BUITENLAND. M BINNENLAND. *3e Jaargang. DONDERDAG 12 JANUARI 1922 No. 3720 Dö ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, 3 2.60 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week, 3 2.60 per kwartaal. Franco per post 3 2 96 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 60 et. per kwartaal, bg voomitbetalinp. Af zonderlijke nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEiDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: op Ziterdag 35 cent per regel Overige dagen 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE ABVEBTENTIEN, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ve koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige dagen f0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Fen standbeeld voor Judas. Een bestrijder der Katholieke Kerk, Voor wien wij oprechte deernis gevoelen, tlheeft zich bij den rechter beklaagd, omdat fhij op een vergadering door een Katholiek debater zou zijn belecdigd en „Judas" ge noemd. Maar, gesteld dat zulks waar zou zijn, ,mag dan een „vrijdenker", een „Dage- :raad"-man in de betiteling Judas.... een Tbeleediging zien? Men kijke naar Ruslandl De Evang. iLuth. „Volksblatt für Stadt und Land" '{weet te berichten, dat in Sovjet-Rusland \voor Judas Iscariotih een standbeeld is 'opgerichtl Nadere gegevens over de „in- wijdingsplechtigheid" ontleent het blad aan een hoek: „De Roode Tuin", van Hen- •ning Kehler, een Deen, die van 1917 tot .;1919 in opdracht van zijn regeering in Rusland vertoefde. Een Jood, die het stanbeeld onthulde, zeide daarbij o.m.: „Lang had hij geaarzeld, welke histori sche persoonlijkheid men de eerste eer ■zou bewijzen. Hij had gedacht aan Luci fer en aan Kaïn. Beide waren onderdrukte revolutionairen, oproermakers in groot iformaat geweest. De eerste was echter een theologische figuur, die niet met de levensbeschouwing van het Marxisme "Strookte. En de andere was een mytholo gische figuur, aan wiens historisch be staan men moest twijfelen. Daarom had hij het oog geslagen op een ondubbelzin nig aardsche persoonlijkheid, een histo risch mensch, die een slachtoffer van de religieuze levensbeschouwing, van de so ciale uitbuiting was geweest... En wie kon hiervoor beter in aanmerking komen dan de man, die sinds twintig eeuwen on verdiend aan den schandpaal van een ka- pitalistischen historieschrijver gesteld was. de roode voorlooper van de wereld revolutie De verdere Godslasteringen willen we niet laten drukken. Is het niet in-droevig een diergelijke -verwording der menscheid te moeten aan- schouwen 1 En hoe moeten zich toch de nog zelfstandig-denkende, die nog zelf respect hebbende menschen gevoelen in hot gezelschap, in de geest-verwantschap van zulke ras-echte socialisten, daar in Rusland, wier patronen zijn de duivel Lu cifer, de broodermoordenaar Kaïn, do ver rader Judas HPT VOORNAAMSTE NIEUWS. Briand heeft zich van Cannes naar Pa rijs begeven om met zijn collega's in het kabinet overleg te plegen. Het Italiaansche dorp San Fratello door een aardstorting verwoest. Gevallen van pest te Boekarest, Belgrado en Sofia. De conferentie te Cannes. De Eransche eiechen. In het Eransche parlement e>n ook in het Fransche kabinet komt meer en meer onvoldaanheid tot uiting over Briand's houding te Cannes. De Fransche premier heeft die houding in uitvoerige verklarin gen tegenover journalisten uiteengezet. *tWat het garantie verdrag betreft, schijnen er op enkele punten nog meenings ver schil len tusschen Briand en Lloyd George te In een Dinsdag onder voorzitterschap Van Mill er and gehouden Franschen minis terraad zijn verschillende beglselon vast gesteld, welke Briand op de