Spaarfonds voor Bodemcultuur SPAARBANK 4.25 pCt. DEPOSITO: 8 K G. Na-a-r bessen wordt veel gevraagd. De piijzeai blijven flink. Zij kwamen tot '30 et. per KG. Ook liet andere fruit blijft duur. Perziken blijven veelal klein van stuk. Druiven komen meer ter veiling. Verblij dend is dat zij flank op prijs blijven, te meer waar de slookdruiven in het alge meen, i.v. met de duurte der brandstof fen beslist te laag bleven. De bloemkool heeft zoo goed als afgedaan. Wat zich nog in den tuin bevond is totaal verbrand in de verzengende hitte. De groote en langdurige droogte is mede aanleiding, dat de boonen zeer geplaagd worden door de luis. Stekuien worden veel gekweld door de made. De oogst is daardoor slecht. De Hyacinthenkweekers. Verleden week vergaderden de hyaeiu- tlienkweekers, om onder de oog en ie zien, wat hun te doen staat. De prijzen voor hun artikelen geboden, waren zoo laag, dat men vooruit kan berekenen, dat de reke ning van den kweeker niet kloppend te maken is. De voorteekenen zijn er, dat nog lagere prijzen geboden zullen worden, als er geen rem op gelegd wordt. Een twintigtal van de grootste hyacin thenkweekers hebben Dinsdag een besluit genomen, de leverbare hyacinthen niet be neden een zekeren prijs te verkoopen en verbonden zich contractueel elkander voor eventueele schade, voortspruitende uit de naleving van. deze overeenkomst, te vrijwa ren. Een tweetal contracten zijn opgesteld, waarbij de deelnemers zich te genover het Genootschap verbinden, hun leverbare hyacinthen niet beneden een ze keren prijs te verkoopen en tevens zich garant stellen voor een bepaald bedrag, berekend naar de met hyacinthen. beplante oppervlakte, bij elk deelnemer en cultuur, welk bedrag dient tot vorming van een fonds, om eventueele overschotten op te koop en. Reeds vroeger is in deze richting het zelfde ondernomen en met succes, totdat <le oorlog kwam en alle verdere voortzet ting onmogelijk maakte. Nu brengen de omstandigheden de kwee kers wederom te samen, want nemen zij geen maatregelen, dan is hun lob voor dit jaar beslist, te velen hebben steun noodig. Er wordt ge-sproken van kweekers, dat wil echter niet zeggen, dat men uitslui tend kweeker zijn moet, om tot de over eenkomst toe te tredenook kweeker-ha.n- delaar kan mededoen. Ook voor hem is Let nuttig en noodig een rem te leggen op het te snel terugloop en -der prijzen. Weliswaar is de exporteur-kweeker het eerst in de gelegenheid het eigen geteelde product te verkoopen, maar heeft toch ge lijkertijd het hoofd te bieden aan de con currentie, die steun op paniekprijzen. Spe ciale offerten en auctie zen din gen zijn van- invloed op de te maken prijzen èn voor dit è<n voor het volgend seizoen. Een offer in deze zaak gebracht ook door den handel a ar-hy a einthen kweekef, is geen offer, niaar meer te beschouwen als een premie, betaald aan een verzekering tegen vrijwaring van schade, veroorzaakt door overproductie. Het stellen van minimumprijzen heeft reeds eerder de gemoederen in beweging gebrachtde omstandigheden, waaronder dit geschiedt, zijn echter van grooten in vloed. Het stelsel kan slechts tijdelijk met suc ces door-gevoerd worden, en alleen dan nog roe er, als men ook over de middelen be schikt elkaar te vrijwaren voor de schade doet men dit niet, dan zijn minimumprijzen «spoedig maximumprijzen en ontduikingen volgen, waarmede de gelieele positie spoe dig verzwakt wordt. Het stellen van minimumprijzen voor hyacinthen is in de gegeven omstandighe den: het eenige middel om te voorkomen, dat het aanbod te veel de v*tag over treft. Op zichzelf is het echter