Tweede Blad. Donderdag 12 Januari 1922 Roomsche weerkracht. Dichter Bas liaan se heeft in een mooi vers de mentaliteit der menschen ten op zichte van het altijd-elders-schijnenda ge lui eens kort maar krachtig „beschreven" ia de volgende regelen, welke om hun die pe beteeke-nis en om hun waarheid voor al- Se tijden en alle mens'chen verdienen „klas siek" te worden: „En zoo zag hij steeds wat hij hebben wou, En nooit zag hij wat hij had, En hij dacht eerst, hoe hij heb minnen zou. Als hij het niet meer bezat.".... Naarmate in den nieuwen tijd de godsdienstige, politieke, sociale, econo mische en vele andere verhoudingen zieb steeds scherper zijn gaan toespit sen is de Katholiek in een hem steeds méér vijandige wereld komen te leven, en noodiger dan brood zijn hem en haat op fabrieken en werkplaatsen en kan toren en in al dan niet gezochte en ge waardeerde gezelschappen de wapenen, waarmede hij of zij de talrijke en vaak heftige aanvallen op zijn Roomsche over tuiging succesvol zou kunnen afslaan. Op bepaalde momenten zou een snedig- jui&t antwoord op een bepaalde vraag ot opmerking menigeen iets liefs waard zijn, doch niet iedereen is zoo door en door bestudeerd in philosophic en theologie en andere ie's méér, dat hij uit eigen weten schap de waarheid tegenover de leugen of leugenachtige insinuatie lean stellen, en daarom is l\et noodig (van onze felste tegenstanders, de socialisten, mogen wij ten deze lééren!) dat de breed© Roomsche massa zorgt, op andere wijze zich een flinke dosis Roomsche weerkracht te ver zamelen. Dit kan en moet geschieden door zich én woord én geschrift ten nutte te maken. Door druk gebruik va-n de apologetische eursusson overal waar ze gegeven worden. Door dankbare aanvaarding van - het apologetisch geschrift. Vooral het laatste schijnt ons van on schatbaar belang; immers, waar de ie vend e stem van den geloofsverdediger idet kan doordringen, daar kan wél een -jtoekske gelezen worden, en dat is op oneindig veel méér plekjes, dan waar -apologetische cursussen gegeven kunnen Gordon: in de huiskamer, in den trein, in •act vrije veld Voor verreweg het grootste deel moet 3e Roomsche massa door middel van apologetische lectuur de noodigc Room- ïehe weerkracht bijgebracht worden. Enweten onze lezers nu wel, dat Kas, de bekende „Maasbode'-apologcet, .en ieder alreeds een enorme hoeveelheid Roomsche weerkracht,voor het grijpen gs- je\en heeft? Serie na serie en bundel na bundel doet Max bij zijn Apologetisch Bureau „Hou vast" (Brecdstraat 9 te Alkmaar) in den meest smakelijken en meestgoed- koopen vorm gcloofsverdedïgingcn ver schijnen, welke te zameiï den meest idealen apologetischen cursus vormen, welken men zich denken kan. Max schonk aan Roomsch (en nict- RoomschNederland oa alreeds de serie's „Karei ende Elegast" en „Zwart op Wit" en thans is de serie, „"Wij Katholie ken" alreeds in zes deeltjes dus tot op dé helft gevorderd. Een abonnement op een serie van Max's apologetische brcehuuvtjes (in onzen tijd van duurte ongelooflijk goedkoop!) ver zekert een ieder (vooral propagandaclub3 mogen het. zich voor gezegd, houden) een benijdenswaardige hoeveelheid Roomsche weerkracht. Roomsch Nederland, dat strijden moet voor de verdediging, voor den trioniph van zijn heerlijk geloof, late de goede e.n goedkoop© gelegenheid tot verzameling van de noodige Roomsche weerkracht niet onbenut. 