VOOR DE MISSIE. L CREYGHTOH, Aalmarkt 25. Eerste Leidsctis Electrische Fabriek van Eli BANKET en SUIKERWERKEN Verfrisschende drank Oroote keuze Beelden. Hang- en Staande Kruisen. Rozenkransen Wlissiekruisen IVlissieboeken. ie ©na© se©' éfalaqe. Si. J. VAN NGORT, AonneRier, Kiiwiil aan Zes. SPAARBANK 4.25 pCt. DEPOSITO: onoeniscnappen 10 Neoeriand H ff ïijk'o gelegenheden, als de groene gordijnen jsijn teruggeschoven, een bl'ik heeft in het "kooir der Zusters. Beide kapellen waren eenvoudig doch smaakvol versierd. Daar verscheen mevrouw de weduwe Erzberger in zwaren rouw met liaar jong ste dochtertje aan de hand. Gedurende de geheele plechtigheid bleef ze knielen, nu en dan even een traan van ontroering wegpinkend, maar kalm en te vreden. geheel overgegeven aan den II. "W il van God. Twtïe vrienden, van Erzberger, Mgr. Vogt, geheim-kamerheer van Z. H. den Paus en prof. dr. Hammer, beiden uit het diocees Rolterjburg in Würtemburg, en twee vriendinnen der dames Erzberger, waren uit Duitscliland gekomen om de P'leöhtighoid bij to wonen en namen plaats aan cle -linkerzijde van het altaar. Achter dc tralies zag men dan dc stoet van Zusters naderen in bruine pij, de bra dende kaars in dc hand en het laatst van allen Mej. Erzberger als bruidje getooid in wit satijn met myrtenjkrans eni bruids sluier. Daar lag een! glans van hemelschc blij- Uieid op haar jong, kinderlijk gezichtje en het moet een weldaad zijn geweest voor de zwaarbeproefde moeder, toen ze haar ne gentienjarig dochtertje zag neergeknield, zoo tevreden en gelukkig in afwachting der /plechtige Hoogmis. Deze werd opgedragen door den Z.Ecrvv. heer W. Sortey, direc teur der bisschoppelijke kweekschool. On der de H. Miis ging Mej. Erzberger ter H. Tafel. I ;Na de II. Mis hield' d'e Z.Eervv. Pater prior, uit Geleen, een Iroflende feeslprodi- jcalie. Hij herdacht hoe de diepbetreurde Vvader der novice haar voor nauwelijks 6 maanden zelf hierheen had gebracht en haar met zijn groot en edelmoedig hart had gegoven aan God, hoe binnen die 0 m'aau- den do vreeselijk-zwar© slag over «te fami lie gekomen was en dat de vader gehoopt had zelf heden bij deze inkleeding tegen woordig te zijn. Nadat de gewijde spreker in den breede liet groote en sehoone werk der H. There- Isia, het reddert der zielen, weergegeven» «had. verrichtte hij do ceremoniën, welke bij dc inkleeding gebruikelijk zijn en deel de hij ten slotte mede, dat Mej. Erzberger den naam van Maria Geftmóis Theresia van de IJ. Agues zou ontvang-eni-IIct bruidje was nu opgenomen in de rij der volgelin gen der II. Theresia enJ omhangen met haar kleed. Liturgische dag te Delft, Dinsdag a.s. wordt te Delft een liturgi sche «lag gehouden. Onder de plechtige Hoogmis om half elf in de St. Hippolytuslcerk, voor de levende en overleden leden der Vereeniging, zal de ZeerEerw. Pastoor L. J. Willenlborg, oud- Kapelaan dier parochie, een predükatie houden. ;Om 12 uur is er vergadering van de Geestelijken in het Patronaatsgebouw. O.a. houdt Pater Dr. Gaecilianus Hurigiens, O.F. -M,, 'C-sn causerie over „De Gezangen) aart het Altaar." Om 3 uur wordt in de R.