13e Jaargang, ZATERDAG 3 DECEMBER 192! No. 3689 Be ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, 2.50 per kwartaal. Bij onze Apen ten 20 cent perweek, 12.60 per kwartaal. Franco per post 12 06 per kwartaal. lil Geïllustreerd Zondeeeblad ls voor de Abonné's verkrijgbaar lirn betaling van 60 cL per kwartaal, bij vooruitbetahns. Af- poderliike nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 et. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: op Zaterdag 35 cent per res;el Overige dagen 30 cent perrege* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE ADYEKTENTIEN, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop f 0.75 's Zaterdag, overige dasen f0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad. BUITENLAND, HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Verklaringen van Briand over de Was- liingtonsche conferentie bij zijn terugkeer In Frankrijk. De nieuwe Engelsche voorstellen aan Sinn Fein. De ongeregeldheden te Weenen. België. Carton de Wiart geen kabinets-formateur. Het bericht van de „Libre Belgique" flat Carton de Wiart heeft aangenomen om als kabinetsformateur op te treden, (rordt door andere bladen formeel tegen gesproken. De tramstaking te Brussel. De directies der Brusselsche tramweg- 'm&atschappijen deelen mede, dat reeds ongeveer 500 stakers het werk hebben hervat. De vervoerdiensten zijn dan ook weer aanmerkelijk uitgebreid. Te Leuven zou het personeel der tram rich in principe met de Brusselsche colle ga's solidair hebben verklaard. Onmiddel lijk is er in de universiteitsstad werk ge maakt voor de oprichting van een union civiqne welke bij eei. eventueele tramsta king den vervoerdienst in handen zal ne men. zooals dat thans te Brussel het ge- is. X Duilschland. De schadeloosstelling. Eennota van de Commissie van Hera t e L De commissie van Herstel' had aan de Duitsche regeering een uitstel verleend, dat den lsten December is geëindigd om uitsluit-od te geven over de resultaten der onderhandelingen met de Duitsche in dustrieel en nopens de betalingen op 15 Januari en 15 Februari a.s. De ..Temps'' meldt, dat aangezien de commissie geen definitief antwoord heeft ontvangen, zij met algemeene stemmen heeft besloten, door bemiddeling van het Berlijnsche bureau de commissie aan rijkskanselier Dr. Wirth een in ondubbel zinnige bewoordingen gestelde note te doen toekomen nopens deze betalingen en den algemeenea financieel en en polibieken toestand in Duitsehland. Dr. Hermes gezant te Rome? Naar aan de „Msb." wordt gemeld, Ikomt de rijksminister voor levensmiddelen voorziening en economie, dr. Hermes, ern stig in aanmerking voor den post van ge- «ant te Rome. De minister is jarenlang te Rome ge weest en hij. onderhoudt niet alleen zeer vele relaties met Romeinsche kringen, maar staat ook in nauwe betrekkingen met de Ponulari. Dr. Hermes was eerst aangewezen voor den post van Duitscli gezant te Washing ton, Oostenrijk. f- De ongeregeldheden te Weenen. De plunderingen. Over de duurbe-rellotjes te Weenen ine lat het Persbureau V.D. nog het vol gende: Voor het Bristol-Hotel werd een Hollan der uit zijn auto gesleurd. Zijn pels werd gestolen, zijn tasch opengesneden en alles Wat zich daarin bevond, ook het cheque boekje buitgemaakt. De aanval op het Bristol-Hotel geschiedde door opgescho ten jongens met stokken, ijzeren stangen en revolvers. In het hotel werden 30 ka mers totaal verwoest. Uit do kas werd een bedrag van 3 millioen Kronen gestolen. Ook al het tafelzilver werd medegeno- iïnen. De plunderaars verwisselden hun kleeding met die der hotelgasten. In de badkamers