1-eUILLETON De geheimzinnige Derde. door WILLIAM IIOLT. (Nadruk verboden), 8) „Zeker, zelccr. Hm, heeft u ook ccnig vermoeden, wie de moordenaar zijn kan, heeren". „Neen burgemeester, laat ik u even kor/ alles vertellen. Do vermoorde is profes sor E\an. Voor eenige dagen ontving hij een dreigbrief, waarmee de politic in ken nis gesteld werd. De professor geloofdo eerst niet, dat die dreigbrief ernstig op gevat worden moest, maar is lot de slotsom gekomen, dat het toch veiliger was zich de eerste dagen voor z'n vervolger te verber gen. Met zijn dochter zou hij hier op den Beukenhof cenigedagen of weken logceren Wij zijn meegegaan' om, mochten zijn vij anden hem hier vinden, yoor ziju veilig heid zorg te dragen. Helaas het schijnt, dat de moordenaar licm hier al opwachtte" En Werner vertelde, hoe de dochter van den vermoorde hem gevonden had. Bij vcrtcïdo ook, hoe hij gezien had, dat iemand bij het raam wegvluchtte. De burgemeester ondervroeg nog de be dienden, die, vertelden wat zij wisten. Het bleek nu, dat professor Evan na aankomst zich vermoeid had gevoeld en dadelijk naar bed gegaan was. Een eer bedienden had hem op zijn verzoek een warme wijn grog gebracht en zijn dochter was toer. bij hern geweest. Zij was daarop naar de huis Men heeft wapenen noodig in den vaak feilen en onver wachten strijd. Véél is er om deze wapenen geroepen. Luider en algemeenêr, naarmate de strijd gevaarlijker werd. Welnu: laat men dan nu in tegen stelling met den zocker-naar-geluk van dichter Bastïaanse niet steeds zien wat men hebben wou, laat men nu eens wel zien, wat men heeft! Men kan zich door aanschaffing van Max' brochuurtjes heel goedkoop een ar senaal van wapenen ter verdediging en tot triomph van zijn geloof vergaren. Die gelegenheid heeft men. Dat ze gewaardeerd en benut worde! Uit de Pers. EEN PROTESTANTSCH OORDEEL OVER HET GEMENGDE HUWELIJK. De Wachter schrijft over lichtvaar dige huwelijken o.rn.: Gemengde huwelijken worden, hetzij om stoffelijke voordeden of anderszins, ook niet zoo erg geschuwd. Al te dikwijls wordt een juk opgenomen met een onge- loovigo of een geheel onversqjiillige om trent God en godsdienst. Droef is het ver schijnsel, dat dikwijls aan onze jongelin gen en jongedochters de omgang met de zulken niet wordt verboden. Zij worden in eigen omgeving of in onze groote steden in een betrekking of dienst gesteld, waar alle toezicht op het jonge leven ontbreekt Waar de verzoeking aan alle zijden hen omringt. Te erger, als ook hiertoe geen noodzaak, maar soms louter liet hoogste loon aanleiding geeft. Menige jongeling of jongedoclitcr is op deze wijze tot een droef begonnen en diep ongelukkig huwelijksleven gekomen. Wel wordt dan vaak gesproken van en ge hoopt op „bekeering", die toch mogelijk is. Maar die meestal uitblijft, terwijl in zinking van eigen geloofsleven rnaar al te ras blijkt. Of een wegdolen op zondige paden volgt bij hen, die niet met waren harte tot God bekeerd zijn. Ook is een huwelijk tusschen personen, die tot verschillende Kerken behooren, niet zoo vreemd. Zoowel de jongeren als zelfs de ouders verontschuldigen dit bij hun leeraar dan met een: ,/t Is toch een nette en oppassende jongen", of „een be daard en flink meisje". Bovendien: „met een paar flinke handen', of „een nctlc en winstgevende betrekking". Men gaat im mers nu en dan of zelfs geregeld samen naar een kerk. Dat komt best in orde. Doch nauwelijks is het huwelijk een korten tijd voltrokken, of man en vrouw gaan ieder hun eigen kerkdijken weg. Een weg die straks niet alleen op den rustdag, maar in vele dingen uiteengaat. Al groo- ter verwijdering en niet zelden twist en tweedracht brengt. Die voor de kinderen uit zulk een huwelijk soms tot gehcelen aikeer van alle godsdienstig leven voert. Zoo wordt de eeuwige schade, die zulk een tweeheid veroorzaakt, niet zelden on afzienbaar groot. Vooral als de Kerken in belijdenis en leven ver uiteengaan. Maar ook al is het, dat in beide het Evangelie van den Chris tus der Schriften wordt gepredikt, verwij dering blijft toch meermalen niet uil. Zelfs dan niet, als alleen het huwelijk één van beiden doet overgaan naar een andere Kerk. Zonder dat dieper liggende overwe ging, een eigen, innige overtuiging, in zulk een gewichtige zaak meespreekt. Ook in dezen hebben niet alleen de jongeling schap en de ouders, doch ook de Kerken* wèl too te zien. Allerlei omstandigheden kunnen zoo licht de Kerkeraden verlei den, het bij gemengde huwelijken niet al te nauw te nemen met. de overkomst tot een andere Kerk. BINNENLAND. Te veel belasting. Een „Politiek briefje" in de „Niouwo Tilb. Crt." luidt aklus: „De regeeringsverklaring indertijd in de Tweede Kamen- afgelegd, over het niet meer instellen, van nieuwe ambtenaars betrekkingen en hot niet meer aanstellen va-n nieuwe ambtenaren zoolang er op wachtgeld gestelden zijn die de functie na-ar behooren kunnen waarnemen, is nu gevolgd door een regeling, waaruit blijkt, kamer gegaan en de moord moest gepleegd zijn in den tijd/ dat Alice Evan met Van Giclcn en Werner gesoupeerd had. Na het souper was juffrouw Evan eerst naar haar eigen kamer gegaan en Had zich toen nog even naar haar vader wilton be geven, waar zij de vrceselijke ontdekking deed. Men kon haar zelf nog niet ondervragen, maar uit alles bleek toch wel, clal zich het geval aldus had toegedragen. ,,'t Is vr'ccselijk, 't is vreeslijk", zuchtte de burgemeester, die eigenlijk niet goed wist, wat te doen en tamelijk hulpeloos z'n veldwachter aankeek. „Het lijkt mij het verstandigst", zci-lo Werner, „dat u dadelijk de rechterlijke autoriteiten waarschuwt. Het post- en telegraafkantoor zal wel gesloten ziju 's nachts." „Natuurlijk." „Goed, maar de hoofdkantoren zijn niet gesloten en dus doet u het beste den direc teur van het kantoor hier uit z'n bed lo kloppen." „We kunnen oolc alvast- zt-Jf liet onder zoek beginnen", meende de veldwachter. Maar Werner antwoordde: „Ik geloof, dat het beter is, indien er voor gezorgd wordt, dat alles zooveel mo gelijk blijft in den toestand; waarin tiet verkeerde, toen de moord gepleegd werd. Er moet bijvoorbeeld voorkomen worden, dat er om het huis geloopen wordt, dat zou oorzaak kunnen zijn. dat er sporen uilgcwisclit werden." „Zeker, zeker", sprak de burgonvodcr. „Mag ik u een voorstel doen" vroeg Wor ner. „Laat de veldwachter hier blijven om alles te bewaken. De dokter en mijn vriend dat de tijd van hot onverantwoordelijk bo no om rnaar raak systeem voorbij is. „In verschil lende gemeeniten is men bezig eenzelfde systeem te