Crania. A'tos tyrlukkii? ?.onrlor pBrso'onffjk letsel (e hebben veroorzaakt. LQETERWOUDE. In verzet. Dat het zeer gevaarlijk is des nachts per rijwiel zonder licht te rij den. bleek j.l. Zaterdagnacht, toen de veld wachters Pieters en van der Stel alhier op. den Hoogen Rijndijk surveilleerden, en een zoodanige overtreding constateerden, zij sommeerden den berijder halt te, houden en af te stappen, waaraan deze niet voldeed. Hij re.ed het rijwiel van Pieters stuk en weigerde toen zijn naam enz. aan die-n veld wachter op te geven, en bond met hem den strijd aan. Deze persoon belandde in het arre-stantenloca-al, terwijl de zaak voor hem zeker minder aangename gevolgen zal heb ben. Ingezonden stukken. Ihnitr rnwtironrdcliikhriiï fl'er Arbeid op Zondag. „Onuitgesproken rede op de eerstvolgen de b akker spa,troons vergadering onderaf- „deeliag van de „Hanze" te W a r m o n d." Mijnheer de Voorzitter Zeer terecht merkt u daareven op, da-t wij wat voor ons beginsel moeten over hebben, en ik ben het daarmede volmaakt een s. Doch nu vraag ik U, hoe vindt U de houding van de plaatselijke bakkers hier, inzake de Zondagsviering. Voor zoover er aan voldaan wordt, heeft de arbeidswet er voor gezorgd, dat Zon dags geen arbeid mag geschieden in broodbakkerijen, maar er is nog iets, dat evengoed naleving vraagt,, als de wet, dat is het principe.. En nu is het toch een feit dat hier twee Roomsche bakkers zijn, die behalve dat zij zelf werkten ook hun volk lieten werken op Allerheiligendag (te vieren als Zondag) of het, de doodgewoonste werkdag was. Of neen! Eerst zijn ze naar de. H. Mis geweest. Doch daarna werd enpassant heel hun Eoomsch-zijn bij hun Zondags- of op- knappakje aan de kapstok gehangen. En nu M. de V. zult U mogelijk denken, dat het noodig, broodnoodig was omdat men brood noodig had M. de V. dit ontken ik beslist. Ten eer ste het kan; dat heeft de distributie-tijd met de baklooze dagen geleerd. Ten tweede met een beetje goeden wil en over leg, was er geen enkel broodje gebakken, want er waren er al twee van de vier die het zonder meer toch niet deden, en de eenigo Protestantsche bakker heeft al meer malen zich bereid verklaard, in, zoo'n ge val ook niet te bakkendus ook geen con currentie te duchten. Ten derde is het niet noodig geweest want niemand in onze overwegend Rooin- sche gemeente dacht er aan dat Roomsche bakkors op een Roomsohen Zondag zouden werken. En het bewijs hiervoor is wel, dat er heel wat mensehen op Woensdag daar aanvolgend dat versche brood op Zondag gebakken oudbakken thuis kregen ge bracht. Als ik daarover mijn oordeel mag zeg gen, M. de V., dan vind ik deze handelwijze in een overwegend Roomsche plaats, waar men zelfs de medewerking heeft van niet- Katholieke vakgenooten zoowel als af nemers, een daad waarover sterke afkeu ring dient te worden uitgesproken. Voor hen, die niet werkten, heb ik geen woord van lof over, om de doodeenvoudige reden dat zij als Roomschen deden wat hun plicht was. Wel voor den Prote&tan- schen bakker, die 'n daad van collegialiteit stelde. M. de V.ik hoop dat hetgeen ik af keurde niet meer zal voorkomen, ofschoon ik nog we-1 vrees. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U mij eenige plaats- r 'mte in Uw blad toe te staan, om m'a m: ontwaardiging te uiten over een pam- f!