Tweede Blad» Uit de Omgeving. Vrijdag 7 October 1921. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Do Raad dezer Gemeente zal, zooals reeds jnetó, a.s. Maandag, 'snam. te 2 uur ver eren ter behandeling van de volgende unlen1: 1, Benoeming van een lid der Commissie Beheer over d;e gestichten „Ende- jêsl", „Voorgeest" en „Rhijngeest'. 2, Benoeming van Cjn tijdelijk leeraar de Wis- en Naturkunde aan het Gym- jsiurn. 3, Idem als voren van eene tijdelijke erares in de Natuurlijke Historie. I, Benoeming van een ten Amanuensis hot onderwijs in de natuur- en schei- lCde aan de Hoogere Burgerschool voor «agens. 5, Idem als voren van een 2en Amanuen- bij dat onderwijs. praeadvies op het verzoek van M. A. Sleyns om eervol ontslag als tijdelijk Jl «raaf in de gymnastiek aan het Gymna- 101. [.Voorstel tot toekenning van een grati- alie aan den leeraar aan de Kwoek- hool voor Onderwijzers en Onderwijze- sjen A. O. G. de Thouars, wegens bowe- d, buitengewone diensten. 8. Voorstel tot verhooging van de jaar- tsche toelage aan de Wijkvereenigingen lol vaststelling van den desbetreffentden grcotingsstaat. i. Voorstel tot bescbikbaarst"»! ing van oiKden voor het inrichten van het bene- B^deelte van bol pirceel Gaienmarkt 6, tot remise voor de auto-spuit. 10. Verordening, houdende wijziging van verordening van 5 Juni 1879 (Gem. blad i, 3), betreffende de inrichting en het stuur van het Gymnasium der gemeente iden. Verordening, houdende wijziging van verordening van 3 September 1895 (Gem No 6), voor de Hoogere Burgerschool ir Jongens. U. Verordening, houdende wijziging van verordening van 7 Mei 1896 (Gem. blad voor de Hoogere Burgerschool voor ..jisjes. 13. Verordening, houdende wijziging n de verordening van 27 December 1920 en», blad no. 55), voor de Kweekschool ir Onderwijzers en Onderwijzeressen. II. Praeadvies op een tweetal verzoeken op de voorstellen van den heer F. El- rbout en van de heeren Heemskerk en Stralen, inzake de steunverleeming aan [«trokken werkloozen. Praeadvies op het verzoek van de Loiden van den Ned. R.-K. Bouwvak, lidersbond „St. Joseph", in zake het ieeren van steun aan hen, die, ten-ge- an den slechten financieelen loo- van dien bond, van uitkeering zijn stoken. 5. Praeadvies op de verzoeken van do Leiden van den Bond van Nederland- Dli ie Onderwijzers en van de Woning., ïw-vereeniging „De Eendracht", in zake aanleg van kinderspeelterreinen. bit Uitgetrokken werkloozen. alelijk bekend, zijn bij den Gemeenteraad ^schillende adressen en voorstellen in- omen inzake den steun aan uitgetrok- I werkloozen. a een adres van den Leidschen Be- lurdersbond, den Roomsch Katholieken febond en het Plaatselijk Arbeids- 0VI wlariaat werd aangedrongen op de telling van een» crisiscommissie, samen teld op de wijze, als in een bij het adres ver locu'end schema aangegeven. Ook in het adres, van den Leidschen ac® ristelijken Besturenbond, wordt ver- lit steun te verleenen door middel van 1ÖPJ i speciale commissie, dooit tusscheru- an de vakverenigingen). !eu voorstel van den heer F. Eikerbout, (t mede ten doel de uitkeeringen] aan [«trokken werkloozen^ d«oor lusschen- van ecne speciale commissie te doen :ik; tg? nu «all plaats hebben. Die cófnmlssle zal voigenB artikel 1 van zijn voorstel boslissen, wie voor ondersteuning in aanmerking koment terwijl het Burgerlijk Armbestuur de gel den voteert. Het voorstel van de heeren Heemskerk en van Stralen sluit zich aan bij het eerst genoemde adres. Naar aanleiding hiervan zeggen B. en W. in hun prae-advies Met het Burgerlijk Armbestuur, wie«r ge voelen wij te dezer zake inwonnen, komt het ons voor, dat van aanneming van een van beido voorstellen of inwilliging van een van beide verzoeken geen sprake kan