en toiletgelegenheden werden alio perceleinen en steenen voorwerpen vernield. Ook in het Imperial-Hotel werd groote schade aangericht. De schade be draagt vele honderden millioenen. In het Grand-Hotel werd te toegang met gewold geforceerd. Naar verluidt zijn in totaal 174 winkels fco andere ondernemingen geplunderd. Er Werden 344 personen gearresteerd. Twin tig politie-agenten en 26 burgers werden gedood. Nadat de staat van beleg over de stad was afgekondigd, is de r.ust vrijwel weer- gokeerd, -s «rf Frankrijk, o f Briand weergekeerd. 'Verklaringen over de f Conferentie. 'Briand is gistermorgen to Havre aan wal gestapt. In antwoord op een welkomstrede ver klaarde Briand, dat zijn taak te Washing ton een gemakkelijke was geweest, dank de voortreffelijkheid der argumenten, waarover hij beschikte. Hij was ervan overtuigd, dat Frankrijk in het verleden al het mogelijke had ge daan, om den oorlog te vermijden. Wij staan in dit opzicht boven alle verdenking Briand herinnert dan aan de woorden, die hij in Amerika gesproken heeft, en waarin hij aantoonde, dat telkens als de vrijheid bedreigd werd, Frankrijk in de bres was gesprongen, om ze te verdedigen en te redden. Tot den jongsten oorlog werd Frankrijk uitgedaagd, Frankrijk wilde geen oorlog. Het was voldoende, dat in Amerika in herinnering te brengen. Ik twijfelde geenszins aan de nobele ge voelens van het Amerikaansche volk. Ik wist, dat alle achterdocht, die men in Ame rika tegen ons had pogen te verwekken, zou verdwijnen door een simpele uiteen zetting der feiten. Ik was echter, toen ik die feiten memo reerde, zeer onder den indruk, want ik wist, dat ik voor de wereld sprak. Mijn ontroering nam nog toe, maar nu was 't een blijde emotie, toen ik de daverende toejuichingen hoorde en ik onze bondge- nooten, en allereerst den edelen vertegen woordiger van Engeland zag opstaan, om to verklaren, dat Frankrijk in zeer ex- ceptioneele omstandigheden verkeert en dat het groot gelijk heeft, op zijn hoede te zijn. Nooit zal Frankrijk een moreel isole ment te vreezen hebben. De prachtige "Woorden kwamen van Balfour en zij brach ten de tranen in de oogen van degenen, die ze hoorden. Ik, aldus Balfour, verklaar: Mijn land heelt honderd duizenden manschappen in den oorlog verloren,honderdduizenden zijn verminkt uit den oorlog teruggekeerd en toch Engeland heeft geen spijt van zijn daad en moest morgen opnieuw eenzelfde daad gesteld worden, Engeland zou voor het recht en de vrijheid opnieuw ten strij de trekken. Briana memoroert dan de uitlatingen van Hughes, dio een hulde waren aan Frankrijk. Zinspelend op de geschillen met de bond- genooten zeide Briand: Laten we trachten de moeilijkheden, die door lasten of an derszins veroorzaakt werden door te ko men. Wij zijn vrienden, bondgenooten on der elkaar. Tijdens den oorlog leidde ons een gedachte: de overwinning, nu zijn al lengs de belangen uiteengegaan. Wij heb ben meeningsverschillen in eigen land, hoe zouden er geen meeningsverschillen zijn onder de volken. Maar daarom moet er geen vijandschap ontstaan, daarom moe ten do bondgenooten niet uiteengaan, Engeland. Do Iorsche kwestie. Do nieuwe Engolschö voorstellen. Do regeering heeft de nieuwe voor stellen inzake Ierland aan de gedelegeer den van Sinn Fein medegedeeld. Naar vorluidt, stelt de definitieve re- dactio der regeeringsvoorstellen inzake de Iersche overeenkomst hetdominion-statimt vast voor 26 graafschappen van Zuid- en West-Ierland. Ulster zal er buiten blij ven, tot het vrijwillig vraagt in het al- Ierscho parlement te worden opgenomen. Een grens-commissie zal de