absoluut niet op. Spr. is 'daarom nog vol- Bfcfc£.t niet overtuigd. De heer Oostdam informeert nader naar den grond verkoop. Is dat omslaan slechts incidenteel, of is dit systeem bij het grond bedrijf. Wat betreft eigen beheer, meent epr., dat tegen een aanbesteding als proef toch geen bezwaar kan zijn. De heer Dubbeldeman: We heb ben een proef bij het badhuis. De heer Oost d amdit is weer heel iets anders Spr. is evenmin deskundige als dc heer Dubbeldeman, maar hij zou gaarne een aanbesteding als proef zien. De heer v. d. Pot, weth. zegt, dat liet hier iuderdaad systeem is, de hooge kos- ten niet op een toevallige vereeniging te laten drukken. Den heer Wilbrink geeft spr. toe, dat- bij heb badhuis inderdaad zeer gun stige factoren zijn, maar die zullen ook ton voordeele van de gemeente komen. Spr. acht het zeer gewenscht, waar het l.ier een klein plau betreft een proef met wo ningbouw in eigen beheer te nemen. Ove rigens vestigt hij er nog de aandacht op, dat een nadere raming nog gemaakt moet worden. De heer Huurman zegt, dat toen het badhuis gebouwd werd de uitsluiting in zicht was. Thans ziet hij echter geen enke le reden om een proef te nemen en er kan althans geen enkel bezwa-ar zijn eerst een aanbesteding te houden. De heer Dubbeldeman meent dat het gewenscht is niet over eigen beheer ite spreken voor het badhuis gereed is. Spr. weet nu al, dat men hij dit plan. onder de raming zal blijven. Hierbij komt nog dat er een groot verschil is in de wijze waar op gebouwd wordt-, wat wel blijkt als men ziet hoe het badhuis gebouwd wordt in vergelijking met de woningen van de Een dracht. Spr. zegt dat hier in elk geval een ƒ13000 bespaard wordt. Het spijt spr. dat de heer Splinter, de architect van de „Een dracht, nu juist afwezig ise. De heer Wilbrink stelt een motie voor de „Eendracht" te verzoeken eerst nog een aanbesteding te houden. De Voor z. meent dat het. aanbeveling verdient eerst te stemmen over de voor- et ellen. van B. en W. De heer v. d. Po t, weth., acht het ver keerd absoluut op het standpunt te staan: wij willen aanbesteding. Spr. geeft toe dat men voorzichtig moet zijn, maar tegen de ze -proef heert spr. geen bezwaar. De heer de Lange vestigt er de aan dacht op dat. de Minister heeft gezegd dat bouwen in eigen beheer niet meer is toe gestaan. Voor het vragen van dispensatie is niet de minste reden. De heer Mulder herhaalt, dat een vergelijking met het badhuis niet opgaat. En wat dit plan betreft, wij weten dat- de begrootingen weinig waarde hebben. Welk bezwaar kan er zijn, eerst een aanbeste ding te houden? Als men op 'dit plan in gaat-, dan zal men zich daarop later ten onrechte beroepen. De heer v. d. Pot, weth., kan weinig nieuws meer zeggen De dispensatie-aan vraag is trouwens al weg. De heer de Lange spreekt hierover zijne verwondering uit-. In elk geval had een besluit van den Raad afgewacht- kun nen worden. De 'neer W i 1 b r i n k verdedigt nog na der zijn motie. De heer Dubbeldeman noemt het voorstel-Wilbrink „onzinnig". De begroo ting is veel te hoog en daarom is het voor de aannemers gemakkelijk daaronder te blijven. La-at men, zegt spr. degenen die i.i eigen beheer wensehen. te bouwen nu eens een kans geven. Wat bezwaar kan er zijn, nu eens te laten blijken dat dit veel 'e duur is Men durft het echter niet aan. 8vpr. is overtuigd dat eigen beheer een be langrijke besparing zal geven. De heer A. Eikerbout meeut dat er ccen serieuze aanbestedingen zijn. Er wordt- altijd een zeker bedrag „opgele zen." De hoer Sijtsma: Nou maar stemmen jongens De lieer W i 1 b rink trekt zijn voorstel in. Het voorstel van B. en W. wordt aange- u:>men mot 16 tegen 9 stemmen, die van de heeren v. Hamel, Kuyvenhoven, de Lange, Huurman, Eerdmans, Mulder, Wil brink, Oostdam en Meyaen. 