M iteedQ Blad, Uit de Omgeving. Gemengde berichten. ndardag 12 Mei 1921 NNENLAND. DE VRIJGESTELDEN. I. M. J. baron Van Wijnbergen „De Gelderlander" onder den «draaiing": c [a een veertiendaagsch verblijf in buitenland wegens een op grond >er bijzondere familieomstandig- ondennomen reis naar Lourdes, ik bij mijn terugkeer, dat tijdens afwezigheid in sommige pers- 1 aen beschouwingen zijn opgenomen rent een paar passages uit mijn te Breda gehouden reeds op April LI. heb toen gesproken naast tal van 'li ere zaken over het stelsel der vrij- eldon (de personen heb ik met na- uiitgesloiten), en ook over demago- it ik toen gezegd heb over een en id er, was iwel overwogen en door- it en gaf niet mijn persoonlijke, de vrijwel algemeen© meening at men er zich hier en daar l0 jermate aan gest-ooten heeft, be- ik volkomen, 't Bewijst te meer, iet zeer noodig was bet eens te pn. Zulks zou dan ook geen «grond veren om op bovenbedoelde be dwingen te reageeren. Ia anders 'is echter het volgende, rwijl ik in verschillende passages mijn rede sprak, geheel los van el- Ier, op de eene plaats over het el der vrijgestelden en elders over jgogie en demagogen, maken som- n daarvan, dat ik gezegd heb, dat ïrijgestelden demagogen zijn. t is -toch al te erg. jd wat grievender is de boven ge deerde verdraaiing, thans komend bevriende zijde. reooniijk ben ik bereid dusdanige gening te verdragen en te ver- 1B. v (genen, die haar begaan, mogen fe tr wel bedenken, dat zij de ikatho- zaak in niet geringe mate scha- mr. Van Wijnbergen, ijd" teekent bierbij o.m. aan: ijl de heer Van Wijnbergen het lijnt te zijn met ons oordeel, dat ver .gaat, indien men de vrijgestel- R.-K. Vakbeweging van demago- enkt, blijft echter zijnerzijds de mo van de meening, als zou het stel let instituut der vrijgestelden in goed zijn, ten zeerste gewenscht." bewijs van dankbaarheid der Weensche katholieken. t ras voor 't dageli.jksch bestuur van erl. R.-K. Huisvesting-Comité eene lij massing, toen in zijn wekelijk&che it ring van j.L Zaterdag, geleid door. 7. heer Mgr. C. C. Prinsen, de éutnant Hednrich Hanoi uit Weenen d, die verzocht eenige woorden te do Weensche Katholieke oudere rekcr zij het mij veroorloofd eenige van dank tot U te spreken. Er' is K door verschillende landen zeer laan voor de Weensche bevolking én land deed zoo veel en vooral niet mooie, van het hart tot het hart Ie wijze als Holland. Wat 't Katho- lk van Holland voor ons heeft ge niet. door woorden te beschrijven reddingswerk verrichtte het voor me ongelukkige kinderen! Onzen i, dio in groei en lichamelijke ont- g zooveel geleden hebben, die ijke en geestelijke voeding moesten i, is door de goede Katholieke van Holland de mogelijkheid ge- om tot brave Katholieke men- p te groeien. Ik zal niet veel meer zeggen. Er zijn dingen die men voelt maar niet uitdrukken kan. verzekerd, wat. een menschelijk p' a innige dankbaarheid voelen kan. wij, Ween6cho Katholieken, jegons holiek Weenon hoeft tegenover het ook stoffelijk blijk willen geven, dankbaarheid, want dat was haar lijk, doch van goeden val. Houder- nogmaals honderden arme Ween sche Katholieken hebben hiertoe hun gave willen bijdragen. Wij zijn arm, bedelarm. Niet alleen onze generatie, maar ook onze kinderen zullen niot in staat zijn om an ders