Tweede Blad. Dinsdag 8 Movem ber 192! Uit de Omgeving. eOOEGRAySN. De storm. De storm welke ook in'deze omgeving woedde heeft groote schade aan gericht. Bij de wed. N. aan de Overtocht werd het geheele achterhuis, een gemetseld gebouw, met den grond gelijk gemaakt. Aart de Molenbrug was het een muur wei- do kracht der orkaan niet kon weer staan en dientengevolge bezweek. Een tweetal telefoonpalen knapten bij den gTO*d af en bleven in de draden hangen tot de aannemer Kruyt hen voor vallen had behoed door hen vast te zetten. Het aaffltsl afge waaide schocrsteenen en iuge- drdkte ruiter is legio en slechts met levens gevaar kon men zich op straat begeven. Toorts bereikten ons ook van buiten ver- sefeSJend-e berichten over onheilen, door dan woedenden orkaan aangericht, ter wijl volgens ingekomen-berichten verschil lende rieten daken van boerderijen het meesten ontgelden. Feestavond. De R. K. Volksbond Woensdag a.s. des avonds te 7.30 uur een feestavond in het patronaatsge- bcraw. Het programma ziet er aanlokkelijk uit. Op de eerste plaats zal het R.-K. Man nenkoor zich dien avond voor het eerst doen hoeren, onder de leiding van zijn directeur den heer Aengenemt, en de wel- ülonde medewerking van de dames A. en T. Aengenent (piano). Een feestrede van don Geestelijken Adviseur benevens ee.n tweetal tooueelstukjes beloven verder den a.vo».-d genoeglijk te vullen. HILLEGOM. De elcctrificatic. Met het leggen van den kabel ten behoeve der eleclrificatie voor da gemeenten Hillegom, Lisse en Sas senheim, is men reeds genaderd tot de Posfbrug onder Sassenheim. Zooals men weet zal de stroom van uit Leiden betrok ken worden. Zijn onze inlichtingen juist, dan zal te Hillegom de kabel gelegd, wor den onder de trottoirs en op Weereslein in firn grond van de voortuintjes der pcx^. Offeren. Konijnen overvloed. Het is dft jaar een bijzonder rijk konijnenjaar. Te Zïlk e* Vogelenzang" ziet men af en toe groote koppels duinkonijneö tot. dicht bij de wo ningen komen. Voor stenpers om te water Uiteen. Zij keeren met tal van veroverde b*8!^jes huiswaarts, ondanks het wakend Offk der jachtopzienersI Be storm. De orkaan die Zondagmid dag woedde, heeft ook hier geducht huis gehouden. De pastorie dpr St. Josephkerk, huize Bloemswaard, beliep voel schade. Een dikke arm van eeo voor het huis slaande boom vloog rechts op het dak vin den voorgevel der pastorie; een dun nere tak had even vroeger een raam aan de suite verbrijzeld. In dit gedeelte ont stond een ruïne, een rijwiel stond in puin. een bureau werd gehavend. Spoedig werd dit gedeelte van.de pastorie leeggedragen, omdat men zich voorbereidde op erger. De zware arm, die uit den boom gesple ten was, keildd opzij af waardoor geheele instorting van den voorgevel "wonder bo ven wonder werd voorkomen. 0p het Hof sloegen mede eenige hoo rnen tegen den-grond, die hier en daar scheurde; stukken zink woeien van de hui De ramen van het kantoor der Spaar- irebanlc werden gedeeltelijk vernield. In de Molenstraat sloeg een gedeelte van een huig af; met een stuk asphalt werd een en ander voorloopig afgedekt. Aan de Wi 1 h elmin aaan, nabij de algemeene be graafplaats viel een zware boom, dwars over den verkeersweg. De gem.werklieden moesten ondanks den Zondag den weg vrijmaken. Het tramverkeer ondervond groote ver traging. Het was een bange