conferentie te Cannes moet volgen. Briand is daarop gistermiddag naar Parijs vertrokken, waar hij heden een ministerraad zal voorzitten iwn zijn collega's volledig over de bespre-- hangen te Cannes in te lichten. De ontstemming in Frankrijk is buiten gewoon groot. Algemeen wordt het garan- -Itie ver drag verworpen, terwijl men geen concessies in de herstelkwestie wil toela- Jben. In de zitting van Woensdag heeft Briand tien eisch gesteld welke door Lloyd yUearge ingewilligd dat de Duit- fiche gedelegeerden zich voor de commia- ®i0 van herstel zullen hebben uit te spre ken over de z.g. insolventie van Duitsch- iland om op 15 Januari te betalen. - Volgens de „Libertó" is de Fransche mi nisterraad in zijn zitting van gisteren tot Tereen stemming over de volgende begin selen gekomen lo. Geen enkele vermindering van de 9 "5? herstel schuld toe te staan. WbSw zi<* van d*bezetting van ïmnol j- ^ransche rechten om, indien de '01$ heden dit eischen, militaire en ^haven^18 «acties toe te passen, te liand Engeland, Donderdag de lersche gevangenen vrij? In Dublin gaat het gerucht, dat ingevol ge de onderhandelingen tusschen Griffith en de vertegenwoordigers der Britsche regeering, alle politieke gevangenen, die welke ter dood zijn veroordeeld, inbegre pen, op 12 Januari in vrijheid zullen -wor- Nieuwe bomontploffing te Belfast. Een nieuwo bom werd gisteravond te Belfast geworpen. De bom ontplofte in een straat, waar veel kinderen speelden. Zes werden er gewond door de scherven. Einde van den Moplah-opstand. De opstand der Moplah's in Engelsch-In- dië is afgeloopen. Men meldt uit Allabad, dat hun opperbevelhebber zich heeft over gegeven. Rusland De Bevolking. Volgens de gegevens van de Sovjetvolks telling van het jaar 1921 bedraagt de be volking van Centraal-Rusland 54.168.900, van het Petersburgsche gouvernement 5.018.000, den Oeral 9.117,200, Siberië 14.307.000, den Kaukasus 13.377.100, Oekrai- ne en de Krim 27.4-1S.300 en Turkestan 7.261.000. in totaal 130.707.600 zielen. In het jaar 1913 leefden op hetzelfde gebied, maar zonder Siberië 149.100.00 inwoners. Be Hongersnood. Uit Charkoff komen verontrustende be richten omtrent den toestand in qoox den hongersnood geteisterde streken. In de landelijke districten woeden epide mieën. In het district Odessa schijnt een vierde der bevolking tot den hongerdood veroordeeld te zijn. Buiteniandsche Berichten. De aardbeving op Sicilië. Tengevolge van de aardverzakking is San Fratello nagenoeg geheel verwoest. Het dorp zal elders moeten worden herbouwd. Be heele bevolking heeft de plaats moeten verlaten. Een vulkaanuitbarsting. De vulkaan Omotepe, acht mijl van de weste lijke kust wan het meer van Nicaragua, ver keert in hevige uitbarsting. Er is aanzienlijke schade aan den oogst en het vee aangericht; de bewoners vluchten. Ontploffing te Boekarest Uit Galatz wordt gameid, dat het marine- ars en aal aldaar in d'e lucht gevlogen is. De schade is aanzienlijk. Er zijn rijf dooden en zes gewonden. Nieuwe sneeuwstormen in Zwitserland. Sinds Zondag woeden -over gohc-el Zwitser land nieuwe geweldige sneeuwstormen. Men vreest, dat, indien hot noodweer aanhoudt, grooto storingen in hot verkeer zullen, ontstaan Reeds hebben de telefoon- en telegraafdraden sterk onder den sneeuwval geleden. Merkwaardig is, dat in de Zuidelijke deolen der Alpen sinds zes maanden geen regen ge vallen is^.zoodat daar de geheele landbouw •dreigt vernietigd to worden. Pest in Zuid-Slavië. Uit Belgrado wordt gemeld, dat aldaar eeni- ge gevallen wan pest zijn geconstateerd. In verhand daarmee zijn de scholen gesloten. Pest in Roemenië. Volgens berichten uit Boekarest zijn aldar pestgevallen geconstateerd. Hot gemeentebe stuur heeft voorzorgsmaatregelen bevolen in de nabijheid der haarden van besmetting. Pest te Sofia, In de Bulgaarsche hoofdstad zijn, zooals vandaar gemeld wordt, gevallen van pest ge constateerd. