Tweede Blad. Woensdag 13 Juli 1921. UIT DE LEIDSCHE VROEDSCHAP. De waarn. burgemeester. Woning bouw. Leerlingen H. B. S. en Gymnasium. De Lichtfabrieken. We beginnen met bet slot dat zich Maan- 8ag in de Ra-adszaaO afspeelde tegen het mil- iern ach lelijk uur. Do heerea en de dames in «omorsche toiletten (alleen de laatste natuur lijk) hebben Maandag vergaderd eerst van Jweo uur tot bij vijven en daarna van acht uur lot over twaalven. En toen was er nóg veel Jpublïe/k op de tribune.... de geduldige mcn- uchen verwachtten blijkbaar een soort relletje hij de interpellatie-V. Eet over deai buidigen voorzitter van den Raad, onzen waarnemend- kurgemee&tor, den heer Pera. 'Daarin ligt juist ®nze ernstige grief legen dit optreden van don (heer v. Eek. Het is verklaarbaar, dat hij zich niet vereenigen tan met de leiding, die de heer Pera aan de raadsvergaderingen geeft (hot is dan ook zijn recht, cn tot op zekere hoogte zelfs zijn plicht, een middel te zoeken, -teneinde daarin wijziging te verkrijgen. Maar, 'dat hjj juist een zoo grof middel uhkoos, als >en interpellatie en een daarmede verbonden notie, om den voorzitter in bijna letterlijken <in weg te jagen voordat hjj eenig an der middel had beproefd! daarin ligt, we herhalen het, onze zeer ernstige grief tegen !des heeren v. Eek optreden. De Raad zou zich o. i. hebben geblameerd, lals hij met den heer v. Eek was medegegaan. Dat gevoelden óók degenen, builen de sociaal democraten., die, gelijk bij vorige vergaderin gen was gebleken, evenmin als de heer v. Eek over hot leiderschap des heer«1 Pera tevreden waren. 2!oo bijv. de heer Eerdmans, die voor dien 'de vergadering verliet. Alleen de heer Sijtsina stemde mee met de sociaal-democra ten nadat hij den voorzitter bad aangeval- Jen op een veel pijnlijker en veel ruwer wijze, "dan do heer- Van Eek. Ons dunkt, dat de heer v. Eek zelf ten slotte iwel zal willen inzien, niet op een delicate wijze In deze, naar hij zelf getuigde, teere zaak te hebben gehandeld. Dat moét men wel er-ken nen, inaar 't ons voorkomt. Infcusechen was het verloop van de interpel latie verre van aangenaam voor den heer Pera en nog wel het méést onaangenaam idoor de, naimens het college door wethouder Bots afgelegde verklaring. Vriend en vijand erkende echter Maandag, dat 1de leiding der vergadering veel beter was, dan menigmaal daarvoor. En daarom, willen we Vertrouwen op de toekomst We koeren terug tot het begin der verga dering. De heer De Lange is tot „tijdelijk" wethou-' dor benoemd in dien zin, dat hij geduren de de maanden Augustus en September, wan neer het college wegens vaoantie van de leden onvoltallig is, de vergaderingen, .voorzoover noodig zal bijwonen, opdat er besluiten kun nen genomen worden. Do Commissie van Financiën is ten slotte weer voltallig geworden. Een vrij uitvoerig debat werd uitgelokt door het voorstel van B. en W. om „De Eendracht" negen woningen te doen bouwen „in eigen beheer". Ten slotte kon de Raad zich wel in groote meerderheid met deze proefneming op kleinen sdhau! vereenigen. Het bouwplan van „One Belang" (235 wo ningen aan den Haag weg) gaf ook aanleiding tot een discussie, doordat B. en W. voorstel den, in de voorwaarden to bepalen, dat de ge meente, desgowenscht, beslag moet kunnen leg gen op oen twintigtal woningen voor tubercu lose gezinnen. Meerdere leden van den Raad hadden bezwaar, om zoo maar. zondor eonige -voorbereiding, tot dezen vorm van T. B. C.