mm 5Tö Tie or Wisman ÏÏcoTt 3e quaestïe Juist go- «1 oldhet Dagelijksch bestuur liceft het school bestuur slechts aan een eertijds genomen he el uit herinnerd en hot verzocht dit besluit lot uitvoer te brengen. Ook wat do quaestio der ziekenbarak betreft is spr. bet ten volle met IWeth, Wisman eens. Indien de wol het aan wezig zijn van een barak voorschrijft, dan heeft het D. B. daaraan te voldoen. IToo staat het nu met het gebruik der lo kalen conor lijz. school door vcrcenigingen, Spr. stelt dan eerst de vraag: ,.Ts het ge oorloofd dat een schoolbestuur lokalen van een bisoudere school verhuurt?" En daarop anixvoordt hij terstond, dat do wet het'niet uitdrukkelijk verbiedt, noch toestaat. Alleen staat in artikel 83, dat een scuool overeen komstig hare bestemming moet worden ge bruikt cn dit dus taalkundig een gebruik van schoollokalen ook in de avonduren door rvereenigingen uitsluit. Nu weet spr. wel, dat do Minister van On derwijs op een desbetreffende vraag van den heer Gerhard heeft geantwoord, dat een school wel in do avonduren voor b.v. evangelisatie gebruikt mag worden, doch zij, die meer met wetten in aanraking komen weten heel goed, dat, hoe nuttig het ook is, dat een Minister zoo nu en dan eens een nadere uiteenzetting van zijne bedoeling van oen wetsbepaling geeft, op slot van zaken de duidelijke woorden van de wet beslissend zijn. Spr. gelooft, dat do zaak. waar het hier om gaat, niet geregeld is cn totaal over !t hoofd is gezien bij den opzet van de wet. Indien thans wordt vastgehouden aan do uitlegging door den Minister van Onderwijs gegeven aan de in artikel 83 der wet voor komende woorden „dat de school overeenkom stig hare bestemming moet worden gebruikt", dan gaat een gemeentebestuur zeer zeker vrij uit, al ontveinst epr. zich niet, dat later de officieel© uillegging dier woorden wel eens anders kon uitvallen. Mogelijk zou ook nog «ene oplossing van deze kwestie gevonden worden door toepassing van artikel 205 lid 5 der wet (gedeeltelijke schatting als school), hoewel epr. dadelijk moet toegeven, dat 'n der gelijke interpretatie ongetwijfeld gewrongen genoemd moet worden. De moeilijkheid zit in deze niet zoozeer in het ia gebruik geven van de schoollokalen, maar wel in het financieele gedeelte, nu alle kosten van instandhouding van bijzondere scholen ten laste der gemeente komen. Het standpunt, dat door het gemeentebestuur van Woubrugge in deze wordt ingenomen, ie dan ook, dat het eenerzijds zeer zeker een woordje heeft mede te spreken, bij al dien een bij zonder schoolbestuur overgaat tot bet in ge bruik geven van haTe lokalen doch anderzijds de daaruit ontstane moeilijkbeden niet zoo groot acht om aan de oplossing dezer kwestie te wanhopen. Indien de Raad, en dit meent het ook te mogen verwachten, vertrouwen stelt in zijne beslissingen, dan twijfelt bet niet of het over leg, dat thans door het schoolbestuur en hem zal worden gehouden over het in gébruik geven van schoollokalen, zal met gunstigen uitslag bekroond worden, terwijl het zijner zijds wel de verzekering kan geven aan hen, die deze zaak vanaf een ander standpunt be kijken, dat de gemeentefinauciën in deze zaak naot betrokken zullen worden. Het gemeentebestuur protesteert alleen tegen de wijze, waarop zijne brieven worden open baar gemaakt en wenscht geen woord te wijden aan de vraag of men wederom wilde trachten de gemeente door twist en tweedracht te verdeden. Spr. is het volkomen met den heer Boot eens, dat de pers fel ia op ongediert. De heer Boot vindt 't maar de vraag, wie hier het ongedierte isl Spr. bestrijdt voorts den inhoud van het schrijven van B. en W., dat hij „dun" vindt. De Voorzitter ie het