-l dat, mij Zondag bij het uitgaan der Katholieke Kerk in handen werd gestopt. E: i pamflet uitgegeven door het Propa ganda-Bureau der R.-K. Vakorganisaties, en zoo treurig van inhoud dat men, ware het niet onderteekend, zou denken dat hot van- Troelstra of Wijnkoop afkomstig was. Er wordt daarin gesproken van hartelooze werkgevers, die naar willekeur beschikten over arbeiders, arbeidersvrouw en kind, vc o meuschonwaardig bestaan en reehte- ïc riieid, van slavernij enz. enz. Mijnheer de Redacteur, ik vraag UIs dat van Katholieken? Is dit het materiaal der Roomsch-Katholieke Arbeidersbe weging om de ongeorganiseerden in hun rijen te krijgen? Moeten de werkgevers door slijk gehaald en op onrechtvaardige wijze bejegend worden om de R.-K. Vak organisaties sterk te maken Nog eens vraag ik het U, zou dit wel van Katholieken zijn? En zoo ja, zou dan do Geestelijk Adviseur met deze arbeiders op- hitserij tegen de werkgevers instemmen? Mijnheer de Redacteur ik dank U. Leiden, 7 November 1921. Ph. d. D. In een verslag van een vergadering van den R.-K. Volksb. te Lisse, in ons vorig nr. kon men lezen, dat de Voorzitter al daar verklaarde, dat de liefde bij alles en in alles don boventoon moet voeren. Nu is 't waar, dat de indruk, welken bovenbedoelde circulaire blijkbaar op velen heeft gemaakt, niet zal medewerken, om de, liefde te versterken. Dit is ook een gevolg van het feit, dat de menschen over het algemeen oppervlakkig lezen on dan oppervlakkig coneludeeren. Men boude deze bewerking ten goede aan ons, die ons dagelijks van de uitwerking van een neer geschreven woord, dat vluchtig wordt, ge lezen. rekenschap moeten geven. In het bijzonder is het verkeerd, dat in de. ge wraakte circulaire steeds wordt gesproken van de werkgevers. Zulks moet haast een verkeerden en ongewettigde n indruk wekken en is daarom zeker af te keuren. De inzender overdrijft echter in zijn kwalificatie van het strooibiljet en hij is te erg vertoornd, waar hij daaruit woorden aanhaalt, welke dienr om te schetsen 'detl toestand, waarin de werklieden v o o r- h e e n verkeerden. Hij leze b.v. eens hc' volgende: „Iloe het ook zij, wij zien duidelijk, en allen stemmen hiermee in, dat aan de mensehen der lagere klasse spoedig en afdoende moet worden hulp verschaft, daar het grootste deel onverdiend in een e 11 e n d i g e n en betreurenswaar- d i g e n toestand verkeert. Immers, sedert in de vorige eeuw de oude werkliedenver- eenigingen werden vernietigd en in ie plaats daarvan geen ander hulpmiddel werd gesteld, is het, omdat ook de staats instellingen en wetten den voorvaderlijken godsdienst hadden verloren, geleidelijk er toe gekomen, dat de tijdsomstandigheden de arbeiders, op zich zelf staande en zon der verdediging, overleverden aan de hardvochtigheid der patroons en de onbeteugelde hebzucht der concurrenten." „Waarbij nog komt het feit, dat zoowel het bedrijfsleven als nagenoeg de geheele handel in de macht is gekomen van en kelen, zoodat zeer weinige rijken en buitengewoon vermogenden b ij n a een slavenjuk aan de overgroote massa der proletariërs hebben opgelegd." Daar wordt gesproken van „hardvochtig heid'' en „hebzucht" van werkgevers en van „bijna een slavenjuk" der politariërs. En dat zijn geen woorden uit een „pam flet" doch woorden