Jij LUIM LUUidlil Tweede Blad. Donderdag 30 Juni 1921. Uit de Pers. DE WERELD OI» HAAR KOP. Maasbode schrijft: Onze Residentie herbergt thans een d ien sLweigerant, die langs den lieden ten dage steeds meer gebruikel ijken weg der „hongerstaking" zijn fanatiek verzet legen de wettige voorschriften der wettige Over- Iheiii meer kracht wil bijzetten. Hij heet „gemoedsbezwaren" te hebben, waf het blijkt al weer nog iets lieel anders is dan gewetensbezwarenwij kunnen er slechts in zien eten hardnekkig staan op eigen «neening waarbij men voor zelf moord piet schijnt terug te schrikken. Hoezeer nu de, socialistische mentaliteit de dingen op hun kop leert zien, kan blij ken uit de volgende onlbezemingen van „Het Volk", den redacteur uit de pen ge vloeid naar aanleiding van het relletje, dat Zondag in Den Haag was op touw ge zet, waar na e.en opruiende rede van den anti-mililairistisclien ex-dominé de Ligt, een demonstralie voor de woning van mi nister Pop gehouden werd. Zoo mep weet, [weigerde de demissionaire bewindsman,die 'reeds eenmaal een deputatie uit dezelfde kringen had te woord geslaan, opnieuw deze manifestanten, wien hij trouwens door de wet gebonden, geenerlei toezeg ging kon doen, te ontvangen, Onder hen was dok de moeder van het obstinate jong- mensch. Men hooro nu do opruiende sell and-taal van den ,.Yolk"-$cribent: Hot scheen bijna ongelooflijk. De minister liet de moeder van een jon geman, die in levensgevaar verkeert, medo als gevolg van het feit, dat de minister niet spoedig genoeg voor een behoorlijke wetgeving heeft ge zorgd, op de keien staan. Het was deze vrouw aan te zien, dat zij nu reeds sedert drie weken een ontzettend ze- nuwsloopend leed doormaakt. Zij stond er afgetobd en uitgeput, doode- lijk vermoeid, een verwezen uitdruk king in de oogen, een beeld van wan hoop en ellende. - En minisLer Pop liet baar staan op het' trottoir. Nu behoeft men er geen ©ogenblik aan Ie twijfelen, dat de heer Pop, een der meest hoffelijke bewindslieden uit het hui dig Kaïbinet., niet ten eenenmale zal weige ren, de moeder van het stijfhoofdige slacht ■offer'der anti-mtlitairistische propaganda te ontvangen. Dat (hij het in de gegeven omstandigheden deed, heeft de vrouw zich zelve te wijten, evengoed als het leed dat zij ongetwijfeld doormaakt, allerminst den minister op den hals kan worden gescho ven, doch géheetf ten laste komt van den jeugdigen dwaashoofd, die uit puren vrijen wil „in levensgevaar verkeert". Wie het anders voorstelt, zeL de dingen /finaal op den kopt Uit de Omgeving. BOSKOOP. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Bos koop op Maandag 27 Juni '21. Voorzitter d© burgemeester, de heer W. Du- val Slothouwer. Afwezig de lieer P. K. G. Loef. Onder do ingekomen stukken is o.a. een schrij ven van de lieeren E. Guldemond, Jac. Spruijt ©n K. Verkade voorstellende met ingang van 1 Aug. (en voor de muntgasmeters 20 Juli) do gasprijzen i© vier lagen re3p. lichtgas van 22 op 16, .kookgas van 20 op 14, muntgas van 22 op 16 en industriegas van 22 tot 14 ct. per M3., en de straatverlichting vanaf 1 Sept. vol te doen branden voor kostprijs, voor rekening dor gemeente. Hierover ontspint zich ©en schorpo discussie, tusschen de voorstellers en wethouder van Gel deren,. die d© voorstellers beschuldigt- van dob belen. Hij wil de prijs van het gas terugbrengen tot 16 en 18 ct. on acht-dit een goede financieel© politiek. De heer Guldomond, den wethouder beant woordend, meent dat deze weth. doet blijken geen studio van deze zaak te hebben gemaakt. Wanneer do Directeur dor bedrijven zegt dat do FEUILLETON In slechte handen. 