zijn. „Niet alleen toch zou die aanneming of inwilliging feitelijk niets andens zijn, dan een terugkomen op een eerst onlangs door U genomon besluit, doch ook al zou Uwe Vergadering daartegen geen bezwaar heb bed, ook dan nog is eene beslissing, als door adressanten en voorstellers ge wenscht, eenvoudig niet mogelijk wegens strijd met de wet. Zijn wij, aldus B. en W. aan den Raad, derhalve verplicht U te advi- seeren op de beide adressen afwijzend te beschikken en de beide voorstellen niet aan te nemen, dit neemt niet weg, dat door ons College alsnog ernstig overwogen is, of niet zonder in strijd met d» wet te han delen, eene regeling zou kunnen worden getroffen, waardoor aan de geopperde be zwaren tegen eene verwijzing van de uit getrokken werkloozen naar hot Burger lijk Armbestuur grootendeels zou kunnen worden tegemoet gekomen. Wij meen^nl hierin geslaagd te zijn en vertrouwen1, dat ook Uwe Vergadering niet de door ons ontworpen regeling zal in stemmen. Onze regeling komt dan op het volgende neer: De georganiseerde uitgetrokken werk loozen melden zich om steun aan bij de respectieve werkloozenkassen hunner or ganisaties, welke kassen de steunaanvra ge met hun advies doorzenden aan het Burgerlijk Armbestuur. Het Burgerlijk Armbestuur onderzoekt elke steunaanvrage zelfstandig, beslist daarover, gehoord het bestuur der werk- loozenikas, en stelt voor elk geval, waarin de steun aanvrage wordt ingewilligd, het bedrag van de te veirleemen uitkeering vast De door het Burgerlijk Armbestuur vast gestelde uitkeering wordt aan den be trokkene uitgekeerd door middel van de betrokken werktoozenkas, tenzij deze hare medewerking tot de uitkeering weigert, in welk geval het Burgerlijk Armbestuur -bericht zendt, dat de uitkeering door dea ondersteunde ten! kantore van het Burger lijk Armbestuur kan worden afgehaald. Wordt de steunaanvrage niet door het Burgerlijk Armbestuur ingewilligd, dan wordt hiervan zoowel aan de betrokken werkloozenikas, als aan dien steunaanvra- ger bericht gezonden. De ongeorganiseer de uitgetrokken werkloozen dienlen zich uit den aard der zaak rechtstreeks bij het Burgerlijk Armbestuur om steun te ver voegen. Brandspuitliuis. Nu binnenkort de automobiel-motor brandspuit zal worden afgeleverd, moet ook een/ bergplaats in gereedheid worden gebracht. Het perceel Ganenmarkt, no. 6, wordt daarvoor uitermate geschikt geacht. De kosten van verbouwing, een berg plaats voor de later te leveren auto-red'- dingsladder, de noodige werk-, wacht- en. schaftlokalen inbegrepen, benevenö een klein kantoor en! magazijn met inventaris, worden door den Directeur van Gemeente werken geraamd op 18000. Volstaat men voorloopig met het maken van een remise voor spuit- en ladderwa gen, dan dalen de kosten tot 10.000. De Commissie van Fabricage adviseert tot uitvoering'van bet geheele plan. B. en W. zijn echter van meening dat de gemeen te zich met het oog op den toestand harer financiën althans voorloopig tot het strikt noodzakelijke behoort te beperken, waar om zij voorstellen een bedrag van 10.000 beschikbaar te stellen. Kandersrpeclterreinert Naar aanleiding van de verzoeken van de afd. Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers en van de Woningbouwver- eeniging „De Eendracht" inzake den aan leg van kinderspeelterreïnen praeadvisee- ren B. en W. a f w ij z end. B. en W. zijn het wel geheel eens met de Commissie van Fabricage, als deze op merkt „dat het inrichten en hebben van een speelterrein voor kinderen in een stad als de onze een aangelegenheid is, in allen deele waard Om door de gemeente ter hand te worden genomen", maar niettemin, al dus betoogen zij aan den Raad, hebben wij met een van de beide leden der commissie, die tot haar advies heb