fie leidsels Cuaif Tweede Blad. Jonderdag 16 Februari 1922 SCI 'a ■en ;«f Het nieuwe Internationale Hof van tien Volkenbond. XL pe behoefte deed zich gevoelen aan ■«ae permanente rechterlijke instelling, oreed om te allen tijde in do behoefte aan ttlernationale rechtspraak te voorzien. Het Perma.nen.te Hof van Arbitrage, loor de Vredesconferentie van 1999 te g-Gravenhage gevestigd, is daarvan eens D; tersto uiting. De Engelscho delegatie, die het Hof in den thans no>g bestaanden vorm voorstelde, deed uitkomen, dat de arbitra ge e rechtbanken nadeelcn boden wat snui ver 'ochtbaoiken, die nadeelen boden wat sncl- ii be-id en zekerheid van afdoening betreft, e- tfen wilde eene instelling, die te allen tijde pa forced zou staan om recht te spreken, Joch men wilde geenszins reeds een col- legc, dat ook dwingende bevoegdheid zou n« hebben om Staten, die in conflict verkeer- [en, voor zich te dagen. Het Permanente T0{ is dan ook van niets verder verwijderd flan van een permanent college. Immers, nfhet mets anders dan eene lijst van DA rechters, waarop ieder der toegetreden Stalen ten hoogste vier namen kan plaat sen. Doet zich nu een geschil tusschen twee aangesloten Staten voor. en besluiten daze de rechtspraak van het_ Permanente Hof in te roepen, dan l.oudt dit uitsluitend in, dat zij de rechters kiezen uit deze lijst. In den regel wordt eene dei gelijke rccht- e'*! bank samengesteld uit twee rechters, door iodcr der partijen aangewezen, welke vier dan te zamen een vijfden, tevens oppcr- erbiter kiezende samenstelling kan ech ter ook afwijkend zijn. Permanent is al leen het dusgenaamde Internationaal Bureau, thans gevestigd in het Vredes paleis, waar ook de rechtbanken van het Pormanmto Hof zitting houden. Dit In ternationaal Bureau is de griffie van elk der rechtbanken die bijeenkomenbet is bovendien bet administratief college, dat liet schriftelijk gedeelte der procedure, b.v. de uitwisseling van momoriën en eontro- jnemoriën, regelt. Eenigerlei bevoegdheid om gesebilvoerende Staten tob arbitrage to brengen, beeft het niet, en de dusge naamde Baad van Beheer samenge steld uit de gezanten te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van den Neder! and- schen Minister van Buitenlandsclio Zaken heeft geene andere bevoegheid dan dio om de administratie van het Hof en het Internationaal Bureau te regelen. Het Permanente Hof van Arbitrage vormt dus geenszins oen gerechtshof in don geest als bet door de schrijvers der ontwerpen uit vroeger eeuwen werd ge dacht. Eenerzijds treedt het slechts in werking wanneer de beide pscbilvoerende" Staten op zijne rechtspraak een beroep doenanderzijds bestaat het niet. perma nent. maar moet een rechtbank voor elk geschil afzonderlijk worden gevormd. Ten einde nu bet terrein van rechtspraak te vergroolen, anderzijds het karakter van het Hof te versterken, beraadslaagde de tweede Vredesconferentie in 19G7 over ver plichte arbitrage eenerzijds en over een tweede Hof van Arbitrage anderzijds. Verplichte arbiira.go wilde men invoeren in dezen trant, dat wel voc-r de Staten vrijheid bleef bestaan om in een geschil al dan niet arbitrage in te roepen, doch dat een reeks van geschillen, over bepaalde onderwerpen werd aangewezen, waarin ar bitrage verplichtend werd voorgeschreven Een nieuw Hof wilde men vestigen op dezen grondslag, dat dit Hof zou bestaan uit een aantal van 15, regelmatig zitting houdendo rechters, welk Hof dus niet ei ken keer opnieuw zou dienen tc worden samengesteld, doek eens voor al