-bestrijding te besluiten. Wethouder v. d. Pot maakte 't hun echter gemakkelijk door al leen in de voorwaarden voor d© woningbouw- veTeeniging de mogelijkheid vast te leggen, dat de gemeente op 'n twintigtal •woningen voot genoemd doel aanspraak zal maken. Of 't inderdaad gebeuren zal daarover- zal de Raad nader te beslis sen krijgen. Sympathiek is de door B. on W. voorge stelde en door den Raad aanvaardde regeling, volgens welke leerlingen van H. B. S. en Gymnasium geheel of gedeeltelijk kosteloos de leermiddelen kunnen bekomen. Dat aan B. en W. ie overgelaten over elk geval afzonderlijk te beslissen en dat niet een altijd in haar toepassing onbillijke! regeling maar bet in komen is getroffen, verdient alleszins te wor den toegejuicht. FEUILLETON Sn slechte handen. 55) Ocli, zei tan be, lichtelijk geprikkeld: Hoe dikwijls schrijven de mannen niet zulke brieven, die tot niets verplichten». Deze heele brief ia een verzameling van niets zeggende woorden. Wilt u advocaat Hagenau ontvangen, tante? Zal ik hem schrijven, dat hij Vrij dagdag dan maar komt?" vroeg Dora. i— O ja, natuurlijk! Als 't jou goed is, autwoordde mevrouw von Wildhofen koel En meteen schoot haar deze onaangename gedachte door het hoofd: de tijd zal toch niet ver meer zijn, dat ik naar een andere juffrouw van gezelschap kan uitzien. Toen oom George ook zijn toestemming gegeven had, stond Do-ra op en schreef den volgen den langen welepr ekenden brief: Zeer Geachte Heer Hagenau! Het zal ons ten» zeerste verheugen, als U van Vrijdag tot Maandag, zooals in Uwe bedoeling ligt, onze gast wilt zijn. Uw toegenegene Dora Hortor. Konrad Hagenau was zoowel over den schitterenden stijl als over den inhoud Tm de -door B. en. W. voorgestelde verbeterde vacautie-resfeliufp werd natuurlijk door de sooialietwn niets goeds orkend. De ambtenaren aan de Lichtfabrieken zouden er zelfs op achteruitgaan, zeide de heer v. Stralen. waarop de voorzit/ter toezegde, dat zulke in geen enikel geval zou geschieden. De heeron De Lange, Ooetdam en Schoneveld dienden een voorstel in (waarop B. en W. prae-advies uit brengen), om het personeel in de continube drijven (dogenen die ook 's nachts moeten wer ken) twee dageti langer vaoantie te verleenen. Voor een vacantie-toeslag wets de Raad niet te vinden, 't 16 te verklaren, als men bodenkt, dat pas in April het pTemie-\^ij pensioen Is ingevoerd, met terugwerkende kraclit tot Ja nuari (hetwelk een bedrag van f 80.000 vToeg). Ook degenen, dio op zichzelf 'beschouwd niet afkeerig zijn van een vacantietoealag, althans voor Jager-bezoldigden, zullen op dit hoogst ongiwr tig-tijdstip aan de invoering -daarvan niet hebben willen medewerken. Zonder discussie \an het eekenis gingen on der den. hamer door de voorstellen van B. en W„ om bij Endegeest een Broeder»- on Zus tershuis te bouwen (150.000 gld.) en om de Brandewijnst-eeg te verbroeden (f 20.000). Aan het einde der agenda -de faantde inter pellatie van den 'heer Dubbeldeman over de Lichtfabrieken. Men -wee»t dat de heer D. in den raad een aantal feiten heeft genoemd, waaruit zou blijken dat aan do Lichtfabrieken etn, laten wo maar zeggen: zeer royale be- drijfspolitiek wordt gevoerd. B raadscommis sie voor de Lichtfalbrieken heeft naar die fei ten eeu onderzoek ingesteld en daarover een (onzen lezers bekend) rapport uitgebracht. Wij hebben uitvoerig in ons verslag 'do in terpellatie weergegeven. Hier slechts een paar korte opmerkingen. Wél verdiend was de afstraffing, den heer D. toegediend door den heer Ooetdam. Ten slotte waren al de gegeven, van den heer D. te danken aan de onbetrouwbaarheid van een (onbekenden) ambtenaar! En wel verdiend was óók de „hartgrondigs" afkeuring van wethouder v. d. Pot aan het adres van den heer D.. die naast enkele feiten veel moer verdachtmakingen en insinuaties plaatste. Jammer, dat de heer Dubbrideman aan -zijn op zichzelf te prijzen activiteit geen betere -rich ting weet te geven. Me t -willen wij er nu niet van zeggen. DE ROZENTENTÖON STEULTN'G