Tweede Blad. BINNENLAND. Donderdag 9 Februari 1922 Z.H. PAUS PIUS XI. PAUS PIUS XI ALS ZIELZORGER. Dat de nieuwe Paus boven ai'es als ziel zorger zal werkzaam zijn, blijkt uit do aposfoüsche liefde, waarmede bij reeds als jeugdig priester aan de verzorging der zielen beeft gewerkt. Teneinde ook op deze werkzaamheid uit zijn leven ecnig licht te doen vallen, ont- leenen wij een en ander aan de uitspraken van ooggetuigen, welke hem als zielzorger van nabij hebben waargenomen Mgr. Raiti was vele jaren rector van het Cenakcl te Milaan. Welnu, in hef Tilburg- scbe Cenakel only als retraitehuis z >o bekend cn hooggeschat in het katholieke Nederland vertoeven verscheidene Zus tere, die onder de geestelijke leiding var. Hector Ratti in 't klooster fe M laan heb ben gestaan. Een plaatselijk blad, bet ,Nwb. v. h. Z.", heeft do goede gedachte gehad, eenige getuigenissen uit den mond dezer Zusters te verzamelen en wij ontleo- nofl er bier een en ander aan. Een bejaarde Zuster toonde met begrij. pclijken trots haar kloosterring bij de professie door den tegenwoordigen Paus aan haar vinger gestoken. Een ander zei de: „Paus Pius XI zal oen waarachtig Va der zijn voor alle volken, want zijn hart is vol liefde voor alle menschen. Als zoo danig heb ik hem lango jaren te Milaan gekend". De religieuscn, die hem to M'laan zagen wérken, vóór de aandacht der wereld op licm viel, roemden voorts o'-'k zijn vurigen godsdienstzin, zijn ijver en belangstelling voor het. werk van den gewonen priester, zijn liefde voor kleinen en gerifgen. Meer dan twintig jaar was Don Ratti de geestelijke leider der religieusen van het Cenakel te Milaan. En steeds zoo ver haalden de Zusters was Don Ratti in zijn optreden zeer eenvoudig en ieder werd dadelijk getroffen door zijn kalmte' en buitengewone waardigheid. Die gronte kalmte vooral gaf hem iels niet-ïfali- aansch. De groote meerderheid der Itali anen is bijzonder levendig van uitdruk king, doch Don Ratti was meer beheerscht din wie ook in zijn omgeving. Aan zijn buitengewone godsvrucht oaarde hij een buitengewone goedheid des harten, die hem bereid deed zijn ieder, die zijn hulp nondig had, deze hulp to verleenen. Zijn kalmte en waardigheid schrikte dan ook niet af, trok nederigen en geringen aan, vooral de kinderen koesterden groote ver eering en genegenheid voor dezen echten kindervriend. Mgr. Ratti betoonde zich te Milaan steeds een vurig vereerder van den Heili gen Ambrosius, hij vond in bijna iedere preek gelegenheid de geloovigen tot god vruchtige vereering en navolging der deug' den van dezen heiligen Milacees aan te sporen. De godsvrucht tot den H. Ambro sius heeft hij dan ook op buitengewone wijze bevorderd. Naast zijn wetenschap gelijken werk kring, die ontzaglijk veel van zijn tijd en krachten vergde, vond hij nog tijd om de zielzorg op zich te nemen van de kleine zwervers, do „spazzi camini". de kleine schoorsteenvegers, die over heel het land zwermen. Als die kleine schoorsteenvegers te Mi laan voor bepaalde gelegenheden, bijeen kwamen, was het Don Ratti, die hun den catechismus leerde en hen tot de H. Com munie voorbereidde. Diep getroffen werd ieder, die mocht gadeslaan, hoe een zoo geleerd priester dezo kleinen met weer galoos geduld onderrichtte in de waarhe den van liet H. Geloof. Het onderwijs ging hem trouwens boven alles ter harte, steeds ijverde hij voor goe de Roomschc leerkrachten aan do scholen Daarom vcreenigde hij rondom zich ook gaarne de katholieke onderwijzeressen van de openbare scholen. Meer dan twin tig jaar leidde liij inliet Milarieescho Ce nakel de recollecties van de katholieke on derwijzeressen, die ontzaglijk veel aan hom te danken hebben. Zijn zilveren priesterfeest in 1904 was dan ook voor de