middag." HOOGMADE. Schietwedstrijd. Zaterdagmiddag werd hier door de burgerwacht een ouderlingen FEUILLETON^ Het schot op het spook OORSPRONKELIJKE DETECTIVE 1HW1AN door WILLIAM HOLT. (Nadruk verboden), „Hm", zuchtte Addison, „het wordt in gewikkeld". „Hoe bedoelt ge?' „We hebben vooreerst dat spook, Dat is volgens u ook een mensch van vleesch en been. Dat zou dan echter niet de man zijn, die in Vigo u haast die papieren af handig maakte". „Neen, dat zal wel niet". „Vermoedelijk zal deze de persoon zijn, die naar u geinformeerd heeft". „Ja, dat is zeer wel mogelijk". „We zullen dus al tegen twee vijanden te vechten hebben". „Precies. Wij zijn ook met ons beiden". „Nu, dan heb ik toch liever te doen met den man, die nu dan nog komen moet of M naar hier onderweg ia, dan met dat ge heimzinnige personage van hedennacht, die ovèr bijna bovennatuurlijke macht schijnt te beschikken". Jac haalde do schouders op. „In elk geval", zei hij. „is het meer dan hoodig, dat wo heel snel handelen, zoo «nel mogelijk zelfs. En daarom stel ik u *oor, weer naar het kanteel to trekken. Wij zijn lang genoeg opgehouden". Zij gingen dus weer samen er op uil en schietwedstrijd met mar ga-patronen ge houden. De eerste en 2e prijs werden, ge wonnen door de gebrs. Jan en. Jac. van Goozen, beiden met 30 punten. De verdere prijzen vielen ten deel aan A. Boon, S. y. d. Salm Wzn., e.n G. v. d. Ploeg allen met 36 punten. De heer J. J. Kaptehi, die ook 36 punten had behaald, was bij de beslis sing afwezig. De storm. Bij den vreesdij ken storm, die Zondagmiddag heerschte, is hier he,el wat schade veroorzaakt. Van den toren de-r R.-K. Kerk werden een groot aantal le,ien afgerukt, terwijl aan de pastorie een paar groote ruiten werden ingedrukt. De Vespers werd afgezegd. Van de R.K. school waaide een schoorsteen geheel om, de ra men aan de Noordzijde waaiden open en door den luchtdruk werden 3 groote ruiten in het beschot vernield. De schade aan de daken van verschillende huizen is aanzien lijk. KATWIJK. Plantsoen. Evenals vorig jaar worden ook nu in de gemeenteplantsoenen tulpen geplant, t Waren toen in hoofdzaak de va riëteiten Gele Prins en Murillo. Toch geen buitengewone soorten, en waarvan hier bij tien duizenden te koop waren. Toch betrok men uit N. Holland. Waarom konden we nog niet te weten komen. Mogelijk dat Kat wijk nu versierd zal worden met Katwijk- scbe bollen. Adrcssangids. Meerdere malen hebben wij, vooral door Handeldrijvend en, de vraag hooren stellen of er in Katwijk niet zou iets bestaat van een adresboek. Die met den toestand bekend was, wist dat er op dit gebied in 't geheel niets werd uitgege ven. De eenige wegwijzer was het kohier van den Hoofd. Omslag, hetwelk voor han- del drijven den toch lang niet is wat men wenseht. Thans zal in -deze groote behoef te worden voorzien. Het Ned. Advertentie- Bureau voor Handel en Industrie te Den Haag, Billitonstr. 15, stelt zich voor een adresboek uit te geven voor K a t w ij k en de omliggende derpenR ij n s b u r g, Valkenburg, Oegstgeest en N o o r d w ij k. KATWIJK AAN DEN H.MN. Snijbloemenhandel. Do handel in afge sneden bloemen kenmerkt zich de laatste dagen door een buitengewone slapte. En dit niettegenstaande de aanvoer allesbe halve groot genoemo. kan worden. Dahlia's worden r.iefc meer aangevoerd en we kun nen wel zeggen dat de aanvoer geheel uit Chrysanten bestaat. Die aanvoer zal eerst pas weer van beteekenis worden als de tulpen komen. Hiervan is meer uitgeplant voor de broeikassen dan ooit te voren. Een groote vraag is het waar deze allen a.s. voorjaar zullen moeten blijven. R.