dan door woorden te danken. Hot oenigo wat wij doen kunnen is u onze geboden aan te bevelen aan den lieven God, dio in alle harten leest en alle goe de daden beloont. Hij zal aan u en uwe kinderen vergelden het ontzettend vele. dat gij voor de Weensche Katholieken ge daan hebt. Moge God zijn mildsteai zegen schenken aan allen in dit echo one, edele, lieve Holland. Onder deze woorden bood spreker aan den wnd. voorzitter Mgr. Prinsen een prachtige kelk aan, op welks voet de volgende op dracht is gegraveerd: In diepete dankbaar heid voor hulp in zwaren nood aangebo den door de Katholieken van Oostenrijk. Weonen in den jare 1920. Mgr. Prinsen antwoordde zeer verrast to zijn door de woorden, welke overste Hanoi had gesproken. Ik kan begrijpen, zei spr., dat de Oostenrijkere dankbaar zijn Wij hebben het reeds menigmaal gehoord, wij hebben er reeds verechillende bewijzen van ontvangen, doch wij hadden niet kun nen denken, dat die dankbaarheid zich ook zou uiiten op doze wijze. U hebt gesproken van anno menschen in Weenen, maar als ik zie wat u hier namens hen aanbiedt, zou ak zeggen dat zij niot arm zijn. Zulk een geschenk, onder die omstandigheden aan geboden, spreekt wel van 'innige dankbaar heid. Ik ben zeer dankbaar veer de woorden, die u gesproken hebt uit naam van Katho liek Weenen en spreek dien dank uiit na mens ons geheelo comité. Al6 u gemeend hebt, dit bewijs van dankbaarheid aan mij te moeten aanbieden, wil ik u zeggen, dat ik het gaarne aanvaard als een bewijs van de goede gevoelens der Weener Katholie ken. Wanneer ik eiken dag met dezen kelk de H. Mis zal celebreeren zal ik don goeden God bidden, dat uwe bange dagen verkort mogen worden, zal ik bidden dat 6poedig weder betere dagen voor Oostenrijk mogen aanbreken. Spr. verzocht ten slotte den dank van het gansche comité te willen overbrengen aan Z.Em. den Kardinaal en aan alle goede menschen, die hun gave hebben geschonken om dezen kellj te kun nen aanbieden. HAARLEMMERMEER. Landstormschietwedstrijden. Hen deelt ons fliedc, dat do regeling der Kringschietwedstrij- den van den Landstorm tor voorbereiding voor de Nationale wedstrijden to 's-Gravenhago in de ze gemeente als volgt zijn geregeld: 20 Mei lo Abbenc6, des avonds van 78.30 uur. 21 Moi te Fort Aalsmeer des avonds van 7—8 uur. 28 Mei te Liserbroek des avonds van 6—7.30 uur. 28 Mei te Nieuw-Vennep des avonds van 7—8.30 uur. 1 Juni te Zwanenburg dos avonds van 7—8.30 uur. 4 Juni te Hoofddorp es avonds van 7—8.30 uur. 4 Juni te Vijfhuizen des avonds van 7—8.30 uur. De voor de gemeente Haarlemmermeer samen gestelde Districtscommissie tot steun der wed strijden draagt or zorg voor dat aan iedor lanl- stormer een keurigo handleiding wordt toegezom den. HILLEGOM. Bloemboiienveiling. De Dinsdag al hier gehouden groene veiling was goed be zocht; voor Narcissen werden bij vluggen handel goede, prijzen besteed. Ofschoon het gewas der tulpen te wenschen overliet, waren de prijzen naar omstandigheden zeer goed. De volgende prijzen werden o.a. ge noteerd: E. R Moreno 7 bed f33; E. W. l'Lnnocenoe (pluisgoed. van geboord) 6J4 bed f 22E. G. Yellow Hammer (pluisgoed. v. geboord) 4 bed f 52E. B. Marie (als voren) 4 bed f 25E. B. Gertrude 8 bed f 30E. B. Grand Maitre (pluisgoed van geboord) 13 bed f120; D. B. Gertrude 