.Us Leidsctie tarot". Twf o Je Blad, [ir.sriag 22 Februari 1921 Uii de Pers. JUIST ALS BIJ ONS. Het Centrum schrijft: Ju de (ainta-rev.) Rottea-dnanmer wordt versL-g gegeven van een me nk w aardig on derhond. dait de redactie had met prof. dir. J. Sebes- _>en, van de Gereformeerde Tbeo- ogis-che School te Budapest.. Prof. Sebcsteyen is leider deir Gefor- juePT'de beweging in. Hongarije-, en heit an- derlieud ging over de kerkelijk© em politie- je toesta.ndein in da.t land. Van belang is voor oais hetgeen de hoog- leaaar zeide over de verhouding tusschen gorefomeerden ©n ka/t holleken. Die veu-houding is, volgens hem, goed te noemen en het aat-i-papisme, zooals dit door sommigen wordt voorgestoan, wordt niet gedeeld door de massa. Over bet hoofd der Gereformeerde Kerk in Debrerzin, „bisschap" Balthazar, zedde do hoogleeraar In zijn versteende orthodoxie is hij vurig anti-papist en vereenagt zich met de joodsche labeurden en vrijmetseAaars tegen de roomsch-kath. De overgroot© meerderheid van de Getref. kerk moet hiervan niets hebben e<n wid, zooails vian «elf spreekt, met de roomsch-KathoJie- ken samenwerken. Vooraamstaainde ge- reformeerden verzetten zich dan ook 'kra.cbt.ig tegen deze Badtiiaaar-politiek, welke èn voor de Christelijke actie in Hongarije èn voor de Hongaarsche na tionaliteit aillerverderfeiijk&t zou zijn. Juist als bij ons, zouden wij kunnen zeg- jcn. Er [zijn ook hier onder de geloovige protestanten nog wel anti-papisten. Maar de overgroot© meerderheid behoort diaaruoc, niet en beseft, dat- samenwerking mot de katholieken noodzakelijk is in dezen fel bewogen tijd, om zoovele geestelijke en andere gevaren te bezweren cm de oiunis- e fundamenten voor het maatschappe lijk en staatkundig leven te behouden. STADSNIEUWS. CARL PR1EDBERG. Wat to zeggen van het concert van Zaterdag avond? Mot heel weinig woorden zou dit te ;en zijn. Men heeft genoten. Deze avond was een waardig slot van de reeks mooio con certen die Dr. de Koos heeft georganiseerd. Carl Friodberg heeft zijn toehoorders in ver rukking gebracht door zfjn heerlijke vertolking van Schumann on Chopin. Al dadelijk viel mij op de strakke lijn in het programma; twee zoo l bevriende toondichters ,twee in dit op zicht aanverwante maturen „beide groot in het H :np" Carl Friedberg is orador anderen leerling geweest van Klara Schumann; van daar dan ongetwijfeld ook zijn heerlijke ver tolking van zijn gekozon programma. Zijn uit muntende pianistische eigenschappen op te noemen heeft eigenlijk geen zin. Hij is een be wonderenswaardig kunstenaar. Hij bezit alles wat een klavier-virtuoos maar wenschen kan Zoowel Schumann als Chopin speelt hij tech nisch volkomen; onnoemoüjk mooi «peelt hij de vorsicxingen in Chopin's lyrische muziek, en dit alles met een gemak, een vaardigheid, als of hij nooit heeft behoeven te etudeèren en toch wat zal hij hebben moeten werken om zijn gaven zoover te ontwikkelen. Toch is het geen vertechniekte kunst, die koud laat wat hij geeft. Door rustige poëtische voordracht van Schumann's romantiek, van Chopin's harmo nische muziek, vol van melancholie, dan weer vol opbruisende passie boeit hij voortdurend. Friedberg speelde het eerst Schumann's „Kreisleriana" aoht fantasieën aan Chopin opgedragen. Zijn persoonlijke voordracht, de heerlijke aanslag van zijn pianissimo, het su perieure van zijn forio-spel deed adcmlooze stilte in do zaal ihecrschao. De thema's rochtg of links hoo ontlokte hij