„Ge LflsÉ Caufant". Tweede Blad. binnenland. Uit de Omgeving. Dinsdag 28 Februari 1922 PROF. V. DE GROOT, f In aansluiting met het levensbericht, dat wij gisteren plaatsten, otnleenen we nog de volgende mededeelingen aan „De Tijd": Prof Mag. dr. Johannes Vincentius de Groot word geboren den 4en Juli 1848 te Schiedam, studeerde aan het St. Domini- cuscoliege te Nijmegen en trad op 18- jarigen leeftijd, den 14den September I860, in de orde van den H. Dominicus, in welke hjj een jaar later de kloosterge lofte aflegde. Vóór zijn priesterwijding was prof. De Groot reeds leeraar in de Humaniora aan 't Dominicuscollege. Den 15en Augustus 1873 werd de overledene priester gewijd. Zes-en-twinlig jaren ver bleef hij te Nijmegen. Eerst als novicen- meester, vervolgens, tot 1890, als kapelaan Een zeer groot aandeel had prof. dr. De Groot aan het parochiaal armenbezoek on zijn conferenties trokken buitengewone belangstelling. In 1890 werd prof. Do Groot tot prior te Nijmegen gekozen. In middels had hij in 1878 den titel van doc tor ia de theologie behaald en deed in 1885 te Rome het examen ad gradus. Na nog een zestal jaren in het vaderland ge doceerd te hebben, verkreeg hij in 1891 den tïfel van magister thcologiae. Den len October 1894 werd hij door het Epis copaat tot buitengewoon hooglceraar in de Thomistische wijsbegeerte benoemd, welk ambt hij tot zijn dood toe waarnam. Het sterven van Prof. De Groot. De Amslerdamsche redactie van de „Msbd." meldt: Zondagavond to omstreeks 9 uur is prof. dr. paler J. V. de Groot O.P., hoogleeraar in de Thomistische wijsbegeerte aan de universiteit te Amsterdam, aldaar overle den. De rust van den Zondag had den kleinen kring van vrienden, die ook op do dagen, waarop hun bezigheden hen elders rie pen, niet dan met de grootste moeit© van de sponde van den hoogen lijder konden scheiden, reeds in het vroege morgenuur in de stille pastorie van, het Torentje waar de dood spoedig zijn sombere scha duw slaan zou, bijeengebracht. Prof. De Groot begroette hun komst als altijd met hartelijke dankbaarheid. De Eerw. lijder ontving als iedcren morgen de H. Communie met die kinderlijko gods vrucht en ingetogenheid welke don om standers de tranen in do oogen bracht. Prof. De Groot voelde zich matter en zwakker dan do vorige dagen en de ge wone opgewektheid, welke hem anders altijd nog met belangstelling deed vragen naar de personen en zaken, welke altijd zijn volle belangstelling hadden gehad.be- zal hij niet meer. Zaterdagmorgen b.v. had hij den prac- ses van „Thomas" nog gevraagd het be stuur van hem te groeten; neen, zeide hij even later: groet alle leden van „Thomas" en vraag hun nog eens hartelijk voor mij te bidden. Die belangstelling was nu geweken. Hij verzocht allen, die zijn sponde omringden met hem te bidden en de ochtenduren wer den ir. voortdurend gebed doorgebracht. Na den middag was de lijder wederom aan zware benauwdheden ten prooi cn te omstreeks half drie verloor hij het be wustzijn, dat niet meer zou terugkeeren. Het stoffelijk overschot van prof. pater J. V. do Groot is gisteravond overge bracht naar de kerk van den H. Thomas van Aquino (Torentje). Dinsdag en Woensdag zal de kerk ge opend zijn van 12 tot 5 uur n..m ten einde gelegenheid te bieden, om voor den Eerw. overleden te bidden. Woensdagavond" half 8 uur hebben de Metten plaats en Donderdagochtend de Lauden. Donderdagmorgen te half 8 en 8 uur worden stille H. H. Missen van Re- FEUILLETON De geheimzinnige Derde. door WILLIAM HOLT, (Nadruk verboden)', 42) „Dat is te zeggen, uw vader als weten schappelijk man was er nog niet geheel over tevreden. Hij wilde de ontplofbare stof nog perfectionneeren, en zou daaraan de laatste hand leggen. Maar het resul taat dat hij al bereikt had, is zoo, dat daarvoor een ontzaglijke som betaald