hiermede niet eene en wijst er ten slotte op, hoezeer hot in het be lang van de echoolvereeniging is, om een con flict met het gemeentebestuur te vermijden, daar dit toch de correctie van de afrekening der uitgaven in handen krijgt. Spr. uit echter als zijn vaste overtuiging, dat overleg zal worden getroffen. De heer Boot is er natuurlijk wel van overtuigd, dat B. en W. naar hun overweging het beste deden, maar kan zich nog niet goed met dit schrijven vereenigen. Spr. vindt, dat de heer "Wisman als be stuurslid, wel wat actie had kunnen voeren. De heer Wisman antwoordt, dat hij niet de voorzitter van het Schoolbestuur is. Spr. wil erkennen, dat bij het met den aanhef van het schrijven niet goheel eens was. Men houde echter in het oog. dat het te doen FEUILLETON Het schot op het spook OORSPRONKELIJKE DETECTIVE-ROMAN door WU.LIAM HOLT. (Nadruk verboden), -c, S4)1 De Engelschen aarzelden niet langer. Jac, geholpen door Addison bond snel den koetsier, stopte hem toen op zijn verzoek een zakdoek in den mond en na hem be dankt te hebben, gingen zij vlug op weg, nauwkeurig zijn aanwijzingen volgend. Ze liepen eerst in draf, tot Addison, hij gend naar adem, verklaarde, dat hij zoo niet verder kon. „Wo hebben al eeri aardigeri voorsprong' zeide Jac, „en ik denk, dat de koetsier den gendarm wel een anderen kant zal uitstu ren. Laten we nu maar kalm verder gaan". „Een flinke kerel die koetsier", zei Ad dison, „onze vrienden komen hun belofte, <tat zij ons zouden helpen, wel na. Dit heele ongeluk met den wagen is een voor opgezet plan". „Natuurlijk", antwoordde Jac, ik moet zeggen, dat ze het uiterst handig hebben ingepikt". „Maar waar moeten we verder blijven?" „Nu, dat zal zich van zelf uitwijzen, ik denk, dat we, dit pad volgend, wel iemand zullen ontmoeten, die ons verder helpt". Dit bleek dan ook werkelijk het geval te zijn. Toen zy nog een eind gcloopcn had den, kwamen zij op een open plek en daar Blond een der boeren, die Addison zich her was, om het Gemeentebelang ïe behartigen, Men moest D. en W. eeder respectecren in dit pogen, dan hen trachten zwart te maken. Weill. Li ever se nogmaals zijn mis noegen over 2ijn onbekendheid met het schrij ven uitend', vindt dat het zoo een hatelijk tintje krijgt.- Weth. Wisman antwoordt, dat dc redac tie van het schrijven aan den secretaris is toevertrouwd, maar er is door B. on W. over gesproken. Spr. wijst er op, hoe inconsequent B. en W. zouden zijn, ak ze tegen het bljz. onderwijs actie voerden, om wc*l aan do Chr. Scfcool en niet aan do R.-K. School te Hoog- made zoo'n schrijven te richten. De Voorzitter is het hiermede vol komen eens ieder dio de bedoeling van B. en W. nauwkeurig waarneemt, moet hun goede bedoeling inzien. De beer Kroes stelt voor 50 uitte trek ken voor de Zondagsschool. Dan krijgt men geen moeite hij de afrekening met het school bestuur; alle andere vereenigingen moeten natuurlijk uit bet schoolgebouw worden ge weerd. Dit voorstel vindt geen steun.- Na eenïgc verdere discussie wordt de zaai aan B. en W. ter verdere behandeling over gelaten, Bü verdere behandeling 3er begrooting wordt op verzoek van Gedeputeerden besloten de jaarwedde van den ontvanger, zooals die voor 1921 was vastgesteld, te bestendigen. Voor de teruggave reclamanten. H. O, is 100 uitgetrokken. De beer Kroes vindt dit te laag. De Voorzitter merkt op, dat dc H. O. veel meer zal opbrengen, dan begroot is, waar door verhooging van dezen post overbodig wordt.. De post wordt gehandhaafd; Verder wordt besloten den geneesheer, werkzaam bij het armenwezen een vaste aan stelling te verleenen, inplaats van de jaarlijks herhaalde aanstelling. Salaris brugwachter 500. De heer