volgen: geon nieuwe vacatures vervullen, b.v. bij de po litie, op de secretarieën enz. „Het is voor de belastingbetalers als het gloeien van het morgenrood op de toppen der hooge bergener naakt een. nieuwe dag, er komt hoop op beter. Wat zeer noodig is, omdat de veel te hooge belas tingen niet alleen beteekenen een vermin dering van levensvreugde en welzijn voor zoovelen, vooral ook in de intellectueel© en andere middenstandskringen met be perkt© inkomens, maar ook omdat die drukkende belastingen de algemeen© wel vaart mede wurgen, „Men kan een gulden maar eens uitge ven en wat door de overheid wordt ver knoeid is voor handel en bedrijf verloren. En het he-ele volk, ook zij, die maar kef fen over 't „halen war het zit", moet lij den onder het feit, dat tegenwoordig ma-ar gehaald wordt waar het zit of niet zit. „Maar toch ook rijst, naast de blijdschap over den komenden beteren dag, een vraag over de rechtvaardigheid der belastinghef fingen. „Voor de Katholieken is op dit punt de leer duidelijk genoeg. Er mag slechts ge vorderd worden wat staakt noodig is. Wat er boven uitgaat ademt in onrecht. En ter wijl nu de nieuwe bezuinigingsmaatregelen bewijzen, dat overal geld werd verknoeid en dus ook geld onrechtmatig den belas-» tingbetaler werd afgenomen, moet het eer ste woord over de rechtvaardigheid in het bela-stingheffen ook van Katholieke zijde in de Kamers nog worden gesproken. Wij dra gen onze beginselen niet voldoende naar buiten, plaatsen ons licht niet genoeg op de kandelaar." De gehuwde vrouw en de Gemeenteraad. Onder „Nootjes" lezen we in de „N. P. C. C.": In de Prinsen-stad Delft is een sociaal democratische gehuwde vrouw lid van den Gemeenteraad, wat tegenwoordig natuur lijk niks bijzonders is. Zij heeft met ingang van 1 Januari j.l. ontslag genomen, wat óók geen bijzondore vermelding verdient. Maar wèlde reden, waarom zij ontslag nam. Zij zei (ik zeg het nu maar in m'n eigen woorden) zo zeiIk ben primoechtge noot© en moeder en secundo: raadslid. Allo twee de functies goed waarnemen kan ik niet, naar mij is gebleken.-En nu één va-n tweeën: raadslid blijven en mijn plichten in het gezin verzaken óf ais •aadslid bedanken en mij geheel aan mijn gezin geven. Zij koos, als rechtgeaarde vrouw, het laatste. Ik wensch én Delft én die Mevrouw ge luk. Delft (niet omdat zo dio Mevrouw ver iest, want ik ken haar niet) omdat daar •:i dien Raad wijze woorden zijn gesproken En. die Mevrouw, omdat zij heeft ingezien, op den verkeerden weg te zijn. En 't is beter ton halve gekeerd De zaak mr. J. van Best. Naar aanleiding van het onlangs gepu bliceerde rapport van den eereraad in de zaak van J. van Best, zendt deze laatste ens een uiteenzetting toe, waarin hij er op wijst, dat de cereraad geen beslissing heeft willen nomen omtrent de vraag, die haar was voorgelegd, jiud-at hij na-ar zijn oor- doel niet over voldoende gegevens beschik te en zich bepaald heeft tot. het- uitspre ken van zijn oordeel over heb contract van heb kantoor van mr. van Best met de hee ren X. en Y. Dat oordcel geeft ruimte tot het trek ken van meer of minder gunstige conclu sies. Ten aanzien van zijn honorabilitoit er is dan ook in beiderlei zin gecommenta rieerd. Aangezien do politieke organisatie van zijn partij één dezer dagen voor dé nood zakelijkheid gesteld