11 bed f 86E. R Gertrude 7 bed f 58E. R. Moreno 13 bed f69; E. B. Lord Balfour 10 y3 bed f 25E. R la Vactcire 3 bed f9 E. B. Marie 4 bed en E. N. Madame Kxu- ger 3 bed f 21E. Nareis Bic. Victoria 10 bed f156; E. N. Empero-r 60 bed f776; E. N. Sir Woitkiin 10 bed f 103E. v. T. La Reine 60 bed f 179E. v. T. Yennilloen Brillamt 13 bed f 116E. v. T. Prins V. Oostenrijk 50 bed f715; E. v. T. Rose Gris dc TJn 46 bed f196; E. v. T. Princes Marianne 1 bed f 10E. v. T. la Pre- cieuse 2Y bed f 14; E. v. T. Duo de Berlin 2 Yi bed f 17E. v. T. Fred. Moore 17 bed f 125E. v. T. Duchesse do Panna 9 bed f 72E. v. T. Bachus 3 bed f 12E. v. T. Grand Due GY bed f 53E. v. T. Mon Tré- ser bed f118; D. T. El Toreador BY bed f 180D. T. Theeroos 1-bed f llD. T. Titdaan 3 y2 bed' f28; Tulipa Fulgens BY bed f58; E. L. T. Bouton d'Or 6¥ bed f60; Tulipa Gesneriana Spa.fchula.ta 131» bed f104; Daaw. Wm. Coplancl 12 y bed f95; Darw. Sultana 10 bed f114; Darw. Gretohen 7 y bed f 102Darw. Philip de Communett GY bed f112; Darw. Negro 4 y. bed f 41Darw. La Tristcsse 2 bed f25 Darw. Farncobbe Sanders 10 bed f 212 Darw. Heruri Vedch 10 bed f73. LISSE. „St. Dens Dedit." Do ardeeling van den R K. Bond van Bloemist-, Tuin- en Landarbeid ders „St. Deus Dodit" hield haar jaarlijkscho feestavond ni het Bondsgobouw. Do zaal was vol. Do zangvereniging „St. Gregorius" onderafd. van do afdeoling Lisso van do Ned. R. K. Volks bond en. het Duo Carl Hellman en Bern. van Loeuwcn, karakter en transformatie-duettisten te Loidera verleenden hunno modewerking. Na de openingsrede van den voorziter bracht de zangver- oendging allereerst op zoor verdienstelijke wijze „Avondklokje" ten gehoore waarna het woord word gegeven aan den feestredenaar, den wel Eerw. beor van der Eeuw Kapelaan van den Par rochio St. Victor te Noordwijkerhout. Deze be gon met oen vergelijking te trekken tusschen den tijd van vroeger en nu. Nu zooals toen waren do menschen en holaas ook de Katholieken geschei den door een zwaan van hebzucht. De wereldoor log is een oorzaak van zakelijke verwerking. En Frankrijk, Duitschland en België traomfeert op de puinhopen van den oorlog de hebzucht. In Rusland is allo menschelijkheid zoele. Daar leeft de een ten koste van den ander en de kinderen echroien om brood. De menschelijkheid moet te rugkeren in Katholieke gedachten van naasten- liofde. Wil men de menschen hiervan doordrin gen, dor allen- in de organisatie, zoowel in de Vak- als Stand&organisatiee, gebracht. De rijen der Derde Orde en voor Eor en Deugd moeten aanzienlijk versterkt. Vooral moet werk worden gemaakt in de jeugd. Wie dus jeugd heoft, heeft de toekomst! Brengt ze in de Patronaten en voedt zo op tot goodo Katholieke organisaüemannen. Krachtig spoorde den Eerwaarden spreker de vrouwen aan het werk der organisaties te steu nen. Met mopperen tegen de contributie en de mannen en jongens naar de vergadornigen te stu ren. Allen gezamenlijk den 6trijd gestreden om te trachten alle6 te herstellen in Christus! Een donderend applaus brak over deze mooio zakeu los. Tusschen do verschillende duo's en solostuk- jos van Hellman en van Leeuwen, welke goed in den smaak vielen, werd door de zangvereeni- ging op kranige wijze ten gehoore gebracht „Ave Maria" en „O Salutaris Hostia." Het was een bo6t geslaagden feestavond en te half twaalf gingen allen wel'voldaan huistoe! NIEUW-VENNEP. Landarbeiders. De landaorbeidersbe- sturen kwamen Dinsdag in betel P. EL J. de Groot ite Hoofddorp ia gecombineerde vergadering bijeen. Aanwezig waxen de hoofdbestuurders Kok van den Ned. Land- arbcadersbond, Kmetz van den Ned. Ckr. Landarb.bo.nd, en Salman van den Ned. R.