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De moord In den trein. De handels reiziger S. zal een eisch lot schadeloosstel ling indienen bij het Rijk. Voor de Haagsche rechtbank heeft gis termiddag gediend de zaak van den heer Bruysten, hoofdredacteur van de „Residen tiebode", beklaagd van opzettelijke belee- diging van den heer C. D. Wesseling, jour nalist en lid van den gemeenteraad le 's-Gravenhage. Naar alle waarschijnlijkheid zal de heer Colijn, na 1 April a.s. aan de verkiezings campagne deelnemen. De Weleerw. Pater Vrijmoed O.F.M., heeft zijn candidatuur voor de Tweede Ka mer ingetrokken. De Indische Vlootwet. Best rijdingenverdediging. Het Yoorloopig Verslag (Tweede Ka mer) op heb ontwerp Indische Vlootwet is verschenen. Verscheidene leden achtten de indiening van dit wetsontwerp voorbarig. De regee ring had eerst de resultaten der Confe rentie te Washington willen afwachten. Deze leden zagen in de ingediende voor stellen een hernieuwd bewijs, dat het bou wen en in stand houden van een vloot, in staat bij een gewapend internationaal con flict onze souvereiniteit te handhaven, ver boven onze krachten gaat. De regeering 6chijnt te rekenen op het samengaan met een bondgenoot, doch men wees op de groote gevaren daarvan. Een klein land wordt dan allicht gedreven in een richting, die het niet wenscht. De hier aan het woord zijnde leden kwamen voorts met klem op tegen de hoo- ge uitgaven, die de verwezenlijking van dit, voor onze verdediging geheel onvol doende., vlootplan zal vorderen. Volgens de berekening der regeering zal het moederland gedurende de eerste 12 ja ren jaarlijks 36 millioen gulden en Indië 52 millioen gulden aan militaire vlootuit- gaven moeten betalen. Deze berekening noemen deze leden echter misleidend. Na twaalf jaren zal n.L gerekend moeten wor den met de kosten van nieuwen aanbouw en met verhoogde exploitatiekosten. In dien na zes jaren besloten mocht worden tot uitvoering van het volledig plan der interdepartementale commissie, waarvan nog weder 245 millioen zullen noodig zijn zullen de kosten van den vioolbouw over weldigend worden. Het gekozen stelsel noemen deze leden verderfelijk. Zij verkeerden onder den in druk, dat dit stelsel voornamelijk wordt voorgesteld om aan het personeel, dat sterk verloopt, een nieuw perspectief te openen en jongelieden van goeden huize er toe te brengen, weder de loopbaan van marine officier te kiezen. Resumeerende verklaarden de Her" aan het woord zijnde leden aan dit wetsont werp in geen geval hun stem te kunnen geven. Zij zouden slechts bereid zijn gel den toe te staan voor eer- politievloot. Vele andere leden hadden de indiening van dit wetsontwerp met ingenomenheid gezien en brachten de regeering daarvoor hulde. Uit deze voorstellen toch blijkt, dat de Regeering thans komt met een bepaald stelsel van verdediging. Zij bestreden de opvattingen der tegen standers en wezen er op, dat onze vloot verre zal blijven beneden de verhoudings- cijfers voor een Rijk als Indië te stellen. Te zeggen, dat wij ons als kleine natie Toch niet verdedigen kunnen, is misken ning van onze nationals kracht. Men ver- gete Diet, dat het Her gaat om de verdedi ging van een Rijk van ruim 40 millioen zie len e-n een oppervlakte van bijna 36000 vierk. gepgr, mijlen. Deze leden wezen ook op de instemming der deskunuigen met dit plan. Zij zouden het een onverantwoordelijke politiek ach ten, op grond van