BINNENLAND. 13© Jaargang. VRIJDAG 9 DECEMBER 1921 No. 3693 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, 3 2.60 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week, 3 2.60 per kwartaaL Franco per post 3 2 96 per kwartaaL Het Geïllustreerd ZondagBblad Is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 60 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Af- londerlijke nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cL Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS EEDRAAGT: op Zateraap 85 cent per repel Overige apen 30 centp rege Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dnbbeie van het tarief berekend. KLéISE ADFEBTENTIEN, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhua koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige dagen f Dit nummer bestaat uit twee bladen eiè mi V „Fijnere bewerking." Wij gaan een sombere toekomst tege moet. Het zal 't Nederlandsclie volk aan goed geschoolde leiders, aan intellectuee- le, geestelijke krach ten ontbreken. Wij lezen toch in den pas verschenen al manak van het Leidsch Studentencorps, dat van de 16D4 studenten 493 corpslid zijn. Maar 493, nog lang geen derde. Ais men de 405 vrouwelijke buiten beschou wing laat, dan wordt, de verhouding wat beter. Gelukkig, want dat de corpsleden tenslotte d e studenten zijn de spes pa triae, de hoop des vaderlands dat blijkt ons weer 'ns zoo duidelijk uit genoemden almanak Het corps toch bezit dat onge ëvenaarde, dat onmisbare opvoedings-in- Btituut, de ontgroening. Over dien groen tijd lezen we Wij mogen zeggen dat ten slotte de vorm gevonden is, waarin de kennis making met de aspirant-leden dient gegoten te worden. Dat bet eerste jaar wedero-m aan het werk gezet werd om de groenen van hun allereerste schil te ontdoen, opdat de oudere jaars zich dan met de fijnere bewerking konden bezighouden, bleek een uitstekende maatregel. Het patroonschap werkte dit jaar ook uitmuntend. Die „fijnere bewerking", waarvan wordt gesproken, wat jammer dat deze zoo ve le niet-corpsleden moeten missen. Ieder Leidenaar heeft die „fijnere bewerking" al eens, zij 't dan slechts op een afstand, mogen gadeslaan. We noemen slechts bet als dollen in en voor de sociëteit schreeu wen en tieren, het razen en snauwen tegen de groenen, gelijk onbeschaafde menschen vaak dieren plegen te behandelen, het uit stoot e>n en uitkramen van allerlei taal door verhitte hoofden en uit verhitte phanta- siën, enz., enz. noemen we alleen nog maar: nachtelijk bezoek, gepaard met olestatie van burgers. O, die „fijnere bewerking" wat ze gen Dat er nog ouders zijn, die er voor pas- Ben hun zonen daarvan het „lijdend voor werp" te laten worden! Domme en be krompen plebejers BUITENLAND, HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De kwestie der bondgenootschappen op tie Ontwapeningsconferehtie. Een moratorium voor Duitschland aan staande. De kabinetscrisis in België. De Ontwapenings-conferentie, DE BONDGENOOTSCHAPPEN. Reuter meldt uit Washington: Volgens berichten uit officieel© Amerikaansche bron, wordt de overeenkomst tusschen Brittan- nië, de Vereen. Staten, Japan en Frankrijk teruggebracht tot den vorm van oen ver drag, waarbij iedere mogendheid zich 'ver bindt de andere mogendheden te raadple gen, alvorens ten oorlog te gaan over eenig geschil betreffende de eilanden in de Stille Zuidzee. China. De commissie vo.or het Verre Oosten heeft resoluties aangenomen ter verzekering van de territoriale integriteit van China, betreffende de neutraliteit van China in geval van oorlog en tot regeling van het 'gebruik der draadlooze