Kroes, het voorstel 'der Commis sie nader uiteenzettend, dat voornamelijk is gegrond op de geringe werkzaamheden van den functionaris, s-telt voor diens jaarwedde met f 100 te verlagen. De heer Boot is hier tegen. De man is al tijd aan zijn post verhonden, moet 's nachts zelfs op zijn qui-vive zijn en doet zijn werk goed. Weth. Wisman merkt op, dat dit salaris nog verleden jaar met 200 is verhoogd. Spr. is het mot den heer Boot eene, dat de brug zeer goed wordt onderhouden en ziet niet in, wanneer alle salarissen gelijk blijven dit jaar, waarom dit eene verlaagd zou moeten worden Het voorstel der Commissie in stemming gebracht wordt met 5 tegen 2 stemmen ver worpen. Voor do heeren Kroes en v. Leeuwen. De gemeentebegrooting wordt evenals die van hot gem. electriciteitsbedrijf vastgesteld en Keft in ontvangst en uitgaaf een eindcijfer van 92831.65^. 11. Rondvraag. Do heer Boot vestigt er 'do aandacht op, dat de 's Molen aar sweg, die, wegens cieclrici- teilsaanleg is opgebroken, des avonds niet van waarsehuwingslicliten is voorzien. De Voorzitter merkt op, dat deze wog niet in het gebied van Woubrugge is gelegen. Hij zal echter trachten hierop de aandacht te vestigen. Verder informeert de heer Boot hoe de klok zich tegenwoordig gedraagt. De Voorzitter antwoordt, dat de klok kenist sinds hij met ontslag is bedreigd het ge meente-uurwerk tamelijk geregeld laat mar- Hierna sluiting dor openbare vergadering, cheeren. BOSKOOP. Verdrenken. Het sedert Zaterdagnë 'dag vermistte 9-jarig dochtertje van den arbeider de K., uit Waddinxvoen is Dinedagmorgcn uit een bijt nabij de ouderlijke woning opgehaald. NOORDVVIJK. Jsspcrfvereeniging. Sinds een viertal jaren bestaat er hier een commissie, van eoni- ge heeren, die zonder 'n vast verband, trachtten de ij3sport te bevorderen en dit ook werkelijk deden door hert organiseeren van wedstrijden in hardrijden, schoonrijden, wedstrijden voor de armen enz. Om echter een meer vasten vorm aan de bevordering van de ijssport te geven, had de commissie een vergadering uitgeschre ven, die gehouden zou worden in café Fortuin, Dinsdagavond te acht uur, om een definitieve vereeniging op te richten. De opkopist was niet schitterend, waarvan bet dooiwecr zeker wel een der grootste redenen was. Do boor de Vrecde had de leiding van deze vergadering. innerde gezien te hebben toen de oude Dimitri van do laatste Sacramenten werd voorzien. „Is het alles goed afgeloopen?" vroeg hij „Zeker", zei Ja?. „Kunt u nog een flink eind loopen?" „Jawel, vooruit maar'. Men ging op weg, langs eenige zeer ver laten landwegen en stille paden. De boer ging zonder verder een woord te spreken voorop en Jac en Addison volgden. Onwillekeurig keken zij nu en dan eens achterom, om te zien of zij niet gevolgd werden, maar daarvan was geen sprake. Na een uur loopen moest Addison toch eens even uitrusten en hun geleider had daartegen niet het minste bezwaar, hij verklaarde, dat zij volkomen veilig waren. Na een rust van ongeveer tien minuten sprong Addison weer op en zcido, dat hij voldoende uitgerust was om den tocht te vervolgen. Nog liep men bijna een uur en zag toen een ruwe boerenhofstede.. Do hoer wees er op en zeide: „l)aar mceten we zijn" „Goddank", zei Addison uit den' grond van zijn hart, want hij was meer ver moeid dan hij zich zelf wilde bekennen. Voor zij de voordeur bereikt hadden, werd deze reeds geopend cn met s'ralen- den blik trad juffrouw De Saintange hen tegemoet'. „O wat hen ik blij, dat u hier zijV', riep zij, „wat heb ik een angst uitgestaan." „Heelemaal overbodig", zei Jac vroolijk, „wij zijn er, hoor en zoo gezond als een yisch." „Men had mij wel boloofd, dat gij be vrijd