26o. Praeadvies op het verzoek van de W onan gbouwvereeaiiging „Ons Belang", in zake den verkoop aan die vereeniging van een terrein gelegen ten zuiden van den Haagweg, voor de stichting van 235 wo ningen, en het verleenen van een voor schot- en een bijdrage, als bedoeld in art. 30 der Woningwet, ia de kosten van aan koop van den grond en de uitvoering van het- bouwplan. De heer v. d. P.o t, weth., deelt mede, dat. een schrijven is ingekomen van den di recteur van den geneeskundngen dienst om voor dezen dienst een 20-tal woningen beschikbaar te stellen om op die wijze aan tuberculose gezinnen een goede woning te verschaffen. Spr. meent dat- dit doel bereikt kan worden door de bepaling op te nemen dat dc gemeente vrij blijft, de voor haar be schikbaar gestelde woningen aan den ge neeskundigen die ast- in gebruik te geven. Later kan dan een regeling worden getrof fen omtrent de door de betrokkenen te be talen huur. Dit zal natuurlijk de gemeente geld kosten, maar spr. meent dat de zaak waarom het gaat het- offer waard is. De heer v. Hamel meent dat op deze wijze de woningen wel eenïgermate wor den gedegradeerd, wat niet in het belang zal zijn van de Bouw vereeniging. De heer de Lange acht het niet ge wenscht, zoo geheel onvoorbereid eens even een maatregel te nemen inzake de t. b. c.-b e strijd in g, welke zaak overigens sprekers volle instemming heeft. Hij ver zoekt daarom den weth. dit voorstel terug te nemen. De heer Heemskerk heeft bezwaar op deze wijze -geld beschikbaar te stellen, want daar komt 't op neer, voor de t.b.c. bestrijding. Is liet dan niet beter dit- be drag op een andere wijze te besteden De heer Groene veld meent ook dat deze "zaak niet ineecna is te overzien, waar om hij bezwaar maakt, tegen dadelijke be- I handeling j De heer v. 'd. Pot, weth., zegt, dat het van veel belang is, gezinnen waarin t.b.c. lijders zijai, naar een betere woning over te bregen, en zoo indirect de t.b.c. te bestrij den. Spr. zou de voorwaarden in de door hem aangegeven zin willen wijzigen, even wel onder voorwaarde dat- B. en \V. niet van deze bevoegdheid gebruik maken, voordat een nader voorstel door den Raad is behandeld. De heer Huurman begrijpt niet dat deze zaak zoo plotseling opkomt, zonder cla.t er gelegenheid is geweest de comm. of wait dan o.ok -daarover -te hooren. Ook om de betrokken vereeaiigingen acht spr. deze handelwijze niet gewenscht. De heer de Lange blijft ook bezwaar maken. Deze handelwijze is absoluut ver keerd. Er is een uitstekend werkende ver eeniging tot bestrijding der t.b.c. waar mede heelcmaal geen overleg is gepleegd. Spr. bedankt er voor dien weg op te gaan. Deze Vereen, die groote subsidies ont vangt van Rijk en Provincie wordt eenvou dig uitgeschakeld, met het gevolg, dat de kosten maar weer voor rekening der ge meente komen. Dat lijkt- naar uiiets. De heer Wil nier is van oordeel dat er na de wijziging door den weth. in zijn voorstel gebracht, geen bezwaar kan zijai dit aan te nemen. De Raad heeft- nu immers -altijd nog de gelegenheid hierop niet nader in te gaan. De heer v. d. Pot, weth., dankt voor dezen steun. Hij meent dat B. en W. eer