Q 12e Jaargang. DINSDAG 8 F:ÏÏBÏ1UA^I 1921. No. 3443 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN. BUITENLAND. BINNENLAND. De ASONNEMENSTPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week, f 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week, f 2.60 per kwartaal. Franco per post f 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's verkrijgbaar te°en betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. At- gonderlijke nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 ct. Dit blad verschijnt eiken dac, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. TELEFOON INTERC. 935 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: op Zaterdag 35 cent per regel. Overige dagen 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. KLEINE AD VERTEN TiËN, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 1.— 's Zaterdags, overige dagen f 0.75. Dit nummer bestaat uit twee bladen Weelde. De uitspattingen van de weelde zijn een ergenisZe zijn een dagedijksche verlei ding tot ontevredenheid en haat-gedachte voor vele niet slecht-willende maar zwak ke menschen De weelde zij is afkeurens-waardig in zich en verderfelijk voor den mensoh, die haar „geniet", zoowel als voor de sa menleving-TM Maar de weelde is niet een uiterlijk verschijnsel, dat alleen en uitsludtend aan onze „kapitalistische" maatschappij zou eigen zijn Deze voorstelling, door de socialisten gewekt, is ten eenenmale vals oh. Aan elke maatschappij, dw.z. aan elke samenleving, als zoodanig, aan elke oeoo- nomisc-he orde cm productie-regeling, is bot gevaar voor uik-spatting van mensche- iyke ondeugden verbonden. Zulka geldt van alle ondeugden, in het bijzonder va® de weelde. De menschen zelf moeten goed zijn, wil ide maateohappij goed zijn. En inzoover het socialisme het goed-zijn van de menschen zelf naar den achter grond dringt, inzoover is juist in een so cialistische maatschappij het gevaar voor ondeugden-uitwassen het grootst. En wederom zeggen wieZulks geldt van alle ondeugden, in hot b ij zonder oo-k van de weelde. Waar de Christelijke zedenwet, de Christelijke leer omtrent memschenwaarde naastenliefde wordt geminacht, ont- wwid of niet naar waarde geacht daar moet optreden, in de meest mensch- onwaardige afschuwelijke vormen, het egoisme, de zelfzucht, de weelde Voor de weelde-uitwassen onder de so cialisten mogen we hier wel tegelijkertijd verwijten naar een leerzaam stukje in de rubriek „Uit de Pers". (2e Blad). HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De woelingen in Ierland duren voort Dreigend conflict tusschen do Engelscho landbouwers en landarbeiders. Revolutionnaire woelingen in Belgisch Kongo. Volgens geruchten uit Moskou zal de oude Russische constitueerende vergade ring bijeengeroepen worden. Oproer in Chili. België. Revolutionnaire woelingen in Kongo. Naar het B. T. A. uit Antwerpen meldt, heeft het Koaigaleensche mailschip, de „Anvere rille", bet bericht meegebracht, dat de revolutionnaire beweging, welke ia Sankuru (Belgisch Kongo) is ontstaan, zich met uiterste snelheid uitbreidt, bijkans het iheele gebied van Koio en Loto beslaat., en naar andere gebieden dreigt over te ukan. De bevolking van het gebied van Lodja, die in opstand is gekomen, wil zich onttrekken aan het betalen van belasting. Alle werkzaamheid op handelsgebied heeft in de in opstand verkeerem.de streek opgehouden. Buitschland. De heffing op den uitvoer. Er is van Engelsche zijde reeds op ge lezen, dat de 12 percent belasting op den Duitschm uitvoer feitelijk door de invoer ders in de verschillende landen zelf zal be- £3|taald warden. Het xeeht op den Duitsehen ^^uitvoer zal voor een deel althans belasting dm