zoudt worden, maar ik vreesde, dat het plan niet zou gelukken". U een begin voelt van hoest of heeschheid ge bruikt dan direct Lakerol- Pestiiles. U zult gaan houden van den frisschen heerlijken smaak en U verwonderen over de snelle •verlichting. Overal verkrijgbaar Fl. 0.5Q per doos. 12. In het kort werd uiteengezet dat het doel ran de vereeniging zijn zal het maken van banen, ook dicht bij het dorp voor de kinderen, bet organiseeren van wedstrijden voor groot en klein en voor de armen. Om deze redenen heeft een vereeniging recht van bestaan, wat door de aanwezigen werd beaamd. Na een vruchtbare discussie werd besloten do vereeni ging definitief op te richten, en de commissie tot voorloopig bestuur te benoemen. De jaar- lijksehe contributie zal bedragen 2.waar voor den leden zeer zeker voordeden zullen ge boden worden. Het aanvankelijk ledental ie 26. Het voorloopig bestuur zal een concept-regle ment ontwerpen, om dit op de eerstvolgende vergadering aan do leden voor te leggen. Deze vergadering zal gehouden worden nog van dit jaar of bij mogelijk terugkeerende vorst zoo 6noedig mogelijk. Uit de geanimeerde discus-' sie bleek dat er op het gebied van de ijssport nog heel wat te bereiken is. Voor het lidmaat schap kan men zich opgeven liefst bij den heer H. Litferinck en ook bij andere commis sieleden, do heeren: "VV. P. de Vreede, M. Gooi, T. Breedveldt, H. Reekers, terwijl men voor 5.donateur van de vereeniging kan wor den. Met een dankwoord aan de aanwezigen werd de vergadering gesloten. We zijn een ijssportvereeniging rijker ge worden, waarvan we met recht iets goeds mo gen verwachten. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Grondwetsherziening. Aan 'de orde is voortzetting van de be handeling van het voorstel tob grondwets herziening. Het gewijzigd artikel 105-, waarin bepaald wordt dat de Kamers in het reglement van orde kunnen bepalen, hoeveel leden aanwezig moeten zijn om een vergadering te kunnen openen, wordt ver worpen met 63 tegen 14 stemmen. Artikel 124 (mogelijkheid van een twee- jaarlijksche bcgrootiug) wordt aangenomen met 43 tegen 37 stemmen. Vóór de rechter zijde, behalve de heeren Van de Laar en A. P. Staalman. Artikel 128 (ontbindbarheid der provinciale Staten) wordt aangenomen met 53 tegen 27 stemmen. Heb amende ment Marchant (V.D.) tob schrapping van het eerste lid van art. 130 (beperking van heb vergaderen der Prov. Staten) wordt verworpen met 43 tegen 38 stemmen. Het amendement v. Ravesteijn (C.P.) op artikel 143 om den burgemeester eener gemeente lo doen kiezen door de kiezers van den gemeenteraad wordt verworpen met 78 tegen 3 stemmen. Het amendement K. Ter Laan (5J).) cm den voorzitter van dim. Raad te doen lejoemen door d'ii gTm®pand. wordt verwo'.pen met 57 'egen 2i stemmen. Artikel 143 lair.s'o lid (de benoeming van een voorzitter ook buit.'n de leden van den Raad wordt bij de wet nu'cgehl) wordt verworpen met 62 legen 19 stem men. Bij de wijziging van art. 144, om niet langer aan den raad het bestuur der huis houding van rlo gemeente op te dragen, zegt de heer K. Ter Laan (S.D.) dat door deze voorgestelde wijziging inbreuk wordt gemaakt op liet lot nu toe gevolg de beginsel dat aan den raad de regeling en liet bestuur der huishouding wordt op gedragen. Indien het regeeringsvoorstel wordt aangenomen zal de bepaling, dat de gemeenteraad adn het hoofd der gemeente staat, tot een doode letter worden ge maakt. De heer v. Ra veste in (C.P.) merkt op, dat indien in den bestaanden toestand niets verandert deze wijziging onnoo- dig is. De heer Schouten (A.R.) merkt op, „O", zei Addison, „maar het was ccii schitterend bedacht plan. En ik heb de overtuiging, dat