van Paus Leo XIII in de „Rerum Novarum''. Ook do Paus spreekt b.v. van „slavernij" Doch wij zeiden het reeds: Wij zonden het strooibiljet niet geheel voor onze reke ning willen nemen de toon bevalt ons niet. Dat die toon zóó is, kan wellicht worden verklaa r d door het doel, hetwelk met dit strooibiljet wordt beoogd: namelijk de nie.t of socialistisch georganiseerde arbei ders te bewegen, zich Katholiek te orga- niseeren .En, zachte woorden maken op de zulken geen indruk. Nu weten wij wel, dat het doel niet de middelen heiligt, doch men moet een zaak toch immer beschou wen in verband met het doel, hetwelk er eventueel mede wordt beoogd. Men leze ook een driestar in dit nummer. RED-ACTIE. Aan de Katholiek.-n van Veur, Leid- schendam en Stompwijk. November!! de propagandamaand. De maand, vol vuur en ijver, gewijd aan de versterking der Roomsche gelederen. Hebt ge zo zien zitten, do plakkaten, waarop die stoere werkman, die u op wekt deel te nemen aan het Roomsch Katholieke Vereen igingsleven. Zie, hoe hij het kruis u voorhoudt en u allen toeroept: Christenstrijders: broeder, makker, B ouwe re van de maatschappij. Werkers die nog slaapt, wordt wakker, En strijdt mede in onzen rij. Ja!-gij lauwe Roornschen, gij ongeorga niseerden, gij die nog niet wilt begrijpen dat uw plaats in onze rijen is, geeft ge hoor aan die roepstem en laat u inschrij ven in deze maand. Helpt ook mede aan de groot- en sterk- making van onze R.-K. Arbeidersbeweging Schudt af de lauwheid en laksheid, ver sterkt de rijen uwer georganiseerde Roomsche broeders, en zusters. Hoog de Roomsche solidariteit. Handelt zooals gij a's Katholiek werk man moet handelen. Reeds te lang hebt gij gesuft. Neemt in de plan's, die u toekomt. Komt!! in de Vakbeweging. En gij. vereenigingen, helpt mede' deze maand tot succesmaand te maken voor onze Arbeidersbeweging. Weest propagandist in woord en daad. Op tot hulp van het ook alhier opge richte „Comité van Zeven". Laat. dit niet zijn opgericht voor niets. Laat zien dat gij R.-K. Vereenigingsman nen kunt en wilt zijn. Allen propagandist. Weg den moker: Met den troffel :.!Vr Sterk bewapend, roept de roffel IT:r1"" Allen tot den grooten slag, Heft, u vanen in den dag. 1 Lcidschendam. P. B. Gelengde Berichten. BOMAANSLAG TE 'S-GRAVENHAGE. Gisterenavond te ongeveer 9 uur werd groote ontsteltenis teweeg gebracht in het Franken- siag te 's-Gravenhage, voor perceel 316 in die straat, bewoond door den heer H. D. R. Ver- spijck, majoor der veld-artillerie. Er werd een grooten slag gehoord en rook steeg op uit de woning van den heer V. Weldra bleek dat een groot gat ontstaan was in den voorgevel van die woning, onder het raam en dat schier alle ruiten niet alleen van die woning, maar ook van de woningen der buren waren verbrijzeld en dat zelfs van een huis aan de overzijde van do straat een gat in den muur was gekomen. Men vermoedt, dat een bom is gelegd tegen de. woning van den majoor V. en dat men dien bom daar heeft laten-ontploffen. In dc voor kamer van de woning is zoo goed als alles ver nield, terwijl in de achterkamer, waar de fami lie zich bevond een theeblad van een tafel werd geslingerd en stoelen omver vielen. Persoonlij ke '•-•gelukken hadden niet plaats. Onmiddellijk werd do politie met het gobeurde in kennis ge steld. De