grenzen vaststellen in de graafschappen Tyrono en Farmanach. Het dominion-statuut is een vorm van onderhoorigheid aan de kroon. Mislukte ]K>ging tot ontvluchting van Sinn Fcin-gevangoncn. Er is een sensationeel© poging ontdekt, om Sinn Fein-ge vangen on uit de gevan genis te Dorry te bevrijden. De politie heeft n.l. bemerkt, dat over een der mu ren een touw hing, terwijl dicht er bij een ladder stond. Bij haar onderzoek outdektc do politic twee geknevelde en klaarblijke lijk gechloroformeerde cipieis. Spoedig bleek echter, dat zij beiden dood waren. 12 gevangenen waren ontvlucht, maar zij werden onmiddellijk weer achtcj* de deu ren gezet Buiten de gevangenis stonden drio automobielen, klaarblijkelijk, orn do gevangenen in veiligheid te brengen. In verband met deze zaak zijn drie bur gers en twee tijdelijke cipiers als ver dacht van medeplichtigheid in arrest ge steld. Oo boodschapsters van het Geloof. Aangemoedigd dooi- kardinaal Bourne, heeft zich kort geleden te Londen een vereeniging gevormdde boodschapsters van het. Geloof. (The Messengers of tho faith). Deze „boodschapsters" zijn Katho liek© vrouwen, levend volgens een religi euzen regel, die echter soepel genoeg is om haar toe te staan een 'zeer interessant ap<7stolaats-prograrama te verwezenlijken, waarvan hier eenige punten volgen. lo. Hulp verschaffen aan niet-Katholie- ben die wenschen met de Katholieke Kerk kcuni3 te maken, maar liever geen pries ter willen bezoekenact woorden op vra gen van waarheid-zoekenden en, als het geschikt kan, hen met een geestelijke in verbinding stellen. 2e. Op verzoek van een gemachtigde door de geestelijkheid zich belasten met het godsdienjst-onderrioht aan toekomstige bekeerlingen. 3e. In contact blijven met bekeerlingen na hun intrede in de Katholieke Kerk en hen helpen in de moeilijkheden die hun kunnen overkomen tengevolge van hun geestelijk isolement of van welke oorzaak ook. 4e. Eindelijk stellen eenige van deze boodschapsters zich beschikbaar voor een soort propaganda, die in Engeland sterk in gebruik is: n.l. die van de bijeenkom sten in de open lucht, op pleinen en in Straatprediking. Den 21sten October werd in de West- minster Gathedraal Hall do 4e jaarverga dering gehouden van de Catholic Eviden ce Guild, dat, zooals men waarschijnlijk weet, tot doel heeft: bekeering door straatprediking. Nu men ook in ons land op deze manier begint to werken, leek het nuttig va-n deze vergadering het een en ander mee te deelen Kardinaal Bourne, dio presideerde, ver deelde de West-minster Diocesane Cate chisten (zóó zouden de leden in het ver volg oanonisch he eten) in actieve en toe gevoegde. Alleen de actieve leden mogen spreken op de platforms of stalletjes (die op drukke standspunten worden opge richt) al3 ze met succes een cufsus heb ben gevolgd in catechismus, bijbelkunde, populaire welsprekendheid enz. Deze twee maal per week gehouden cursus, waaraan er in den laat sten tijd nog een is toege voegd over kerkgeschiedenis, spraakleer en de manier om een volksmenigte te be handelen, werd gemiddeld door pl.m. 50 leden bezocht. In het afgeloopen jaar wer den door de Catholic Evidence Guild pl.m. 25 openluchtvergaderingen per week gehouden met pl.m. 60 sprekers. Na het uitbrengen van dit jaarverslag werd nog een opwekkend-* voord gespro ken tot do leden waarin o.a. de woorden van Kardinaal Newman werden aange haald: „Ik heb noodig: leeken die hun geloof kennen en weten te verdedigen." En waarin ook werd gezegd dat een ander woord van kardinaal Newma-n: „Wij Ka tholieken hebben veel te zeggen maar geen gelegenheid om het te zeggen", nu