-K. Volksbond. Dc afdcelïng Kat wijk aap den Rijn van den Ned. R.-K. Volksbond zal op Woensdag a.s., 9 Nov., des avonds te 7 uur in. dc zaal „Do Kroon" van H. Fennes, een pvopagandavergade- ring houden, waar als spreker zal optre den de heer Angencnt, secretaris van het Centraal Bestuur. De vergadering is toe gankelijk zoowel voor niet-lcden als leden Tevens toegang voor dames. Als secretaris van den Ned. R.-K. Volksbond, afdeeling Katwijk aan den Rijn heeft bedankt de heer Scbrama. Bij de verkiezing van een nieuwen functionaris is slechts één caudidafenlij&t ingeleverd, en wel voor den heer G. Koot. Deze zal dus bij eenige candfdaatslclling gekozen zijn. L. T. B. Gisteravond hield de vereeni- ging Land- ©n Tuinb ouwarbeiders een pro- pagandavergaderiiig in de zaal Feimea. Niet velen hadden aan den oproep gehoor gegeven. De heer Compier opende do ver gadering met den Chris teüjken Groet en een woord van welkom en gaf hierna het woord aan den spreker van dezen avond, den heer Belt, lid van het hoofdbestuur van „St. Deus Dedib." Spr. zette het nut en de noodzakelijkheid van organisatie duidelijk uiteen. Na de lezing gaf de voorzitter gelegenheid om vragen te stellen. Eigenlijk vragen wer den niet gesteld, doch een lange discussie volgde, doordat een drietal niet-leden er de voorkeur aan gaven, zich niet aan te slui ten, terwijl zij volgens den gcachten spre ker hiervoor geen doorslaande argumenten konden opgeven en niettegenstaande de spreker meerdere voorbeelden aanhaalde als bewijs dat de organisatie aan de leden wol voordeden geeft. Op de kwestie „werk- looze-nkas", die in het geding was gebracht, meende spr. 1e moeten zeggen, dat deze hun gang gold natuurlijk opnieuw de to renkamer. Jac had er nog niet genoeg van Hij was overtuigd, dat zij op de een of andeTe wijze bedrogen waren. Dus werd de torenkamer nu bij daglicht nog eens onderzocht-, maar zij vonden er niets bij zonders. „Ik begrijp niet, hoe de vent hier zoo plotseling verdwenen is", zeide Purdy en Addison voegde er bij: „Ik zou nog liever willen weten, hoe dat met mijn kogels mogelijk was. Do man gooide zo mij tegen de borst. Hij had minstens zwaar gewond moeten zijn". Toen zij toch niets vonden, daalden zij de wenteltrap weer af. Zij staken te vo ren de lantaarn aan. „Hier in dezen kelder moet do schat verborgen zijn. Of in ellc geval moet men van hier bij do gclioime bergplaats ko men". Zij zochten alles af, ze vonden niets. „We zullen moeten graven", meende Addison. „Dat "kunnen we tenminste beproeven", oordeelde Jac. „Wacht ik zal even naar boven gaan. Wellicht vind ik iets, dat als gereedschap kan dienen". Hij liep de trap om, maar opeens slaak te hij een kreet van schrik. „Wat is er", roep Addison. „Wel vervloekt", antwoordde zijn mak ker, „wij zijn opgesloten'. Inderdaad, de deur die do verbinding vormde met de torenkamer, was gesloten Zij zaten in den kelder gevangen. „Dat is een ellendige geschiedenis. We zitten hier gevangen". „Inderdaad", antwoordde Addison kalm, „wie -/.ail ens dit nu weer geleverd heb- uitteeriiLg slechts is ötü in den gröótstéii nood te voorzien, waait, als daaruit een vol loon betaald werd, had spr. voor zich de zekerheid, dat geen enkele arbeider ging werken, als hij in die periode was. De nu uit te betalen premie 1.50. per dag was voer een der aanwezigen te min om hiervoor iederen dag naar de arbeidsbeurs te gaan. Naar aanleiding van een desbe treffende opnikering van den voorzitter van den R.