TE BOSKOOP. n. „In- korte -trekken gaven we gisteren weer, wat de aJle-s tot zich trekkende rozen ten toonstelling biedt. In korte trekken gaven we een overzicht van al de pracht, dae uft deze tentoonstelling den bezoeker tegen lacht om haar schoonheid van vorm, om haar aantrekkelijkheid van geuren. En we moeten, beknopt blijven bij onze beschouwingen over de schittering hier ten toon gespreid, want van begin tot einde trof ons de pracht, die de rozeneoliectie !van deze tentoonstelling, de een wat meer, de ander wat minder bezit. De inzendingen, tot een gezamenlijk ge tal van 25000, bestaan uit de volgende soor tien: theehybriden, theerozen, remontant- rozen, lutea permettiana, maandrozen en poly anth a- rozen. En noemden we van elk dezer oatego- riën de diverse exemplaren, we zouden, op gevaar af -er nog te vergeten, honder den moeten noemen. En hot is hier alweer, wat we immer fen altijd "bijna moeten schrijven: Gaat zien, hoe schoon de Schepper do bloe iden heeft gevormd. We wieten het: iedere btoemententoon- tetell-mg is wel een bezichtiging waards om- Idat dike bloem door haar levende natuur epreekt tot 'emenschen geest. Maar hoeveel te meer is een rozienten toonstelling de bezidhtigkig waard, waar de roos genoemd wordt „de koningin der bloemen". Wie kerut ze niet de zachte ,Xady Hil- Wngd-on", de teer.e „Lady Pirrie", de gril lige en toch zoo schoone „GhSteau de Clos Vougeot". En zoo zouden we kunnen voortgaan mot het noemen van diverse variëteiten. Maar de jury heeft haar lang niet ge makkelijke taak reeds volbracht en dé bezoekers kunnen zien wat het oordeel dier deskundigen is over de bloemenechal, d'ie daar -is neergeplant. Medie ook door het keurig arrangement van de heeren Felix, Booy en IJ seel Stein is de tentoonstelling d!e bezichtiging waard. Echter, niet hierom al-leen. Ook hot bo- lang van Boskoop waagt zulks. En als wij van het epistel tevreden. En dien Vrijdag, in de namiddag, gekomen met den vijf uur-trein, stond hij, mot zijn bagage, aan het kleine stationnetje, dat nabij het slot Wildhofen gelegen was. Buiten het station wachtte het rijtuig van het slot. Het was al gaan schemeren. En Konrad Hagenau, de ervaringrijke man van de wereld, de handige, door het succes verwende jurist, zat, weggedoken in \n hoek van '-t rijtuig, gedurende de Jheele rit, van puur pleizier zich de handen te wrijven,, een-en-al opwinding en onge duld, als een jongen die met geen macht meer zijn gevoelens kan boheorschen. Het verbaasde hem zelf, dat hij zoo ongedul dig was en zoo uitbundig blij, en dat zijn hart zoo luid van louter vreugde sloeg. En dat alles om een meisje, dat noch bui tengewoon schoon, nóch imposant van ver schijning, noch voornaam door geboorte was. maar enkel een eenvoudig geze.lscha-ps juffertje met, als cenige schat, haar na tuurlijke, goede hartje. Door de portiertjes zagHagenau de avond vallen over de velden. Maar daar plotseling bemerkte hij, -toen het rijtuig de oprijlaan naar he,t slot inreed de ver dichte vensters van Wildhofen. Ik ben toch een jonge dwaas! zei Ha genau bij zichzelf, toen zijn hart, bij het gezioht van de verlichte vensters opsprong 'cbh spreken over hot belang van Boskoop, dan moeten we ook detis zeggen oyot de geschiedenis der culturen. Gedurende d'e laatste jonen, voor den oorlog was de cultuur m Boskoop zich meer en meer op Amerika gaa-n ba wren, waar de verschillende voortbrengselen oen uitstekend afzetgebied vonden. Plotseling och ter in 1917 werd cte invoer •in Amerika geheel stopgezet omdat «Ja gnenaen Jgesloten werden. Dr. Marla'tt, hoofd van den phytopa/thologlschon diienat in Amerika, was tegen invoer dier diverse planten, omdat zaj, naar hij voorgaf, over brengers wanen van verse