Spaarfonds voor Origineele°Velo-Wringmachines NiEÜWSTRAAT 06! ra i^cii nadat Inui in uitzicht k gesteld, dat Wij niet zouden worden opgeroepen. Ecnige s:ousequentie mag daaraan niet verbonden worden. De lieer Rutgers (A. R.) zege, dat zijn partij niet vóór do oproeping van de tien duizend man kan zijn. Er zijn verschillen de bezwaren tegen dit ontwerp: er is o.u. geen overleg mogelijk met de Regeering. Spr. wenseht niet dat dit ontwerp zal pre judicieeren en hij zal dus tegen het ont werp stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 7l tegen 10 stemmen. Tegen de heeren TVijk, Rutgers, De Wilde, v. Veen, Beu- raor, Do Monté Verloren, Colijn, Scheurer, johouten. De vergadering wordt tot nadere bijeen roeping verdaagd. Gemengde Berichten. De vergiftiging te Meppel. Te Meppel is de - inspecteur van. den Gezond hei-dsdienst uit Zwolle aangekomen. De ketel, benevens het meel van den ijsman Viierman, is in beslag genomen en, opgestuurd naa-t_ Ui recht. De politie te Deventer en Amsterdam is ge adviseerd veiligheidshalve goederen aldaar in beslag te nemen bij twee firma's, van ivien Vlierman grondstoffen betrok. Twee patiënten verkeeren nog in levensge- "VVij lezen nog in de Tel,: Aan de 5 lagere scholen waven Dindag meer dan 120 kinderen afwezig. Het vermoeden bestaat, dat het hier een bac teriën-vergiftiging betreft, ontstaan door liet {••-bruiken van bedorven melk. Dr. Wekenkamp, inspecteur van de Volksge zondheid te Groningen, stelde een kort onder zoek in. Hij deelde de meening der doctoren, dat bier een bacteriënvergiftiging beeft plaa(9 gehad. 1 Met den burgemeester beeft bij ook een on derzoek ingesteld ten huize van den IJswafel- verkooper. Beiden kwamen tot de conclusie, dat de bereiding vrij zindelijk geschiedde en dat er betrekkelijk wcindg op viel aan te mer ken. De secretaris van de Volksgezondheid te Kampen heeft om nadere inlichtingen ge vraagd, omdat ook daar gevallen waren voor gekomen. Deze gevallen hebben zich voorge daan bij personen, die Zaterdags te Meppel waren geweest en daar van bet ijs hadden ge nuttigd. Gisterenmorgen is naar .,Vaz Dia?" meldt nog overleden de 14rjarige Aaltje Schoenma ker uit Koekange, die Zaterdagavond ook ijs- wafeltjes at. De drocgfe. In Friesland gaan veeboeren het nog niet rijpe graan maaien, om het aan het vee te voeren, wijl er door de aanhoudende felle droogte in het land geen gras meer is. De meeste sloten liggen, droog Hier en daar is al vee gestald. Even als bijna in alle deelen van ons land heeft ook Maas en Waal zeer te "lijden van de aanhoudende droogte. De weilanden zijn kaal en dor. de meeste boeren moeten hun vee in do weide bijvoederen, om de melkopbrengst eenigszins op peil te houden. De te velde staande aardappelen groeien bijna niet meer; wanneer bet weer niet spoe- d-Ier verandert, 'zal liet beschot zeer gering zijn. Me.le uit gebrek aan weidevoer, loopsn de m i pi ijzen voortdurend terug. Men meldt uit Maastricht: Tengevolge de langdurige droogte wordt de vaart op de Zuid-Willemsvaart zeer bemoeilijkt. Buiten I v., n.aëge Eo-chpoort. ontvangt die vaart, d .or v<binding van een kanaal, voeding van df Maa?, hetgeen in geregelde tijden 10, 7.50 of 6 kub. M. per seconde bedraagt, naar gelang den Mc'.asstand of de aanvragen van de Bel- lm of Nederlandschc regeering. De maximum diepgang op deze vaart is voor m hepen 1 CO M. Tciïgi.o!ge van den lagen Maassland is de voeding op het oogvib-Iik. niettegenstaande het' uitdiepen en