44) Misschien, zijn ze heel ver gegaan en hebben ze een langen -terugweg af te leg gen, zei mevrouw von 'Rechten gerust stellend. Noen, zij zouden vandaag niet verder gaan. dan het pacihtershu-is, waar u hen gister het ontbijt bracht. Maar wacht eens, wat is dat? Allen hielden den adem in en luisterden oplettend. Men hoorde buiten luide stappen op de sleenen van het slotplein. De stappen kwamen snel nader. Wie mag dat zijn? murmelde Dora, maar allen schrokken op, want men hoor do een luid gebons op de deur en iemand trok driftig aan de groote bel. Dat heeft iets ernstige te beduiden! }-iep mevrouw von Wiklhofen, die krijtwit opsproDg uit haar stoel. Kijk eens, wat het is, Dora, stamelde zij, terwijl zij de (hand aan haar luid kloppende hart bracht Dora vlóóg naar de voorhal, om de deur 1e openen. Zij bedacht, dat daar buiten beslist een vreemdeling moest slaan, als 0en d'or logees daar was zou hij immers oil et. en als wij dan dobbelen doen we het met een 4 ct. por Meter of op 600000 M. gaa met f 3000. Vooretollors twijfelen dan ook niet of het meerder verbruik zal ruim opwegen tcgon «1© gevreesde schade. Het vooretel-y. Gelderen wordt ouder- sIcuikL In stemming gebracht wordt het voorstel Guldemond e.a. aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, die van de beide wethouders en deu Leer W. C. v. Kleef. 5. Aanbieding door B. cm W. tor vast stelling van eon concept-verordening op dc heffing on van een© op do invordering van een belasting op vermakelijkheden. Wordt na bestrijding, ook van de zijde van wethouder Van Helderen, door B. cn W. te ruggenomen. 6. Aanbieding door B. en W. ter vast stelling van een concept-verordening tot ra geling van het Vervolgonderwijs. Wordt aaDgonomen. 7. Mededeeli-n-gen van B. en W., in ver band met een opmerking van den heer Brand, betreffende verzakking van een ge deelte der bestrating van den Reijerskoop- echen weg. B. en W. zeggen dat de mededeeling van den heer Brand berust op onjuiste gogevens. De heer Brand erkent dit en biedt don be trokken ambtenaar zijn excuses aan. 8. Mededeeüng van B. van W., naar aan leiding van de opmerking van den heer Boekraad, betreffende de straatverlichting B. en W. zijn van oordeel dat geen veranda ripg kan gebracht, in de wijze van straatverlich ting zooals die. op voorstel van den heer Brand, is aangenomen door den Rand. 9.' Voorstel van B. en W. om te besluiten tot. invoering van een pensioneering vooj de Wethouders. Door den V o o r z. wordt gezogd dat deze zaak door B. en W. ia bespreken bij afwezigheid van den heer v. Golderen, dat weth. Jongeian voor dit praoadvies niet aansprakelijk is, en dat dit- dos van spr. komt als zijnde toen de meerder heid on B. en W. Wethouder v. Gelderen bestrijdt het voor stel, vindt dat de bezoldiging goed is, duff dat. er van pensioenen niet behoeft te worden gespro ken. Ook verschillende andere heeren laten zich in dezen geest uit. De hoer Guldemond kan zich wel vereeni gen met liet paeadvies, hij zal zich niet verzetten tegen de salarieering ook niet tegen pensioen, alken zon hij graag zien dal de wethouders don arbeid verdeelden en zich dan daardoor beter op de hoogto zouden kunnen stellen van de te be handelen vraagstukken. Zoo straks, bij de gas- prijsverlaging gaven de hoeren voldoende blijk n i e t op de hoogte te zijn van de bedrijven. De weth. v. Gelderen protesteert tegen het door den heor Guldemond gesprokene. Hij oordeelt dat de andere leden dobbelen mot d© gemeonte-finauciën en al is hij vaak niet in de plaats, hij wil toch geacht worden voldoendo op de hoogte te zijn. (In ons verslag ontbreekt het genomen be sluit. Red.) 10. Advies van B. en W. omtrent het ver slag van bet gemeentelijk geneeskundig schooltoezicht te Boskoop over 1920. B. en W% advïseeren afwijzend op hot advies van de plaatsol. commissie te beschikken. Aldus besloten. 11. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot verhooging der belooning van help sters bij het handwerkonderwijs aan de O. School. Op voorstel van B. en W. wordt dit bepaald op f 1.per lesuur. 12. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot opheffing der betrekkingen van 4 oróderw ijzers aan de O. School. Wordt aangenomen. Op wachtgeld zullen worden gesteld Mej. Bor- neman en de heeren J. v. d. Graaf, A. D. Zeil- mans en J. C. de Bruin. 13. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot instelling van een cursus in de Fransche taal voor leerlingen der 0. School. Aangenomen als tijdelijk. 14. Aanbieding door B. en W. ter vast stelling van de Rekening der Bedrijven en van liet Burgerlijk Armbestuur. De commissie, bestaande uit de heeren E. Gul» de mond, Jac. Spruijt en K. Terkade adviseeren tot goedkeuring der genoomde rekening, waartoe wordt besloten. 15. Advies van B. en W. op een verzoek van do Commissie voor de Rozententoon- stelling van de Vereemnging Boom- en Plamtenbeuris om deelname door de gemeen te in bet waarborgfonds tot een bedrag van f 1000. Weth(. v. Gtenderen (verklaart zich liior legen. Hij wenscht den Zondag niet uitgesloten te zien en wil voorts deelnomen als uiterste waarborg tot f 500. Do heer 'Brand bespreekt do moeilijkheden niet op cte deur .hebben gebonsd. Boven dien was de deur niet op slot, en de gasten Waren dan gewoon binnen te komen zonder te bellen. Dora opende dan. zonder te aar zelen, de deur: op den drempel stond, in 't ibleeke Jlicht van id'e vestibuile-'laimjp, ademloos van t gejaagde loop en, een jonge boerenknaap. Kom binnen, 'kom binnen! riep me vrouw von Wildhofen, die met de andere dames achter Dora stond: Kom toch bin nen. Wat is er gebeurd? De jongen, zijn pet afnemend en ze ver legen tusschen de handen draaiend kwam binnen. Mevrouwik moest u zeggen dat u -maar niet verwonderd moest zijn, dat de heeren nog niet thuisgekomen zijn, want, -ziet u, er is een ongeluk gebeurd. Do vrouwen stonden alle vier van schrik te beven. Wie is het? stamelde mevrouw von Wildhofen, terwijl zij zich vastgreep aan (Dora om staande te blijven. Wie is veron gelukt? Zeg het dan tooh! Ja, ze hebben hem al weg gebracht! zei de jongen. Maar wi-e is hol dan! gilde mevrouw7 von Wildhofen nu. Maar voor de jongen antwoorden kon. klonk daar een langge rekte öil, een schrëóuw en mot de woorden a telling zou zijn. nu besluit de meerderheid der commissie wel op Zondag door te gaan en als gevolg laten vele niet onbelangrijke kweekers de tentoonstelling los waardoor zo- kans geoft een fiasco te werden. Spr. zou liever zien dat de hoe ren eerst, dat zaakje recht zetten. De heer Spruijt protesteert tegen de medo- deoling van den heer Brand, hij zou maken, dat de t on toonstelling itt discrediot kwam en dan zou mislukken. Höt voorstel van B. en W. wordt verwar» pen met 7 tegen 3 stemmen; voor de heeren v. d. Broek. Jongejan, Guldemond. Het voorstel van don weth. van Golderen wordt aangenomen met 7 tegon 3 stommen. Tegen de zelfde heeEOn. 16. Voorstel van B. en W. betreffende de jaarwedde van den len klerk -der gemeen! q, bed idjven. Op voorstel van B. on W. aangenomen een grar tificati© te verleonen van f 50. 17. Voorstel van B. en W. om te bcsluk ton tot vaststelling van hot bedrag, dat van het b rato-inkom en, met ingang var 1 Mei 1922, voor den aanslag in don hoof- deliikon omslag behoort te worden afge trokken. Hot voorstel van B. on W. een aftrok voor noodzakelijk levensonderhoud van f 700 on f 50 voor hot eerste, I 60 voor het tweede, f 70 voor hot derdo kind, enz. wordt aangenomen. Nadat .bij de Rondvraag nog verschiHendo punteu tor sprake zijn gebracht, wordt do ver gadering gesloten. ROELOFAREND8VEEN. Een jubileum. 