onderwijzeressen een on gezochte maar heerlijke gelegenheid om hun geleerden en beminden leider te hul digen. Ter herinnering aan het feest lieten zij een medaille slaan. ^SUILLè-ÏON Da geheimzinnige Derde. door WILLIAM HOLT. •raai (Nadruk verboden)". Vf 28) P „Maar juffrouw", zeide hij. „waarom vraagt u dit. Meent u dat ik onbescheiden me goweest ben. Zie eens, na,-alles wat er nu eenmaal gebeurd is, is het absoluut uit- Ikm gesloten, dafc do couranten in het alge- V! niccn zich niet meer met deze geheimzin- trel nigo misdaad zouden bemoeien. Intcgcn- )udi deel, zij zullen alle moeite doen om hun lai lezers in lo lichten. Dezo verlangen dat zij ook. En al ware het nu in mijn macht dii u te beloven dat ons blad „Het Eerste rad Nieuws" er verder geen melding meer van ïjf zou maken, dan zou dit toch niets baten", ara „Dat weet ik, dat weet ik", zeide Alice Dvan haastig, „maar u begrijpt mij ver- i keerd. Het werk dat u doet on het werk sb' van uw collega's van do pers is in deze s n!ct lo vergelijken. Natuurlijk als er iels nieuws in do zaak ontdekt wordt, dan zal men dal in do bladen vermelden. En er f1 nog heel wat beschouwingen ook neste gegeven worden, waarvan som-, oo imgo kanfc noch wal raken. Maar u treedt K ni0\Op a's reP°rtor, u wi in do eerste kn de(-cclievfJ z'jn en beproeven zelf 'n ?*zo geheimzinnige zaak te bren- lateiI a w''c'° u verzoeken juist dót te AS?J.wce® cl!.zao Werner aan. aar zei hjj na cenjge oogcnblikken Het Pauselijk wapen. Wij kunnen medcdeelen, dat het wapen van den nieuwen Paus er als volgt uit ziet: Het wapen is horizontaal in twee helf ten verdeeld. Do bovenste helft vertoont een zwarten adelaai in een blarw veld. Op do onderste helft ziet men drie roodo ko gels, in een driehoek geplaatst Het devies luidt: „Raplim transit" (Hij gaat ijlings voorbij; een zinspeling op den adelaar of mogelijk op den neam Ratti, immers het Italiaansche woord ratto be- teekent vlug). De familie van den Paus. Omtrent de familie van Pans Pius XI valt nog het volgende mede te deelen: De Paus heeft in Milaan nog een onger huwTe zuster wonen, Theuesi'a gehéeten. Verder heeft hij een broeder roet name Fermo Ratti. Dezo is eigenaar van een zijdefabriek. Voorts bezit de II. Vader nog twee ne ven, die beiden priester zijn, r 1. Enrico Ral li, proost in Seregno, die Dinsdag toe vallig in Rome was en dade1;jk door den Paus ontvangen werd, en# Rodolfo Ratti, proost in Assa bij Como. Uit de Pers. HET LE1DSCHE POLITIEK ADVIES. Do to Gouda verschijne-nde Nieu we Z u i d-H o 1 1 a n d g r schrijft Nu de mecniixg van do R.-K. pers over bet politiek advies in zijn geheel bekend is, waarbij wij met leedwezen constateer en dat het journalistiek fatsoen een gevoeli- gon lenak heeft gekregen, willen wij met meer aandacht oen beschouwing wijden aan het politiek advies voor den Leidschen kieskring. Er is in den Leidschen kieskring „rumor in. ca sa" over -dit advies en ad bemerken do kiezers in deze streken daarvan niet veel of eigenlijk niets aan den westkant van onzen kieskring en meer speciaal in het bloembollen-centrum valt groote ont stemming waar te nemen. Voor de eerste plaats op heb advies geldt die ontstem ming niet, integendeel, wij mogen met ge noegen constatcoren, dab strijd daarover uitgesloten is en men zich gelukkig prijst onzen eminenten voorzitter der Twee-de Kamer, Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, weder terug te kunnen brengen op den hoogen post, dien hij met zooveel toewijding e-n tact vervulde. De strijd gaat over het be zetten van de tweede plaats op het advies, van den eerstvolgend en plaatsvervanger- dus en waarvan optimisten durven voor spellen, dat ook hij straks de Kamer zal binnenstappen. Van 4 jaar geleden herinneren wij ons, dat