zc aan *t klavier met een lichte buiging van het hoofd rhythme en melodie accentneerend. Het laatste "der acht phantasiecn schnell tind 6piclend ging inderdaad zoo langs ons heen. En dan de Bas durchaus leicht und frei, welk een meesterschap van bchcersching. Dan speelde hij het prachtige ,.In der Nacht, Tsaumeswir- en tot slot de uiterst zware Toccata, dio >n presto-tempo wcixl gespeeld. Men vindt Schumann's compositie wel wat verbleekt voor tegenwoordig, maar in aanmerking genomen den tijd wa.rin zij gecomponeerd is, heeft de'zo muziek toch ook weer veel wat aantrekt. Na de pauze werd Chopin's „Fantaisio (j kl. t.)" voorgedragen uit opus 49 cn de Sonate opus 48 (b moll). Deze sonate vergt veel inspanning ook van de zijde der toehoorders. Friedberg hoeft evenwel welen te boeien van begin tot einde. Het is dichtertaal, wat Chopin tot "ons spreekt, klanken, zacht en fijn afgewisseld door forsche harmonieën. Het Allegro maestro, het Scherzo (een meesterlijk staaltje van Fried- berg's kunnen, gaf hij ons hier), het Largo en de prachtige finale dit alles was een uiting van groot zeggenschap. Na herhaald applaus zette de kunstenaar zich nogmaals aan den vleugel en speelde een wals van Chopin toe. Opgetogen dankten de aanwezigen nogmaals, en de onvermoeide Friedberg was zoo uitermate welwillend en gaf ons een vertolking van een Chopin-étude, die waarlijk tot model kan die nen, hoe ze gespeeld behoort te worden. Vol daan over den mooien avond, scheidde men. Dt. de Koos belooft voor het volgende jaar minstens zulks mooie concerten met 't Challey- kwartet, Hekking, Illona Kabos, Birgit Engell en onze landgenoot Francis Koene. Van harte hoop ik, dat hij moge slagen/ in zijn streven en dat het volgend jaar deze kunstenaars zullen mogen splen voor een overvolle, geheel uitver kochte zaal, eooals dit gisterenavond het ee- val was. KERKNIEUWS. Dr. X. SMITS OVER LIMPIAS. In het gebouw van den Katholieken Kring le Den Bosch heeft de zeercerw. zcergel. heer dr. X. Smits voor den R.-K. •Vrouwenbond daar ter stede een lezing ge houden oyer „den Christus in Doodstrijd" van Limpias. Zoo talrijk was de menigte luisl.ergragen, dat de zaal te klein bleek en zeer velen teleurgesteld naar huis moesten torugkeeren. Lourdes en Limpias, het is nagenoeg het zelfde land, hetzelfde bergvolk, en het schijnt, dat evenals in de oudheid, God het Joodsche volk als Zijn uilverkoren volk beschouwde, hij ook thans hel Latijnschc volk, de oudste dochter der Kerk, door wien Zijn H. Geloof over de wereld werd verspreid, met bijzondere gunsten en gena den wil begiftigen, en haar van het afdwa len van den godsdienst wil behoeden. Van Lourdes voerde spreker zijn gehoor over Barcelona om een tocht door Spanje te maken naar het kleine, nederige Limpias gelegen in een diepe vallei, en tot voor 2 jaar een klein, onbekend dorpje van berg bewoners, thans de plaats, waarheen de aandacht van de geheele wereld zich richt. De eerste tocht ging naar het vermaarde Christusbeeld, prijkend boven den exposi- tictroon van het hoogaltaar. Het beeld is van buitengewone schoon heid en de gelaatstrekken wekken zulk een ontróerenden indruk, dat dezo, volgens den spreker, die van den bekenden Laocoon overtroffen. Spr. deed vervolgens kennis maken met eenige personen, die te Limpias genezing vonden en hem persoonlijk verzocht had den, deze genezingen wereldkundig be ma ken. Om de waarheid dezer feiten te bewijzen, heeft spreker een groote