Engels ch en, Fronsohen, Belgi um BCfien, enz. invoer zijn. Bh De (Brusselscho) Standaard wijst nu nog op een ander gevolgniet alleen zullen de Geallieerden zelf op die wijze een deel van de hun verschuldigde schade vergoeding betalen maar do Landen diie nog min of meer de beginselen, van den vrijhandel huL- digen zuSan dan ook heel wat betalen aan iS de protectio-Tiistischo landen onder de Goafficerden.: België en Engeland b.v. zul len veel meer uit DuitsclnLamd importee- ged dan Frankrijk. Hun import zullen ze linirder betalen iten gevolge van de invoe- QHri j^S der uitvocrbelaatingvan de op brengst der belasting krijgt Frankrijk, dat lochthans veel minder importeert, een veel Jrooter deel dan België en Engeland zelf. Aanvoer van Amerikaansch vee. Het sboomsehdp „West Arcow" met Ame- kaarmche melkkoeien aan boord is Bre toen aangekomen met 740 koeien. Een herderlijk schrijven van Kardinaal Bertram. icld" Hejdija wordt aan de „Msb." ge- Bertesan heeft aan dat katho- een herderin jk schrijven ge richt, waarin hij hen aan hun staatsbur gerlijke plichten herinnert. De kordinoail zegt om.: Geef vrede Heer, in onze dagen, zoo bidt de Kerk in tijden, waarin zeer ernstige beslissin gen .te wachten zijn. Zulke tijden zijn ook de dagen de verkiezingen. Als deze verkie zingen vaor ,de deur staan, mengt de Kerk zich met in politieke kwesties en het is haar dienaren aditdrukkclijk verboden politieke predikaties ,te houden. Maar toch kan de Kerk niet onverschil lig tegenover de verkiezingen, staan, welke van de grootste beteekenis voor de gods- dienstige goederen van het volk zijn. De Kerk is verplicht, zich in den strijd tus- schen het aardsche rijk en liet Godsrijk met alle omzichtigheid en vastberadenheid te weren. Daarcm brengt zij allen katho lieken hun booige zedelijke en godsdien stige verplichtingen in herinnering. De kardinaal spoort; .allen dan aan le. Y-an hun kiesrecht gebruik te ma ken; 2e. De verkiezingen als iets hoogst ern stigs op te vatten; 3e. De stem slechts .te geven aan hen, die de rechten der Kerk trouw en edel moedig verdedigen, die voor de volle vrij heid voor de oonfessiomeele soholen opko men die de Christelijke zeden in heit huis gezin, in heft particuliere en openbare le ven beschermendie den klassenhaat ver werpen en voo-r een gezonde organisatie van het sociale loven volgens de grondbe ginselen der Katholieke kerk opkomen. Hejt herderlijk schrijven eindigt met de aansporing om niet naar beloften te luiste ren maar als Katholiek volk eensgezind te zijn. Oostenrijk. De burgemeester van Weenen. Volgens de „Mittagpost" is de sociaal democratische burgemeester van Weenen voornemens binnenkort af le treden. Engeland. Lord Mi In er afgetreden, Milner, de minister van koloniën, heeft zijn portefeuille neergelegd. Zooals men weet zou Milner door Chur chill, den tegenwoordigen minister van Oorlog, worden opgevolgd, terwijl Sir Worthington Evans Churchill zou vervan- gen. Dreigend conflict tusschen landbouwers en landarbeiders. De nationale loonraad van de landbou wers in Engeland zal de volgende week be raadslagen over het voorstel van de land bouwers, om in verband met de algemeene prijsverlaging de loonen van de veklarbei- ders te verlagen. De nationale boerenbond vindt een algemeene loonsverlaging van 4 shilling per week voldoende, doch dat is te weinig naar'den wensch van de landbou wers van Norfolk, wier afdeeling van den nationalen bond een loonsverlaging van 10 shilling per week voorstelt. Do arbeidersafgevaardigde George Ed wards, die een der kiesdistricten van Nor folk in het Lagerhuis vertegenwoordigt en leider is van den landarbeidersbond, ver klaarde, dat de vorlaging van de kosten