er een stroomm-g bestond om^den heer Balvers, wethouder ra-n Hillegom, die toen maals de derde plaats had verkregen op het advies, ee-n hoogere plaats toe te keu- nen. Men is daarin geslaagd, doordat bij de verkiezingen sterk is gewerkt ter ver krijging van voorkeurstemmen en dat wel met middelen, die allerminst onze goed keuring, e.n we weten van zeer velen met ons, konden wegdragen. Zooals gezegd, do toeleg is gelukt, do heer Balvers werd eerste plaatsvervanger ende heer Balvers is dat gebleven, want van de, toen maals gecombineerde groslijst met- de drie andere. Zuad-Hollandsche kieskringen, heeft geen der zittiugnemende Kamerleden t-us- schentijds bedankt en sterfgevallen bleven, gelukkig, achterwege. Zoo stonden de zaken, t-oen men begon aan de, a a-mens tel ling van do voorloopige groslijst voor de verkiezingen van 1922. Opnieuw werd de heer Balvers in tal van kiesvereenigiugen oandidaat gesteld en men verwachtte, dat hij thans op het politiek advies do tweede plaats zou innemen. Geen wonder, dat men vooral in do kringen van den heer Balvers met belangstelling het politiek advies tegemoet zag. Dinsdagavond 24 Januari maakte men in de pers heb poli tiek advies bekend ende heer Balvers was niet bij het vijftal gead vis eerden. Do tweede plaats, want daarom gaat het in i van pijnlijke stilte, „ik begrijp de reden van uw -verzoek niet. hebt er toch ook belang bij, dat dc moordenaar van uw vader ontdekt wordt. Waarom wilt u mij juist van dat onderzoek uitsluiten. Er zijn de meest bekwame speurders aan het werk. Hen kunt ge het werk niet ver bieden". Alice Evan zuchtte, alsof zij dit betreur de. „Dat is zoo", zeide zij, „maar u bewijst mij geen dienst ermee te trachten het raadsel op -te lossen. Ik vrees die oplossing meer kan ik u onmogelijk zeggen". „U vreest die oplossing?" „Ja, ik heb do overtuiging, dat het beter is voor allen, dat de dader niet gevonden wordt. De wroeging over zijn vreeselijk misdrijf zij hem genoegzame straf". Frits Werner dacht na. Wat vermoedde Alice, welke vreeselijke gedachte deed haar aldus spreken. Werner dacht dade lijk weer aan de vreemde rol die bankier Van Gielen in deze zaak speelde. Zou Ali ce hem ook verdenken? Zou zij wellicht do zekerheid hebben dat hij schuldig was? En wilde zij Van Gielen sparen? Maar waarom? Het kon onmogelijk zijn, wijl zij den moordenaar van haar vader geen straf gunde. Indien zij Van Gielen schul dig meende dan kon liet niet om hem zelf zijn, dat zij thans dit vreemdo en onvor- wachto verzoek deed. Maar ter wille van wien dan wel? Het moest dan zijn ter wille van AnLoon van Gielen. Ja, dat was de oplossing. Alice Evan en Antoon van Gielen hadtfen elkaar lief. Alice zou ter- wil lo van Antoon niet wensohen, dat voor heel do wereld zijn vader als moordenaar bekend en veroordeeld zoude worden. hoofdzaak, bleek toegewezen 1© zijn aan den heer Mocrel te Oudewater. Daarover nu is ontstemming. Laat ons aanstonds zeggen, dat dio ontstemming niet bestaat in dat gedeelte van den Leddschen kies kring, Iet welk behoort tot den StafonMes- kring Gouda-, wellicht een enkele uitzon dering daargelaten. Wij willen niet spreken over de verdiensten, die, na-ar meerderen meenen, do heer Balvers ten opzichte van de R.