ben medegewrkt, geen vrijmoedigheid kunnen vinden, om in dezen tijd, nu zui nigheid ten zeerste is geboden, U tot het doen van een dergelijke uitgave te advi- seeren. Hoezeer ook wij de totstandkoming van een kinderspeelplaats gewenscht ach ten, meenen wij, dat ook in dit geval vast moet worden gehouden aan den regel, d!at in deze voor de geldmiddelen der gemeen te zoo moeilijke omstandigheden) alleen do allernoodzakelijkste uitgaven mogen wor den] gedaan en dat van de andere, minder urgenite uitgaven, ook al valt dit soms te betreuren, behoort te worden afgezien. Benoemingen. Op de aanbeveling voor de benoeming van een lid der Comim. van beheer over de stichtingen zijn geplaatst de -heeren a. J. Oostdam en Th. C. F. Stijnman. Voor de benoeming van een tijdelijk leeraar in de Wis- en Natuurkunde wordt voorgedragen de heer G. E. Uhlenbeck al hier en tot tijdelijk leerares in de Natuur lijke Historie Mevr. G. Stiassni—Wijnhof, alhier. Tot le en 2e amanuensis aan de H. B. S. alhier worden resp. voorgedragen de hee- renl G. D. Winterdijk en J. v. d. Berg, al hier. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De raad der gemeente vergaderde gisteren middag te 2 uur. Voorzitter burgemeester Vas-ser. Afwezig 'de heer Koren, Do Wit, Wieringa met kennisgeving, en «de heer Gesman. De hoer «v. Dijk merkt naar «aanleiding van «het -door den heer Herngreen in de vorige ver gadering gesprokene op, dat hij in de voorlaat ste vergadering niet persoonlijk doch «zakelijk had gesproken. De hoer Herngreen handhaaft zijn uitgespro ken aneoning, waarop na Tepliék van den heer v. Dijk de notulen, met deze discussie aange vuld, werden vastgesteld. Do heer Vlasman vraagt hierna het woord en zegt, dat het heden de eerste raadsverga dering is ma 31 Augustus, den verjaardag van H. M. de Koningin, waarop de burgemeester werd vereerd met de hooge onderscheiding door benoemd te worden tot ridder tin de Orde van Oranje Nassau. Hij meent daarom «namens den goheelen. raad en de burgerij te spreken, wanneer hij hier op<mlijk den burgemeester ge- lukwonecht met deze -onderscheiding. Deze woorden worden «door applaus ondersteund. De Voorz. dankt weth. VI asm an voor zijn woorden en zegt, dat, indien hem als burge meester een onderscheiding de toegekend, hier van veel toekomt aan den geheelen raad, die met hem de gemeente -bestuurt. Hierna geschiedt modedeelimg der ingekomen s-t ukken. De gemeenlefbegrooting- 1922, luidende 625.633.40H voor gewone en 354.000.000 voor buitengewone inkomsten, -zal in de afdee- lingen worden behandeld en den léden worden toegezonden. Naar aanleiding van een schrijven van den Algomoenen Bond van Politiebeambten Om her ziening van de s al ar Lsregel ing van 'bet politie personeel, stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken. De heer De Wolf wil het adres in behandeling nemen, waarna de heer v. Dam opmerkt, dat het niet ter visie heeft gelegen, zoodat men er niet over «heeft kunnen «naden ken. Het adres wordt hierna aangehouden «tot de v olgen do vergadering. Het Dag. Bestuur van de Ouder -com m issie van de Openbare School aan de Raadhuis straat vraagt B. en W. oen drietal nieuwe banken aan te schaffen. Van het Dag. Bestuur van de Ouder-oom- missie van Openbaar M. U. L. O.-soholen is een verzoek ingekomen «tot het beschikhaarstel- len van diverse benoodigdheden voor deze Commissie. Beide verzoeken worden gerenvoyeerd naax B. en W. om prae-advies. Ingekomen is een -adres van den hear b. Snel, gem een-I e-op zachter alhier, met verzoek om inlichtingen naar aanleiding van een door den heer Gosman geuite besohuldiging in de vorige vergadering. Dit schrijven was den heer Gesman toege zonden, die niet ter vergadering aanwezig por brief geantwoord' heeft, d«at hij meent geen aan!riding to vinden om nadere uitlegging hieromtrent te geven, terwijl hij den -raad erop wijst, dat de gemeente-opzichter dikwijls in gebreke blijft hij de uitvoering van zijn functie. Verder is ingokomen een schrijven van den heer Gesmam. dot hij bedankt als raadslid. Deze adressen worden voor kennisgeving aangenomen. 