god dank niet meer opgaat. „Immers" zei kar dinaal Bourne* „in het heropbouwen der Roomsch Katholieke Kerk is er plaats voor iedoren intelligenten Katholiek in den lande.'' En wèl moesten allen beseffen dat deze straatprediking (die in Engeland trouwens al jaren beoefend wordt) geen nieuwigheid is, maa/r het toepassen van oude gewoonten en praotijken op nieuwe toestanden. Het succes er van was boven dien al bewezen door honderden bckeerin- gen, om niet te sproken van de ontelbare malen dat vooroordeelen uit den we.g ge ruimd en seheeve voorstellingen over het Katholicisme waren recht gezet. Italië. Algemeene spoorwegstaking. Wegens ontslag van eenige stakers in Napels besloten de Italiaansche spoor wegarbeiders tot een algemeene protest staking op heden. i Spanje. Aanslagen te Barcelona. Na enkele weken van rust hebben de socialisten weer nieuwe aanslagen ge pleegd, waarbij 3 menschen gedood en 3 gewond werden. Buitenlandsche Berichten, Storm boven het Kanaal. Naar gemeld wordt, woedde er Donderdag boven het Kanaal een lievige storm, waardoor de telegrafische en telefonische gemeenschap met het vasteland verbroken was. Do scheep vaartdienst over het Kanaal werd stopgezet. Eenigo schepen, die in weerwil van do onstui mige zee waren uitgevaren, moesten naar de haven tcrugkcoren. Grooie brand te Christiania. Gisterenmorgen is een hevige brand uitge broken in de oleolricitcilsfabriek t© Ghristia- nia. Een groot deel der slacl zal vanavond zon der licht, zijn, terwijl ook geen electrische be- drijfsstroom geleverd kan worden. Vooral de binnenstad heeft hiervan te lijden. Er zullen eenigo weken noodig zijn om dc schade te herstellen. Een lugubere stat'süek. TJiit Warschau wordt aan do 'Débals" ge meld: Volgens gegevens uit officieclo bolsje wistische bron zouden do communisten sinds het begin hunner heerschappij in Rusland de terechtstellingen voltrokken hebben'van: 28 aartsbisschoppen en bisschoppen. 1215 priesters, G576 professoren en onderwijzers, 8800 doctoren en ziekenverplegers; 54.600 officieren, 260.000 soldaten, 10.500 gendarmen en politieofficieren, 48.500 politieagenten, 122.050 grondbezitters, 355.250 intellectueel en en 815.100 boeren. Deze ontzettende lijst, aldus in het bericht uit Warschau, verschafte een der personen, die op het oogenblik een belangrijk ambt bekleed in sovjet-Rusland, cn het is om die reden, dat wij zijn naam niet noemen kunnen. Inbraak in een Postkantoor. Op het hoofdpostkantoor van Venetië is ingebroken. De dieven hebben de brand kast opengebroken en zich meester ge maakt van een geldswaarde van 480,000 lire, waarvan 150.000 lire in baar geld. Treurig. Te Duisburg heeft een slotenmaker in een vlaag van verstandsverbijstering zijn vtouw en twee kinderen vermoord. De dader had vroeger reeds geruimen tijd in een krankzinnigengesticht doorgebracht. Na het misdrijf heeft hij zichzelf aange geven. „N. R. Crt." GrpQte brand te Rouaaii. Woensdag heeft te Rouaan een hevige brand gewoed in de gebouwen van de tramwegm aalschappij. Er werden 76 tramrijtuigen door de vlammen vernield, evenals ee remise en eenige andere ge bouwen. Een tiental trarns, die bij den uitgang stonden, konden nog tijdig in vei ligheid worden gebracht. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat, ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was ook een perceel van vier étages door de vlam men werd aangetast. Van de 150 rijtuigen, die de maatschap pij bezih, heeft zij de helft buiten dienst moeten stollen. De schade bedraagt vele millioene, doch is door verzekering ge dokt. „Tol." Groote juweclen-diefslallcn. Aan de Italiaansche prinses Stefaniavan Hohen'lohe is te Parijs in één der groote magazijnen een handtaschj© ontrold met een inhoud van 4000 frs. aan Fransch geld, 20 pond sterling, benovens 600.000 fr. aan juweelen. up denzelfden dag is aan miss Campbell een handlasch afgenomen in het Carlton- hotel met een waarde erin van 500.000 frs. aan juweelen. „Msbcl." D ©trein, die op tijd kwam. Eiken dag komt er, zoo vertelt do „Daily Chronicle", een expres-trein Londen bin nen, die precies op tijd is. De machinist van dien trein schijnt zulk een buitenge woon secuur broekje te zijn, dat zijn trein den eere-naam heeft gekregen van de „on feilbare expres". Een vertegenwoordiger van hot ge noemde blad vond het wel do moeite waard om eens te onderzoeken, waarom juist deze trein altijd zoo op tijd was. Langen tijd was het een geheif voor de za- kenmenschen, hoo het kwam, dat terwijl andere treinen nogal eens vertraging had den, deze eene onveranderlijk op tijd was, zodoat de menschen er hun horloges op gelijk zetten. Ook werd opgemerkt, dat de trein eiken morgen op een slation van een der voor steden van Londen stopte, alleen tot het uitlaten van reizigers, maar dat niemand met dezen expres naar dc ciLy- mocht, doch daartoe een locaaltreintjo moest nemen. Tot op zekeren dag het geheim uitlekte: De directeur van de lijn reist eiken mor gen met den „onfeilbarcn expres" naar de stad. Voar dc groote geziunen. De Franse he academie heeft twee prij zen van 10000 francs toegekend aan groote gezinnen, een aan een gezin to Lurges, bestaande uit 14 kinderen en aan een an der te Pouvenez in Bretagnc, bestaande uit 22 kinderen. BINNENLAND. HET VOORNAAMSTF NIE'IWS. De bezuigingsmotie-Oud-Dresselhuys zal Dinsdag a.s. door de Tweede Kamer wor den behandeld. Het aantal leden der Tweede Kamer blijft vastgesteld op honderd. Uitvoer van melk. Aan do N. U. M. is een consent verleend voor den uitvoer van 50.000 L. melk per dag naar Duitsehland. Ook is consent verleend voor uitvoer van melk in beperkte hoeveelheden naar Engeland en België. Het Hbl. meent, dat do melkveehouders- bond in Noord-Holland cn waarschijnlijk ook elders voornemens is door bemidde ling van do N. U. M. melk naar het bui tenland te exporteereu. Uitvoer van Suikerbieten. Op vragen van hot lid der Tweede Tva- mor dc-n hoor Rraat, heeft do Minister van Landbouw o.m. geantwoord, dat het in zijn bedoeling ligt, voor de suikerbieten van de,n volgenden oogst dispensatie var het uitvoerverbod to verleencn, tenzij on voorziene abnormale omstandigheden hem dit belet-ton. Het Hilversumsche belastingconflict opgelost Men meldt uit Hilversum: liet conflict tusschcn do belangheb benden uit het Sport- en Kunst- en Amu sementsbedrijf met het gemeentebestuur in Hilversum is opgelost. Wij vernemen nd„ dat het college van! B. ©n W. gistermiddag besloten heeft bij den Raad een voordracht in te dienen, om het percentage va-n de belasting op do publieke vermakelijkheden weer van 40 tot 20 pet. terug te brengen en dat deze voordracht in de eerstvolgende raadszit ting op 13 December a.s. behandeld zal worden. Het comité van actie, inzake de ver hoogde belasting op de publiek© verma- kelijkhedon, deelt thans mode, dat naar aanleiding van boven eenr^md besluit de verschillende zaken van Kunst en Amu sement te Hilversum geleidelijk zullen worden opengesteld. Aanstaanden Zondag zal reeds de Voetbal vereeniging „Heb Gooi" in het gemeentelijk sportpark gaan spelen ©n Dinsdag a.s. worden de bioscoop theaters weder geopend. Verplaatsing Stoomvaartlijn. Een der grootste scheepvaartondemo- mingen -te Rotterdam beraamt, volgens het ,.Rott. Nwbl.", maatregelen, om haar hoofdzetel naar Hamburg te verplaatsen, in verband met de concurrentie, welke do Duitsche scheepvaart der Nederlandscho aandoet. Het ligt in de bedoeling, dat de te Rot terdam gevestigdo kantoren blijven ge handhaafd bij wijze van filiaal. Bureau v. d. R.