-K. zaak zon hebben, maar zijn de verdiensten van den heer Moerel mindeT? En als dan niet de verdiensten van iemand, doch zijn capaciteiten de al of niet geschiktheid bepalen voor het Kamerlidmaatschap, iets waarmede vrij het volkomen eens zijn, dan nog stellen wij de vraa.g of de heer Moerel daarin moet on der doen voor den heer Balvers. Ook al twijfelt men niet aan de geschiktheid van beide pretendenten voor de tweede plaats, volgt de vraag waarom men in bepaalde kringen zich zoo beijvert om den heer Balvers een voorkeur te geven. En nu opeens, door het- stellen van deze vraag, zitten wij midden in „de kwestie''. Men verwacht van den heer Balvers, dat hij in de Kamer meer speciaal zal werkzaam zijn voor de belangen van de bloembollen streek. Wij kennen do verdiensten van den heer Balvers in zijn omgeving, hij heeft veel en hard gewerkt voor de belangen van hen, die in het bloembol'lenbedrijf hun brood verdienen, maar zou zoo iets hem meer geschiktheid geven voor het Tweede Kamerlidmaatschap Ja, zegt de groep, die hem voor dat lidmaatschap naar voren schuift, hij kan beter dan wie oo-k, opko men voor onze belangen. Toegegeven dat dat zoo is groens vertegenwoordiging dus, geldt dan eenzelfde motief niet veel meer voor onze landbouwende standen, boeren en arbeiders En mag dan met nog veel meer reden niet een eandidatuur van den heer Meerei bepleit worden? De lieer Moe-rel is „schoolmeester", maar wa-ar bleef het „schoolmeesterachtige", wanneer hij ons land doortrok om overal de vrouwen te organiseer en in vrouwenbon den en kies ver eenigingen, wanneer hij den stoót gaf tot het oprichten van nieuwe vereenigingeu enwanneer hij uittrok "om Raiffeisenbaukon en boerenleenbanken op te richten en wanneer hij de boeren bij tal van ondernemingen ter zijde stond. Het is waar, -da-t men den heer Moerel zic-h za-g terugtrekken uit door hem gestichte ondernemingen, maardan wist hij, •dat de zaak marcheerde, men kon hem missen en hij moest tijd vrij maken voor weer nieuwe plannen. Zoo is de heer Moerel geworden de vraagbaak en ver trouwensman van zeer velen en, wordt greepsvertegenwoordiging toegegeven, dan is er voor vele en groote groepen een frroot belang gelegen in de oandidatuur- Moe-re-1. Men blaast in het westen van den Leid schen kieskring hoog van den toren en on3 is dat liever dan sbiekmn gestook en ge mopper, maar ook juist daarom kwam het ons wenschelijik voor cm temidden van het rumoer ook een stem. irit dat andere en, wij mogen zeggen, grootste gedeelte van den Leidschen. kieskring te la-ten hoeren. Men zou anders soms gauw gaan meenen, dab de Leidsche Meskring alleen bloem bollen-belangen heeft. Om niet- misverstaan te worden herhalen wij, dat wij het niet als onze taak beschouwen den heer Moerel omhoog te brengen door af te geven op den heer Balvers. Wij zijn p.ro-Koolen, heb politiek advies heeft do instemming va-n ons cn van een zeer groot aantal met on3 en daarom, georganiseerde Mezers in den kieskring Leiden, wanneer gij straks opge roepen wordt om in uwe Idesvereenigingen bij stemming te bepalen wie uw vertegen woordigers) en plaatsvervangers zullen zijn bij do a.s. Tweede Kamerverkiezingen, dus wanneer gij bepaalt, hoe de definitieve groslijst er - .t zal zien, stemt dan het poli tiek advies HET GOEDE VOORBEELD. De Minis tor van Binnenlands che Zaken heeft aan do Tweede Kamer de Memorie van Antwoord op zijn begrooting doen toe komen. Het kan niet ontkend worden, zegt de „N. R. Git." dat dezo een geheel anderen geest ademt, clan wij tot dusverre gewoon waren. Heb liberale blad sch-njft o.m. Wat wij in zijn Memorie inzonderheid prijzen, is de beslistheid, waarmede hij Werner hield zich overtuigd, dat dit de oplossing was. En een stille woede steeg in hem op tegen Van Gielen. Want dan was hij de oorzaak van het vreese lijke leed, dat Alice trof. Immers desma-t over den dood van haar vader moest nog overtroffen worden door den vreeselijken zielsstrijd, die haar hart verscheurde. Zij had Antoon van Gielen lief en tegelijk moest zij eigenlijk een afschuw voor hem voelen. Want hij was de zoon van den moordenaar haars vaders. Met innig me- dedoogen zag Werner naar het meisje tegenover hem en hun blikken ontmoetten elkaar. Een oogenblik zagen zij