vorsten der verbonden mogendheden en de oude Maarschalk Blücher waren de strenge exami natoren. voor wie Bonaparte zijn ..examen" moest afleggen en hij ..zakte Het was een heete dag en toch dwarrelden dik ke sneeuwvlokken onophoudelijk van den vuil-grij- zen hemel naar omlaag, waar zij onder de voeten der soldaten, met het bloed der gesneuvelden en gewonden zich ermnvengend. ee taai slijk vormden. dat den opmarsch bijna onmogelijk maakte. Werke lijk, de elementen der natuur schenen met Napoleon een bondgenootschap te hebben aangegaan, want het dichte sneeuw-gedwarrel was het. dat den storm loop op 't dorp La Rothière, waartoe de Duitsche opperbevelhebber besloten had. verhinderde. Stap voor stap moesten de Russen en Pruisen zich den grond veroveren, alle struikgewas, alle kleinere en grootere gebouwen, boerderijen en alles wat maar eenigszins den vijand kon ophouden, was dicht met Fransche soldaten beiet, die op den aan stormenden vijand een moorddadig vuur onderhiel den en eerst met geweld uit hunne stellingen moes ten worden verdreven.Toen eindelijk de weg die naa het dorp voerde van verdedigers gezuiverd was, had de sneeuwstorm zulk een felheid bereikt, dat de beoogde stormloop moest worden terug gebracht tot een onbeteekenend gevecht. Kostbare tijd, en nog kostbaarder bloed gingen op die wijze verloren Eindelijk, eindelijk verminderde het sneeuwen, hield zelfs weldra geheel op. en het dichte sneeuw- gordijn, dat alle uitzicht had belemmerd, was ver dwenen. Nu ook geen aarzelen, geen overleg meer voor uit in den stormloop De straten werden binnen en kele minuten schoongeveegd, tot aan de kerk. waar de vluchtende Franschen een schuilplaats zochten. Elk huisje werd doorzocht, om zekerte ziin da* er geen vijand meer in verborgen was. "Brienne was. een bittere les geweest, die nu echter ter harte ge nomen werd. Hurra, voorwaarts, voorwaarts schalde het van van alle kanten. Toen plotseling, wat is dat De reeds vluchtende vijand keert zich weder om, gaat opnieuw, versterkt door versche troepen, tot den aanval over, aange vuurd door scherpe, krachtige commando's Het is de geweldige, keizer Napoleon zélf. die deze troe pen aanvoert! De krijgskans dreigt te zullen keerei en de positie wordt voor de verbondenen weder ge vaarlijk, want waar de keizer zelf zijn beproefde garde aanvoert, is hij gewoon, te zegevieren Met starren, gloeienden blik ziet de jonge soldaat, die zich in het heetst van den kamp niet minder moedig gedragen heeft als zijn volwassen, geharde kameraden, die wild als 'n stier en lenig al seen kat nu eens hier. dan daar op een bedreigd punt te hulp was gesneld, die het geweer en de bajonet met even grootezekerheid en snelheid hanteert als z'noudere broeders in den strijd, en de schampschoten welke hem het warme bloed langs de wangen doen loopen. niet opmerkt, wien de hitte van het gevecht voort drijft en op de been houdt ondanks de zwaarste inspanning - met gloeienden blik ziet hij. door de verschijning van den grooten keizer als het ware verlamd, naar het stalen, bleek gelaat en de vorste- 081 uv* hYFOAM» js dus v«"* l.lrlft- 390 VAANDELS NAAR HET MUSEUM. De vaandels der ontbonden Fransche regimenten zijn ..bijgezet" in het museum van militaire merkwaardigheden (Hotel des Invalides) te Parijs Kiek van de plechtige revue op de binnenplaats, ter gelegenheid der overbrenging. EEN ZEEREIS PER AUTO op de Oostzee, die nog steeds stevig toegevroren ligt

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 13