1. Voorstel van b. en W. tot het verleenen van oen crediet voor de rioleering van een ge deelte van de Raadhuisstraat. B. en W. stellen voor hiervoor 3700 be schikbaar te stellen. De secretarie doet mede- doeling van «het desbetreffend rapport van den g om eonto-arohiteot. De heer v. Dam vreest dat men. bij uitvoering van dif pfla-n binnen enkele jaren in de misère zullen zitten, -omdat de constructie niet af doende is. Hij zou daarom een andere werk wijze willen volgen, hetgeen hij nader uitlegt. Op voorstel van den heer Vlasman wordt het punt aangehouden tot na de pauze om eerste den gemeento-arahibect te hooren. 2o. Voorstel van B. en W. «tot het verleenen van een crediet voor hot aanschaffen van meubilair en leermiddélen ten behoeve van de school voor L. en "M. U. L. O. aan den Ouds- hoornsoben wog. B. en W. stellen voor een credriet te ver leenen van 350. Do heer Nomen wijst erop, dat -op de go- «moente-begroolLng voor 1-922 een bedrag van 400 voorkomt. Deze géiden vervallen dan mu natuurlijk, waarop de Voorzitter antwoordt «dat men rekening moet houden met den toestand. De heer Herngreen zegt, dat hij de school heeft bezocht, doch -dat hij geen desolate platen heeft gezien, waarop de heer Ylasman toelicht, dat de bedoelde platen- landkaarten zijn, welke noodzakelijk door nieuwe moeten vervangen worden. De heer v. Dam zegt, dat hij het niet raad zaam acht de benoodigde echoolbainken door den gemeente-timmerman te laten -maken, daar dit veel te lang zou -duren. Hij wenschte liever ze door eon fabriek te laten leveren of -als het kan, -bij particulieren aan te besteden De heer v. Dijk vraagt, of waar de gemeente timmerman hiervoor zooveel tijd- heeft, hij dan niet gewoonlijk veel tijd over heeft, waarop Weth. v. Leeuwen zegt, -dat de gemeente- architect bedoeld had het werk te laten maken wanneer de timmerman geen ander werk heeft of niet buiten kan werken. De Voorzitter kan niet anders dan den Raad aanbevelen het crediet «boe te staan, daar het meubilair osa slechten toestand verkeert. De -heer v. Dam handhaaft zijn meening en zou het werk niet in eigen beheer uitgevoerd wensdhen te zien. De heer Herngreen is wel een beetje hui verig voor de bewering van B. en W. Hij zou iden raadsleden willen -raden eerst -de banken te -gaan zien. De heer Vlasman «betoogt -nogmaals de nood zakelijkheid van het toestaan van het crediet. Met algemeens stemmen wordt hierna het crediet van 350 toegestaan. Het amendement van dein heer v. Dam. om de schoobneubllair niet in. eigen beheer «te doen uitvoeren wordt aangenomen -met 65 stemmen. Togen ide heeren Vlasman, J. v. Leeuwen, P. v. Dijk, de Wolf en den Hertog. 3. Verzoek vam de Wed. J. de BruinVlas- kam-p, om 40 pGt. toeslag op haar pensioen over 1921. Z. h. s. aangenomen. 4. Verzoek -van het Bestuur van de afdeeling Afl-phen aan den Rijn van de Hoïlandsche Maatschappij van, Landbouw, om vam ver schillende schoollokalen gebruik te mogen maken voor het houden van cursussen, met voorstel vam B. en W. Z. «h. s. aangenomen. 5. Adres van inwoners van de Ridderbuurt om el ec'triciteitsvoorzienü-ng van dait gemcen- tedeet met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor 22.500 toe te etaan als crediet voor de uitvoering van deze el-ec- itricitékswerken. Na ©enige discussie wordt het voorstel z. h. s. aangenomen. 