-K. Landarb.bond. De hoofdbestuurder Salman opent de bijeenkomst en zet in het kort het doel der vergadering uiteen. Hij vraagt het oordeel der .bes-turen aangaan de 't voorste! van den L.T.B. Na lange discussies en na .uiteenzetting door de an dere hoofdbestuurders werd ten slotte besloten op het voorstel in Ie .gaan. Voorts werd gevraagd hoe te doen tegenover de andere landbouwersbonden. Besloten werd een manifest te versprei den op groeten schaal, zoodat de wensch der organisaties in ruimen zin bekend zal w,orden gemaakt. In dit manifest zal tevens de loonwensch .bekend worden ge maakt: alles minimum JonnenTevens zal in dit manifest den ongeorganiseerden er op gewezen worden, dat juist zij het zijn die op het oogenblik een goede actie dn den weg staan. Daarin zal ook een beroep op aller solidariteit gedaan worden, en het belang van aansluiting aan de bonden aangetoond worden, om bij het Rijk en de gemeente enz. op dringende maatrege len te kunnen aansturen. Verder werd besloten een schrijven aan B. en W. te richten, om ondersteuning der werHoozen en om vreemde arbeiders te weren. Ook werd er in deze vergadering op gewezen, dat. het van .groot belang is, dat allo werHoozen zich laten inschrijven bij het wenHoozenbureau of bij de corres- pondeD.tschappejf opdat bij eventueel e verzoeken >kan worden aangetoond aan de regeoring de hoe grootheid der werkloos heid. Verschillende toestanden hierom trent werden door de hoofdbestuurders uiteengezet. OnvorHarbaar -kwam het hun voor dat de gem. Haarl.meer de werkloo- zen niet te hulp komt, terwijl toch in an dere gemeenten uitkeesringen worden ge daan aan uitgetrokken en en aan onverze- •kenden boven de 60 jaren, die niet in de w er kl o o zen verzekering mochten worden opgeonmen. En hier zijn gezinshoofden Van alles wat. (O) EVEN VASTLEGGEN. eons neen, 't is geen sprookje die uitvinder van beroep was. Deze rondom zich heen, een heele verzame- q en langhalzige flesscken, dis ten, buisjes, kortom alles wal des uit- -k, ging er midden tusschen zitten en zich zeiven: „Wat zal ik nou gaan «t schrijver „dezes" voor zijn tafel, eon pakje tabak en een aschbak, anderen kant een doosjo lucifers en jf] 11 een blank blaadje papier, waarop «ke krulletters „Even vastleggen" ge- stond. Hij kauwde wanhopig op het Tan zijn pijp, blies groote rookwol- sich uit en sprak bij zichzclven: „Wat 1 a hemelsnaam nou eris gaan vast- En toen gebeurde wat reeds zoovelen sadeivonden, de geurige rookkringels inspiratie. Hoevcle schrijvers heb- dcir inspireerenden invloed ondervon- tal rooken; wat al boeken zijn er ge- wal al verzen zijn er gedicht in e n Tan geurige tabaksrook. De stoutste de meost verheven en heerlijkste «tonden gevormd en gemodelleerd' zienersoog van dc dichters in de wazige neveldamp, die grillig op- kringelend eerst, dan vergleed en vervloeide tot een loere ragfijne sluier, die het beeld om- 'huldo en weer onthulde dat