zal worden". „En meent u dat dit nu reeds zou moe ten gebeuren? We kunnen nog wachten, als wij er dan al toe besluiten om het ge heim te verkoopen". ..Wat zouden wij er anders meo doen?" „Wc zouden het geheim ook kunnen vernietigen". De bankier maakte een heftige bewe ging „Maar juffrouw Evan", riep hij, „u kunt zooiets niet meenen. Daarvoor heeft uw overleden vader niet zijn nachtrust opgeofferd, daarvoor ook heb ik mijn geld niet gegeven". Alice zuchtte. „Indien ik kon, zou ik gaarne u het ge offerde geld teruggeven", zeide zij. De bankier schokschouderde. •.Dwaasheid", zeide hij, „daar gaat het *"er niet om. De uitvinding is gedaan en juool benut worden. Uw vader heeft mij las! met de zakelijke zijde van het ge- quicm voor 'de zielcrust van "den Eerw. overledene opgedragen. Men verzoekt bekend te maken, dat we gens de beperktheid der ruimte in de kerk van den H. Thomas van Aquino (het Torentje) bijzondere maatregelen van or de genomen moeten worden bij de plech tige uitvaart, welke plaats zal hebben op Donderdag a.s. des morgens te 10 uur en gedurende welke de Welccrw. paler H. Molkenhoer O.P. uit het klooster te Huis- sen de lijkrede zal uitspreken. De eerste zes rijen in de kerk worden gereserveerd voor de geestelijkheid;, de daarop volgende zes rijen voor officieele genoodigden; de tribune zal alleen toegan kelijk zijn voor R.-K. studenten, leden der R.-K. studentenverenigingen, die met hun vaandels aan den rouwstoet zullen deelnemen. Voor de ovorige plaatsen in de kerk zal alleen toegang worden verleend op kaar ten, die verkrijgbaar zijn op Woensdag 1 Maart a.s. des morgens van 10 tot 12 uur in het St. Agneshuis, Singel 136. De begrafenis heeft plaats op het R.-K. kerkhof Buitenveldert ongeveer 12 uur. Men meldt ons uit Amsterdam: Door het bestuur van Sanctus Thomas Aquinas is aan de leden dezer Vereni ging een doodsbericht van prof. dc Groot gezonden, met volgende inliggendo kennis geving: Zooals bijgaande brief U meldt is heden overleden prof. Mag. Dr. J. V. de Groot O.P., die, van de oprichting af eere-lid van het R.-K. Amsterdamsch Studenten dispuut-gezelschap „Sanctus Thomas Aquinas", sedert 20 Februari 1904 eere voorzitter der R.-K. Studentenvereniging „Sanctus Thomas Aquinas" i3 geweest. Do dood van dengene, die gedurende de 27è jaar van zijn Hoogleeraarsambt aan do Universiteit van Amsterdam, nooit op gehouden heeft voor het welzijn voor on ze Vereniging en hare leden te bidden en te werken, is voor ons niet slechts een reden tot diepe droefheid, maar legt ons ook de verplichting op, vurige gebeden voor hem te storten. Zelf heeft hij nog op zijn sterfbed gevraagd: „Zullen de studen ten ook voor mij bidden?" Op verzoek van den ZeerEcrw. lieer Pastoor van do Kerk van den H. Thomas van Aquino, noodig ik U uit van Uwe ge voelens van hoogachting, liefde en dank baarheid jegens den ontslapene blijk te geven door den plcchtigen uitvaartdienst bij te wonen en U te voegen in den hegra fenisstoet, die aanstonds daarna den over ledene naar zijne laatste rustplaats zal vergezellen. „Sanctus Thomas Aquinas" neemt ge durende drie weken den rouw aan, bin nen welken tijd geene vergadering van vereeniging, noch onderafdeelingen zullen worden gehouden en het bestuur de ver eeniging bij geene feestelijkheid zal ver tegenwoordigen. Wegens de begrafenis van Prof. Dr. J. V. do Groot, zal de Universiteit van Am sterdam, Donderdag 2 Maart ten teokeii van rouw gesloten zijn. Een „In memoriam" begint „De Tijd" aldus: Zondagavond tegen het uur der Comple ten is pater Mag. J. V. de Groot O.P., om ringd door zijn broeders in het blank habijt, dat ook het zijne was, de verple gende maagden, aan wier zuivere ziel hij was verwant, en van enkele vrienden en leerlingen, die in hun gebeden en tranen de gevoelens van duizenden bij