hillleude insec ten. Een rapport van een Scandinavische Commissie over -deze kwestie uitgebracht, bewees echter, -dat Holland de schoonste en zuiverste planten-cultuur bezat. De wet geving van Amerika moeet dierhalve een andere oorzaak hebben en die is ook ge vonden. Immers, wel mogen ingevoerd worden jonge .planten, specifiek van die artikelen, die nuttig kunnen zijn om Amerika onafhankelijk te maken van het buitenland. Gedurende de oorlogsjaren is, tengevolge van de moeilijkheden met Engeland, Ame rika en -des Centrale pijken, -die uitvoer naar Scandinavië dan ook toegenomen, speciaal van polyantha-roz-en. Hot feit echter, d»a-t Engeland gedurende den oorlog bijna geheel van den invoer van rozen is verstoken geweest en de in- ïandsche -kweekerijen den rozenteelt moes- den staken om te voorzien ia de levens- middelenbehoefte der bevolking, heeft esen ontzettend groot tekort veroorzaakt, zoo dat de laatste twee jaren de handel op En geland boven verwachting is toegenomen, v aardoor hei tekort spoedig weer zal zijn ingehaald. Om een overzicht te krijgen van de ma laise, die Boskoop gedurende den oorlog alleen in zijn rozenteelt heeft ondervonden zij vermeld, dat er in 1913 een aantal van 1*3.800.000 rozenstruiken |in Boskoop ge plant. waren, wat gedurende den oorlog tot. 2.000.000 afdaalde, doch nu weer S.OOOjOOO •is gestegen. Een blij verschijnsel openbaarde zich in dezen tijd ram malaiss echter, doordat de handel in Nederland zelf gelukkig ie toe genomen. Medo hierdoor kon de rozenteelt zich staande houden en verheft hij zich weer, hoewel verschillende oorzaken nog steeds belemmerend weaken. De hooge vrachten toch in binnen- en buitenland reduceeren de winst itot e»u minimum. Doch het ergste euvel is, dat Boskoop nog steeds, en nu meer dan. ooit, de groote behoefte ge voedt, dce het aan een spoorweg heeft. Gedurende de rozenterftoonstelling in 1913 gehouden, sprak minister Tail ma '-het vertrouwen u-it, dat Boskoop op de volgen de tentoonstelling per spoor te bereiken zou zijn. Deze verwachting is nog steeds niet vervuld en Boskoop zal nimmer zijn hoogtepunt bereikenj, zoolang despoor weg op zich laat wachten. Nadat de vertegenwoordigers dor pera gistermorgen door de hoeren don Ouden en v. Straa/ben van Nes waren rondgeleid en van een en ander op de hoogte ge bracht, werd te half één cn het tentoon stellingsgebouw een lunch gehouden, ge zamenlijk met. de jury en enkele, gasten. Door verschillende aanwezigen werd hier liet woord gevoerd en wel op de eer ste plaats door den heer dén Ouden, die na een overzicht gegeven te hebben van den malaise-tijd er op wees, dat do toe komst nog vrij duister is, waarom hij den steun dei- pers Inriep om zoo mogelijk de verschillende moeilijkheden in de vrije vorming der cultuur op te doen heffen. Hij dankte voorts dé jury voor haar zware laak en sprak verder dén wensch uit dat de dag voor allen een -aangename mocht zijn. Nog weïxl het woord gevoerd doo-r dén lieer v. Gclderen, voorz. der Vereendging van Planten handel a-ren, den heer v. Ros*- sum, w.n. voorzitter van do Vereenigïng Rozenoultuur „Nos junigunt rosae", den heer Valeton namens mr. Dreesebhuys, voorz. van den Ned. Tuinbouwraad en ten slotte door den heer Teuraiss®, verslagge ver ran het „Nieuws van den Dag", na mens de pers. Te 2 uur had, zooals gisteren reeds ge adeld-, de opening plaats door den directeur generaal van den Landbouw, den heer dr. v. Hoek, die na de rede van den heer 0. ran Veien Gz., er zijn vreugde over uit sprak, dat die Commissie voor de tentoon- En toen hij de groote traliepoort hoorde openenen, voegde hij er nog aan toe: Maar jonge dwazen zijn meestal ge lukkig. En dat ben ik nou ook! Het rijtuig hield stil voor de