een middel, dat op den duur niet helpen zal, omdat zon der waarborgfonds, de ontduikingen, de overeenkomst zullen doen stranden en met een waarborgfond* een premie wordt ge steld op de ongebreidelde teelt en er in Hgt de economische zonde van eerst een artikel voort te brengen, om het daarna weder te vernietigen. Wil men op den duur lange dezen weg prijzen op een loonend niveau houden, dan as een regeling Tan de teelt onvermijde- m Als noodmaatregel, voor één seizoen, as het besiuit van de hyackuthenkweekers toe t$ juichen en is het voor het welslagen vgn den opzet te wenschem, dat de toetre ding zoo algemeen mogelijk worde. Donderdagavond vergaderden de com- mkeieleden* die het eerst met de plannen begonnen zijn in de Nachtegaal te Lisse. Een honderdijl'tig hyarialhenkwcekers was uitgenood igd. tot deze bijeenkomst, waaraan door velen gevolg was gegeven. De lieer S. Schoneveld, voorzitter van het Genootschap, oponde de vergadering met een toepasselijk woord. Hij wil echter gaarne de leiding geven in de handen, van de commissie, van wie het initiatief uit ging, omdat hij nog niet voldoende met de hy a cinthenkw eeker sbel angen op de hoogte is. Spreker wil echter gaarne medewerken om die belangen tè behartigen. De secretaris van de hyacinthenk wee- keasgroep schetst hierop de toestand, en d.e feiten, die aanleiding' zijn geweest tot het bijeenroepen der vergadering. Het door de commissie ontworpen con tract voor de minimumprijzen wordt voor gelezen en toegelicht en eveaizoo het con tract voor het waarborgsfonds. Door verschillende personen werden vra gen gesteld, welke alle in bevredigenden zin werden beantwoord. Van de gelegenheid tot het teekenen van de contracten werd ruim gebruik gemaakt. De niet-aanwezige hy-aeinthenkwee-kers worden nog in de gelegenheid gesteld tot deze overeenkomst toe te treden, waartoe gelegenheid bestaat bij de heeren Th. Jonkheer ie Hillegom, T. Lomuierse Pz., te Hillegom, Jos. M. J. Braam te Heemstede, A. Jansen te Overveen, P. L. r. d. Hulst te Voorhout, Jac. Prins te Sassenheim. Th. v. d. Ylug-b te Lisse, J. Roozen Szn. te Ben- nebroek, T. van Lierop te Benne broek, J. W. A. Lefeber te Lisse, H. M. Buijsenaars te Heemstede. Besloten werd de handelaren, die men weet-, dat ook hyacinthenkweekers zijn, uit te noodigen tot een vergadering en te trachten ook deze groep belanghebbenden tot de overeenkomst te doen toetreden. „Kweekersblad." Coöperatieve Producenten Kass-Expcrf Gouda. Maandag 18 Juii jl. hield bovengenoemde Yereeniging haar derde Jaarvergadering in hel Patronaat te Oudewaler. De Vergadering, die zeer goed bezocht was, en waar ook niet-leden toegang hadden, werd door den Voorzitter, den heer A. J. de Goey (lid der Prov. Slale-n van Utrecht) gepresi deerd, terwijl het jaarverslag door den Direc teur, den heer H. J'. van Niekerk werd uit gebracht. Aan dit jaarverslag onileenen wij het vol gende: In dit jaarverslag wordt melding gemaakt, dat het afgeloopen jaar voor de C. P. K. gun stig is geweest. Het ledental telde op 1 Mei 1921 138. De pasteuiiseeriiiilchting, een dotatie?? (zoo heet het in dit jaarverslag) een stuk overblijf sel van de crisismaatregelen, staat op een definitieve bestemming te wachten, en komt ikan9 voor op de balans na een afschrijving van 10 pet. met een bedrag van f 17.601.30. Na nog eenige mededeelingen te hebben ge daan, over de kaasprijzen van het vorige jaar, over de actie van het percentage vet der kaas, in de droge 6lof, alsook over de vrijlating der kaas in het begin van dit seizoen, en de ma laise die er in sommige lauden heerschte, wordt