hoeveelheid authentieke bewijzen, onder eed bevestig de verklaringen van ooggetuigen, te groot in aantal, om ze allen op een avond aan zijn toehoorders te kunnen doen inzien. Hij zet dan uiteen, dat de H. Kerk de wonderen niet noodig heeft. Zij heeft wonderen ge noeg aan zich zelf. De wonderbare eenheid, de heldendeugd enz. zijn voldoende om ha re waarheid to bevestigen. Zij speculeert niet op de lichtgeloovigheid des volks, ge lijk sommigen boweren. Spreker zelf is met groot wantrouwen naar Limpias ge gaan. De geestelijkheid ter plaatse heeft hem persoonlijk verklaard het wonder niet gezien (o hebben, evenals de bisschop van Bilbao hom dit verklaard heeft. Zij stelt zich zelfs tegen do gebeurtenissen in en toont eep groote onverschilligheid. Doch ondanks die onverschilligheid stroomt het volk toe en zoo groot is de de votie, dat ruim 6.000.000 peseta's reeds ge- bfferd zijn voor den bouw eener basiliek. Over de al of niet waarheid van feiten zegt de volksmond vaak, het gebeurt zoo ver van hier. Doch dit kan thans niet gel den. Hier in Brabant zijn verschillende oog getuigen, die bereid zijn voor ieder de waarheid le bevestigen en van dezo is niet de minste in waarde de getuigenis van den burgemeester van Udenhout. Spreker besprak ook de hallucinatie kwestie, welke absoluut als uitgesloten moet worden beschouwd, daar ongeloovi- gen, dokters en geneeskundigen, ooggetui gen geweest zijn en zich hierover uitspra ken. „Tijd". Gemengde Berichten. Vrijdagmorgen is op de spoorlijn tusschen GcertTUidonborg on Made een vreesc-lijk verminkt lijk gevonden van een tot nu Loe onbekend gebleven zwerver. Gebleken is dat de man Donderdagavond met den laatslen trein overreden is. De landbouwer G. Ver- kuijlen eo zijn knecht te Uden werden Vrijdag in 't Broek opmerkzaam gemaakt door 't on gewone laweit van kraaien. Ze gingen naar die plaats toe en zagen daar ond&r een gewel dig gekrij8cb een verwoed gevecht tusschen een roofvogel en een meerkol. De roofvogel had zijn klauwen in den rug en den nek van den meerkol geslagen, en in de hitte van den strijd zagen ze de 2 mannen niet naderen. Verkuijlen pakte den buizerd en moest z'n klauwen uit den meerkol tTekken. Deze bad groote wonden. De knecht vatte den meerkol. De buizerd zal, omdat het «oo'n prachtexem plaar is, worden opgezet en do meerkol zit al achter de trahes, daar kan ihij z'n euvefdaden overderken want hij is ook een echte vlegel en de schrik voor de kleine vogels wier eieren on jongen hij in den omtrek wegrooft. Te Zaandam, is gisteren een der gebouwen van de naaml. venn. Lak in dustrie Nederland door onbekende oorzaak door brand geheel vernield. Het gebouw, waar in het laboratorium gevestigd was, was van hout opgetrokken; de belendende, van steen gebouwde perceelen, leden geen schade. Do bekende uitspanning de Startjeshof, aan den voet van den Duivels berg vlak aan de grons bij Wyler-Beek, is dezer dagen door onbekende oorzaak afge brand. Het heele hotel met zijn 40 logeerka mers, dat tijdelijk gesloten was en welks be zitter te Nijmegen woont, is iu die asch gelegd. Toen de agent Westwijn te Amsterdam in den nacht van Zaterdag op Zondag door de Spuistraat surveilleerde, zag hij drie personen, die zich op verdachte wijze voor een huis hadden opgesteld. Toen hij een eiikt verder was, waren deze personen eens klaps verdwenen. De agent vroeg aan een burger of dezo assistentie wilde halen. In dien tusschenlijd ging bij op zijn tcenen langs