der een woord van lof toekomt- dat zij ge bruik maken van de gelegenheid die er nu nog is. Welk bezwaar kan er toch zijn De heer v. Hamel vraagt wat de ver eeniging er van zegt. De heer v. d. Pot, weth. meent dat deze bezwaren toch al zeer gezocht zijn. De heer v. d. Lip, weth. kan begrijpen dat men bezwaar maakt -tegen 'n zoo spoe dige behandeling. Men vergete eekter niet dat de directeur op de gedachte kwam toen hij de aanhangige plannen zag. Het betreft hier een zeer bescheiden voorstel tot bevordering van de volksgezondheid, dat niets anders inhoudt dan dat de ge meente de bevoegdheid krijgt over de voor haar .beschikbare woningen ook voor dit doel te beschikken. Spr. kan de bezwaren begrijpen, maar welk bezwaar kan er toch tegen het gew ijzigde voorstel zijn De heer de Lange acht- het grootste bezwaar, dat nu van twee zijden de t.b.c. bestrijding zal worden ter hand genomen, door de plaatselijke vereeniging en de ge meente. De heer v. d. L i p, weth., zegt dat de Raad nog volkomen vrij is zich hierover te beslissen. Het voorstel wordt aangenomen. 27o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 3 Mei 1920 (Ge meenteblad Noa 18), regelende de invor dering van de belasting onder den naam van „Havengeld" in de gemeente Leiden. Goedgekeurd. 28o. Voorstel tot het opnieuw verke nen van een creddet ter ondersteuning van uitgetrokken leden van werkloozenkassen. De heer van Stralen dringt bij het te werks-tellen van werkloozen op spoed aan. De V o o r z. vraagt of de heer v. Stra len bepaalde werken op het oog heeft. Het is niet gemakkelijk doelmatige werkzaam heden te vinden. Het voorstel wordt goedgekeurd. 29o. Praeadvies op het verzoek van F. W. Fryüink Jr. om te-ruggaaf van betaalde inkomstenbelasting over het dientsja-ar 1918/1919 en kwijtschelding van nog te be talen belasting over- den dienst 1919/1920. Aangenomen. 30o. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Zevenhui zen, betreffende de levering van electrici- teit aan die gemeente door de Leidsche Elektriciteit s f ab riek. Goedgekeurd. 31o. Voorstel om het voorschrift- van art. 9 der verordening op de Brandweer, in zake de leeftijdsgrens van de kaderle den -tijdelijk buiten toepassing te laten. Aangenomen. 32o. Voorstel tot het verleenen van vergoedingen krachtens art. 59 decies der Lager Onderwijswet 1878, aan het Be stuur der Bijz. School HoogLandsche Kerkigrachit 20a en aan de R.-K. School voor Lager Onderwijs, Hoogewoerd 57. Goedgekeurd. 33o. Praeadvies op het voorstel van den heer Groeneveld, inzake het kosteloos verstrekken van leermiddelen aan leerlin gen van het Gymnasium en de Hoogere Burgerscholen en de ondersteuning van de ouders dier leerlingen. De heer Groeneveld is niet. bevre digd. Het is bekend da-t alleen kinderen, van wei-ges telden- een kans hebben in 't- leven. Zijn bedoeling was de bezwaren voor niet-weligestelden, om begaafde kin de ren vooruit te brengen, weg te nemen. Wat B. en W. willen, komt weer neer op b e d e e 1 i n g. Bovendien schiet het voorstel tekort- omdat geen vergoeding wordt verstrekt voor het gemis aan in komsten. De heer W ilmer juicht het voorstel toe. Het stellen van n-ormen leidt tot groote onbillijkheden. Dat is wel geble ken bij de rabat-regeling bij de brandstof fen-distributie. Veel beter is de regeling aan B. en W. over te laten, die altijd nog ter verantwoording kunnen worden geroe pen. Spr. zou het voorstel echter willen uit breiden in dien zin, dat ook