dit sterf bed uitdrukten, zacht en kinderlijk in Christus ontslapen. In de voorafgaande dagen hadden nog sommige vrienden en vereerders, onder wie dr. Fred, van Eeden en enkele hoog leeraren, het'voorrecht gehad afscheid te nemen van het zieltogende leven, dat als een weldaad het hunne was voorbijge gaan. En als een laatste zegening namen zij de wijding mede van dit sterfbed, aan hetwelk ook Z. H. de Paus, H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen van Nederland, Pater-Gc- neraal L. Theissling en de Nederlandsche gezant bij den H. Stoel, jhr. O. van Nispen lol Scvenaer, do uiterste vertroostingen hadden toegebeden. Van al do voorbeelden en lessen, die hij achterlaat, is dit sterfbed de voltooiing geweest. En bij de lijkbaar van p. Mag. J. V. de Groot O.P. rouwt, mag men wel val. Ais do dood hem niet overvallen had, zou ik dat alles met zijn goedvinden heb ben afgewikkeld. Nu heb ik uw mede werking daarvoor noodig. Én daarom vraag ik u die machtiging". „Maar mijn broer is óók in do rechten van mijn vader gelreden". „Hoor eens, juffrouw Evan, het was de wil van uw vader, dat uw broer geheel buiton deze zaak gehouden zou worden. Als voor de uitvinding ons betaald wordt wat ze waard is, zult u rijk zijn en na tuurlijk is u dan geheel vrij met uw deel van het geld to doen wat u nuttig acht, óók uw broeder daarvan te doen toekomen, dat deel waarop hij volgens uw meening recht heeft. Maar hij moet in deze niet mee beslissen. De verantwoor delijkheid daarvoor heeft uw vader, en waarlijk niet zonder reden, op uw schou ders gelegd". Alice knikte. „Ik weet dat", zeide zij, „het is een moeilijk geval, omdat ook uw financieele belangen er meo gemoeid zijn. Ware dit niet het geval, dan zou ik liever het ge heim zien vernietigen". „Dat kan buiten bespreking blijven", antwoordde Van Gielen tamelijk ruw," „kom, zet die jongedamosbezwaren aan dén kant. Wij verkoopen die uitvinding." Alice voelde zich hulpeloos, zij zou wel hebben willen weigeren, maar zij kon niet. Zij zocht nog naar een wederwoord, maar den bankier liet haar geen tijd. Plotseling van toon veranderend, ver volgde hij, na korte aarzeling: „En nu iets anders, Alice, er blijft u nog een andere wensch van uw overleden vader te vervullen, indien u dat mogelijk zeggen, heden geheel het Katholieke Nederland, waarvan het beschavings loven een oogenblik stilstaat in dankbaren eerbied en biddend gedenken van den rijk begaafden man, die in deze beschaving zo'veel beginselen heeft gezaaid en door zijn geest en zweet tot vruchtbaarheid gebracht. Want op de bladzijde der ge schiedenis van dc katholieke herleving in Nederland, die de namen van haar beste pioniers en groote emancipatoren bevat, is reeds lang door het levend geslacht de vereerde naam van professor Do Groot ge schreven. Hij behoort inderdaad lot het wezen zelf der ontwikkeling van ons hooger geestes leven, do kinderlijke en geleerde Domini caan, wiens kloosterhabijt dezen of genen van het Amslerdamsche professoren- milieu een kleine dertig jaar geleden mis- sohien een beetje aan het schrikken bracht, maar voor wiens knappen kop en wetenschappelijke bagage do poorten der Academie zonder argwaan openvlogen. Door een gelukkig incident en de gevat heid van een Amsterdamsch gemeente raadslid was een hooglceraarszetel vrijge maakt voor thomistische wijsbegeerte, en het werd een schitterende dag, toen tus- schen een stroom van bisschoppelijk paars, purper van hooge prelatuur en dofzwart van professorale tabbaarden, de nicuwo hoogleeraar de aula en met hem de katholieke wetehschap het universi taire leven binnentrad, waar Siegenbeek „katholiek" en „dom" synoniem had ge noemd. Toen bleek duidelijk, dat men in het Thomisme geen lijklucht in do ge hoorzaal haalde, en, met de bedaardheid van den denker, liet