zal worden tusschen dc gunstige en de ongunstige conclusies to kiezen, publiceert de heer van Best eenigo feiten, die tot het dossier in zijn zaak be hooren, doch niet in het rapport zijn op genomen en indien ze in heb rapport wa ren opgenomen zJ. er geheel ander licht geworpen zouden hebben op de resumptio en de conclusion dof Commissie. Mr. van Best meent, dat de wetenschap dezer feiten een veroordeeling slechts zal toelaten, nadat hij in de gelegenheid ge steld zal zijn geworden om op grond van blijven ook zeker hier, want vooral de hulp van den dokter zal noodig ziju mis schien als juffrouw Evan ontwaakt. Dan ga ik met u mee en wij begeven ons naar het telegraafkantoor." Do burgemeester was met dit voorstel zeer ingenomen. Hij wilde wel heel gauw van den Beukenhof weg. „Tn orde, zei hij, „zoo zullen we doen. Wij gaan naar het dorp." „Maar", zei de veldwachter, „als...." De burgemeester liet hem niet uit spreken. „Noen, neen," zei hij, „we doen gelijk mijnheer gezegd heeft." Do auto stond nog voor do deur en hef dorp was dus spoedig bereikt. Gedurende den korten rit spraken de beide mannen niet veel. Frits Werner was de cersto vrees olijke ontsteltenis te boven, toen zijn metgezel opmcrklc „Dat is'een zeer treurig einde voor uw verblijf op den Beukenhof', antwoordje hij mei iets grimmigs in zijn slem: „Dat. is het cindo nog niet, ik zal niet rusten voor ik het geheim, dat achter dit alles schuilt, ontdekt heb". Frits Werner had werkelijk tiet meest besliste voornemen don geheimen sluier op te heffen, die over alles lag, wat hij de laatste vier cu twintig uren had mee gemaakt. Als dc justitie niet den moorde naar ontdekte, zou hij het doen, wat het ook kosten mocht en lioc groot-c gevaren hij zelf daarbij ook zoude loopen. Bij zou dan ook naar de Beukenhof terugkeeren. Met zijn voorstel aan den burgemeester liacl hij echter nog een ander© bedoeling. Nu professor Evan vermoord was, sprak 'deze feiten zijn zaak v-oor die politieke or ganisatie toe te lichten. D© heer van Be3b bepaalt zich tot de volgend© feiten, dio hij dan uitvoerig be spreekt: lo. betreffend© hot z^m. niet voldoend© uit elkander houden d©r functies 2o. betreffend© heb aangaan door zijn kantoor van een contract na 3 Juni 1915 tot het voor gemeenschappelijke rekening waaomcmen van belangen van derden; 3o. betreffende het voordeel genieten uit speculatieve transacties volgens het contract van zijn kantoor met X. en Y. 4o. betreffende het niet aangaan van dat contract mede op zijn naam. Nieuwe Munten. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer nopens het ontwerp van wet tot regeling van dB inkomsten en uitga ven van het Staats munt bodrijf 1922, zegt de Minister van Financiën, dab voor de grove zilveren munten nieuwe moddellen gereed zijn, welke naar hij hoopt, aesthe- iisch een bevredigenden indruk zullen maken. Nu aan 's Rijks Munt geen vast stem pelsnijder meer verbonden ïs, verdient wanneer weer behoefte -aan een nieuwen beeldenaar ontstaat, liet denkbeeld van v'n prijsvraag z.i. zeker de overweging. KERKNIEUWS. Een vsrhcjger.de opdracht Naar het Noord. Holt. Dagblad verneemt •heeft do WelEerw. heer B. H. G. Hesman, kapelaan der St. Laurentiuskerfr, van Z. D. H den Bisschop va-n Haarlem oen schrijven ont vangen, waarin Z.Eerw. in verband met