1 Juli aanstaande zal heb 30 jaa-r geleden zijn, dat onze dorpsge noot, de beer A. Verbaar, als brief- en telegrambesteller in functie trad. Ieder, die den heer Verhaar kent, zal met ons wen- schen, dat deze plichtsgetrouwe, altijd ge dienstige ambtenaar nog lange jaren zijn functie zal mogen vervullen met dezelfde toewijding als hij tot heden heeft gedaan. Als een merkwaardigheid valt nog aan te meuken, dat de heer Verhaar zijn ge-hee- len diensttijd .aan het zelfde kantoor nl, Roelofar ends vee n is werkzaam geweest. NOORDWIJK. Gemeenteraad. De raad der gemeente vengaderde giste ren te half drie. Voorzitter burgemeester Jhr. van Pan- huys. Aanwezig .alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na een kleine wijziging goedgekeurd. De Voorzatter doet hierna mededeeüng van de ingekomen «tukken, w. o. een adres van Ged. Staten betreffende eenige wijzi gingen en aanvulling in de verordening op de heffing van den H. O., welke veran deringen worden goedgekeurd. De rekening over het -afgeloopen jaar van het Algemeen Weeshuis geeft aan in komsten en uitgaven aan. een bedrag van f 0778.10% met een saldo van f 2307.S5 Op verzoek van. den heer Van Nes zal aan de Wecshuiimeestea^ ïerzocbt - worden te beverdoren, dat de rentevoet der hypothe caire gelden verhoogd worden. Tot leden der plaatselijke schoolcommis sie, wegens het niet aannemen hunner be noeming door de heeren C. Admiraal Hzn. en P. J. de Groot worden na stemming ge kozen de heeren J. H. v. d. Werf en J. G. de Wit. Uit de overgelegde balans- en winst- en verliesrekening der bouwvereeniging Pa trimonium tot 31 December 1920 blijkt, dat het nadeelig slot bedraagt de som van f 11014.24. De heer Van Nes vraagt, of deze huizen gebouwd zijn om ze ook onder ite verhuren, waar or over deze kwestie in het verslag gesproken wordt. De Voorzitter antwoordt hierop, dat toen bleek, dat er onderverhuurd werd, dadelijk maatregelen zijn genomen om zulks tegen te gaan. Op een opmerking van een der leden, dat uit het vele onderverhuren toch wel bewijs gegeven wordt van woningnood, antwoordt wethouder Liefferink, dat liet hier hoofd zakelijk badgasten betreft. De rekening wordt 'hierna vastgesteld. Op het verzoek der Noordwijksche Red dingsbrigade om meer medewerking en steun der gemeente, adviseeren B. en W. vooralsnog geen beslissing te nemen. De heer Kr.au pleit- voor steunverleening, terwijl de heer v. d. Wiel het toch niet gewenscht acht om het verzoek ter zijde te leggen, totdat, eerst blijke, zooals B. en W. zeggen, dat de reddingsbrigade eerst bewijs van bestaan heeft geleverd. Hij meent, dat de gemeenteraad, zoo al niet een subsidie wordt verleend althans een crediet be reikbaar moet «tellen voor het aanschaf fen van eenige -noodzakelijke instrumenten. De voorzitter zegt-, dat B. en W. de red- zoo erg als wel in een stad. Bij een e. v. ongeluk aan het stille strand bijv. zal de hulp der reddingsbrigade weinig baten,.om dat- de hulp te laat zal komen. Echter wil hij het voorstel van. den heer v. <L Wiel tot het toestaan van een ore-diet v-an f 100 aan B. ©a W. -gaarne steunen. Dit voorstel words hierna z. h. s. -aangenomen. Geschiedt voorlezing der regeling van uitgaven 1920 en 1P-21. De heer Van Nes. vraagt, hoe het komt, dafc de post uitgaven voor onderhoud poli- tiegebouwen» oorspronkelijk begroot ap f 950, thans, reeds bedraagt f 2900.