-K. Vakorganisatie. Abusievelijk is gisteren gemeld dat het reserve-kapitaal 57.000 bedraagtdib moet zijn 75.000. Lees dit eens. Het was op den laatsten dag van Jezus* verblijf op aarde, dat Hij in de volle heer lijkheid van Zijne goddelijke macht tob de Apostelen en hunne opvolgers sprak: „Gaat heen in de wereld en predikt aan alle scheosel het Evangelie!" Sinds dat heilig© uur is aan die wereld en eeuwen-omvattende opdracht van Je zus Christus gehoor gegeven door de dm- zencle priesters en missionarissen der Ka tholieke Kerk, die in heroïek enthousiasme de „blijde boodschap'' hebben gedragen over gansch de aarde, aan alle volkoren. En nog ieder jaar zien wet tientallen hel den henentrokken naar de armen van geest, om ook d© zielen van millioenen heidenen te winnen voor Christus' Kerk. En wij, die achterblijven, en zoo gemak kelijk in het bezit zijn gekomen van do groote gave des geloofs. wij denken er zoo weinig aan. welk een zwaar leven van of fervaardigheid de missionaris dikwijls heeft, hoe hij al zijn jonge energie en zielskracht verbruikt, om 'ielen te win nen, terwijl maar al te dikwijls al hun. liefde en heldenmoed met machteloosheid is geslagen omdat zells de allernoodzake lijkste middelen hun ontbreken om hun arbeid in tastbare resultaten om to zet ten. En neer dan eens zag ik een jeugdi gen missionaris, die vóór slechts enkele ja ren jong en blijde henentrok naar verre hoidenlanden, overwerkt en geknakt in den bloei zijner jaren wederkeere.a of ster ven in zijn liuloelooze missie. Als wij daar meer aan dachten, hoe zouden wij door gebed en geldêlijko offers dezen held ge holpen en /iin moeilük wprk moeelijk ge maakt hebben Geachte lezer, kent gij do waarde van één menschenziel Weet gij wat het zeg gen wil slechts één ziel voor God te win nen? Denk dan eens aan den parabel van den goeden Herder, die uitging langs moei lijko wegen om het ééne verloren schaap je te zoeken. Denk dan eens aan het ont roerende woord van den goddelijkpn Mis sionaris Jezus Christus, dat er in den hemel grooter vreugde heerscht over één. zondaar die boetvaardigheid doet dan; ovor negenennegentig rochtvaardigen dio geen boetvaardigheid noodig hebben Donk dan eens aan den God-Menscli dio ia onbeschrijfbare ellende leed en stierf om der menschen zielen te redden voor don hemel! En gij zult begrijpen, wat het bo- teekont mee to helpen aan do redding der zielen. Zoudt gij nu niet een oogénblik willen, luisteren naar hetgeen ik u to zeggen heb over eon armen missionaris to Guatamala» dio mij dezer dagen een smeekbede zond! om hulp voor zijn bedreigde missie 1 'b Schrijnt door onze ziel, als wij hooren, dab 35000 zielen kunnen gered worden, maat dreigen verloren to gaan, omdat de zwoe gende priester machteloos staat, wijl berm do noodig© geldmiddelen ontbreken. Ver volgd gedurende vele jaren, bemoeiliikt door een sterk-georganiseerdo en finan cieel krachtig gesteunde proteptantscho propaganda, terwijl alle kerkjes door aardbevingen verwoest zijn, staat de ar me missionaris troosteloos voor zijn^ ver woest werk, wordt heel dc missiestatie be dreigd, is al zijn zwoegen vruchteloos, wanneer niet spoedig wordt geholpen, wanneer wij niet in onze beurs tasten, oni

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1