bal. Do na, in den kleinen salon, hoorde de bel. Daarna de vlugge schreden van den bediende, die de deur ging openen. Toen was het stil, e.en stilte, -die eindeloos scheen Toen hoorde zij weer schreden, maar schreden, die de deur- van de kleine salon naderden, en niet de vlugge schreden van den bediende, maar de ferme snelle pas van hem, van hém Zij lei haar borduurwerk neer, stond op. Haar hart klopte zóó onstuimig, dat zij het duidelijk meende te hooren. Hel was dat groote oogenblik, dat oogenblik van ont zaggelijke ontroering en trillende geluks- huiver, dal heilige oogenblik. dat twee har ten voor heel het leven vereentDora had zich reeds gekleed, voor tafel. Zij was in d'r witte costuumpje. het kleedje, dat ze ook aanhad toen Hagenau haar voor 't eerst zag. Zóó, zooals zij er nu uitzag, was zij niet uit zijn herinnering geweest Daar ging de deur open, en Hagenau trad het behaaglijk doorwarmde vertrek binnen,waar hem een geur van hyacinthen en van heliotrope tegemoet kwam. In den. open haard flakkerde lustig het vuur, en daar, dó&r, ia liaar witte kleedje, stond stelling hein-uitgenoodigd had deze ten toonstelling te kousen openten. Sprekend over htet doe! van de jubilee- rende vereeniigmg, zeide de heer v. Hoek, dat door het wekelijks bijeenbrengen der kweekers niet alleen den omzet der pro ducten, doch ook het inzicht in de onder linge bél&ngion -en den luet om d©ze langs verschillende wegen te dienen, werd bevo* derd, waardoor- de vereten. zeer veel nut heeft gesticht. Naar buiten bleek 'haar werkzaamheid •door het uitgeven van verschillende boek jes, beschrijvend Boskoop's belangrijkste culturen. Na eten. overzicht te hebben gegeven over den tijd, dat de oorlog dien handel in rozen parten speelde, wijst spr. er op, dat de heropbloei den ondernemingsgeest op nieuw heeft, aangewakkerd ien durf en moed heeft gegeven voor 't houden vam den tentoonstelling, die uit den aard der zaak teen rozentenitoons-telHng moet wezen. - H,ij wijst ar voorts op, dat door helt een drachtig samenwerken der- kweekers in don lande het soa m h o o r i gh-e i-dsgevoel en de rendrachtezin niet weinig heeft bijgedra gen in het behartigen cler wederkeerige belangen. Heeft de tentoonstelling hierom aan spraak op aller belangstelling, zij heeft dit 'in mog hoogere mate, doordat zij ren blijk is ran me uw leven, van een niet te dooven energie; van een moed', dfte altijd weer «opleeft en van een onverflauwde •hoop op het herwrahen van de welvaart van Boskoop en vam zijn beteek enig als exporteerend boomkweiekrscentrum. Spr. eindigde met den wensch, dat die hoop in vervulling moge gaan en deze ten toonstelling daartoe luet hare bijdrage, in het beüang van öosk-oop -in 't algemeen en van de jubileerendie verre naging en de tentoonstel lings-oomnróaie in 't bijzonder. Na de opening werd vervolgen» een rond gang gemaakt door cte schitterende ten- teonstelWngshoL Te ongeveer 3 uur arriveerde Z. Exc. -van IJsselsteyn, minister .van Landbouw, Nijverheid en Handel, -die gedurende de om rnogang zijn groote tevredenheid betuigde over hetgeen de tentoonstelling biedt. Te ongeveer vier uur vedliet Z-Exc. het tentoonstellingsgebouw ,en bracht nog een bezoek aan de kwoekjerij van den heer C. B. van Es en Zn. Nog zij vermeld, dat de tentoonstelling dagelijks te bezichtigen d» vam 's morgens 10 tot 's avond® 11 uur, met een uur tus- scheniruimte van 56 uur. Na het lange exposes, hier gegeven, ach ten we ren opwekking tot bezoek overbo dig. Eiken dag opnieuw biedt de tentoon stelling cfe volheid van pracht, die die bloe men bezitten. Immers driemaal zullen de (bloemen worden ververscht. Ten slotte willen we nog wijzien op cenigie wél-geslaagde proeven, van oculatie. We zagen o.m. een kruisbes en roodö a»albes senboom op één stam; vorder ren kruisbes met witte en roode aalbes en tien-slotte ren witte en zwarte aalbessenboom op één stam. Voor bekroningen: zie h-oofdblad. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Incident. Bij den aanvang der vergadering deed zioh ren incident voor. Plotseling ver- eoheen in de vergaderzaal ren dame die het woord ging voeren. Het scheen te gaan over den dienstweigeraar vam Groenendaal Door twee boden werd zij uit de vergader zaal verwijderd. Later bleek dat het mevr. Stoop— Snouck Hurgromje uit Dordrecht was. Installatie mej. Westerman. De Commissie -tot onderzoek der geloofs brieven van mej. J. Westermam adviseert tot toelating vam dit nieuwbenoemde lid. Mej. Westermam legt. de vereischte be loften af en aieemt zitting, na door den V-oorzitter gelukgoweaischt te zijn. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor thans een aanvang te maken niet de behandeling van bet ointwerp-Bomans. Conform besloten. De Voorzi-titer zegt dat hij niet kart voorstellen meer ontwerpen af te handelen. Aangezien de maand October vastligt voor de Grondwetelierzlenlng. zou niet® resten dan d© ontwerpen de pensioen wetten e.a. uit te stellen -tot Februari, tenzij de Kamer een offer wil brengen en in September deze ontwerpen wil be handelen. Spr. stélt voor op 7 September were bijéém te komen en den tijd te gebrui ken voor de behandeling van de ontwer pen uafckeeriog aan de gemeente, de pen sioenwetten en de wijziging der Kieswet. De heer Schaper (SD.) kam zich meb dit voorstel wel vereenigen. Hij waagt al leen zijn interpellatie in. zake de circuJaire- Aalberee te behandelen, omdat die urgent ie. De beer D r e a eh u y s (V. B.) be treurt het dat de rec-hta-toeatand vam de ambtenaren niet wondt behandeld. Hij stelt gaarne voo-r dit ontwerp op de agen da te handhaven. De here v. Zadelhoff (S. D.) zegb opdracht te hebben van zijn. fractie om een interpellatie aam te vragen voor de zaak- vam Groenend-aal. Hij kan. nu alleen protes teeren legen de gevangenhouding van v. Groen end aal. De Voorzitter ikam dit niet, toela ten. Dit punt is niet aam de orde. De heer v. Zadel hoff (S. D.) vraagt aan de agenda toe -te voegen een interpel latie over de zaak van Groenend aal en van andere dienstweigeraars. De Voorzitter ontneemt den heer van Zadelhoff het woord. De heer Kolt hek (S. P.) had op de agenda willen zien de behandeling van de motie-Drion die in Juni is aangenomen, maar niet wordt uitgevoerd. Hij wenecht op 7 September allereerst aan de orde te stellen behandeling van do houding der Regeering tem aanzien van de motie- Drion. Conform het, voorstel vam den voorzitter wordt besloten. Tevens wordt beeloten op de agenda te laten het ontwerp in zake den rechtstoe stand vam de ambtenaren. De lieer v. Rarest eij n (O. P.) vraagt een interpellatie te mogen houden over 't vasthouden van van Groenendaal en ver zoekt de Kamer heden te beslissen. De Voorzitter etelt voor heden over dit verzoek te bes-liseen. De Kamer beslist, hierover in gunstigen zin. De Voorzitter stelt voor de interpellatie op een nader te bepalen dag te houden. De -heer W ij n koop (C.-Fr.) wenscbb de interpellatie morgen te houden. De Voorzitter zegt dat dit on mogelijk is, -omdat de Regee-rimg nog steeds niet wenacht samen te werken met de Kamer. De heer Marchant <V.-D.) meent dat, ideze motiveering niet juist, is. Het is de plicht dre Regeering om hier te ver schijnen ,als de Kamer dat waagt. Het lijkt n-u dat de Regeering wel wil werken met de Kamer als het haar zelf geen moei lijkheden «bezorgt. Het voorstel-Wijnkoop wordt verworpen met 55 tegen 28 stemmen. Het voorstefl-Kodthetk om deze interpel latie 7 September te behandelen, wordt verworpen ine-t CO tegon 22 stemmen. Ontwerp-Bomans. Aan de orde is het ontwerp-Bomans. De algemeeue beschouwingen worden geopend. De heer K. Ter Laan (S.