gedeelte lijke tegemoetkoming mogelijk is. De heer v. d. Lip, weth. zegt dat dit- -Laatste met dit voorstel mogelijk is, zoo als uit de stukken blijkt-. Overigens sluit spr. zich bij den heer Wilmer aan. Vooral •in de laatste tijden de gebleken hoeveel moeilijkheden en onbillijkheden vaste rege lingen met- zich brengen. Als voorbeeld neemt spr. nog, dat het een enkele maal voorkomt dat iemand een zeker aantal jaren geen inkomen heeft maar een deel v-an zijn kapitaal neemt om van te leven. Zoo iemand bei-aait geen schoolgeld en zou bij een vaste regeling ook de leermiddelen gratis krijgen. Het ge ven van een vergoeding voor gemis van inkomsten is praeiisch absoluut onuitvoer baar. De heer Groeneveld acht een slechte regeling toch altijd nog beter daar geen regeling. Verder vraagt spr. hoe B. en W. een onderzoek zullen instel len. Door middel van het Armbestuur De heer v. d. Lip weth., zegt., dat dit aan B. en W. moet worden overgelaten. •De heer Groeneveld' wenscht zijn motie in stemming te zien gebracht. De motie wordt verworpen met 17 tegeu 8 stemmen, die van de Soc.-Dem. en de heer Kuyvenhoven. Het voorste! van B. en W. wordt a-ange- 34o. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van den Nederl. Bond voor Lichamelijke Opvoeding om toekenning van een jaarlijksche subsidie. Goedgekeurd. 35o. Voorstel tot beschikbaars-telling van gelden voor den bouw van een zus ter- en broederhuis op het terrein van de gestichten „Endegeest" en „Voorgeest" te Oegstgeest. De heer de Lange zegt dat Endegeest in het afgeloopen jaar een nadeelig saldo heeft van ƒ60.000. Spr. vraagt of in deze uitgaaf is voorzien bij de verhoogdng der tarieven, het vorig jaar vastgesteld. Het zou jamcr zijn als we nu weer met een de ficit zullen sluiten. De Voor z. zegt dat het- toko-rt van 't vorig jaar waarschijnlijk door het Rijk wordt gedekt. Bij het vaststellen van de tarieven is met dit voorstel gerekend. De heer Eerdmans wil er even den nadruk op leggen, dat terecht- in de stuk ken is opgemerkt dat zulk een- rusthuis aan de zoo gewensch-te rust in een sana torium bevorderlijk kan zijn. Hij heeft zich verbaasd over het lawaai in de hal dat bij een bezoek dat spr. daar bracht, zoo groot was, dat men zich af vraagt of men nu in een rust-huis is of niet. De V oor zit ter zegt dat- de noodzake lijkheid van een rusthuis reeds 15 a 20 jaar is erkend. De opzet van Endegees-t is veel te klein geweest. Opgemerkt wordt dat. de heer Eerdmans het over Rhijngeest had, terwijl in de stuk ken sprake was van Ende-gést. De heer Eerdmans zegt dat men er dan op „Rhijngeest" zijn voordeel mee kan doen. De heer Oostdam dringt er op aan het gebruik van vreemde woorden in de stukken te vermijden. Het voorstel wordt goedgekeurd. 36o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbreeding van de Brandewijnsteeg en daarmee samenhan gende werkzaamheden. De heer v. Stralen dringt er op aan dit werk door werkloozen te doen verrich ten. De heer Bots, weth., zegt overweging toe. De heer Groeneveld bespreekt lies ongeschikte van de Mare als verkeersweg. Hij acht zeer gewenscht het aanleggen van een verkeersweg Noord-Zuid, waaraan dringend behoefte is te bevorderen. De heei' v. S t r a Ue. n meent dat- bij dit werk van de diensten der werkloozen *op uitnemende wijze gebruik kan wórden- gemaakt.' Hij meent d-at hier van tegen-, werking kan worden gesproken, en zou er «daarom voor zijn dat dit werk in eigen be heer wérd