-K. Leesver, eenliging de algcmeene vergadering gehon; den. Do WolEervv. Pater II. P. L. Verwilt O.P., zal ren rede houden over: De 'döo; dienj-Iiturgie. Ter illustratie zullen door de koorzangers eeniige gezangen van de bem fenis-plechligheid wordeni voorgedragen. Dc verschillende kerkkoren van hot De- 'kenaat Delft hebben zich wel wil lend aan, geboden den lilurgisclien dag te besluiten met een godsdienstige uitvoering, geheel bedoek! als een verheerlijking van God (niet als concert of concoursb Aan het eind zal een kort October-Lof worden gé,* celebreerd. EBSSBBBBEBEBBEEEBBSBS - B B Speculaas 14 Ct. p. ons 65 pond Lettereindjes 20 Ct. p. ons 95 pond B (GEEH FILIALEN) HAARLEMMERSTRAAT 145/147. Tel. 383 Prima kwaliteiten bij concurreerende prijzen. 10042 I Ct. p. ons ra Saikerbesstjss 14 Ct. p. ons u 65 pond 42 BBBBBEBBBBBBBBBBBBBBB Adverteeren dost verkoopen. Direct uit voorraad leverbaar Waalstraatstukken en harde ICIoppuin Vraag prijsopgaaf, "USS gebotteld met de isobarenietrische tapmachhie, wol- doet aan de hoogste eischen. „DE SCHAAPSKOOI", Tilburg, - Vertegenwoordiger voor Omstreken W. A. ELSHOF <S Zo., tolstraat 133a De koepokinenting in kei Elisabethshof aan de Oude Vest is, na Borader'dag 20 October e.k., tot nadere aankondiging ge sloten. 20112 Orthopaedisch Schoenmaker LEIDEN. Geheel nieuwe GcSSectie van prima materiaal tegen buitengewoon iage prijzen. mi, is, wanneer de natuurlijke voeding geheel of ge deeltelijk ontbreekt, reeds daarom het voedsel voor Uw baby, omdat het onder medisch toezicht bereid wordt en dus volkomen zuiverheid insluit. PRIJS: per 1/2 KG. t 0.30, per K.G. f 0.16 Bij Eederem winkelier verkrijgbaar! 6941 BEDRIJF: a. Eigen Landexpioiiaties, speciaal in de richting van uitbreiding van den eigengeêrfden boerenstand. b. Financiering van landaankoop en ontginning, vooral ten behoeve van kleine grondbezitters. voor I jaar vast 4.75 pCt. »f 5.-- n 3 5.25 5258 5 5.50 BESTUUR: Z. Exc. Mr. P. J. M. AALBERSE. ARNOLD SMITS. Dr. EMILE VERVIERS. Mr. N. C. M. SMITS VAN OYEN. A. H. SMULDERS. Hoofdkantoor te Leiden: OUDE SINGEL 5 8, Teisioon 403 Posfrek. fio. ItSO). Bijkantoor Den Haag: ZUID WAL 6 0. Warmond: G. ONDERWATER. De krachtige groei onzer onderneming biijkt uit de navolgende cijfers waarde der eigen bezittingen vermogen 4e kwartaal 1918 f 70.879,92 f 12.864,50 ie 1919 209.874,09s 20.054,50 2e 332,635,00s 29.522,05 3e ij 471,594,31 37.084,54 4e 742.463,66s 74.793,93 Ie 1920 8S9.6I!,57S 94.313,40 2e 1.066.110,76s 113.494,39s 3e 1.203.310,15s 134.809,92s 4e 1.392.015,37 145.265,89 Ie 192! 1.600.355,24 175.202,49 2e 1.766.643.21s 224.S83.8i5 FEUILLETON Het schot op het spook OORSPRONKELIJKE DETECTIVE-ROMAN ÜJOP WILLIAM HOLT, ICNadruk verboden). 45) „Het is ongetwijfeld een origineel denk beeld, den man, die in onze afwezigheid ons tot schade zou kunnen zijn, mede te nemen". „Het is in dit geval uitvoerbaar, omdat die Addison een goedmoedige sukkel is. Als ik geen erger vijanden had zou het pog al gaan." „Gij vreest die andere?" Jac's gelaat toonde z'n gewonen onbe- z org den, zelfs eenfigszins 6pottenden glim lach. .