stations in China. Japan tot een viervoudige Overeenkomst bereid Japan heeft het voorstel nopens een Viervoudige overeenkomst in zake de Stille Zuidzee, aangenomen. Pres. Ha rdingvoldaano ver de resultaten. President Harding heeft in een toe spraak tot de jaarvergadering van het 'Amerikaonsche Röode Kruis betreffende het welslagen van de conferentie te Was hington o.m. gezegd: Ik weet wat ik zeg als ik beweer dat frij onze stoutste verwachtingen zullen zien Overtreffend' België. De Kabinetscrisis^ De kabinetsformateur Theunis heeft gis teren zijn besprekingen voortgezet. Hij consulteerde o.m. staatsminister Woeste, Eeynian, Berryer en Carton de Wiart. Theunis hoopt, dat zijn pogingen met •ueces zullen worden bekroond. De vermoededijke samenstelling van heb ïüeuwe kabinet is, naar de „Mab." meldt, thans als volgt: „Theunis, minister-president en finan- ®tén; Berryer: justitie; Jaspar: buiten- arische zakenBaron RuZebteland- Uw °n openbare werken; Heger Hu- bert, professor aan de Luiksc'ke universi teit: onderwijl en schoon© kunsten; De- vèze: nationale verdediging; Poullet: bin- neniandsche zaken; Majoor Blaise: spoor wegen. Janson: industrie en arbeid Van- dervijvereeconomische zakenForthom- mekoloniën. Duiischland. Het Moratorium. Gemeld wordt, dat Eathenau ever en kele dagen naar Berlijn teruggaat met de verzekering, dat aan Duitschland een mo ratorium zal worden toegestaan. Vernietiging der wapens. Do volgende authentieke getallen over de ontwapening worden gepubliceerd: van 5,865,000 geweren zijn nog 27.500 in de de pot's van 102,867 machinegeweren zijn er nog slechts 17van de mijnwerpers, bijna 100,000 in getal, is er geen enkele meer over. Van munitie voor atillerie en hand wapens is meer den 550 mil li oen stuks inge leverd. Op 85 millioen na zijn deze alle ver nield. Van 14,009 vliegtuigen zijn er nog vier overvan 27,695 vliegtuigmotoren zijn er nog 67 over, de andere zijn alle ver nield. Het proces tegen de Kappisten. In het von Jagow-proces werd gisteren begonnen met het verhoor der getuigen. Als eerste getuige werd gehoord koop man Fritz Grabowski uit Berlijn, verdacht van bij de Kapp-Putsoh betrokken te zijn geweest Voorloopig werd hem geen eed af genomen. Nieuwe looneischen van de mijnwerkers. De vereeniging van mijnwerkers in het Eoergebied, heeft de vanaf 14 November geldende loonsverhooging met 31 Decem ber opgezegd. Spoorwegstaking te Berlijn. De bedrijfsraad van de Berlijnsehe hoog- en ondergrondbaan heeft aan de directie medegedeeld, dat de uitspraak van het scheidsgerecht niet wordt aan vaard en dat het personeel heden in sta king zal gaan. Engeland, De Iersche kwestie. De Engelsche-Iersche over eenkomst. Naar uit Londen wordt gemeld, zal de zitting van het Parlement, waarin de over eenkomst tusschen Brit.tanniö en Ierland zal worden goedgekeurd, worden geopend met een rede van den koning. Zelfs wordt verwacht, dat de koning zelf deze rede van den troon zal uitsproken. Ulster'6 houding. Woensdag in 't parlement van Ulster te Belfast het woord voerend heeft de premier Craig zijn voornemen aangekondigd om morgen een bezoek aan Londen te brengen. Hij waarschuwde de Britsche ministers er tegen het loyalistische Ulster te prikkelen door redevoeringen als die van Birkenhead, Tenslotte verklaarde hij, dat Ulster nog geenszins een beslissing had genomen, be treffende de nieuwe voorstellen. De verwijzing door Graig naar de rede van Birkenhead was te wijten aan de om schrijving door Birkenhead van de uitzet ting van eenige Sinn Fein plaatselijke autoriteiten in Tyronno als een ongeluk kig voorval, waarbij