ver schillende huizen en luisterde aandachtig. In een pakhuis hoorde hij gefluister. Toen hij met de andere agenten dit perceel binuens drong, trof hij de drie inbrekers aan, die overgebracht werden naar het bureau SL Pie- tershal. De agent Weslwijn heeft onlangs op dezelfde wijze inbrekers verrast Maandagmorgen reden op het oefenterrein bij de artilleriekazerne te Bre da door verkeerd uitwijken twee cavaleristen tegen elkaar. De een brak het dij- en sleutel been. De andere kwam er met een lichte hoofd wonde aL De beide paarden moesten worden afgemaakt. Omtrent den ibrutalen. dief stal met inbraak bij den 76-jarigen landbou wer E. v. Dronkelaar, wonende in Het Wondt, onder Lunteren, kan nog bet volgende worden gemeld: Tegen één uur in den nacht van Zaterdag op Zondag werd de volwassen zoon, Hendrik, door eenig lawaai uit zijn 6laap gewekt. Toen hij zich. voorzien vac een revolver, van den kelderzolder naar beneden wilde begeven, zag hij vier gemaskerde, tot de tanden gewapende bandieten voor zich staan, die aanstonds, on- dor den uitroep: „je geld of je leven", een schot op hem losten. Oogenblikkelifle beantwoordde de zoon bet vuur tweemaal, doch blijkbaar misten beide schoten. Hierop bewerkten de in brekers den landbouwerszoon zoolang met knuppels, tot zij meenden hem to hebben ge dood. Genoemde zoon hield zich echter slechts bewusteloos. Terwijl nu eon der roovers den zoon bleef bewaken en hem telkens belichtte, om te zien of do levensgeesten soms nog „te rugkeerden", vielen de drie andcro bandieten do eveneens volwassen dochter Maria aan, mis handelden en bonden haar en stopten haar daarna een prop in den mond. OcA het dienst meisje, Heintje Veldhuizen, werd ernstig mis handeld, waarna de schurken ook nog beproef den niet te noemen mishandelingen mot deze weerlooze slachtoffers te plegen. Het dienstmeisje, daj zich evenals do zoon, bowust'doos had gehouden, wist echter te ont vluchten en hoewel geheel ongtikleedi, do huTp der op eenigen afstand wonend© boeren in to roepen. Toen dezen, gewapend met geweren en revolvers, Ier plaatse kwamen, hadden d9 die ven, die inlusschen de viucbl van. het dienst meisje ha don bemerkt, het. hazenpad reeds ge kozen. Aan de kordaatheid van dit jeugdige meisje, is het wellicht te danken, dat niet allo bewoners vermoord zijn geworden. Reeds Zondagmiddag bevond zich het par ket uit Arnhem ter plaatse. Er werden ver schillende afdrukken genomen. Daar de chef van de landkolonie van het Leger des Heils nog Zaterdagavond aan. een jachtopziener aldaar had. tennis gegeven van do ontvluchting van een viertal gevaarlijke verpleegden, die in zeer opgewonden stem ming verkeerden, lag hel voor de hand, in welke richting naar de daders moest worden gezocht. Zondagavond had de politie uit Ede dan ook reeds twee der vermoedelijke daders aangehouden. Het juiste bedrag van het gestolone kan nog niet worden opgegeven. Gelukkig voor hem, had de oude doove land bouwer zelf uiets van bet nachtelijk drama vernomen. Men schrijft uit Heeren veen aan het „Hbld.": In Scholerland's gemeenteraad bestaat een vrij sterke S.D.A.P.