uitgevoerd. De heer Wilbrink zegt dat. hier bij verschillende werken bij de gemeente geen vreemde werklieden aan 't werk zijn. De heer Dubbeldeman: Bij de aan nemers! De heer Wilbrink wil- dan even zeggen dat bij 't. badhuis, hetwelk in eigen beheer wordt uitgevoerd, de grondwerker iemand van buiten is. Voor uitvoering in eigen beheer is dan ook geen red'en. De hee.r de Lange wil opmerken dat het precies 't zelfde is of hij hij dc ge meente of bij een particulier in dienst is. Dc heer Dubbeldeman: Zotte klap! Do heer de Lange: Ik erken ten- volle uwe meerderheid op dit gebied. De heer -v. Stralen: U is dc meer dere, want u praat hier over alles. De lieer v. Stralen zegt dat de zaak is dat de aannemers dén fnenschen •niet in dienst willen hebben. Daarom ver dient eigen beheer de voorkeur. Het voorstel wordt aangenomen. 37o. Verordening it-ot wijziging van de verordening van 31 Mei 1905 (Gem. Blad No. 18), houdende reglement voor de werk lieden in dienst van de gemeente Leiden. Hierop is een amendement ingediend van do heeren de Lange, Oostdam en Schone- veld om de voorgestelde redactie ook aan te nemen, met dit verschil dat de arbei ders in het. continu-bedrijf twee dagen ■langer vacantie hebben. De heer de Lange zegt dat hel verschil is dat B. en W. wensehen to nivel- lceren, terwijl de. bestaande toestand -is dat de continu-arbeiders een dag meer heb ben en behalve het laatste jaar zelfs drie. dagen. B. en W. wensehen nu allen op 12 dagen l.e stellen. Spr. wil échter het privelige d!at- deze menschen hebben handhaven. De heer v. d. P o -t-, weth., spreekt z'ijn verwondering uit-, dat de heer de Lange dit voorstel zoo plotseling eigenlijk zonde» eenige motiveering indient. B. en W. heb ben deze zaak overwogen en meenen dat er geen rede.n is dit privilegie te handhaven Do zaak is meer ingewikkeld dan hot schijnt, zood'at spr. in elk geval dan dit punt zou willen aanhouden. De heer de Lange zegt dat door het laat indienen van de agenda een vroe ger indienen van amendementen wel niet mogelijk is. Spr. vestigt er echte-r do aan dacht- op, dat er een groot verschil is In den arbeid van de gewone en de continu- arbeiders. De lieer Schoneveld zegt dat-de continu-arbeiders ook daarom in, slech tere conditie zijn omdat zij als hun verlof op Zondag of 3 Oc-tober valt, daarmee ge noegen hebben te nemen. Er ontstaat een- verwarde discussie over dc vraag of aanhouding mogelijk is, zonder dr belangen der betrokkenen te schaden. De heer v. d. Po t, wet-h.: laat do Raad hel, voo-rslel van B. en W. aannemen. De heer de Lange, kan zijn voorstel dan afzonderlijk indienen. De heer de Lange neemt daar mede genoegen. De he.e-r v. Stralen wil over dit voorstel nog een en ander zoggen, maar zou dit liever in de avondvergadering doen, daar hij licht een kwartiertje noodig heeft. De Voorzitter zou liever nog even doorgaan. Besloten wordt echte,r de zitting te schorsen tot kwart over acht. Avondvergadering. De heer v. Strale n betuigt zijn instem ming met het voorstel van den heer De Lan ge; hij betreurt het echter dat niet dadelijk een beslissing is genomen, temeer daar de aanneming toch vaststaat. Het verwondert hem dat de heer De Lange met dit voorstel kwam; tot dusver stond er zooiets niet in het werk lieden reglement. De heer De Lange: ja zeker, het is con servatief (gelach). De heer v. Stralen 'betreurt het, dat het georganiseerd overleg niet tot zijn recht ie ge komen en dat door de overhaaste behandeling