afgraven- ia den laats ten - tijd, 2.90 a ->.50 kub. M., terwijl de grootste ge- oorlnufde diepgang voor vaartuigen tot 1.60 M. beperkt is. Met dezen diepgang kunnen de» schepen elkander echter niet. meer kruisen. Vele, die thans to diep geladen zijn, moeten hun reis onderbreken. De Maas ligt over een groote breedte droog en is op de meeste plaatsen doorwaadbaar. Gisteren kon men tegenover Borghaeren, nabij de grens, tal van liefhebbers de Maas zien doorwaden, waarbij bet water op de gruutétO' diepte tot aan do knieën kwam. Drinkpóelen in het weiland en putten gera ken drong. Het 5-jarig zoontje van den heer G. te Voorburg, speelde gisteren op den hardsteeneu voet van de draaibare spoor brug over de Vliet aldaar. De brugwachter merkte bij het dichtdraaieu de kleine niet op, zoodat deze hevig in beklemming geraakle. Het kind werd naar St. Antoniushove vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De (A.-11.) „Zeeuw" deelt me de: lleeds in Januari van dit jaar i-s voor het kantongerecht te Tbolen tot f 150 boete veroor deeld de beer W. M. aldaar, voorzitter der Huureourmissie, wegens ongeoorloofde buur- opdrijving. Hij beloofde toen den kantonrechter onUJag to vragen als zoodanig, maar heeft hieraan niet voldaan. Ook de officier van ju stitie beeft zich met de zaak bemoeid en par ticulieren hebben zich tevergeefs lot den Mi nister van Justitie gewend.. M. is ook lid van den raad van Tbolen en van de Prov. Staten van Zeeland. Een deel der bevolking is zeer on tevreden over een dergelijken gang van zaken en schijnt te overwegen zich tot Ged. Staten of den Minister run Binnenlandscbe Zaken te Gisterenmiddag is te Huh- nelo de landbouwer J. aldaar, onder de tram ZutphenEmmerik geraakt. {De ongelukkige was onmiddellijk dood. De 7 9-jarige m e j. G. M. B. geboren V., is in baar woning in de TweiU- straat te 's-Gravenhage tengevolge van gas vergiftiging overleden. Gisterenmiddag werden Eindhoven en de verre omtrek -opgeschrikt door een bevigen slag Het bleek, dat in eene afdee- ling der Philipsfabrieken een lueht-toevoor- buis was gesprongen, vermoedelijk door de in werking van gas Er zijn geen persoonlijke on gevallen gebeurd; alleen werd malerieele scha de aangericht, waaronder een groot aantal rui ten. Het werk in de betrokken afdeeling zal spoedig hervat kunnen ...worden M.cn meldt uit IJ muiden aan het N. v. d. D Zaterdag wilde men aan het Hoogovenbedrijf een 13-tal grondwerkers ontslag geven, wc-gens mindere geschiktheid. De overige grondwerkers en ook een 30-tal timmerlieden waren tegen dat ontslag en eisch- ten dut liet zou worden ingetrokken. Toen dit niet geschiedde* legden zij den arbeid neer. Nog cTenzolMon dag werd bun eisrh ingewil ligd. Het bedoelde ontslag werd ingetrokken, zoodat de 13 grondwerkers aan het werk kun nen blijven. De uren, welke de arbeiders ge staakt hebben, werden ook uitbetaald. Men meldt uit C u ij k aan de Msb.: Zondag voormiddag is door kordaat •optreden, een gToot onheil voorkomen. Doordat n.l. enkele kinderen aan de Maas met vuur tje stoken bezig waren in de onmiddellijke na bijheid van plm. 80 vaten benzine, stonden plotseling enkele vaten in volle vlain. De ge meenteveldwachters Van Haren en Van der Pluijin, BiLkcnmeester alhier, wisten met de ui'erste inspanning, door bet opwerpen van dekens cn zakken, het vuur te do oven, waar door een zware ontploffing voorkomen werd. Gisteren is in de M a a 6 bij Boxmeer verdronken de chef van de Lion- slagerijen, die