een uitvoerig verslag gegeven over de bedrijfsresultaten. De balans sluit met een eindcijfer van f 632.537.37. De Verlies en "Winstrekening met f 199.991,67 Na ruime afschrijvingen; waaronder het ver lies van het vorige jaar (wat op de verliesre kening was geboekt en niet door de leden was bijbetaald), restant oprichtingskosten, 10 pet. inventaris, 2 pet. op de gebouwen, en volgens de statuten 10 pet. van de netto winst op het reservefonds i9 geboekt geworden, bleef een netto winst te verdoelen van 2 cent per Kg. De totale omzet ie 1.040.922 Kg. kaas ge weest. Was het verlies van het vorige jaar door de leden bijbetaald geworden, dan ware dit jaar een uitkeering mogelijk geweest van ruim 6 cent per Kg. wat een gunstig cijfer mag wor den genoemd. Onder-de verdere punten van de agenda ko men o. a. voor enkele statutenwijzigingen, be stemming der winst, en verhooging van het entreegeld. Het Bestuursvoorstel om de winst dit jaar niet uit te keeren maar voor elk lid afzonder lijk, en rentegevend te boeken lot een volgen de Jaarvergadering, vindt hij enkele leden nogal bestrijding, dooh nadat de motieven door den Voorzitter duidelijk naar voren zijn gebracht, wordt dit voorstel rnet 8 stemmen tegen aan genomen. Eveneens bet Toovetel om de entreegelden dit jaar te bepalen op f 250.waarvan door elk nieuw toetredend lid' f 100.im het reser vefonds zal moeten worden gestort, wordt met algemeene stemmen aangenomen, en zal van af 19 Juli van kracht zijn. Do Statutenwijzigingen hadden een regel matig verloop. Nadat de aftredende bestuursleden nl. de heeren J. Hoogenboom en J. N. de Goey, als ook hel altredend lid van den Raad van Toe zicht, den heer A. ,S. Spruit waren her kozen, en eenige huishoudelijke besprekingen hadden plaats gehad sloot, de Voorzitter deze zoo geanimeerde vergadering, die door ruim 113 leden was bezocht op de gebruikelijke wijze. Voorzitter van den Bond van Bloembollen handelaren. In de plaats van dear heer C. J. Ga'ulle- mans te Lisse, die periodiek afgetreden is, werd op de vergadering van den Bond v. BI. tot voorzitter gekozen de heer J. M. vaar Til te Lisse (firma H. de Graaf en Zo nen). Naleving voorschriften voor invoer van bloem bollen in Amerika. Do Phytopatologisclio Commissie uit den bond van Bloembollenhandolaren schrijft in het „Kwee kersblad" De ..Federal Horticultural Board", le Wascliing- toa, deelt ons mede, dat het -meerdere malen voorkomt, dat. door de verzenders van bloembollen de voorschriften, aangaande den invoer, niet met de noodige nauwlettendheid worden nageleefd. In het hijzonder schijnt van de invoervergun ningen voor speciale soorten van bloembollen, een verkeerd gebruik te zjjn gemaakt en i6 reeds ,ee>n firma, dientengevolge, van den invoer in Amerika uitgesloten. De ..Federal Horticultural Board" is over deze feiten uitermate gegriefd en het spreekt vanzelf dat dergelijke praktijken, de meest nadeelige gevolgen met zich kunnen brengen. Tevens wijzen wij er nogmaals op, dat men er voor zorgt, dat Blechts volkomen gezonde bollen worden geëxporteerd en ïdat de voorschriften van den Phytopathologischen Dienst in Wagc- ningen, met do uiterste zorgvuldigheid worden nagekomen. De Amerikaansche Regeering zal niet terug schrikken voor do meest ingrijpende maatregelen en een invoerverbod zou wellicht niet uitgesloten zijn. Men zij gewaarschuwd. LUCHTVAART. Vlieg-onsevel. Men bericht uit Wouw dd. 25 Juli aan ..De Tijd": Hedenmiddag te ongeveer 1 uur deed het vliegtuig 0-bramc, waarmede de vliegdiens-t AmsterdamParijs wordt onderhouden, een noodlanding te Pindorp, onder deze