-fractie. Een barer leden maakt ook deel .uit van het college van B. en W. Vóór elke vergadering vergadert de fractie ter bespreking van de voornaamste punten der agenda. Bindende besluiten schijnen daar echter niet te worden genomen, want in de raadsvergade- ringen blijkt vaak de fractie niet eenstemmig. Iu de jongste vergadering was dit weer het geval, naar aanleiding van een verzoek van den Vrijwiiligen Landstorm te Heerenveen, om gebruik te mogen maken van een gymnastiek- en een schoollokaal. B. en W. adviseerden daarop gunstig te be sluiten; wel was de S. D. A. P. •bthouder er in principe tegen, maar om practiscbe redenen kon hij mét het verzoek meegaan. Een ander lid der fractie bestreed het voorstel op anti militaristische gronden en deed het voorstel, afwijzend te beschikken. Dit voorstel werd verworpen; alleen de belft der <S.D.A.P.-fractie stemde voor; de andero helft tegen plus de andere leden. Voor eenigen tijd vroeg do Antimilitari-ui- scbo Vereeniging to Heerenveen het geuruik van een gemeentelokaal. Een der S.D A.P - fractie stemde daar tegen, waardoor hei ver zoek afgewezen werd/; wat onder part'jgeneo- ten aanleiding gaf tot felle critiek in de ver gadering der afdeeling. Het betrokken lid zag daarin geen reden zijn ontslag te nemen, dosh heeft zich gebeterd. Nu stemde hij togen het verzoek vau den VrijwilKgen Landstorm Een juffrouw te 's-G raven- hage, bjdendo aan zenuwziekte, had zich in een onbewaakt oogenblik het hoofd met petroleum gedrenkt en de haren in brand gestoken. De huisgenooten wisten de vlammen spooddg to bhisschen, maar met dan nadat de patiënte reeds gevaarlijke brandwonden had opgetoo- pen. Haar toestand is zeer ernstig. Te Coov orden is gieter nacht de barak, waarin een detachemetft mili taire politie was gehuisvest, tot den grond af gebrand. Oorzaak niet bekend. Te Emrnen is do 16-jarige dochter van. den heer H. mej haar rijwiel in hof, kanaal gereden en verdronken. Een melklooper,- in dienst van een meHtslijler te Kerkradc, werd door de politie aidaar op heeterdaad betrapt, toea bij water bïj de melk deed. Dat water had hy ge vraagd aan een huismoeder, die zoo juist de melk had gekocht. Uit h t onderzoek bleek, dat do knecht geregeld water bij de melk voegde, met het doel centen voor ontspanning te be komen. Naar „de T ij d" verneemt, moei de Nijmeegscbe politie een spoor hebben van een der autobandieten, die blijkbaar deel uitmaken van een bende, welke in Nijmegen, Arnhem en' Baarn auto's wilde „schaken". Zondagmiddag 10 minuten over half 5 is in Maastricht een aardschok ge voeld, die vier a vijf seconden duurde. To Winterswijk is iemand van een kogel bevrijd, die hij voor ongeveer 6 jaar als Duitsch soldaat aan het Oostelijk front had opgcloopen. Do kogel was aan den schouder het lichaam ingegaan, en kwam nu ter hoogte van de heup weer te voorschijn. Omtrent don brutalen automobieMicföta! te Sch evening en wordt nog gemeld: De firma H. Englebert -en Co. te *6-Gra- venhage is 'het slachtoffer geworden van een brutale aulomobieldiefstaL Dezer dagen is n.L de firma tot do ontdekking gekomen, dal niet -minder dan 25 Ford-automobielen zijn ge stolen uit haar pakhuis te -Soheveningen, een diefstal welko blijkbaar door haar personeel is gepleegd. De auto's welke op slinkscbe wijze uit het pakhuis werden gevoerd op momenten dat eenige verkochte Fords moesten worden afgeleverd, worden aan opkoopers in verschil lende plaatsen verkocht voor prijzen welke ver beneden die bleven, waarvoor ze door de firma Ënglchert werden geïmporteerd. Eenige be dienden van de firma moeten reeds bekend hebben bij den diefstal, welke zich. ook uitstrekt lot onderdeden van -do auto's, betrokken te zijn. Er hebben reeds versdailendc arrestaties plaats gehad, terwijl in eenige plaatsen reeds auto's in beslag