-K. Volksbond zeide spr. dat men lid moest zijn der standsorgaoiisatie om lid der vakorganisatie te kunnen blijven of wor den. Enkelen schenen dit nog met te we ten. Met een woord van dank aan den geach- ten spreker en aan de aanwezigen werd de vergadering hierna door den voorzitter met den Christel ijken Groet gesloten. LEIMUIDEN. De storm. De storm, die ook onze plaats teisterde, heeft veel materieele schade aangericht, en velen in groote moeilijkheden gebracht. Zoo werd het met riet bedekte dak van een huis, behoorende aan den heer A. van Poelgeest, alhier, en bewoond door de Wed. Verburg en den arbeider Berg, geheel wegge rukt, zoodat sparren en planken wegslinger den. Bij den landbouwer L. dreigde ook het dak van den stal en de woning af te slaan, maar door spoedige hulp en bet aan en opbrengen van zware stukken bout en ladders, mocht het gelukken hel wel zeer erg beschadigde dak te behouden. Bij den tuinder v. W. stormde dc kap van den hooiberg af. En allen die rieten daken hebben, leden, de een meer de ander wat min der, schade. Ook de pannen daken moesteh het ontgelden; vele dakpannen werden aigcrukt. Vooral het Gereformeerde Kerkgebouw werd zwaar be schadigd. In beide Kerken, zoowel in de Her vormde als Gereformeerde kon de middag- dienst niet doorgaan. Niet alleen de huizen werden beschadigd, maar ook verscheidene boomen werden door den storm ontworteld en uit den grond gerukt. Ook werden vele schel ven hooi en stroo een prooi van den geweldi gen storm. WOERHEN. R. K. Volksbond. Zondagavond half acht werd wegens afwezigheid van den voorzitter de vergadering geopend door den 2den Voor zitter, den hoer Kelfkens met een woord van welkom, waarna door den Eerw. Adviseur het gebruikelijk gebed werd gebeden. Hierna wordt staande het bondslied gezon gen. De notulen werden door den Secretaris voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Door den secretaris werd hierna het vervolg van het verslag van het congres te Nijmegen uitgebracht, waarvoor hem dank gebracht werd door den Voorzitter. Twee nieuwe leden; 1 lid bedankt en 1 lid geroyeerd. Hierna punt 3. Bespreking propaganda- maand. De Voorzitter leidt do besprekingen in en wijst hoe de tegenbroeders, de S. D. A. P.'ers, de Octobermaand gebruikten voor pro- pagandamaand. De Volksbond had hun voor beeld niet noodig. Door het Dag. bestuur is ingesteld een commissie van zeven, bestaande uit een lid van elke vakafdocling en twee leden van den Volksbond. De Leden van de vakafdeer lingen zullen huisbezoek doen. Op verschillen de wijze zal verder propaganda worden ge voerd. O. a. zijn overal aanplakbiljetten in de stad verspreid. In de zaal zijn diverse pittige spreuken aangebracht. Als slot der propagan da zal Woensdag 23 Nov. een groote vergade ring worden gehouden met een spreker van bet propagandabureau, welke avond zal wor den opgeluisterd door muziek van de Harmo nie en bioscoopvoorstelling door den Eerw. Adviseur. Tot slot vraagt de voorzitter aller medewer king om deze