met verschillende wenken van de organisaties geen rekening is gehouden. Wat nu betref de voorgestelde regeling, be toogt spfiker, dat dn- verschillende plaatsen 'n vacantie van 14 dagen bestaat en dat in som mige plaatsen (Helder en Zaandam) zelfs 18 werkdagen worden -gegeven. Met de opmerkingen van den heer De Lange inzake het continu-bedrijf gaat ©preker ac- coord. De 'heer S ij t s m a alweer een pluimpje. De heer De Lange: weest u nu niet ja- laersch. De heer v. Stralen betoogt verder, dat aan de lichtfabrieken thans de Zaterdagen elec-hts voor een 'halven dag gerekend worden, wat nu volgens het voorstel van B. en W. niet het geval zal zijn. Spreker vraagt of dit ook geldt van de ambtenaren. Is dat wel het ge val dan gaat 75 pet. van de ambtenaren aan de lichtfabrieken achteruit. Het personeel in zijn geheel zal in totaal met 94 -dagen achteruit gaan. Spreker kan zich niet voorstellen dat dit de bedoeling kan zijn. Spr. dient !n voorstel in om aan de werk lieden 14 werkdagen verlof toe te kennen. Ver der stelt k j een motie voor waarin B. en W. worden uitgenoodigd voor de ambtenaren een indeeling in drie groepen te ontwerpen dio resp 14 en -l werkdagen en een maand ver- lof zulle:' cr'vangen. Te Voor/ merkt op, dat het wel wat vicenul is, cut men mei zulke voorstellen' zoo laat k'.mt. zepdat er geen gelegenheid is na te gnari waf dê gevolgen er van zullen zijn. Er is aar. de- plotselinge indiening van zulke voorsL'len groot bezwaar verbonden. Wat dc opmerkingen van den heer v. Stra len betreft, zegt spreker, dat aan Ie verlan gens van de organisaties volle aandacht is geschonken. Spreker geeft dan een overzicht van de werking van 'het georganiseerd over leg Vande zijde der organisaties worden voorstellen gedaan, de bediijfshoofden houden alleen rc-kenvng mol de technische zijde? zoo dat spreker daar alleen is om het gemeentebe lang te vertegenwoordigen. Het voorstel van B. en W beteekent een verdubbeling, dat is toch niet, zonder betcekenis. "De heer v. d. Pot: en dat noemt de heer v. Stralen achteruitgang. De Voor z. zegt, dat bij den tegenwoordigen 'korten werkdag een vacantie als nu voorgesteld toch redelijk moet worden geacht. De langere vacantie aan de lichtfabrieken kon alleen kunst matig verkregen worden door de vacantie bij kleine gedeelten te nemen. De bedoeling is, -zegt spreker, den Zaterdag ook voor de ambtenaren tot een vollen dag te rekenen. Mochten er zijn die door deze rege ling achteruitgaan, dan zal daarmee rekening gehouden moeten worden. De heer Sijtsma: Nou. maar stemmen. De heer v. Stralen had gehoopt, dat er ook aan de overzijde zouden zijn, die zijn voorstel verdedigden. Spreker critiseert ver-, der de houding van den Voorz.- in de Commis sie voor het georganiseerd- overleg. Wat de voorzatter doet, de behandelde punten hij B. en W. ter sprake te breng n, is absoluut geen overleg. Op die manier komt er van het meder zeggenschap niets terecht (protesten). Het spijt spreker dat de Christelijke afgevaardigden er het zwijgen te doen. De Voorz. bespreekt nog nader de b-tee- kc-nis van -het georganiseerd overleg, en toont aan dat er wel degelijk „overlegd" is, wat wel blijkt uit de uitkomsten. Wat nu het op treden van dc andere organ'ratios betreft, er is gewoonlijk één die de leiding neemt en het woord voert, maar hij vertrouwt wel. dat ze zoo verstandig zullen zijn met de nadere ad viezen van B. en W. te rekenen. We moeten tuch ook met de belangen van de gemeente re kenen. Het amendement van den hoer v. Stralen in stemming gebracht, wordt verworpen met 17 tegen 7 stemmen; die van de Soc.