de pogingen, welke worden aangewend om d'e zaligverklaring te verkrijgen van de Albmaar- 6che Franciscaansche marl el aren (1572) en van de Alkimaarscho martelaren Pastoor EylaTdus Waterlandus en Kaïpelaan David LoendorEiz (1573) opgedragen wordt, alle gegevens en bescheiden te verzamelen, welke voor oen eventueel proces tot zaligverklaring dienstig en noodig zullen zijn. Van harto verheugen wij ons over deze op dracht: d-e schoonc actie is ingezet. „Mshd." RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEiDEN. Dc Kantonrechter te Leiden heeft veroor deeld: Wegens loopèn op verboden grond: L. K.: W. C. v. d. Z., beiden to Haarlem; P. D. Zzn.; A D. Jzn. beiden te Noordwijker-kont ieder tol 5 of 5 dagen hechtenis; wegens een trek dier onbeheerd laten staan: W. v. d.. Z. te Noordwijk eriiout 1 of 1 dag hechtenis.; D. C. v d. N. te Katwijk #w:n Zee; J. W. Sassen- keim 2 of 2 dagen hedhtenis; wegens niet zorigon, dat een op den openbaren weg ge plaatst voorwerp kelder verlicht is: G. van D. te Katwijk aan den Rijn 3 of 3 dagen hech tenis; wegens als getuige opgeroepen zijnde wegblijven: H. H. IJunuiden 3 of 3 dagen hechtenis; wegens overtreding der arbeidswet: A. P. G. T. 4 maal 3 of 4 maal 3 dagen hechtenis; D. P. 5 of 5 dagen hechtenis: A. de K. te Katwijk aan Zee 4 maal 1 of 4 maal 1 dag hechtenis; M. K. Katwijk aan Zee 3 of 3 dagen hechtenis; wegens overtreding der jachtwet: H. D. Noordwijkcrhout 5 of 5 ■dagen hechtenis; C. R., Wasser aar 3 of 3 dagen hechtenis; wegens overtreding der motor on rijwielwot: F. J. S. 2 of 2 dagen hechtenis A G. van T. 10 f 10 dagen hechtenis; P. P. D. 1 of 1 dag hechtenis; J. v. d. K. 1 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding der IJ'kwcl: 3. A. huisvrouw G. van K.; F. S. huisvrouw E.; W. L. S.; N. van P.; E. van B lo Katwijk aan Zeo iedor tot 0,50 of 1 dag hechtenis; N. V.; I. Z. 2 maal 0,50 of 2 «iaal 1 dag hechtenis; J. A. M. 6 maal 0,50 of 0 maal 1 dag hechtenis; wegens overtreding •der trekhonden wot: W. v. <L H. Noordwijk 3 of 3 dagen hechtenis; A. v. d. N., Voor bout 2 of 2 dagon hechtenis; J. A. v. d. O 2 maal 2 of 2 maal 2 dagen hechtenis; wegens overtreding der spoorwegwet: H. J. K. de J. 1 of 1 dag hechtenis; J. E. W.; C. A. van D. 0,50 of 1 dag hechtenis; G. S. War mond; G. H. S.. zwervende 3 of 3 dagen hech terns; wegens overtreding der hinderwet: Oh. J. v. d. L. 10 of 5 dagen hechtenis: wegens overtreding der Huiircommissiewet: G. V. te Katwijk aan Zee 3 of 3 dagen hechtenis: wegens overtreding van liet Prov. Reglement ou hel vanzelf, dat het niet geheim zou blij ven. En het was thans zijn plicht het blad waaraan hij verbonden was zoo spoedig mogelijk bericht te zeilden. Daarom wildo hij met het hoofd van do gemeente mee naar het telegraafkantoor, want, als dc of- ficioele mededeel ingen weggeseind werden, dan moest ook zijn relaas nog weggezon den worden naar „Het Eerste Nieuws". Vóór cenig ander blad op de hoogte kon zijn van liet drama, zou zijn courant, zeker in een extra editie het opzienbarende nieuws medcdcclen. Hij wist, dat zijn hoofdredacteur uitermate tevreden over hem zou zijn, maar toch gevoeld© hij daar over geen voldoening. Het was hem alsof hij in zekere mate mede verantwoordelijk was voor den dood van professor Evan. Hij wist wel dat hem