propagandamaand zoo vrucht baar mogelijk te doen zijn. Hierna bespreking feestavond. De Voorzit ter deelt mede dat op 13, 15, en 20 November zal worden opgevoerd hot drama: „A<Uicus" in 4 bedrijven. Op Zondag 13 November is er toegang voor do leden, welker naam begint met de letter B. tot L., 15 November voor de overige lieden err vaste donateurs, 20 Novem ber alleen uitvoering voor donateurs. De le- deu, die zelf deze avonden niet bijwonen mo gen zich door. vervangen door echtgenoote of oudste dochter. Hierna aanbieding concepl-begrooting. De VoorzilLer leest deze voor, terwijl deze van 13 tot 27 November ter inzage ligt, waarna zij in do jaarvergadering van 4 December zal wor den behandeld. De beer A. Smits vraagt naast heil?' Jac Purdy zag zijn makker verbaasd aan „Ge neemt het waarlijk nog al kalm op", zei hij, „dit is voor ons een vreese- lijk iets, want de daders zullen gemeen ge noeg zijn om ons desnoods hier te laten omkomen. Levend begraven zijn wo". Maar Addison, die zoo bang voor spoken was, bleek nu weer de uiterste koelbloe digheid te bewaren in de meest gevaar lijke omstandigheden. „Levend begraven", herhaalde hij be daard. „Maar we zijn nog levend en dat is heel wat waard. Go geeft toch waar lijk den strijd nog niet gewonnen". Die kalmte gaf Jac Purdy zijn zelf be lt eerschi'ng terug. „Ge hebt gelijk", antwoordde hij, „nog is Polen niet verloren, om met de men sch en te spreken onder wie we nu ver toeven. Tn elk geval zullen we doen, wat we kunnen". En de twee flinke kerels overlegden wat hen te doen stond. Hun toestand was hachelijk, dat ontkenden zij geenszins, maar zij wilden den moed niet verliezen. Allereerst besloten zij te beproeven de deur te vernielen, maar die pogingen ga ven zij spoedig op. Zij begrepen na eenige verwoede aanvallen, dat die deur hen te stevig was. Jac had zich buiten adem getrapt, er kwam niet de mipste beweging in. „Als wij ons zelf niet helpen kunnen", zei Addison, „blijft de mogelijkheid nog, dat wo hulp van buiten krijgen. De boe- renmenschen, bij wie we inwonen, zijn goedé lui. Als we niet terugkomen, zullen zij tgch trachten uit te vinden, waar we gebleven zijn. Zé zullen ons zoeken." inzage ook1 puntsgewijze behandeling' op de jaarvergadering; De Voorzitter zegt dit toe. Hierna wordt medegedeeld dat dit jaar zal aftreden de Voorzitter, 2de Secretaris, Pen ningmeester. Deze stellen zich weder herkies baar; de eerste Commissaris stelt zich niet herkiesbaar. Hot bestuur steltvoor deze vacature candidaat J. Lunenburg; elke 10 leden kunnen tot uiterlijk 29 Nov. 's avonds voor half acht can did a ten schriftelijk indie nen. Verder wordt medegedeeld dat er voor de stakende metaalbewerkers steunlijsten zullen circuleeren. Verder zullen er door den heer Feijt bonnen worden verkocht voor 5 cent. De Voorzitter spoort tot flinken steun aan. De heer Th. v. d. Werf vraagt instelling van een commissie van 3 of 4 personen. Verder drin gen eenige leden aan op de komende uitvoe ringen de steunlijsten rond le doen gaan en bonnen tc verkoopen. De Voorzitter ontraadt dit daar op deze avonden alreeds gecollecteerd wordt voor „Hulp in Nood". Spreker ziet er meer heil in dat de vakafdceiingen deze zaak ter hand nemen, daar de leden der vakafdce iingen meer er voor gevoelen dan do leden dor Standsorganisatie. Dit laatste vindt algemeene instemming. Verder