en voor allo geschillen hetzelfde zou zijn. Dit donkbeeld vond toen geen ingang, omdat het te bezwaarlijk bleek 15 leden uit ruim 40 Staten aan te wijzen. Men kwam toen op do gedachte om door de rechters in "dit nieuwen Hof, ten getale van vier door elk dor Staten aan te wijzen, jaarlijks een ooilege van drie leden te doen kiezen, de permanente delegatie genaamd, welker op dracht zou zijn om alle in den loop van heb jaar zich voordoende geschillen to be slechten. men dus eene xefli fchniiiero rechtbank met nóg grooter Devoegdhcid. Maar, hoewel men het over de rflgemcenc lijnen van dit ontwerp eens werd, slaagde men er niet in om reeds te komen tot een stelsel van aanwijzing der rechters in het groote college en moest op dien grond het ontwerp onafgedaan wor den ter zijde gelegd. Zoowel het Permanente Hof van Arbi trage als het onderworpen Hof van 1907 staan op den grondslag van arbitrage, niet van rechtspraak. Wat het verschil is tus schen beidei In de nationale rechtspraak vindt de particulier, die zich a-an recht spraak onderwerpt, op rechtspraak een beroep doet. den rechter zitting houdend in arbitrage daarentegen heeft de Staat, die zich aan arbitrage onderwerpt, de be voegdheid cm den rechter zelf aan te wij zen. In de geldende verhoudingen scheen het niet me gelijk om tot eene gedachte van verdergaande strekking te komen. Ook in de ontwerpen, die tijdens den oorlog zijn openbaar gemaakt, vindt men de oude ge dachte terug. Men sloot zich in alle deze ontwerpen aan bij arbitrage en bemidde ling gelijk deze in de practijk van het vol kenrecht reeds bekend waren. Maar men handhaafde daarbij het oude standpunt., dat men de oprichting van een op zichzelf staand Hof mogelijk achtte zonder te cisehen, dat dit Hof zou zijn de kern van geheel eene organisatie als wij thans in den Volkenbond zien. Eerst, dank zij de beraadslaging van de Vredesconferentie te Parijs, dank zij het ontwerp door President Wilson voorgelegd, heeft de overtuiging zich baangebroken, dat een Hof, aldus op zichzelf stand, geen waarborg voor levens vatbaarheid zou bieden. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. (Vervolg.) Het schoolbestuur van de bijz. school in de Mcije, Hoofd de heer A, den Dikken, vraagt a 46,70 te ontvangen, op grond van do nieuwe wet. Ook hel R K. Kerkbestuur, hetwelk op komt voor do belangen van de R. K. School in Meije, vraagt 1200to ontvangen, mede in verband met do nieuwe wot op het Lager Onderwijs. De heer Rn. Balelaan vraagt, of roods de bijdrago in do kosten voer leerlingen uit andere Gemeenten bepaald is, waarop do Voorzitter antwoordt, dat hot Dag. Bestuur bozig is, dit te regelen. De heor Mourits vraagt om regeling, dat het openbare schooltje in de Meije kan gesloten worden; er gaan zoo weinig kinderen op dio school, en.... (do Voorzitter interrumpeert., en zegt, dat dit punt niet aan de orde is) De heer Beijen heeft geen bezwaar de gevraagde 46,70 nu Teeds toe te staan; wat de aanvraag voor de Kath. school in de Meije aangaat, meent spreker, dat de gemeente ocnige schade zal hebben bij deze vlugge uilkeering, maar bij uitzondering kan deze aanvraag toe gestaan worden. Ecbter wonscht spreker na drukkelijk op te merken, dat in do toelichting gesproken wordt van 731,91, welke voor dio school nog voldaan moeten worden aan tim merman, metselaar, schilder enz., over het jaar 1921 Hiermede heeft de Raad niets te maken, en het gaat alleen over een bijdrage als be doeld in art. 101 der wet. Spreker verwondert er zich over, dat