burgomeoster, de hoofdcommissaris van politie, de recherche, het parket waren spoedig ter plaatse tot het instellen van een on derzoek. Ook de brandweer verscheen tót het eventueel verleenen van hulp. Naar men ver nam. zijn stukken van een bom gevonden. Daar majoor Verspijck lid is van den krijgsraad en zitting heeft gehad als zoodanig bij de behan deling van de zaak tegen den dienstweigeraar II. Gro&nendaal, wordt tusschen deze zaak en het hier gebeurde verhand aanwezig geacht. Nader meldt men nog, dat nadat men met zoeklicht gezocht had. op straat gevonden werd een lont en een slaghoedje, waarin zich vol gens de meening van majoor Verspïjck pikrire- zuur moet hebben bevonden. De brandweer ver leende help' o. a, door bet hlindeeren van de ramen, ook van do woningen der buren, waar de glasruiten waren verbrijzeld. De sferm van Zendag. De kracht van den storm. Het Kon. Ned. Metcreologiseh Instituut te De Bildt deelt ons het. volgende mede; Do Noordwester storm; welke Zondag middag en Zondagnacht ons land geteisterd heeft, overtrof te De Bildt in hevigheid dien van 30 September 1911 en in sommige op zichten dien van 13 Januari 1916. De duur van de grootste windkracht was grooler dan in dit laatste geval. In de snelheid van zijn ontstaan herinnert deze elorm sterk aan dien van September 1911. Toen daalde bij het trek ken van Ierland naar oiis land in de kern do barometer in 24 uur van ongeveer 760 lot 737 m.M., nu van 750 tot 733. Uiterst plotse ling steeg de windkracht, na het uitschieten naar het Noordwesten. Omstreeks half twee was het vrijwel windstil, tien minuten voor twee gaf een stoot 28 M. per seconde, even later werd herhaaldelijk bijna 30 bereikt. De gemiddelde windkracht van twee tot vier uur was II beau fort (orkaankracht). De snelheid van twee tot drie gemiddeld 26 M. per seconde, terwijl hier vroeger geen hooger uur- gemiddelde dan 22 M. is bereikt. (Te Den Helder en Vlissingen was vroeger een uur- gemiddelde van ongeveer 30 M. per seconde voorgekomen.) Reeds na 6 uur was echter de gemiddelde kracht tot 8 gedaald, al kwamen er omstreeks vier uur des nachts nog buien voor. In 1911 was de grootste gemiddelde windkracht 11 te Hoek van Holland, 10 te Den Helder, in 1916 10 te Hoek van Holland, Helder en Groningen. Wat daar thans is waargenomen, kan nog niet worden medegedeeld. Verdere berichten. Omtrent het ernstig ongeluk te Zalt-Bomme! meldt men aan het „Hbld.": Tijdens den voetbalwedstrijd tusschen Zalt- B-ommel III en Amical II (Tiel) werd de storm een orkaan. Juist als de scheidsrechter fluit voor slaken, wordt door een rukwind een stuk zinkdak van de loods eener scheepswerf losgerukt en op het speelterrein geworpen. Hel was een vrecsclijk oogenblik. Met vereende krachten werd het stuk dak opgelicht. Men vond er twee dooden en drie zwaar gewonden onder. Het verminkte lijk van den aanvoerder van Amical, Schillen, 22 jaar. een Ticlenaar, kostwinnend zoon eener weduwe, werd het eerst gevonden. Froderik van Heun, 14 jaar, zwaar gewond, stierf op het terrein. De andere gewonden zijn; Vos, 14 jaar, zwaar inwendig gekneusd en been gebroken; Van Eek, 15 jaar inwendig zwaar gekneusd en vermoedelijk "blind; Cornells Breddels, 13 jaar, rechterbeen op twee plaatsen gebroken. Deze vier slacht offers waren