ekander in de oogen. Las zij in zijn ocgen welke gedachten hem door het hoofd gingen? Zij strekte als afwerend haar handen uit. „Neen, neen," zeide zij, „maak nu geen onmogelijke combinaties. Ga nu niet ra den naar do beweegredenen van mijn verzoek, want gij zoudt verkeerd raden. Kunt gij aan mijn verzoek niet voldoen, welaan, wij blijven vrienden hoop ik. Maar ik bid u niet te- meenen, dat, gij weet waarom ik ^it vraag". Deze woorden, op gejaagder, toon uit_ gesproken, versterkten Werner in do over tuiging, dat zijn onderstelling de cenig waro was cn om zijn zoou, dien zij liefhad te sparen, wilde zij niet dat de waarheid aan het liclit zou komen. Maar Werner vroeg zich af, wat hij nu moest doen. Moest hij haar verzoek wei geren. Hij kon dit niet. Maar liet was hem immers ook onmogelijk het geheel in to willigen. Dcu vorigen avond pas had hij zijn chef beloofd alles to zullen doen om achter do waarheid te komen en van do zaak 1 courant te maken, wat er J tegenover den veeleischenden dienst van het Bureau voor de Statistiek erop is blijven staan, dat aan zijn verlangen tot bezuiniging worde voldaan. Het groot© gevaar toch, dat ons land loopt, is hierin gedegen, dab Ministers togen hun ambte naren niet zijn. opgewassen, en de vrees is dan ook herhaaldelijk uitgesproken, dat verschillende bewindslieden aan de inbla zingen van hun ambtenaren geen weer stand weten te bieden. Daarom stemt het inderdaad tot vreugde, te zien, dat do tij delijke voorzitter van den Ministerraad ernst met do bezuiniging maakt en zelf standig onderzoekt in hoeverre tot dus verre gevo-t&erd© bedragen in de naaste toekomst ook -nog verantwoord zijn. Uit den aard deT zaak leent do kleine begrootdng van Binnenla-ndsche Zaken zich niet voor millioenen-bczuiniging, maar wat bereikt is, is door do methode, die de Minister gevolgd heeft, alleszins hoopge vend. Er blijkt veel kans, dat Minister De Geer bij zijn pogingen tot versobering van den Staatsdienst den premier aan zijn zij de zal hebben, en dit is reeds vee! gewon nen. Waarcleering van den Onderwijzersstand. Bij de interpellatie over de onderwijzers- salarissen op 26 Nov. 1910, zeide Minister De Visser dat, volgens een rapport van den heer öasimir de onderwijzers i-n door snee slechts 214 uur per dag in de school werkten. De heer Oasimir heeft dit beroep op zijn rapport direot gewraakt. Nu schrijft de Minister in do Memorie van Antwoord op de Onder w ijshegro o-ting „Bij heb Kamerdebat daarover is door hem aan degenen, die meenden dat de voorgestelde salarissen, niet va-n genoeg zame waarcleering van den persoon cn den arbeid der onderwijzers getuigden, onder meer geantwoord, dat die bedragen hem ook met het oog op deoi arbeidstijd der onderwijzers, voldoende voorkwamen. Hij ■sprak daarbij van twee en een half uur gemiddeld per dag. Nu hem duidelijk is geworden dat deze uibdriikking tot- min der waardeer inig van den onderwijzers stand kan -leiden en bovendien bij bedoelde berekening niet in aanmerking was geno men de geestelijke arbeid, die, in verband met den werktijd, door den toegewijd en onderwijzer wordt verricht, neemt hij haar hierbij terug." Nederlandsche R.-K. Journalistenvereeniging. Zondag hield de Noderlaodsche R.-K. Journalisten vere&niging te Utrecht een buitengewone algemecne vergadering door het bestuur bijeengeroepen naar aan leiding van in sommige katholieke organen verschenen mecledeelaiigen omtrent het comité-genera al van 21 Januari in welke bijeenkomst het Politiek Advies voor de R.-K. Staatspartij werd vastgesteld. Na langdurige en levendige discussies vereenigde zich de vergadering eenstem mig op een be stuurs motie, welke na eenige wijziging -aldus kwa-m te luiden De Nederlandsche R.