—, ter wijl nu wederom 260 hiervoor wordt- uit- getrokken. De Voorzitter antwoordt in do volgends vergadering een gespecificeerde rekening hieromtrent te zullen ovorleggen. Op'verzoek van het bestuur der Vereo- iliging voor Christelijk Onderwijs te No.ord- wijk-B innen, tot hot verleonen van gelden voor het stichten van oen school aan de Wilhelminastraat tot een bedrag van f 59ÖOO, zegt. de heer Krau het- onmoedig te vindon dat een dergelijke schoot gebouwd wordt. Afgezien toeh van het feit, dat hij togen alle bijzonder onderwijs is. wijst hij erop, dat er ia Noord wijk aan Zee .twee dergelijke -scholen zijn, die dan toch gedeel telijk ontvolkt zullen worden. Daarom acht hij, dat -het geld geheel en al wordt weg gegooid. De heer Van Nes, na gewezen te hebben op hot feit, dat de gemeenteraad na toe stemming te hebben gegeven voor het. ver- 1 oenen der gelden, van alle verantwoorde lijkheid inzake het gebruik van het crediet ai is, zegt, dat het hem verwondert, da-t er een school gesticht moet worden voor 144 leerlingen, terwijl er slechts 86 kindoren de school zullen bezoeken. Hij vraagt daar om, of er zooveel uitzicht is op uitbreiding van het leerlingenaantal. Spreker is te vens bevreesd, dat waar nu de verschillen de protest ao-tsche gezindten eendrachtig samenwerken, later toch weer splitsing zal komen en de school derhalve niet- aa,n haar doel zal beantwoorden. Hij wilde daarom eerst zekerheid hebben, dat de ouders die toezegging gedaan hebben, dat hun kinde ren deze school bezoeken, ook de verzeke ring kunnen geven, dat die kinderen daar op zullen blijven waarom hij voorstelt het verzoek aan te honden. De heer Buijze stelt voor om deze stuk ken in handen te stollen van de plaatselij ke .schoolcommissie. Wethouder Liefferink merkt op, dat al de bedenkingen die er tegen het verzoek zijn gerezen, reeds in de conferenties met- den inspecteur van het onderwijs zijn be sproken. Het- resultaat hiervan is, dat er aan de vereemging niets in den weg staat dan een goedkeurende beslissing van den gemeenteraad, die der-halve moet- volgen. De heer v. d. Wiel meent-, dat er onnoo- dig oppositie tegen het verzoek wordt ge voerd. Immers is he-t onderhavige plan reeds lang genoeg bekend geweest, zoodat er gelegenheid «to over is geweest om deze kwestie te onderzoeken. Hij meent, dat er getracht wordt -de zaak op de lange baan te sehmvean. Wethouder v. d. Meer zegt, dat het Dag. Bestuur het verzoek van alle kanten heeft bekeken en dat het unaniem van aneening is het verzoek te moeten inwilligen. Het is daarom dan'ook 'tegen uitstel. Heb voorstel van den heer Buifze om eerst advies in te winnen v-an de plaatse lijke schoolcommissie wordt verworpen met 103 stemmen, die van de heeren Buijze. Meijer en V-an Nes. Heb verzoek wordt hierna ingewilligd. De heer Krau wilde geacht worden tegenge stemd -te hebben. In zake de regeling der jaarwedden der ambtenaren ter secretarie «telt de heer v. Nes voor invoering van het Zjg. -stelsel voor commies en een bedrag van f 2400. voor adjunct-commies, de 'heer Meijer wenscht invoering van het -stelsel voor beiden. De laatste voorsteller licht zijn voorstel nader itoe, en zegt, dat de regeling, als door -hem voorgesteld, is overeenkom stig het rapport der Staatscommissie. Wordt zijn voorstel niet aangenomen, dan wordt het voor hem zeer moeilijk een beslissing te nemen, omdat deze in strijd zou wezen met de regeling der St&atspom- missie. Ook de heer V-an Nes licht zijn voorstel nader toe, doch drukt er zijn spïjit over uit, dat B. en W. in deze geen advies heeft- ge geven en zich uit hebben gesproken over de vraag of het een of andere standpunt goed is. De Voorzitter antwoordt hierop, dat het Dag. Bestuur na bespreking tot de overtui ging is. gekomen, dat het voorstel-Van Nes het meest -reëele is, zoodat, indien de me devoorstellers zich zouden terugtrekken, het voorstel toch