iemand als de heer Korse. die toch hoofd der school is, met een dergelijke toelichting komt. Ook de heer Stapper wenscht de rekeningen van 1921 buiten beschouwing te laten. De Voorzitter zegt, dat ook hei Dag Bestuur meent, dat hier geen Tekening behoeft te wor den gehouden mot uitgaven, welke in het vo rige jaar gedaan zijn. Onder bepaling, dat de gevraagde gelden gegeven worden op afkorting van het to goed, (80 pet.) volgens art. 101 dor L. O. wet, besluit do Raad bij acclamatie, tot inwilliging van de verzoeken. Do rekening van de Gezondheidscommissie wordt goedgekeurd met 45,5424 nadeelig saldo. De Voorzifter leest een verzoek voor, in zake steun aan werkloozenkassen welke noodlijdend zijn Gevraagd wordt: één derde in de bijdrage, terwijl dan 't Rijk 'wee derden vergoeden zal De Voorzitter licht dit punt. nader toe. Do heer Stapper hoopt dat de gemeente het vorzoek zal toestaan. Spreker stelt voor, de re geling van terug werkends kracht te doen zijn, van af 1 Jan. 1922. De uilkeering begon op 23 Januari, maar de werklieden hebben van af 1 Januari 1922 hunne contributie betaald- en hebben daardoor van af dien dag recht op uilkeering. Do Voorzitter zegt, dat hot de bedoeling in, van af 1 Januari do uilkeering to steunen. Zonder hoofd, stemming wordt het verzoek toe- Dc Voorzitter leest een. schrijven van de intercom. Arbeidsbemiddeling, waarin ge vraagd word't bij lo dragon ih de kosten, met een minimum van 1 cent per inwoner. Voor heen was Bodegraven bij Leiden ingedeeld'; thans behooren wij onder Gouda. Het Dag. Bestuur 6telt 'voor, eerst naar do maximum kosten per inwouer ie informeeren, en het schrijven in handen van B. on W. te stellen voor advies Wethouder van der MaTel zegt, dat de ar beidsbemiddeling voor Bodegraven weinig zin heeft. Spreker zet dit nog nader uiteen. Maax zoolang geen officieele mededelingen komen, dat Bodegraven niet meer onder Leiden, maar tegenwoordig onder Gouda behoort, acht spre ker toezeggingen aan Gouda nog niet ge- wenscht. Wordt besloten, voorloopig nadere in formation in te winnen. De Voorzitter maakt een opgave van den gemeente-opzichter bekend van do kosten, om het dak van het ziekenhuisje te betimmeren, zoodat geen sneeuw onder de pannen kan ko men, wat thans wel het geval is. De kosten werden eonigen tijd geleden op 1200.be groot; thans is de raming 590.De heer Mourits merkt op. dat het nu aardig in prijs is gedaald B. en W. adviseeren, de bedoelde ver beteringen te laten aanbrengen. De heer B. Batelaan juicht bet voorstel ten zeerste toe. Maar. vraagt spreker, is de verbete ring voldoende? Zal een volgend jaar opnieuw eenige verbetering niet noodig blijken. Dan lie ver nu in eens alles hersteld. Nadat do Voorzitter gezegd heeft, dat de verbetering afdoende zal blijken, wordt z. h. a. besloten de gevraagde 590,toe te staan. De' Voorzitter leest een schrijven voor van F. A. van Leisdon. mot verzoek alsnog ontheffing te vorkrijgen inzake den Hoofd. Omslag 1921. Ook door J van Briemen was oen dergelijk verzoek gedaan. De Voorzitter wijst er op, dat van Briemen geen gehoor heeft gegeven aan de oproep, om voor do reclameconrmissie te ver schijnen en alsdan zijn reclame mondeling too te lichten. Ook door B. D Krüsemann en Heoijmans zijn bezwaren ingediend tegen hun aanslag in den Hoofd. Omslag. Na cenige be spreking werden de ingekomen reclames ge steld in handen van de xeclameecmmissie om advies. Thans stelt de Voorzitter aan de orde: water voorziening te Nieuwerbrug. E enige brieven van de