-K. Jou-rnalisten- vereeniging in buitengewone algemecne vergadering bijeen te Utrecht cp 5 Fe bruari 1922, van oordeel, dat med-edeelingen in som mige organen der Katholieke pers mntrent de vertrouwelijke besprekingen inzake he.t Advies 91 J-""VS') niet beantwoord hebben aan het vertrou wen, dat in den journalist gesteld moet kunnen worden. sp-reekt daarover haar -teleurstelling en afkeuring uit In de vaeature-Bruysten werd met over- groote meerderheid van stemmen to-t be stuurslid gekozen de heer P. Steenhoff, hoofdredacteur van „Het Centrum". KERKNIEUWS. Kardinaal Marini f. Naar de „Times"' meldt, is Maandagmor gen, juist voor de verkiezing van den nieu wen Paus, in he-t conclaaf overleden Kar dinaal Marini. Kardinaal Marini was, gelijk gemeld, reeds lijdend aan influenza, toen hij het conclaaf binnenging. Den eersten dag bleef hij te bed, maar den tweeden dag nam hij aan de stemming deel. Later vererger de de toestand, zoodat Zijn Eminentie zich weer te bed moest- begeven. Kardinaal Nicolo Marini werd 20 Augus tus 1843 te Rome geboren. Hij studeerde van te maken was. Als hij Alice beloofde verder niets to doen en zijn onderzoek to staken, dan was hij als eerlijk man met een verplicht naar zijn chef te gaan en hem te zeggen: Ik kan mijn belofte niet houden, ik wil met deze zaak niets meer to doen hebben. Hij zou zijn hoofdredac teur daar dan geen aannemelijke reden voor kunnen opgeven en hem bleef zeker niets over dan zijn ontslag te nemen. Kon hij, mocht hij dit doen? En dat alles om wille van een moordenaar? Al leen om misschien nog den zoon van dien man met het meisje te zien trouwen, dat hij ook liefhad. Want Werner wist het nu, ook hij beminde Alice. „Ik zie wel iD, mijnheer Werner", zeide zij. nadat er eenige oogenhlikken stilte tussc-hen hen had geheerscht, „ik had u dit niet mogen vragen. Gij hebt er alles op gesteld den bedrijver van de misdaad te ontdekken, er is voor u daaiaan teveel gelegen". „Neen", riep Frits Werner eensklaps vastbesloten, „u hebt niet te veel ge vraagd, ik zou geen enkel oogenblik aar zelen te doen wat u mij verzocht, indien ik de overtuiging had, dat ik daarmee werkelijk uw belang diende. Maar die overtuiging heb ik niet". Alico zag hem aan. „Verdenkt u iemand", vroeg zij. Werner was door die plotselinge vraag verrast, maar antwoordde: „Ja". „En meent u dat anderen dezelfde ver denking koesteren?" „Wie bedoelt u met anderen?" „De politie bijvoorbeeld". „Neen, dat doen zij niet. Maar ik ver- aan hof Collpgio Romano en promoveerde» in de filosofie en theologie als leerling van het Collegio Capranica, Een groot vriend was hij van don Bosco> die hem zeer hoog schatte en die hem' vooral slöundo hij het werk van het cate- chismusonderwijs aan de Romeinschö jeugd. Aan het conclaaf, dat tot Leo XIIFsven kiezing leidde, nam hij deel als onder staatssecretaris van de H. Congregatio van] hef Consistorie. In 1890 richtte hij hefl tijdschrift „II Bessarione" op, dat vooral ijverde voor de aansluiting der Gostersche' kerken. Verschillende reizen met weten schappelijke doeleinden ondernam hij door Griekenland, Egypte en Palestina. Pius X benoemde hem tot secretaris van,' het Pauselijk gerechtshof, de Scgnatura ea tot consultor van de commissie tot codifi catie van de kerkelijke liturgie. 4 December 1916 werd hij door Paus Benedictus XV tot kardinaal gecreëerd. In de laatste jaren was hij secretaris van dö Congregatie der Oostersche Kerk. Heilig-Land-Stichting. i Wederom vertoeven twee assistenten, de Zeer Eer w. Pater Haipperts van heb gezelschap va<n Maria e.n de ZeerEerw. Pater Teppema O. P., in de pastorie de<r H. Land-Stichting, om de voorjaars bezoe- ken rond te leiden. Priestercomité tot hulpverleening aan Oostenrijksche Geestelijken. (Seer.: Zwijsenstraat 5, Tilburg, Tel. 344.)' Bij het Priestercomité tot hulpverieening -aan de Geestelijkheid van Oostenrijk en Hongarije (Zwijsenstraat 5, Tilbiug) is in gekomen over de eerste maand van het jaar 1922: 3817.79, kr. 73.100 frs. 26.