hun starende, lich tende oogen zagen staan tastbaar en zichtbaar cn onvergelijkelijk schoon. En zij schreven na, wat vóór hen stond geschreven in dat blauwe, vluchtige on ijle 6chrift. Van verscheidene beroemde schrijvers is het bekend, dat zij zwaar rookten, terwijl zij hun boeken schreven. Bernard Shaw bijvoorbeeld rookte altijd zware sigaren, wanneer -hy meestal 's nachts zijn bekende werken schreef. Ook George Sand, wier geschriften intusschon meer beroemd dan te Toeincn zijn, schreef onder voortdurend rooken van siga retten. Zonder 6igaret kon zij niet schrijven. En wat deed Sherlock Holmes, als hij een geraffineerd schelmstuk bad te ofdwarren? (Verondersteld altijd dat Conan Doyle ook hierin zijn model precies heeft beschreven). Hij zetto zich in eeni gemakkelijke houding, een •hoopje shag naast zich en een pijp in den mond on na een paar uur zag de kamer blauw van do rook en was het raadsel opgelost. En aan dit alles wil men nu een einde ma ken, door een anti-TOokcampagne op touw t» zetten. In Arnerika is men er reeds mee "be gonnen, het gaat natuurlijk van de da mes uit. Zij worden er zoo zenuwachtig van, die eeuwige tabakslucht in huis, dat ze besloten ■hebben, dat dit nu maar een3 voor goed uit moet zijn. De dichters on de schrijvers moeten dan maar op een houtje bijten, zo moeten hun pen maar bekluiven, en als zij een vulpen heb ben, waar je nu eenmaal niet de stukken van af bijlen kunt, schaffen zij zich maar een ouderwetsche, houten penhouder aan, met een kroontjespen erin (die niet sprikkelt) en moe ten maar zien of zo hun fantastische droom gezichten niet kunnen aanschouwen in bet bekauwde stompje van hun welversneden hou ten pon. Er was een tijd dat men er jacht op maakte om een pijp in bezit te krijgen, die door een beroemd man zelf was doorgerookt. Natuurlijk bestonden er van enkele persoonlijkheden zoo veel doorgerookte pijpen, dat zij wel dag en nacht mochten hebben doorgesmookt. om die allemaal bruin te krijgen. Wanneer de tabak echlrverbannen zal zijy, zal men jacht gaan maken op die bekauwde en besabbclde stukjes penhouder, waaruit gevierde dichters en schrij vers hun ideeën en fantasieën hebben gezogen. Als er dan maar niet zooveel van die onoog- lijko stompjes te voorschijn komen, dat de schrijvers wel houletende verscheurende die ren moeten zijn geweest, willen zij al die eind jes zelf gekauwd hebben. Wanneer dat in de modo komt, kunnen schooljongens er nog een extra zakduitje aan verdienen. Doch zoo'n vaart zal het wel niet loopen met die anli-rookcanrpagne want het gekste van het geval is, zooala „Femina" terecht op- bekend die 20 en oneer weken wcrHoos waren, dus 14 weken bovendien zender eenig inkomen. Voorts, werd de vraag be sproken Koe het scheidsgerecht to hand haven bij eventueele contract-ontduiking. De hoofdbestuurder Salman zette uiteen, hoe dit ?>ad moeten geschieden. Na do ge bruikelijke rondvraag, waarvan door velen gebruik werd gemaakt werd de vergade ring te halfelf gesloten. Intrekking tapperijvergunningen. Door B. en W. van Haarlemmermeer zijn de vergunningen van de caféhouders Hoofd weg hoek Vijfhuizerweg, Vijfhui- zerhoek IJweg, en te Vijfhui zen ingetrokken volgens art. 28 der •drankwet, als wonende de vergunninghou der niet in het pand. Door de drie tapperij houders zal via den bond getracht worden kennis er van te krijgen, hoe de wetgever art. 28 heeft bedoeld. Weinig animo. Voor de te bouwen openbare scholen te Hoofddorp aanbe steed, waren slechts twee biljetten ingeko men ni. een van de aannemer C. Minis en een van de aannemr M. van Dalen. M. v. Dalen was de laagste inschrijver n.1. 