Directie der walerleidirg worden voor gelezen Hieruit blijkt het volgende: Noordzijde, van af Olijftak, tot gr ons gemeen te Rietvelden, afstand 3900 m., perc3elen 109, totale opbrengst 2,693,60. opbrengst per M. 0,69 Zuidzijde van af Schans lot grensge meente Waandcr, afstand 2310 M.. perceelen 60, totale opbrengst 1.090.opbrengst per M 0.47. Weiland en Weipoort samen, alle porc. binnen de 50 M., afstand 4660 M., per- ceelen 136, totale opbrengst 2,564.60, op brengst per M. 0,55 Weiland en Weipoort samen, voor allo pcrcoelen, afstand 4660, pcr- ceclen 142, totale opbreugst 2,924,60, op brengst per M. 0,627. Weiland alleeu geeft tot 50 Meter, opbrengst per meter 0,62. Weiland allo perceelen, opbrengst 0,78 per M. Wei- poort, plus alle perceelen van' af J. T. Verhxee tot Twaalfhoven, grens, opbrengst 0.623 per M. Idem tot 50 Meter, opbrengst 0,564 por Meter. De buizen zullen ruimer moeten zijn, dan voorheen Ook moet te Nieuwerbrug een wa tertoren komen. Dit alles is echter voor reke ning van de waterleiding. De Voorzitter licht een en ander nader toe. Wethouder van der Marei bespreekt don af stand van sommige boerderijen, welke hier en daar meer dan 50 meier van den weg liggen. Wcnschelijk acht de heer Van der Marei hot, om perceelen welke meer d'an 50 Meter van den weg zim gelegen, niet te verplichten tot aanslui ting. Do waterleiding (bedoeld wordt het Be stuur) wil een garantie van 60 cent per meter. Alleen als alle perceelen aansluiten, zal de waterleiding alles regelen zonder risico voor de gemeente. Maar het is {«denkbaar, dat alle perceelen spoedig zullen aansluiten Blijkt na een of twee jaar, dat de aansluitingen ver beneden de verwachting blijvon, dan kunnen bindende bepalingen gemaakt worden. Maar spreker wil niet dadelijk die bepalingen in do verordening vastleggen. Da heer C. B. Batelaan vraagt, of het de be doeling is, dat de gemeente geen garantie be hoeft te geven, ook bij de bepaling, dat boven 50 M. afstand van den weg geen bindende be paling van kracht is.Spreker wil vooral do bindende (bepalingen, ora te bevorderen, dat de kleine buisjes, waarin gewoonlijk arbeiders wonen, goed drinkw&ter zullen krijgen. Spre ker vreest bij vrijwilügo aansluiting, dat juist deze menschen geen goed water zullen verkrij gen. Do heer Beyon sluit zich bij bet door den heor C. B. Batelaan gesprokene aan en acht 't een eisch van billijkheid, dat de leiding niet komt alleen aan do Noordzijde, maar ook aan do Wcipoort-zijde. Bovendien hebben wij te be denken, dat de inwoners daarvan veel versto ken zijn. en is het dan ook niet meer dan bil lijk, geheel Nieuwerbrug van goed drinkwater te voorzien. Daarom is spreker er voor, aan beide zijden van den Rijn, do leiding te leggen. Wethouder van dcT Marei wüst er op, dat de cijfers beslist in de eerste jaron zulten tegen vallen. Men moet niet denken, dat het hier om een klein bedrag gaat, indien de Gectecnte 60 cent per meter garandeert. Ook spreker kan nu meegaan met de gedachte, door den heer C. B. Batelaan zoo straks naar voren gebracht: aan bcido zijden waterleiding, maar dan vast te leggen, dat de waterleiding van de garantie a 60 cent per meter afziet, zoodra Bodegraven in een verordening bepaalt, dat aansluiting verplicht is voor alle perceelen, die lot 50 Me ter van den weg zijn gelegen. De heer Beijen rnerkt op, dat perceelen, wel- ko drink water hebben, dat bij onderzoek goed is gebleken, niet tot aansluiting verplicht kun nen worden Do Voorzitter zegt, dat het de be doeling is, zulke