de fijne Dominicaan dadelijk den rechten toon in zijn ope ningsrede klinken: „Do liefde tot de waarheid is een verheven kracht in den mensch EN GIJ, KATHOLIEK NEDERLAND? Ia Den Haag sprak Zondag Dr. Kansen, ooggetuige van de gruwelijke ellende, door mil- lioenen onschuldige Russen geleden, leider der hulpactie. Zijn woord maakte diepen indruk, bewoog de groole vergadering tot schreiens toe, maar was tegelijk cone aanklacht tegen geheel do beschaafde wereld, die reeds lang moest zijn opgesprongen ter hulp in den nood, tegen het grootste deel van Nederlands bevolking, maar vooral tegen de loiders, die talmen met het or- ganiscoren en bevorderen der hulpactie. Er wordt in ons land wel wat gedaan. Een aantal comité's vcreenigde zich in éénen Bond onder leiding van het Roede Kruis. De Bond zond reeds een schip, zendt nog méér. Maar kan nog veel te weinig doen. Bij dien Bond is aangesloten, met hem werkt meo onze K. S. A. Men begreep daar, dat mon de Katholieken niet uitschakelen of ver- waarloozen mocht; een derde bijna van onze geheele bevolking. Men erkende, dat geen pers zóó de hulpactie steunt als de katholieke. De katholieken waren de inzameling reeds begon nen, en spraken met den Pauselijken Internun tius af. dat de K. S. A. alie ingekomen geld sommen zou afdragen aan den Paus, wiens eerste gift van een millioen Lire prof. Nansen in de gelegenheid 6teldè, den eersten grooten hulptrein, clie naar hongerend Rusland stoom de, den „Pauselijkcn troin" to noemen. De Bond erkende de redelijkheid, dat ook ran de gelden, door de gezamenlijke comité's op te brengen, een evenredig deel (4/13) aan de K. S. A. on daarlangs aan den Paus zou worden afgedragen. Zoodoende en ook door eigen belangrijke inzamelingen mocht de K. S. A haar eerste half millioen Lire afdragen. Vóór April, zoo vertrouwt zij, zal een tweede half millioen kuDnen volgen en dus weder een „Pauselijke trein", onder den zegen van den nieuwen Paus, naar Rusland kunnen gaan, bekostigd door Nederlandsche Katholieken. Dat is mooi, zeker- Die gedachte, dat door orthodox Rusland een „Pauselijke trein „voortijlt om voedsel te brengen aan die wegkwijnen en van razenden honger elkander verslinden, die gedachte doet ons goed. Maar er wordt nog véél te weinig gedaan. En wij zijn niet zeker, of de katholieke gedeel ten van ons land wel zulk een ijver ontplooien, dat de K. S. A. met gerustheid als haar even redig deel aanvaarden kan 4/13 van alles, wat bij do centrale organisatie binnenkomt. Er zijn nog honderden parochies en gemeen ten, waar één enkel woord van het kerkelijk of burgerlijk bestuur, zonder veel moeite, eene hulpactie kon organiseeren; een collecte langs de huizen, op straat, op bijeenkomsten, in de kerk, of een drukken verkoop der zoo aantrek kelijk geïllustreerde brochure der K. S. A., welke zich zelf verkoopt. Maar waar niets gc- is. Het gaat over iels beters, iets heili gers, clan «de zaak, dio we afgehandeld hebben". Alice zag Van Gielen aan, maar eens klaps overtrok een doodelijk bleek haar gelaat, een siddering voer haar door de leden. „Ik vermoed, waarover u spreken wilt, mijnheer Van Gielen", zeide zij zacht, „maar ik vraag u daarvan niet te opre ken thans nu mijn vader nog zoo kort ge leden gestorven is". „Dat is een uitvlucht", antwoordde de bankier en uit zijn loon klonk ceiiig on geduld, „het is om verschillende redenen uoodig, dat wij thans hierover spreken. Uw vader en ik waren overeengekomen, dat gij en Antoon een prachtig paar zou den vormen.Wij beiden zouden liecl graag zien, dat Antoon u ten huwelijk vroeg. Het was allerminst onze bedoeling u of hem te dwingen en daarom heb ik do zaak lcten rusten. Want ik was overtuigd, dat mijn zoon ook zonder te weten van den wcnsch van zijn.vader onder den in druk zou komen van uw bekoorlijke eigen