„Wolneen", zeide hij, ,ymaar dat ik ze ontwijk is op uw bevel." „Op mijn verzoek inderdaad. Zie eerfs er zijn drie partijen die de stukken ver langden te bezitten, om welke mijn arme zuster vermloord is". i,Gij alleen had er recht op enl daarom ben ik ze voor u gaan halen". „Ja, ja, ik had er recht op, hetgeen an deren niet erkenden en! in ellke gervaJl een recht, dat ik niet uitoefenen kon, waar voor ik de wet van uw land niet te hulp kon roepen. Toen hebt gij met slim over leg en groote gevaren trctseerend, die papieren weggehaald. Daarmee hebt ge natuurlijk iet» gedaan, wet ge niet doen ynoeht en waarvoor ge gestraft kunt wor den. Maar veel erger, gij hebt u zelf in verdenking gebracht, want als men u op spoort, zal niemand gelocnen, dat gij met den voorafgaanden moord niets uit te staan hebt, mén/ houd't Jac Purdiy voor een medeplichtige van de moordenaars. Doch dat i3 het ergste niet. Gij hebt u de wraakzucht op den hals gehaald, van hen, die ook die papieren bezitten willen. En zij zijn 'wellicht voor u gevaarlijker dan de politie. Jac knikte. „Dat denk ik ook", zeide hij kalm, „al leen maar het verwondert me, dat ik tot heden zoo weinig van hen vernomen heb. Zij hebben om mij te vinden toch waar achtig de hulp van een Addison niet noo- dig. Althans, de eene, uw broer zou mij wiel weten 'te vinden". „Ja maar laat ik u zeggen, waarom mert u, en ook waarom men mij met rust gela ten heeft tot heden. Twee bestrijden el kaar orn die papieren, die van het hoog ste gewicht zijn en zij meenenj voor elkaar dat de ander ze in zijn bezit heeft. Zij heb ben; er geen idee vani, dat ik ze bezit, dat gij ze mij bezorgd hebt. Maar zoo spoedig ze dat weten-, gaat bei d'e r strijd zich tegen mij keeren en tegen u, die hen de papieren afhandiig gemaakt hebt" „Wiel", zeide Jac, „dat laaLste is zoo erg niet. Maar als ik u goed begrijp is het be zit van die stukken voor u nog al gevaar lijk". „Zeer gevaarlijk inderdaad". „Welnu kunt gij zo niet vernietigen, na ze gelezen te hebben, dan kunnen die anderen er geen verkeerd gebruik van maken". „Neen. het is noodig. dat ze bewaard blij ven! to, tevens voor hen verborgen. Maar ik wil u dit wel verklaren, dat ik er bepaald bang voor ben. Mijn arme zuster is er om vermoord. Zoolang drie papieren in mijn bezit zijn, zal ik geen- nis tig uur 'hebben." ,„En hoe lang zult gij ze moeten bewa ren?" Ze haalde de schouders op. Jac dacht een oogenlblik na. Toen zei hij: „Geef ze mij. Ik wil me volstrekt niet (in uw geheimen indringen. Ik wiil u alleen tegen gevaren beschermen. Laat mij dan die ellendige papieren voor u bewaren, tot tijd en wijle gij ze nood'ig hebt." „Gij weet niet, wat grij mij aanbiedt, dat mag ik niet aannemen". „Vertrouwt ge mij niet?" „Oh ik vertrouw u volkomen". „Welnu dan herhaal ik mijn Verzoek: laat ik die papieren voor u bewaren." Maar zij schudde het -hoofd'. „Luister", zeide zij, „ik zal u iels vertel len er< dan zult gij begrijpen, waarom ik uw edelmoedig aanbod niet aannemen mag." Zij wees Jac een stoel en hij zette zich gaarne neer om te luisteren, want hoewel hij een d'er medespelers was in eenj drama, kende -hij dit driama zelf bijna niet, hoe vreemd dit ook moge klinken. „In onze familie", vertelde de dame, „leeft de overlevering, dat mijn vaders grootvader -een groote som