den ongunstigen staat van 's Lands financiën de verdedigings middelen, die roods in een ontredderden toestand verkceren, nog verder aan ver- waarloozing prijs te geven. Gevraagd werd nog, of snellere afbouw niet mogelijk was. De Kamerverkiezingen. De candidatuur van Pater V r ij moed. Men meldt uit Delft aan de „Msb.": Zooals gemeld is, heeft de Weleerw. Pa ter Vrijmoed te Delft indertijd een candi datuur voor de Tweede Kamer aanvaard, onder nadrukkelijk voorbehoud van goed keuring door de Kerkelijke Overheid. Naar wij thans vornemen, heeft Z.Eerw. thans zijn candidatuur ingetrokken, om dat het Doorluchtig Episcopaat zijn vroe ger genomen beslissing heeft gehandhaafd, n.l. dat aan geen geestelijke verlof wordt verleend voor het aanvaarden eener can didatuur voor de Tweede Kamer. Een Sport-candidaat. Te VGravenhage is een bijeenkomst ge houden ter bespreking van de plannen en middelen om te komen tot een krachtigen steun inzake de candidatuur van den heer P. Oly voor de a.s. Kamerverkiezingen. De algemeeno wensch was, na kennis ge nomen le hebben van het politiek program ma van den heer P. Oly, een zeer ter zake kundig vertegenwoordiger te zien in de Kamer voor do sport- en landbouwbelan gen. Het resultaat van de bijeenkomst was. dat een voorloopig hoofdcomité is ge vormd, dat zich zoo spoedig mogelijk met de voornaamste sportorganisaties in ver binding zal stellen om de candidatuur-01y te steunen en daartoe in allo doelen des lands sub-commissies in hot leven te roe pen. Colijn in de Politiek. Er is gegronde hoop, dat de voorzitter van het Centraal Comité der Ancirev. Par tij do laatste phase van do verkiezings campagne persoonlijk kan medemakeiï. Er bestaat n.l. alle uitzicht, dat hij 1 April a-s. zijn tegenwoordige betrekking in de industrie (directeur der Koninklijke Petroleum Mij.) zal kunnen neerleggen. „Stand." Omwisseling van pasmunt. De minister van financiën brengt ter algemeen© kennis: lo. als kantoren, waar do Nederiand- sche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gul den voor de nikkelen en bronzen, kan wor den ingewisseld tegen rijksdaalders, gul dens en halve guldens, zijn aangewezen: a. de Nederlandsche Bank te Amster dam b. de kantoren der betaalmeester; c. o.a- de volgende kantoren der direc te belastingen en directe belastingen, in voerrechten en accijnzen: in de provincie Zuid-Holland: Alphen aan den Rijn, Boskoop Gou da, Gouda (buitengemecnicn), Hillegom, Katwijk, Leiden (directe belastingen), Lei den (invoerrechten en accijnzen), Leiden (buitengemeenten), Noordwijk Woerden. 2o._ do aanwezing van de kantoren, onder lo. litt. c Herboven genoemd, geldt slechts voor zoover de vereischto standpenningen aldaar voorhanden zullen zijn 3o. de onder lo. hierboven gemelde kan toren zijn voor de bedoelde verwisseling opengesteld die gemeld bij litt. a. des Maandags en des Donderdags (mits geen feestdag) van negen tot halfeen uur die gemeld bij litt. b. gedurende de eor- ste vijf werkdagen der week van negen tot twee uur (feestdagen uitgezonderd), dio gemeld bij litt. c., den tweeden werk dag van elke week, of, indien hij op den eerste dag der maand valt, den derden werkdag, en -indien hij op den laats ten dag der maand valt, den vierden werkdag der week, op de gewone kantooruren. Loonsverlaging Gasblazers, Nadat Zondag in de afdcelingen van de verschillende bonden de voorstellen tot loonsverlaging, die door de. werkgevers waren gedaan, waren besproken, heeft Dinsdag een gecombineerde verga dering plaats gehad met de fabrikanten. Er werd overeenstemming verkregen om op de gewijzigde voorstellen een collectief contract voor den duur van vier maanden aan te