gesteund zou worden door B. en W. men anet- 7ste-mme-:), uq lieeren Admiraal, Balkenende* liefferink, v. d. Meer,. Van Nes en v. Went. B. en W. stellen verder voor over to gaan tot het aangaan van een geidleenin& tob dekking van verschillende uitgaven, tot een bedrag van ƒ159.200. Zij achten het echter gewenscht geen percentage vaat to stellen, doeh in ieder geval met haagje* d-aa een maximum \-an 7 pet. Aldus x. b. s. aangenomen. Bij de -rondvraag vraagt- do hoer Admi raal of B. en .W bij de Mij. de Toekomst willen aandringen -tot verbetering van da «tra-al in. het Noorden van de Schoolstraat* de Juli ana-weg en do Piet- Heijnstr-aat. De heer Krau of de maatschappij niet ver plicht kan worden tot het in orde brengen van de straten om ze daarna over te dra gen aan de gemeente- De Voorat ter wijst, erop, dal het hier oude -straten betreft, voor de nieuwere zijn regelingen getroffen. Echter zullen B. en W- overwegen of er in deze nog iets ge daan kan worden. De heer Alk em a de vraagt of er maarre gelen genomen kunnen worden voor da verkeersregeling van de Thomasb-rug, wat door een hooge haag op den bocht wordt belemmerd. De heer Meijer klaagt over de last, die de woonwagens in de gemeente veroorza ken en vraagt of ?ij niet- meer onder politie- toezicht gesteld konden worden. Hierna volgt sluiting der vergadering. übn.8;"gde berichten. Branden. Te Stratum is Zondag 1% H. A. bosch afgebrand, toebehoorende aan mr. N. Smite van O ij en, aldaar. Te Li er op is de boerderij van don land bouwer van B.. afgebrand Veel vee kwam in de vlammen om. De bewoner van het pand, dè lieer O. kreeg hevige brandwon den. Te Geldrop ie het huis van den met selaar W. Bijsterveld totaal afgebrand. Een en ander is slechts zeer laag verzekerd. Door onbekende oorzaak ontstond brand in het huis van den landbouwer A. D., te Zundert. Woning en stad brandden in korten tijd to.t den grond af, zoodat baast 'ïiets gered kon worden. Alleen het vee, dat grootendeels in do weide was, bleef ge spaard. Dinsdag is te Hijken (Dr.) de behui zing, eigendom van den heer J. Wessels en bewoond door vier gezinnen, geheel alge- brand. Ook kwamen vier varkens en 1 geit in de vlammen om. Heb meeste kuisraajd werd gered. Te Bensdorp is door onbekende oor aak brand uitgebroken in een schuur bij den veeh. A. B. Met de schuur werd tevono de hooiberg een prooi der vlammen, t-erwijl aok de woning ernstige brandschade be kwam. In de omstreken rond- "un Eist (Utr.) worden de te velde staande •ardappelen door wilde varkens vernield. Ondanks daartoe aangewende pogingen is men er nog niet in geslaagd de dieren to iooden. In de valla „Kruisdonck" te Rothem-Meerssen, van wijlen minister L. Regout, bewoond door diens weduwe en kinderen, as -des nachts ingebroken. Met werktuigen uit de remise werden, de deuren bewerkt. De boit boetend slechts uit een ->aa,r Heedin-gstukken en wat vleesch. De dieven lieten een stuk papier -achter met mededeelingen over de inbraak. Te Hooge Mierde zijn 9 gevallen van griep geconstateerd met doo- delijken afloop. In de ra-ad-s, vergade» ring van Boveukarspel is ter 'tafel gekomen de schrif.td.ijkc kennisgeving va.n een inge zetene, dat zijn kinderen nu allen meerder jarig zijn en dus aangeslagen 'kunnen wor den in den Hoofdelijken Omslag. Te NieuwwoIda is v e r- moedelijk door het inslaan van den blik sem, de behuizing van A. van der L. uitge brand. B .ij het uitgaan van de school is een 9-ja<rig knaapje te Delft aaa de Oosterstraat, door een auto aangereden. Zijn onderkaak werd verbrijzeld en een oog moet hij missen. De toestand van den arme kleine is hopeloos. Nader wordt ge meld, dat het jongentje is overleden. Door de droogte is de waterstand