porccelon niet to dwingen. De heer Stapper zegt nog, dat, waar het dor-p vaar de waterleiding kan profitecren, ook de inwoners van Nieuwerbrug zulks moeten kun nen doen. Dc Voorzitter lecet nog een schrijven voor, wat aan duidelijkheid tc wenschen overlaat. De Directie van de waterleiding had, volgens den Voorz., minder vaag in hare uitdrukkingen kun non zijn. Ook op do perstribune werd bedoeld stuk niet begrepen. De heer C. B. Batelaan voelt er veel voor, de verordening to wijzigen, opdat aansluiting verplicht zal zijn Zonder bindende bepalingen zullen de aanfluitingen tegenvallen Hebben wij dwingende bepalingen, dan zal do water leiding te Nieuwerbrug aan de gemoenlo hoe genaamd niets kasten. De heer Stolwijk zegt, zeer voor doortrek king te zijn tut Nieuwerbrug. De menschen smachten naar goed water. Bunnink en Ach teraf hebben er ook om gevraagd. Zo tobben verschrikkelijk met bun pompen. Do Voorzitter zegt, dai eenigen tijd geleden van de 56 perceelen ten noorden van den Rijn, slechts 21 bewoners daarvan zich opgaven voor aansluiting, en aan den zuidelijken kant van de 31 sleebis 14, wat den Voorzitter erg was tegengevallen. Wethouder v. d. Marei wil zijn stem geven ora geheel Nieuwerbrug van goed water lo voor- zieu, echter op voorwaarde, voorloopig geen bindende bepalingen to maken, en, dat de ge meente van de garantie van 60 cents per me ter af is, indien de verordening gewijzigd wordt, waardoor allo perceelen. welke niet meer dan 50 Meter van den weg zijn gelegen, verplicht zijn om aan tc sluiten De heer Stolwijk vreest, wat dit laatste aan gaat, dat de Directie van de waterleiding hier tegen wel eens bezwaren zou kunnen hebben. Zcmder hoofdelijke stemming besluit de Raad, op de wijze zooals dc beer v. d. Marei heeft voorgesteld, de waterleiding door tc trek ken. dus aan beide zijden van den Rijn. NIEUWKOOP. Tuinboww. Dat do tuinbouw bij behoorlij ke prijswaarde van do producten, zooals 't vorig jaar, alhier een goede toekomst tegemoet ga it en veel belooft, heeft ons het afgeloopcn jaar andermaal geleerd. Dank zij de aanwezïgo waterplassen ondervin den dc groenten niet licht don invloed van vord. Wegens do uitstekende draineering over hot -al gemeen van den grond, is buitengewone regenval noch ook bijzondere droogte voor groei en was dom nadeelig. Bovendien wordt do qualiteit der groenicn uit dezo strook aan do veiling to Vin- kevecn zeer geroemd on hooft men nog steeds de hoogste prijzen voor do fijnproevers uit Utrecht, Amsterdam, Hilversum enz. weten te bedingon. Wel zelden zal een Rijkstuin, als in het na jaar van 1916. onder don naam van Nieuw Lo ven to Noorden onder deze Gemeente opgericht, door het Bestuur van de Hanze, op zoovocl suc ces kunnen bogen ak deze. Immers, trots do voor liet vak hoogst nadee lig© crisisjaren, telt raon thans alhier 32 tuin- bcdrijven met tezamen 9000 ramen, terwijl do tuin bij do oprichting slechts één tuinder telde met slaclits enkel© ramen voor den eigen aajn kweok van planten. Jammer dat tcngevolgo van kostbare proofna* iningon on den tegenspoed der crisisjaron da finantieelo positie van den Rijkstuin minder, good is, waardoor menig nuttige actie voor alu nog achterwego moet blijven en waardoor wordt verhinderd dat do tuin onder het beheer komt van de bloeiende on zoo prachtig werkende aft deeling van den L. T. B., waarbij op eon enkola uitzondering na, allo tuinders, Roomsch en niot* Roomsch, eendrachtig zijn aangesloten. Alloon dan kan do tuin tot zijn volle recht komen, waar met kracht