in een kolk geraakt was. To Vealo v er d'r onk gister bij. het zwemmen zekere J., vader van twee kinderen. Nabij bet station van den Hol!. Spoorweg te Barneveld, zijn ongeveer' 80 spoorwegdwarsliggers in brand geraakt en totaal in vlammen opgegaan-. Met moeite slaag de de brandweer er in een nabijstaand woon huis te behouden. B ij h e t aansteken van den carbid-fietslantaarn door -bet 13-jarig dochter tje van den heer H. Poniper te Vries' (Dr.), had ecno ontploffing plaats. De kleeren van het meisje geraakten dn brand, waardoor dit zulke ernstige .brandwonden bekwam, dat haar toestand levensgevaarlijk is. Do boscli- en beid.ebrand aan. de Hollandsehe grens, die men Zondag meester scheen, breidde-zich Maandag opnieuw uit. Uitgestrekte heidegronden vatton nu vuur. Men schat dat reeds 1500 hectaren afbrandden De oogst van een aantal landbouwers werd in het veld verbrand. Het vuur woedde \oort met groote snelheid. Eene vrouw, die met haar kindje vluchtte, zou een prooi der vlammen geworden zijn, ware de wind niet onverwachts gekeerd. 'Algemeen wordt bier bet behendig en kracht dadig optreden van de HoUaiidsche militai ren geprezen. Te Arnhem is Vrijdag een brutale inbraak ontdekt in lie', kantoor van liet thcemagazijn der firma D. R. Wychgel aan den Velperweg. Een houten penantkastje op hel kantoor der firma stond open; aanvankelijk werd hier geen acht op geslagen, maar toen men een breek ijzer naast 'het kastje zag liggen en de maga- zijnknecht gereedschap vermiste, werdi de zaak au de ra. Bij onderzoek bleek, dat uil het kastjo een ijzeren geldkistje, inhoudende onge veer f 700, was verdwenen. De boekhouder con stateerde daarop, dat uit zijn 'lessenaar een geldkistje met ongeveer f 17 weg was. De Aruhemsche recherche met de inbraak in kennis gesteld, telde terstond een onderzoek in. Daarbij zon men 'beginnen met n asp drin gen te Bennek om. Men wist immers dat daar ter plaatse de 17-jarige V. sedert 25 Juni ver dwenen was. Dit jongmensch. was een; tijdlang ten kantore van de firma Wygchel' werkzaam geweest, doch had zijn betrekking opgezegd en was gaan zwerven. Aan zijn vader te Benne- kom, die wilde dat hij zou sludeeren. bad hij, die voor niets dan voor voetballen gevoelde, geschrei en dat hij de wijde werels inging. Nauwelijks waren do (Arnhemsche (recher cheurs op weg naar Bennekom of op het hoofdbureau te Arnhem werd bericht ontvan gen, dat de verdwenen jongeling to Heieren was aangehouden door den veldwachter Leeu wen aldaar, wien hij de inbraak bekende. Zie bier wat was geschied. De 17-jarigo zwerver was, nadat hij ontslag had genomen bij de Arnhemsche theefirma, naar Heusden gegaan om er bij zijn tante te Jogeeren. Hij vertelde dal bij vacantie had. Na een paar dagen bad hij daar genoeg van, zijn verlof was- om naar bij zeide en van Heusden wandelde bij naar Den Bosch. Toen is het plan van de inbraak bij hem opgekomen. Hij ging te voet van Den Bosch naar Arnhem, waar bij Donderdagavond aankwam. In den vroegen morgen van Vrijdag omstreeks halfvjjf, beeft hij zich toegang ver schaft tot liet kantoor der firma Wygchfl; door een valraam kwam bij naar Linnen en met eenig gereedschap heefthij. zonder veel moeite, de geldkistjes bemachtigd. Daarmede is hij naar het Arnhemsche Broek gegaan, heeft er hel gold uitgenomen en is vervolgens per trein naar Nijmegen gereisd. Daar is hij inkoopon gaan doen; behalve een nieinv pak kleeren en eon rijwiel kocht hij ook een vail- schen baard. De nieuwe