fils dit niet gelukr. was, men nog wel ander? middelen beproefd zou hebben om ons te bevrijden Zij stonden nog voor do deur. „Maar kom binnen", zei juffrouw De Sa in tango. Zij kwamen in een ruim vertrek, waar een boerin gastvrij, reeds bezig was een stevigen maaltijd op te dienen. „Gij zult na zoo'n marseh wel honger hebben." Dat was inderdaad met. beiden bel ge val en zij deden dan ook den maaltijd alle eer aan. Toen deze was afgeloopen en de tafel opgeruimd, bleven zij met bun drieën alleen. „Welnu", zei Ja?., „vertel ons allereerst, wat u overkomen is". „Ocli', zei juffrouw De Sainfange, „dat is spoedig verteld. Het is een nacht voor mij geweest vol van de legenslrijdigste gewaarwordingen. Het sterfbed van den ouden trouwen Dimitri was zoo treffend. Ik bad alles om mij heen vergeten en toen in eens die vroeselijko angst, toen ik hoorde dat gij beiden gevangen genomen waart. Zonder onzen vriend, den pastoor, zou ik niet hebben geweten, wat te doen. Maar hij heeft terstond alle maatregelen genomen cn zijn eerste zorg was, den schat weg te voeren, want hij vreesde, dat de Russische politie terugkomen zou". „Dat was heel goed gezien". „Inderdaad. Ilij wilde ook, dat ik mij in veiligheid zou stellen, maar onzen vriend leefde nog en ik weigerde hem te verlaten Maar toen om half drie 's nachts Dimitri voor goed de oogen had gesloten, toen heb dat 'door het voorstel niets aan den be staarden locstand wordt veranderd cn op dien grond is spr. yoor het regeeringsvoor stel. Spr. begrijpt' niet, hoe men dit voorstel reactionnair kan noemen, waar het col lege van B. en W. en de raad thans over laden zijn met werkzaamheden. De heer Kleerekoopor (S. D.) be strijdt het betoog van den heer Schouten. De Minister zegt dat door aanne ming van dit voorstel nog niets wordt beslist. Alleen wordt de mogelijkheid geopend, bij een herziening der Gemeentewet een deel de-r besluursattribulen van den raad op andero colleges over te dragen. De heeren K. Ter Laan, v. Ra v e- stein, Schouten en Klecrc- koper repliceercn. De heer Marchant (VJD.)' vraagt, of het niet mogelijk is, om aan de verschil lende moeilijkheden te ontkomen, aan do thans bestaando redactie van het artikel toe te voegen, dat de wet kan bepalen, dat het bestuur geheel of gedeeltelijk kan wor den opgedragen aan andere colleges onder toezicht van den raad. De heer Nolens (R. Iv.) voorzitter van de commissie van rapporteurs zegt, dat ook hem de moeilijkheid, waarop de heer Marchant wees, niet is ontgaan. Ook spr. is van meening, dat noch het een noch het ander zal leiden tot een be vredigend resultaat. De heer Nolens stelt daarom voor de verdere behandeling van het artikel aan te houden. Besloten wordt het artikel aan te hou den tot a.s. Dinsdag. Bij art. 151 licht de heer Sannes (S. D. A. P.) een amendement toe, om het eer ste lid van dit artikel te lezen als volgt: „Nilemand kan van zijn eigendom wor den ontzet dan na voorafgaande verkla ring bij de wet, dat het algemeen nut de onteigening vordert. Eene algemeene wet bepaalt dc wijze waarop den van zijn eigendom ontzette een billijke schadever goeding wordt toegekend." De bedoeling van bet amendement is om te voorkomen, dat bij socialisatie de bedrijven worden benadeeld door het toe kennen. van een te hooge schadeloosstel ling. .Voorts wordt door het amendement do mogelijkheid geopend, dat de schadeloos stelling wordt toegekend op andere wijze dan een geldsom ineens. De heer De Monté Verloren (A.R. bestrijdt het amendement.. De bedoeling hiervan immers is om minder waarborgen te geven aan uengene, die onteigend wordt En daarmede kan spr. zich niet vereeni gen. De heer De Visser v. IJzcndoorn (VJ3.) zegt dat het hier gaat om de vraag, welk nadeel iemand lijdt tengevolge van do onteigening. Wanneer deze schade wordt vergoed, dan zijn we er cn handelt men steeds billijk. Spr. gelooft, dat men wijs zal handelen, door zich te houden aan het regeerings voorstel. De lieer v. d. Laar (C. S. P.) acht het een eiscli van recht, dat de overheid ge lijk handelt tegenover alle burgers. Dit is een fundamenteel beginsel waar- mee bet amendement geheel in strijd is. Spr. gelooft, dat men de socialisatie een slechten dienst zal bewijzen, wanneer men door een dergelijken maatregel u t do so cialisatie voor de overheid geld trachten te verkrijgen. De Minister kan tegenover het amen dement gee welwillende houding aanne men. Immers, welk woord men ock in dc Grondwet zet, de schadeloosstelling zal toch werden bepaald door den rechter, volgens Lij de Onteigeningswet vastgestel de regelen. Na repliek van den heer Sannes wordt het amendement met 53 legen 18 stemmen verworpen. 1 Bij art. 155 licht de heer Beunier (A.R.) een amendement toe, om aan dit artikel de volgende zinsnede toe te voe gen. „De wet kan bepalen dat aan de berech ting van door haar aan te wijzen burger lijke gedingen kan worden decl'genomen door niet tot de rechterlijke macht beboe rende personen." 6pr. verklaart zich tegen de deelneming van leckcn in strafgedingen, omdat deze te veel oordeelen naar hun gevoel. Het' gaat volgens spr. niet' aan", hel, zon aan don schijn op te offeren zoo grooto belangen op het spel Een beklaagde beeft er recht op, dat voor een college van deskundigen y gebracht. Spr. wijzigt zijn amendement zoodi dat uit het regecringovoorslel de 6! gedingen worden geschrapt. De heer v. Rappard (V.B.) zegt, voor de rechtspraak noodig is kennis' de wet, haar bepalingen en haar wordi geschiedenis. Spr. is van "mccning, dat de argumei tegen leekenrechlspraak, veel zwaa wegen dan de argumenten er voor. Bi tegen het regeeringsvoorstel. De heer v. S as s e van Ys s eII Iv.) kan niet met dit artikel roedegaat De heer Sannes (S.D.) is in het a meen geen groot bewonderaar van de! lienrechtspraak. Het gaat liicr echter slechts om deg g e 1 ij k h e i d tot leekenrcchtsprait openen. Do heer v. Sc ba ik R.-K.) dat do tegenstanders van de leekem spraak te veel den nadruk leggen 05 woord leek. Spr. ziet niet in, dat juist alleen d» ri9ten kunnen oordeelen over do 1! bare daden van hun medemenschen. Dat er geen geschikte krachten bi hun kring zouden zijn, om hen in de p spraak terzijde lo staan, is niet voidoi door den lieer Beumer aangetoond. Spr. verklaart zich ten slotte voer regeeringsvoorstel. De heer v. d. Laar (C.S.P.) wil heer Beumer in herinnering brengen do leider zijner partij in „Ons Prop over de jury heeft geschreven, wu blijkt, dat dr. Kuyper een voorsta van deze jury was. De Minister zegt, dat, indien er anderingen noodig zullen zijn, dit me: wel zal blijken. Spr. verzoekt morgen le mogen woorden. Te 6 uur wordt hierna de vergade tot Donderdag 1 uur verdaagd. Gemengde Berichten, Vergiftiging. De familie G. in do 's Graveneandedi te Utrecht, bestaando uit man, vroi? één kind, werden Dinsdagavond plok onwel. Eenige uren daarna overleaJ vrouw reeds, terwijl de man en betl naar het ziekenhuis vervoerd werden, i do doktoren vermoeden, dat het gerij een of andere wijze vergiftigd is. Het lijk van de vrouw is in beslag nomen en naar het hoofdbureau van po; vervoerd, in afwachting van het red! van het geneeskundig onderzoek. De man en het kind maken het thans goed. Ernstig auto-ongeluk. Woensdagavond heeft op den ki damschen Straatweg nabij Halfweg eea stig auto-ongeluk plaats gehad. Do mobiel van den heer Hille, boschufti