naar wordt goatrcofd. QEF.5TGEEST. Cursusavond. Maandagavond jl. hield do R. K. Propagandaclub wederom een cursus avond in café Kortekaas, waar als inleider op trad de WeiEerw. geestelijke adviseur van bo vengenoemde vereeniging, met hot onderwerp: Anarchisme en Communisme en de R. Bk Sporlbe weging". De eerw spreker betoogt, dat anarchisme en communisme uitvloeisels zijn van bet sodalis* me en wil daarom allereerst nagaan het ont staan, de uitbreiding en de leer dezer partij, waarbij spreker twee hoofdfactoren naar voren brengt n.l. het eigendomsrecht met betrekking tot do productiemiddelen en het regelen der economische orde door de gemeenschap. Hot anarchisme nu heeft hot begrip van „gemeen schap", slechts beperkt tot de arbeidersklasse on daardoor de vakvereenigingen als eigena ressen der productiemiddelen aangewezen Be paalt het anarchisme zich slechts tA de pro ductiemiddelen op te eischen voor de ge meenschap, het communisme gaat nog een «tap verder door „alle goederen" als het eigendom der gemeenschap te beschouwen. Spreker geeft dan een uitlog van het begrip dor soc. kwestie nl. do oplossing en verbetering der verkeerde toestanden die Ln alle klassen, der maatschappij beslaan, waarna do eerw. spreker do verschiller.de partijen met elkaar vergelijkt, om vervolgens aan te toonen, dat bot Katholicisme do soc. kwestie wil op lossen door solidarisme. Ten slotte als spreker het principieel verschil tusschen Roomsch en Socialist uiteenzet ea' breedvoerig het stands- en rangverschil bespro ken heeft, wijst hij nog op het groote verschil tusschen rood en zwart omtrent de leer van eigendomsrecht. net brute egoïsme wordt in do katholieke Ieor bestreden door het gebod der naasleliefde, een gehod ons rechtstreeks door God opgelegd. Doch ook het verstand zegt ons dat er ver schil moet zijn in stand en rang en in bezit van maierieele goederen, daar dit onze ener gie en onzen vlijt zal prikkelen en daardoor ons zolyo ton goede zal lcomcn Spreker besluit met to betogen dat al dezo argumenten tegen de soc. leerstellingen aan gevoerd nog te meer gelden tegen bet anar- cbisrao cn communisme als uitvloeisels van het socialisme. Daarna behandelt do eerw. spreker bet vraagstuk „wat heeft de kath. kerk te maken met de sport?" Reeds twee argumenten acht spreker voldoende om te bewijzen de plicht en hot recht der kerk ora zich ook met de sport- beweging te bemoeien De sport opgevat als ontspanning heeft als doel de krachten te versterken. Niet slecht: do ontwikkeling der lichamelijke krachten wordt er mede verkregen, doch de spert, beoefend vol gens de voorgeschreven regeko kan bijdra gen tot bet versterken der morecie krachten ba rer beoefenaars Voorts kan zij zelfheheer- sching en wilskracht aankweeken. Deze te ver- krijgen resultaten vooropgesteld gaat spreker na het gevaar dat er schuilt voor de jeugd in neutrale sportvereenigicgen Als van de sport een opvoedende kracht uit gaat on de gevaren van neutrale vereenigingen zoo groot en talrijk zijn her ft dan de kerk niot als plicht ook in deze tak der opvoeding van de haar toevertrouwdo jeugd ingrijpend op to treden? Zij heeft ook hot recht daartoe, daar de toe komst der jeugd on daardoor ook de toekomst der kerk afhangen van de opvoeding aan het nieuwe geslacht gegeven Door de moraliteit der jeugd te beschermen tegen de gevaren van nen- trale sportvereenigin?en, beschermt zy gelijk tijdig de toekomst der kerk Nada' er eenige leden met den eerw. inleider van gedachten gewisseld hadden, sloot do