220.000 gulden, do begroeiing was, naar ons werd gemeld, ruim 180.000 gulden. Voor de inschrving van 13 arbeiderswo ningen voor de voningbouwvereenigïng St. Anthonius van Podua te Hoofddorp, waren ongeveer 30 inschrijvingen ingeko men laagste was Gebr. Ransdorp te L5s- serdijk Ab'benes voor 69.550 gulden. Encycliekmeeting. Door de besturen der R.-K. Land ar b. organisaties werd in beginsel besloten, de meeting zoo moge lijk te doen houden op 15 Augustus OjS. te Nieuw-Vennep en hiervoor de medewer king van sprekend te vragen, en de zus ter organisaties uit de omliggende ge meenten te verzoeken hoor medewerking te willen venleenen, tot het welslagen van dezen Katholieken propagandadag. NOORDWIJKERHOUT. Militie. .Door de Militieraad zijn do volgende personen van de lichting 1922 van de Nationale Militie vrijgesteld wegens broederdienst1. P. J. M. v. d. Berg; 2. P. C. Buschman 3. I. A. Dobbe; 4. O. Th. de Groot; 5. Th. H. v. Kampen; 6. A. Koone; 7. J. Slingerland 8. W. Zuider duin. De gevraagde broederdienst werd ge weigerd aan J. H. Duivenvoorden. Aangehouden. Door de politie alhier as aangehouden en naar de strafgevangenis te Haarlem overgebracht de in het Politie blad gesignaleerde G. van Nobelen, die, wegens openbare dronkenschap nog een 14 tal dagen zal moeten brommen. RIJNSBUPG. Gemeenteraad. Voorzitter: Burgemeester Bosschieter. Afwezig zijn de heeren J. van Itereoa en W. L. v. d. Gugten. Nadat de Voorz. de .vergadering op de g<v bruikelijke wijze imot gebed beeft geopend deelt hij mede dat ingekomen ia, het verslag van den toestand der gemeente. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit stuk den Raadsleden ter kennisgeving toe to zon den. Do Voorzitter deelt vporta mede, dat oen loening groot f 10.000 êi 5 pet. is opgezegd. De gelegenheid bestaat een loening te sluiten van f 10.000 b. 6 pet. B. en W. worden mot algemeene steramen ge machtigd dezo lecning te sluiten, teneinde eoret- genoemdo leening af te lossen. Niets fiieer aan de orde zijnde sloot do Voor zitter de openbare vergadering en ging de Raad in geheime zitting. Siaien-Gerieraal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gasteren. Grondbelasting. V-oort.gegaan wordt met heb wetsont werp tot regeling der grondbelasting. Bij de algemeene beschouwingen is te vens aan de orde de motie van orde van den heer van Rappard inzake periodieke aangiften. De heer v. d. Laar (Christ, soc.) verzet zich tegen het ontwerp. Wanneer de ver mogensbelasting werd verhoogd naar den maatstaf van deze verhooging, dan zou deze tientallen millioenen opbrengen. Deze wijziging zal drukke-n op Heine grondeigenaren, waaraan enkele amen dementen reeds willen tegemoet komen. Een deel der bevolking zal hier een zwa- ren last te dragon krijgen en daartegen protesteert spr. ten stelligste. Het is spr. onbegrijpelijk, dat de sociaal-democrate- vóór dit ontwerp zullen zijn, dat de klein' luiden zeer zal drukken. Hij doet een be roep op hen, om dit ontwerp af .te scem men. De lieer v. Ra ves t eijn (O. I-ri) wenschlj een grondbelasting, die leidt tot geleide lijke onteigening. Onder de huidige kapi talistische inrichting der maatschappij is dat echter niet mogelijk. Het. voorgestelde ontwerp is slechts schijn. De belasting ■treft niot de oorlogswifist. van de groot grondbezitters, maar wel de Heine bezit ters. Het ontwerp is niet te verbeteren en dus zal spr. legen stemmen Do heer Deckers (R.