daarvoor geen schuld treffen kon, maar toch voelde hij iels als een verwijt, dat hij niet nog voorzichtiger geweest was. De omgevallen boom over den weg, dien dc auto moest passcoren, had hem persoonlijk dc vaste overtuiging gegeven, dat do vijand van den professor volkomen ervan op de hoogte was, dat deze naar den Beukenhof ging. En hier van overtuigd had met de mogelijkheid rekening gehouden moeten worden, dat dadelijk weer een aanslag op den profes sor gepleegd worden kon. Dadelijk bij de aankomst op de buitenplaats hadden zij allo voorzorgsmaatregelen moeten nemen. En zeker, toen hij bemerkt had hoe zij bespied werden, had hij geen oogenblik kalm in de huiskamer moeten blijven. Evenwel, toen was hoogstwaarschijnlijk de misdaad reeds geschied. Frits Werner's gedachtengang werd ou de-broken. doordat de auto stilhield voor iflo watereu: W. J. K. 5 of 5 dagen. hecht©», nis; G. F. te Sassenheim 2 maal 10 of f maal 10 dagen hechtemis; G. B. te Amsterdam 5 of 5 dagen hechtenis; wegens rijden mot - een rijwiel zonder bel: A. B.; M. van S. War mond; J. F. H. Haarlemmermeer tot 3 of 3 dagen hech tonic; J. van L. Öegstgeest 1 of 1 maand tuohtschool. wegens rijden met een: motorrijtuig zonder licht: A. P. S. Wassenaar 5 of 5 dagen heomouis; wegens rijden met een voertuig zonder licht: A. v. <L W.; J. L.? J. IC. Katwijk aan den Rijn; T. O.; D. V. bel den to Katwijk aan Zee 3 of 3 dagen hech tenis; wogons rijden met een rijwiel zonder licht: J. A. de L.; J. M. P.; F. M.; M. E F; W. J. W.; Th. J. B.; C. J. B.; P C; S J; W IC.; L. H.; B. Th. van G.; N. L.; J. P L; F L, C A M. G. Boskoop; G. W. Jr. Warmond; A P.; J. G. B.; J. W. E. allen te Voorschoten; A G. Katwijk aan den Rijn; J. de V.; J. van D.; W. K.; L. Z.; F. B.; A J. C; J M, K van D.; B. I.; P. van der M.; A. Z.; W. K„ allen te Katwijk aan Zee; J. H. v. d. B„ Noordwij kcrhout; W. P., Lissc; A. v. d. S„ Rijnsburg, ieder tot 3 of 3 dagen 'hechtenis; A. N.; Oh, J W. B.; H. G. E. ieder tot 1 of 1 dag bodhtcmis; S. H. 0,50 of 1 dag liechtonïs: H, van A„ 0,50 of 1 maand tuchtschool; R W. B.: K. W. Voorschoten; A. J. D. van T. te Voor schoten, ieder tot 2 of 2 dagen hechtenis; H. v. d. K. te Rijnsburg 2 of 1 maand tucht school; wegens opgeven van een valschen naam: H. D. te Noordwijkcrhout 10 of 5 dagen hechtenis; H. v. d. K. te Rijnsbrfrg 5 of 1 maand tuchtschool; wagens overtreding der Politieverordening der gemeente Leiden: A. R., Hillegom, 2 f 2 dagen hechtenis; H P. A K.; J. C.; J. P. W. Z.. Leiderdorp; C. van D. Maassluis; K. G. S.; P. Z.; H. W. ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; H. den H. 0.50 of 1 dag hechtenis; S. van E. 2 maal ƒ1 of 2 maal 1 dag hechtenis; G. de W. Zcelerwoude 3 of 3 dagen hechtenis; J. v. d. K. 2 of 2 dagen hechtenis; C. B. Rotterdam 5 of 5 dagen hechtenis; G. A. W. A. 's-Gravenihage 3 of 3 dagen hechtenis; wegens te Noordwijk een wagon onbeheerd laten staan: J B. te Noordwijk aan Zee 1 of 1 dag hechtenis Vrijgesproken werden: J. H. S. Valkenburg, beklaagd van overtreding der arbeidswet; P C« v d. K. lo Amsterdam, beklaagd van overtre ding der Politieverordening voor de gemeente Leiden. Waar geen woonplaats is vermeld zijn veroordeelden te Leiden woonachtig. HAAGSCHE RECHTBANK. Voor deze Rechtbank hebben terecht ge staan de 23-jarige werkster J. Bcyerhng en E. W. van Berkel, huisvrouw van G. Richel. 