gemeente, achter de boerderij van den heer Raaymakers. Boven Rotterdam had men reeds ontdekt dat er water in do cabine drong; er werd ech ter door gevlogen tot bij Roosendaal, waar de pilote den motor afzette teneinde een noodlan ding te doen, welke op vorengenoemde plaats geschiedde. All s ging vrij goed, totdat dexmachine den grond raakte; toen sloeg zij om, waardoor het vliegtuig eenige averij bekwam, zoodat van verder vliegen geen. sprake mcei" kon zijn. De inzittenden, o. w. een Russisch en een Amslerdamsch passagier, kwamen met den. schrik vrij. De poststukken zijn ten postkantore te Roo sendaal in veiligheid gebracht en zullen van uit worden verder verzonden. De machine wordt gedemonteerd om naar de •hoi'stuplaats te worden vervoerd. Sociale Berichten. Ned. R.K. Ver. van Kleedingfabrikanten. Dezer dagen hield de R.K. Yereeniging van Damesconfectie-fabaikanten te Am sterdam haar jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer F. W. Caesar, directeur der N. V. Ferd. Veerkamp Co s Lingerie- en Blous en fabriek. Een statutenwijziging stond op de agenda, strekkende tot verruiming van het terrein der Yereeniging. Van organisatie van fabrikanten van dameseonfectae werd de Yereeniging uitgebreid tot eene organi satie, die het enigros-kleedingbedrijf ia al zijn branches omvat, terwijl een interne indeel in g werd gemaakt naar de onder scheidene vakgroepen. De eenheid van belangen, op vele pun ten, der kleedimgfahrdkan/ten van welke vakgroep ook maakte deze reorganisatie tot eene, door het belang der fabrikanten geboden, noodzakelijkheid, terwijl de ver scheidenheid van belangen op vele andere punten een inwendige groepeering naar de versohillende branches (heercnconfectie, dameseonfect-ie enz.) voorschrijft, In ver band met deze reorganisatie werd ook de naam der Ycreeniuing veranderd in: Ne- derlandsche R.-K. Vereeuiging vaar K-lee- da-n-gfabrikaaiten. Ten slotte werd het vraagstuk der Werk loosheidsverzekering besproken. Als leid draad diende liierbij een aantal vraagpun ten, aan de Yereeniging toegezonden door de Algemeene R.-K. Werkgevers Vereeni- ging. Deze quaest-ie, die tengevolge van de bij de Regeering bestaande plannen voor de werkgevers uitermate actueel is gewor den, werd dn een zeer geanimeerd debat van verschillende kanten bekeken en be discussieerd na een uitvoerige gedachten- wisseling, waarbij het voor en tegen zoo wel uit idëeel als uit materieel oogpunt werd gewogen en gewaardeerd, kwam de vergadering tot de volgende conclusies. I. Normale Werkloosheid en crisis-werk loosheid1 dienen afzonderlijk geregeld te worden. II. T. a. v. de normale werkloosheid (daaronder begrepen seizoen-weikloosheid) moet een wettelijke verplichting tot ver zekering' komen. De uitvoering moet ge schieden door de betrokken belanghebben de groepen. Tegen crisis-werkloosheid is geen ver zekering mogelijk. III. T. a. v. de normale werkloosheid' (daaronder begrepen seizoen-werkloosheid) moeten de kosten gedragen worden door werknemer, werkgever, Staat en Gemeente IV. De contróle moet worden uitgeoefend door het bestuur van het verzeketrings-i fonds, welk bestuur de vertegenwoordiging moet zijn van degenen, die bijdragen in de kosten. ALLERLEI. Over den slaap. In de „American Magazine" heeft Woods Ilulchinspn het over den slaap, die niet erjkel een staken van werkzaamheid is, maar een vervangen van een vernielende lichaamswerkzaamheid door. een opbou wende, vernieuwende werking. Overdag vernielen wij meer dan wij opbouwen, 's nachts is het omgekeerde het geval. (Dit moet atlhans zoo wezen,). Dat kleine kinderen