van hot. levensonderhoud slechts een loonsver laging van zes pence per week wettigt, waarom dan ook de georganiseerde veldar- beiders zich krachtig tegen de voorgestelde loonsverlagingen zullen verzetten. De woelingen in Ierland. Aanslagen. Te Dublin hebben zich weer wanordelijk heden voorgedaan. Bij een overrompeling der Sinn Feiners zijn een officier en ver scheidene burgers gewond en een kind ge dood. Overval van een bank. Drie gewapende mannen drongen een van de Dublinsche bijkantoren van de Na tional Bank binnen, hielden de beambten met revolvers in bedwang en verdwenen weer met medeneming van duizend pond sterling. Een historisch kasteel in brand gestoken. Sinn Feiners hebben, naar Reuter meldt het historische kasteel Summernill House bij Dublin in brand gestoken; het brandde geheel af. Zij namen dertig gallons benzine weg, waarmede zij het gebouw overgoten. De schade bedraagt honderdduizend pond sterling. Collins gedood? In den slag tusschen de 500 Sinn Fei ners, welke verleden weck met de politie plaats had in de nabijheid van Skyburry, schijnt volgens een bericht van de politie, ook de aanvoerder van het Iersche repu- bl-ikeinsche leger, Michael Collins, gedood te zijn. Deze was de leider van het Sinn Fein-leger. Hij werd iu den rug geschoten, terwijl hij bezig was zijn manschappen be vel te geven. Een boer uit de omstreken heeft aan een correspondent van de „Evening Stan dard" omtrent Collins, dien hij verscheide ne malen gezien en gesproken Had, ver klaard, dat Collins ds leider was van de strijdendo Ieren. Hij beheerschte allen, die met hem in contact kwamen. Zijn stelling was altijd, dat er voor Ierland geen vrij heid was te verkrijgen dan door Engeland te beoorlogen en het onder den knie te krij gen. Een paar maanden geleden werd hij bijna in Dublin gearresteerd en kon slechts ternauwernood ontsnappen. itaiië. Nieuwe onlusten. Tm het dorp Isohiteila 'heeft een botsing plaats gehad tusschen boeren en carabi nieri. Ten slotte moesten de soldatea\ ge bruik maken, van hun Wapenen. Een man is gedood, zeven gewond- Zwitserland. Dc doortocht van Volkenbondslroepen. De „Times" verneemt uit Bern, dat de Fransche legatio te Bern aan dé Zwitsor- sche regecring verzocht heeft toe te staan, dat het buitenlandsche contingent, dat on der de auspiciën van den Volkenbond naar Wilna wordt gezonden, door Zwitserland reist. De Zwitsersche regeering verklaarde.dat verzoek niet le kunnen inwilligen, daar, met het oog op het geschil hetwelk tus schen Polen en Litauen bestaat-, oorlogs verwikkel ingen geenszins zijn uitgesloten en dat het in dit geval ook niet noodzake lijk ns, het buitenlandsche contingent via Zwitserland naar Litauen te zenden. Amerika. Een douanerecht gevraagd op buiteniandsch cor~antenpapier. Een de-lagatie van de papierfabrikanten heeft aan de wet-geveme commissie van het Huis van Afgevaardigden verzocht om eeu wetsontwerp 'in te dienen, welke een douanerecht heft van i:- dollar per ton op courantenpapier dat uit andere landen komt, -uitgezonderd Canada. De delegatie verklaarde, dat het courantenpapier uit Scandinavië, Nederland en Duitschlond wegens den stand v.an den wisselkoers, in de Ver. Staten beneden den kostprijs in het land kon worden verkocht. Chili. Oproer. Uit Autofa-gosta, bij Valpairadso, w-orden ernstige berichten gemeld uit -de salpeter- distr.ieten, als gevolg van werkloosheid. In de Ban Gregorie-fafcriek, zoo wordt aan de „Daily Mail" geseind, weigerden dui zend werkloozen heen -te gaan. Om hen te helpen, werden levensmiddelen verstrekt togen lage prijzen en hout en steenkool voor niet-s. Maar daarmede waren de mannen niet tevreden en zij -eisohte® van den direc.t-eur den