-K.) eikent, dai van afschaffing der groudbelasting geen sprake kan zijn. Hij acht de verlaging van 2.3 pCt. tot 2 pCt. meer dan een schijn. Spr. voedt niet veel voor het ontwerp, maar acht het onmisbaar voor 's lands schatkist. De heer Bakker (C. H.) betoogt, dafc deze belasting vooral zal drukken op de bezitters wier eigendom al zwaar belast is met hypotheek. Dit schijn-bezit zal daar door zeer gedrukt worden. Spr. weascht af •te wachten hoe de houding der Regeering tegenover de divers© a-niondcmenten is. Hij weet dus nog met, of hij zijn stem er aan zal geven. De heer Treu'b (V. B.) schetst de be teek enis van de grond belasting. Hij zet vender uiteen, dat in de prnc- tijk do uitwerking van deze belasting an ders is dan i.n theorie hier is verkondigd. Op de verkoopswaardo zal de belasting geen invloed hebben. Principieel verschilt dit ontwerp niet van het bestaande stelseL Het nieuwe ontwerp brengt de belasting alleen dichter bij de werkelijkheid, omdat hot dichter bij do waarde van den grond tracht .te naderen. Natuurlijk zullen er zijn, die zullen moeten betalen, maar het is al leen de vraag, of dat billijk is. De egali satie is in beginsel juist en ieder streven om ze toe te passen is goed. Spreker is voorstander van dit ontwerp, maar ten gevolge van de wijzigingen as de uitvoering zoo verslechterd en zal er zoo veel aan de maat en de etrijdstok blijven hangen, dat spr. pas zijn et.em er aan zal geven als er vele verbeteringen in zijn aangebracht. De heer J. iter La,an (3. D.) betreurt nog altijd dat-geen bef Eng ineens is aan vaard. Als dat was geschied, waren aJ deze ontwerpen overbodig geweest. Spr. vertrouwt het niet, dat de agrariërs alleen de klein-bezitters voorop ©tellen. Hij meent dat zij achter die 'kleinen wegkruipen om de grooten te beschermen. Spr. waclit de verdediging van den Mi nister af alvorens zijn stem te bepalen. De heer Co lijn (A. R.) betoogt, dat de oritick te eenzijdig is geweest e.n dat er veel goeds, in dit ontwerp schuilt. De heer Teens tra (V. D.) wijst er op, dat in verkiezingsdagen alle partijen bla ken van liefde voor de boeren, maar thans blijkt daarvan niet veel meer. Spr. becijfert dat deze belasting 46 mil- lioen gulden zal opbreDgen, tegenover de cijfers die de Minister gaf. De heer v. Vu uren (R.-K.) y.al voor dit wetsontwerp stemmen. Niet do hoofdzaak is dat er meer geid komtmen moet de verschillende ontworpen ook oritisch be schouwen. Spr. deelt, niet alle argumenten en overwegingen van den Minister, anaai hij zal niet in bijzondheden treden. Hij ontkent, dat hot ontwerp in strijd is met) het R.