kleeren verwisselde bij op den Berg -en Daalschen weg togen zijn oude plunje en verstopte die -in het struikge was langs den weg. Vervolgens ging li ij tiaar Heteren en vermomde zich onderweg met den valschen baard. Aan bel Wagèningsche veer g. komen trok het de aandacht van dr*n veld wachter Leeuwen, dat 't jongmenseh het niet met zijn baard scheen te kunnen vinden. De veldwachter ging naar hem toe en wilde er meer van weten, maar de jeugdige zwerver ging terstond aau de haal. Toen de veldwach ter evenwel een revolverschot in de lucht loste bkcf de jongeman staan. Hij vertelde terstond wie hij was. en wat hij had uitgehaald. Inmid dels is bij naar Arnhem overgebracht en ter be cbikking van de justitie gesteld. Hij heeft de plaats, waar bij zijn kleeren beeft verstopt, aangegeven en deze zijn teruggevonden. Het ontvreemde geld was grootendeels ncyj in zijn bezit. RECHTZAKEN. Wegbrengen van schepen. Voor de Haarlemsche Rechtbank werd Zaterdagmorgen weer een zaak betref- lende bet wegbrengen van scliepen behan deld. Allereerst stond terecht G. V., G1 jaar, directeur van een re.ederij wonende te IJmuiden, thans gedetineerd. Hij heeft aan den schipper J. B. en. den machinist A. v. \V. respectievelijk f2000 en f1500 be loofd als zij het tegen vergaan op zee ver» zokerdo Nederlandse he zeevisseliersvaar- tuig „Catharina Geirlrudis" IJ. M. 120 loebehoorende aan de N. V. „BI. Peter', te IJmuiden, zouden laten zinken. Dit plan is op dó Noordzee buiten de territoriale wate ren fen uitvoer gebracht. Beklaagde he- kende.. De offioiea' van justitie eischic, wegens d'en leeftijd van beklaagde, slechts één jaar gevangenisstraf. Mr. Plies ter, de verdediger, meende, dat jJle Rechtbank zich onbevoegd moest ver klaren, in deze zaak een vonnis te vellen, Ómdat hel misdrijf gepleegd is buiten dó territoriale wateren, dus niet op Neder landse li gebied. Subsidiair pleitte hij cle mentie. Vervolgens stonden terecht J. B30 jaar, schipper, wonende Ie IJniuidlen, en A. van W., 26 jaar. machinist, wonend© te Yelse.roord. Zij hebben het reeds ge noemde vaartuig „Catharina Gcrtvudis" doen zinken door het vol buitenwater te laten loopen. Zij hebben daarvóór respec tievelijk f2000 en f1500 ontvangen. Beide beklaagden bekenden. Db ^ïfficfer van justitie |eiscliite 'acht jncand'en gevangenisstraf. De verdediger, mi'. PÜesler, pleitte cle mentie en vroeg ten slotte een voorwaar delijke veroordeeling. De uitspraken werden bepaald op Don derdag 21 Juli. Gemeentelijke Aankondigingen. LANDWEER. Overgang van de Militie naar de Landweer. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat op 1 Augustus a.s. naar de Landweer overgaan dc dienstplich tigen' der Militie, behoorende tot de infan terie de wielrijders hieronder begrepen vesting-artillerie, de pontonniers, de ge nietroepen, de hospitaalsoldaten en de ad mlnisfratietr oepenwier bij de militie- wet bepaalde diensttijd op 31 Juli 1921 eindigt, dus in hoofdzaak de dienstplichti gen, die deel uitmaken van de militielich ting 1915 en in den loop van dit jaar een zesjarigen dienst bij de militie hebben vol bracht of nog zouden volbrengen. De militieplichtigen, werkzaam bij den Motor dienst, worden, voor wat betreft den overgang naar de landweer, beschouwd als nog .tot hun vroeger korps te behoor en en slechts bij den Motor-dienst te zijn gedeta cheerd. Bevinden zich onder hen personen, wier militie diensttijd op 31 Juli 1921 ein digt. dan gaan derhalve ook dezen op 1 Augustus