toeschouwers. De gewonden zijn per auto naar het ziekenhuis vervoerd. In de stad heeft de storm groote schade aan verschillende gebouwen aangericht. Zware hoornen zijn omgewaaid. Aan het station zijn 16 goederenwagens losgeraakt, wat gelukkig bijtijds is gemerkt. Uit MedembMik: Het bottertje ge merkt M. P. I (Meppel) geladen met witte kool, dat Zondagmiddag halftwee de haven verliet, ls vermoedelijk met man en muis ver gaan. Naar Enkhuizen en Broekerhaven is telefonisch geinformeerd, maar ook daar was het vaartuigje niet gezien. Uit Maassluis: De stoomreddiDg- boot van Hoek van Holland, de „Prins der Nederlanden", heeft te Hellevoetsluis geland- 30 man van de equipage van het gestrande st-oomschip „Ruurlo"'. Twee stokers zijn gewond waarvan een zwaar. De tweede stuurman is verdronken. Ook de kapitein heeft het schip verlaten. Uit Hoorn: De heer D. Vet van Scliel- linkhout is vanmorgen dood aan den weg ge vonden. Om 3 uur was hij op de fiets uitgegaan om den waterstand op te nemen en is toon over een door den storm losgebroken -draad gereden. Uit WervershoofDe zestienjarige dienstbode van den burgemeester, den heer A. Slot, waaide van do sloep af to water en is la ter levenloos opgehaald. Te Princenhageis een schuur in gewaaid. Een mtrisje werd door de stukken ge troffen, en op slag gedood.. Uit Zundert: Te Zundert is de toren van het R. K. Ziekenhuis afgeslagen de stukken waren door bet dak in de ziekenzaal terecht ge komen. Een zuster werd zwaar gewond. Uit Schiedam; De storm heeft ook lo Schiedam danig huisgehouden. Buiten de ette lijke boomen en sch-oorsteenen welke werden neergeveld, stortten ook verschillende houten gebouwtjes in. Aan de scheepsbouw Mij. „De Nieuwe Waterweg" werden door den storm 2 kranen in beweging gebracht, welke aan bet eind van. de baan vastgeloop en zijn en in elkan der verward geraakten. Het dak van de auto- garago, de landingsbrug voor het werkvolk wer den-daar vernield,, terwijl het s.s. „Gemma" op drift geraakte evenals het s.s. „Ubbergen" wel ke door eigen personeel met assistentie van den Havendienst weder konden worden vastgelegd. Het dak van een in aanbouw zijnd pand aan de Stadhoudorslaan werd afgerukt evenals een wiek van den walvischmolen aan de Westvest. Aan de Hoofdstraat werd van een pand, in gebruik als mandenmakerij hij de firma Scha- lekamp en Blommestcijn het dak weggerukt. Juist op het oogenblik dat dit geschiedde ver toefde daar een zoontje van den heer Bloramc- steijn welke door de steen en zoodanig getrof fen werd dat hij in zorgwekkenden toestand door de politie naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd en daar enkele uren later over leed. Ook de daar ter plaatse aangebrachte mato- rieele schade is zeer aanzienlijk. Uit 's- Hertogenbosch: Zondagmor gen trok een begrafenis uit Den Bosch naar Vught, waar de beaarding zou geschieden. Hel stormde cn stormde en eenige boomen werden ontworteld en takken vielen over den weg. Zij, die den doode op zijn laatst en gang vergezelden, kregen hot zoo benauwd dat zij niot verder dorsten, noch vooruit noch terug, waarom zij besloten voor den afgestorvene onderdak te vragen in de maréchaussee-kazerne. De lijkkist kroeg een plaats in een loods, van waaruit gis teren het lijk naar het kerkhof is gebracht. Uit Delft De stormschade