-De- moeralen. Het voorstel van B. en W. wordt z. E s. aangenomen.- 38o. Verordening tot wijziging van do verordening van 20 September 1917 (Gem Blad No. 32), regelende den rechtstoestand van de ambtenaren der gemeente Leiden. De -heer v. Stralen vraagt of maatrege len worden -genomen dat niemand achteruit gaat. De Voorz. zegt nauwgezet onderzoek toe. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. De motie van den heer v. Stralen (zie het vorige punt), in stemming gebracht wordt verworpen met 17 'tegen 7 stemmen, die van do Soc. Democraten. 39o. Praoaclv-ies op de verzoeken van ambtenaren- en werkliedenbonden en op het voorstel van den heer Dubbeldeman, inzake de -toekenning van een vacantietoe- 3'a.ge aan he-t gemeentepersoneel. Den heer A. Eikerhout „bekruipt de moed" het voorstel van B. en W. te bestrijden: Voor de arbeiders wordt Eer toch niets ge daan (Geroep: Och kom!). Spreker betoogt dat een -toelage noodig omdat er anders van een vacantie voor velen geen sprake kan zijn. Verschillende gemeenten zijn hierin voorge gaan en sommige particulieren zijn gevolgd. o. a. in het iypografenhedrijf. Een vacantie ia gedeelten opgenomen is „een absoluut pas kwil". De heer W i l m e r is 't eens met den voii- gen spr. als hij zegt dat hij veel moed heeft. Dit is duidelijk als men rekening houdt met wat van deze zijde vandaag is voorgestelde Spreker is geen tegenstander van een vacan tie t-oeslag. Hij gevoelt dat het moeilijk is van 'nj laag loon een bedrag af te zonderen, maar toeslag beschouwt als cisch van rechtvaardig heid en billijkheid. Wat hier door den heer1 Dubbeldeman gevraagd wordt zal van de ge meente een groot 'bedrag vorderen. Dit moment is buitengewoon ongeschikt. Er zijn nog andere arbeiders in de gemeente. In April is een loonsverbetering gebracht die f 80.000 eischt; nu onmiddellijk daarna weer 40.000 gulden te veteeren is niet geoorloofd. De heer .Eikerbout verdedigt nog nau der zijn voorstel. Dat de andere arbeiders daaraan meebetalen is do schuld van de over zijde. De heer Wilmer: Denk maar aan Zaan dam! De heer Dost dam: Ileb je wel eens ge logen? Het advies van B. en W. wordt hierna a an- .-genomen met 18 tegen 7 stemmen, die vaan de Soc. Democraten. 40o. Praeadvies op het verzoek van den? Leidschen Bestuurd ersbond e.a., in zake' het toekennen van wachtgeld aan werk lieden of ambtenaren, aan wie, wegens wijziging in- of opheffing van het bedrijf, waarin zij werkzaam zijn, ontslag wordt' verleend. De heer v. Stralen kan zich met dit advies niet vereenigen. Hij meent dat derge lijke -regelingen door den Raad moeten' wor den getroffen. Zooals het nu gaat dat de Commissie dergelijke regelingen maakt, acht hij niet in den haak, vooreerst omdat het hier vrij groote Indragen betreft, maar ook omdat de uitkeeringen door 'den Raad voorgesteld al licht hooger zullen -zijn. 