de door het volk geko zen colleges buiteB hun woningen- werden gesloten door vertegenwoordigers der re- geering van Noord-Iei-land". Craig zeide, dat het optreden der noordelijke regeering tegen weerspannige plaatselijke autoritei ten geschied was in het belang der belas tingbetalers en dat men weigerde inmen ging van buiten in zijn zaken te dulden. Rusland De hongersnood. MededeelingvanN ansen. Naoisen heeft bij zijn vertrek van Sara- toff naar Samara de volgende niededeeling gezonden aan het hoofdcommissariaat van de internationale hulpcommissie voor hon gerend Rusland Ik ben zoo juist door de omgeving van Saratoff gereisd. Do toestand is daar zeer ernstig en wordt van dag tot dag erger in gevolge het toenemend verbruik der aan wezige voorraden. Toch bereikt de internationale vereeni ging voor hulp aan de kinderen groote suc- sessen, Nog enkele weken geleden telde men in Saratoff 30 40 sterfgevallen per dag. Dank zij onze keukens nam. in de te huizen voor kinderen en vluchtelingen de sterfte af, die op het oogenblik nog slechts 2 of 3 slachtoffers per dag eischt. In Jekaterinosdaff is de toestand erger. Men rekent op spoedige aanzienlijke hulp, daar anders de situatie noodlottig zal wor den. De stations zijn overal vol ongelukkigen. Het le ven smidd elentr an sport op de spoor wegstations is tot nog toe met hulp van vrachtwagens en .manden mogelijk, doch de hulp moet snel versohaft worden, daar de komende sneeuw het transport met paarden spoedig onmogelijk zal maken. Hulp van Tsjecho-Slowakijc. De door president Masaryk op touw ge zette hulpactie voor het noodlijdende Rus land heeft 2 millioen kronen opgeleverd'; de regoering heeft daar een gift van 10 millioen kronen bijgevoegd. De gedwongen arbeid afgeschaft. Uit Moskou wordt gemeld, dat de raad van Sovjet-commissarissen besloten heeft den gedwongen arbeid in Eusland af te schaffen. Alleen voor ingenieurs, dokters en landbouwexperten blijft de regeling be staan. Arbeiders zullen voortaan vrij zijn te doen wat zij willen. De belastingen. Volgens de Moskousche „Izwostia" le veren de belastingen in na-tura-, waarvan de Sovjef-regeering zoo groote verwach tingen koesterde, zulke schamele resulta ten op, dat 'het noodzakelijk is naar ande re middelen om te zien. Amerika. Een revolutie in Guatemala. De regeering van president Herrera is na ernstige gevechten ten val gebracht. De president heeft zijn bevoegdheden over gedragen aan een voorloopige regeering. Twaalf leden der regeering vermoord. Twaalf leden van de regeering van Gua tamala werden bij de revolutie gedood. De revolutie begon Maandag to middernacht en was in den loop van den morgen van Dinsdag afgeloopen. Er werden vele bur gers gearresteerd. De vleeschpakkersstaking te Chicago. Het is Woensdagavond te Chicago tot ernstige onlusten gekomen tusschen sta kers en politie, die de werkwilligen be schermden. De „Tel." correspondent meldt hierom trent Vijftigduizend stakende vleeschpakkers deden een aanval op werkwilligen, toen deze de slachterijen verlieten. Een sterke politiemacht was op de been om de werk willigen te beschermen, en de stakers vie len vooTal de politie aan. Er ontstond een herig gevecht, waarbij de staker® revol verschoten losten en met steenen wierpen. De stakers zonden hun vrouwen voorop. De taak der politie werd zoo moeilijk, dat zij voorzien werd van karabijnen met schroot geladen en van bommen. Na middernacht werd het proex even wel bedwongen, zoodat zij van deze wape nen geen gebruik behoefde te maken. Aan beide zijden werden vele personen gewond. Een neger werd door de stakers