aan de ge bouwen der Delftsche Groentenveiling wordt op ruim tO.OOO geraamd. Uil Arnhem Ook- hier is de verwoes ting groot. Het aantal ontwortelde boomen, vooral in het park Sonsbeek, is bijzonder groot. Het tramverkeer was geheel in. de war op de lijn naar Velp, waar vallende boomen de bo venleiding der electrische tram hadden vernield. Van eenige barakken aan den Westervcort- schendijk zijn de daken afgewaaid, waardoor de bewoners elders moesten worden ondergebracht lri .de Wijnstraat is de topgevel van een woning ingestort. Voor het Kon. Paleis Het Loo is het een ware mine geweest van gedeelten der eeuwen oude eiken, welke op zichzelf weer een flinken boom vormden en naar beneden waren gestort. In de Middachterallee te De Steeg zijn 20 van de prachtige hoornen ontworteld en op de baan der Geldersche Stoomtram neergekomen. Het tramverkeer moest worden geslaakt. De stranding van de KW. 2 7. Het „N. v. d. D." meldt, dat twee niaainen van den bij Zandvoort ges-tranden logger KW 27, welke nog vermis-l worden, terecht zijn. Zij had den 's nachls zwemmende het strand bereikt en zijn later in. de duinen gevonden. Er zijn dus geen menschenlevens te betreuren. De logger is verloren. Ernstig auto-ongeluk. Bij Wezel is Zaterdag een auto door dc glib berigheid van den weg omgeslagen. Drie van de vijf inzittenden werden direct gedood. De chauffeur werd ernstig gewond. Zaterdagavond schrok het paard van den boterhandelaar B. te Voorburg van den voorbijkomenden stoomtram. Het dier sprong voor de machine, waaronder het onder hevig gebrul, met groote moeite kon worden ver wijderd. Toen men bemerkte, dat een der acli- terpooten los van het lichaam lag, maakte men het dier af. Het tramverkeer ondervond eenige uren vertraging. De penningmeester van de Woningbouwvereniging „Eigen Haard" te Arn hem is op aanklacht van voorzitter en secre taris dier vereeniging gearresteerd wegens ver duistering van gelden toebehoorende aan de vereeniging in het geheel een bedrag vaD onge veer 6000.De verduistering betreft de door de aandeelhouders der vereeniging in we- kelijksche termijnen gestorte bijdragen van 25. In het geheel waren er 275 leden, zoodat men kan nagaan dat de inkomsten niet onaanzien lijk waren. Do vereeniging bestond twee jaar maar had n-og geen bouwv-oorschollen aange vraagd zoodat rijksgelden niet bij de verduiste ring zijn betrokken. De ingekomen bijdragen werden gestort op een spaarbankboekje maar de penningmeester haalde daarvan geregeld meer terug dan noodig was om terug te beta len aan leden die uit de vereeniging traden. De penningmeester beschuldigde na zijn ar restatie zijn mede-bestuursleden ook voordeel van het verduisterde geld te hebben genoten. De zes overige bestuursleden zijn daarop'in arrest gesteld, door den rcchler-commissaris geboord, doch weder op vrije voeten gesteld. Het gebeurde wijst wel op de wenschelijkheid van een toezicht op het financieel beheer van bouwvereenigingen. „Hbld." Land- en Tuinbouw. B. C. L. Te Leiden is geconstitueerd de Ver eeniging „Het Boterconlrölestation Lei den" (afgekort B. C. L.) Het bestuur be staat, volgens het „Alg. Zuivelblad", waar aan wij di<t ontleenen) uit de boeren: J. van der Koogh (voorz.). voorz. van do Hollandsche Maatschappij van Landbouw; jhr. mr. P. W. G. van der