gaan. De leden van de federatie van fabrieks arbeiders hadden besloten het contract niet te aanvaarden. Ter conferentie ver klaarde de bestuurder de Bruin, dat hij Daar zijn leden terug zal gaan en hun zal adviseeren ook het oont-raot te aanvaarden. De hooge Spoorwegtarieven. Nadat te Middelburg een adres ter tee- ke-Hng was gelegd aan den minister van W at er sta at, waarin wordt verzocht het daarheen te leiden, dat de kilometerkaar- teu weder worden ingevoerd, op welk adres druk wordt gbeeekond, is thans ook te Vlissingen zulk een adresbeweging be gonnen. Er heeft zich te Maastricht een comité gevormd in verband met te voeren actie inzake verlaging dor spoorwegtarieven. Binnenkort zal een algemcene protestver gadering gehouden worden. Buitenlandsch vleesch. Uit betrouwbare bron vernoemt, de Msb., dat de gemeente Amsterdam contrac tueel verplicht is tot de afneming van een hoeveelheid van 400.000 K.G. Argentijnsch bevroren vleesch, waarbij vrijheid is gela ten ten aanzien van den tijd, waarin deze afneming zal gesc-Heden. Naar het blad verneemt, kan over deze aangelegenheid een interpellatie in den ra-ad worden verwacht. Melkcommissie. In de Amsterdamsche raadszaal is de eerste vergadering gehouden van de door den gemeenteraad benoemde Melkcommis sie. De heer S. R. de Miranda, wethouder voor de Levensmiddelen, opende de verga dering met een rede, waaraan het volgen de is ontleend: Do taak der commissie is door den ge meenteraad als volgt omschreven: Binnen vier maanden rapport uitbren gen over de vraag, of bet middel ter ver betering der toestanden bij de voorzie ning van melk moet zijn een melkbedrijf op don grondslag van het gemeentelijk mo nopolie, dan wel of op ander wijze in de bestaande toestanden afdoende verbete ring kan worden gebracht. Nationaal en internationaal is de litte ratuur over de melkvoorziening der groote steden overvloedig aanwezig. De Gezond heidscommissie tc dezer stede heeft zich herhaaldelijk met het vraagstuk bezig ge houden. Aan de samenstelling vnii de voordracht ging hef rapport van den directeur van den Gezondheidsdienst voorat. Uit het feit, dat niemand van degenen, die aangezocht zijn om in deze commis sie plaats te nemen, daarvoor bedankte en meer nog uit het groote aantal aanvra gen om alsnog in deze commissie te wor den benoemd, aan welke verzoeken B. en W. tot hun leedwezen niet hebben kunnen voldoen, blijkt wel duidelijk met welke groote belangstelling het werk dezer com missie in den lande zal worden gevolgd. De vergadering besloot daarna drie sub commissies te vormen, en wol een hygiëni sche, economische en technische sub-com missie. Tot voorzitters dezer sub-commis sies werden aangewezen resp. de heer en W, Bolak, S. R. de Miranda en E. J. Abra hams. Elke sub-commissie zal na eenige we ken haar rapport uitbrengen, dat in de al- gemeone vergadering zal worden bespro ken, waarna het algemeene rapport aan den gemeenteraad zal worden uitgebracht. Gemengde Berichten. DE MOORD IN DEN TREIN. De verdachte -S. weder op vxye voeten. Gisterenmiddag ontvingen we liet bericht, daf do Haarlemse he politie den handelsreiziger S. dien zij verdacht den dader van den moord in don trein te zijn, en deswege had aangehou- den, weder op vrije voeten heeft gesteld. Het door hem aangevoerdo alibi heeft zij als juist bevonden. Wij hebben zulks nog in een ge deelte onzeT oplage kunnen vermelden. Van Maandag af is de heer S. van zijn vrijheid beroofd geweest en zijn geheele doeit en laten 13 uitgeplozen tot in de fijnste bi>» zonderheden, waarbij de intiemste aangelegen-» heden aan den dag zijn gébracht, er meer va® hem in de krant heeft gestaan dan men soma