wordt medegedeeld een mededeeling van den voorzitter der Kiesvereeniging, dar op Zondag 27 November een algemeene verga dering zal worden gehouden, alwaar 3 vrou welijke bestuursleden zullen worden gekozen, waarbij verzocht wordt ook hiervoor een goed lid uit de Standsorganisatie te verkiezen. De heer v. d. Werf vraagt, of deze vrouwen Lid moeten zijn van den Vrouwenbond. De heer Smits, lid van het bestuur van de Kiesver eeniging, licht een en ander nader toe. Hierna behandeling concept reglement biljart. Na uitgebreide discussie goedgekeurd. Vervolgens rondvraag. De heer A. Smits vraagt of er al bekend is of er vanwege den Volksbond een som zal worden bijeengebracht voor de stichting van de R. K. Universiteit. Dit naar aanleiding van do stichting van een comité, alhier, hetwelk alsdan niet behoeft te colleoteercn bij leden van den Volksbond. Den Voorzitter is hier niets van bekend. De Eerw. adviseur deelt mede dat de Bisschoppen wenscbcn. dat eerst de plaatselijke eomilé's rondgaan en dat er dan zal worden gezien of diverse bonden nog iets willen beschikbaar stellen. De hcor G. A. v. d. VList vraagt of bet be stuur ook niet kan zorgen dat er een verslag van de vergadering in dc Volkscourant komt. Een lid der afd. welke van een blad verslag gever is, zou zich biermede kunnen belasten. De voorzitter antwoordt dat de correspondent van De Leidscbe Courant zich steeds veel voor de vergaderingen van den Volks bond heeft geïnteresseerd. Alle verslaggevers van R K. bladen hebben steeds toegang. Hierna is het woord aan den Eerw. Advi seur. Z.Eerw. wijst op de woorden van Dr Pools op bet congres te Nijmegen gesproken: „Dat 't Kruis zoo vast staat in den hand v. d. arbeider". Ditzelfde ziet men ook op de recla meplaat. Zijn Eerw. toont aan, dat de Room- sche arbeider zijn principe voorop moet stel len, niet zichzelf moet zoeken, doch voor alles do Roomsche zaak. Z.Eerw. betreurt dat in zoovele gezinnen nog wordt gelezen „De Courant". Zeer dikwijls moet Z.Eerw. in de gezinnen ontwaren dat bij oen bezoek men zulk een blad wegmoffelt. Dit blad is een groot g vaar voor den arbeider. Wanneer de arbei ders dit blad lezen zal bet met de Kerk in ons Vaderland gaan zooals het in Portugal gegaan is. Z.Eerw doet een beroep op alle leden van den Volksbond om mede te helpen dat De Courant uit alle gezinnen wordt geweerd en door de R. K. Pers daar wordt vervangen. Spreker hoopt dat op de propagandavergade- ring op 23 dezer naast de Volkscourant ook de directies van „Do Leidsche Courant" en „De Stichtsche Post", waarvan hier verslaggevers zijn, voor hun bladen flink propaganda zullen maken, opdat in geen enkel gezin do R K. Pers ontbreke. De beer Th. v. d. Werf vraagt nog, boe hef. komt dat er z. g. neutrale bladen zijn die 18 cent per week kosten en „De Leidsche Cou rant" bijv. 20 cent. De Eerw. Adviseur zegt, dat dit veranderen kan indien de R. K. bladen meer Roomschen steun hebben door abonné's en advertentiën. Tenslotte verklaart Z. Eerw., dat toch geen enkele Katholiek zijn ziel voor 2 cent per week wil verkoopen. Niets meer te behandJen zijnde wordt de vergadering met gebed gesloten. NIEUWVEEN. Inbraak. Eenige leden van een inbre kersben-de hebben in den d-onkeren, storm- acht-igen nacht van verleden Maandag op „Met welk resultaat?" „Ze zullen ons zoeken in het kasteel." „Zeker." „En dan