zooveel slapen, staat in verband met de opbouwende kracht van den slaap. Zij ziijn in wording. Maar het welbekend licht slapen en vroeg wakker worden van oude menschen is toe te schrijven aan eenj verlies van de her stellende opbouwende kracht. Niet, dat een oude man minder slaap noodig heeft dan een kind of jongere menschen, maar hij kan het niet meer bekomen: hij heeft gedeeltelijk de opbouwen/de werking van den slaap verloren. Het dutteneridomme len overdag van oude menschen is niets Idan een zachte verdooving door ver moeienis, geen echte slaap. De schrijver beantwoordt de vraag, hoeveel imen per dag slapen moet, door te zeggen, dat het instinct de veiligste gids is in dezen. „Ga slapen als gij vermoeid zijenb, en sta op, als .gij uitgerust zijt. Dat is de beste oplossing van het vraagstuk". De menschen verschillen evenzeer in snelheid van herstel van krachten gedu rende den slaap als in snelheid van den ken of bewegen. Buitengewone mannen als Frederik de Groote van Pruisen, Na poleon, Wellington en Edison waren daar door in staat eiken nacht niet meer dan vier uur te slapen en toch volkomen] op- gefr-ischt te ontwaken. Een zenuwachtig en bloeda<rm mensch heeft 10 of 12 uur slaap noodig. Yolgens genoemden schrijver moeten' vrouweneen half uur of een( uur (per dag) meer slaap hebben dan mannen. De meeste mannen, die hun werk hebben, moeten meer dan zeven uur per dag sla pen, willen zij er geen} nadeelen van on dervinden. Dat iemand zich zou kunnen verzwak ken door te veel te slapen, is bijgeloof. Niemand kan ooit le veel gezonden, na tuurlijken slaap genieten; niemand heeft zich ooit lichamelijk nadeel gedaan door in bed to blijven, tot hdj zich uitgerust ge voelde. En ook is het een praatje, dat eerv uur slaap vóór middernacht evenveel waard is als twee uren daarna. Er i6 geen enkel bewijs voor de bewering, dat de laatste twee uren slaap niet evenveel rust geven als de eerste twee. Voorts is er geen) noodzakelijk physiologisch of na tuurlijk verband tusschen slaap en duis ternis. De reden waarom werken bdj naoht en slapen overdag dikwijls ongezond is, moet men zoeken in het gemis aan zon licht. Ook is 'l niet waar, dat vroeg opstaan gezond zou zijn. Op zichzelf heeft vroeg opstaan geen enkel voordeel. Deze mee-* ning is nog een overblijfsel uit deni ouden -tijd. dat onze ovorvaderen alleen bij dag licht konden werken en de kaarsen duur waren. Ook is er gëen enkel bewijs voor, dat de vroege morgenlinren gezonder ziijn dan de latere uren op den dag. Zij zijn; behalve in -den zomertijd, gewoonlijk koud, mistig en dampig en behooren duaf lot. de minst wenschelijke uren- van den dag. Het 'is wel waar, zoo besluit de schrij ver, dat men des zomers een gevoel van opgewektheid krijgt als men builen is in' die vroege mo-rgenuren. Maar dat gevoel' verdwijnt met den) dauw, er volgt een ge voel van neerslachtigheid op en verlies van werkkracht later op den dag. Iemand die om half zeven is opgestaan, inplaats van om half. acht, zal dikwijls anderhalf, uur vroeger na-ar bed moeten gaan, dan! iemand, die om half acht opstond. Legende van den Utrechtschen Kloostergang. Aaai aeder oud bouwwerk is de een of andere legende verbonden. Zoo heeft de» St. Jan te 's-Hea* togen bos ch b.v. zijn ver haal' van de middeleeuweohen werkman, die zich <te groot -achtte om een pannetje met erwten leeg te eten. Ook aan de Utrè-chtache Kloostergang is een merkwaardige «geschiedenis verbon den. Wie de vensters van deze prachtige go- -tli iet o galerij (ten onrechte zijn ze met» glas-in-lood opgevuld) goed bekijkt zal bemerken dat het