6. Verzoek van R. G. de Vos, om wederinlh-u- ring van de boerderij „Bijdorp", met voorstel van B. en W., goedgunstig hierop te beschik ken. Z. h. s. aangenomen. 7. Voorloopige vaststelling van de gemeente- rekening. dienst 1920. De rekening sluit aan gewone inkomsten mot een bedrag van 485.688.18 H, buitenge wone 736.383.12, totaal 1.222.071.30H, aan gewone uitgaven 429.466.08H, buiten gewone 627.75506, -tdtaal 1.057.221.14H. De gewone middelen sluiten met een voordoeli£ saldo van 56.222.10, de buitengewone met een voordeelig saldo van 108.627.06, te za- men d\i6 164.850.16. Do rekening wordt aldu3 vastgesteld. 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een regeling met de gemeente Boskoop, betref fende de toelating van kinderen uit deze ge meente op de Openbare Lagere School te Bos koop. z. b. s. aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een gratificatie aam den Inspecteur van Politie. B. en W. stellen voor den inspecteur voor de waarneming vam het oemmissariaat een extra vergoeding van 250 uit te keeTen. De heer De Wolf ie er voor, -doch zou -in het vorv-olg ook gaarne zien, dat -bij minderen ook rekening hiermede werd gehouden. De heer Herngreen voelt niet veel voor het voorstel. Hij meent, d-at -men met dergelijke toe kenningen van gratificaties maar eens moet ophouden-. De Voorzitter zegt, dat den i-nspecleur met alle recht een gratificatie toekomt. Het voorstel wordt na eenige discussie aam genomen met 65 stemmen. Tegen steraden de heeren v. Dam, Herngreen, D. v. Leeuwen, Nomen en Bol. 10. Voorstel van B. on W. tot overname in eigendom en onderhoud van de W'i II ernst raat. De heer Vam Dam is «hier miet tegen-, doch zou als voorwaarde willen stellen, dat volgens de bouwverordening, de straat in orde wordt opgeleverd, terwijl hij er tevens bij gevoegd wil zien, d-at men tweemaal de kosten voor bestra ting betale. Hot voorstel wordt «hierna aangehouden tot na de pauze. 11. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening inzake het openbaar vervolg onderwijs ia deze gemeente. Z. 'h. s. aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. tot opheffing van de betrekkimg als helpster in de nuttige hand werken aan de '0. L. school-Schoolsiraat. Z. «h. s. aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. -om «niet over te gaan- tot onbewoonbaarverklaring van de wo ningen, wijk B tn-os. 49 en -50. De hoer v. «Dijk vraagt of hierbij de eisch gesteld kan worden, dat de eigenaar de wonin gen laat heratellen. De voorz. beaamt dit. Het voorstel wordt hierna z. h. at. aange nomen. 14. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van Mej. V. E. Ni- cola, om het raadsbesluit «inzake belooning voor het geven van onderwijs in de Fransohe taal alsrn-og te herzien. De heer d'e Wolf ondersteunt het "verzoek van adressante. Do secretaris licht toe, dat -het be drag van d-e belooning -aam Mej. Nicola zoo groot was, als bij de wet bepaald. De voorgan ger van adre-ssamte was echter tijdelijk cn daar om werd hem meer gegeven. Do Voorzitter ondersteunt het verzoek van mej. Nioola, omdat zij toch hetzelfde werik heeft verricht ate haar voorganger. Het afwijzend voorstel wordt hierna aange nomen met 92 stemmen, die van de heeren De Wolf en Den Hertog. 