Voorz. onder dankzegging aan den eerw spr. voor zijn leerzame lez'rwj dezo bijeenkomst met den Ghr. groet. TER AAR. Gemeenteraad. Voorzitter: do Burgemeester. Aanwezig alls leden. De notulen worden onveranderd goedge- FEUILLETON De geheimzinnige Derde. door WILLIAM HOLT. (Nadruk verboden)'. „Maar wat meent u dan, dat het geval is?" „Hoor eens hier. Ik weet hot natuur lijk niet. Maar ik denk, dat de revolu tionairen getracht hebben# achter hot ge heim (e komen. De jonge Evan staal, in hun dienst. Daarvoor heeft hii dien nacht de papieren etc. onderzocht, maar hij hoeft niet kunnen vinden, wat hij zocht. Hij zou cr dus geen belang bij hebben, die kist to ontvreemden, daargelaten uog, dat hij er volkomen het recht toe had en deze, als behoorendo tot de nalatenschap van zijn vader, kon doen opeischen". „Maar wie anders zouden dan do kist hebben doen verdwijnen?" „Go vergeet, dat er nog andere belang hebbenden zijn. Ik vermoed, dat de spion pca van dc een of andere groote mogend heid beproeven zoo achter het geheim te komen. Dat zij gemeend hebben door zich het bezit te stellen van die kist, achter hel geheim van dc samenstelling to ko men". „Zou men voor zoo'n middel niot terug schrikken", riep Antoon van Gielcn. De bankier glimlachte. »0 zoi hij, „go hebt geen idee van wel middelen de spionnuge-hurcaux wel ffphiTiik durven maken". „En is hun opzet gelukt nu zij die kist hebben?" vroeg Frits Werner. „Weineen, zoowel de zoon van den pro fessor: als zij zullen teleurgesteld zijn. Hot geheim van dc uitvinding is veilig in mijn bezit". Antoon van Gielcn sprong op. „Ik wilde", riep hij, „dat die vervloekte uitvinding nooit gedaan was. U meent het geheim veilig in uw bezit te hebben va der, maar naar hetgeen u overkomen is, is dat bezit nog al bijzonder gevaarlijk". Frits Worner beaamde deze opmerking van zijn vriend Volkomen. Inderdaad, als hetgeen de bankier verteld had waar was, en hij kon daaraan moeilijk twijfelen, dan zouden degenen, die het geheim achterha len wilden, voor geen middelen terug deinzen. Dit was trouwens al voldoende bo wezen. Maar al geloofde Werner, hetgeen Van Giolen vertelde, hij voelde toch ook wel, dat deze niet alles had medegedeeld, dat hij nog bijzonderheden leende, waar van hij niot wilde spreken. Trouwens Van Gielcn had immers zelf gezegd, dat hij niet alles vertellen zou. Werners gedachten werden onderbro ken doordat Antoon van Gielen uitriep: „Maar wat moeten wij nu doen. Wc dur ven naar den moordenaar oigenlijk niet meer te zoeken, omdat wij do ontdekking vreezen, dat Alice's broer niet vrij uitgaat. Doch moeten we dan met cvor elkaar ge slagen armen blijven wachten tot tijd en wijle er andere pogingen gewaagd wor den. Ik heb de overtuiging, dat degenen, die het geheim willen bezitten, zich niet zuilen laten ontmoedigen, dat zij trach ten zullen nieuwe plannen tea uitvoer Le brengen, die wel liet gewcnschto succes opleveren". „Ik heb Alice Evan feitelijk beloofd, dat ik niet verder zou onderzoeken", zei Werner. Maar nu nam dc bankier het woord. „Ik begrijp volkomen jullie ontmoedi ging", zeide hij. ..Het onderzoek naar den moordenaar van Evan kunt ge gerust sta ken. Helpt liever in plaats vaD de zaak tot klaarheid te brengen, waar niemand iets aan heeft; ik zelf help liever voor komen, dat de jonge Evan als de dader zou worden aangewezen". „Maar hoe zouden wij dit kunnen voor komen", vroeg Werner. „Wel het is daarvoor in de eerste plaats noodig. dat ge weet, wie de man is, die u gewaarschuwd heeft, de man, die