Goes, advocaat te Leiden (secretarii-pcnningmeester)A. J. Verkley, landbouwer te Sasscnheim; dr. L. N. Deckers, lid van cle Tweede Kamer dier Staten-Generaal; dr. J. J. van Eek, directeur-scheikundige v. d. Gemeente lijken Keuringsdienst ia Leiden en dr. H. E. Th. van Sillevoldl, directeur' van het Rijkszuivelstation te Leiden (advise&rend lid). De Raad van Beroep bestaat uit 3 leden en 3 plaatsvervangers. Hij is aldus samen gesteld: Aangewezen door het Boterconlröle- station „Leiden": mr. V. I-I. Rutgers, 's-Gravenhage, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Plaatsvervanger: mr. P. J. Reijmcr, Hil versum, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Aangewezen door de Hollandsche Maat schappij van Landbouw: mr. C. P. Zaaijer, 's-Gravenhage. Plaatsvervanger: K. f.'zn. dc Boer te As sendelft. Aangewezen door djii R.-K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond: N. Dekker, bur gemeester van Obdam. Plaatsvervanger: mr. A. Tope 1e Leiden. De statuten van net Botcrcontróle- stati.on „Leiden" zijn in den geest van die der overige Bote rco n trol e s t at i o n s ONDERWIJS Nieuw Juvenaat en Lyceum. Naar „Het Centrum" verneemt, bestaan er ernstige plannen om het gymnasium der Pa ters Garmolieton- te Zonderen te verbouwen en uit te breiden. Hc-t doel is om het tevens als juvenaat en missiehuis in te richten. SPORT. KORFBAL. Vitesse L.Fluks. Door bemiddeling van de afd. Leiden van den 'Nederlandscbcn Bond voor Lichamelijke Opvoeding hebben Vitesse en Fluks besloten twee wedstrijden tegen elkaar te spelen; één voor 1 Januari en één in het begin van 1922. De strijd gaat om een medaille van belang stellende zijde beschikbaar gesteld. De eerste wedstrijd is vastgesteld op 4 De cember a.s. LUCHTVAART. Parachutist doodgevallen. Uit Rome wordt gemeld: Tijdens proefnemingen met een parachute i9 de aviateur Caravaglia doodgevallen. De parachute werkte niet op een hoogte van 800 meter. Aanbestedingen. Door den Architect Willem Robbers (o Haarlem werd le Vogelenzang, gemeente Bloemendaal, voor rekening van het R.-K. Par. Kerkbestuur van OT, Vrouw Itemcl-! vaart aldaar, aanbesteedhet bouwen vat een onderwijzerswoning rr.et annexe. Ingeschreven werd door fa. W. Saeys b, Haarlem voor ƒ23100; fa. van den Boscl en Zonen te Hrllegom vcor ƒ22800; fa. i. W. van Parera (e N oordw ijker hout vorT ƒ21900 en fa. van Tongeren en Kromhoti te Vogelenzang voor 20700. Het werk is de laagste inschrijvers toet gewezen. Stoomvaartberichten. ST.V. MIJ. NEDERLAND. BATJAN, uilr., arr. 5 Nov. .te Port Said. PRINS DER NEDERLANDEN, uilr., verti. 2 Nov. van Singapore. KON. NED. STB. MIJ. DIDÖ arr. 5 Nov. te Santander. FAUNA vertr. 6 Nov. van Amsterdam. VENUS vertr. 5 Nov. van Amsterdam. HOLLAND AUSTRALlë-LIJN ALMKERK', uilr., vertr. 5 Nov. van 'Antwer pen. ROL.LANBWEST AFRIKA LIJN. POSEIDON, uilr., vertr. 4 Nov. van Bordeaux TEXELSTROOM vertr. 5 Nov. van Amster dam. HOLLAND AMER1KA-LJJN. GORREDIJK arr. 5 Nov. te Boston WESTERDIJK vertr. 4 Nov. van New York TAMORA, thuisr., vortr. 4 Nov van Algiers. ROTTERDAMSCHE LL0VD. BUITENZORG, thuisr., vertr. 4 Nov. vat, Sahang. INSULINDE, uitrvertr. 3 Nov. van Co lombo. KAWI, thuisr., vertr. 5 Nov. van Marse STOOM VAART-MM. OCEAAN AGAPENOR vertr. 2 Nov. van Singapore. Burgerlijke Stand. LEIDEN. 