't Is waar, da-t in an dere -plaatsen in hoofdzaak (de heer v. d. Pot: zegt u maar uitsluitendeen regeling bestaat voor het vast personeel, m aar men kent daar niet het losse personeel' met een groot aantal dienstjaren, zoo-als hier, waar» los-vaste arbeiders zijn met 12 a 13 dienstja ren. Door-het systeem van B. en W. zullen we bij sommige diensten- den toestand krijgen dab de Directeuren alleen de regeling vaststellen. De heer v. d. Pot, weth., meent, dat te weinig in het oog wordt gehouden dat heb hier een zeer speciaal geval be'reft. Dat hier los-vast personeel is met een groot aantaï dienstjaren is historisch zeer goed verklaar baar, daar reeds jaren geleden plannen voor den verhouw voorbereid werden. Het betreft hier een zeer bijzonder geval en dat is da reden dat we hier een zeer exceptioncele rege ling krijgen voor los personeel, dio een uilzon dering is in het geheele land. Door dergelijke regelingen te treffen gaat het essenlieele on derscheid! tusschen los en vast personeel te loor. Dat is dan ook het hoofdbezwaar van B. en W. tegen een algemeene regeling. .Eert practisch bezwaar is, dat wat zich hier voordoet bij andere bedrijven niet licht zal voorkomen. Dat de heer Van Stralen van een: regeling, door den gemeenteraad gemaakt, meer verwacht, komt, omdat hij rekent mei wafc voor vast personeel gedaan wordt. B. en W.< hebben trouwens reeds te kennen gegeven, een) iets verder gaande regeling te willen ontwer pen voor vast personeel, waardoor les perso neel ook boven de 50 pet. wachtgeld kan krij gen. De heer Wilm c r vraagt of nog voor No vember die grens kan wordt uitgezet. De heer v. d. Pot, weth., vertrouwt, dat deze zaak tijdig in orde zal komen. De heer v. Eek heeft mei genoegen ge hoord, dat de heer v. d. Pot bezwaren heeft te-gen het systeem van los-vaste werklieden. Een teleurstelling is echter voor hem, dab de wethouder deze zaak niet door den Raad) geregeld wenscht te zien, daar bij zich in de Commissie voor de fabrieken gebonden achtP aan een ook door hem onvoldoend geachte, door den Raad vastgestelde regeling. De nu toegezegde uilkesring acht spreker absoluut onvoldoende. De heer Wilmer: Hot bedrag van 50 pet. wordt toch verhoogd! De heer v. Eek zegt, völstreckt nog -niet ze- kor te zijn dat de Commissie daarin meegaat. Spreker acht het veel heter dat dergelijke za ken in het openbaar besproken worden en niet achter gesloten deur-en- waar men meer de commereieelc zijde van de bedrij ven in het oog houdt. Een regeling door den Raad verdient in elk opzicht de voorkeur. Het stelt hem teleur dat de wethouder hierin niet meegaat. De heer v. d P o t, weth., zegt, dat d- heer v. Eek een verkeerde voorstelling geeft van do taak der Commissie $oor do lichtfabrieken. Het commercieel belang van liet bedrijf is meer speciaal het terrein van den directeur, terwijl de Commissie meer het algemeen ge meente-belang in het oog heeft te houden. Het advies van B. en W. thans in stem ming gebracht- wordt aangenomen met 17 tegen 8 stemmen, die van de Soc. en den. heer Sijtsma. 41o. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1919/1920 en 1920/1921. Goedgekeurd. (Zie vervolg Hoofdblad). Burgerlijke Stand. LSIDEN. Ondertrouwd: II. II. Schalks j.m. 25 j. en J. M. v. Dooien jd. 22 j. W. H. A. M. v. d. Burg jm. 21 j. en H. J. C. Bongenaar* jd. 23 j. A. v. d. Meer jm. 26 j. en M. C. Wijnen jd. 27 j. C. A. H. Waar jm. 26 j. en W. M. J. E. Jansen jd'. 20 j. J. Mulder jm. 27 j. en M. J. Pilaar jd. 23 j. E. J. Velthuyzen jm. 22 j. en S. Robbers jd. 20 j. J. Liglvoe.t jm. 21 j, en M. J. Onderwater jd. 21 j. -Gehuwd: A. J. Dellen jm. en A. T. M. v. d. Burg jd. J. A. L. Renier jm. en C. C. de Vriend jd. Overleden: C. Houps z. oud 5 maanden. G. Molt wed. van W. A. Bouman, m. oud 45 j. F. L. Janeen z. oud 20 jar-cn. II. Jan zen vr. oud 67 jaren. J. van Duijvenboden v., oud 16 maande^

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 6