Enge'schman Daniel Jo nes, de sleutels der pa huizen. Toen hij weigerde, vielen de werkloozen de soldaten die de plaats be waakte-'aan. D,e twintig soldaten on ide officier, die het bevel over hen voerde, werden allen gedood en gru welijk verminkt. Ook de EuigeLsche direc teur werd vermoord. Buitenlandsche Berichten, De Russische vluchtelingen te Gallipoli. Gallipoli was vroeger slechts een stadje van 20.000 zielen. Het heeft bij den aanval op de Dardancllen zeer te te lijden gehad. Tal van huizen zijn stuk geschoten. Een paar jaren later had er een aardbeving plaats, die ook heel wat verwoestte. In die kleine, voor een groot deel verwoeste stad, zijn nu 11.000 Russische vluchtelingen oud-soldaten van Denjikin gevestigd. Op 7 kilometers afstand van de stad is een kamp opgericht waar ook nog 15.000 vluch telingen kampeeren. Het is daar een enorme concentratie van ellende, schrijft een correspondent van de Matin, die er vertoefde. Al die duizenden loopen met kleeren en linnen aan het lijf, die al in weken, soms in maanden niet ge- wasschen zijn; gelegenheid tot baden be staat ei- niet; cr heerscht een ontzettende vervuiling. In de tenten waren geen kachels; men heeft gepoogd zelf in dit gebrek te voor zien door eenige steenen*uit dc stad aan te voeren, waarmede men een haard bouwt, de kachelpijpen worden uit conservenblik ken gemaakt. Men slaapt op den grond; heel wat vluch telingen hebben daarbij koorts opgedaan. De tenten, die slechts voor 48 personen ge maakt zijn, bevatten er 80 of 90. Verlich ting is er niet, de dagelijksche rantsoenen zijn ontoereikend en er bestpat geen zie kend ienst. Sterke aardbevingen. Naar Reuter meldt, is aan het seismolo gisch observatorium te Georgetown (Britsch Guyana) een aardbeving gere gistreerd, die haar haard op 2000 mijl zui delijk van daar had. Deze seismische sta ring was nog heviger dan die van den 16en December. Uit Mexico City wordt gemeld dat men gelooft dat Donderdagavond een groot aantal menschen gedood zijn in de streek dor landengte van Tehuantepec, waar een aardbeving aanzienlijke schade beeft aan gericht. Onveilig New-York. Zondagmorgen vroeg worde de bewoners van de-Yorksche stadwijk tienmaal opge schrikt binnen den tijd van twee uren door het uitbreken van branden, waardoor het leven van honderden personen werd be dreigd. In de wijk ontstond een ware pa niek. De burgers vormden veilighcidspa- trouilles, die het geheele district patrouil leerden en de politie hielpen bij de arres tatie van 20 personen, die naar het hoofd bureau van politie werden gebracht en daar aan een verhoor werden onderworpen Men slaagde er in dc branden in den be ginne te blusschen,-zoodat er geen groote schade werd aangericht. Duitsch voetbalspeler door Polen varmcord. Falbian, een bekend Opper-Silezisch voefc- balvspöler, Kd van een Duksche club te Myslo- witz, werd Zondag door Poolsche bandieten doodgestoken. Fabian trad eenigen tijd geleden uit de Duitscbe verceniging, om lid te worden van de Poolscbe sportvereeniginig, maar niet lang daarna keerdo hij weer tot do Duitisohe club terug. Dit gaf aanleiding tot den moord. De Poolsche bandieten werden door de woedende menig to bijna gelyncht. Twee hunner konden naar Poolsche grens vluchten. Twee anderen zijn zwaar gewond. Het spoorwegongeluk bij Weenen. Het spoorwegongeluk to Fcüixdorf bij Wee nen heeft tot nu toe 16 dooden geeischt. Meer dan 40 -personen -werden zwaar gewond. Het gevecht met de Parijsche bandeten. Do tweo politic-inspectcairs, die bij arre statie van een ddef in de Rue Deruisseau wor den beschoten, zijn overleden. Koudo in Parijs. In Parijs heerscht naar de „Msbd." meldt, op het oogenblik een scherpe koude. De baro