5 November. Ondertrouwd: F. J. de Vries jm. 2d j. en J. B. Richardson jd. 19 j. S. Berghuis wodr. 70 j. en B. Reconrt wede. 69 j. H. Me- lieste jm. 42 j. en M. C. J. Verton jd. 33 j. H. J. Beijloveld wedr. 45 j. en N. Smirtenna.r jd. 41 j. H. Guldemond jm. 29 j. en C. Bon man jd. 26 j. F. W. Verstraten jm. en E. M. Holswilder jd. Gehuwd: W. J. Lut jm. en E. M. v. Ovost jd. 7 November. Geboren: Frans z. van J. Galjaard en 0. Brocaar Frieda d. van E. F. Stimm en G. C. v. d. Toorn Maria d. van L. de Bolster en R. Starr# Wilhelmus Johannes z. van J. L. v. d. Holst en E. H. Dart Jacobus z. van J. Verhoog en J. C. Brugman Hendrik Bernard z. van M .H. Fontein en J. E. Staffeleu Jaco bus Philippus z. van P. Boezelijn en W. Baart Jacob Pi et er Jan z. van A. van Vuuren en C. Boer Elisabeth d. van J. Dissevolt en L. Voorzaat Maria d. van P. de Bruijn en P. Boeman Maria d. van Th. P. B. Alnfs M. Zijlmans Izak z. van I. Baart, en E. van Weeren Jan z. van J. Winkel en S. e Röodo Maria Gerard a Helena d. van J. M. J. Griin? deman en C. M. G. Timp Gijsbertha Geer- truida d. van D. Heehrink en M. R. van Weel- deren. Overleden: J. v. d. Berg d. 19 j. J, P. de Best z. 2 mnd. M. Langeveld d. 52 j. F. I. J. Brinkman-Janssen vr. 38 j. N00RDWIJK ERHGUT. Geboren: Petrus Johannes, z. van J. van der Ploeg en Q. Raaphorst Hendrika Cornelia, d. van P. Opdam en M. Heemskerk Dirk Jan, z. van G. Zonderwijk en G. Westrik Adrianus Petrus, z. van W. C. G. van Eedcn en M. van Kampen Johannes Adrianus, z. van G. J. Warmerdam en G. M. Oosterwijk Margarotha Maria, d. van W. Th. Hulsebosch en H. E. Pvuigrck Jacobus Johannes, i. van J. C. Aartman en J. G. J. Lampe Johannes Cornelia, z. van P. Hoog kamer en P. van der Berg nubertus Cor nells, z. van J. van der Borg en C. J. P'.ornp Cornelis Adrianu0, z. van J. v. d. Berg eu C. Prins Johanna Gijsberta, d. van Ph. A. Wc terings en M. L. Dames Cornelis Johanne* z. van J. Weijers en P. Wijnands. Overleden: Johannes Theodorus QuaaL man 72 jaar uit Amsterdam 'Dirk Klink, 78 jaar uit Alkemade Nicolaas do Winter, 74 jaar, uit deze gemeente Egb tus Johannes Matthias Harm sen, Cl jaar, Amsterdam Johannes Meeuwen oord. jaar uit deze gemeente Johannes Grcu- ningen, 80 jaar,, uit Amsterdam. Gehuwd: Maltheus Jacobus van West er op, 25 jaar uit Noordwijk en Cornelia Eeden, .32 jaar uit deze gemeente. Hendri- kus Johannes Buschmer, 28 jaar en Johanna Cornelia Bader, 20 jaar beiden uit deze. ge- Q) meente. Ondertrouwd: Nicolaas Cornelis vaü Gijlswijk 25 jaar en Catharina van Scliooteii, 27 jaar uit deze gemeente Petrus van Sc-hi?!*1 27 jaar en Mathilda Krelewijn, 24 j deze gemeente Wilhelmus Hogervorst, 4f jaar uit Lisse en Anna Wilhel'nina van der Ploeg, 4-6 jaar, uit deze gemeente. Gcrar- dus Waasdorp, 25 jaar uit Nóordwijk en Je hanna Duivenvoorden, 22 jaar, uil deze ge meente He.ndrikus Duivenvoorden, 26 jaar en Maria Carolina Elemans. 32 jaar, uit dez« gemeente Johannes van Benfcr, 43 jaar uit Alkcmade en Johanna Dobbe, -35 jaar, uit deze gemeente. QEGSTGEEST. Geboren: Maria Hendrika, d. van Mi Verboon en E. Zonneveld Angeniela. d. van A. van Breda en N. Mcuklijk Maria Eva, d. van G. II. Boon en A. M. van der Knoop. Overleden: Willem van Leeuwen, otfi 11 jaar.

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 4