ook, hopelijk tenminste, in de torenkamer komen". „Dat geef ik toe". „Goed, wij moeten dus zooveel lawaai maken als mogelijk is. dan vinden zij ons wet". „Maar we kunnen niet maar aldoor schreeuwen en kloppen en slaan." „Neen, dat is waar." „In ieder geval behoeven we er nu nog niet mee Le beginnen". „Wanneer dan wel?" „Dat kunnen wo berekenen. Wanneer zullen zij ons missen?" „Allicht niet voor don avond", „Dat ben ik met u eens'. „Dan gaan ze echter nog niet dadelijk zoeken. Ik vrees er zelfs voor, dat zij niet gaan zoeken vóór morgenochtend. Want de boeren zijn voor het spookkasteel een beetje huiverig. Al zouden zij zich dus over ons ongerust maken, ze zullen zich gedurende „den nacht hierheen vermoede lijk, of liever zeker niet wagen. Morgen zoeken zij ons wellicht, als alles meevalt en tot zoolang zullen wij van buiten geen hulp kunnen verwachten". „Nu, tot morgen houden wij het hier wel uit, als dat moet. Het is evenwel geen prettig vooruitzicht. Daarbij, onze lan taarn kan drie, misschien vier uur bran den, maar dan zilten wo in het donker. De tijd zal ons lang vallen" „We kunnen slapen", antwoordde Addi son. Jac moest lachen, cudanks hun cllcndi- gen toestand, om dat flegmatieke ant- Daaisdag inbraak: gepleegd in het kantoor' van de Boerenleenbank alhier. De iabre kers hebben een cirkelvormige opening van ruim 1 d.M. middellijn in den b uitende in geboorddaardoor konden zij een ijzeren: stang van een'der zijblind&n aan den bin nenkant opwippen, vervolgens hebben ze eveneens mn buiten met een boor een ko peren pen in het opstaand kozijn uitge wipt; nu kon het zijraam opengeschoven worden en zij zijn door die opening bin nen gekomen. De binnen knip pen van Je buitendeur zijn wel geopend, maar het slot daarvan niet. De brandkast, die in die ruimte staat is toen bewerkter zijn slechts twee gaten in geboordin het tweede gat zit de afgebroken boorpunt. Niets is vermist. De politie heeft een stil, maar uit ge breid onderzoek ingesteld en Zaterdag zijn drie beruchte inbrekers uit Den Haag, ver dacht van den inbraak, naar hier getrans porteerd en in verzekerde bewaring ge steld. Onze politic verdient een woord van hul de. e-n dank. NIEUWKOOP Vreemds gasten. Twee der drie ge arresteerden, verdacht van inbraak, ver leden week te Nieiiwveen gepleegd, werden hier in den toren opgenomen om aldaar den Zondag in afwachting door te bren gen. In het dorp gaan praatjes, dat er zich onder de aangehoudenen een eloctricien be vindt, een zekere S., die alhier eenieen tijd werkzaam is geweest bij de firma Croon Go. Wij vernemen, dat hiervan niets waar is, zoodat dit zeggen als geheel verzonnen kan beschouwd worden. De storm. Zondag is door den hevigea storm veel schade aangericht. Talrijke boo men zijn uit den grond los gescheurd, vele daken zijn zeer ernstig gehavend. Bij den heer P. v. L. werd een heel stuk van het rieten dak vernield en de voorgevel van diens woning stond zoo te schudden dat hij deze uit vrees verliet. Ook bij den Rijksveldwachter G. vielen de boomen. op het huis, zoodat veel dak pannen en ruiten weiden vernield. Twee Amsterdamsche hengelaars, die aan het hengelen waren, werden door den storm overvallen en moesten op een akker zoo lanfr wachten, totdat de heer P. Tiisterman en enkele anderen hen uit hun benar de positie bevrijdden. RIJNSBURG. De storm. De storm hield