15. Voorstel van B. en W. om een crediel van 50.toe lo staan voor een traotatie aan de leerlingen der O. school aan «den Ouds- hoornschen weg, ter gelegenheid van de offi- cieele -ingebruikneming van- «die school. De heer v. Dam is tegen dat voorstel, om dat men hiermede een precedent -schept voor andere gelegenheden. Hij meent dat de oud era zulks dan -maar moeten bekostigen. De heer Bol, v. Dijk en Nomen sluiten zich hierbij aan. De Voorz. zegt, dat de ouders rèods een be drag hebben beschikbaar gesteld, waarop de heer v. Dam antwoordt, dat het hem des te sterker maakt om afwijzend te beschikken, daar de gemeente bij onmachte der ouders nog meer zal moeten betalen. Het voorstel van B. en W. wordt -met 74 «lommen verworpen. Voor de heeren Don Her tog, VJasman, J. van Leeuwen en A. Wolf. 16. Adres aam den Raad van den Algemeenen Secretaris van den R K. Bond van Overheids personeel „St. P-aulus", te 's-Gravenhage, om toekenning aan H. v. d. IJssél van .kindertoe slag voor twee kinderen, waarvan «hij de ver zorging op zich neemt, met afwijzend voorstel van B. en W. Z. h. s. aangenomen. 17. Voorstel van B. en W. in verband met FEUILLETON schot op het spook Kspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT. (Nadruk verboden). t h hjjj lij voelde, al -hoorde en zag hij niets, dat hij «•niet alleen wasJSn zoo wachtte hij.iede- zmuw tot het alleruiterste spannend, - ier eenlige beweging. Alleen schoof zijn hferh'an-cl langzaam naar «de plaats,waar zijn revolver voelde. Want Jac. Purdy Jwp, -chat eeni orutmoe»ting Trier op d'it :r f geen; onschuldig toeval was, dat het i strijd icon be teekenen op levert en *1- Toch sidderde hij volstrekt niet, ft wachtte -tot zijn onbekend» te-genj- n^r zich bloot ziou geven. Deze echter, f ',J?n er clan wierkelijk iemand anders in het hu«is was, scheen er evenials Pur eer te denken. _1« bewoog zich niets. 1 s toch stonden daar in het duister, geen) i Passen van elkaar af, w»rkel'iijk twee Dnen, bereid zoo het voor eigen, veilig- m noodig was elkander te dooden, bei- 'Je hand aan het wapen, beiden imen- zonder vrees, afwachtend wat d» r doeni zou. nwl. k°6s'-an(:' ^on lang aanhouden en het [on Purdy -het eerst te vervelen. Hij be- handelend op te treden, zonder zich te geven nochtans. Daarom draaide "'el zijn lantaarn fian, dioch zei op dui- IfiWen en luiden t/oon: „Jij daar, zult goed doen/ zoo snel moge lijk hier vandaan te gaan, anders zal ik je een kogel tusachen de ribben jagen." Het antwoord, dat volgde, klo-nk niet erg tragisch: „Ik wil drie kr/gels -hebben, als dat niet Jac. is, die daar staat op te scheppen. Ik dacht h«et waarachtig al -half'. Jac. Purdy scheen die stem te herken nen, enr, al had hij geen erikele ontmoeting gewenscht, deze scheen, niet de ergste te zijn die hij vreesde. „Bertie", zeide hij kort, „steek je licht maar aan, jongen". Deze deed -vat gezegd was en daar zag Purdy in denj gang dan zijn tegenstander staan. Zij kwamen op elkaar toe. „Jij hebt waarlijk je revolver nog in de hand", spotte de man, d'ien! we Bortie hoorden noemen, „steek dat ding weg". Jac. Purdy deed het. „Wel", zeide hij, „wat d'oe jij hier". „Ik zou jou hetzelfde willen vragen. Misschien dreef ons hetzelfde idee hier- heenf'. „Je bedoelt?" „Je weet heel goed wat ik bedoel. Jij komt h.ier om te zoeke-n naar iets, dat Je graag in je bezit zoudt hebben. Daarvoor kom ik ook hier. Heb je al lang gezocht?" „Ik hen hier pas", antwoordde Purdly, „zullen we samen zoeken enj der( buit dee- ben.?" De ander zag hem minachtend aan. „Zoo, wou jij m!lj helpen? Neen man, ik zook alleen. Je kunt hier blijven! of heen gaan, maar in ieder geval, als er iets ge vonden wordt Is het voor mij. Daarom heb ik het lierst dat ge maar heengaat". „En als ik weiger", zei Purdy. Die onderstelli.ig scheen z'n tegenstan der al heel zonderling. Hij liet een droog, spottenld lachje hooren). „Ruk asjeblieft in. Misschien zoudt ge me ook nog bang willen maken, dat je de politie gaat waarschuwen". iPurdy schudde het hoofd. „O neert", vervolgde de ander, altijd nog op spottenden toon, „dat doet me genoe gen". Maar toen opeerts in een dreigender toon overgaand sprak hij: „En verdwijn nu hoel snel, ik wil je hier niet". Purdy ging. Zou hij aan zoo'n uitdruk