van zijn besten vriend weet. Zeer ten nadeele van den heer S. aldus het „Vad." dio nu gedurende drie dagen onder zoo ernstige verdenking heeft gelegen, dat het niet uitgesloten lijkt, dat zij als een last op zijn ganscho léven zal blijken rusten* Moge het aan justitie cn politie, die natuurlijk' met 'hernieuwden ijver het onderzoek in deze afschuwelijke zaak hebben ter hand genomen* gelukken den waren dader te ontdekken. Er zijn aanwijzingen die zeker wel aanleiding govcn om het onderzoek weder op te nemen als men het ooit heeft laten nislen. Een dubbelganger. De Officier van Justitie te Haarlem beeft den redacteur van V. D. al3 zijn persoon lijke meening verklaard, dat ma het uitge breide onderzoek de lieer S. volkomen vrij uitgaat. Hij i? geheel Onschuldig. Ook de betrouwbaarheid van de verpleegster slaat bui ten eenige verdenking, doch het is niet on waarschijnlijk, dat de vermoedelijke moorde naar in den heer S. een dubbelganger heeft. Hot alibi bewezen. De kapper, bij wien S. zich op Oudejaars avond had laten opknappen, heelt zich aan gemeld en het alibi bewezen. S. was in zijn zaak gekomen in gezelschap van een dame. Deze heeft van de telefoon gebruik gemaakt en uit hetgeen zij in het toestel zeide, kan worden afgeleid, dat zij dien avond in hot gezelischap van S. zou doorbrengen. Zij liet een geldstuk vallen, waarop deze zei: Laat maar liggen, ik breng bot je dadelijk wel. De dame is toen weggegaan met de rnodo- doeling, dat zij, vermoedelijk- in oen restau rant, op den man zou wachten. Do voor het alibi opgegeven adv caat heeft evenals zijn ecMgonoolo en twee andere dame», verklaard, dat S. den heelen avond bij hen! thuis is geweest. En de keüners uit een restau rant te Amsterdam hebben verklaard, dat hij met een vriend en twee dames daar heeft ge soupeerd. Dinsdagavond beeft S. gezegd verscb ideno inlichtingen te kunnen geven Waardoor zijn alibi kon worden vastgesteld, o.a. noemde hij den barbier. Een dame cn "n heer blokcn hem in Amcricain tc hebben gezien omsl^aks half negen. Een belangrijke verklaring was ook, dat' hij omstreeiks kwart ovot zeven uur van dit café aft een telegram had opgegeven. Een eisch tot schadeloos stelling-. Mr. T. Pauwels, rechtgeleerde raadsman der familie S., heeft geklaagd over de wijze waarop S. is gearresteerd. Er kwa men vijf man tegelijk op zijn kantoor bin nenstappen met de revolver in de vuist, en verzochten hem goedschiks mee te gaan. Toen S. vroeg waarom, werd geantwoord, dat het om een civiele zaak ging. S. dacht aan een bepaalde zaak in -i: O, als het daar om gaat, wel. i Hij verzocht in elk geval met een auin n iar het bureau gébracht te worden. Dit werd loc- gestaan, maar in plaate van oen taxi te be stellen liet men den arrestanten-auto aanruk ken, waarmede bet transport is geschied. Men heeft S. belet zijn brieven te beant woorden: de post beeft imen hem niet laten lezen. De justitie heeft met volle kTachl vaefr-'^ gehouden aan do herkenning door de ver- pleegstcr. Ondanks het feit, dat d'e advocaat' j uit Amsterdam naar Haarlem is gereisd e*. do politie in kennis heeft gesteld van heit fett* dat S. om half 8 de vrouw van dien advocaat had bezocht, word! hij tooh vastgehouden. Het is te begrijpen, dat de familie van Sr den grootsten overlast ondervindt. In Zandr*' voort vraagt men, als de moedeT op straa^' ■loopt: is dat de moeder van dén moordenaar^ De onderlinge naijver dear politie is a. li fnuikend geweest voor het onderzoek. H&flVÏ lom wildo Amsterdam en Den Haag een vliegT, afvangen. Mr. Pauwels zal namens S. tegen het Ri# een oisch tot schadeloosstelling indienen.

Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1