in het wa ter geworpen en zoolang gesteenigd tot hij zonk. De staker® zijn ontevreden over de loon® verlaging, zooals deze geregeld is door een gemengde commissie van werkgevers en werknemers. Vele arbeiders, die zich bij het besluit der commissie hadden neerge legd, werden door dreigementen tot sta ken gedwongen. Volgens een ander bericht wierpen de wouwen der stakers zakjes met peper naar de politie. De straten werden bezaaid met spijkertjes om de baaiden van auto's en motorrijwielen te laten springen. Kiein-Azië Een republiek. Volgens zekere geruchten zou Enver Pasja een republiek hebben gesticht on der den naam van Sovjef-regeering van eenheid en vooruitgang van Adjara. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Enquête betreffende partieele aanbeste ding. Malversaties te Gendringen. Grondwetsherziening en nieuw legeront- werp in de Tweede Kamer. NOG EEN UITDAGING. Dinsdag maakten we melding van een uitdaging van zekeren ds. v. d. Vaart Smit, die graag ƒ25.000 wil slaan uit een lasterstuk op de Katholieke Kerk. Thans iets dergelijks, waarvan „Boeken schouw" gewag maakt. Pater Gielen slaat daar een viertal beweringen neer van dr. Beerens, die de laatste maanden bekend is uit -zijn optreden hier en daar tegen de Kath. Kerk. Laatstelijk heeft hij te Utrecht een rede gehouden, waarin hij den pamfletschrijver Blaise Pascal tegen de Jezuïeten uitspeelde. Hij maakte daarbij o.a. ook gebruik van de beruchte „Lettres Provinciales". Veronderstellend, (Jat dr. Beerens de waarheid dienen wil en niets dan de waarheid, dat hij echter d'oor zijne studie niet is voorbereid om deze te vinden te midden van de vervalschingen, doet pater A. Gielen S. J. het volgende .voor stel: s „dat dr. Beerens en ondergeteekende een grondige studie maken van de „Let tres Provinciales" en elkaar daarbij be hulpzaam zijn door hun persoonlijke ken nis over dit onderwerp, en de literatuur, waarover zij beschikken, onder elkander uit te wisselen en te bespreken, om ten slotte hunne bevinding open en eerlijk publiek te maken." Daar kan dr. Beerens niets op tegen hebben, dunkt ons. „MODERN KATHOLICISME." Eenigen tijd geleden wisten het „Hbl" en de „N. R. Crt." mede te deelen, dat er in Den Haag een beweging in wording was van zoogenaamd „moderne katholie ken", die buiten de Katholieke Kerk een soort modern Katholicisme propageeren. Er werd zelfs bijgevoegd, dat deze moder ne beweging onder leiding stond van een katholiek priester. Blijkens een onderzoek, onmiddellijk van katholieke zijde ingesteld, wist men aan geen enkele pastorie in de residentie iets van deze" zaak af, terwijl de groote geheimzinnigheid, waarmede deze zooge naamd moderne katholieken hun leer propageerden, het voor niet ingewijden zoo goed als onmogelijk maakte, er iets naders van te weten te komen. Thans brengt de „Rsb." de volgende bij zonderheden:- Eindelijk zijn we er toch in geslaagd, den geheimzinnigen sluier van deze zaak op te lichten en we kunnen ter geruststel ling van onze lezers reeds onmiddellijk de verklaring afleggen, dat deze beweging niets katholieks heeft en dat van een scheuring in de Katholieke Kerk niet het minste sprake is. Het is niets anders dan een theosofische vereeniging, waarvan zekere mevrouw de wed. v. d. Heiten, een schatrijke dame, de „auctor intellectualis" is en ook dege- heele beweging financiert. Deze dame. die nooit katholiek is ge weest, treedt in dezen nieuwen godsdienst op als groot-priesteres en verschijnt in bijeenkomsten in een schitterend groen kleed en wordt, daar zelfs bewierookt. Er bestaan in dezen godsdienst verder verschillende