31 jaar, zonder beroep, beiden uit Den Haag, terzake van bet veroorzaken van gcdruisch, waardoor de orde in een open bare vergadering in casu de vereenig,de zit ting van de beide Kamers der Staten-Generaal op 20 September j.l. zou zijn verstoord. De beklaagden zouden bobben geroepen „Herman Groenendaal moet vrij", hetgeen zij erkenden. Het 0. M. eischto tegen ieder barer twee weken 'gevangenisstraf. Do beklaagden bielden vervolgens ieder ee> pleidooi om haar daad te verdedigen. De zaak-Wesscling. W osselin g contra „De Residentiebod Voor de Arrondissemonts-rochtbank alhier werd hedenmiddag behandeld, de aanklacht van den heer C. D. Wevseling, lid van den Raad dcT Gemeente 's-Gravcnhage, tegen den 'heer S. Bruysien, hoofdredacteur van het Dag blad de „Residentiebode". President der recht bank was Mr. Rhede v. d. Kloot, officier van. Justitie Mr. Eoger. Als verdediger van den heer Biuijsten trad op Mr. J. J. Belifantc. De heer C. D. Wesso- ling bad als raadsman Mr. Franken. Den lieer Bruijstcn was ten laste gelegd/ dat hij in do „Residentiebode" in de maanden September cu October 1921 eenigo artikelen had geschreven, waarin passages voorkwamen die beleedigend waren voor don heer G. D. Wcssol'iug. Beklaagde erkende, do betreffende artikelen naschreven to bobben, met het dool, dat do daarin vermelde feiten publiek zouden wor den. Bekl. ontkent, dat hij opzettelijk do bedoe ling hooft gehad, den heer C. D. Wcsseling i© bo'eodigen: Juist het tegendeel was het geval.- Do beer G. D. Wcsseling. als getuige ge hoord, verklaart, in ,Be Residentiebode" de artikelen „De Zaak" en Afgeperst Verweer" gelezen te hebben. Hij gevoelde zich door dio artikelen beloedïgd en had daarom een aan klacht tegen den schrijver van die artikelen ingediend. licl postkantoor. Vrij spoedig had mem den directeur, die boven het kantoor woon dc, gewekt cn hem aan het verstand ge bracht, wat er van hem verlangd werd. D© man was zeer bereidwillig aan dit verlan gen te voldoen cn zat spoedig voor het te legraaftoestel. Werner, dicteerde hem wat hij seinen moest en de burgemeester vond dit uitstekend. Hij was blij, dat de flink© jonge man feitelijk het werk voor hen* deed. Toen het bericht aan do officieel© personen verzonden was, vroeg Werner din directeur ook voor hem aan het adres van „Hpt Eerste Nieuws" een telegram af i to zenden, doch daartegen werd bezwaar gemaakt. „Het kantoor hier is om half acht pas i open en ik mag zeker nu niet particulier© telegrammen aannemen", z-cido de ambte naar. u „Kom", meende do burgemeester, „ik zou hierin mijnheer maar ter'wille zijnn.L „Neen, r.ecn het gaat workclijk niet. Uj moet mij goed begrijpen. Ik voor mijn!; persoon zou gaarne do mocile doen, maar, het dienstreglement staat dat niet toe". Werner zag wel, dat het moeilijk, zooi. niet onmogelijk, zijn zou den man tot an der© gedachten te brengen. „Maar apropos", zcide hij, „u hebt bier ook een rijkstelcphoon, laat me daarvan!? dan gebruik maken. U staat me alleen! toe, dat ik spreek met do telephooncen- Irale in dc hoofdstad. Als die me verbin- den wil met m'n redactiebureau, danvalU dal in zekeren zin toch buiten uw ver antwoording"'. (Wordt vervolgd.}'.

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 3