-D.) cri- tiseert, de houding van den heer Romans en zijn fractie ten aanzien van den dienst plicht. Hoofdzaak is echte,r dat hier 10 duizend mannen worden vrijgesteld en dat 4 millioen wordt bespaard. De heer Wijnkoop (C. Fr.) juicht heit optreden vaai mevrouw Stoop-Snouck Hur- gronje toe en prijst deze moedige daad. Overigens ironiseert hij den wedstrijd in democratie tusschen Katholieken en Socia listen. De -heer Kolt hek (O. P.) wenscht de kwestie van de dienstweigeraars bij dit ontwerp op te lossen. Overigens juicht hij ook het optreden van mevrouw .Stoop toe, die haar partijgenooten een «les -kwam ge ven. De heer Du ys (S. D.) protesteert tegen de uitlatingen van d-en heer Kolthek. Hij ziet in het, incident één gelukkige omstan digheid ml. dat het -niet in Rusland is voorgevallen wamt dan waren andere machtsmiddelen gebruikt. De heer Boiiians (R.-K.) betuigt zijn daaik voor de in»temming met dit ontwerp betoogd. Hij -acht het onmogelijk de kwes tie v-a-n de dionetweigerimg in dit ontwerp op te lossen. Na replieken wordt de beraadslaging gesloten. Het eenig artikel wordt goedgekeurd. Het wetsontwerp komt in «temming. De heer Schokking (C.-H.) verklaart vóór dit ontwerp te zullen «temmen, om dat hij de 10 duizend mam niet wil dupec- Dora. Aarzelend kwam zij hem eenige schreden tegemoet., om hem te begroeten. Oom is nog niet terug, murmelde zij, de oogen neer-geslagen en ze vertelde ver- dor nog, met 'r stemmetje, waarvan hij 't beven hoorde, dat tante zich wegens lichte migraine in haar slaapkamer had teruggetrokken. Beiden lieten zich excu- seoren, en hadden hóór gevraagd den gast te willen ontvangen. En of hij een kop thee beliefde? Of mogelijk, na zu-lk een reis, wat anders? 'n Glas sherry? Of cognac? Of bourgogne? En terwijl zij nog vroeg, voelde Dora plotseling hoe twee sterke armen haar omprangden, en haar hoofd rustte aan Hagenau's breede borst. Nee, antwoordde hij op haar vragen, ik wensch wat andersik zou iets an ders graag willen. Zij hoorde zijn stem beven van ontroe ring. Wat dan? vroeg ze, de oogen tot hem opslaande. Een kus, Doralieveling. Eu zijn wensch werd vervuld. XX. Voor Sabine waren de dagen, d-ie na den dood van haar vader kwamen, donker en zwaar. Moeder en dochter waren van Wiidhofe gereisd naar de residentie en- hadden daar weer, zooals vroeger, gemeubileerde ka mers gehuurd. De kamers waren volstrekt niet deftig, er ontbrak alle luxe en com fort, de meubels waren oud en w:cieten, het was volstrekt niet een prettig tehuis. De kamenier en het dienstmeisje hadden -natuurlijk den ee -len dag al congé go- kregen. Sabine deed zelf het huiswerk en bediende haar moeder, die, in haar ver twijfeling, toch nog steeds er op- uit was, om naar huiten een schijn van deftigheid te bewaren. De moeder beschimpte voortdurend haar dochter, haar de bitterste verwijten toevoegende, op andore tijden bespotte zij haar, om haar grenzelooze dwaasheid, zoo als zij het uitdrukte. En gewoonlijk be sloot zij met de hardvochtige woorden: dat Sabine nu dun toch tenminste de voldoe ning had, het loven van haar moeder te hebben vernietigd. Om haar moeder tot bedaren te brengen, zei Sabine dan wel eens, dat tusschen haar en Kurt von Wildhofen nog lang niet alles uit was, dat zij nog de besliste hoop had, dat hij, na verloop van eenige maanden zijn aanzoek zou herhalen. Maar daarmee oogstte zij maar bitteren spot. Haar moe der hield zich voor te verstandig dan dat zij zul ken onzin teu gelooven. .(Wordt vervolgd}.

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 5