uitloopen der st-eenen spijlen in do spitsbogen telkens op ver schillende wijzen is opgelost. In ieder venster heeft het beeldhouwwerk aldus een anderen vorm. Eén der ramen ontus- schen, .gelegen in .den Zuidhoek, heel'fe iets zeer bijzonders. Op bed-r-iegelijke wij ze is in zijn spitboog een touw uitgebei teld, dat tot .taak schijnt te -hebben de fragiele, uitgehouwen steen bij elkaar te binden. Op eenigen afstand zou men zwe ren met een echt touw .te doen te hebben, zoo keurig is het gebeiteld eu men is dan ook al geneigd zijn verwondering uit te spréken over de weinige zorg die men aaaï dit bouwwerk besteedt, als men tot de ontdekking komt te zijn beetgenomen. Wat is nu het uit de middeleeuwen' overgeleverde verhaal omtrent dit touw 1 Een va-de-r en zijn zooai, beiden steen houwers, waren aan 't werk aan het beeld houwwerk van de Kloostergang, -toen ze ruzie kregen. Daarbij kwam het tot har de woorden. De vader verweet den zoon dat hij een w er km aai vaai niets wa-s, een prulkerel, een beunhaas in zij-n vak, nog niet in staat of op fatsoenlijke marnier een rozet of een kruisbloem te beitelen. De zoon liet zich dat niet aanleunen en gaf op zijn beurt z'n vader van katoen, die natuurlijk allerlei leelijks kreeg te hooren over zijn conservatisme, zijn ach terlijkheid, zij-n va s-tge groeid he id aan oude» methoden. Enfin, soortgelijke ruzies ko men niet meer onder de vakonenschen .he laas, doch des te meer onder kvuistbeoefe- naars, ook tegenwoordig voor. De zoon behield uit de ruzie het ver langen om op zijn papa eens origineel wraak te nenien en hem meteen te bewij zen, dat hij niet zoo'n beunhaas was als de oude heer wel wilde doen voorkomen. Dies wachtte hij het schaftuur af en beitelde in het raam waaraan ze bezig waren het -touw uit, d-a-t thans nog iedereen verwon dert door zijn groote natuurgetrouwheid. Toen de vader na den noen weer aait het ewerk wilde tijgen, zag hij tot zijn: verbazing dat men een touw .om zijn go- thisehe lijnen had gebonden. Nog niet erg in zijn humeur, greep hij mopperend naar z'n mes omte zie-n hoe het op dat „touw" afschampte. Nu kreeg hij pas iul de gaten wat er aan de hand was, waar op hij diende te erkennen, dat de jeugdl toch ook nog wel eens wat goeds kon pres- teeren. Aldus de legende van de Utrechts chef Kloostergang. Centrum. Burgerlijke Stand. Lisse. Geboren: Joh. Willi, z. v. W. P. v. Nobelen en J. de Kuyper Georgius z. v* J. L, Hoekstra en M. Burgmever Gorne- lis z. van Stoltoer en L. van Rijn Johan nes Theo'dorus z. v. L. van Dijk en Th, van Tol. Overleden: Klara van Dreunen: 5 j. BEDRIJF: a. Eigen Landexploltaties, ©peolaal in de richting van uitbreiding van den eigengeërfden boerenstand. b. Financiering van landaankoop en ontginning, vooral (en boJioeve van kleine grondbezitters. voor I jaar vast 4.75 pCt. 2 5.-- ii 2 5.25 M0Ï 5.50 BESTUUR: Z. Exc. Mr. P. J. M. AALBERSE. ARNOLD SMITS. Dr, EMILE VERVIERS. Mr. N. C. M. SMITS VAN OYEN. A. H. SMULDERS. Hoofdkantoor te Lelden: OUDE SINGEL 5 8, Telefoon 403 - Postrek. No. 11601. Bijkantoor Den Haag: ZUIDWAL 6 0. Warmond: G. ONDERWATER. De krachtige groei onzer onderneming blijkt uil de navolgende cijers waarde der eigen bezittingen vermogen 4e kwartaal 1918 f 70.879,92 f 12.864,50 fe 1919 209.874,095 20.054,50 2e 332,635,003 29.522,05 3e 471,594,31 37.084,54 4e 742.468,665 74.798,93 le 1920 899.6II,575 94,313,40 2e 1.066.110,765 113.494,395 3e 1,203.310,155 134.809,925 4e 1.392.015,37 145.265,89 ie 1921 1.600.355,24 175.202,49 9 e^Sl<yA13lP74l5.''74W|e;A\3

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 4