schappen. En dat is gebeurd ook ik heb goed gezien. Antoon leent geen meisje, dat hij meer hoogacht en waardeert dan u. En hij is voornemens u ten huwelijk te vragen". „Uit eigen bewoging?" vrtoeg Alice. „Uit eigen beweging"" bevestigde de bankier, „mij dunkt, gij kent Antoon van Gielen genoeg om to welen, dat hij zoo iels niet doen zou alleen wijl zijn vader het wenscht". Alice Evan moest dit toegeven. De zoon van den man tegenover haar had een al leszins zelfstandig karakter, zoodal zij beurt, waar niemand een vinger uitsteekt! En intusschen el erven daarginds de mil- lioenen, verslinden de moeders hunne kinde ren, eten de menschen „brood" van gras, bla deren en klei gemengd. Waar blijft gij, Katholiek Nederland? Welke sommen stelt gij tegenover die der Methodis ten van Amorika, van de communisten zelf in ons eigen land? Zeker, deze laatsten hebben bijzondere redenen, om zich. in te 6pannen. Maar hebben wij dit niet, wier kentceken. de eeuwen door, de liefde is voor elkander. Waar blijft Katholiek Nederland? Niet de ecnige tienduizenden bedoel ik, die hunne gave reeds stortten; maar die honderdduizenden, die achterbleven. Waarom? Omdat zij niets geven willen? Neen! Allen willen geven. Maar het wordt hun niet gemakkelijk gemaakt. Er wordt geene actie op touw gezet om overal te gaan aankloppen. Zij zien niet vóór zich do open hand, waarin zij hunne gave kunnen neerleg gen i Katholiek Nederland is volkomen gerust, dat de golden, aan den Paus af te dragen, goed terecht komen. Het vraagt zich niet af of mis schien door de bestrijding van den honger in Rusland de Sovjet-Regeering een maand lan ger aan het roer zal blijven. Het redeneert niet tot het te laat is, over de vraag, of do Russi sche boeren zelf hun best deden voor een ruime graanproduclie, en hoever de Regeering daarginds schuldig is aan de ellende. Wie iemand te water ziet liggen, gaat niet oerst berekenen, hoeveel graden dat wafer warm is, of het drie of vier meter diep is, of do drenkeling misschien onvoorzichtig was; maar hij tracht te redden, eerst en onmiddel lijk. En gU, Katholiek Nederland? Ook gij! Ons volk wil wel. Maar men biede het de gelegen heid, om zijn goed cn modelijdend hart te too- nen. Gij, die het initiatief kunt nemen ter nlaal- se, bedenkt wat gij verzuimt, wanneer gij dat niet doet. VAN AKEN, Voorzitter K. S. A Amsterdam. 24 Februari 1922 ALPHEN AAN DEN RUN. Aanbesteding. Vanwege hot Provinciaal bestuur is aanbesteed het verbeteren van de westelijke kade van het Aarkanaal vanaf de Rijnbrug tot aan de Aardammerbrug en het maken van een nieuwe wegverharding, bene vens hot vernieuwen van de Schecve Jaagbrug over de Kromme Aar in die kade, onder de ge meenten Alphen a. d. Rijn en Ter Aar. Laagste inschrijvers waren A. H. en J Huitsing, te Winsum cn Coevorden, voor 171,920. In het geheel werden 41 biljetten ingeleverd. BODEGRAVEN. Bond van Kaasproducenten. Dezer dag-ou vergaderde in Hotel van Haatten do Bond van Kaas produce n ton afd. Bode graven en Omstreken. De Voorzitter open de met oen woord van welkom de vergade ring, waarna de notulen en het jaarverslag werden gelezen. Uit heb laatste bleek, dat de bond thans 75 leden telt. Door den penningmeester werd een verslag uitge bracht omtrent den stand der kas, waar uit bleek, dat een batig saldo aanwezig is groot 73.41)4. Dc aftredende bestuurs leden \V. Boer on P. Rosenboom werden herkozen. Besloten werd een adres te rich ten aan den Raad dezer gemeente inzake de eleotriciteitsvoorziening in de buiten wijken met name Buitenkerk en de Meije. Voorts werd een bespreking gehouden in zake de oprichting va.n werkgeversbonden in het landbouwbedrijf. Te dezer zake werd een langdurige discussie gehouden. De vergadering werd te c.a. 12 uur ge sloten. Kerknieuws. Vanaf Zondag a.s. zullen des