zijn genomen. Te Delft rijn n.l. de vorige week twee wagens opgespoord; er werd op last der justitie beslag op gelegd. Twee auto's bleken/ te zijn verkocht aan een handelaar te Hoofddorp. De politie zet haar onderzoek voort. De politie te Zevcnaar heeft, in samenwerking mei do Duilsche, daar een schitterende vangst gedaan. Men zal zich ongetwijfeld herinneren, hoe in den zomer van het vorige jaar een der grootste bankinstellin gen te Dortmund werd opgelicht voor eenige millloenen markeu door een viertal bgn'k- em-ployé's. Het gelukte echter toen, drie det brutale oplichters bijtijda achter slot cn. gren del te zetten, maar de vierde, een geslep ai jongeman, met elegant uiterlijk, zag kans le ontsnappen met een groot bedrag aan Diutsch papier. Het vermoeden, dat hij naar Nederland zou zijn uitgeweken, schijht bij de Duitsche re cherche te zijn overgeslagen in zekerheid. Na dat deze toch blijkbaar aanwijzingen had, dat de voortvluchtige oplichter zich hier ;n de buurt ophield, zond rij-Zaterdag een recher cheur naar Zeven aar, met eeu portret van den gezochte bij zich. En nu bleek het al spoedig, dat de jongeman zich inderdaad hier ophield, want hij had reeds sedert eenige dagen zijn in- trdk genomen in Hotel JauseD, zonder ook maar de minste argwaan te wekken. Daar had bij ook een kist in bewaring gege ven, waarin na zijn arrestatie het grootste deel van het ontvreemde bedrag, zijnde-eenige hon derdduizenden marken, werden bevonden en in beslag genomen. Hij werd na verhooT door Duitsche en Hollandsche politiebeambtenop transport gesteld naar Ellen om vervolgens aan de justitie in zijn Heimat te worden overge geven. SPORT. KORFBAL. Internationale wedstrijd. Te Aardenburg had een internationale korfbalwed&trijd plaats tusschen de Aar- denburgsche Korfbalclub en de korfbal- afdeeling van de Scaldis Sporting Club, te Antwerpen. De uitslag was G6. De zilve ren medaille, voor dezen wedstrijd beschik baar gesteld door den commissaris der Ko ningin in Zeeland, werd bij loting door de Belgen gewonnen. VOETBAL. GOUDSGHE VOETBALBOND. B.V.V. II—G.S.V. II 0—1. Men schrijft ons uit Bodegraven: Voor Zondag stond alleen bovengenoemd de wedstrijd op het programma voor B.V. V. Onder leiding, van scheidsrechter van Hellemond stellen beide elftallen zich op. Beide partijen zitten onmiddellijk met kracht op den bal en een viug spel ontspint zich dan ook. eenige minuten krijgt G.S. V. reeds een corner Le nemen, welke op niets uitloopt. Dan verplaatst zich het spel een weinig en weet B.V.V. tot het ge bied harer partij door te dringen, zonder evenwel eenig succes te bereiken; de bei de backs zenden alles onherroepelijk retour Een hernieuwde aanval der gasten brengt hen tot het doelgebied der rood-zwarlen, waar een bal hands wordt geslagen. De beide backs en keeper, rekenende op de ac tiviteit van den arbiter, doen geen pogin gen het doordringen der voorhoede onzer gasten te verhinderen en langzaam plaat sen deze hot leder in het net. Niettegen staande de scheidsrechter hierop opmerk zaam wordt gemaakt wijst hij naar het midden en blijken de gasten de leiding te hebben veroverd. B. V. V. wil inmiddels trachten den ach terstand spoedig op gelijken voel te bren gen en zet er alles op hierin te s^gen, zij dringen door lot even voor het doel doch door getreuzel der voorhoede wordt een prachtkans hopeloos te niet gedaan. Rust breekt spoedig aan zonder eenige wijziging. Na de rust is het B. V. V. welke