a,s. naar de landweer óver. voor zoover zij in verband met het vérenstaan de moeten geacht worden aog te behoo- ren tot een der hierboven genoemde wa pens of dienstvakken. Van den overgang naar de landweer op 1 Augustus a.s. zijn uitgezonderd zij, die op 31 Juli a.s. in het genot zijn van onthef fing van werkelijkeai dienst, om het even om welke reden de ontheffing werd ver leend. De door dienstplichtigen vroeger geno ten ontheffing of vrijstelling vaa den mi'i- tiedienst rekent mede als diensttijd en brengt alzoo geen vertraging in den over gang naar de landweer. Bij liet berekenen van den hierboven beodelden militieddensttijd wordt niet me- deigerekend a. de tijd, doorgebracht met uitstel van eerste oefening; b. de tijd, gedurende welken de dienst plichtige wegens veroordeeling tob gevangenisstraf of tot militaire ge vangenisstraf, tot hechtenis of tot militaire detentie opgesloten is ge weest of gedurende welken hij pre ventief opgesloten is geweest, zoo mede de tijd, door deai dienstplichti ge doorgebracht in de klasse van mi litairen, die aan een gestrengere krijgstucht, zijn onderworpen c. de tijd gedurende welken de dienst plichtige ten gevolge van zijn afvoe ring als deserteur niet in de sterkte van een korps der landmacht was be grepen d. de tijd, voor welken den dienstplich tige het recht werd ontzegd om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen, of voor zoover hij daarvan geen gratie heeft verkregen. Heeft de dienstplichtige zich schuldig gemaakt of maakt hij zich schuldig aan eenig verzuim cf eenige overtreding ten aanzien van de Militieweh ea heeft hij de aau het verzuim of de overtreding verbon den gevolgen op 1 Augustus a.s. nog niet ondergaan dan wordt, totdat dit zal heb ben plaats gehad, zijn overgang naar de landweer geschorst. Voor zoover de militiepliehtigen, die op 1 Augustus a.s. overgaan naar do landweer in het genot zijn van groot-verlof en. in hun woonplaats binnen het- Rijk verblijf houden, moeten zij zich in genoemde maand in persoon aanmelden bij den Bur gemeester hunner woonplaats ter secre tarie der gemeente en bij bedoelde aan melding inleveren hun zakboekje me.t daarin geheebten verlofpas. Ten aanzien van den groot-verlof ganger, die bij zijn oorgang naar de landweer niet gevestigd is of zich niet vestigt in een Nederïand- sche gemeente, moet onder woonplaats worden verstaan de Xederlandsehe ge meente, welke hij als zijn woonplaats wenseht beschouwt te zien, mits hij bin nen dertig dagen na den dag, waarop hij in de positie van verlofganger der laaid- weer is overgegaan, den weusch daartoe te kennen geeft aan den Burgemeester van de daarbij betrokken gemeente. Doet bedoelde verlofganger deze kennisgeving niet of niet binnen den bedoelden termijn van dertig dagen, dan is te zijnen aanzien onder woonplaats te verstaan de gemeen te, waar hij laatstelijk stond ingeschreven in het verlofgangers-register van de land weer of van de militie dan wel, indien hij te voren nog niet in bedoeld1 register stond' ingeschreven, de gemeente, voor welke hij bij de militie werd1 ingelijfd. De militieplichtige groot-verlofgangers, die naar de landweer overgaan en in do maand Augustus a.s. verblijf houden bui ten hun hierboven omschreven woonplaats, behoeven zich niet in persoon aan te mel den, doch zijn alsdan verplacht hum zak boekje met daarin gehechten verlofpas bij aangeteekenden brief waarin hun adres duidelijk en volledig moet word en vermeld toe. te zenden aaai