ook hier geducht huis. Tan bijna alle huizen zijn meer of minder pannen afgewaaid. De vele broei kasten hebben veel geleden Kaden van G Kr R. W. v. d. B., A. v. d M Jzn.. G den H Azn zijn bijna geheel vernield Op den dijk sloegen de Tuilen ovpr den weg. afwomsti? van een kast van G H Tzn Bij K. Z. en P. S. zijn üzeien schoorsteen- platen naar beneden gesiagen. benevens vrle pannen en steenen. Vooral bij J J aan den Dijk. W. v. d. E Hzn Kopstraat en in de Kerkbuurt zijn de daken biscbadigd Bü M van E. aan het Moleneind ligt geen pan meer op bet dak. Bij W. v. d. V is een zware gevel steen los gewerkt en naar beneden "'komen Een houteu loodsje van de Veilinsr Tuinbouw producten is omgekeerd Van de nienwe hui zen aan de Hofstraat zijn honderden pannen weggewaaid. Het bouww?rk van de nieuwe school heeft zich uitstekend gehouden, alleen de Zaterdag gemetselde steenen zijn wegge slagen. Bij G. de M. en J J zijn de sclioor- steenen geheel en al weggestormd Nabij Riins- burg is een boom omgewaaid en op dp tram draad. gevallen, zoodat de tram op een spoor moest rijden. Van persoonlijke ongelukken werd gelukkig niets vernomen maar de aan gebrachte schade is groot SASSGNHEIM R.-K. Volksbond. De R.-K. Volksbond is door koop van d© gemeente in het bezit gekomen van een perceel bouwgrond a. d. Overplaats van Rusthof naast dpn heer Ph. Bakker. De bedoeling is om daar een Verenigingsgebouw te doen plaalsen. Do storm. De storm heeft ook hier op verschillende plaatsen sporen van zijn geweldige kracht ach tergelaten. Een grout aantal boomen lig gen ter aarde, vooral in het wandelpark en in het bosch van baron v. Heemstra zijn er verscheidene gesneuveld. De gemeenteopzichter met zijne arbei ders was gistermiddag druk in de weer om het verkeer vrij te houden, door hier en daar te laten kappen en afzagen Ook zijn er verscheidene schocrstee nen en eeri eroof aama' pannen afae- woord. „We kunnen eeut nog naar schat zoeken", zeide hij, „dat lijkt me voor loopig meer interessant" „Vooruit dan maar" zei z'n metgezel. „Ook zonder zwaar gereedschap is dat te beproeven. Laten we gaan graven". De vloer van den. kelder bestond ten deele uit platte steenen. die echter niet mot. kalk of cement in den bodem gelegd waren. Jac had zijn zakm js voor den dag gehaald en begon het zand lusschen de gleuven te verwijderen. Het was een werk je dat ecnigen tijd duurde, maar ten slot te gelukte het hem een steen op te lich ten en weg te nemen. Toen volgden de andere spoedig. Zij stapelden de vloerstee nen in een hoek en legden ze good op el kander, opdat ze niet le veel ruimte zou den innemen. Toen hadden ze een zand bodem, die echter bijzonder vast was. Zij gingen aan het graven met hun messen, maar dat vorderde niet hard. „Wel verduiveld", zeide Addison, „dat is werken hoor. Daar is me de grond al te hard. Ik geloof, dat ik hier een beter stuk heb". Hij bleef eenige oogenblikken zwijgend aan het werk. Toen riep hij: „Hier ia de bodem bepaald los". Jac kwam naar hem toe. „Dan help ik je. Misschien is dat geen toeval. Zij groeven in den lossen bodeim en wa ren al gauw ruim eeri voet diep. Opeen» slaakte Jac oen kreet van verrassing. „Ik stoot op hout", zei hij, „dat moet een kist of een koffer zijn, daar zal het gezochte geld in geborgen zijn". (Wordt voncucd).

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 3