onmidde- lijk in den aanval is cn menige fraaie so loren wordt door onze linksbuiten onder nomen, om echter bijna steeds door de ge ringe actie der overige voorspelers te wor den gestuit. Een schot op het doel gelo3t belandl in den hoek en wordt aan de bin nenzijde der lat door den keeper gestopt. Voor „Off Side" wordt inmiddels afgeflo ten. Dan ondernemen do gasten een aanval, waarbij zij tot het doelgebied weten door te dringen en hun even voor het doel een vrije schop wordt, toegekend. De keeper weet deze bal echter fraai weg te werken. Wederom verplaatst zich het spel, waarbij de rechtsbuiten, gesteund door onzen rechtsbinnen, oen vlug samenspel combi neert, maar een praoht voorzet voor een vrjj doel wordt door den midvoor ver over getrapt. Nogmaals weten de roodzwarten het leder to bemachtigen en wederom is het Besman die een prachischot weel in to zenden hetwelk wederom door den keeper wordt gestopt. Nogmaals worden aan beide zijden eenige aanvallen ondernomen, welko echter allen stranden op de hechle ver dediging en derhalve niets opleverden. Hot einde komt dan vervolgens met ongewijzig de n stand. Door B. V. V. werd legen het toegekende FEUILLETON. Een gestolen naam. 8) De horizon was met grillige rotsen om lijnd; en een kam van grijsachtig wit stak scherp af tegen den helderen Februari- hemol. De spits van Taygete beheerschte het geheel, terwijl de vlakte van Athene het geheel volmaakt en als hot achterdoek van het tooneel te aanschouwen gaf. Goen enkel wolkje ontsierde den reinen, helderen hemel cn het was alsof de zon over dit alles een onvergeotbaar schoonen gloed deed uitslroomen. Overheerlijk! riep lord Elliott uit; prachtig land, verrukkelijk! Op dit oogenblik naderde een roeiboot het jacht. Zij legde aan en een jongo Oriek beklom het dek,- om do vreemdelin gen zijn dienst aan te bieden. Hij boog beurtelings voor Sir George en voor den markies de Villepreux. Zijn bronskleurig gezicht was verhelderd door vlugge, slimme oogen en zijn mond had Onder den afhaugonden knevel eene fijne terughoudende uitdrukkiug. Zijn dienst werd aangenomcu en terwijl de markies hem zijn reiszak toevertrouwde, 8>ng hij oenc overeenkomst aan om hem te d enen voor 15 Otto's pet jaar. Kom mij spoedig weer bezoeken, zeidc lord Elliott, terwijl do markies van boord stapte. Waarde Villepreux, ten allen tijde zijt gij welkom; mijn jacht is het uwe. Yves drukle hartelijk de hand, die hem werd toegestoken; een spoedig bezoek be lovende, slapto hij in ijle „Kaïk" en op het- zelfd oogenblik liet Constantinua Sourousis de riemen door het water plonsen. Niet lang duurde het of het bootje legde voor een der kaden aam Alls was levendig en vol beweging in Piraeus, dit grooto dorp van vier- of vijf duizend inwoners. Talrijke zeelieden door kruisten de straten; eene wacht trok op naar het kruismagazijn; op de scheepswer ven donderden de hamers op do zware klinknagels en langs de kaden slenterde een menigte mannen, in vodden en lompen ge kleed, lui en werkloos rond. Yves beschouwde hen, torWijl in zijn hart een gevoel op kwam als van een kna- gmg Arme schepsels! Ondanks hunne armoe de, hunne ellende, zagen zij er rustig en te vreden, ja zelfs welgemoed uit. Zij dachten er zelfs niet aan, hun lot te verbeteren door ainderen uit te plunderen.Geen enkele trek van ontevredenheid was op hun gelaat zichtbaar, rustig legden zij het. hoofd op «enen steen, nuttigden eenige dadels en «Hepen ixt. Ja, hij zag nu, dat