meter staat op het vriespunt. Dit neemt echter niet weg, dat in do parfcboonden van de Cours de la Reine verschillende rozelaars in bloei staan. Of ze het echter zuülen blijven? Inbraak met behulp van een gasrevcflver. Te Nice hooft de politie een dezer dagen de medodeeling ontvangen van een bottelier in de Gimierwijk dat hij in een club t Nice een jongen man van Hollandsehe afkomst had ontmoet met name do Jong, die hem aan bood zijn principaal van zijn j uw ooien te hel pen berooven dio een waarde van over de 100.000 'bezitten. Deze de Jong zou, wan neer do öottelrer hem de plaats wees waar de juweelen waren opgeborgen, deze binnen 10. minuten in aanwezigheid der eigenaars weg nemen. Het hoofd der politie is daar p onmiddel lijk naar het hotel gegaan, waar de Jong woonde. In een smaakvol tasohje van Marok- kaansoh leer, werd een compleet stel inbre kerswerktuigen gevonden, alsmede oen bijzon dere revolver van Duitsch fabrikaat, die zon der geluid te goven bedwelmend gas verspreid de. De Jong is gearresteerd. Kippenstelcnde geesten. Sinds oen weck 6chrijft het „Hbld." doet niemand te Lagny, Thorigny en Pomponne 's nachts meer een oog toe. Telkens worden deeo dorpen in het holle van den nacht be zocht door geheimzinnige automobilisten, die nergens van daan komen en nergens heengaan en onzichtbaar zijn, maar telkens eenige do zijnen kippen meenemen. Zij klauteren over muren en heiningen en halen de -kippenhokken leeg, zonder dat er een haan naar kraait. Zij werken met knipscharen en zakken, en weten de wachthonden op do boerenerven tot zwij gen te brengen met een onbekend, maar af doend werkend slaapmiddel; zoo vond men 's morgens bijv. op de binnenplaats van een boerderij bij Chessy niet minder dan vier groote sobanpherdershonden in diepen slaap! Over dag roddelen de dorpsbewoners op straat en aan de deuren met elkaar over de geheim- izininigo kippcnsttilendo geesten en '6 nachts grendelen zij hun huizen en betrekken zij de wacht; 'hun snaphanen knetteren soms dan hier, dan daar en de waakhonden» huilen maar na zoo'n geschiet op de spoken vindt men 's morgens drie, -vier hoenderhokken schoon leeggehaald! Men zegt, dat .-thans de Suretó Générale zioh met de zaak zal bemoeien®. Een moordaanslag. Er is in hot R.-K. Jongensweeshuis te Semaranig een moordaanslag gepleegd op broeder Cyrillus. De dader word gearresteerd, doch ontkende in den beginne hardnekkig. Dat gaf hem ochter niets, want de politie had in zijn woning de portemonnaio gevonden, die den broeder on/tstolen was en daarin aange troffen o.m. een bankbiljet van vijftig gulden, waarop een mcrktecken was aangebracht door den bestolene. Ontkennen gaf hem dus niets en het slot was dan ook dat hij ten volle be kende, den aanslag te -hebben gepleegd. Als ruien voor zijn daad gaf hij op, dat broeder Cyrillus, onder wien hij in de keuken dien de, hem een gevraagd voorschot had gewei gerd, reden waarom hij besloten had, de brandkast open te breken en het geld zich roet geweld te verschaffen. Toen de man een maal in de kamer was, zag hij de portc-moir- naie liggen, welke hij eerst verdonkeremaande, waarna hij zijn aandacht aan de brandkast wijdde. Toen hij bemerkte dat zijn- moeite te vergeefs was, besloot 'hij zijn woede aan den sla-penden broeder te koelen en deaen met het slagersmes, ter eventueele zelfverdediging medegenomen, af te maken. De toestand van broeder Cyrillus is goed. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Treinbotsing bij Dordrecht. Geen per soonlijke ongelukken. Uitvoer van gecontroleerde kaas. Uitvoer van Kaas. Klachten over 'het Rijks m e r k. Onlangs deelden wij mede, dat de Ned. Ver. van Kaashandelaren per telegram den Minister van Landbouw had verzocht do bepalingen, verbonden aan den uitvoer van uitsluitend -gecontroleerde kaas op te heffen, zoolang het merk nog niet aan re delijk daaraan te stellen eischen voldoet. In geval de adviseurs van den Minister zouden volhouden, dat het merk aan de ei-schen voldeed, verzocht de verceniging een onpartijdige commisi-se van onderzoek te bonr-^men. De Minister -heeft daarop verzoc-ht hem nader te willen inlichten omtrent de ge vallen waarin bezwaren of moeilijkheden met de merken zijn ondervonden. Een on derzoek zou dan volgen. Het bestuur heeft daarop ter kennis van den Minister gebracht, de volgende be zwaren m moeil jkdiedem met de merken, zooals die dagelijks door den handel zijn en worden ondervonden. Een klein percentage der merken laat reeds los als -do kaas axog jong is, dus bij of onmiddellijk na ontvangst van den producent. lie Een vrij groot percentage der mer ken beschadigt of laat los bij behande lingen als wasschem, schrappen, stoken enz., zoowel op jongeren als op ouderen leeftijd der kaas. Ille. Vele merken, die wel o-p de kaas blijven, worden op ouderen leeftijd der kaas -onduidelijk en/of onleesbaar, in en kele gevallen verdwijnen zij zelfs grooten- deels. IVe. Het risico bij het bewaren van najaars- en winterkaOs in ons vochtig kli maat is gedurende den winter «eer groot. De ondervinding leerde, dat deze kaas soorten dikkorsiig en pokkig wonden, met het gevolg, dat het -merk daardoor onlees- bear, ja zelfs zelfs onzichtbaar wordt en min of meer verrot of wegvreet. Tracht men nu met wasscliem of schrap pen zulke kaas nog wat op te knappen, dan verdwijnt het merk geheel. Ve. Vaak komt het voor dat bij kaas voor export opgelegd, onder hen merk zich schimmel of kanker vertoont, omdat het de korst openhoudt, waardoor dez-e kaaa niet meer voor export kan gebruikt wor den. Vie. Vele producenten vinden het noo- dig stukjes papier of doek over de mer ken te plakken, daar deze er -anders afval len. Verwijdert men nu dit papier of doek, dan beschadigt men gewoonlijk het merk, terwijl bij vochtige korsten door het ver teeren van papier of doek ook 'het merk mede verteert, althans beschadigt. Waar nu alle beschadigde merken bij export geweigerd worden, moet- deze kaas door verkoop in het binnenland -tot lager prijs worden opgeruimd, daar lang niet al le, voor export geschikte soorten in hefc binnenland gevraagd zijn, o.a. zachte slap pe onsnijdbare kaas en -harde "fabrieks- kaas. Een mede niet te -omdersokatten gevaar doet zich voor bij het afsluiten van export- contracten op Jongeren loveringstijd. Zijn hiervoor zekere partijen opgelegd, dan •komt men later tot de -ont-d-ekkmig dat oen gedeelte wegens beschadigd of verdw®. nen merk niet meer bruikbaar is. Men kan don meestal in den winter niet- meer bib ko®pen, -of -moet in het gunstigste geval bij andere exporteurs hoogere prijzen be steden. Ten slotte wijst het bestuur er op, dak nog andere schade voortvloeit umt- de aan het Rijksmerk verbonden e xportregeling. Hot betreft hier de in het najaar opgeleg de Goudarkaas, vooral volvette. Op hek oogenblik van koop meent men, dat desa -kaas zal stevig blijven of nog worden, doch vooral bij de in Nederland zoo slappe win ters, doet zioh dikwijls het tegenoverge stelde voor en wordt deze kaas zeer zacht. Deze soort werd dan ook steeds speciaal voor export, vooral naar België en Frank rijk gebruikt, doch ook dit- is thans verbo- de,®, wanneer het ten minste kaaa zonder Rijksmerk betreft. Maar in Nederland is ze volstrekt niet gewald, waarvan het ge volg is, dat ze tegen een veol to lagetQi prijs moet verkocht worden. Bovendien

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1