golds aan zijn erfgenamen naliet, een zoo beduidende som, dat om deze te bezitten reeds ver- scheidien misdaden gepleegd zijn. Mijn overgrootvader was eert man van beteeke- nis in het leger van Napoleon, dat nu eeni eeuw geleden naar Rusland trok en daar zoo goed als vernietigd werd. Ook mijn overgrootvader keerde niet terug; maar zijn weduwe -ontving van hem althans be richt, dat en waar, hij gestorven was. En tevens had de stervende haar doen toeko- Trten eert aantal gewichtige papieren, die haar ter bewaring gegeven werden om ze eens over te reiken, aan haar zoon, wan neer deze meerderjarig zijn znu. Haar zoon was 'toen nog maar een jongetje van 8 jaar. De jonge weduwe huwde eenl jaar of wat la-ter voor de tweede maal enl hot was haar tweede man, de stiefvader dus van mijn grootvader, die den strijd begon om de pa pieren, die zijn vrouw bewaarde, voor het zoontje uit 'haar eerste huwelijk. Nu kan ik niet precies zeggen, wat die papieren in hielden. maar wel dal zij het recht van eigendom -bewezen op een zeer rijken goudschat, ergems in Duilsch of Russisch Polen verborgen. En ook dat zij precies aan geven waar dat geld dan verborgen is. De tweede man van de moeder van mijn grootvader, wist meer van deze geschiedel mis, (misschien! al wel voord'at hij haar-huw de en zijn wiensch was, zich van dat geld meester -te maken. Maar zijn vrouw wieenstond hem, wilde er de hand niet toe iconen haar zoontje uit haar eers-te huwelijk te beroovten-, wat hem erï hem alleen rechtmatig toekwam. Zij had daardoor eert zeer slecht leven mlet haar man; zij was dus al 'het eerste slacht offer. Ten mijn grootvader meerderjarig was kreeg hij de stukken in handien, die door zijn moeder voor alle zekerheid jarenlang pan een' notaris ter teen gegeven waren. M'ijn grootvader las, wat zijn vader hem had mede te deelien ea hij besloot zich van het geld te gaan verzekeren. Maar de reis daarheen, waar de schat verborgen lag was zoo makkelijk niet en dan zou men daar niet met leege handen kunnen aankomen om er iets te kunnen uitrichten.'. Grootvader begreep dat heel goed. Dus stelde hij zijn plannen eeni paar jaar uit; werkte hard en wachtte tof hij eindelijk na eenjige jaren d'e r-e'i-s ondernemen kon. Hij bleef h.eel lang uit, doch kwam met leege handen terug". „W'as het geld verdwenen?" „Neen hij had het niet kunnen! bereiken, (maar wist zekerder dan ooit, dat daarvoor hem een groote rijkdom lag. dien hij zich veroveren wilde enj ook veroveren zou. Hij zou daarvoor echter een huis en eert stut grond moeien koopen, waar de schat weg geborgen was en hij beschikte niet over koopsom. Nu stonden; hom twT??» wegen open. Hij moest óf werken en sparen tot hij over genoegzaam kapitaal beschikte, óf 1") moest iemand in het geheim nemen-, die hem met geld voldoende helpen kon. Mijn grootvader 'leerde in die dagen mei-sje kennen, de dochter van een bankier. Hij trouwde haar, ik moet helaas vreczef dat hij deed omdat zij eenl goede bruiclscliw zou meobrenlgen-, doch dat Viel -ontzaglijk tegert, daags voor liet huwelijk word "9 vader van de bruid failliet verklaard. (Wordt vervolgd). Ni

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 4