men ook arm zijn kon, en tevreden. De markies sidderde, doch slechts een oogenblik; weldra verzette bij zich tegen de aandoening en vervolgde hij zijn weg. Wat moest hij zich bij die slenteraars vergelij ken! Hij, de man van fijno smaak, die als 't ware voor het leven in do hooge wereld geboren was! En met oen sierlijke bewe ging, met een gemak alsof liij zulks gewoon was, liet hij een geldstuk in de muts van een kleinen bedelaar vallen, die op een tamboerijn het gezang van den blinden va der begeleidde. Hij huurde oen rijtuig, dat hem in korten tijd de zeven kilometers afstand van den Piraeus naar Athene deed afleggen. Do weg liep in 't begin door onvruchtbaren heide grond, maar weldra werd het uitzicht aan genamer; het was begrensd met bloemen, amandel- en olijfboomen. Hot volgend uur hield het rijtuig stil voor het hotel Dimilri. Bij het zien van den reiziger met het voorname voorkomen, maakte do hotel houder, die er met zijne Griekse he muts en zijn sierlijke nauwsluitende kleeding goed uitzag, eene deftige buiging. Hij her kende in den reiziger met de gedi3tingu- eerde manieren een belangwekkend per soon, een edelman van aanzien. Hij haastte zich don deftigen Fransch- man hel noodig© voor te zei ten en deze zat eenige oogenblikken later op het terras in het lommer der palmboomen en in den vollen geur der lentebloemen. Op een klein tafeltje voor hem stonden do heerlijkste gerechten en op eene wijze, alsof hij nooit anders gewend ware, nut tigde hij het fijn gevogelte en dronk hij van den heerlijken wijn. Yves nam den roemer op en dronk. Een zucht van voldoening ontsnapt© hom. Hij vond het zoo zoet, zoo ge-noegtïjk mill ionair to zijn. Nu gevoelde hij eerst, dat hij als voor de fortuin, voor het leven in de groot© wereld geboren wasMaar gelukkiger dan vele anderen, die dit ook gevoelden, had hij zich alleen bevonden op den Indischen Oceaan, met een doode, die zich niet verweren kon! Hij sidderde een oogenblik. Die doode, welke nu op den bodem der diepezeer diepe zee lag, deed hem den heerlijken wijn een oogenblik bitter smaken. Eenige dagen later betrok de markies do Villepreux een smaakvol Ingerichte wo ning, versierd met marnieren kolommen en gelegen in de nabijheid der Franseho school en van het Russisch gezantschap. Op zekeren avond zat Yves in zijn klein salon, versierd met Smyrna-lap ij ten, be hangsels en divans en doortrokken van heerlijken geur van den Franschen tabak. Hij was juist geëindigd met naar Frank rijk te schrijven. Met veel studie en arbeid had hij het geschrift van den laatslen af stammeling der Villepreux tamelijk goed loeren namaken. Hij toekende gelijk de overleden markiesdo schipbreuke ling met de noodige krullen tien gestolen naam. Hij verbleekt© terwijl hij teekende, want hij wist wel, dat eenen naam stelen een nog grooler misdaad is dan eene geldkist open breken. Ja, hij teekende en drukte zelfs het stem pel, dat hij had laten vervaardigen naar een zegel uit den brieventasch, en waarop het opschrift „God en mijne eer" op het lak. Hij drukte het wapen erop maar het was hem alsof hij met oen gloeiend ijzer op zijn geweten drukte. Zou hij dan geene rust vinden?... D© heilzame lessen niet vergeten, die hem vanuit de Bretonsche kust nog altijd in do ooren klonken? Maar was het niet belachelijk, zich met de zoogenaamde gewetenswroeging bezig te houden? Werd hij dan zinneloos? (WorSt vervolgd.]!

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 3