ook weet. dat de zoon van Evan sinds weken hier te lande vertoeft. Hij is in dit drama zeker niet alleen maar een belangstellend toeschouwer. Wij moeten voorkomen, dat hij gaat spreken". „Hebt u eenig vermoeden wie hij zijn kan", vroeg Werner. „Neen", antwoordde de bankier zeer beslist. „Zie eens, de moord op den pro fessor kan ik mij verklaren. De verdwij ning van de kist ook, want a! is liet ons nog niet duidelijk op welke wijze, men die zoo onbemerkt heeft kunnen verdonkere manen. ik weet dat ,er lieden zijn lot die daad in slaaf. Ik weet echter heelemaal niet wie de man wezen kan, die op zoo eigenaardige wijze zich met deze zaak be moeit." Op dit oogenblik werd aan de deur van do kamer geklopt en de dokter trail bin nen. Hij groette de beide jongelieden cn wendde zich loon dadelijk tot den bankier. „Wel mijnheer Van Gielen", zeide hij, „dat lijkt er niet naar alsof u mijn voor schriften trouw zoudt opvolgen. Ik heb zeer beslist verboden, dat u zich zoudt in spannen". „Maar dat doe ik ook niet dokter." „Dat doet u wel. Ik hoor van den be diende, dat uw zoon en dezo beer al lan ger dan een uur in de kamer zijn. En ge zijt in druk gesprek geweest. Als ge wer kelijk genezen wilt, moet ge u beter in acht nemen. „U hebt gelijk, dokter", zeide Antoon van Gielen nu, „we zullen gaan, we waren te lang al hier." Hij reikte z'n vader de hand cn ook Werner deed dit daarna. ..Zooals we afgesproken hebben", zei do bankier nog, „zoek dien man op cn tracht to weten le komen welke bedoelingen hij eigenlijk heeft." Toen de beide jongelieden buiten de kamer waren, zeide Antoon van Gielen lot zijn vriend: „Wat dunkt je Frits?" „Ik weet het niet," antwoordde deze, „ik heb zooveel gehoord ik kan nu niet be slissen, wat ik doen moet. Maar ik zal trachten den man weer le vinden. Ik heb trouwens zoo het idee. dat hij zelf weer opdagen zal, indien hij bemerkt, dat ik van zijn mededeeling voor zijn courant geen gebruik maken zal." „Als hij het zelf maar niet mededeelt aan andere bladen." „Dat geloof ik niel. Ik geloof eerder, dat hij denkt mij te kunnen gebruiken. Anders had hij mij niet gezocht." „In ieder geval. Frits, indien we kun nen, moeiep we volkomen, dat het be kend wordt dat Alice's broer terug was. Jij zult om harentwille daaraan meewer ken." Werner knikte. „Ja", zei hij. Do beide vrienden namen afscheid. An toon wilde zijn vader niet verlaten. „Ik blijf hem bewaken", zei hij, „want ik vrees dat er nog eens een aanslag op hem gepleegd zal worden". Werner ging dus alleen. Hij wist eigen lijk niet goed, wat hij doen zou. Hetgeen hij dien dag vernomen had, had hern op veel bijzonderheden een anderen kijk ge geven. Zijn veronderstelling dat Alico Evan lerwilio van Antoon van Giolen cn zijn vader dc heelc zaak liever wilde laten rusten, leek hem nu ook zeer onwaar schijnlijk. Eerder zou zij om haar broeder elk verder onderzoek liever achterweg» zien blijven. Maar Werner zou dien dag nog meer vernemen. Hij had nog nauwelijks do wonii^ van den bankier verlaten cn wandelde lang» den Singel, toen hij staande gehouden werd door iemand, dien hij niet herkende maar wiens gelaalslrekken hem toch wel zeer bekend voorkwamen. „U is do journalist Werner, nietwaar?" vroeg hij. „Ja", antwoordde Werner, „die ben ik'. „Dan wil ik mij even aan u voorstellen" zei do ander, „ik ben Evan". Het was Frits Werner of hem een elco- trischo schok door do leden voer. „Wat? is Evan, de zoon van den pro fessor", riep hij. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 3