in Friesland laaghéél laag, 17 AM. beneden zomerpeil. Op de -groote vaar waters ondervinden «toom- en zeilschepen daarvan hinderop kleinere kanalen kan met geladen schepen niet gevaren worden. Op tal van dorpen heerscht nijpend gebrek beurd'? riep mevrouw van Wildhofen. Ik zie Kurt n ie IT Waar is Kurt? Kurt is zoo gezond als een vis oh. Hij is met de dragers meegegaan, om den ge troffene weg te brengen naar T koetshuis, zei de de heer von. Wfldhofen. Maar wie is or dan getroffen, vroeg Kurt's moeder, w-ie een steen van 't hart gevallen was. Mevrouw von Rechten sprak geen woord In haar -rustelooze oogen echter, die zij bliksemsnel van den een op den ander ves tigde, flikkerde de angst. Sabine lag nog steeds in onmacht op een divan. Dora was de eenige (Ho zich om haar bekommerde. Ze was bij haar neerge knield en 'trachtte haar tot 't bewust/zijn terug te brengen. Ze had gauw uit me vrouw von Wildhofen's boudoir reukwater en vlugzout laten halen, en wreed hei voorhoofd der bewustelooze met eau-de- cologne in, terwijl zij haar het vlugzout ondier den neus hield. Eindelijk schenen. Dora's pogingen te slagen, want er kwam wat kleur op 't lijkwitte gezicht van Sa- bme en zij bewoog zich. Mevrouw von Wildhofen had zich vast gegrepen aan den arm van haar man, hij maakte zich van haar los en veegde zich het zweet van. het voorhoofd. (Wordt vervolgd)j ik weet het, het is Kurt, Kurt is dood! zonk Sabine bewusteloos neer. XV. Eenige minuten later kwam een zeld zame groep de hal binnengestapt. Dora kon 'later, ondanks het onloochenbaar tra gische van hot oogenblik, er niet zonder lachen -aan -terugdenken. Oom George en d© oud© heer Bertram droegen, of beter gezegd, sléépten den over al zijn leden bevenden jongen Ber tram naar binnen. Bij dezen aanb'ik ge loofden de van angst bijna zinnelooz© da mes Sabine had men in all© haast op een tegen do wand staande divan gelegd niet anders of de jong© man was dood of gewond. Maar spoedig zagen zij, dat de jonge Bertram ongedeerd was, al kon men zich moeilijk een beklagenswaardiger fi guur voorstellen. Zijn tanden klapperden, zijn knieën knikten en aan zijn blo©delcoze lippen ontsnaptena.Herlei vreemde geluiden Hij zag zoo wit als een lijk, wrong de han den iricen en jammerde. O, o! wat- zal er van «mij geworden! Wal. zal rnen met mij doen? Ben ik een moordenaar? Red mijl Red mij! De laatste woorden waren blijkbaar tot advocaat Hage>n<au gericht, die (tegelijk met de and —en was binnengekomen en al'le moeite deed om zijn kalmte te be waren. U is... advocaat... u moet 't weten! zoo stamelde de jonge Bertram verder. Zal men mij in de, gevangenis opsluiten? Zal men mij veroordeelen? Natuurlijk! antwoordde Hagenau op weinig troostenden toon. Eerst veroor deelt men u tot tweemaal de galg en daar na tot levenslange gevangenisstraf I Hagen au kon het niet helpen, maar hij had een soort van leedvermaak bij den blik van dien van schrik bevenden jongen man, die dezen morgen nog aan tafel zoo verbazend zat op-le-snijdien. Ik zal hem leeren, dacht hij bij zichzelf, zich tegen over dames hoffelijker te gedragen en zich van de j-achtsport terug te houden! Maar, mijnheer Hagenau, v-roeg de niet minder van angst bevende vader, men zal hem toch niet als moordenaar ter ver antwoording kunnen roepen, daar het im mers een ongélukkig toeval is? Mijnheer, zei Hagenau, u kent a-1 slecht de wetten van ons land. Dacht u, dat die wetten toelieten bij ongeluk iemand dood te schieten? Dat zou mooi zijn. Ik vrees het ergslo voor uw zoon. De jonge. Bertram wilde nog wat zeggen, doch kan geen woord meer uN.brengen. Om 's hemelswil, wat is er toch ge-

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 3