kelijk bevel in ieder geval gehoorzaamd heblben van den mail, die groot overwicht op hem schoen uit te oefenen thans wilde hij ook niets liever. Want hij had' in zijn bezit, wat de andier wilde zoeken en deze had daarvan niet het minste vermoeden. „Ik ga" zei Purdy duo, doende of hij toch met tegenfcin het 'hoofd boog, „ik ga, maar „Geen woord moer, ik heb mhi tijd noo dig". Purdy verdween en de ander ging zoeken, wat hij niet vinden zou, omdat de man, dien hij weggestuurd had, het reeds had gevon den. De heer Addison had gepoogd in de ge heimzinnige moordzaak zich gewichtig voor to doem. Het resultaat was, dat hij zich onsterfelijk belachelijk maakte. Den volgenden avond stond in alle cou ranten vermeld, hoe leelijk hij -door een onbekende, dlie zich Jac. Purdy noemde, bij den neus genomen was. Hij schaamde zich bepaald te zeer om zich buiten te ver- toonen, want hij dacht dat schier ieder van zijn kennissen hem voor een onnoozelen hals zou uitmaken!. Nog onaangenamer gevolgen even'wel kon de zaak hebben voor den politie-agen-t, die met de bewaking van het perceel hellast geweest was. Hij had natuurlijk zijn post niet mogen verlaten-, hij had niet in dienst tijd een paar glaasjes cognac mogen aan nemen. Als hij dit niet 'had gedaan, dan zou die Jac. Purdy niet in het huis van de misdaad zijn gedrongen om daar alles ovedhoop te zetten. Want toen na eenige uren bewusteloos heid mijnheer Addison t eerst van de twee ontwaakte, en «met veel moeit» den agent wakker riep, had deze na eenige oogein blikken nog tamelijk wezen/loos om zich heen «gekeken te hebben, plotseling zdjn blik geworpen op het huis aan d'e over zijde van de straat. De deur er van stond open en opeens werd het den man duide lijk -hoezeer hij zijn plicht verzuimd! had Hij stormde raar buiten en« het huis binnen en daar zag hij tot zijn grooleiu schrik, dat het van binnen geheel en al was over hoop gehaald. Geen tafel of kast of stoel stond op z'n plaats, geeni kleed lag meer, waar het behoord», zelfs was hier en daar het behang van de muur gescheurd. Addison, die den agent gevolgd was, kon het niet anders dan met hem eens zijn, dat dit het werk was van Jac. Purdy, die een bandiet- moest wezen, misschien zelf wel d-e moordenaar. En hij dacht er met afgrij zen aan, hoe hij in het donker niet dien man alleen op zijn kamer gezeten had. „Ik wantrouwde hem dadelijk", zeide hij togen den agent „maar de kerel heeft mij met z'n n;ooie praatjes begoocheld. Ik dacht al Doch den politieman interesseerde het bedroefd weinig wat Addison gedacht liad „Wij zijn een paar stommelingen ge weest", zei hij ruw, „en de kereld -heeft ge legenheid gehad ons een. slaapmiddel! toe te dienen. Dat zal mij m*n «betrekking kos ten." •Van dien kant had Addison de zaak voor den agent nog niet beschouwd. „Maar", zei hij, „het is jouw schuld niet, dat het zoo geloopen is". De agent haalde de schouders op. „In ieder geval, redeneeren helpt niets. Ik moet door den zuren appel heenbij ten en rapport uitbrengen van wat gebeurd is. Een vervloekt gezellige boodschap voor mij." Een paar uren later vertoondo de .straat weer ongeveer hetzelfde aspect als den vo- rigen dag. Weer stelde men in het huis eer! nauwkeurig onderzoek in, weer had den zich een hoop kwajongens en nieuws gierigen. opgehoopt, want men wist al gauw dat er iets bijzonders gaande was. Maar dit verschil was er toch, dat mijn- hoer Addison niet meer in de voorst» rij stond te beweren. Hij was nu zelf in de zaak betrokken eri word in verhoor gono- mon. Maar toen hij 's middags naar huis ging, zou hij meer hebben kunnen! vertel len dan denl vorigen dag, en toch had hij heel wat minder praatje» dan toen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 3