-K. staats program. Spr. wijst nog op enkele wenschelijko verbeteringen. De minister van Financiën, de heer d e Vries, vangt zijn rede aan. Hij zal geen uitvoerig betoog houden over geschiedenis cn karakter dor grondbelasting, ook met over de rechtsHlosofische grondslagen er van. In liet algemeen stelt spr. voorop, dat de Staat recht heeft op een deel vaar de opbrengst van den bodem. Hij verwijst naar-Ons Program van dr. Kuypcr. Spr. breekt lider zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot he den 1 uur. merkte, dat de meeste dames de tabaksrook van den een absoluut niet kunnen uitstaan, doch do rook van den ander wel aangenaam vinden, 't Ligt niet aan de rook, maar aan den rookcr. (O) - Huiswerk en handen. Het is een vaak voorkomende klacht onder de vrouwen dal haar. handen door het werken in huis zoo ruw en rood worden. De „Tel." heeft er een middeltje op gevonden. „Voordat ge eenig huiswerk begint te doen doop uw vingers in warm water, zet dan uw «nagels in een stuk zeep en laat de zeep onder uw nagels blijven ('t is om er kippetjesvel van te krijgen!). Smeer ook een weinig zeep over don geheelen nagel. Wry'f de handen verder met een of ander crème en doe vervolgens een paar oude handschoenen aan. Hel doet er nu niet toe boe ruw het werk is dat gedaan moet worden. Als het gereed, is, de handschoenen uitgetrokken zijn en de" handen gewasschen zijn, dan zullen zij zachter en meer wit zijn dan te voren." Wij raden echter de keukenprinses, die het eten klaar maakt, aan om vooral oude hand schoenen te nemen met heele vingertoppen, want u begrijpt.... stukjes zeep.... vergifti- gingsversch ijnselcn (O) Als hij 't nog kon. Een steenhouwer was bezig een grafsteen Een schipper uit Slie- dreehl werd achter het roer gezeten onwel en legde dicht bij het veerhui» te Wijk hij Duur stede aan. Zijn zuster, die voor plcizier met hem meereisde, ging even naar beneden om iets voor hem te halen. Toen zij even daarna weer boven kwam. was de man reeds over leden. Tydcns een onweersbui werden gisteren bij den landbouwer Grobben te Hengelo door een windhoos een paar hon derd pannen van hot dak geworpen en een appelboom in tweeën gespleten. De tafel in de huiskamer werd 1 M. hoog opgetild door den winddruk. Nabij Heerlen i9 Dinsdag een pachthoeve door den bliksom getroffen. Zij is geheel afgebraud. Eenige stuks vee kwa men in de vlammen om. i a 1- te houwen voor een overleden drankbest rijder. Eon van 's mans geestverwanten kwam eens kijken hoe het met het werk stond. Mahr hij was zeer verontwaardigd toen hij zag, hoe» do steenhouwer de grafzerk voor het gtmak op een bierton had gezet „Man, hoe kan je nu zoo iets doen," zei de Rlangstellende, „mijn vriend heeft bij z'n le ven nooit een druppel bier geproefd." „Nou", zei de steenhouwer oolijk, „wie weet wat hij er nou voor zou geven als hij nog een 6tevigo pint kon krijgen." „Msb." - (O) - Moderne Eva. Gelezen in een Advertentie van de Maasbode: Uitgesneden Hamburger Rjb J. F. Dungd- man. etc. z - (O) Rustig. Gelezen in een telegram: „In Beuthen verliep de nacht rustig, behou dens een wilde schietpartij." Nu ja, een klein wild schietpartijtje is tooh niet 'zoo erg! Beeldspraak. Als proeve van kerkelijko beeldspraak, schrijft de „N. Roti. Crt", kan dienen, wat de Heraut meedeelt: „Ergens op een zenriingefeost zal iemand spreken over. De vijf pilaren van. den Islam gewogen en te licht bevonden." Geen wonder, 't is oorlogsgoed.

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 3