Zondags in plaats van 2 in het vervolg 3 H. H. Missen worden gelezen n.l. ten 6 8 en 10 uur. De uitreiking der H. Communie te 6.15 uur,is vervallen. Er zal echter thans 10 minuten voor alsmede na de beide eerste H. Missen de H. Com munie worden uitgereikt. Naar wij ver nemen zal spoedig een tweede Kapelaan worden benoemd, terwijl thans voorloopig des Zondags een der H. Missen door een assistent zal worden opgedragen. Ter gelegenheid van het Veertig uren- gebed in Maart a.s. zal een hernieuwing der H. Missie worden gehouden; tevens zal bij deze gelegenheid in deze Parochie worden opgericht de Orde van de H. Fran- ciscus. na deze bevestiging, die nochtans een leu gen was, niet daaraan durfde twijfe len. Na een oogenblik wachtens ging hij voort: „Ik weet, dat hij u ten huwelijk vragen zal cn daarom heb ik deze gelegenheid ge zocht om voordat dit gebeurt, cr met u over to spreken. Gij zult liem uw hand niet weigeren, nietwaar?" Alico richle zich op. „Dat zal ik wel", zeide zij met overtui ging. „Kom", antwoordde de bankier op over redenden loon, „dat kunt go niet meenen. Waarom 'zoudt go zijn aar.zoek afslaan. Gij hebt cr geen cnkclo reden voor, Al is er hier sprake van mijn eigen zoon, ik durf zeggen, dat hij een zeer degelijke jonge man is, die zijn weg door het leven wel vinden zal, iemand van onbesproken gedrag, een man san wien een meisje haar toekomst gerust kan toevertrouwen". „Dat weet ik wel, mijnheer Van Gielen, ik twijfel ook in de verste verte niet aan do gocdo eigenschappen van uw zoon. Maar daar gaat het hier niet om. Als ik met hem trouw,moet ik toch liefde voorhem koesleren cn ik bemin Antoon niet, hoe zeer ik hem hoogacht en op zijn vriend schap prijs stel." Maar do bankier met een handbeweging, legde Alice het zwijgen op. „Kom, kom", riep hij geërgerd, „dat zijn mooie zinnon in een roman. De werkelijk heid is anders. Het werkelijke leven speelt zich anders af, dan het in boeken wordt voorgesteld. Gij vindt Antoon een goed vriend, gij hebt geen hekel aan hem, gij kunt hem hoogachten, welaan, dat alles is immers voldoende om hem uw hand ?e BOSKOOP. Gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden, behalve de Heer P, K. Loef. Voorzitter, da heer W. P. J. Duval Slothou* wer, burgemoester. Secretaris de heer 0. van Hceson. De Voorzitter opent de vergadering. Behoudens eenige wijzigingen, worden de no* tulen der vorige vergadering onvoranderd vast* gostold. De Voorzitter doet modedeeling van d» ingekomen stukken w. o. a. eon schrijven van don Minister van Binnen* landsche zaken, houdende mededoeliig, dat voor ondersteuning van boomkwockers, die werkloot zijn, geon rijkssteun wordt verleend. b. oen schrijven alsvoren, houdende mededoo» ling, dat do rijkssteun voor worklooze niet-boora* kweekers 12 Februari 1922 eindigt. c. een schrijven van do wed. H. van Tol, bo* treffende eon tot haar gerichte aanschrijving door B. on W. tot verbetering van privaten bij door haar verhuurde woningen. B. en W. adviseoron adressante te berichten, dat de bedoelde privaten niet voldoen aan de eischon van de Bouw- en Woningverordening on mitsdien de aanschrijving om daarin verbetering te brengen terecht is geschied. Aldus wordt bealoten. Naar aanleiding van de onder a. en b. ver* molde stukken vraagt de heer Noest of naar zijn conclusie alle 6teun voor de werklooze boomkweekers ophoudt. Zoo zijn meening juist is, dan verzoekt hij de Voorzitter hem te willen modedoelon, wat B. en W. van plan zijn Jt doen ingeval er werkloosheid komt. Voorts vraagt hij of de Voorzitter of de Correspondent van de An bekUbemiddeling werkloozen heeft verwezen naar de IJsclub, alwaar tegen eon loon van f 1.75 per dag werk kon worden verkregen als baanveger. De Voorzitter zegt dat deze vragen bij de rondvraag behandeld kunnen worden. B. on