rangen, waarvan de rang van Maria, die hier ook gehuldigd wordt, de hoogste is. Op Maria volgt de rang van den aartsengel Gabriël. Op kosten van deze dame wordt er in ons land overal op geheime wijze propa ganda voor dezen nieuwen godsdienst ge maakt. Deze dame zou ook visioenen hebben, waarin haar zou zijn geopenbaard, dat de bakermat van dezen godsdienst in Austra lië ligt, en nu zijn voor haar rekening een tweetal personen naar Australië gereisd, om daar ter plaatse te onderzoeken, in hoeverre deze visioenenwaarheid bevatten Een feit is, dat deze nieuwe godsdienst voor een deel een imitatie is van "de mys tieke liturgie van den katholieken gods dienst, maar daarmede houdt ook elke vergelijking op. Naar ons ter oore kwam, telt deze nieu we richting over heel ons land 600 aan hangers, waarvan er ongeveer 90 .vroeger lot. de Katholieke Kerk hebben behoord. Een katholiek priester telt de beweging echter niet, zelfs geen afgevallen priester. Men moet echter over een zekeren maat schappelijken welstand beschikken, om als medelid te worden opgenomen. De Koningin in de Venen. Gisteren heeft de Koningin een bezoek aan de venen gebracht. Het „Hblcl." meldt, dat een tocht in vier auto's van jassen naar Emmen met haar hebben medegemaakt, behalve de Com missaris der koningin, do luik-districts commandant van de Kon. Marechaussee jhr. von Schmidt auf Altenstadt en enkele leden van de gewapende macht. De laat ste auto bevatte pakjes, welke in de ve nen zouden worden uitgereikt. De tocht ging van het station naar Rolde en verder over Grolloo, Schoonloo, Schoonoord en Sleen naar Westenesch, terwijl bij de grens der gemeente Emmen burgemeester Kootstra den stoet opwachtte. Verder werd gereden naar Emmerschans, Barger- erf schei denveen, Klazinaveen en Zwarte- meër. Te Klazinaveen werd het noenmaal gebruikt. Om vijf uur was men te Assen terug, waar ten huize van den Commissa ris der Koningin thee is gedronken. Men seint uit- Assen d.d 8 Dec.: De Koningin is hedenmorgen om 10.15 uur alhier aangekomen. Aan het station werd H. M. verwelkomd door den Commas saris der Koningin in do provincie Drente, •mr. J. P. .-Linthorst Homan, en den burge meester van Assen, don heer Lohman. De Koningin is direct per auto naar Emmen vertrokken en komt hedenmiddag om vijf uur weder te Assen aan om met den trein van half acht weder naar den Haag te vertrekken. Porlieelo besteding. Een rapport. Eet Haagsch Correspondentiebureau meldt: Reeds geruimen tijd groeide in verschil lende vakbonden, aangesloten bij den Ned. R.-K. Middenstandsbond en betrokken bij het bouwbedrijf een krachtig streven naar de partieele besteding. Dit onderwerp maakte een punt vanuit voenge bespreking uit op de laatste ver gadering van het Centraal Bestuur van den Ned. R.-K Middenstandsbond, in welk bestuur de afgevaardigden van allo aan gesloten bonden zitting hebben. Duidelijk bleek het vrijwel algemeen heerschend verlangen der bij het bouwbe drijf betrokken vakken, om de partieel© besteding algemeen doorgevoerd te krij gen. Om dit punt aan een nader onderzoek te onderwerpen en een plan van actie op te maken werd een commissie ingesteld, waarin zitting namen de heeren C. Noote- boom de Bruyn (voorzitter van den Ned. R.-K. Bond van Smedenpatroons); A. Cor net, (seoretaris van den R.-K. Bond van Werkgevers in het Meubelmakers-, Be- hangersbedrijf enz.) en de heer P. EU mans, bestuurslid van den Ned. R.-K. Bond van Stucadoorspatroons. Een en ander on der de auspiciën van het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond en, met medewerking van het Nationaal Han- zebureau. Maandag 1.1. vergaderde deze commissie onder leiding van den voorzitter van den Ned. R.