kant, verolijf houdende in hotel den I te Heemstede reed in volle vaart op vrachtauto, die juist word aangebff door twee veldwachters. De auto van den heer Iï. werd ven De heer H. werd ernstig verwond on bracht naar het Grooto Gasthuis te E lem. Ook een der veldwachters werd m nig verwond, dat hij naar de Maria-? ting to Haarlem moest worden vervoa Naar omstandigheden is de toe^an-l heiden vrij gunstig. Branden. Te Hoogeloon heeft een felle beidé gewoed, die een geheelen namiddag 1 hield. Woensdagavond ongevrer zeven ui' de korenmolen van den hser C. Schut' jvropswolde in vlammen opgegaan. V: kering dekt de schade. Ernstige malversaties. Naar wij vernemen zijn te Gendrirgeei slige malversaties in de gemeentekas ontdd Het blijkt dat de Burgemeester en do o- wetbouder eenige weken geleden, buiter. Raad om, can lecning van 120.000 gnldea ben aangegaan, en daarvoor drie mil! maken en heeft hij de aandacht op u vestigd.. De Russische autoriteiten hier in Polen toch wantrouwig en he! zoo'n grooto kunst niet u verdacM maken." „Neen", zei Jac, „dat begrijp- ik, nwaf do schat toch geborgen was, heeft zich misschien toch wel een beetje ffl dreven ongerust over ons gemaakt." „En als men nu liet lijk van do Mc! gueil eens opgegraven had. Dan zou u niet gemakkelijk gevallen zijn u moord vrij te pleiten. En daar kwam nog bij, men zou allicht telegrafisch' u geïnformeerd hebben te Londen f' Engelsche justitie zou heel veel h- hebben gesteld in de mededeeling, (fel nog altijd gezochte Jac Purdy hier g* gen genomen was. Ik heb onzen v: den pastoor medegedeeld, dat uw lijke naam anders is en ook hoe in E land een zwaro verdenkiDg op u rufil dat heeft hcim overtuigd van de r.i zakelijkheid u uit de handen van dei lilie Le verlossen." „Het is prachtig gelukt. Maar nu zk professor Addison en zijn knecht JacP dy niet zoo makkelijk gelukken weer Russisch Polen weg Le komen". „Neen, doch we zullen hopen dat fl op ook nog wel een middel ge)00 wordt. Maar het zal wel zaak zij11 eerste dagen kalm op deze afgelegen ve te blijven, waar we veilig zijur 1 (Wordt yervoW ik mij laten bewegen li ierheen to gain", „En men zal u hier niet zoeken?" „Weineen". „En de schat is ook hierheen gebracht?" „Ja zeker. Ik ben ook daarom blij, dat gij nu hier zijt; wij moeten nog over de bestemming van deze rijkdommen spreken Maar daar zullen we mee wachten tot de pastoor hier is." „Zal liij vandaag nog komen?" „Neen, hij heeft gezegd, dat hij zeker vandaag en morgen niet hier komen zal. Het zou zoo'n wonder niet zijn, dat de Russen hem verdachten uw medeplichtige te zijn. En mogelijk zullen zij daarom na uw ontvluchting zijn gangen nagaan." „Hm," zei Addrson, „die pastoor is een gladde vogel, hij denkt overal aan. Ver moedt, hij ook, waaraan wij die plotselinge belangstelling van de Russische 'autoritei ten to danken hebben?" „O", antwoordde juffrouw De Sainlange, „ongetwijfeld aan dien schurk van een Dimitri. Na zijn ontsnapping uit de ge vangenis, waarin gij hem hadt opgesloten, heeft hij natuurlijk dadelijk plannon be raamd om zich to wreken, maar vooral om zich alsnog van den schat meester te maken. Als hij had kunnen bevroeden, dat die gewoon in een vertrek van zijn groot vaders woning was opgeborgen, alleen doo u, mijnheer Jac bewaakt, dan zou hij niet geaarzeld hebben op u een sluipmoord to plegen. Maar dat kon hij onmogelijk ver onderstellen en do schrik zat er boven dien bij hem in voor de beide Engclschen, die do Monlorgucil reeds z'n verdiendo loon hadden doen toekomen. Daarom heeft hij overlegd, dat het beter was, u door de Russische politic onschadelijk te doen

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 4