W. doelen mede, dat de geldlening ad f 135000.voor schoolbouw is afgesloten met de Eerste Nederlandsche Levensverzekering»* Maatschappij, togen oon rente van 6H pGt. en een koers van 100 pCt. Conversie is mogelijk vanaf 1912. dat de tijdelijke baggerman V. van Gorkum, ingevolge de bepalingen van het Werkliedenre* glom ent-, is aangosteld als vast gemeente-werk* B. en W. bieden ter vaststelling aan een con* cept-bosluit tot wijziging van de gemeente-be* grooting, dienst 1921. Do heer van Kloef vraagt hoe het komt, dat de post straatverlichting zoo verhoogd ia. Wotliouder van Gelderon antwoordt dat dit komt, doordat de Raad indortijd hoeft heslo* ten de volledige straatverlichting weder te doen ingaan. Overeonkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. B. on W. bieden ter vaststelling aan een cotw copt-hesluit tot voorloopige nadere vaststelling van een pensioons-grondslag. Overeenkomstig werd bosloton. B. on W .6tellen voor om te besluiten tot ne* men van zes aandeclon ad f 1000.— in het kapi* taal van do Bank voor Nederlandsche Gemeen* ten. Do heer Bookraad kan zich niet vereeni* gon met liet voorstel van B. en W. ,Z i. kan mon, wanneer uien geld noodig heeft, toch wel klaar komen bij een andore bankinstelling. Hij wijst er op, dat al moer dergelijke aandeden zijn genomen, b.v. bij de Centrale Ammoniak* fabriek. De heer Guldomond is het niet eens met don vorigen 6preker. Do geldbelegging bij deze tank is uiterst soliede. Do heer van Kleef vraagt of de aandcelon verhandelbaar zijn, opdat men zo e.v. kan ver* koopen. De Voorzitter kan hierop niet met ze* kerheid an la-oorden, daar hot niet in de circa* laire staat aangegeven, doch hij vermoedt van wel, aangezien het maatschappelijk kapitaal f 10.000.000.bedraagt. De heer Bookraad antwoordt, dat een di* vidend voorgespiegeld wordt van 7 pet. Dat be* grijpt hij niet. Dit is alleen mogelijk door een hoog percentage van de gemeenten te heffen, mot wie do Bank oon leoning heeft aangegaan. Veel baat zal de gemeente er dus niet bij vinden. Do Voorzitter wijst or op, dat het hier oen Bank is, die vermoedelijk ook bankzaken zal doen, zoodat do 7 pet. dividend te verklaren Het voorstel van B. on W. in stemming ge* bracht, wordt aangenomen mot 8. tegen 2 stem* men. B. on W. stollen voor om *eon crediet te ver* scheuken." Maar Alice schudde het hoofd. „Neen", zeide zij, „dat is niet voldoende, voor een gelukkig huwelijk is meer noo dig. En daarom zou ik Antoon, indien hij mij ten huwelijk vroeg, moeten antwoor den, dat ik zijn aanzoek niet aannemen kan." Van Gielen was opgestaan en liep eenigo malen dc kamer op en neer. „Ik had zoo gehoopt", zeide hij, „dat gij verstandiger zoudt zijn. Geldt dan voor u niet do wensch van uw overleden vader." „TJ zeide immers zelf zoo even, dat ons niet hebt willen dwingen. Vader zou dit zeker ook niet gedaan hebben. Neen, mijnheer Van Gielen, hoe vercercnd een aanzoek van uw zoon voor mij ook -zoude zijn, ik zou moeten weigeren. Laten wij dit gesprek beëindigen", voegde zij er bij, „het leidt lot niets." „Integendeel, mejuffrouw Evan, ik heb do overtuiging, dat ons gesprek ten slotto wel lot ccn goed resultaat leiden zal. Zet toch uw bezwaren ter zijde. Zo zijn zoo gewichtig niet als gij meent." „Ik kan niet", antwoorddo zij op den meest beslisten toon, het spijt me, maar ik moet blijven bij hetgeen ik gezegd heb." De bankier moest na deze woorden do overtuiging hebben, dat zijn overreding hem niet zou baten. En nu wierp hij op eens het masker af. Hij stond vlak voor Alice stil en sprak met harden klank in zijn stem: „Het moet, als gij den wensch van uw vader ongehoorzaam wilt zijn, als gij uw eigen gclulc wilt verschoppen, dan zal ik u desnoods dwingen." (Wordfc vervolgd.)

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 3