-K. Middenstandsbond, den heer Frencken, op het Nationaal Hanzebureau te Den Haag. Besloten werd een enquete te houden zoowel in de betrokken vakgroepen als daarbuiten naar de gronden, welke de par tieele besteding wenschelijk maken, als mede op welke motieven de partieele be steding kan worden bestreden ten einde te kunnen komen tot een behoorlijk ge documenteerd rapport omtrent deze kwes tie. Uitvoer van boter en kaas. De Ned. Vereeniging van Kaashandela ren heeft een adres aan den minister van landbouw gezonden, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp regelende den uiU voer van boter en kaas. Do adr. acht het ohgewenséni, Depalin- gen voor boter en kaas in één wet te ver eenigen, daar boter na de aflevering op allerlei wijzen kan worden vervalscht. tiet geen met kaas teneenemale onmogelijk is. Verder acht adr. de indiening van iet ontwerp, voor zoover dit de kaas betreft ontijdig, omdat het rijksmerk nog vol strekt niet voldoet aan daaraan te stellen eist: hen Hierbij komt nog, dat atleen at kosten van do controlestations voor reken'ug dei- producenten komen; alle verdere kosten, lasten en nadoelen, komen voor rekening van de handelaren, die niet om deza be scherming van het product hebben ge vraagd. De handel zou dus in een tijd, dat hij door lage valuta in eenige landen, waar ju:st .een groot afzetgebied voor Holland- scl'ie kaas bestond, en door de scherpe concurrentie van andere landen, reeds zeer moeilijke omstandigheden doormaakt, nog extra worden belast, hetgeen in vela gevallen bezwaarlijk zal zijn te dragen. x\dr. wijst voorts op de kosten van uit voering der wet, die voor handelaren en producenten gezamenlijk wel op ermge mülioenen geschat mogen worden, en op liet groote verschil in de aanwijzing van het vetpercentage der kaas in Nederland. Denemarken en Noorwegen, waardoor groote verwarring zal worden gesticht. Zij geeft ten slotte den minister dringend in overweging, het wetsontwerp met hei oog op de bepalingen voor de kaas in te trok ken. Zij herhaalt haar verzoek, dat di mi nister een commissie zal benoemen, samen gesteld uit producenten en handelaren, voor de eene helft voorstanders, vour do andere helft tegenstanders van deze wt, die gezamenlijk een onpartijdigen voorzit ter kiezen, om daarna den miuister nader van advies te dienen. Ten slotte protesteert adr. tegen de zin snede uit de memorie van toelichting, dat alierlei knoeierijen in den kaashandel we lig tieren. Vrijdom accijns Reuk- cn Toilletwaters. De Minister van Financiën brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat vanaf 1 Januari 1922 bij invoer van reuk-- en toiletwaters, welke aethylalcohol be vatten, alleen dan halve vrijdom van den accijns zal worden verleend,'indien ten aanzien van die goederen, behalvo aan do tot dusverre geldende eischen, ook wordt voldaan aan het voorschrift, dat zij, ook blijkens de aangifte ten invoer, zich be vinden in do verpakking, waarin zij in het klein aan particulieren worden afgeleverd als hoedanig ten dezen alleen zijn te ïte- schouwen verpakkingen met den inhoud van niet meer dan een halven liter. Drukwerk naar Duitschland. Naar aanleiding van het besluit der Re geering om drukwerk naar Duitschland te z-enden, inzonderheid het work van den Oe* trooiraad, zijn gisteren ter Zuid-IIolland- sche Boek- en Handelsdrukkerij 15 man, zetters en drukkers, waaronder huisvaders van groote gezinnen, tegen 24 Decemhoij a.s. ontslagen.

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1