den Burge meester dier woonplaats. Zij, die zich" tijdens hun overgang naar de landweer in Augustus a.s. niet met groot-verlof bevinden, behoeven hun zak boekje niet uit eigen beweging dn te leve ren. Voor zoover wijziging van hun zak boekje noodig is, zal dit door of vanwege hun commandant worden opgevraagd. Zij, die op 1 Augustus a.s. naar de land weer overgaan, zijn van dien datum af on derworpen aan alle voorschriften, voor- de landweer gegeven, voor zoover deze op hen van toepassing zijn. Den verlofgangers wordt in hun eigen belang aanbevolen, te zorgen, dat hun nauwkeurig adies steeds bij den Burge meester der gemeente, waar zij voor Is landweer slaan ingeschreven, bekend is, hetzij zij binnenslands hetzij buitenslands verblijf houden. W. PERA, AVeth., loco-Burgcmcester. Leiden, 6 Jup 1921. Burgemeester en wethouders van Leiden. Gezien hef verzoek van a. N. P. M. Dieben om ver gumming t.ot het uitbreiden der stoomwasoh- en strijk- inriehting in het perceel Hooge Rijndijk No. 142, Sectie M. No. 2344 doer lo. het plaatsen van een electromotor van 2 pk. voor het aandrijven van een stoomoylin- dermangel, 2o. het plaatsen van een elec tromotor van 6 pk. ter vervanging van. een van 3 pk. voor het aandrijven van 2 be staande wasehmaehines en een te plaatsen! centrifuge en 2 pompen, 3o. het bijplaat sen van een wolstamper, aan te drijven! door de bestaande electromotor van 5 pk. b. A. Kolderman om vergunning tot heb uitbreiden van de banketbakkerij in liet perceel Ma.resingei No. 64, Sectie K. No. 2786, door het plaatsen en in werking stel len va.li een electromotor van 2 pk. voor ■het aandrijven van. een te plaatsen aman delmolen en een eiwkklutsmachine. c. G. Mol'kenboer om vergunning tot' uitbreiding der machinale brei-inrichting in het perceel Oude Vest No. 171, Sectio H. No. 2434. door het plaatsen van cenj electrometer van 1 p..k. voor het aandrij ven van een te plaatsen dubbele .spoel- ma chine en een electromotor van 2 p.k. voor het aandrijven van 5 breimachines, ter vervanging vaa 2 eleetromotoren elk van 1 p.k. voor het aandrijven van 7 breimachi nes. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet:1 Geven bij dezen kennis aan het pu bliek, dat genoemde verzoeken met de bij lagen op 'de secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn alsmede dat op Zater dag 23 Juli a.s. 's voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet (bot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebe stuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Leiden, 9 Juli 1921. mei 5 jaar garantie weer verkrijgbaar. 27 LEiDEfl» BEDRIJF: a. Eigen Landexploitaties, speciaal in de richting van uitbreiding van den eigengeërfden boerenstand. b. Financiering van landaankoop en ontginning, vooral ten behoeve van kleine grondbezitters. SPAARBANK 4.25 pCt. DEPOSITO: BESTUUR: Z. Exc. Mr. P. J. M. AALBERSE. ARNOLD SMITS. Dr. EMILE VERVIERS. Mr. N. C. M. SMITS VAN OYEN. A. H. SMULDERS. Hoofdkantoor te Leiden: OUDE SINGEL 5 8. Telefoon 408 - Postrek. No. 11601. Bijkantoor Den Haag: ZUIDWAL 6 0. voor I jaar vast 4.75 pCt. 2 5.- 3 5.25 5.50 Warmond: G. ONDERWATER. De kraciiticje groei onser onderneming blijkt uit de navolgende cijers waarde der bezittingen 4e kwartaal S9I8 f 70.879,92 Ie 1919 209.874,09' 2e 332,635,00r' 3e 471,584,31 4e 742.468,663 Ie 1920 899 6II.575 2e 1.066.110,765 3e 1.203 3I0.I55 4e 1.392.0(5,37 Ie 192! t.600.355,24

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 6