-, dollar 10. Men bericht nader -uit Rijsenburg aan' „De Tijd"; Mgr. dr. Schaepman heeft sinds eenigei dagen het bed moeten houden wegens een' aanval van griep. Volgens medische uit spraak heeft de ziekte een normaal ver loop en zal de HoogEerw. patiënt binned korten tijd weer geheel hersteld zijn. Uit de Omqevlnc?. SASSENHEJM. Burgerwacht. Onder Voorzitterschap van den heer G. Dannys vergaderde gister avond de Sassenheimsche Vrijwillige Bur gerwacht. Aanwezig waren o.a. do Burge meester en do lieer Lokkerkerker, raads lid. De Voorzitter opent- do vergade ring op de gebruikelijke wijze en wcnschfi den leden allen een gelukkig Nieuwjaar voor hen en hun gezin. Spr. memoreert het bedanken als Commandant door den heer A. Bergman en brengt hem openlijk den dank der Burgerwacht. Do notulen worden voorgelezen en gcodi gekeurd, waarna door dén voorzitter met een toepasselijk woord de nieuwe Com mandant, den IIoogEdel Geb. Keer -Sixma Baron van Heemstra wordt geïnstalleerd. De Voorz. uit daarbij den wensch dat hij de Burgerwacht tot verderen bloei mag brengen, maar tevens dat het nooit tot daadwerkelijk optreden mag komen. De heer van H eomstra dankt op do eersto plaats den Burgemeester en het be stuur der Burgerwacht voor het vertrou wen in hem gesteld en ontvouwd daarna zijn program. Spr. zet uiteen wat de Bur gerwacht eigenlijk moet zijn, en is geluk kig uit de genomen inlichtingen bemerkt te hebben dat de Sas3enhofmscli8 Burger wacht werkelijk een model Burgerwacht is, niettegenstaande de scherpe aanvallen welke meerdere malen op haar worden ge daan. Spr. wcnscht nog mede te deelen, dat do leden niet moeten meenen dat hij, als oud-officier, do Burgerwacht in mili taire richting zal sturen. Met een gloed volle peroratie eindigt spr. zijn aandach tig toegehoorde rede. De Barge m cosier heet den nieuwen Commandant welkom en herinnert er aan dat Sasscnheim door zijn liefde voor de orde. een model gemeente is. Spr. herinnert aan de vroegero bewo ners van het Huis Ter Lecde en zegt dat do heer van Heemstra zijn benoeming ook moet beschouwen als oen blijk van. liqfclo moed, dat u het wel doet". „Oh", zuchtte Alice, „en wilt u dan niet begrijpen, dat ik verlang, dat nooit de we reld dit alles gewaar wordt. O mijnheer, Werner als u niet spreekt, u die den dader op het spoor zijt, dan zal hij nooit ontdekt worden". „Gij eischt dus dat ik zwijg en geen verdere moeite doe de bewijzen te ver zamelen". „Ik heb niets te cischen, maar vraagt u of dit mijn hartewcnscli is, dan zeg ik u ja". „Goed, juffrouw Alice, dan zal ik zwij gen en mijn vermoedens aan niemand me dcdeelen". „O", riep zij, „hoe zal ik u danken, gij zijt een oprecht vriend. Ik blijf u eeuwig dankbaar". Alico scheen zeer verlicht. „Komaan", zeide zij, „de politie is op, een dwaalspoor en zal niet3 ontdekken. Ik, ben nu veel geruster". Werner stond op. Zij stak hem de hand toe, die hij warm drukte. „Ik zal mij aan mijn woord houden na-, tuurlijk", zeido hij, „maar vóór ik de geri heel zaak laat voor wat ze is, moet ilcj Van Gielen nog meedeelen, dat de kist vanf', uw vader ontvreemd is". ,J „Die kist met vaders instrumenten eni papieren?" „Ja, die is opeens spoorloos verdwenen"1,;! „Welnu, ga dat vertellen, zij zullen eic zich niet to veel van aantrekken, hoop ikri Was met het verdwijnen van die kist diei heele ongelukkige uilvinding van mijnM vader slechts van de baart. Ik geloof, datl het een zegen zoude zijn voor allen". (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 3